Uitstekend spel ,Het Masker" van Mond-en klauwzeer dreigt opnieuw Administratieve organisatie der N.A.T.O. in opbouw Witte Kruis contra B. en W. DE WATERHUISHOUDING IN HETZIJPERLAND ALKMAAR EN OMSTREKEN Op feest van Dindua Moeder vari drie kinderen overleden College wil geen subsidie aan Stichting Badhuis geven Vee-administratie moet vereenvoudigd Egmond Binnen Raad PAGINA 2 DINSDAG 19 f-EBRUARI 1952 ALKMAAR. Gewapend met de ei-varing van vorige jaren, zijn wM niet geheel zonder ver wachtingen naar de feestavond van Dindua gegaan, die zou wor den verzorgd door de toneelclub „Het Masker" uit Heiloo. Want hoewel het stuk, dat zou worden gespeeld, „De Kuise Bruidegom", ons weinig vooruitzichten bood, waren wij er toch van overtuigd, dat „Het Masker", onder de emi nente leiding van Jean Robert, er wel iets van zou weten te maken. En dat is dan ook inder daad het geval geweest. Met de spelers uit Heiloo die zo welwillend waren Dindua een toneelavond aan te bieden, heb ben zowel het bestuur van Din dua als de volle zaal zich zeker geen kat in de zak gekookt. Het was in één woord uitstekend wat er Zondagavond in Het. Gulden Vlies aan toneelkunst werd ge- prasteerd. Goede leiding De uitstekende leiding, waar onder „Het Masker" werkt, bleek vooral ook uit het optreden van de jongere krachten, ook in die rollen, die men veelal meent, dooh zeker niet ongestraft wat te kunnen verwaarlozen. „Het Masker" begaat die fout niet en zowel de hoofdrol als de kleinste bijrol was, zoals we dat trou wens gewend ziin, tot in de per fectie verzorgd. Over het verhaal van het stuk willen we kort zi.irt: het geeft de vermakelijke en ingewikkel de geschiedenis van een fabri kant, die zo graag zijn enige dochter aan zijn compagnon wil uithuwen en daartoe allerlei lis- te te baat neemt, die natuurlijk alle mislukken waardoor de goe de man, zowel als de compagnon, in e^n moeilijk parket geraken, waaruit zii. na veel avonturen, weer 'heelhuids te voorschijn komen. Gave vertolking- De zaal heeft van de vertol king. die Jean Robert van de rol van de rijke fatorikarvtszoon Henrv Veltman wist te brengen, genoter». In de verschillende situaties, waarin deze werd ge bracht., toonde hii zich een mees ter in woord en gebaar. Niet minder verdienstelijk was de op vatting van de manier, waarop de no.g zeer jong-e mej. A. Velse- boer de rol van echtgenote en moeder wist te spelen. Mevrouw Liefting—De Wit heeft de zaal ongetwijfeld bekoord door haar charmante weergave van de fi guur van de dochter Greta. Buitengewoon succes oogstte J. Kennemer Damkring- eompefitie ALKMAAR Zoals te voorzien was, zou SNA uit H.H. Waard geen sterke te genstand ondervinden tegen ODD uit O'bdain- ODD die tnet 9 mar> uitkwam, verloor met 16—2. De wedstrijd had een zeer sportief verloop. Hier volgen de uitslagen P. GroenveldJac Koopman 2—0 C. GroenveldJac Commandeur 2—0 L. Konijn-^?. Koopman 2—0 A. SmitTh. Wester 20 K. Kloosterboer—N- Wester 11 Jac Borst,J. Dekker 2.0 C. Steur—P. Bakker 2—0 Jac AppelmanN. Mak 20 A. OudhuisJb, Groot, 11 16—2 Collecte „Klokken voor Amerika" ALKMAAR De Alkmaarse collecte „Klokken voor Ameri ka'' heeft een bedrag van f 750 opgebracht. Donateursavond Rijvereniging ALKMAAR. Ret bestuur van de LTJ. afdeling Alkmaar ver zoekt ons mede te delen, dat de leden welkom zijn op de dona teurs-avond van de Landelijke Rijvereniging, die te Limmen, in café Friesland, op Donderdag 21 Februari zal worden gehou den. Het Z.-Schenner Toneelge zelschap zal „Poias en Perle. moer" spelen. Na afloop gezellig samenzijn. BILJARTCOMPETITIE ALKMAAR EN OMSTREKEN Spanning in alle afdelingen ALKMAAR. De standen in de diverse afdelingen van de com petitie van het District Alkmaar van de Koninklijke Ned. Biljart Bond zien er als volgt uit: Excelsior 2 6 2183 571 3.82 32 Alc. Victr 6 2004 507 3.93 31 Witte Huis 6 2578 552 4.67 31 3522 2444 2699 1838 BURGEMEESTER ALARMEERDE BRANDWEER BIERGEN De burgemeester die met. ziin auto langs het pen sion Beukenhorst aan de Studler van Surcklaan 11 r«ed, consta- teerde Zondagmiddag 5 uur een zeer sterke rookontwikkeling uit een der schoorstenen. Bij nader onderzoek bleek het een schoor steenbrand