2/& }ge*> Oslo, vol imponerende grootsheid, kant en klaar voor Winterspelen Vaticaanzender is thans versterkt VALDA Zes maanden geëist tegen meinedige spiritiste Financiën en Economie Lof van Truman voor Griekenland en Turkije HET WONDER der liefde >ELING LSSEN DDEN RJ AAR )N I N G FEND 9 UUR wij op onze en, roorbeelden. \d strekt I 1975 1975 65.- 39.- 2975 tenten Broekman en Wim vd. Voort: namen met gevaarlijke klank RADIO DE BEURS Koppeling tot 300 kilowatt Een dwaze vertoning Verdachte kreeg opdracht terwijl ze in trance was Labiele|geest Grote militaire vorderingen door Otto Bührs kwaliteit, trine compleet 3950 tuil. tekleding. de bakjes bekleding 2150 ad gelakt, x 100 cm. 2975 x 100 cm. 3175 x 110 cm. 2575 Sr.i9« compleet 4550 rk en met >ot model, m x 120 cm. ^Op gebruiken it, geheel prachtige _.gD x 110 cm. 74S0 cm., slee- ladmatras. reseda of no spiraal, x 190 cm. 375 x 190 cm. 4975 vulling, overtrek, x 190 cm. 3250 x 190 cm. 59.- jssens 8°° it garantie, x 190 cm. 5750 x 190 cm. 7950 verse kleu- 1-persoons IO 2450 en, fraaie 1-persoons 3975 an, prima aroen, 2-persoons en, mooie maat 7 Telefoon 3559 I Alkmaar, Telefoon 3616 Telefoon 4783 VAN 1 BERGEN CVan onze speciale verslaggever) OSLO, Donderdagmiddag Over de granietharde ijsvloer van het Bislel-Stadion, waar in de zomermaanden de Noorse athleten hpt rijk alleen hebben, stoof Komel Pajor, die enkele jaren ge leden uit Hongarije naar Zweden vluchtte en daar sindsdien gastvrijheid heeft genoten. Pajor is echter nog steeds Hongaar en daar zijn land er niet aan kon denken om deze brillante hardrijder op de lijst van de Olympische ploeg te plaatsen, zal Kornel dus niet kunnen deelnemen aan het Olympisch winter- festijn, dat op het ogenblik, dat deze regels onder uw ogen komen, door Prins Herald en de 21-jarige Prinses Ragnhild officieel wordt (is) geopend. Pajor is allerminst te spreken over dit besluit, en hij liet ons dat duidelijk genoeg blijken, toen hij wat later voor de ere-tribune ziin schaatsen afbond. Het Inter nationaal Olympisch Comité erkent slechts afgevaardigden van landen, die voor de spelen hebben ingeschreven. Pajor wilde als een rijder-zonder-land van de partij zijn, en hij verweet de hoge heren van het I.O.C. nogal tamelijk hard hun gebrek aan activiteit. „Er zijn op het ogenblik al verschillende athleten statenloos, en het I.O.C. had dus al lang een bepaling moeten opnemen in het reglement, dat ook die mensen toegang kunnen krijgen tot de spelen. Doch ditmaal zal Pajor werke lijk geen concurrent kunnen zijn van Andersen, Broekman, v. d. Voort of wie verder dan ook, hoe zijn verloofde, een dochter van een onnoemlijke rijke Zweedse houtkoning zich ook bij ettelijke instanties heeft inge spannen om het wel zover te krijgen. Oslo is intussen comDleet ee reed om de Olympische Snelen tot een eroot succes te maken. Men heeft kosten nop moeite gespaard om de stad er zo voor delig mogelijk te laten uitzien. En dat niet alleen, aan de Olym pische gasten worden talloze faciliteiten verleend, welke hen het bezoek aan de Noorse hoofd stad dubbel zo sterk in hun herinnering zal vastleggen Om een voorbeeld te noemen, heeft iedereen, die in het bezit is van een Olympisch paspoort, een waardevol document, vrij reizen op de trams en op de autobussen, voorts heeft hij vrije toegang tot de bioscopen en de schouwburg. Uit het hele land zijn mensen gemobiliseerd, die het Engels in de eerste plaats en als het kan ook nog andere ta len beheersen. Zo kan de_ vreem deling bijkans in elke winkel of restaurant zich met het Engels verstaanbaar maken, want alle opgeroepen Engels-sprekende No. ren alles gebeurt geheel