Prof Beel en Mr. Oud leverden in Tweede Kamer 'n fel duel Jongelui "zwommen" letterlijk in de gestolen jenever IE KRONIEK VAN ZATERDAG Boerin vermoordde echtgenoot ouders en schoonouders Weer Nederlands fruit naar Frankrijk Burgemeester beboette in '45 hamsteraar met f 10.000 Prinses Marijke wordt vijf jaar OUDE WONDEN OPENGEHAALD l Zondags - Evangelie Als er niets meer was werd even „de sik gemolken Reddende zending i1 u y P* Zijn opmerking, „dat het gaat om een gehele we reld die van de grond af moet worden herbouwd", hetgeen de letterlijke betekenis is van het begrip radicale vernieuwing, gelijk wij die kennen uit de en cycliek „Quadragesimo Anno", j ,ls ®tellig niet onbelangrijk, dat de Paus in dit verband ook van „koerswijziging" spreekt, al zouden wjj dat niet graag in engere zin op actuele politieke verhoudingen in ons land willen toeoassen. Y? ,r ai? van de Kerk wordt de leiding verwacht bij deze reddende zending. Dé Paus wil zijn de heraut van een betere wereld, zoals God die wil en welks banier wij, aldus Pius, »™r het eerst ontplooien in uw midden d.w.z. voor de gelovigen van het bisdom Rome. En daarbij „i16.1 ,dan eek om „terugkeer tot Christus, tot de Kerk en om overtuigde christelijke levens wandel, dat is de weg uit de huidige crisis"! V .V ,D.-woordvoerder werd van voor- tegenstander Ontving regering 45 millioen gulden? Clandestiene zender in Borger gevonden Hoge Raad: rechtsgeldige handeling NA LANG WACHTEN Aanslag gepleegd op Fatemi Ford stelt 250 man op wachtgeld Arsenicum in dg soep om erfenis te krijgen ZATERDAG 16 FEBRUARI 1952 PAGINA B Vijf jaar is het Maan dag geleden, dat de jongste telg van ons koningshuis, Prinses Marijke, geboren werd Nog slechts enkele da gen geleden veroverde ze opnieuw alle harten van het Nederlandse volk door haar moeder H.M. Koningin Juliana met 't kleinste klokje het geschenk aan te bieden, dat Nederland aan de Verenigde Staten zal geven bij het bezoek van de Koningin en Prins Bernhard. Hier ziet u de jarige prinses met haar auto in de tuin van het Paleis Soestdijk. (Opname W. Schurman N.F.K.) HET LIJDT GEEN TWIJFEL, dat wat Z.H. de Paus heeft ge- - zegd tot de diocesanen van Rome I verschijnen moest en op de tribune hadden de Rijssense suppor- l1"k nlde^ie^fake^etfeSê ters Plaats genomen, die zich onder de indruk van de rechterlijke waardigheid en de gevoelige straften, opmerkelijk kalm hielden. ALMELO Voor de Almelose politierechter heelt zich het ver haal afgespeeld van een gezelschap Rijssense holle-bolle-gijzen op drankgebied. Het was een heel peloton, dat voor het hekje de oproep voor geestelijke ver nieuwing en inkeer, ook gezegd is tot de gehele wereld. Zeker tot de katholieken in de eerste plaats, maar ook tot ande ren, die zich geroepen gevoelen, waar de Paus zijn oproep om „beslissende stappen te doen en die noodlottige onverschilligheid af te schudden", duidelijk richt „tot alle edele mensen, tot allen, die bezorgd zijn voor de bestem ming van de wereld". Zij moeten elkaar leren kennen en zich aan eensluiten, aldus de Paus! Men zou zich kunnen afvragen of deze algemene en doordrin gende oproep van de Paus van Rome, zo betrekkelijk kort na de actie voor de Girote Terugkeer van het Heilig Jaar, niet bewijst, dat die actie niet voldoende aan haar doel heeft beantwoord. De Paus heeft deze vraag blijkbaar voorzien, door op te merken, dat het Heilig Jaar dat een won derlijke opbloei heeft gebracht van het godsdienstig leven") niet moet worden gezien „als een