op een der slaapka mers te zijn, die de schoorsteen boven roodgloeiend deed staan. De door de burgemeester gealar meerde brandweer kwam spoedig en reinigde de schoorsteen. Lammers in ziin, tot het einde toe prachtig gespeelde rol van de slome Max de compagnon, die tegen wil en dank aan de dochter gekoppeld moet. De meisjes A. Tamis en A. Pater brachten twee gezellige, onge dwongen! en vlotte vriendinnen pp de planken. A. Borst bracht, ietwat bezadigder in ziin bewe gingen. een gave fabrikant Sei- bert voor het voetlicht. Ook de rollen van het dienstmeisje An- !?ia' .py®''r- %an-D Straten, de 1 en èe waardering" van 'de dames FEESTAVOND R.K. VROUWENBEWEGING BERGEN Eigen krachten voerden het blijspel „Het s-oook van de Vriiburcht" met grote animo oP- Er werd goed gespeeld chauffeur van C. Bolten en de zakenman Nieman van C. Borst werden goed weergegeven. Mej. A. Morsch speelde perfect de actrice Ria Ray. Dat alles bracht, met de goede grimeur en het ge zellige décor, een uiterst gave en vlot afgewerkte uitvoering, waarvoor de zaal met een bij zonder hartelijk applaus dankte. Een opvoering die een bij zonder prettige herinnering aan de feestdag van Dindua bij ons heeft achtergelaten L. S. SLACHTOFFER VAN AANRIJDING OP STRAATWEG ALKMAAR Zondae Is na aan vankelijk herstel mevr J. V. sc horen V. te Heiloo in het St. Elisabe'hsziekenhuis Alkmaar overleden. Mevr V. werd enig'1 weken geleden gewond, toen zii fietsende on het riiwieload langs de Kennermerstraatweg. getrof fen werd door een uaard-en- wagen. die door een vrachtauto van de riiwee werd geslingerd Zij had veertien dagen gele. den het ziekenhuis verlaten, maar werd dezer dagen in de kraamafdeling Opgenomen. Haar baby werd levend geboren, mw overleed kort, daarop, j.l. Vrij dag. De moeder is Zondagoch tend, na opgenomen te zijn in het zenuwpaviljoen, overleden. Mevr. v. V. was 28 jaar oud. Zij laat drie minderjarige kin deren, van wie de oudste 3 jaar is, achter. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geb. Mirjam L. L. C. dochter van J. C. Ooms en E. Kuleseviciudte; Cornelis N zv C. Koopman en G. van den Berg; Jac. P. J. zv N. J, Oud en G. J. Stoelinga. Overleden: Jan Nierop Groot 79 j. geh. met W. Poelman; Jo hanna A. Wijnberg 93 j. Maria G. A. Wever 76 jr wed, van L Groeneweg. Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend is in de omgeving van de Spanjaardstraaf aangetroffen een zwarte her dershond. Verder zwerft te Alk maar rond een ruwharige fox hond, wit-bruin, reu. Wie is eigenaar van een jonge zwarte kater (met wit teentje)? Opga. ven aan Inspecteur C. Verwer, Baanstraat 1, Alkmaar. Motorclub Alkmaar en Omstr. ALKMAAR. Op 23 Febr. gaan de leden van de Motorclub Alk maar en Omstreken weer met de training beginnen, welke uit een wandeltocht bestaat. De start is van.het, clubhuis Wanner om 8 uur, aldus verzoekt het be stuur ons, mede te delen. Kleuterschool BURGERBRUG Woensdag avond om half acht zal in de zaal van de heer L. Schrieken 'n ver gadering voor ouders van leer lingen of toekomstige leerlingen van de kleuterschool worden be legd. bestond uit een daverend applaus De voorzitster, mevr. Min Terwey vroeg in verband met de doorlichting van de bevolking, medewerkers om elk 10 huisge zinnen te bezoeken. Spoedig op geven bii Zuster de Grauw, Em- malaan 3. Zij vroeg de medewer king om dit belangrijke door- lichtingsonderzoek te doPn slagen Voorts be veelde zii de Lourdes- actie aan die ten doel heeft on vermogende zieken met de Lour- des bedevaart uit te zenden. Het lidmaatschap bedraagt slechts f 1 per jaar. Als deze actie slaagt, kunnen dit jaar 2 zieken uit Ber gen worden uitgezonden' Opga ven op Kruisweg 24- Mevr. Min sprak haar teleur stelling uit over 't feit dat slechts twee dames op de laatste KVP- verg'adering waren iuist op het ogenblik dat de politiek de aan dacht moet hebben van de huis moeders die de laatste maatrege len ten aanzien van het brood hebtopn gevoeld in hun huishoud beurs. Als candidate was mevr. dr. de Waal voorgesteld. Zii vroeg meer belangstelling voor de KVP. De voorzitster was zeer tevre den over het ledental van ruim 300, doch zij moest zelf constate