vrij willig hebben een plaats aangewezen gekregen in winkels, cafe's, restaurants. Kortom in al die gelegenheden, waar vreem delingen kunnen worden ver wacht. Wij bemerkten, dat al direct bij onze aankomst in Oslo, Het station is versierd met vlaggen en spandoeken. Met grote letters ZATERDAG 16 FEBRUARI Hilversum 1- 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20.00—24 00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoon; 7-50 Idem; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.18 Gramofoon; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramo foon; (9-309.35 Waterstanden); 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven; 11-35 Viool en pia no; 12.00 Accordeonmuziek en so list; 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelinaen; 12.33 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 1315 „Kleine zon den," horospel; 13.30 Dansmuziek 14.10 Filmprogramma; 15.00 uur Amateursuitzending: 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie; 15.45 Gramofoon,muziek; 16.15 u. Olympische Winterspelen; 16-30 Kamerorkest en soliste; 17.15 uur Voor de jeugd; 18.00 u. Nieuws; 18.15 VARA-varia; 18-20 Lichte muziek: 18.40 Regeringsuitzen- dling: Zoeklicht op de Westerse defensie: 19.00 Artistieke staal kaart; 19.30 „Passepartout", cau serie: 19-40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „De ze week", causerie; 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten: 20-15 Geva rieerd programma: 21.15 Weense muziek; 21.45 Socialistisch com mentaar: 22.00 Metropole orkest; 22.25 „Onder de pannen", hoor spel; 22-45 Orgelspel: 23.00 uur Nieuws: 23.1524.00 Gramofoon. Hilversum 2- 298 m. 7.00-24.00 KRO. 7 00 Nieuws: 7.15 Ochtend,gym nastiek; 7-30 Motetten: 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender 8.00 Nieuws en weerberichten: 3.15 Gramofoon: 9.00 u. Voor de huisvrouw; 9.35 Grarnofoonmuz.; 10.00 Voor de kleuters: 10.15 uur Gramofoon:: 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gramofoon; 11.50 „Als de ziele luistert": 12.00 Angelus: 12.03 Gramofoon: (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen) 12.55 Zonnewijzer; 13-00 Nieuws en katholiek nieuws: 13.20 Lunch concert: 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gramofoon; 14.20 Enselse les: 14.40 Amateursuitzending: 15.15 Kroniek van letteren en kunsten: 15.53 Zang en orgel; 16.15 De schoonheid van het Gre goriaans: 16.45 Voor de ieugd: 17-45 Olympische Winterspelen 1952 of gramofoon: 18.00 Nieuws 18.15 Journalistiek weekover zicht: 18-25 Gram.: 18 45 Bui tenlandse correspondenties- 19O0 Filmprogramma; 19.15 u- Parle- mentsoverzicM: 19.25 Mrircoole Orkest: 1945 Olvmpisciip Win terspelen 1952 of grarnofoonmuz. 20.09 Nieuws en weerberichten: 20.08 De gewone man zpct er 't ziine van: 7015 „Lichtbaken", causerie: 20.35 Gramofoon: 7100 Gevarieerd programma; 21.53 u. Actualiteiten: 22 00 Gramofoon: 22.30 We luiden de Zondag int: 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws in Esperanto: 23 327Z nn Maastr. Stedelijk orkest en snV«t» wordt de bezoekers een welkom toegeroepen. Het schijnt zo, dat men altijd aan iemands neus kan zien. dat hij een vreemdeling is. Want amper waren wij op het met een laag bevroren sneeuw, bedekte perron gestapt of er kwam een man op ons af, die zich in vloeiend Engels kenbaar maakte als een Olympische gids en vroeg waar wij naar toe moesten. Vlak voor het station brandt op het Stationsplein een groot welkomsvuur. Dat blijft daar ge durende de gehele duur van de spelen. Onze gids, vertelde ons dat op weg naar Oslosfe wol kenkrabber, het splinternieuwe hotel Viking, zo nieuw dat men nu nog