IJ N Bijna overeenstemming over toezicht W.-Duitse industrie PRINSES MARIJKE kreeg Hadkamer voor hoar Doppen Westelijk voorstel inzake Duitslands bijdrage DAGBLAD VOOR ALKMAAR Conferentie Grote Drie en Adenauer WEST FRIESE FLORA: EEN KLEURENFEEST De wortel der kwalen goed, [JN doet EN OMGEVING NHO] Ook Olympisch zilver voor v. d. Voort 3.78 1.59 rookjesland t Vandaag laatste bijeenkomst Toesfand ernstig kwam onmiddelliik in gebruik Luchtwachtg roepén opgericht Vijf koelschepen voor Sovjet-Unie Limburger stal koeien van markten Elf en een kwart milliard HET REIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. luiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pag. 6 Dinsdag 19 Februari 1952 46e Jaargang No. 12403 Kantoren: HOORN. Draafeingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. tel. 1382 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'eL 2046. (2 Ujnen), K 2200; DEN HELDER Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 36. teL 459 K 2240 solide 11.95 ROEKEN, ut noc Ier fouten, s variëteiten lig ne sortering 3ND AAN ZEE lier - Maatwerker r elke voet model 4732 ALKMAAR ;sen \oe- sed \aar ponnen strijkgarens, wisselvallige Britse s-Tweed" werd oor- ?d door de vrouwen chotland. I in talloze variaties beschaafde landen. ior sportieve dames- Lcostumes etc. veel soorten Tweed sskundige zo moei- ken. Bewandel dus CJw kleermaker een ed. U herkent het 3 rol stof. Die label ntie, want Pejeha waliteit en worden r kleermakers, die Pejeha stof kiest, beste kleermaker! T FABRICS ONLif: n zijn Pejeha-stsffen sen en Zn., aat 38 Schagen je voor, dat wij de lan van ons mooie jeggen: Wij zijn de ;n. Dat rijmt niet. letste aan één stuk 3 anders dan hevig nijriheer de dwerg", :n in de bergen u misschien helpen - „Als u dat wilt, Iwerg verheugd. ver van het kleine ior het bos. „Wat toen, „bent u mis- LONDEN, 18 Febr. (Reuter). De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en de West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer hebben Maandag gesproken over het, na het vervangen van het bezettings statuut voor West-Duitsland door afzonderlijke overeenkom sten met de Westerse verbondenen, uit te oefenen toezicht op de West-Duitse industrie. Dit heeft ten doe] de vervaar diging van verboden wapens te verkomen. Naar Maandagavond tP Londen is vernomen, werd tijdens deze besprekingen bijna algehele overeenstemming be reikt. Maandagavond hadden de ministers en Adenauer voorlopig overeenstemming bereikt over een op te stellen lijst van ver boden wapens. Een tweede vraagstuk, waar over thans wordt gesproken, is de vorm waarin een door de West-Duitse regering op te stel en verklaring zal worden ge goten. De autoriteiten te Bonn zullen hierin mededelen, dat in West-Duitsland geen verboden wapenen zullen worden vervaar digd. Naar verluidt zijn de Fransen eventueel bereid genoegen te nemen met een dergeijke ver klaring en zullen zij niet staan op het sluiten van een speciale overeenkomst, waarin een derge lijk verbod zou moeten worden reergelegd, indien de West-Duit se regeringsverklaring in voor hen aanvaardbare bewoordingen is opgesteld. Een commissie heeft thans tot taak gekregen een verklaring op te stellen, waarin de Franse en West-Duitse standpunten zijn verwerkt. Dinsdagochtend houden de ministers van Buitenlandse Za ken der .Westerse Grote Drie" en bondskanselier dr. Adenauer bun laatste bijeenkomst; er zal dan wederom over de verklaring en de lust van verboden wapens worden gesproken. Adenauer bij Churchill De West-Duitse bondskanselier Konrad Adenuer heeft vandaag de Britse premier Winston Chur chill op nummer tien Downing- street opgezocht. Een Britse zegsman verklaarde na afloop dat het slechts een beleefdheids bezoek was en dat er niet over politieke kwesties was gespro ken. Adenauer, die eerder op de dag eelundht had met Eden. bleef ongeveer twintig minuten bij Churchill. PRINS BERNHARD NAAR BOLSWARD? BOLSWARD. Van 23 tot