ren dat de vrouwen helaas te weinig aandacht besteden aan het .geesteljjke. Met medewerking van de pastoor zal maandelijks een TI. Familie-bijeenkomst met actuele onderwerpen worden gehouden- De TI Familie zal aan de huidige tijd worden aangepast en zal be gin Maart, aanvangen en om aan de vele verzoeken tegemoet te komen Pm 8 uur beginnen. LAMORAAL VAN ECMOND EGMOND AAN DEN HOEF Dit week-end gaf het fanfare korps „Lamoraal van Egmond" een goed geslaagde uitvoering in de zaal van Jac den Houdij- ker. Het kranige korps, onder leiding van directeur W. Wester had een rijk gevarieerd en goed verzorgd programma, dat op zeer goede wijze werd uitgevoerd. Bijzondere vermelding verdient, dat in het programma enkele nummers waren opgenomen, welke het korps ten geschenke hadden ontvangen van het har moniekorps uit Zottegem (Bel gië), waaronder een door de di recteur van laatstgenoemd korps zelf gecomponeerde mars „Eg- mond in feest". De alt-sax-solo van S. Wittebrood was keurig. In zijn openingswoord herinnerde de Voorzitter, de heer Jb, Bel leman aan de successen welke Lamoraal Egmond te Haarlem en Landsmeer mocht behalen. Dat dP vriendschapsbanden tussen Zottegem en Egmond nog niet verbroken zijn bewees de mede deling dat het Zottegèmse Har moniekorps met de Pinksterda gen in Egmond een tegenbezoek hoopt af te kunnen leggen. Daar. voor werd zoveel mogelijk de medewerking van allen ingeroe pen. Aan het slot van het eerste gedeelte sprak Z.E. Heer Pas toor waarderende woorden tot korps en directeur, in het bij zonder prijzende de muzikale vooruitgang welke onmiskenbaar viel te bespeuren. Na afloop van het muzikale gedeelte werd een klucht opge voerd door spelers, aangevuld met enkele speelsters, uit. eigen korps. Onnodig te zeggen, dat hierom naar hartelust kon ge lachen worden. i HEILOO. In de eerstvolgende raadsvergadering sal een voor stel van B. en W. in behandeling komen, om afwijsend te beschikken op het verxoek van het bestuur van de Stichting „Badhuis van het Witte Kruis" om een subsidie voor het jaar 1952 ten bedrage van f 1000.Het gemeentebestuur zegt, dat de bewering van het bestuur, dat in de afgelopen jaren met een dermate groot verlies is gewerkt, dat daardoor het nemen van een hypotheek op het badhuis van f 2000.nood zakelijk werd, pertinent onjuist is. Geconstateerd kon worden, dat het jaar 1952 begonnen kon worden met een totaal aan batige exploitatiesaldi van f 1963.35. Niet ontkend wordt, dat de ge- op eventuele tekorten in de noemde hypotheek is gesloten. In 1950 bleef het stichtingsbestuur zitten met een nadelig exploita tiesaldo van het wijkgebouw aan ae in i i ,veg groot 2581,33. De Gemeenteraad was bereid, het wijk"ebouw over te nemen voor de totale som der bouwkosten, onder uitdrukkelijk voorbehoud, dat de gemeente op geen enkele wi.ize zou worden belast met het overblijvende tekort, dat bij de Stichting is gebleven. Het Stichtingsbestuur zit chro nisch niet een tekort aan kas middelen. Zo zi.in de rekeningen voor brandstoffen tot een bedrag van f 455,98 onbetaald gebleven, zodat de leverancier dreigt met stopzetting van de leveranties. Het tekort on de begroting voor 1952 ad 1000,kan worden gereduceerd tot f 208,—, hetgeen kan worden opgevangen door tariefsverhoging. Terugkomende op het tekort van het wijkgebouw denken B. en W. bij de oplossing onmiddellijk aan de vereniging „Het Witte Kruis". Deze vereni ging heeft in 1930 de Stichting Badhuis in het leven geroepen en draagt dus een zekere verant woordelijkheid. De bouw van een wijkgebouw was het plan van „Het Witte Kruis"; maar gevreesd werd, dat „Het Wit-Gele Kruis" zou weigeren huurster te worden van het gebouw, indien dit eigen dom van „Het Witte Kruis" werd. ii. end daarom is het Wijk gebouw gesticht door de neutra le derde, de Stichting „Badhuis van het Witte Kruis". Dit gaf „Het Witte Kruis" het formele recht, om de stichting met het gehele tekort te laten zitten, hoe wel dit recht moreel niet kan worden gevonden, aldus B. en W. Het Witte Kruis nam voor 4000 deel in het stichtingskapitaal van het wijkgebouw en in de jaren, dat de exploitatie van dit gebouw grote verliezen opleverde, werd