Over 700 jaar mogelijkheid in Juni op de schaatsen Heldhaftige acties op Korea van Nederlandse soldaten Een „Speeltuin" heeft heel Nederland stormenderhand veroverd Een Europees centrum voor atoomonderzoek HET WONDER DER LIEFDE Zonder de vier-jaarlijkse schrikkeldag Belangwekkend artikel van profdr. G. van den Bergh Staaltjes van durf en moed PU ROL Rome beantwoordt spontaan wekroep van H. Vader Historie van cijfers Heer en meester van Niemandsland Kruistocht voor geestelijke vernieuwing door Otto Bührs MAANDAG 18 FEBRUARI 1952- PAGINA 5 Het is Februari en het is een schrikkeljaar. Deze maand zal dus negenentwintig dagen tellen. Bijna ieder weet wel ongeveer, waarom eens in de vier jaar Februari een extra dag krijgt. Niet ieder weet echter, hoe de vork precies aan de steel zit. Op ver zoek van de redactie van „Prikkels" no. 155, huisorgaan van Proost en Brandt N.V. wijdt prof. mr. dr. G. van den Bergh hier een beschouwing aan dit onderwerp. jaar ongeveer een kwart dag te kort. We raken dan in vier jaar één dag op de werkelijke kalen der voor, en na ruim 700 jaar zal n \sn dan hier te lande in Juni kunnen schaatsenrijden. Zulk een jaarindeling wenst men niet; men wil een regeling, waarbij de seizoenen hun vaste plaats in de kalender behouden. De aarde draait om de zon in 365 dagen 6 uiur, 9 minuten en 11 seconden. Dit is de werke lijke duur van de omloopstijd. De sterrekundiget) noemen dit een sterrejaar. De aangelegen heid is reeds dadelijk ingewik kelder, dan de meeste mensen wel weten, want voor de be paling van d'e lengte van ons kalenderjaar mogen we nu juist niet van dit sterrejaar. van deze werkelijke omloopstijd uitgaan. Tengevolge van de zogenaamde precessie der nachteveningspun- ten (het zou te ver voeren dit tot in bijzonderheden uit te rekenen) moeten wii als grond- Zodra men nu de lengte van het jaar op ongeveer 365 en één kwart dag had berekend, lag het voor de hand. een jaar van 365 dagen in te voeren, waarbij om de vier jaar eer* extra dag werd ingevoegd. Dat deze dag juist aan Februari werd toegevoegd', is weer een gevolg van het feit, te lande ziin de westeliike pro vinciën terstond meegegaan. An dere provinciën voerden de her vorming eerst in 1700 in. Mer» sprong toen van 18 Februari over op 1 Maart. Tegen die" sprong bestond dus ook hier te lande vael verzet. Men meende, fatalistisch, dat het leven nu tien dagen korter zou duren, aangezien de datum van de dood nu zoveel eerder zou aanbreken. Nog lieden ten dage zijn hier verschijnselen die aan d.p oude tijdrekening herinneren: in Gro ningen worden ook nu no>g land arbeiders somtijds in dienst ge nomen tegen de „oude" Mei dat is 11 Juni. En zeer vermoedelijk valt ook de naam meikersen al dus te verklaren, .die thans veel eer „Junikersen'' zouden moeten heten. Nog te lang...... De Gregoriaanse tijdrekening heeft, wat de lengte van het. jaar betreft de zaak vrijwel in orde gebracht, maar toch nog niet helemaal. Immers, het gemid delde Juliaanse jaar had een lengte van 365,25 dagen, terwijl het gemiddelde Gregoriaanse jaar 365,2425 dagen bedraagt Het werkelijke tropische jaar duurt echter 365,242216 dagen. Ons jaar is dus nog 0.000284ste dag te lang. We raken daardoor slag voor de lengte van ons ^et jaar op 1 Maart begon. Dat kalenderjaar het z.g. tropische i bjym trouwens nog steeds uit jaar aanvaarden. De lengte van I de namen September, October, dit tropische jaar bediaagt 365 November en December. Sep- dagen, 5 uur, 48 minuten en 4b tem> octo noVem. decern zijn de saconden. Het \s dus iets name- zuivere en onvervalste Latijnse luk ruim 20 minuten, korter dan telwoorden, zeven, acht, negen, het sterrejaar. Na verloop van tien.... Daar Februari de laat- dat bij de Romeinen oudtijds i geleidelijk iets achter: ongeveer 1 i dlag de vierduizend jaar dit tropische jaar heeft de aarde, wat de seizoenen betreft, weer precies hetzelfde punt in haar baan om de zon bereikt. Oorsprong ste maand