half Augustus zal op het stadhuis te Bolsward een tentoonstelling van Friese beeldende kunst worden gehouden, georganiseerd door de Culturele Commissie te Bolsward en de Boun Fan Fryske Kunst- ners. Het bestuur van deze bond heeft thans zijn leden bericht, dat het hoewel er nog geen de finitieve beslissing is gevallen in de bedoeling ligt, dat Z. K. H. Prins Bernhard de tentoonstelling officieel zal openen. Hii werd door Churchill zelf uitgelaten er» zii schudden el kaar hartelijk de hand. Van Churchil] begaf Adenauer, die werd vergezeld door de Duitse commissaris voor buitenlandse betrekkingen. Walter Hallstein, zidh weer naar het ministerie van Buitenlandse Zaken om de besprekingen met Acheson. Eden en Schuman over de Duitse her bewapening voort tp zetten in 7""flis SPANNING IN MAROKKO TUNIS Maandag is als ge volg van nieuwe daden van sa botage de toestand in het Tune sische achterland slechter gewor den. Een woordvoerder van de Franse resident noemde de toe stand ernstig. In Tunis worden politiemannen gereed gehouden bij de poorten van de Arabische stad en bij de ambtswoning van de resident om aan verwachte demonstraties het hoofd te kunnen bieden. In Casablanca (Marokko) is Maandag, toen de politie tussen beide kwam bij een gevecht tus sen Marokkanen, een Marokkaan doodgeschoten. Drie nersonen werden gewond. Zondagavond was het er al tot een botsing tussen demonstran ten en politie gekomen een po litieman werd door een schot hagel getroffen. Hij beantwoord de het vuur en verwondde twee nationalisten, een van hen ern stig. Ook werd Zondagavond de Franse resident-generaal van Marokko, generaal Guillaume, die met zijn auto op weg was naar zijn ambtswoning door schreeu wende demonstranten omringd Er werden stenen naar d auto ge worpen en drie schoten afge vuurd. SOESTDIJK. Op haar vijfde verjaardag heeft Prinses Marijke van de Verbindingstroepen te Utrecht een voor haar poppen wel zeer nuttig cadeau gekregen. Het werd gister ochtend binnengebracht in de bibliotheek van het paleis, waar Marijke in een echte verjaardagsstemming het ene feestlied na het andere galmde. Het geschenk bleek een miniatuur badkamer, waarvan de afmetingen echter dusdanig zijn, dat Marijke's poppen zonder enig bezwaar in volle lengte in de badkuip kunnen worden ondergedompeld. „af" tot in zamen met de heer Ganzenbeek De badkamer is alle finesses, compleet met vaste wastafel en toilet. De poppen- badkamer, die voorzien is van een smetteloze tegelvloer kan ge heel functionneren met miniatuur waterleidingen, verlichting enz. In de tegelwanden en de vloer zijn de emblemen van de Ver- bmdingstroepen opgenomen. Het geschenk werd aangeboden door een deputatie o.a. bestaande uit de soldaat A. Parie in de burger maatschappij instrumentmaker van beroep, die de badkamer te- D EZE tulpen zijn van morgen bij tiandui- zen in groen-rode groepen van de pers gerold. Het blanke papier heeft ze gretig aanvaard, deze symbolen van de Westfriese Flora, die morgen de eerste hon derden bezoekers zal ont vangen. Zij zijn schoon van vorm en kleur, tref fende afbeeldingen van een der talloze variëtei ten welke tharis in Bo- venkarspel worden aan gevoerd; 30.000 bloemen, met vaardige handen ge rangschikt in de omlijs ting van heesterbeplan ting, rustieke bruggetjes, idyllische paden, een zacht-ruisende fontein in het centrum en een smal kanaal met weelderig begroeide boorden. Déze tulpen zijn een symbool. Maar in haar technische perfectie en ondanks het uitgebreide proces dat voerde vanaf de fotograaf via de cliché fabriek naar de druk pers, zijn ze niet meer dan conterfeitsels; onbe wogen en zonder leven. De werkelijkheid is schoner. De levende bloe men spreken een eigen taal, verstaanbaar voor iedereen die zien en luis teren wil. Wie zich buigt over de perken hoort de fluisterstemmen van Oos terse vrouwen met exo tische namen en blanke gewaden. Beroemde veld heren melden zich pre sent. Ontdekkingsreizi