er in alle ernst aan gedacht, dit bedrag maar over een reeks van jaren af te schrijven. Door de bereidwilligheid van het gemeen tebestuur kwam de volle som van 4000 wel terug en daaruit had het tekort gedekt moeten worden, het bestuur van „Het Witte Kruis" Het ligt daarom op de weg van om de Stichting Ba ihuis de hel pende hand te bieden. Het heeft er de schijn van, alsof het Witte Kruis zoveel mogelijk voordeel uit het badhuis probeert te trek ken, ten koste ven de eventueel subsidiërende gemeente. Resume rende concluderen B. en W. dat de oplossing van de moeilijkhe den, ontstaan door het exploita tie-tekort van het wijkgebouw op de weg van het Witte Kruis ligt, dat het begrotingstekort voor 1952 van het badhuis, na correc ties groot 208,ware op te vangen door tariefsverhoging (douches 0,25, abonnement 2, kuipbaden 0,50) en dat, wan neer het tekort van het wijkge bouw alsnog wordt overgeheveld naar het Witte Kruis, de gereser veerde batige .'saldi van het bad huis ad 1963,35 vrijkomen, waar- 500 592 521 565 2247 568 3,95 2272 544 4.17 Doorbraak 6 Optim- 2 6 Excels. 1 6 Driespr. 6 Optim. 1 6 Drie R. 6 Onder Ons 6 2008 541 B klasse: Lindenh. 6 5 6 5 6 5 6 6 5 5 5 7.04 4.12 5.18 3.25 22 16 15 15 3.71 Gekr. V, Witte h. Drie R. Excels. 1 Doorbr. Rust W. Driespr. ZEKZ Excels. 2 Dp Molen 1921 1731 1683 623 1483 474 1715 692 1296 492 1763 1518 601 3.19 499 3.43 2.70 3.12 40 32 30 26 2.47 26 2.63 21 574 3.07 529 2-87 1369 620 2.20 1100 1242 453 2.42 545 2.27 C klasse (groep no. 1) 1834 925 1.98 42 1808 767 2.35 39 2023 850 2.38 33 1441 1033 1.39 31 1649 960 1.61 30 1575 915 1.72 28 1557 819 1.90 1572 975 1.61 1603 840 1.91 1873 965 1 94 20 C "klasse (groep No. 2) Driespr. 6 1789 955 1.87 47 J292 1223 1.05 46 1354 961 1.40 32 1236 1105 141 Optim. Oude P. Drie R. 1 Excels. Witte H, Gekr. V. De Waag Alcm. V. Drie R. 2 26 26 25 Onder O. 6 Gekr. V. Lindenh. Witte H. Alcm. V. Oude P. De Molen 6 De Waag 5 DES 1 6 Rust Wat 5 DES 2 5 31 1405 845 1.66 30 1.58 30 1.30 27 1.27 20 0.99 15 0,95 14 0.59 8 1241 782 1523 1163 1028 804 1181 1195 875 914 645 1085 BERGEN, On de algemene vergadering, die de Rundveefok- verenisrine „He Duinstreek" in café Nieuwendiik te Bergen hield kwam de vereenvoudiging van de administratie in de rundvee- fokverenigingen en het Stamboek ter snrake, waarbli de contro- MakkelHker en goedkoner Komende tot de bespreking van de voorstellen voor dg al gemene bondsvergadering, meen. de de heer Broerse, dat het bj-anden van de nummers in de hoornen van het vee in de practijk toch van weinig waar de is. Waar dit werk bovendien in de Provincie Noordhuiland kostte het een 15 3 20 duizend gulden, zeer kostbaar is, stelde hij een nummering voor gepaard gaande met het schetsen van het leur-Stamboekhouder de heer - vee. Als er in het controle-boek Jac Broerse een uiteenzetting gal 1 een schets komt te staan, kan over de voorstellen, die od de vergadering van de Provinciale Bond van Rundveefokverenigin gen. die on 20 Februari a.s. zal worden gehouden, ter snrake zullen komen. Nieuwe dreiging Bij dP opening van de verga dering, die door een kleine 40 leden bezoent werd, gaf de voor zitter de heer N. Kaag een over zicht van het afgelopen jaar, waarin hij memoreerde, dat het mond- en klauwzeer dit jaar veel last heeft veroorzaakt. Hi?t inenten heeft echter op vele bedrijven grote onheilen voor, komen, doch nu een derde in vasie van het mond. en klauw zeer dreigt, die van de z.g. C- stam, bond de heer Kaag de ver gadering ernstig op het hart, om> ook al kost het wat, de dieren in te laten enten. De kaasprijzen, waar de boe ren toch eigenlijk op drijven, zijn ondanks de strubbelingen met het buitenland stabiel ge bleven en vertonen zelfs tekenen van verhoging. Het werk van de vereniging nog eens onder de aandacht van de leden brengen de, drong de heer Kaag er ten- slotta bij alle veehouders op aan, rich bij de vereniging aan te sluiten. men de koe behoorlijk identifi ceren. Het door vele veehouders terecht verafschuwde blikken van de oren kan daarmede ge lijktijdig vervallen. De numme ring, die de dieren bedrijfsge- wijze wordt opgelegd, zal ook worden overgenomen door