schitterende, doch voorbij schietende meteoor, en ook niet als een voorbijgaande verplich ting, waaraan reeds is vol daan Veeleer, aldus de H. Vader, moet het worden be schouwd als een eerste, veelbe lovende stap naar het volledig herstel van de geest van het Evangelie. Die geest rukt millioe- nen zielen weg van hun eeuwige f r?lng en de enige moge lijkheid om de vreedzame samen leving en de vruchtbare samen werking van de volkeren te ver zekeren. ,H£e er,n^tif deze oproep van de.Paus tot de gehele wereld is, We! staat het vast, dat Paus ius All van deze oproep iets concreets verwacht, meer, zouden wij zeggen, dan van andere ge legenheidstoespraken, welke, naar de ervaring leert, al te snel in het vergeetboek raken. Bij die radicale vernieuwing en die'gees telijke koerswijziging, zegt de Paus b.v., dat „millioenen men sen hun ogen daarbij richten naar de Kerk van Christus, als de enige sterke loods, die de leiding kan nemen, bij een zo grootse onderneming". Om die leiding wordt gevraagd, met dui delijke woorden en „met tranen in de ogen u 4at woord gebruikt de Maar de H. Vader wenst vurig, er, ,een. P'an zal worden uit gewerkt, niet om nieuwe theore tische opzetten te maken, maar om in concreto wat te doen. Hij hoopt evenzeer, dat de andere bisdommen dan Rome, deze plan nen onmiddellijk zullen navolgen, „ook heel ver weg", zodat niet alleen steden, maar naties, con tinenten, ja het gehele mensdom zal terugkeren tot Christus". En Hij vraagt dan, dat dit werk „zonder uitstel" zal worden aan gepakt, en met vasthoudendheid zal worden uitgevoerd. Deze op roep zal zeker niet onbeantwoord blijven. Wij menen te weten, dat reeds op hoger niveau overlegd wordt over de mogelijkheden, wat m de geest van het woord des Pausen kan worden gedaan. Moge, als het zover komt. Katho liek Nederland bereid zijn! West-Duitsland voert biscuits en thee in De West-Duitse autoriteiten hebben toestemming verleend voor de invoer van biscuits en derge lijke nroducten uit Nederland ter waard» van 750.000 DM en voor de invoer uit Indonesië van sneeeriien ier waarde van 3.15 millioen DM en van thee ter waarde van 1.05 millioen DM. In totaal hadden zich niet min der dan 12 helers te verantwoor den, voor het feit, dat zij hun oorlam en heel wat meer dan dat, hadden meegekregen van de jenever, die de jeugdige W. W. op slinkse manier in ontstellende hoeveelheden wist te stelen bij de caféhouder W. G. S. W. W. werd onlangs voor de>ze diefstal len veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf, waarvan 4 maan den voorwaardelijk. Met emmers tegelijk W. W. was als loopjongen bij café Sp. in dienst. Hij zag kans de drank bij emmers tegelijk achterover te drukken gedurende een periode van ongeveer een jaar. De gestolen jenever kwam dan terecht bij de 59-jarige M. ten H., die er wel voor zorgde dat hij er zijn slokje van mee kreeg.' Alleen al voor het risico dat hij vaak gestolen jenever in huis had, meende ten H. recht te hebben op toch wel acht bor rels per dag. Dat was zogezegd een minimum. Het was dan ook niet voor niemendal, dat de Offi cier hem de hoofdschuldige noem de en hem veroordeelde tot een gevangenisstraf van 4 maanden. Even ,.de sik" melken De 19-jarige fabrieksarbeider A. J. S. was wat men soms „een feestneus" noemt. De jenever werd bij hem in mandflessen van tien liter tegelijk aangevoerd en opgeslagen op zolder. Als er dan een feestje georganiseerd werd, ging de reeds veroordeelde W. W. naar boven en kwam terug met een volle pan. „Ik heb