gers, kunstenaars, staats hoofden, zijn in de tulpen vereeuwigd. Maar ook..., de onbekende echtgenote, het dochtertje of de moeder van een kweker, die zijn vreugde om persoonlijk geluk heeft willen uiten in de naam van een nieuw gewas. Zo wordt het leven zelf in de tulpen teruggevonden. Ze herinneren aan heldendom, romantiek, strijd en liefde. Zoals de namen zijn de kleuren: brutaal, teder, hooghartig, ingetogen, zwaarmoedig, vrolijk, agressief en vreedzaam. vervaardigde. Ze bleken eer van hun werk te hebben, want prinses Marijke be gon onmiddellijk het bad te laten vollopen en haar poppen een goede beurt te geven. Stuk voor stuk werden de poppen uitge kleed, waaraan de koningin mee hielp en nadat de jarige prinses haar lievelingen had toegespro ken, werden ze stuk voor stuk ondergedompeld. Prinses Marijke kon haar zin voor netheid geheel uitleven in deze modelbadkamer en zo wer den dan ook de kleertjes gewas sen in de wastafel, werden ze uitgewrongen en daarna op ad vies van de koningin op de rand van de badkuip te drogen ge legd. De badkamer was het geschenk van de dag, hoewel er nog tal loze andere geschenken waren voor Marijke, zoals een arreslee, een kindertelefoon en enige reu- zentaarten waarvan de jarige prinses de kaarsjes telde om te zien of ze wel de juiste leeftijd aangaven. Honderden gelukstelegrammen en brieven kwamen op Soestdijk binnen. De post heeft nog zelden zulke enorme hoeveelheden op het paleis moeten deponeren als in de afgelopen weken, want op de verjaardag van prinses Beatrix werden er niet minder dan 6.000 brieven bezorgd. DEN HAAG Bii ministe riële beschikking zijn met ingang van 15 Februari j.l. de volgende zes luchtwachtgroepen ongericht: Breda. Alkmaar, Rotterdam. Leeuwarden. Groningen en Eind hoven. Het totaal aantal lucht wachtgroepen alle staan onder het bevel van de commandant van het korps luchtwachtdienst is hierdoor on acht gebracht. LUCHTRAMP EISTE 34 DODEN PALERMO. Reddingsbriga des bereikten gisteren na een moeizame tocht door de hoge sneeuw, het wrak van het op Si cilië neergestorte toestel, dat 1138 meter hoog tegen de helling van de Monte Rosa is gevlogen. Hon derden Italiaanse soldaten namen aan het reddingswerk deel. Er was echter niemand meer in le ven. De ramp heeft 17 mannen, 14 vrouwen en drie kinderen, voornamelijk familieleden van Britse soldaten in Nairobi, het leven gekost. Het toestel was volkomen verbrand. BOUDEWI JN KWAM NIET TE LAAT De autoriteiten hebben Za terdag ontkend, dat koning Boudëwijn te laat gekomen is voor de herdenkingsdienst, die Vrijdag in Brussel voor zoning Gèorge de Zesde ge houden is. Deze dienst begon officieel om half elf. De koning am. veerde om kwart voor elf per auto. De pers berichtte, dat hij laat was. Zaterdag hebben de auto riteiten echter verklaard, dat koning Boudëwijn volgens het protokol de laatst-aan- komende moet zijn. TT" "as „pr~~:~~ ij. (A.l ■zeiden zij. (A.P.) ORDER VAN 40 MILLIOEN IN NEDERLAND DEN HAAG Voor Russische rekening zullen vijf koelschepen van 2540 ton in Nederland ge bouwd worden en wel twee bij Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek N.V. te Amster dam, twee bij de N.V. Scheeps- bouwwerf en Machinefabriek „De Klop", Sliedrecht en een bij J. K. Smit's Scheepswerven N.V. te Kinderdijk. Deze schepen komen voor in het in 1948 afgesloten handelsver drag tussen Nederland en Sowjet Rusland. De hoofdmotoren zullen bij Werkspoor-Amsterdam en „De Schelde" te Vlissingen gebouwd worden. De schepen worden speciaal in gericht voor het vervoer van vis. Het totale bedrag van deze order is meer dan veertig mill, gulden. RADIOREDE H. M. DE KONINGIN Heden, Dinsdagavond 19 Febr. om 20.05 uur zal H. M. de Ko ningin via de beide Hilversumse zenders het woord richten tot het Nederlandse volk naar aanleiding van de uitgifte van de nationale leningen voor de woningbouw. OPNIEUW VIER DODEN DOOR LAWINES Tengevolge van lawines zijn ge durende het afgelopen weekend opnieuw