was van het jaar is z;j dus ook de kortste: zii kreeg eenvoudig de acht en twintig dagen die nog over waren en het ligt dus voor de 'hand dat. toen dg schrikkeldag werd inge- v?n de schrikkeldag Voerd door Julius Caesar. van- Op dit tropische jaar moet dus daar Juliaanse tijdrekening onze kalender worden opge- deze aan februari werd toege- bouwd. Het bevat niet eer» ge- voeied heel aantal dagen (365.2422161 s om precies te ziin). ..Dit feit De schrikkeldag is vernioedc- werpt aangezien wij in ons njk un Egypte afkomstig. In de kalenderjaar natuurluk een ge-tijd van Caesar was het g- heel aantal dagen nodig hebben nódig dat er, wat de tijd) V'- een moeilijk vraagstuk op: ning betreft, orde op zaken werd het aanpassen van ons kalender jaar, van ons maatschappelijk .jaar, aan het werkelijk tropische jaar. Dit, vraagstuk is zelfs be roemd geworden in de geschie denis der mensheid. Het blijkt reeds terstond, dat het onmogelijk is het jaar een vast aantal dagen te geven. Zou den wij 365 nemen, dan is het DINSDAG 19 FEBRUARI 1952 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00— 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoon muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Alt en piano. 12.00 Orgel, piano en viool. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Lichte muziek. 12.50 Olympische Winterspelen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gramofoonmuziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gramofoon muziek. 15.30 „Onze Amerikaanse buren". 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Voor de kinderen. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Gramofoonmu ziek. 17.30 Pianorecital. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Piano spel. 19.15 „Paris vous parle". 19.20 Klein koor en solisten. 19.45 Gramofoonmuziek. 19.50 ,,De inspectie van het schriftelijk onderwijs", causerie. 20.00 Nieuws 20.05 Olympische Winterspelen 20.15 Gevarieerd programma. 21.25 „Ik weet, ik weet wat u niet weet". 21.40 AVRO-allerlei. 21.45 Orkestconcert. 22.45 „Disco gram". 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazz muziek. 23.4524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmu ziek. 7.45 Morgengebed en Litur gische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoon muziek. 8.45 Idem. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gramofoonmuziek 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramo foonmuziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Gra mofoonmuziek. (12.30-12.33 Land en tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actuali teiten. 13.25 Promenade-orkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.55 Gramofoonmuziek. 15.00 School radio. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Feli citaties voor de jeugd. 17.30 Olym pische Spelen 1952. 17.45 Rège- ringsuitzending: P. J. Merkelijn: „Hoe wordt Nieuw-Guinea be stuurd?" 18.00 Nieuws. 18.15 Ac tualiteiten. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muziek. 18.45 Olym pische Spelen 1952. 19.00 „Hier is vrij Europa", vaudeville-program ma. 19.30 Gramofoonmuziek. 19.40 „Dit is leven", causerie. 19.50 Gramofoonmuziek. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Die Schöpfung". oratorium. (In de pauze: De Radiodokter, gramofoonmuziek en actualitei ten.) 22.30 Gramofoonmuziek. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23,15 „Gezond gezin", causerie. 23.25 24.00 Maastrichts Sted. Orkest. TELEVISIE-PROGRAMMA DINSDAG 19 FEBRUARI 1952 K.R.O.: 20.15—21.45: 1. „Voor oog en oor": a. „Kampvuren langs de Evenaar"; b. Actualiteit of film; c. Weeroverzicht. Pauze. 2. „Blok Q 52", detectivespél. gesteld. De eerste Januari was toen reeds bijna tot de herfst nachtevening t eruggelopen dat wil zeggen tot daar waar eigen lijk begin October behoort te liggen. Caesar bepaalde daarom voor het derde jaar van zijn con sulaat (46 vóór Christus) een lengte van 445 dagen, zodat de eerste Januari weer naar zijn oorspronkelijke plaats terugkeer de. Van Julius naar Gregorius De Juliaanse tijdrekening was een groto verbetering, doch nog niet volmaakt. 