bezig is overal tochtban- den aan te brengen- Nog steeds weinig sneeuw De Noor informeerde heel be langstellend of wij onderweg veel sneeuw hadden gezien. Dat had den wij inderdaad. Op onze door. reis door Denemarken zagen wij het werk van een felle sneeuwstorm, welke een dag en nacht tevoren over Jutland had geraasd. Maar verder was het toch maar heel magertjes, wat de sneeuw had geproduceerd. En sneeuw kan bij de Winterspelen niet worden gemist. Vandaar ook de heel begrijpelijke zucht van onze gids. Want in Oslo is er ook nu zo goed als geen wit tigheid te bespeuren. Met trein ladingen wordt sneeuw uit het Noorden van het land getrans porteerd naar Holmenkollen, het domein van de skiërs. Gelukkig is er volop ijs. Het vriest op het ogenblik, dat wij dit in de 'top van het Viking hotel (om precies te zijn kamer 712, twaalfde verdieping) schrij ven, steenhard. De zon schijnt volop, maar het kwik in de thermometer wil toch niet stij gen dan negen graden onder nul. En in de nacht heeft de vorst volkomet) vrü spel en zakt het kwik tot om en nabij de 18 gra den. Het is echter windstil en de enkele hardrijders, die wii van morgen in het Bislet-stadion in training zagen, vertelden ons al len zonder uitzondering, dat het weer niet mooier kon zijn voor de spelen. Wij zagen er de Ja panners. kometen op de korte afstand. Wij zagen or Hjalmar Andersen, in burger: hij kwam alleen even een kijkje nemen. Misschien ook wel om even da verend te worden toegejuicht met een „Hyja, hyja, hyja.." door de enthousiasten, die con stant op de baan zijn en iedere rijder of rijdster een handteke ning afbedelden. De kunstrijdsters zijn namelijk ook druk aan het oefenen. Zo kon het Franse meisje. Jacque line de Boeuf. eigenlijk geen moment in actie komen, want in alle mogelijke standen moest zij poseren voor de tientallen foto grafen. Ook onze deelneemster Lydia Stoppelman was present. Om deel te nemen aan de spe len. Zo dachten wij en U er natuurlijk over, en Lydia zelf niet in het minst. Maar op de lijst van deelneemsters komt haar naam helemaal niet voor.... Broekman, v. d Voort. Huis- kes. Maarse. v- d Eist. en v. 't Oever waren noc niet in de Noorse hoofdstad gearriveerd. Zii komen nas vanavond Broek man moet wel een heel gevaar- liike klank hebben in de inter nationale hardriiwereld. Want overal komt men ziin foto en na- tuurliik ook die van v. d. Voort teren naast grote ulaten vaD Andersen. Intussen heerst, in het hotel Viking, waar ruim driehonderd journalisten uit alle delen van de wereld zijn gehuisvest, een Babylonische spraakverwarring. Doch zelden zal men een der gelijke service genieten als in dit hotelpaleis. Zo is bijvoorbeeld de suiker in Noorwegen nog op de bon. In het hotel merkt men daar nietsvan. Ook kan men er zoveel apperatifs nemen als men wil en.... kan verdragen. Terwi.il sterke drank in dit land uiterst streng is gerantsoeneerd. Als men in Noorwegen in een restaurant gaat eten mag men er wel een drie uur voor uit trekken, want het tempo van be diening is ongewoon traag. In dit hotel draaft iedereen, er is verse groente, een heel schaars arti kel, volop. Kortom alles voor het welsla gen van de snelen en voor de reclame van Oslo als Winter- snortcenirum Hetgeen voor de Noorse hoofdstad uiteraard het belaneriikste is. Want anders zou men hier nooit subsidie hebben gegeven voor de bouw van een dergeliik "igantisch oaleis als het hotel Viking. Vier leden van de Japanse hardrijploeg die Japan vertegen woordigen bij de Olympische Winterspelen op de baan te Hamar. Van links naar rechts G. Sugawara, K. Takabyashaki, S. Kudo en M. Aoki. K.N.S.M. boekte over 1951 een hogere