vier doden in Oosten rijk te betreuren. Het totaal be draagt nu al 39 sedert 15 Janu ari. Te Wenen werden dit week end 123 personen bij ongelukken als gevolg van de sneeuw ge wond. De meeste wegen in Oos tenrijk zijn nu door de sneeuw versperd. In Karinthië viel Zon dag de meeste sneeuw sedert 1909 Koning Albert herdacht BRUSSEL. Koning Boudë wijn, zijn vader, Koning Leopold en .zijn broers, de Prinsen Albert en Alexander, hebben Maandag morgen in de kerk van St. Jacob op de Coüdenberg een jaargetijde bijgewoond voor wijlen Koning Albert, die op 17 Februari 1934 ""iien bij een bergtocht om het leven kwam. (Van onze correspondent) Zaterdag is een Limburger, die reeds in diverse plaatsen koeien on geheimzinnige wiize had doen verdwijnen on de Utrechtse Vee markt aangehouden. Deze man, H. M. R. uit Born, maakte er zijn gewoonte van. koeien on de markt on te zoeken, die tlideliik door hun eigenaar waren verlaten en dus moederziel alleen bij hun paal stonden. De Limburger zorg de er dan voor deze beesten zo snel mogeliik aan een nieuwe eigenaar te helpen, waarna hii zelf voor de moeite het ontvangen geld in ziin zak liet glijden Te Leiden had hij twee koeien voor f1150,verkocht, te Zwolle een koebeest voor f 550,en te 's Hertogenbosch een koe voor f 900,—. Op de Utrechtse veemarkt had hij net een koe voor f 750,ver kócht toen de vervoerder van het beest kwam opdagen. Twee rechercheurs rekenden de 30-jarige „handelaar" in en voerden hem van het terrein van zijn drukke werkzaamheden naar het politiebureau. BONN Een West-Duitse re geringswoordvoerder heeft hier Maandag medegedeeld dat de drie voornaamste financiële deskundi gen der N.A.V.O.. de zgn. „Drie Wiize Mannen": Harritnan. Plow- den en Monnet. hebben aanbevo len. dat Westduitsland iaarliiks een bedrag van elf en een kwart milliard mark aan de verdedi- gingskosten van West-Eurona zal bijdragen. De geallieerden hadden oor spronkelijk 13 milliard voorge steld, terwijl de Duitsers 10.8 milliard mark hadden aangebo den. Volgens de woordvoerder hadden de Drie Wijzen er thans in principe mee ingestemd, dat een viertal buitengewone uitgaven der Westduitse Bondsrepubliek zou mogen worden afgetrokken bij de berekening van de bijdrage aan de N.A.V.O., te weten ó.a. de Westduitse hulp aan West-Berlijn (ongeveer 1 milliard mark pér jaar), de kosten der reserve- politie en de uitgaven voor de grenspolitie aan de grens met Oostauitsland (120 millioen mark) In Westduitse regeringskringen noemde men de aanbeveling van de Drie Wijzen „een aanvaard baar compromis" Het definitieve standpunt van Bonn zal echter pas na de terugkeer van dr Adenauer uit Londen wprden be kendgemaakt, terwijl ook van feallieerde zijde de jongste aan- eveling nog geen definitieve be slissing is, daar zij nog met de geallieerd-Duitse onderhandelaars over het „vredescontract" in Bonn moet worden besproken. NADAT WIJ verleden week Dinsdag en vervolgens j.l. Zater dag uitvoerig zijn ingegaan op de jongste belangrijke rede van Z.H. Paus Pius XII, waarin Hij de „ernstige oproep" deed, tot gees telijke vernieuwing en de red dende zending" van de Kerk dat zijn alle gelovigen tezamen! aangaf, kunnen wij thans in een slotartikel nog eens nader aange ven, wat de Paus als „de wortel van alle kwalen" beschouwt. Daarbij geeft Hij tevens aan de middelen, om over de gehele lijn, over de gehele wereld, in het bi'zonder de katholieken, waar mogelijk in samenwerking met alle weidenkenden en goedwil- lenden, te brengen tot de ge wenste actie van geestelijke ver nieuwing en inkeer, de „terug keer tot Christus, tot de Kerk en overtuigde christelijke levens wandel als de enige uitweg uit de huidige crisis. Wij hebben reeds doen uitko men, met welk een dringende ernst de H. Vader de katholieken oproept, „om uit de slaap te ont waken", om de lusteloosheid af te leggen. De lusteloosheid, waarover de Paus herhaaldelijk spreekt, geeft hij aan als de „w ortel van alle Kwa- 1 e