de Gezondheidsdienst. Ook de stie ren zullen voortaan maar één nummer krijgen waarmede een belangrijke administratieve ver eenvoudiging wordt bereikt, 117 leden Pe rekening over 1951 van de Duin^trek sloot in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 26.235,83. Er was een batig saldo van f 5759,91, terwijl de kosten aan de jubjleum-fokvee- dag rond f 2000,— hebben be dragen. Het aantal leden bedroeg 117. Bij de verkiezingen werd de heer J. van der Oort met alge mene stemmen in het bestuur herkozen, terwijl i.pl.v. de heer S. Jonker tot lid van de finan ciële commissie werd gekozen de heer Jan van den Berg uit de Egmondermeer. pe horen Roskam en Kroon zullen de vereniging vertegenwoordigen op de Bonds vergadering' in Hoorn. De begroting '52 werd z.h.st. goedgekeurd. De commissie, met het nazien der begroting belast, kon zich in het algemeen met hel beleid van B. en W. uitstekend verenigen. Algemeen betreurd werd, dat da binnenwegen niet gelijktijdig afdoende onder han den konden worden genomen, daar het niet mogelijk ;s geble ken, hiervoor een lening te plaatsen. Besloten wordt de we gen nu geleidelijk aan te verbe teren en de post „wegen" met 5000,te verhogen en voor zoveel nodig via post onvoorzie ne uitgaven het nodige aan de wegen te doen. Een grote depu tatie der gemeente Zottegem, zal dit jaar een tegenbezoek aan de Egmonden brengen. Gezien de grootse ontvangst, die aldaar aan de Egmonders te beurt mocht vallen en het feit, dat onze ge meente niet bij machte zal zijn gen tot 750,—, opdat van 'ge meentewege tenminste iets zal kunnen worden gedaan. Aan de vele subsidie's, welke de gemeen te reeds verleend worden toege voegd een van 50,voor de N.H- Jeugd, van 100,voor de Kankerbestrijding, terwiii het subsidie voor de V.V.V. verhoogd zal worden tot 500,—. Nu de revenuen uit de opbrengst parti culiere kampeerterreinen en de omvang van het kamperen zulks beginnen te vragen, wordt beslo ten jaarlijks 1Ö00,uit te trek ken voor toezicht. Brand EGMOND AAN DEN HOEF Zopdag werd er gealarmeerd voor brand in de Egmondermeer. Hef bleek dat het 5-jarig zoontje van C. Kraakman jr. aan 't Hoe- verpad een hooiklamp in brand had gestoken. De buitenkant laaide direct flink op. Ónmiddel- üik was de brandweer van Alk maar, op wiens grondgebied men me/.ide, dat de brand was uitge broken ter plaatse en wist veel onheil te voorkomen. Gelukkig stond er weinig wind, daar an ders het huis groot gevaar had gelopen te verbranden- Inter Nos EGMOND-BJNNEN Gezien het grote succes, dat Inter Nos mocht boeken met het boeiende spel „Geef mij Uw hand," zal Maandag, 25 Februari a.s- in ae zaal van Jac. de Houdiiker een tweede opvoering daarvan wor den gegeven- Aanvang 7.80 uur 's avonds. Kaartverkoop aan de zaal- De daarop volgende Dinsdag 26 Februari zal ditzelfde stuk worden opgevoerd ip de toneel zaal van Th. Swart te Egmond- Binnen, eveneens aanvang 7.30. eerstvolgende jaren kunnen wor den afgeschreven. Het bestuur van de afdeling Heiloo van de Noord Hollandse Vereniging „Het Witte Kruis" heeft zich in een schrijven tot de Raad gericht, met opmerkingen over zijn beleid. Het merkt allereerst op, dat het badhuis niet van ..Het Witte Kruis" is en dat ..Het Witte Kruis" de stichting Badhuis niet in het leven heeft geroepen. De L.E.T.T. had plannen tot het stichten en in stand houden van een badhuis, in samenwerking met „Het Witte Kruis". De L.E.T.T. kon ook een bedrag ineens en een jaarlijkse subsidie toekennen. Het Witte Kruis be stuur heeft alle financiële ver antwoordelijkheid afgewezen. De stichting beheert het badhuis zelfstandig. „Het Witte Kruis" zelf staat zelf voor spoedig te ver wachten hoge uitgaven, zodat men zelf een subsidie aanvrage tot de raad zal richten en dus geen sub sidie meer kon worden verstrekt van f 200 per jaar aan de Stich ting. zoals van 19301951 is ge- Thjed. Voor het bestuur van het "Tt.te Kruis heeft slechts een mo tief gegolden f°en het de bouw van het wfikeebouw niet op zich wild" nemen n.l. de hoge kosten en dat was juist gezien, De be schuldiging van afkeurenswaar dig bedoelingen te hebben gehad verdient het allerminst, aldus het bestuur. (Wordt