omzet In het eerste scheepvaartver- slag, dat wordt uitgebracht over 1951 en afkomstig is van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij N.V. wordt medegedeeld, dat de totale omzet die van vorig jaar over trof. Hoewel de kosten aan alle zijden bleven stijgen, vertoonden de uitkomsten een beter beeid, onder meer als gevolg van een lonender exploitatie van ver schillende lijnen. De exploitatierekening beloopt f 11.868.233 (f7.862.269). Aan winst op deelnemingen enz. is f 1.253.724 (f 240.021) ontvangen. Na diverse voorzieningen (voor namelijk afschrijvingen en reser veringen) is beschikbaar voor uitkering f2.512.890 (f 1.908.878) Voorgesteld wordt een dividend van 9 pet. (vorig jaar 7 pet.). Het verslag deelt verder mede, dat de vrachten op verschillende tijdstippen werden verhoogd. De noodzakelijkheid hiervan wordt betoogd met o.a. de opmerking, dat sedert het uitbreken van het Koreaanse conflict de bunker- kosten voor de vloot van de K.N.S.M. met f2.600.000 zijn ge- stegen - In 1951 werd de vloot niet uit gebreid, doch begin 1952 werden twee motorschepen in dienst ge steld. Twee andere schepen zul len met belangrijke vertraging worden opgeleverd. Bovendien werd in 1951 opdracht gegeven tot de bouw van negen motor schepen, waaronder zes kust- motorschepen. Met het in de vaart brengen hiervan wordt een ver dere schrede gezet in de richting van het geleidelijk inhalen van de achterstand, die zich in de ge middelde leeftijd van de vloot weerspiegelt. VRIENDELIJKER MARKT AMSTERDAM, 14 Febr. De verkoopdruk der laatste dagen kwam vandaag tot staan. Contra mine dekkingen brachten het koerspeil iets omhoog. Er scheen enige grond in de markt te zijn gekomen, nadat gisteren de koer sen over de gehele linie tot een zodanig peil waren afgezakt, dat het algemeen ANPCBS gemid delde beneden de 140 was geko men, op 139,33, hetgeen het gehele vorige jaar niet het geval is ge weest. Kunstzijdepapieren, die de aan leiding waren tot de daling van deze week, deelden in de lichte verbetering. Zowel AKU als HKI en Nvma kwamen op hoger peil en wisten zich hierop te handha ven. Ook de 4 Va pet AKU stegen, nl. van 103V4 tot 103 5/8. Unilever volgde dit voorbeeld, Philips opende nog beneden het vorig peil. maar bereikte eveneens de slotkoers van gisteren. Koninklij ke steeg resoluut tot een hoger niveau op 288V4. De hoek v- hoofdfonds lag echter vrijwel ver laten. Meer dan een begrijpelijk technisch herstel na een reeks van flauwe dagen zag men in het her stel van heden dan ook r.iet. De KNSM is met een algemeen gunstig beoordeeld verslag voor de dag gekomen, en nu wel blijkt, dat van een emissie geen sprake behoeft te zijn, trok de koers weer aan. De stijging bedroeg 2 <4 pet tot 140. Op de andere scheepvaartpapieren maakte dit slechts weinig indruk. Ook cultu res deden zich vah een betere zijde kennen. Amsterdam Rubber vertoonde het grootste herstel. Tabakken hadden nog slechts een aarzelend verloop en Arendsburg moest nog een koersverlies van drie punten boeken. De vriendelijker markt miste echter niet haar uitwerking op diverse binnenlandse industrieën- Zo waren Nederlandse Ford een drietal punten in herstel, lagen Kaiser Frazer iets beter (inge volge gunstige mededelingen der directie) en boekten Nederlandse Kabel een opmerkelijke verbete ring. Toch waren er nog enige koersverliezen, met name voor Bronswerk, Fokker en Kondor. Billiton verbeterde vijf procent. In bankaandelen kwam weinig verandering. Amerikaanse fondsen lieten enige omzetten zien in Anaconda en Continental Oil. Het agio percentage zakte opnieuw een fractie in tot 6 7/8. Staats fondsen lagen verdeeld. Er bleek grote belangstelling te bestaan voor de vandaag gehouden in schrijving bij Tender op 10 mil- lioeri 4 v, pet obligatiën der Pro vinciale Zeeuwsche Electriciteits Maatschappij. Wm Bij de Olympische Winterspe len heeft het Noorse Rode Kruis een aantal E.H.B.O.