n" en hun verderfelijke ge volgen en Hij voegt er aan toe, dat die wortel niet bestaat in onoverwinnelijke onwetendheid van 's mensen eeuwige bestem, ming en van de middelen, die no dig zijn, om deze te hereiken: „Veeleer is het de laksheid van geest, de slapheid van de wil en de kilte van het hart". Mensen, zo zegt de Paus, die door zulk een besmetting zijn aan getast, trachten zich te recht vaardigen, zich te hullen in de duisternis van het verleden en een alibi te zoeken in dwalingen, zo wel oude als nieuwe. Daarom is het noodzakelijk, hun wil te prikkelen. De noden moeten duidelijk worden omschreven, verklaart de H. Vader in zijn rede, nadat hij tevoren had gezegd, dat het geen nut heeft, de wegen van God en van de geest te bestuderen, indien men in de p r a k t ij k toch de weg van het verderf zou kiezen en toch de rug zou bui een voor de gesel van net vlees". Wat zou het baten, te weten en te verbreiden, dat God onze Vader is en dat de mensen onze broe ders zijn, indien de tussenkomst van God in persoonlijke en open bare aangelegenheden gevreesd moest worden? Wat zouden de disputen over rechtvaardigheid, liefde en vrede, waard zijn, indien de wil toch vastbesloten zou zijn om het of fer te ontlopen, indien de geest besloten zou zijn, in ijzige een zaamheid te blijven en indien niemand ook maar de moed zou hebben, om als eerste de barricade weg te ruimen voor de alles verdelende haat, of om het offer van de oprechte omhelzing te brengen". Hierin leest men al de nodige aanwijzingen voor de gewenste geestelijke verbetering. De Paus laat hét daar niet bij. Hij ver wacht, dat men er op uit zal zijn, dat de „zaken, die eerst gedaan moeten worden, ons allen helder voor de geest zullen staan en de beschikbare krachten precies worden berekend zodat de nu voorhanden zijnde hulpbronnen niet worden verwaarloosd, om dat zij onbekend zijn, niet maar lukraak worden aangewend of in bijkomstige acties worden ver kwist". Hierin ligt dan toch wel een duidelijke aanwijzing, dat het de bedoeling van dé Paus is, dat ge meenschappelijke acties de per soonlijke geneigdheid om iets te doen, zullen bevorderen! Trou wens, de H. Vader spoort de ker kelijke leiders aan, hen die van goede wil zijn, uit te nodigen, maar hij verwacht ook, dat zij zichzelf „spontaan zullen aanbie den". Zij moeten „hun arbeid als een actief onderdeel laten opne men in de grote stroom, die God in beweging zal zetten en leiden door Zijn dienaren". De Paus noemt dit in Zijn slot een „actie voor de wedergeboorte en redding". Het moet komen tot een machtig ontwaken, dat zon der uitstel moet worden aange pakt en met vasthoudendheid uit gevoerd! Er moet een plan wor den opgesteld, dat in details moet worden uitgewerkt en dat uit drukkelijk niet alleen voor het bisdom Rome, waartoe de Paus in eerste aanleg zijn oproep richtte, maar voor de gehele wereld geldt, dus ook voor ons in Nederland! Slaat de hand aan de ploeg", met dat woord van Paus Pius eindigen wij onze uitvoerige be spreking van deze belangrijke Pauselijke oproep, welke wij in deze drie beschouwingen vrijwel volledig hebben behandeld. Moge ook „de gerechtvaardigde vrees voor een verschrikkelijke toe komst, die het gevolg zou zijn van een schuldige onverschillig heid en lusteloosheid, iedere aar zeling overwinnen"!! SCANDINAVISCHE REIS ZWEEDS KONINGSPAAR? LONDEN. Volgens de „Ob server" zouden Koning Gustaaf de Zesde en Koningin Louise van Zweden plannen hebben voor 'n bezoek aan Noorwegen en Dene marken in de komende maand. Volgens Finse persberichten zouden zij in Mei een bezoek aan Helsinki, de Finse hoofdstad, wil len brengen. In verband met eeti eventuele reis naar Finland, wijst men. op het pleidooi, dat vorige maand van de Finse minister-president, Kekkonen, is uitgegaan, voor vor ming van een neutraal Scandina visch blok. waaraan,' naar men aanneemt, de Sovjet-Unie haar fiat zou willen qevkn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1