SPORT Keiler door tijdsoverschrijding verliezer tegen benjamin Bizot Emotionele discussies over IJselmeerpolders ARSENAL en New Castle kwamen niet tot winst PIET v. d. POL GEKLOPT Westfrisia speelde toch en verloor onverdiend ENGELSE LEAGUE in hef kort ZILVER- SHAG Heerlijke goud-gele Virginia: fijn van geur - mild en vol van smaak in eindstrijd Europees kampioenschap 71/2 Uitslagen en standen eerste klassers Om de nationale damtitel Beers remise tegen Bizot ook nog ongeslagen in A H.V.C.-Westfrisia 2-1 Zuiver doelpunt over 't hoofd gezien Poors Sailorshag 80 et. per pakje Paradijs voor uitverkoren mensen achter Chinese muur? PAGINA 4 MAANDAG 18 FEBRUARI 1952 Arsenal en New Castle, de twee favorieten voor de Cup, hebben hun kansen op de fameuze „double"-zege in Cup- en in League-competitie niet vergroot. New Castle kreeg stevig klop van Wolverhampton, en Arsenal moest op Highbury een punt afstaan aan Preston. Deze uitslagen versterkten de leiderspositie van Manchester United dat zijn puntentotaal op 42 bracht, twee meer dan zijn naaste concurrenten, dank zij een 30 overwinning uit op Derby. De gunners waren goed op weg naar de zege toen zij met 31 voor stonden. Maar Charley Wayman voltooide een hattrick en zo werd het 33. Arsenal heeft thans 40 punten, evenals Portsmouth dat derde in de rang. lijst staat door een ongunstiger doelgemiddelde. Van de zes ploegen, wier kan sen voor de Cup het hoogst wor den aangeslagen was Portsmouth de enige die twee punten binnen haalde. De 40 zege over Ful- ham wijst er op dat het team weer in prima vorm is. Chelsea, dat ook nog een gooi kan doen naar de beker, verplet terde Middlesbrough met 50, de hoogste cijfers welke tot nu in dit seizoen door deze wispel turige ploeg behaald zijn. Burn ley daarentegen, eveneens als kanshebber voor de Cup be schouwd, leed te Blackpool zijn eerste nederlaag sinds Kerstmis, terwijl West Bromwich met 30 afgestraft werd door Hudders- field, staartclub in de eerste divisie. Een der fraaiste prestaties van de dag kwam voor rekening van Denis Herod, de doelman van Stoke City. Aangezien hü ziin arm geblesseerd had ging hij rechtsbuiten spelen. Maar nog geen vijf minuten nadat hij naar deze voor hem ongewone plaats verhuisd was kreeg hü een kans waarvan hü prompt gebruik maakte om zün club een 31 voorsprong op Aston Villa te ge ven. Dit doelpunt zou van beslis sende betekenis zijn, want de Villa vocht hard terug en kwam nog op 3—2. Een andere speler die, alhoe wel gewond, een winnend doel punt maakte was Mc. Neill van Barnsley. Hü scoorde als strom pelend de vijfde goal welke Bamsley aan een 54 overwin ning op Sheffield Wednesday hielp. De uitslagen waren: Eerste divisie: ArsenalPreston N.E. 33 Nederlandse zwemsters en zwemmers hebben Zaterdag deel genomen aan zwemwedstrijden in Brussel. Alleen Nel Garritsen wist het bü de dames tot een overwinning te brengen. Ze won de 200 M. schoolslag voor Ray- monde Vergauwen en Rika Bruins. Dicky van Ekris werd werde op de 100 M. vrüe slag. Bij de heren eiste Hans Kelder de eerste plaats voor zich op. op de 200 M. schoolslag heren. Van Vliet werd tweede op de 100 M. vrije slag heren. Ook op wielergebied vond in Brussel een België-Nederland ontmoeting