vervolgd) SPOORWEG-JEUGDBRIGADE HEILOO. In verband met de proeven die de Nederlandse Spoorwegen nemen met een nieuw systeem van overweg-be veiliging, waarbij slechts de rechterhelft van de overweg met afsluitbomen wordt afgesloten en waarvan er een installatie te Heiloo is, zal door een twaalf tal leerlingen van de R.K. Jon gensschool te Heiloo een spoor- weg-jeugdbrigade worden ge vormd, waarvan de leden voor en na de schooltijden geregeld zullen optreden bij de overweg. Op 21 Februaria.s. om twee uur zal in de Rustende Jager te Heiloo voor de leerlingen een lezing, geïllustreerd met film, ge houden worden en bij deze gele genheid wordt ook de spoorweg- leugdbrigade geinstaileerd. Gegund HEILOO Het verbouwen en uitbreiden van een smederij aan de Halleweg voor rekening van de heer P. Zeeman is gegund aan de fa. Hevne voor f 4.470. Architect is de heer J. Rus. Burgerlijke Stand HEILOO Geboren: Theodo- rus W. J., zv C. Kaandorp en A. E. Kaandorp. Risona E. M„ dv J. J. v. Straaten en TI. C. J. Iping: Jphan zv C Bakker én G. Nobel; Maria F. dv W. Komen en M. Wellens; Stanislaus J. F. zv F. C. E. Zegers en M. H. E. Huberts; Theodorus C. J. J. zv N. Mole naar en G. C. Graas. Ondertrouwd: C. v.d. Vliet en J. P. Reek. Getrouwd: L. H. Weelage en A. C. Tromp. Overleden: Jan Dijker 65 j. "R-- A- A. Lancèe. Grietje Voogd, 78 j. geh. rn. T. Vet. R.K. Damclub D.I.D. ZIJDEWIND - De stand der onc-erünge competitie van de R.K- Damclub „D.I.D." is als volgt W. Schouten 14- 8 2 4 18 J- Dekker 15 5 5 5 15 L. Valk 13 4 6 3 14 J, Pliiter 9 6 1 2 13 J. Biankendaal 14 5 2 7 12 C. Wiinber 11 3 5 3 11 A. Broersen 14 4 3 7 11 J. Bakker 12 2 4 6 8 2e klasse: D Dekker 13 11 2 0 24 W. Bakker 15 8 5 2 21 P. Stoop 14 6 3 5 15 N- Broersen 12 3 5 4 11 W. Boek-ei 11 3 3 5 9 J. Urs-em 12 3 3 6 9 A. Pater 8 1 3 4 5 M. de Graaf 13 0 4 9 4 „O0RLOCSGEHEIMEN" DOOR DE HUIJGENOTEN HEERHUGOWAAR.D ZUID Het is voor bestuur, speelsters en spelers van een toneelafdèling altijd een veilig gevoel als reeds de eerste van 't tweetal opvoerin gen door een grote schare bezocht wordt. Zo was het ook weer Zon dagavond toen de grote zaal van de heer v.d. Heiligenberg gevuld was bii de opvoering van het drama in 3 bedrijven „Oorlogs geheimen" geschreven door Jos. Smits en Herman Steiüer. Wat de laatste paar jaar zo goed aandoet is, dat ook de jon geren waardering hebben voor wat er ctp het toneel gebracht wordt. Met grote aandacht, en stil te werd het spel gevolgd, zodat men er dan zelf van geniet en ook de medespelenden de gele genheid biedt zich ten voile te kunnen geven. Wij kunnen dan ook regisseur Jongkind wederom feliciteren met dit succes en betrekken hier bij gaarne alle medewerkenden- De grime werd verzorgd door Jac- Grootli-uiizen uit Alkmaar, die ziin voetsporen in dit werk wel heeft verdiend. De verlich ting was in handen van de heer Jac. Bont uit H.H. Waard. De gebruikelijke verloting was er weer en een gezellig bal be sloot deze avond. Dinsdagavond wordt het stuk weer gespeeld. We raden degenen van een mooi drama houden aan het spel „Oorlogsgeheimen" te gaan zien. Ze zullen er geep spijt van heb ben- Naar wil van de regisseur vernamen is er ai een nieuw Stuk in studie n.l. „Rimboe In Mo le unv', een blijspel. Emigratie HEERHUGOWAARD NOORD Jonge kerels, die boer ziin met hart en ziel, wat moeten ze? Hier gaan boeren? Er is geen eigen bedriif te kriigen. Dan naarCanada! Weet gij, wat dat zeggen wil, gii jonge men sen? Is het leven daar enkel ro zengeur en maneschijn? Konten er daar ook zorgen en misschien heimwee naar het dierbare Hol land? En och, als je meisje in Holland ie dan heeft laten gaan, omdat ze niet opkan tegen haar vader's tegenstand. Wat doe je dan csaar, als het nichtje van de schatrijke baas door je gered wordt van een zekere dood en van ie houdt en houden mag, omdat de Canadees er geen voor- oordelen op na houdt als hier? Dan l-vriw ie met het liefste Ca. nadese meisje dat er is. Maar God beschikt! Zo vergaat het Bart Luiken. Zie wat er werd van die dappe re Hollanders ,die naar het verre Canada emigreerdpn om 'n nieu we toekomst op te bouwen voor zichzelf en hun nakomelingen- De bekende parochiale toneel vereniging „Pius XI" zal U dit laten zien op Zondag. 