-ers in het geweer geroepen, die zich op skies verplaatsen en zo nodig eerste hulp zullen bieden, zowel aan de deelne- -ri) mers aan de Olympische Spe- J Zen. als aan het publiek. Een lid van de Eerste Hulp briga de, de heer Ove Hellund, in volle uitrusting. VATICAANSTAD (K.N.P.) Radio Vaticana heeft de versterkte zender van 60 kilowatt in gebruik genomen. Binnenkort volgt de 100 kilowatt-zender, die de Katholieken van Nederland aan de H. Vader hebben aangeboden, alsmede nog een tweede zender van 100 kilowatt en twee van 50 kilowatt, die beide tot één kunnen worden-gekoppeld. Deze uitbreiding van Radio Vaticana betekent, dat binnen niet al te lange tijd de Vaticaanse radio niet meer over slechts één 50 kilowatt-zender beschikt, zoals jarenlang het geval is geweest, maar een capaciteit zal krijgen van 300 kilowatt. Dit betekent dat Radio Vatica na dan zal kunnen worden ge hoord tot in de verste uithoeken der aarde, zonder dat het gevaar bestaat, dat de uitzending door sterkere stations worden wegge- zogpp of moedwillig worden ge stoord. De ingebruikneming van de versterkte 60 Kilowatt-zender geschiedt bijna tegelijkertijd met de 21ste verjaardag van Radia Vaticana. Een marmeren wandplaat, be vestigd aan het zendgebouw in de Pauselijke tuinen, herinnert aan de inwijding ervan door Paus Pius XI op 12 Febr. 1931. Tot '37 beschikte Radio Vaticana slechts Advertentie De 39-jarige mevr. G. W. P.-van der H. uit Amsterdam, die ter zitting van de Amsterdamse rechtbank zeide spiritiste te zijn, betoogde, dat „een intelligentie van gene zijde" haar, terwijl zij in trance was, had bevolen de meinedige verklaring af te leggen, waarvoor zij thans als verdachte terecht moest staan. onderzoek naar haar geestvermo gens te laten instellen. „Ik heb Gods woord ppgevolgd" was het laatste woord' van ver- d&Gtit© De rechtbank zal op 28 Februari a.s. uitspraak doen. De president van de rechtbank Mr J. Meihuizen, kwalificeerde dit verweer achtereenvolgens met „grappenmakerij", „quatsch" en „onzin". De vrouw stond geregeld onder controle van een zenuw specialist en was enige tijd opge nomen geweest in een sanatorium voor zenuwzieken in Zeist. Op 26 Juni van het vorig jaar werd zij als getuige gehoord in een civiele procedure die de 46- jarige Amsterdamse winkelier J. van der B. aanhangig had ge maakt tegen de 36-jarige smid K. B. Eiser had 4000,geleend aan gedaagde. Hoewel dit aan de vrouw bekend was, verklaarde zij onder ede, dat de smid slechts 1500 van de winkelier had ge leend. ,Jiogere macht" Ik heb die valse verklaring af moeten leggen", zeide zij van daag. „Een hogere macht had het me bevolen, terwijl ik in trance was". Bij die seance was de smid aanwezig geweest met enkele anderen. De vriendschap tussen de winkelier en haar was in die tijd juist verbroken. De andere mensen hebben mij A Requisitoir De officier begon zijn requisi toir met dé inleiding, dat dit spiritisme in een rechtszaal slecht past. „Deze zaak is omgeven door een waas van akelige, lugubere geheimzinnigheid". Hü zeide te geloven, dat deze vrouw een labiele geest heeft, maar daaren tegen een behoorlijke graad van ontwikkeling, zodat zii heeft kun nen overzien welke consequenties aan het afleggen van haar mein edige verklaring verbonden wa ren. Hij eiste zes maanden ge. vangenisstraf tegen haar. Ook de raadsman, Mr Pauwels, begon zijn pleidooi „met de spiri