plaats. Bij de ama teurs boekten de Nederlanders een zege op de Olympische ach tervolging. Plantaz verloor de km. tegen het uurwerk van Glo- rieux. De profs verloren alle. De sprint werd een zege voor Gosselin voor Arie van Vliet. België won ook de ploeg-omnium de afvalwedstrijd en de koppel wedstrijd. Voor het eerst sinds 1937 werden weer de nationale ten niskampioenschappen op over dekte banen georganiseerd. In het dames enkelspel was de titel voor Nel Hermsen. Het dames dubbelspel werd gewonnen door mevr. Roos en mej. F. ten Bosch terwijl het gemengd-dubbelspel de titel bracht aan mevr. Roos en Dehnert. Vele prominenten als v. Swol, Krijt, Hughan en van Meegeren bij de heren en mevr. Rollin Quoquerque en mw. Schmier bü de dames, lie ten verstek gaan. Een Nederlandse schaak- ploeg heeft een telegrafische wedstrijd tegen Zuid-Afrika met 42 gewonnen. Alleen dr. Euwe en Bouwmeester wonnen hun partijen. De overige vier partijen eindigden in remise. Een zwemploeg van de Yale Universiteit verbeterde Zater dag het record 4 maal 200 M. vrüe slag. Het record van de Franse ploeg (8.33) werd ge bracht op 8.29.4. En dan nu een weinig over voetbal. Het. Velser VSV heeft Zaterdag gerecipieerd ter gele genheid van het 40-jarig bestaan. Hoofdbestuurslid G. Kruyver reikte de bondsvlag over. Een zeventigduizendtal toeschouwers trekkende steden- wedstrijd tussen Berlijn en We nen werd door de Oostenrükers met 45 gewonnen. De rust stand was 32 voor de Duitsers. Aston V.—Stoke C. 2—3 BlackpoolBurnley 10 ChelseaMiddlesbrough 50 Derby C.Manchester U. 03 Huddersfield T.-W.B. Albion 30 LiverpoolCharlton 11 Manchester C.Tottenham 11 PortsmouthFulham 40 SunderlandBolton Wand. 02 Wolverh. Wand.-New Castle 30 Tweede divisie: BarnsleySheff. Wedn. 54 Blackburn—Everton 10 BuryLeicester C. 14 CoventryCardiff 21 HullSouthampton 00 Luton T.Nott. Forest 33 Notts CountyBrentford 52 Q. P. RangersDoncaster 02 Sheffield U.Leeds United 30 Swansea T.Birmingham C. 40 West HamRotherham 21 (Advertentie) In de grote beslissende strijd tegen de Duitser Lutgehetman, die drie dagen lang gelijke tred wist te houden met de Nederlan der, heeft Piet van de Pol de Europese titel 71/2 toch nog aan de Duitser moeten laten. Ja zelfs ondanks het feit, dat de Rotter dammer met een algemeen ge middelde van 22.82 een nieuw Europees record vestigde. Lange tijd had v. d. Pol nog de beste kansen in de beslissende partij maar zelfs tegen het grootste geweld bleek de Duitser bestand. Terwijl v. d. Pol met eer» serie van 104 op 231 kwam in de achtste beurt, haalde Lut- gehetman onmiddelhik de reste rende 138 uit z'n queue. Kees van Oosterhout kwam met twee overwinningen op de laatste dagen, nog goed voor de dag en eindigde als zesde ZWALUWEN ELFTAL TEGEN RODE DUIVELS Het Zwaluwen-elftal, dat Dins, dag 26 Februari a.s. te Gent te gen de Rode Duivels zal uitko men, is als volgt samengesteld: doel: Landman (Sparta) achter: Bakers (PSV) en Al berts (Vitesse) midden: van Schjjndel (SVV), Hendriks (Vitesse) en Feldmann (AFC) or: van der Bogert (DOS), der Tuyn (HDVS), C. van Bennaars voor: van der Gijp (Emma), (Dosko) en Groeneveld (Haar lem). Reserves: Kools (NAC), Bak ('t Gooi), Zuidgeest (Sparta) en Kuneman (HBS). De eindstand \va6: Lif.gehetman 14 138 20.58 Van de Pol 12 140 22.82 Vervest 10 136 14.90 Chassereau 7 84 13.31 Waf flard 6 105 12.87 v. Oosterhout 4 87 11. Al'hin'ho 2 54 7.59 Herve 1 51 7.89 Resp. matohpunten. h. s., alg. gemiddelde FURIEUZE SCHULTE—PETERS WONNEN IN PARIJS Op de winterbaan te Parüs hebben Schulte eri Peters Zon dagmiddag een 3-uren koppel- wedstrüd gewonnen met een ronde voorsprong op de Fransen GodeauGoussot en Reynis—J. Ie Nizerty. Vrijwel onmiddellijk na de start brachten ze een pa niek in het peleton te weeg door hardnekkige en steeds herhaalde uitlooppogingen die him een ron de voorsprong opleverden. Daar na bleven ze anderhalf uur lang voortdurend in de aanval. VOOR WIELERTITELS 1953 NAAR ZWITSERLAND Naar de Zwitserse Wielerbond heeft medegedeeld zal 't wereld kampioenschap op de weg in 1953 te Lugano worden gehouden. De definitieve datum is thans nog niet bekend. Het parcours zal een lengte van 24 km. hebben. De wereldkampioenschappen op de baan zullen waarschijnlijk te Zurich plaats vinden. Vitesse klopte D.W.S, Gisteren werden nog de vol gende vriendschappelijke wed strijden gespeeld: HBS—Quick (H) 2—2 Vitesse—DWS 2—0 Saris er niet? Geen nood, ook de jonge Bosse doelman Wit- tens weet hoe hij een bal behandelen moet. Kees Krijgh en de nieuwe, jeugdige stop per Utermark hebben het al gezien en ook Toontje Beckx voelt, dat hij niets meer kan uitrichten. Toch won Willem 11 met 23 van B.V.V. AFDELING B AiaxBlauw Wit 2—1 Ajax 20 36 62—18 Wageningen 18 25 51—20 Vitesse 18 25 41—20 RCH 19 25 52—27 Be Quick 18 22 35—22 Zwolse Boys 17 20 31—28 Leeuwarden 16 18 31—31 DOS 17 18 43—34 Blauw Wit 21 17 27—37 Enschede 18 16 22—32 VSV 18 15 26—33 Oosterparkers 19 7 16—62 Achilles 17 5 12—44 Sneek 18 5 19—60 AFDELING C BW—Willem n 2—3 SittardiaFeiienoord 2—3 Willem II 19 31 54—21 Feyenoord 20 27 44—36 Eindhoven 17 23 50—26 BW 20 22 35—30 Bleyerheide 18 19 34—32 MW 18 19 32—33 NAC 19 19 40—33 ADO 17 18 37—38 Juliana 17 18 31—33 SW 19 17 39—49 Sittardia 19 14 42—50 RBC 18 13 33—51 DHC 19 11 37—54 Quick IN.) 18 7 28—50 (Van onze verslaggever) De grote verrassing in de wed strijden om het damkampioen schap, was wel de eerste neder laag van Keiler op de eerste dag tegen de benjamin Bizot. Het bleek n.l. dat bij de 50e zet van Keiler hij juist 1 minuut te veel bedenktijd had genomen en dat de vlag reeds gevallen was waardoor hij reglementair de Ïiartij had verloren. Bizot welke uist nog 1 minuut over had voor zijn laatste zet, gaf deze over winning geen voldoening. Tot de 32e zet gaf hij Keiler goed partij, alhoewel de titelhouder beter stond. Bizot maakte een afruil, waar op Keiler niet had gerekend en de partij zeer onregelmatig werd. Dit was juist de bedoeling van Bizot, waarbü het voor beide spelers zeer moeilijk werd. Keiler begon in tijdnood te raken en vergat zün klok met de reeds genoemde gevolgen. Toch is men algemeen van oordeel dat Keiler wel weer kans zal zien, ondanks de bezetting van de laatste plaats zijn titel voor de 12e maal in de wacht te slepen. Tot de 32e zet eaf Bizot zeer goed partij, maar kwam daarna met een znvakike voortzetting- Keiler zag dit terstond en begon te bouwen, waardoor hii steeds sterker kwam te staan. Toen ruil de Bizot