365 1/4 dag is ruim 11 minuten meer dan eer» tropisch jaar en men moet dus aohte1" raken bij de werkelijke tijd: ongeveer drie kwartier in vier jaar. In een eeuw is dat ongeveer driekwart dag. Van daar dat men ten tijde van Paus Gregorius XIII (1582) reedis on geveer tien dagen was achter geraakt. Deze paus gaf in ge noemd jaar dé stoot tot de nieuwe tiidrekenin». welke naar hem de Gregoriaanse heet er» nog heden ten dage bestaat. Men beigon niet tien diagen over te slaan van 4 op 15 October, en voerde de volgende aanvullende regeling in: een aeuwjaar zou geer» schrikkeljaar ziin. behalve één maal in vier eeuwen, en wel in 1600. 2'000. 2400 enz. De algemene invoering van de Gregoriaanse kalender heeft zeer veel weerstand ondervon den. alleen in de R.K. landen is het. gemakkelijk geschied. Hier Dit is geen verschil om ons slapeloze nachten te bezorgen, maar op den duur zal er toch iets aan gedaan moeten worden. Mer* hoeft dan ook al voorge steld om over ongeveer vier duizend jaar één schrikkeldag te laten uitvallen. En nu we toch aan het be cijferen zijn: de Grieks Katho lieke Kerk heeft nog een fraaiere oplossing aanvaard, toen die in 1918 de Juliaanse tiid- rekening vaarwel zei. Zii zegt dat slechts twee van de negen eeuwjaren een schrikkeljaar zul len zijn (tegen een Gregoriaan se verhouding dus van één op vier eeuwjaren). Daardoor wordt de gemiddel de lengte van het jaar 365,242222 dagen, zodat het verschil wordt teruggebracht tot 0,009006 oftè- wel één dag in de 170.000 jaren. Het zal nog wel oen duizend jaar aanlopen voor deze beide regelingen uiteen gaan lopen. Het probleem is dus niet be paald actueel te noemen! Eeuwige kalender Tot zover wat de lengte van het jaar betreft. Men verwarre dit vraagstuk niet met de z.g. kalenderhervorming welke een tweeledig doel heeft, n.l. de Paas-datum (en diaarmee ook die van Hemelvaartsdag en Pink steren) vast te stellen en ander zijds een regeling te treffen, waardoor in ieder jaar een be paalde datum steeds op dezelfde dag van de week zal vallen. Deze kalenderhervorming wil dus een eeuwige, onveranderlijke kalender brengen, hetgeen voor al voor de statistiek belangrijke voordelen met zich brengen zou. Maar op dit probleem, waarover nog zeer veel te zeggen zou zijn. gaan we niet, nader in. Nog minder verwarre men deze kalendervraagstukken (de kalenderhervorming) mat het probleem van de hervorming van de wettelijke tijd', hetwelk men ook klofchervorming noemen kan. Deze laatste, waaraan mede die naam van prof. v. d. Bergh is verbanden, beoogt, een ver andering van de t ij d aanduiding in de zomermaanden met als hoofdstrekking geer» kostelijke dagliehturen te verslapen, maar die koele ochtenduren, welke voor de arbeid uiterst geschikt zijn, als arbeidsuren te gebrui ken in plaats van de hete uren van de namiddag. Maar nog maals, dit is een geheel ander probleem; wil men hiervan meer weter», dan leze men het boekje van prof. v. d. Bergh ..Klofchervorming". De oorlogscorrespondent, kapt. B. M. Koster, schrijit uit Korea aan de Legervoorlichtingsdienst het volgende: Het heeft nog maar weinig van een wapenstilstand weg, daar in Korea, Of schoon er niet hard wordt gevochten, staat het niettemin vast, dat het Nederlandse detachement, dat nog steeds is toegevoegd aan de roemruchte 2e divisie van het achtste Amerikaanse leger, wat men noemt „het been strak houdt". De commandant van het Nederlandse bataljon, de luitenant-kolonel Christan, zorgt er terdege voor, dat de waakzaamheid van de troep niet verslapt. Overeenkomstig de richtlijnen van de 2e divisie wordt aan de vijand getoond, dat de mannen die- de „Indianenkop badge" op de mouw dragen, heer en mees ter blijven van „Niemandsland". De activiteit van het Nederland se detachement en de