tistische achtergrond" van dit proces. „De para-psychologie is een oord vol sluip- en dwaal wegen", zeide hij. Vervolgens be riep hij zich op Dr W. H. C. Ten- haeff. privaat docent aan de rijksuniversiteit te Utrecht, die naar zijn mening wel heeft aan getoond, dat er een grond van werkelijkheid acher deze myste rieuze ingevingen schuilt. Als voorbeeld uit zijn eigen practijk haalde hij aan, dat „grote, nuch tere, dikke, reële zakenlieden met gouden .horlogekettingen over hun buik" dikwijls het advies van een spiritist(e) inroepen, om te we ten of zij een bepaalde transactie wel of niet moeten afsluiten. „Materiële geesten blijkbaar", interrumpeerde de president. Mr Pauwels betoogde daarna, dat deze vrouw als spiritiste niet au serieux moet worden genomen en hij beperkte er zich toe de rechtbank te vragen over haar een f Advertentie i _nn na afloop van de sceance verteld, dat het door was gekomen, dat ik dit moest zeggen. Als ik in trance ben, weet ik niet wat ik zeg". „Van wie kreeg u die op dracht?" was een vraag van de officier, Mr A. Aberson. „Van gene zijde, waarschijnlijk van een intelligentie van een overledene". „Allemaal quatsch en onzin", zei de president. De winkelier, die als getuige werd gehoord, antwoordde op vragep van de verdediger, Mr F. Pauwels, dat de vrouw „inder daad een beetje vreemd" was. Toen de smid, die daarna ge hoord werd, over „bijzondere om standigheden" begon te spreken, waaronder hij aanvankelijk even eens bekend had 4000 te hebben geleend, zeide de president: „Hebben die geesten u ook al iets ingefluisterd? Dan mag u ze wel eens achterna gaan zitten, want het ziin bijzonder kwade geesten". In een vraaggesprek met Mr Pauwels, zeide de smid op een gegeven moment, dat hij zich iets niet kon herinneren. „Kunt u de geesten niet even te hulp roepen?" informeerde de president. Verzending zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet ziin be zorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van 't sclhip vermeld: Indonesië: Ms Oranje (23 Febr.) Nieuw Guinea: SS Riouw (25 Febr-): Antillen: MS Oranjestad, (19 Febr.): Suriname: MS Bo naire (20 Febr.): Canada: SS Go- len Cit.v (18 Febr.); Canada: SS Rijndam (20 Febr.): Zuid Ame rika: MS Alhena (19 Febr.); Australië: vja Engeland (16 Febr) over een 10 Kilowatt-zender en de uitzendingen waren dan ook nos beperkt tot enkele uitzendin gen, die voornamelijk betrekking hadden op het voorlezen van Pauselijke documenten en 'n en kele maal op een plechtigheid in de St. Pieter. 1937 keerpunt Het jaar 1937 is echter 't keer-, punt geworden en het begin van grote uitbreidingen, die nog al tijd voortduren. Een nieuwe zen der van 50 Kilowatt maakte het mogelijk, dat de uitzendingen aanzienlijk werden uitgebreid. Tot half 1940 werd twee maal in de week egn uitzending verzorgd in de voornaamste Europese ta len. In October 1940 werd dit da gelijks gedaan. Dit bleef zo ge durende de gehele oorlog. Na de oorlog echter werd de technische apparatuur aanzienlijk uitge breid, zodat Radio Vaticana thans over verscheidene radiowagens en andere apparatuur beschikt. Het zendstation bevat thans o-a. een grote gehoorzaal met inge bouwd orgel en piano, alsmede verplaatsbare en verstelbare mi crofoons, een kleinere gehoor zaal voor muziekuitzendingen, 'n studio voor hoorspelen en een reeks cabines voor de nieuwsuit zendingen- De oude zender van 10 Kilowatt is inmiddels verwij derd en daarvoor in de plaats is een zes maal sterkere zender ge komen Uitbreiding programma De technische uitbreiding maak te tevens een uitbreiding van het programma mogelijk. Sedert '46 zendt Radio Vaticana dagelijks 2 maal uit