onverwacht af en eaf 't spel een moeilijk karakter. Beide spelers gaven zich tot het uiterste en kwamen in tüdnood waardoor Keiler ziin klok vergat. P. Beers uit Noord Scharwou- de is tevreden over zün resulta ten van de laatste dagen. In zijn partij tegen Stuurman op Zater dag 'wist hü verschillende drei gingen te brengen, maar Stuur man was op alles berekend en wist precies de tegenzetten te vinden om onheil te voorkomen. Ook in zijn partij tegen Bizot kwam Beers in het middenspel bepaald sterker te staar.v doch kon moeilijk zijn voordeel in winst omzetten. Gezien deze resultaten kon dit tournooi nog wel eens een staar tje krijgen, daar het volgens ons zeer goed mogelyk is dat er meer deren zullen zijn, welke de 4e, 5e en 6, plaats moeten delen, waarna dan het laatste woord nog wel niet gesproken zal zün. Piet Beers heeft in ziin par tijen tegen Stuurman en Bizot wel het bewüs geleverd dat zijn nederlagen teaen de Boer en Bi zot vorig iaar een vergissing zün geweest. Tegen Stuurman wist hii Zaterdag vele dreigingen te bren gen maar Stuurman voorzag ze en wist de tegenzetten prompt te vinden. Ook Zondag tegen Bizot kwam hii in het middenspel be slist beter te staan, maar 't was voor hem moeiliik de winst in 'n overwinning om te zetten. Dat het moeilijk is om in dit tournooi voordeel in winst om te zetten bleek Zondag wel heel sterk. Men analysere zelf maar eens de volgende eindstanden: Partij Stuurman: W. 18; 26: 28; 35; 39. z- 17: 19; 20: 25: 27 zw. aan zet. Partij Dukel: w. 26, 27, 28, 29, 31, 32. z. 6; 16; 17; 18; 19: 21. zw. aan zet. Partij W. de Jong: w. 10; 24; 36: 39: 45. z. 6; 18; 42 w. aan zet. De uitslagen voor groep A wa ren: Zaterdag: KeilerBizot Laros-Dukel IJ. de JongW. de Jong BeersStuurman v. ZuilekomRoozenburg Zondag: Stuurmanv. Zuilekom Bizo'tBeers W. de JongKeiler DukelIJ. de Jong de Graag—Laros Groep B. Vrijdag: v. DijkBrandstra LammersDrenth de JongHartgers v. MourikBergsma HofmanHuisman VosMetz Zaterdag: VosIr. v. Dijk 11 MetzHofman 11 Huismanv. Mourik 11 Bergmade Jongh 02 HertgersLammers 11 DrenthBrandstra 11 0—2 1—1 1—1 1—1 1—1 1—1 1—1 1—1 1—1 1—1 2—0 1—1 1—1 1—1 0—2 1—1 VIER UITSLAGEN Ook in Noordholland is toch nog gevoetbald. Hier de uitslagen van vier wedstryden, die door gang vonden. WEST I Tweede Klass* HVCWestfrisia Vierde Klasse BergenSchagen DTS—ZAP Vierde Klasse VVZ—J.H. Kwartier 2—1 0—5 2—2 3—2 (Advertentie) Zorgt dat U ook zo'n pakje SHAG bemachtigt, want is hoog van kleur, fijn van smaak en kost slechts Geheel onverwachts vertrok Zondagmorgen het Enkhuizer West-Frisia naar Amersfoort, om daar toch nog een competitie wedstrijd te spelen tegen een der koplopers in de afdeling: H.V.C. Hqt was een beslissing van beide besturen en zeer terecht, want het H.V.C.-terrein was uitmun tend te bespelen. H.V.C. heeft het in deze wedstrijd niet gemakke lijk gehad, want de Enkhuizers beten geducht van zich af en waren doorlopend in het offen sief. Jammer genoeg voerden zij hun samenspel te ver door en hielden het spel voor het H.V.C.- doel te kort, waardoor menige aanval op een goed verdedigende H.V.C.-defensie strandde. D® eerste tien minuten lever den reeds een aantal mooie W.F.