de sik maar even gemolken", zei hij dan, alsof er ooit sikken op zolder staan. De vrienden zwierven rond „de sikkenmelk" als bijen rond een suikerpot. Het was bij A. J. S. dan ook met recht een van de centra van vermaak, zoals de Officier het uitdrukte. S. werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De andere verdachten waren zo'n beetje de meelopers en -drinkers in deze trieste jenever affaire. De 35-jarige spoorweg arbeider J. H. had op verzoek van W. een keer een pakje met vijf liter jenever mee naar het voetbalveld genomen. Ja, die je never kwam overal van pas. Als beloning kreeg hij een liter jene ver en van de Officier als eis tien dagen gevangenisstraf. De verdedigster, mej. Uitzin- ger, noemde de plaats waar een jaar lang de jenever maar met emmers vol kon worden wegge haald „een vreemd etablisse ment". Zij vroeg een voorwaar delijke straf en de Officier gaf daaraan gevolg. Het werd voor J. H. 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van f 50.of 20 dagen. De echtgenote van de eerste verdachte ten H. werd veroor deeld tot f 15.— of tien dagen. Zij wist van niets, zei zij, ook al had haar huis om zo te zeggen vol jenever gezeten. De Officier wilde echter rekening houden met haar moeilijke maatschap pelijke omstandigheden. Even eens f 15.of tien dagen en een week voorwaardelijk als extraa tje, kreeg haar 19-jarige zoon, die voor W. wel eens een horloge had gerepareerd en jenever als beloning had gekregen. DEN HAAG Er werden gisteren in de Tweede Kamer oude wonden pijnlij'k opengehaald, toen de grondwetswijziging met betrekking tot Indonesië, Nieuw-Guinea en de West aan de orde was. Prol. Gerbrandy werd bepaald onvriendelijk, toen hij zeide te hopen, dat „wij nog ooit weer eens ministers met ruggegraat zouden krijgen". Minister Beel reageerde op deze uitlating al fel. Mr. de Graaf hield zich ondertussen de heer Welter van het lijf. Bewogen werd het duel echter eerst, toen mr. Oud zich ging distanciëren van zijn standpunt, indertijd in de staatscommissie voor de grond wetswijziging uitgesproken. De heren Tilanus en Gerbrandy voelden er niets voor de bepa lingen betreffende de Unie en wat daarmee samenhangt uit de Grondwet te schrappen. Mr. Oud sloot zich daar plotseling bij aan, zij het dan, dat zijn argumenten anders waren. Mr. Oud was van mening, dat deze bepalingen de grenzen aangeven, waarbinnen wijzigingen in de verhouding tot Indonesië zich moeten bewegen. Prof. Beel tekende hierbij aan, dat het ontwerp van wijziging alleen beoogt een redactionele aanpassing van de grondwetsbe palingen aan de gewijzigde rechtsorde. Nu was dat allemaal goed en best, maar de liberale woordvoer der had als lid van de staatscom missie nergens van gerept! Dat wekte de ergernis van prof. Beel, Er doen geruchten de ronde, dat de Nederlandse regering van de West-Duitse Bondsrepubliek een bedi-ag van 45 millioen gul den heeft ontvangen als vergoe ding van geleden schade voor in de bezettingstijd verkochte ef fecten. Het Tweede Kamer-lid van de V.V.D.. de heer Ritmees ter heeft hierover thans schrif telijke vragen gesteld aan de minister van Financiën. die opstond, mr. Oud het rapport van de staatscommissie onder de neus duwde en uitriep: „Daar, u hebt het toch zelf ondertekend!" En hij citeerde uit het rapport wat de opponenten van thans indertijd accepteerden: letterlijk het tegendeel van wat de heren nu te berde brachten. Men bedenke, dat er verkie zingen in het vooruitzicht zijn. En de kiezer moet óók zoet ge houden worden 's-GRAVENHAGE. Opspo ringsambtenaren van de P.T.T. hebben, in samenwerking met de Rijkspolitie, in Borger de clan destiene reclame-zender „Regen boog" in beslag genomen. Deze zender werkte op een golflengte van 245 meter. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 30- jarige landarbeider G. L., de 30- jarige landarbeider K. O., beiden wonende te Odoorn en tegen de 25-jarige transportarbeider G. M. te Buinen. Ook de bewoner van het pand, waar de uitzendingen plaats von den, de 21-jarige G. W. te Borger, kreeg een proces-verbaal. De ge hele zendinstallatie benevens een groot aantal gramofbonplaten werd in beslag genomen. 's GRAVENHAGE. In Febru ari 1945, de hongerwinter dus, heeft de toenmalige burgemees ter van het Betuwse dorp Mau- rik aan P. K„ die onder die ge meente woonde, terzake door hem gepleegde economische ver grijpen, een boete opgelegd van omstreeks 10.000 gulden, welke boete door K. betaald werd. La ter heeft echter K. de gemeente Maurik aangesproken tot terug betaling van dit bedrag met renten en kosten op grond, dat genoemde burgemeester geen bevoegdheid had tot het opleg gen van boeten. De rechtbank te Arnhem heeft ckize vordering toegewezen geen wettelijk voorsohift kennende, dat de burgemeester in die tijd de bevoegdheid tot rechtspraak verleende. De gemeentp tekende GOES Op grond van het Nederlands-Franse handelsvèrdrag heeft na lang talmen de Franse regering de invoer van 3000 ton Nederlandse appelen toegestaan. Deze mogen met ingang van 20 Februari worden geleverd. Verwacht wordt, dat half Maart weer een dergelijk kwantum wordt vrijgegeven. Speciaal voor goudreinetten, waarvan de voor raad nog vrij groot is, is het van belang dat thans, na maanden Het is merkwaardig te lezen, nu weer in het passing wel eens wat te wensen overlaat. Derhalve debat over de Grondwetsherziening, dat de zou moeten worden uitgezien naar de mogelijkheid woordvoerder van de Partij van de Arbeid (en wenselijkheid!) om de bestaande bepalingen- zoveel ontzag heeft voor wat hij zelf noemt „de zelve te versoherpen. Ook in die geest is in de lange tenen" van Indonesië. Moet in de nieuwe afgelopen dagen bij het debat over de Grondwets- Grondwet sprake zijn van Nederlands Nieuw-Gui- herziening gepleit. Wij zouden wel willen, dat de nea of van West-Nieuw-Guinea? Men zou er over oplossing in die richting werd gezocht. Wij hebben kunnen twisten, maar dan niet terwille van de de indruk, dat daarvoor eerder een meerderheid lange tenen van de „officiële" Indonesiërs, die in de Kamer is te vinden dan voor een tornen aan bovendien lang niet allemaal zo verschrikkelijk de grondwettelijke bepalingen. Vergeet niet, dat de verzot zijn op het. bezit van Nieuw-Guinea, als toepassing van die bepalingen onverwachte sommigen wel eens willen doen voorkomen. Men consequenties kan meebrengen en dus andere dan vraagt zich bovendien af, of de Republiek Indonesia b.v. communistische bladen zou kunnen treffen, niet aan heel wat andere zorgen méér dan genoeg terwijl dat geenszins in de bedoeling kan liggen. heeft! Het is dus voor een deel een prestige-kwes- tie en dan nog lang niet voor allen, die voor of achter de schermen in de jonge staat der Indone siërs hun invloed uitoefenen. Zolang vaststaat, da't West-Nieuw-Guinea bij ons. grondgebied behoort, dient de Grondwet dat te vermelden en de Indo nesische republiek heeft het er, naar onze wijze van zien, helemaal niet naar gemaakt, om haar lange tenen zo zeer te ontzien. Bij de