in de zes voornaamste talen, in nog twintig andere talen minder. De algehele leiding van Radio Vaticana berust bij pater Soccorsi S.J. De uitzendingen in de verschillende talen staan elk afzonderliik onder aparte leiding, die contact onderhoudt met het gebied, dat haar afdeling be strijkt. Een omvangrijke corres pondentie tussen Radio Vaticana en de luisteraars vormt het be wijs, dat de Vaticaanse zender een van de meest beluisterde sta tions is van de wereld. Televisiereportage begrafenis Koning George Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal Vrijdagavond in het NCRV televisieprogramma 'n uitgebreide filmreportage worden uitgezonden over de begrafenis- plechtigheden in Londen. -Eén van de leden van de televisiestaf van de NCRV is in verband daarmee naar Engeland vertrokken. Opbrengst collecte B io-va e a n ti e-oord De stichting „Bio Vacantie Oord" deelt mede, dat de gedurende de Kerst- en Nieuwjaarsweken in alle Nederlandse bioscopen ge houden collecte totaal heeft op gebracht f 157.303.64 (vorige maal was de opbrengst f 143.473.97)- WASHINGTON, 13 Febr. (Ass. Press)President Truman heeft het Congres Woensdag medege deeld, dat de Amerikaanse mili taire hulp aan Griekenland, Tur kije en Perzië een boogvormig defensief front in de schaduw van het ijzeren gordijn heeft doen ontstaan. In het vierde en laatste rapport van de president betreffende de M.D.A.P. zwaaide de president Griekenland en Turkije lof toe voor de vorderingen, die zij op militair gebied hebben gemaakt en betoogde hij, dat de militaire hulp aan Perzië waarschijnlijk een communistische staatsgreep in dat land voorkomen heeft. Het Griekse militaire apparaat vormt thans een symbool van kracht, dat snel kan worden in geschakeld ter bestrijding van alle door de communisten ge- inspireerde binnenlandse moei lijkheden en dat inmenging van buitenaf weert. Economische positie niet beter In tegenstelling tot de steeds toenemende militaire paraatheid, is de economische toestand in Griekenland gedurende de zes maanden, waarover het rapport loopt, niet noemenswaard verbe terd. Nieuw materiaal heeft Turkije in staat gesteld het militaire ver voer aanzienlijk uit. te breiden en te verbeteren. De Turkse vloot is versterkt, de luchtmacht is uit gebreid en doeltreffender ge maakt door toevoeging van straal vliegtuigen. FEUILLETON 13. Dat kan ik nooit, viel Stella hém ip de rede. En ik zal nooit trouwen, met jou of met een an- der, terwijl de man. die mii heeft gespaard ten keste van zoveel smekend tot hem en hii ontmoet- leed voor zichzelf, de straf onder-te hun blik vast. Hij zag het leed gaat voor een misdaad, die hii1 in bun diepten en wist. dat in- niet heeft begaan. dien hii haar ooit wilde trouwen, Maat Stella, protesteerde hij zou hebben te doen, wat zij haar bezoeker, dat is niet ver-1 van hem verlangde. staradig, Het is dwaas jezelf en/ Je verklaarde zoeven, dat je mii ongelukkig te maken om iets.1 me liefhad, Carlos zei ze met dat wij niet kunnen helpen j zachte toonloze stem en daar Ik kan me niet permitteren straks zei je, dat er niets was, gelukkig te ziin. terwijl Juan Ca- wat ie met zou doen, niets, wat ba dos op Nieuw-Caledonië ver toeft, antwoordde Stella met overtuiging. Haar bezoeker keek haar aan. Hij dacht aan de woorden, die aan haar bekentenis waren voor afgegaan en terwii-1 hii dat deed, trof hem een g/.lachte. Je wilt dat ik iets voor je doe? Ja hebt iets in je hoofd een plan misschien? Ja, luidde het antwoord. Ik heb pen plan. Zeg het me, fluisterde hii. ofschoon hij het al meer dan half raadde. De grijze ogen v-orioTi zich je niet zou durven om je liefde voor mij te