24 en Maandag 25 Februari a.s. in net boeiende toneelstuk „Emigran ten" van A. v.d. Lugt. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wii naar de advertentie in ons blad van Zaterdag. Gezinsverzorging URSEM In gezinnen, waar van de moeder wegens ziekte niet in staat js haar huishoudelijke werkzaamheden te verrichten, bestaat de mogeliikheid van plaatsing van een gezinsverzorg ster Inlichtingen worden ver strekt door N. B-e-s. Verpacht URSEM Het perceel bouw land te Rustenburg, eigendom van de Boerenleenbank alhier, is bii loting verpacht aan de heer S. Dol. De loting geschiedde in tegenwoordigheid van de post- commandant der marechaussee. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. VANNACHT IETS ZACHTER Zwaar bewolkt met plaatselijk wat motregen, maar ook ver spreide opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Vannacht en morgen ochtend iets zachter. Morgen middag ongeveer dezelfde tem peraturen. HET VOETBALPROGRAMMA Het wedstrijdprogramma van de KNVB en van de afd, Noord- Holland fs voor a.s. Zondag on- j.I. Zondag, dat geheel was afge last, is in zijn geheel verplaatst naar Zondag 2 Maart. DAMLUST ZUID SCHARWOUDE De uitslag van de onderlinge compe titie luidt als volgt: P. BalderJoh. Huitema 02 P- BeersC. Schuffelen 20 A. v.d. Welle—J. Zijp C—2 P. Balder—A. v.d. Welle 2—0 Th. de Haas—Joh- Huitema 2—0 J. Zii-p—-N. Jol 20 2e klas: C. HoogeboomP. v.d. Molen 0—2 P. Schuffelen—A- Mosk 11 C- Bak—P. Mienes 1—1 J. ZuidscharwoudeH. Engeringh 2—0 K. v.d. Hoven—J. Berkhout 20 J. Weel—P. v.d- Molen 02 Jac Berkhout—J. Zuidscharwoude H. Engeringh—C. Bak 1—1 P. MienesP. Schuffelen 02 3© klas* P- Kramer—P. Bekker 20 J. BolkestijnC. Rutsen 20 S- Mulder—Mevr. den Hartigh 0—2 W. Glas—P. den Hartigh 2—0 J. Engeringh-C. Kramer 1—1 Mevr. den Hartigh—J- Bolkestijn 2—0 W. Glas—P. Bekker 1—1 LISSABON, 17 Febr. (A.P.). Woensdagmiddag begint alhier de negende bijeenkomst van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken, van Defensie en van Fi nanciën der leden van de NAVO. Het doel is te geraken tot een permanente en doeltreffende ad ministratieve organisatie. Volgens goed ingelichte kringen omvat het algemene plan vier hoofdpunten: 1. Machtiging te verlenen voor de benoeming van een secretaris generaal, die het permanente hoofd van de organisatie zal zijn. Voor deze post worden o.m. ge noemd de Canadese minister van Buitenlandse Zaken Lester Pear son, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Dirk Stikker, de Noorse minister van Buiten landse Zaken Halvard Lange en de Britse ambassadeur in de Ver. Staten, sir Oliver Franks. 2. De instelling van een perma nente raad, gevormd uit ministers van de huidige twaalf Nato-lan- den plus Turkije en Griekenland, welke landen binnen enkele da gen alle formaliteiten voor het lidmaatschap van de Nato zullen hebben vervuld. 3. De instelling van een perma nent secretariaat. 4. De vestiging van een per manent hoofdkwartier in een be paalde stad. Engeland pleit voor Londen en wordt daarbij gesteund door Por tugal, IJsland en tot op zekere hoogte Italië. De andere landen prefereren Parijs, ten behoeve van gemakke lijke samenwerking met het hoofdkwartier van generaal Eisenhower. INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN SCHAGEN. Ingekomen: Jan C. Raven, Gedempte Gracht 20 van Beverwijk; Ar ie van de Bijl, Kanaalstraat 13 van Alk maar; Anna M. Graliike, wed. van Huiskes. Loet 63 van Ven- ray; Jan de Bood, Noord 48 van Opmeer; Aaltjei van der Tuin, echtg. van SchoorL Eensgars 10 van Groningen. Vertrokken: Pieternella C. Prins echtg. van Biersteker, van Dorpen 73 naar Nieuwe Niedorp, Bill; Fermin C. A. Heitmeier en gezin, van Laanplein 1 naar Nieuwer-Amstel, Amsterdamse- weg 498; Margaretha G. M. Kouw, van NieuwP Laagzijd-e 45 naar Noordwii'k, Lawgeveld 29; Onno W. Poldervaart, van Land- bouwstraat 23 naar Naarden, Joh, Schoonderbeeklaan 2: Neel- tje Modder, Westerweg 2 naar Barsingerhorn Haringbuizen D8; Roelof Prins en geziin, van Mag- nu-sstra-at, 4 naar Wieringen, Van Hengelstraat 50; Alberta A. de Nijs, echtg. van