resultaten zijn in die mate opvallend, dat reeds verscheidene heuvels in het gebied, waar de Nederlan ders opereren, de naam dragen van onze jonge officieren, die door hun moed in letterlijke zin het vuur na aan de schenen legden van de communisten. Doortastendheid en durf Hoe de 2e luitenant Anusama. Haarlemmerstraat 156 te Leiden een ..Manusama heuvel" verwierf is weer een opvallend staaltje van doortastendheid en durf De luitenant Manusama comman deerde de eerste patrouille in een nieuw vak. Hii kreeg snel vuur van automatische wapenen, zat intussen met ziin peloton op 30 a 40 meter van het doel (een HILVERSUM. Herinnert U zich nog iets omtrent „Het Ding Het was de muzikale sensatie van verleden jaar, dat dwaze on bekende ding in een kist, die uit eindelijk door Ger de Roos en de zijnen op een wonderlijke, muzi kale tocht naar het zeemansgraf werd gevaren. Nu is er weer een ding. Het is een heel ander ding ditmaal, een ding van zeven jaar. Heleentje v. Cappelle heet ze, een lief, bij-de hand meisje, dochtertje van de orkestleider en accordeonist Frans van Cappelle. Heleentje is namelijk de „ster" van„De Speeltuin", het lied, dat heel Ne derland stormenderhand heeft veroverd. Voor die ongekende in enorme populariteit bestaat een duidelijk bewijs: de gramofoon- platen. De persen in de Decca- fabriek in Baarn draaien onver moeid,De Speeltuin". In de laatste week van December werd het liedje op de plaat op genomen en óp 12 Februari, dus nog geen zes weken later werd het 20.000ste exemplaar verkocht. Geen enkele schlager, geen enkel lied, kan bij dit verbluf fende resultaat ih de schaduw staan. Zelfs „De Derde Man" is in zijn totale platen-oplage in deze enkele weken in ons land door de „De Speeltuin" verslagen. De vader van het succes is Ger de Roos. Hem zijn we over dit enorme succes eens gaan pol sen, nu niet alleen via radio en gramofoon, niet alleen via de fluitende, spreekwoordelijke sla gersjongen, maar ook tijdens de handhaving van het oorspronke lijke plan en beschuldigden De nemarken en zijn aanhangers er van zich niet te houden aan de GENEVE (A.P.) De Deense Nobelprijswinnaar prof, Niels Bohr heeft voorgesteld, dit voor jaar in Kopenhagen een Euro- j hot Een sub-commissie zal over het pese conferentie van atoomge- Deense amendement beraadslagen leerden te houden, om een maar het ziet er naar uit, dat de plannen voor de onmiddellijke nieuw begin te maken met de stichting van een researchcentrum pogingen ter bevordering van de coördinatie van de atomische research in Europa. Het voorstel werd gedaan toen er op de eerste dag van een con ferentie, bijeengeroepen ter stich ting van een atomisch research centrum in Genève, een ernstig meningsverschil ontstond. Gedelegeerden uit 12 Europese landen woonden de opening bij van deze conferentie, die als een vervolg op de in December ge houden voorbereidende conferen tie te Parijs door de Unesco geor ganiseerd is. Het voornaamste agendapunt van de conferentie is het opstel len en ondertekenen van een accoord voor de stichting van een „Europees centrum voor kern- physische research". De Deense delegatie diende on middellijk een amendement in om het woord „centrum" te wijzigen in „coöperatie" en zodoende de stichting van een" researchcentrum feitelijk voor onbepaalde tijd uit te stellen. Het Deense voorstel werd ge steund door Noorwegen, Zweden, het Verenigde Koninkrijk en West-Duitsland. De ddelegaties van Frankrijk, België, Zwitser land en Italië drongen aan op MOORDAANSLAG IN UTRECHT EEN RAADSEL Het onderzoek naar de dader van de op 6 Febr. in een woning aan de Bollenhofsestraat te Utrecht op de bejaarde bewoon ster gepleegde moordaanslag heeft tot heden niets opgeleverd. De Utrechtse recherche staat nog steeds voor een mysterie. op zijn minst veel vertraging zul len ondervinden. Het centrum zal moeten dienen voor de Europese atoomresearch en jonge Europese natuurkundigen de gelegenheid moeten bieden de