- aanvallen op. Een voorzet van S. Stelling, die te veel op het middenveld opereerde, knalde Simons hard in de hoek, maar doelman Brits bleek uit het goede hout te zijn gesneden. Aan de andere kant liet H.V.C. zich ook niet onbetuigd en wij zagen middenvoor Bartens van dichtbij een prachtige voorzet net naast koppen. Het W.F.-doel ont kwam hier ternauwernood aan een doorboring, maar toch zou H.V.C. de leiding nemen in de volgende aanval, die door back Malesteijn werd ingeluid. De bal werd hoog in de doelmond ge plaatst en door Sleeking ingescho ten. Ubels stompte de bal echt.er terug, precies voor de voeten van Bartens, die hiervan dankbaar profiteerde en het leder achter Ubels plaatste (1—0). Ook na deze geal volhardden de rood-gelen in hun onproductief spel. Posthumius werd te weinig in het spel betrokken en S. Stel ling bleef te veel achter; boven dien was Simons zeer voorzichtig tegenover stopper v. d. Biesen- bosch. Langedijk maakte nog hands even buiten het strafschop gebied, maar Vreekamp schoot hieruit tegen de lat. Het was met een het laatste wapenfeit in de eerste helft. In de tweede helft kreeg Si mons direct een mooie kans om de gelijkmaker te scoren, maar hij schoot te zacht om succes te hebben. Dan deed Sleeking het aan de andere kant beter, want uit een der tegenaanvallen van H.V.C. schoot hij van grote af stand in de bovenhoek. Ubels greep tevergeefs in de lucht, 20. Het antwoord van W.F. ge tuigde toch dat zy ziek me' z0,h- der meer wilden overgeven. Si- mons brak weer eens mooi door, maar Brits onderschepte zijn voorzet naar Posthumius. S. Stel ling kopte eenmaal net over de lat uit een goed genomen vrije trap van C. Stelling. Maar on danks al deze pogingen bleek het H.V.C.-doel hermetisch gesloten te zyn. Er kwam een hele omzetting en niet zonder succes. Maar al te duidelijk bleek nu weer, dat Dangermond in de voorhoede thuis hoort, want dank zij zijn onvermoeid werken kwam ei meer leven in de voorhoede, wat ressorteerde 'in een voorzet van C. Stelling, die door Simons in een doelpunt werd omgezet, 21. Er ontstonden heftige duels voor het H.V.C.-doel. Dangermond knalde hard in, maar de bal werd teruggeschoten. Simons knalde hierop hard tegen de paal en via S. Stelling kwam de bal ruim een halve meter over de doellijn, voor v. d. Biesbosch de bal weer uit doel trapte. Scheidsrechter Sap per uit Utrecht, die zeer goed leidde, ontging dit zuivere doel punt en was ook voor de W.F.- protesten niet vatbaar. Zo ont ging W.F. de zekere kans op een gelijk spel, want hoewel er in de laatste minuten nog zeer goed voetbal te zien werd gegeven, waren er niet meer zulke mooie scoringskansen. Even nog dachten wij H.V.C. J-J V til uaeni-i.il »v -w de voorsprong te zien vergrootten maar Vreekamp kopte in vrije positie over de_lat. Met een sterk aanvallend W.F. kwam dan het einde van deze niet grootse, maar toch aardige ontmoeting, die dank zij de goede leiding een sportief verloop kreeg. Overigens was de uitslag voor H.V.C. sterk geflat teerd. De voetbalploeg van de Ne derlandse luchtmacht heeft, Za terdag in Breda met 20 ge wonnen van een ploeg van de Engelsp luchtmacht. Zowel voor als na de rust scoorden de Oran jes éénmaal. Smetteloos wit is het shirt van Hans Huizinga. Geen wonder, bij de harde Bussumse zandgrond en het aangename vries- luchtje. Of het de Leeuwarder inspireerde weten we niet, maar hier al heeft hij een kleine voorsprong in de cross country op Siem Bobeldijk. De P.E.C.