Dikstaal. van Herenibosstraat 17 naar Hoorn. SCHAGERBRUG Dat er iets aan de waterhuishouding in het Zijperland mankeerde was zo onderhand al bekend. Maar hoe veel, dat trad duidelijk aan de dag tijdens de door LTB en HoU. Mij. van Landbouw georganiseer de buitengewone vergadering in zaal Kuiper, waarvoor center slechts een matige belangstelling bestond. Vooral dank zii de grote mede werking van de Landbouwvoor- iichtin<i=!dienst is er veel bekend geworden. Door diverse functi onarissen zijn zeer belangwek kende proeven genomen die in uitvoerige rapporten zijn vastge legd. De heer Bergman, een aer onderzoekers, hield in deze ver gadering 'n zeer breedvoerig be toog waarin het probleem van alle kanton werd belicht. Zo heb ben proeven met 'n tiental kooi en de zeer grote invloed van de waterstand op de plantengroei aangetoond. Hoge waterstand in het vroege voorjaar werkt b.v. zeer ongunstig op het gewas, in het bijzonder op zandgrond. Dooi de waterstand dan laag te hou den wordt de grond sneller warm Uiteraard spelen in dit vlak meerdere factoren dan alleen 't waterniveau. Doch daarvoor zul len verdere proefnemingen nodig zijn. Vast is komen te staan, dat minstens een derde van de 5000 ha. van Zijpe geen ideale water toestand hebben. Wanneer men dat omrekent in een minaere opbrengst van 3000 ton hooi, dan betekent dit een jaarverlies van 300-000 gulden- Natuurlijk is het onjuist zich op die som blind te staren. An derzijds bewijst het genoegzaam, dat het redelijk is om voor een goede waterbeheersing offers te brengep. Uiteindelijk komen de hieraan ten koste gelegde bedra gen de boeren zelf ten goede. Zelf doen is de boodschap. Wat de waterbeheersing be treft, dienen de boeren allereerst de hand in eigen boezem te ste ken. Iedereen moet zelf afwa - tering en infiltratie ih goede ba nen leiden, want de polder Zii-pe, onderverdeeld in 22 polders is 'n zeer moeilijk geval. Er zijn téveel windm,olens en de leiding is te gedecentraliseerd. Naast hét pol derbestuur staan 66 molenmees- ters- Goede mannen, maar som migen hebben ook hun gebreken en tekortkomingen- Anderen staan niet geheel vrii en weer anderen beheersen hun materie onvolledig. Het zou no dig ziin een deskundige deze taak in hal den te geven. Eén die kan o-ptreden zonder aanziens des persoon-s en niet voor critiek uit de weg behoeft te gaan. De be maling moet gemechaniseerd worden, zowel voor in- als uit laten, zodat men onmiddellijk over water kan beschikken ais men het nodig heeft voor infil tratie. Het onderzoek in tien afdelin gen heeft verbijsterende dingen aan het light gebracht. Bij tal rijke ingelanden verkeren sloten duikers, greppels e.d. in misera bele toestand. Het onderzoek wordt voortgezet, want we heb ben de indruk, dat men de ernst van de toestand meer en meer gaat inzien- Het is nu eenmaal zo dat het water er vlug uit maar ook vlug in moet kunnen- Wan neer men eigen gebreken er kennen wik en de handen uit de mouwen steekt, om tot verbete ring te geraken, kan de Zijpe 'n juweel van een polder worden. Modernisering van werken en bestuur zal onontbeerlijk blijken. Als we allen eensgezind optrek ken, én daarnaast elk op eigen piaat-s of bedrijf de zaak gezond maken, zijn we een eind op streek. We gaan door. De Rijkslandbouwconsulent Ir. Dijkema wees er op, dat de heer Bregman de dingen wel hard, ja wellioht cru had gezegd. Maar het geeft niets om de kwestie te verbloemen. Alleen door recht voor de waarheid uit te komen winnen én behouden we 't ver trouwen. Al heeft, de Zijpe in voorbije jaren baanbrekend werk verricht, zo zelfs dat de inpolde- raars van de Zuiderzee hier veel konden leren, toch zijn de Zijpe- paren er nog lang niet- Iedereen moet weten dat volledige water- beheersihe van fundamentele be tekenis is voor zo groot moge lijke oogst.. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag deelde voorzifter Hopman mede, dat 't onderzoek intensief wordt voort gezet. De standsorganisaties kun nen natuurlijk géén technisch ambtenaar aanstellen. Dat is de taak van het polderbestuur. Hoofdzaak is dat een onderwerp bii de ingelanden gaat leven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2