vaststelling van de tekst van de nieuwe Grondwet moet dus in elk geval buiten twijfel staan, dat Nederland voor alsnog de souvereiniteit over Nieuw-Guinea bezit. Er is nog een ander punt, waarop wij beloofd He hebben te zullen terugkomen. Dat is de kwes tie van de nieuwe vaststellingen der prijzen van volksbrood en margarine, 'welke nodig waren dank zij de stijging van de graanprijzen, waarvoor „compensatie" gezocht is in de verlaging van de margarine e.d. Wij hebben laten uitkomen, dat die compensatie-regeling voor de grotere gezinnen op- voldoende is en van de zijde der Katholieke Fractie in de Tweede Kamer is daarop uitdrukkelijk ge wezen. Wat voor ons nu het voornaamste is, dat is dit, dat bij deze gelegenheid weer gebleken is, dat er van de regering niet voldoende medewerking is te verwachten voor verdere tegemoetkoming aan grote gezinnen. Nu ja, er zal misschien nog wel eens wat gebeuren, maar dan geschiedt dat onder de druk van de Katholieke Fractie. Men heeft dat deze week in ons blad kunnen lezen. Staatssecre taris van Rihijn „vergaloppeerde" zich, zoals men dat noemt, door de indruk te wekken, tegenover het klemmende betoog van de heer Engelbertink, Wij hebben gesproken over de kwestie van het al of niet verbindend zjjn van het Kon. Besluit inzake de betaling van de radio luisterbijdrage, welke verbindbaarheid door het departementale verzuim van een formaliteit twij felachtig is geworden. Er liep, zoals men weet, een proces bij de Kantonrechter te Schiedam en het gaat hier over de vraag, of millioenen guldens van die luisterbijdrage eventueel ten onrechte zijn ge- ind! Nu is er nog een soortgelijke kwestie bijge- dat die kwestie van de verdere compensatie voor komen. Ook in Eindhoven loopt een meneer rond, de grotere gezinnen met niet-verdienende kinderen die blijkbaar niet betaald heeft en nu op de gron- eigenlijk was afgedaan, ook in algemene zin. Maar den, door de Schiedamse advocaat ontwikkeld, de hier had de heer van Rhijn buiten de waard ge- geldigheid van de desbetreffende beschikking be- rekend.... twijfelt. Schiedam en Eindhoven zijn twee opval lende plaatsen in NederlandDe een in ver- «f» band met een bepaald vocht, dat benevelend kan -- werken, als men geen maat houdt, de ander door e waa was Katholieke Fractie, in de het verschaffen van lichtbronnen, die de nevelen Perso°n van Prof- R°mme, die deze zaak der duisternis verdrijven! Schiedam zegt nu, dat hoogst-ernstig opnam. Hij verzette zich tegen de beschikking wel geldig is. Eindhoven zegt van de^PT,a g de staatssecretaris en kreeg on- niet. De zaak zal nog in hogere en wellicht tot in mldd?11,jk dat imoet men dr- van RhjJ"> dle een de hoogste instantie worden uitgezocht en dan zal e®rhjk man is, tot zijn eer nageven de toezeg blijken, of Schiedam dan wel Eindhoven het aan Slng-.dat hf met zo kwaad bedoeld was. Maar het het rechte einde heeft was ln eerste aanleg dan toch maar gezegd en het was dus hoogst-nuttig, dat de Katholieke Fractie - zo op haar „qui vive" was. Op, gevaar af nu, van in bepaalde kringen verkeerd begrepen te worden, De persvrijheid is een dierbaar bezit. Met mag dus nogmaals worden vastgesteld, dat het daaraan te tornen moeten we uiterst voor- vooral en allereerst, zo niet als regel alléén, de zichtig zijn. Vast staat, dat afdoende moet fractie van de Katholieke Volkspartij is, die waak- kunnen worden opgetreden tegen misbruik van die zaamheid betoont, als de belangen van de grotere vrijheid en als dat niet anders mogelijk is, dan