betrokken vraagstukken te bestuderen op een wijze, die op het ogenblik alleen in de Ver. Staten moge lijk is. zanglessen in menige school „De Speeltuin" weerklinkt. „Ja", zei Ger de Roos „klik, dat laatste, hé, dat is, waar we allemaal het meest plezier over hebben. En plezier niet alleen, we hebben er voldoening van ook. Het is voor het eerst in de bijna 25 jaar, dat ik in de muziek meeloop, dat zo iets is bereikt. Een menigte scholen heeft de melodie aangevraagd en de klas sen zingen net nu met een uit verkorene als solist. En we zul len maar hopen, dat dat in de toekomst meer het geval zal zijn, de eerste stap is er „Hoe verklaart U nu dat enor me succes van die speeltuin?" „Och", was het antwoord, „van te voren kun fé er nooit iets van zeggen. Succes in dergelijke din. gen is volkomen onberekenbaar, al voel je natuurlijk wel aan of er mogelijkheden in ziften. In dit geval zit het 'm kennelijk in diverse factoren, maar voorna melijk in de nieuwe manier van „brengen", van uitvoeren dus". We hebben toen een klein lesje gehad over „New Sound", waarin men vooral in Amerika zo sterk is. Over de guitarist Les Paul, die met zijn guitaar enorme suc cessen boekt door de wonderlijke klanken, die hij langs electroni- sche weg weet te bereiken en over diens vrouw Mary Fors, die hij zo vier- en vijfstemmig laat zingen. Over Mitch Miller, aie op de zangplaten van Guy Mitchell de vondst van de vier hoorns toepaste en over de verrassende „echo-resultaten" die het gewel dig „doen" en ook langs electro- nische weg worden opgewekt. Deze nieuwe effecten en nieuwe interpretaties pakken het publiek zowel omdat ze goed in het ge hoor liggen als om het element „nieuw „Om die reden heb ik eens een ongeschoolde kinderstem geno men", vervolgde Ger de Roos zijn Griekse zeeman in Rotterdam verongelukt In dok vier van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij is een 30- iarjge Griekse zeeman om het leven gekomen, De man maakte een val van 15 meter in het dok. verhaal. „Ik hgorde via de Duitse radio een liedje „Pack die bade- hose ein". een liedje, dat daar wel populair is geworden, maar lang geen schlager. Op die me lodie heeft Bob Bleyenberg vroeger journalist, maar sinds vele jaren de bekende muzikale clown „Fantasio" een Neder landse tekst gemaakt en dat ge heel leende zich goed om door het „Orkest Zonder Naam" te worden gebracht tezamen met de „Karekieten". Alleen moest er nog een onge schoold kinderstemmetje bij. „Tientallen heeft Ger de Roos er geprobeerd tot „via een tip" He leentje aan de beurt kwam en toen was het meteen „raak". Advertentie Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen ongeveer 500 meter hoge heuvel) af. doch ontving toen zo'n enor me hoeveelheid handeranaatvuur dat hii. na eerst voor een hartig antwoord te hebben gezorgd, moest terugtrekken. Dat beviel hem maar matig en het was hem dan ook een vol doening, dat hij na enige dagen er weer op uittrekken kon. Met twee groepen vertrok hii om uur in de nacht. Toen hii bij het doel kwam, werd er weer met handgranaten gegooid; zij vielen in de troep als hagelste nen. De patrouille moest weer terug naar de eigen stellingen- De volgende dag kreeg hii be vel, de actie te herhalen. Nu trok hij er met 9 man op uit. Het handgranaatvuur dat, de troep ontving, was niet geringer dan de vorige dag, maar nu was er slechts een motto: buigen of barsten. De korporaal le klasse A. M. Peilouw, woonoord Vught, kwam bij de bunker, waarin de Chinezen zich schuil hielden en wierp er een handgranaat in. De sergeant.majoor G. J- van Genderen, Achterdijk C 3, Ke- dichem. die op bekwame wijze het 81 mm mortiervuur had ge leid, werd gewond en onmiddel lijk naar een Amerikaans veld hospitaal gebracht. Hü zag dus zijn commandant niet en uit het hospitaal schreef hij een briefje aan zijn compagniescommandant de kapitein L. de Stoppelaar, Warmonderweg 72 te Oegstgeest, dat zo begon: „Geachte kapitein, bij deze meld ik