-er Damman ligt in derde positie. bewijzen AKKER TJESonschatbare diensten! Ze verdrijven koorts en pijn en werken z weetbevorderend. (Vervolg van pag. 1) De discussies over het denk beeld om dorpen te stichten met een geestelijk gelijk-gerichte be volking, om de tegenstellingen niet te verscherpen en om rede nen van kostengewin, hadden een enigszins emotioneel karakter. Prof. Kruyt richtte een vlam mend protest tegen dit onzalig idee. Het brengt niet de ver wachte economische voordelen mee en bovendien getuigt het van de perfectionistische inslag van ons volk. Het zou volkomen fout zijn aldus één van onze nationale zwakheden te demonstreren. Er waren nog andere bezwaren, meest van practische aard. De voorzitter noemde deze zaak meer een gevoelskwestie en geen zaak welke diepgaande studie vereist. De provinciale indeling Niet minder emotioneel waren de discussies over het prae-advies uitgebracht door Dr. A. Blaau- boer en Prof. Dr. Sj. Groenman over de provinciale indeling van de Zuiderzeepolders. Die opwin ding sproot vooral hieruit voort, dat de stellingen waartoe de prae-adviseurs kwamen door haar eenzijdigheid niet voldoende we tenschappelijk gefundeerd waren. Suggestief getekende wandkaar ten vormden eerder een bevesti ging van dit bezwaar, dan een D.T.5. EN Z.A.P. DEELDEN DE PUNTEN Door 't onbegrijpelijke afgelas ten van de K.N.V.B. niet uit het veld geslagen, organiseerden de actieve Langedijkers toch de com petitiewedstrijd tegen Z.A.P., dat ook wel voor voetballen voelde. Het werd een spannende strijd op een goed bespeelbaar terrein, waarbij D.T.S. voor de rust een 2—0 voorsprong wist te nemen. Eerst was een fout van Timmer daar oorzaak van en even voor rust scoorde de Waard het twee de doelpunt. In de tweede helft waren de rollen omgedraaid. Van Oosten kreeg het op zyn heupen en de D.T.S.-defensie was tegen zoveel geweld niet bestand. Twee harde schoten, onhoudbaar voor de D.T.S.-doelman, brachten de stand weer op 22, waarmee beide ploegen tevreden kunnen zyn. opheffing daarvan. Voor de in leiders bestond slechts één mo gelijkheid n.l. instelling van een twaalfde provincie en wel op korte termijn. Hierop vooral niet ingaan,, waarschuwde Dr. Ir. V. de Blocq van Kuffeler, want ons volk staat nog te onwennig tegenover het denkbeeld van een twaalfde pro vincie, er zijn nog teveel onze kerheden, een prae-provinciaal bestuur of een tüdelüke inde ling van de polders bij aangren zende provincies zouden de uit eindelijke vrüe keuze der inde ling belemmeren. Volgens hem moet er een tijdelijke regeling ter voorziening in het provinciaal bestuur worden getroffen, die over 15, hoogstens 20 jaar de keuze van de dan gebleken meest gewenste provinciale indeling der Zuiderzeepolders volkomen vrij laat. Dr. Steygenga noemde provin ciaal besef een nietszeggend ar gument. Men dient zich te ver diepen' in de werkelüke structuur van de nieuwe polders. Hü stond op het standpunt, dat de provin ciale indeling vanaf het begin van de planning dient vast te staan. Aan. een koloniale over gangstijd