door gezinnen in de knel komen. Zij alleen neemt het wijziging van de desbetreffende bepalingen in de voor die belangen op en dushoe sterker straks Grondwet, dan zal dat wel onvermijdelijk zijn. Die die Katholieke Fractie uit de stembus komt, hoe onvermijdelijkheid is echter, ook in de Kamer- krachtiger de invloed is, welke ten gunste van een debatten tot -nog toe, niet gebleken. Het kan ook redelijke en rechtvaardige, verantwoorde en doel- anders, nl. door verscherpte toepassing van de treffende gezinspolitiek kan worden uitgeoefend, bestaande bepalingen terzake in de strafwet. Nu Dat is zeker wel iets, om in deze dagen te over- is inderdaad wel meermalen gebleken, dat'die toe- wegen van wachten, de Franse grens weer open gaat. Het handelsverdrag voorziet in de levering van 5000 ton appelen en 2000 ton peren aan Frankrijk. Aan peren kon echter vrij weinig worden geleverd. In Nederland hoopt men nu in totaal 6700 ton appels te kunnen leveren. Het lang uitblijven van de Franse invoervergunning hield verband met het feit, dat de Franse markt met Italiaanse appels overvoerd was. Buiten het Frans-Italiaanse handelsverdrag om voerden de Italianen naar verluidt 20.000 ton teveel in. Zij hadden voor 2000 ton toestemming. RUSSISCHE TREILERVLOOT VLAGDE HALFSTOK SINGAPORE 33 Russische treilers zijn Vrijdag, met hun moederschip „Irtish^ achter el kander varend onverwachts de haven van Singapore binnengeva ren. De vissersvaartuigen voerden de hamer-en-sikkel-vlag halfstok i.v.m. het overlijden van Koning George. hoger beroep aan met het ge volg, dat het. hof and-ers oordeel de. Het nam als bewezen aan, dat de gemeente .in Februari 1945 volkommen ge-isoleerd was en dat er geen contact met de officier van justitie mogeliik was, daar het overschrijden der grote rivieren door de Duitsers verboden was; telefoon en post niet werkten in de Betuwe en door overstromingen en de oor logshandelingen zelfs normaal contact met naburige gemeenten niet bestond. Behalve die 4000 inwoners be vonden zich toen in Maurik nog 12.000 vluchtelingen, welke totale bevolking was aangewezen op het in Maurik of de naaste om geving aanwezige voedsel. Voor deze voedselvoorziening was de burgemeester als hoogste gezags^ drager verantwoordelijk. Op grond van ongeschreven nood- recht achtte het hof het optre den van de burgemeester tegen K. noodzakelijk. Het vernietigde het vonnis van de rechtbank en ontzegde de vordering. Ook de hoge raad heeft thans geoordeeld, dat de toenmalige burgemeester rechtsgeldig han delde. TEHERAN (A.P.). Op Hus sein Fatemi, een der naaste medewerkers van premier Mossa- deq, is een aanslag gepleegd. Door een schot werd hij zwaar gewond. De aanslag geschiedde tijdens een nationalistische plech tigheid op een kerkhof bij Teheran. Fatemi, een der nationalistische Perzische leiders en gewezen vice-premier, werd met de grootst mogelijke spoed naar een militair hospitaal vervoerd. Hij had een schotwond in de borst. De dader, wiens identiteit tot nu toe niet bekend is, werd ter plaatse ge arresteerd. De directie van de Fordfabrie ken te Amsterdam heeft bij het Gewestelijk Arbeidsbureau een verzoek ingediend om 250 leden van het personeel op wachtgeld te mogen stellen. Dit, verzoek is gedaan, omdat het bedrijf moet wachten op nieuw materiaal, in verband met oen omschakeling van het be drijf. ZONDAG SEXAGESIMA Vandaag wordt het overbeken de epistel uit Paulus' brief aan de Corinthiërs voorgelezen, waarin deze apostel hjj vindt het zelf dwaas, maar werd er toe gedwon. gen opsomt wat hij al geleden eeft in de dienst van Christus. Al zijn talenten en heel zijn ener gie heeft S. Paulus, sinds hij ChristuS leerde kennen, gebruikt om het Evangelie, d.i. de Blijde Boodschap aan de mensen bekend te maken. Zijn leven werd be kroond met de marteldood. We weten het en aanvaarden het. 