bewijzen. Er is iets. dat je kunt doen. En dat is? Juan Cabados in staat stel len van Nieuw-Caledonië weg te komen! Carlos haalde diep adem. Je bedoelt, dat i'k hem moet helpen ontsnappen? Precies! antwoordde ze met vaste stem. Ontsnappingen van Nieuw-Caledonië ziin verre van zeldzaam. De laatste dagen heb ik over het oord gelezen. Enkele jaren geleden ontvluchtten er zo. Tf-ioi om Kr-gr-Tint- ting in Australië te zoeken, dat de regering een ernstig protest liet horen tegen het feit dat het eiland als strafkolonie werd ge bruikt. Het is geen moeilijke taak. die ik je opleg: ze schijnt mii zelfs zo gemakkelijk toe. dat ik er de laatste twee dagen over heb gedacht de zaak zelf op me te nemen. Daar mag niets van komen, zei haar bezoeker vlug. gebeurtenissen welke hem hier heen hadden gevoerd. De gouver neur had reeds ontdekt dat hii artistieke talenten had en aan gezien hij een paar schilderijen nodig had voor zijn huis, had hij hem aan het werk gezet met pot lood en penseel, inplaats van hem naar de ni-kkelmijnen te sturen of hem ziin handen te laten be derven als straatwerker. Iets in het officiële rapport omtrent nogal wat mensenkennis heb. kan ik zien wat de mensen-van-de- wet niet hebben gezien. Het was zciker de dame van de trap, die u er buiten wilde houden? Zij heeft het niet gedaan, zei Juan Cabados snel. Neen, ik heb ook niet ge zegd, dat zij het heeft gedaan, maar de mogelijkheid bestond, dat onze politie dat kan hebben geconcludeerd, nietwaar"? En dius. Maar het moet gedaan wor- Juan Cabados had ziin aandacht1 om haar te redden komt u naar -1 getrokken: hij herinnerde zich Nieuw-Caledonië, Ik respecteer u. den, antwoordde Stella, of beter nog: de Franse autoriteiten moe ten ervan overtuigd worden, dat Juan Cabados onschuldig is. Carlos bleef een ogenblik zwij gend zitten, blijkbaar over de zaak nadenkend ziin ogen geves tigd op het gras aan zijn voeten. Toen keek hij op. Ik zal naar Nieuw-Caledonië gaan, zei hii. Ik zal de ontsnap ping van Juan Cabados beramen, omdat jij het wenst. En als ik terugkom, zul je dan met me trouwen, Stella? Ja, Carlos, antwoordde ze ernstig. Dan zal ik met je trou wer*. Hoofdstuk VII NIEUW-CALEDONIë Ver weg op Nieuw-Caledonië, het eiland in de zuidelijke Paci fic, waarheen Frankrijk ziin mis dadigers overbrengt, zat Juan Cnihadns pp te denken over de bijzonderheden van de strafzaak uit het verslag in de Parijse cou ranten en enige dagen na Caba dos' aankomst liet hii hem bij zich komen. U bent Spanjaard? infor meerde hij. Ja. U hebt die man op de Place Figalle niet gedood? Neen. monsieur, antwoordde Cabados. De gouverneur nam hem op. Het was een deel van ziin taak te weten, wanneer mensen de waarheid vertellen. En in dit ge val twijfelde hij er niet aan, dat hij de waarheid hoorde. En u dekt iemand anders een vrouw misschien? Juan Cabados keek hem aan er* aarzelde. De gouverneur glim lachte. Het, is niet nodig te ontken nen, zei hii. Het zal hier geen verschil maken. En aangezien ik vriend niet iedereen zou dat voor een vrouw doen. Was ze jonig en mooi? Beide, monsieur! En u hield van haar? Ja? Ik had haar eenmaal tevoren gezien, monsieur. Ja! Zo gaat het met verlief den. Ik ook Hii voltooide de zin niet en rees plotseling uit zijn stoel op. Van een. bureau nam hij een schetsboek en een doos potloden en legde een en ander voor Ca bados neer. U bent een kunstenaar. Teken mij een portret van deze dame, zoals zii in uw herinnering leeft. Juan Cabados keek van de gouverneur -naar het materiaal voor hem. toen weer naar de gouverneur. De laatste ried wat hii dacht en glimlachte. 'Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5