mij al is het dan schriftelijk terug van pa trouilleMede dank zij het goede werk van deze onderoffi cier, die het mortiervuur precies op het doel had gebracht, kon de groep van de luitenant Ma nusama het doel bezetten. In bittere koude Boven op de heuvel was het koud. De groep was in vecht- tenue tegen de heuvel opgegaan en die kleding is te licht om er veel aan te hebben als je moet zitten. En dat moet je, wanneer een doel genomen is. want de vijand kan terug komen om een tegenaanval te ondernemen. Van des morgens 5 uur tot 8 uur zat de troep stil te wachten, temid den van een aantal gedode Chi nezen. Toen kwam de reserve groep. ROME (K.N.P.) Met spontane geestdrift en op een waarlijk grandioze wijze hebben de Katholieken van de Eeuwige Stad ogenblikkelijk gereageerd op de oproep van Z.H. de Paus om tot een krachtig godsdienstig reveil te komen, een einde te maken aan de futloosheid en geestelijke lusteloosheid en Rome weer te doen zijn een echt-Christelijke stad, de titel van centrum der Christenheid waardig. De maatregelen, welke thans reeds onder leiding van Kardinaal Mlcara, Vicaris-Generaal van Rome, zijn getroffen om door deze kruistocht tot een Christelijke weder geboorte te komen, zijn van een indrukwekkendheid, die zelis in de Eeuwige Stad haar weerga niet vindt. Nog een actie Het verhaal van de actie van de le luitenant jhr, Snoeck, Al- brecht Thaerlaan 69. Utrecht, welke actie een aansluiting was op die van de luitenant Manusa ma, is ook een belevenis om, zoals dat hier heet „U" tegen te zeggen. In de ochtendschemering trok het peloton uit de eigen stellin gen, met de opdracht de „Silver star heuvel" (een benaming uit de actie van de luitenant Leu ring, die hier voor zichzelf en een aantal soldaten „silver stars" en „bronzen stars" verwierf) te bezetten en zo mogelijk krijgs gevangenen te maken. Nauwe lijks was men het „huis" uit of men ontving al mortiervuur. Niettemin zette de troep door en bereikte de „Leuring schans", van waar uit een regen hand granaten werd „losgelaten". De moed en het hoge moreel van dP vijand, waarvoor al onze sol daten grote bewondering hebben, maakten de actie niet gemakke lijker. Alleen een volledige ver nietiging van de vijand kon de actie doen slagen. Dat lukte in derdaad dank zij de vlammen werper-drager. Het vijandelijk vuur hield op, toen de vlammen werper in actie kwam. Luitenant Gunning sneuvelde Doch mortiergranaten vielen in de omgeving van de Neder- landsp aanvallers en luitenant Gunning die door krachtdadig optreden de vijand veel afbreuk had gedaan, kreeg een mortier granaat vlak voor zich en werd vrijwel op slag gedood. De ser geant H. Kok, Prinsenbos Gilze- Rijen, die in Indonesië al de Bronzen Leeuw heeft verdiend zei, toen de actie aan de gang was, dat hem slechts een zin door het hoofd speelde en dat was „opdracht uitvoeren". Toen hij als opvolgend pelotonscom mandant zag, dat een groep zon der commandant kwam, omdat deze werd gewond, nam hii het bevel over en leidde de groep naar voren, De „Silver Star" heuvel werd genomen, De actie was geslaagd, dp vreugde in de gehele divisie merkbaar, doch het verlies van de luitenant Gunning maakte diepe indruk op de troep. AMERIKAANS SCHIP RAAKTE VAST IN NIEUWE WATERWEG Het Amerikaanse schip „Merey Warren", dat met een lading ko len onderweg was van Philadel phia naar Rotterdam is Zaterdag even boven Maassluis onder het eiland Rozenburg, in de Nieuwe Waterweg aan de grond gelopen. Het werd later vlotgesleept en stoomde op eigen krachten naar Rotterdam. Pater Riccardo Lombardi S.J. heeft reeds in 't Palazzo Pio, de grootste conferentiezaal van Europa, voor meer dan vijfdui zend Katholieken zijn eerste re devoering gehouden, waarin hij hen opwekte edelmoedig gehoor te geven aan de Pauselijke op roep. Onder deze duizenden be vonden zich vele Kardinalen en Prelaten van de Curie. Twee maanden lang zal pater Lom bardi toespraken houden in de kerken van de