't Is op slot van zaken de Heilige Paulus. Maarvinden we dit eigenlijk niet al te van zelfsprekend? Accepteren we niet al te gemakkelijk dat er mensen geweest zijn, en nog zijn, die om wille van Christus lijden? Die mensen toch zijn van ons slag! precies als wjj, met 'n ziel en vooral met een lichaam, dat auto matisch terugschrikt voor een gemene klap, voor een gloeiend vuur, voor een verminking. Wat S. Paulus zegt in het Epistel, be hoeven we maar even te veran deren, even aan te passen en het wordt tot ons gezegd: Zijt gij ge doopt,.ik (S. Paulus) ook; zijt gij Christenen, ik ook; zijt gij leer lingen en dienaars van den Meester, ik ook; gaat gij te biech ten en te communie, ik ook Waarom dan dat groots en moe dig leven en sterven van S. Pau lus en dat halfslachtig katholiek zijn van ons? Waarom had S. Paulus geen heiligverklaring no dig na zijn dood, en zal men van ons op ons doodsprentje in heel algemene termen spreken over de Rechtvaardige of de Sterke Vrouw, en meer uit stichting dan om ons te kenschetsen? Zeg niet: „Paulus was heilig en wjj zijn het, jammer genoeg, niet" want als wij in staat van genade leven, zijn wij ook „sancti et dilecti, heiligen en beminden", dan 'leeft in ons hdtzelfde godde lijke leven. Zouden we het niet moeten zoeken in S. Paulus verhouding tot Jezus? Zouden we niet de sleutel vinden in die drie juichen de woorden uit 2 Firn. „Seis cui credidi! Ik weet op Wie ik ver trouw!?" Voor S. Paulus is Christus geen vaag begrip, niet Iemand die zo veel jaar geleden leefde en stierf, Gods Zoon was het die ons de sa cramenten bracht waardoor wij veilig, zeker van de behouden aan komst, in de hemel kunnen leven, van wie we elk jaar de geboorte en het sterven vieren. Voor St. Paulus was alles. Bij wat hij deed, zag hij op naar Christus, ln hei lige eénvoud dorst hij neerschrij ven: Weest mijn navolgers, zo als ik het ben van Christus". Zijn eigen leven modelleerde hij naar dat Voorbeeld, en wel zózeer dat Christus zijn leven werd: „Voor mij is leven: Christus". Al t an dere dat hem daartoe in de weg stond, ging overboord: „Alles heb ik als verlies gerekend, om Chris tus te winnen." Wie Christus kent, kent Zjjn liefde Paulus' zekerheid daarvan klinkt zo triomfantelijk: „Wat kan ons scheiden van Christus' liefde? Rampspoed, benauwdheid, ver volging, honger, naaktheid, ge vaar, dood?Ik ben er zejcer van dit dood noch leven, heden noch toekomst"geen machten geen hoogte of diepte, noch enig schepsel ons scheiden kan van Gods Liefde in Christus (Rom.)" Hij verlangt naar de dood „om met Christus te zijn". Maar van de andere kant, weet hij dat er een wereld mensen is die zijn Christus niet kennen, en dan „dwingt zijn liefde tot Christus hem" te reizen en te trekken, ge lijk te worden aan Romein en Griek, brieven te schrijven en te preken, allerlei gevaren en mar telingen te doorstaan (lees het Epistel) om „Christus te preken die gekruist is". Zo werkt en lijdt een mens voor wie de kennis en liefde van Christus werkelijkheid is, „die ge grepen is door Christus". Met St. Paulus voor ogen wordt ons Christen-zijn een penibel ge val, want wie durft beweren dat de armzaligheid van