hebben we helemaal geen behoefte. Prof. Bouman, die volledig aan de zijde der prae-adviseurs stond, zag een enorm gevaar in een bezien van de toekomstige ontwikkeling vanuit de historie. Waarom zouden we de polders binden aan het verleden? Zo waren achtereenvolgens voor- en tegenstanders aan het woord. En toen vervolgens Prof. Groenman de geopperde bezwa ren trachtte te ontzenuwen, ge beurde dit niet op een wijze, welke allerwege bevrediging zal hebben geschonken. Het wekte dan ook geen verbazing, dat de voorzitter in zijn samenvatting waarschuwde tegen een over haaste beslissing ten deze. Nieuw idee Een der woordvoerders kwam met een geheel nieuw idee. Laat men de gereedgekomen polders gemeentelijk indelen en de ge meenteraden een beperkte be stuursbevoegdheid geven hoofd zakelijk gelegen op cultureel terrein. Uit de gemeenteraden van een polder vorme men een streekraad, die de voornaamste bevoegdheden van de gemeente raden in zich bergt en tegelyk de GEEN SPOORWEG DOOR DE POLDERS? Dr. TAKES had in zijn prae-advies over de IJsel meerpolders de suggestie ge daan van een spoorwegver binding door de Polders naar het Noorden des lands. De heer Aghina van de Ned. Spoorwegen heeft hem deze illusie ontnomen door te verklaren dat van deze aan leg niets kon komen omdat dè totale bevolking van alle aan de spoorlijn gedachte stadjes en dorpen maximaal 35.000 zou zijn, welk aantal veel te klein is om een treinverbinding rendabel te maken. De indeling van de polders in dorpen eigent zich typisch voor busver voer. Hoogstens kan bij een krachtige industriële ont wikkeling van de polders sprake zijn van goederen vervoer. Wil men geen afstand doen van de gedachte aan een treinverbinding in de nieuwe polders, dan schetste hij als een theoretische mogelijkheid, een spoorlijn Huizum, Flevostad, Emmel. oord. Kuinre, Bolsward en vandaar een afsplitsing naar Groningen. taak vervult welke in het oude land aan de provinciale besturen is voorbehouden. Dit streekbe- stuur zou onder controle van een speciale afd. van Binnenlandse Zaken moeten staan. Aan dit denkbeeld werd overigens weinig of geen aandacht geschonken. Een paradijs. Meer interessant dan belang wekkend, was de stem uit de N.O.P. De heer Feite die lid is van de Poldercommissie, had zich gedacht een Chinese muur om het totaal der Zuiderzeepolders te bouwen. Het oude land moet ons dan met rust laten, dan zul len we een provincie zijn ten profijte van heel ons land en niet van de aangrenzende provincies. Als er wat te verzorgen is, dan zullen we dat zelf wel doen en daarby hebben we het oude land niet nodig. Deze gedachtengang en de hoge toelatingseisen tot de pol ders deed Dr. Maris de vraag stellen of men soms voornemens is de IJselmeerpolders vol te stop pen met paradüsfiguren, waarin voor gewone stervelingen geen plaats is, waarmede hü blykbaar zinspeelde op de uitzonderlyke positie welke dit nieuwe land in ons vaderland zou gaan innemen. Hij sprak van „een land voor uitverkoren mensen". Aldus waren onze voornaamste impressies van dit overigens be langrijke congres, dat verschil lende waardevolle denkbeelden heeft opgeleverd welke een ern stige studie waard zyn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4