buitenwijken der stad en in de omgeving van Rome. Ieder kan zich bij H. Vader melden Rome zelf is, terstond nadat de H. Vader tot deze kruistocht van Christelijke geloofsbeleving had opgeroepen, in 18 interparochiële zones verdeeld. De Romeinen re kenen het inderdaad tot hun plicht, de godsdienstige wederge- doen uitgaan met alle beschikbare middelen te verwezenlijken. Juist de uitlating van de H. Va der dat Rome zijn naam als „Cen trum der Christenheid" waardig moet zijn. heeft de Romeinen diep aangegrepen. Iedere zone zal alle aanwezige Katholieke krachten, zowel de individuële leken als de organi saties, de seculiere en reguliere geestelijkheid, de kloosters en godsdienstige instellingen bij deze kruistocht inschakelen. Aan ieder van deze groepen zal een specifieke taak en een eigen apostolaatsmilieu worden aange wezen. Iedere inwoner van Rome: man, vrouw, leek, priester, pre laat, dokter, jurist, zakenman, journalist, alle arbeidende be volkingsgroepen zijn gevraagd aan te geven, in welk opzicht zij hun. bijdrage kunnen geven en - welke tijd zij beschikbaar heb- boorte, die de Paus van hen wil ben. Zij zullen dit op een brief- 19 Februari: Gedachtenis van de Zondag In het epistel belijdt de H. Paulus, dat juist in zijn zwakheid zijn kracht t meest tot uiting komt. Het lijden heeft hem niet vernederd, het lijden is voor hem als hef ware een sacrament, waar door zijn opgaan in Christus tot stand komt. Al zijn kracht ontleent hij aan die vereni- fing met Christus en die ge- ruisigd. Hoe meer lijden, hoe meer vervolging, hoe meer verdachtmaking, des te meer schittert in hem de waardigheid; hoe meer hij in verbinding met Christus door de dienstbaarheid en de zelf vernedering van zijn aposto laat geslagen wordt, des te dichter komt hij bij Jezus. Dat is het geheim van alle mensenleed en als ieder mens die gebukt gaat onder het kruis, zich meer gaat spiege len aan de lijdensmystiek van St. Paulus, dan zal hij beter kunnen antwoorden op het steeds terugkerende: „Waarom". IN DESERTO kaart, aan de Paus persoonliik gericht melden. Alle aanbiedingen zullen terdege worden bestu deerd. Na onderzoek zal van ieder aanbod een zo nuttig mo gelijk gebruik worden gemaakt. De Paus zal een directeur-gene raal benoemen, die volledige ju risdictie zal ontvangen om recht streeks alle krachtsinspanningen te coördineren. Men is er in Rome reeds ra de eerste reacties van overtuigd, dat de beweging, welke de H. Vader zelf in het leven heeft geroepen, een weerklank zal vinden als zelfs Rome nog niet gekend heeft. FEUILLETON 15. En dit deed hij ook nu weer maar hii kon het feit niet van zioh afzet ten, dat tussenkomst van haar kant iets was geweest, dat eer er» eenvoudige dankbaarheid bei de zouden hebben voorgeschre ven. Ook nu vond hii seen definitief antwoord op deze vragen en zó verdiept was hii in ziin gepeins, dat hij Henri's nadering niet be merkte. Maar deze zag hem door de open deur en glimlachte, ziin gedachten beeriinenri. Waarom? Waarom? Waar om? riep hij uit, met een hand gebaar naar het portret. Het raadsel van de Sphinx! Dat is een bagatel, in vergelijking met het raadsel van de daad ener levende vrouw! Ik weet, hoe je je voelt, miin beste vriend maar het is met goed, op lie Nou te veel aan 'ho( verleden te denken. Maar toch brents jk je iets. dat er licht o,p zou kunner» werpen. Heus, Henri? Wat is dat? vroeg Juan Cabados vlug. Alleen maar een paar woor den, die ik vandaag heb gehoord onder het werken met de straat- werkarsploeg. Er ziin twee echte misdadigerstypen bij. Eén hen vertelde van een wederzijd se vriend, aan wie 2000 francs was betaald om een kunstenaar te vermoorden, die bii de Place Pigalle woonde en hoe dol ze het geld hadden verkwist, dat hij voor de daad had ontvangen. Het was de zwelgpartij en niet de daad waar de man over uit weidde en ik durfde hem niets vragen, aangezien hij achter- dlochtig zou kunnen worden en mij binnenkort een ongeluk zou