ons Christen zijn louter een gebrek is aan ge nade? WEER ONLUSTEN IN TUNIS TUNIS (Reuter) Demon stranten wierpen na een te Tunis gehouden bijeenkomst vier hand granaten voor het gebouw van de Franse resident-generaal. Een politieman werd gewond en een politiejeep is ernstig beschadigd. (Van onze correspondent) PARIJS Om in het bezit te raken van de erfenissen heeft de 55-jarige Franse boerin Marie Besnord ell familieleden, waar onder haar man, haar ouders en haar schoonouders, door mid del van arsenicum om het leven gebracht. Aldus luidt de be schuldiging in het proces, dat a.s. Woensdag in het paleis van justitie te Poitiers zal beginnen. dag sterker. Hierdoor gealar meerd liet de politie een lijk schouwing verrichten en daarbii trad aan het licht, dat het stoffe lijk overschot van de vrouw 49 milligram arsenicum bevatte. Daarop liet de politie de tien andere doden opgraven, dlie sinds '38 in de omgeving van ver dachte verkeerd hadden en door haar verpleegd waren. Bij allen vond men sporen van arsenicum. Tot nu toe heeft de vrouw ont kend, dat zii zich aan deze ver giftigingen heeft schuldig ge maakt maar het bewijsmateriaal dat tegen haar is verzameld, schijnt, zo omvangrijk te zijn, dat men nog vóór de aanvang van het proces er op rekent, dat de beschuldigde de doodstraf krijgt. In de loop van elf jaar, tussen Augustus 1938 eni Januari 1949, stierven elf personen, die door Marie Besnare verpleegd waren. Bijna allen waren zeer oud. zo dat men aanvankelijk niet de minste argwaan koesterde. Maar in 1947 liep het mis, toen de tweede echtgenoot van de vrouw overleed. Weliswaar had de be handelende geneesheer als doods oorzaak een nierkwaal opge geven doch de justitie van Poi tiers ontving eeni brief van een vooraanstaand ingezetene, waar in werd varmeid, dat de over ledene op zijn sterfbed aan een zekere madame Pintoux had ge zegd, dat hij meende gezien te hebben, dat zijn vrouw arse nicum in de soep deed. Onder vraging van de bewuste madame Pintoux leverde echter geen resultaat op. Twee jaar later overleed ook de moeder van ver achte. Weer constateerde de dokter een ziekte maar de geruchten, dat Marie Besnard de hand had in dij overlijden, werden met de KONINKLIJKE PAARDEN STEIGERDEN BIJ WHITEHALL LONDEN (A.P.) incident heeft zich Een klein voorgedaan tijdens de laatste tocht, die wijlen Koning George VI maakte door Londen. De paarden van de Household Cavalry werden bij Whitehall onrustig en drongen tegen het cordon van agenten op, dat voor het publiek stond opge steld. Er werd niemand gewond. Op Piccadilly steigerden ze en wierpen de kop in de nek. 17 Februari: Sexagesima Paulus behoort zonder eni ge twijfel tot de grootste fi guren en invloedrijkste vor mers van het christelijk Wes ten. Deze lichamelijk zwakke en van nature vreesachtige man, die in Ep'hese en Co- rinthe aan het klapperende weefgetouw zat of bij de walmende olielamp in zijn Romeinse huurwoning zijn door Gods geest gedragen brieven schreef, mocht van zichzelf in zekere zin getui gen: „Ik werk aan de weef stoel van de jachtende tijd en maak voor de godheid een nieuw kleed". En hoe heeft hij dat kunnen bereiken? Het epistel geeft er het antwoord op: Door de genade van God ben ik wat ik ben en de ge nade van God is in mij met ijdel geweest. Wat een les voor ieder mens ligt in dit leven besloten. Want hij leert duidelijk: als ge met de ge nade gaat meewerken, kunt ge ook zeer veel bereiken. IN DESERTO

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3