hebben kunnen doen overkomen; er zou een steen van een kraan uit de mijn kunnen tuimelen of iets dergelijks. En ik ben nog niet levensmoe, want i'k koestér de ihoop de een of andere dag uit dit oord los ta breken en Frank rijk weer te zien. Maar terwijl zii praatten kwam er een ge dachte bii mii op. Wat dan? vroeg Juan Caba dos gretig. Jii bent een kunstenaar, iii hebt bii de Place Pigalle ge woond. Als de man, die in jouw van appartementen werd gedood, nu eens de verkeerde was? Als jii nu eens de man was. die had moeten sterven? Grote genade riep Juan Ca bados eensklaps, ziin vriend aan starend met ogen, waarin een licht was opgegaan. Ben ie het er mee eens? Begrii.p je nu alles Juan? Steakt er iets achter, dat ik niet weet, iets wat jou op dit ogenblik dui delijk is geworden, en dat alles verklaart? Juan Cabados antwoordde niet onmiddellijk. Gedurende enige minuten bleef hii recht voor zioh uit zitten staren en fronste het voorhoofd. Er is iets, zei hii tenslotte langzaam, iets. dat ik zeer moei lijk kan geloven, Dat is dikwijls een bewijs van de waarheid, zei ziin vriend. Verklaart dat wat zo moeilijk te geloven is. tezamen met wat ik eb gehoord het mysterie voor je? Ja, antwoordde Cabados na denkend. Alles, behalve wat de vreemde man, die vormoord werd., op mijn atelier uitvoerde. Poeh! Dat betekent niets! Honderd toevalligheden zouden dat kunnen verklaren en onge twijfeld zou de verklaring van ziin aanwezigheid daar zeer een voudig zijn, als men ze slechts kende Het andere komt Pr op aan het motief voor de moord. Begrijp .ie dat eindelijk? Heb je d'e sleutel gevonden? Het is best mogelijk, was het antwoord, maar ik moet zorgvuldig over de zaak na denken. Ja, antwoordde Henri: zorg vuldig. Dat is het voorschrift der wijsheid. Maar wil je mP één vraag toestaan? Betrekt de ver klaring diie je gevonden hebt, mademoiselle er bij? Neen, antwoordde Cabados vlug. Niet in het minst. Dat wist ik wel zeker, ant woordde Henri, zich naar het portret kerend. En ik ben blü: terwille van jou ben ik hlii. Hoofdstuk vrri Langs de kade te Noumea liep Carlos Cabados met grote be langstelling om zich heen te kijken. Dit was dus Nieuw-Cale- donië. het verbanningsoord waar heen Frankrijk zijn misdadige bevolking zond, en dat complex gebouwen was ongetwijfeld de gevangenis, waar de man, voor wie hij gekomen was, ziin dager* doorbracht. Zijn ogen dwaalden verder en bleven rusten op een groot gebouw op de heuvel, die binnen ziin gezichtskring kwam. Hij hield een voorbijganger aan en vroeg: Wat is dat voor eer* ge bouw daar? Het huis van de gouver neur, monsieur. O ja? Het is een mooi huis. Dank u. Hü liep door en een ogenblik later kwam er een afwezige blik in zijn ogen. In ziin zak had hii een introductiebrief voor de gouverneur, een brief, die hem ongetwijfeld een welkome be zoeker zou maken voor dat huis op de heuvel Hii haalde hem te voorschijn en bekeek de enve loppe een ogenblik. Toen kwam er een cynische glimlach op ziin gelaat. Ten koste van heel veel moeite had een vriend in Parijs de brief voor hem bemachtigd: maar terwijl hii hem bekeek, be dacht hiij da't hii hem naar alle waarsohijnliikheid nooit zou ge bruiken, aangezien de zending die 'hij te vervullen had er niet een was welkecontact mét hoge autoriteiten wenselilk maakte Hii stak hem weer in ziin zak, zette zijn weg voort en kwam weldra aan het hotel, dat hii zocht. Nadat hdi kamers bespro ken had, stuurde hii een kruier om ziin bagage en ging toen naar beneden, naar het restau rant, om te dineren. Er zaten weinig mensen aan de tafels, een paar mannen, die er uitzagen als planters, en één of twee Franse officieren die hem allen onderzoekend aan keken toen hii binnenkwam. Van tijd tot tiid, terwiil hii at, was hii er zich van bewust, dat hii voor deze mannen, die waar schijnlijk stamgasten waren, een voorwerp van nieuwsgierig* eid was. (Wordt vervolgd) l

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5