Voortreffelijk defensie-systeem log open voor de Russen radio rganisatie opbouw Schade beloopt honderden millioenen kronen Financiën en Economie Paniek in 'n Belgisch dorp: de aarde scheurde open HEI WONDER der liefde OUDING Moeder mishandelde haar kind De Sovjet-spionnage in Zweden Het net wordt opgerold Pruisische methodengewend? Twee meisjes werden meegesleurd schuur en vee verzwolgen MPfDR Nederlands Detachement Verenigde Naties BROODOORLOG in Enschede BEURSOVERZÏCHT door Otto Bührs PAGINA 3 ISVtRWACHTING reld door het K.N.M.I. lt, geldig van Dinsdag - t Woensdagavond. CHT IETS ZACHTER bewolkt met plaatselijk egen, maar ook ver- pklaringen. Zwakke tot .vind tussen Noord en rannacht en morgren- iets zachter. Mortren- mgeveer dezelfde tem- DETBALPROGRAMMA ed s tr ij d pro gramma van en van de afd. Noord is voor a.s. Zondag on- ig, dat geheel was afge- ti zijn geheel verplaatst idag 2 Maart. DAMLUST 3CHARWOUDE De in de onderlinge compe- f als volgt: rJoh. Huitema 02 -C. Sehuffelen 20 felleJ. Ziip C—2 A, v.d. Welle 20 aasJoih. Huitema 20 N. Jol 2—0 boomP. v.d. Molen 0—2 ielen—A- Mosk 11 P. Mienes 1—1 narwoudeH. Engeringh 2—0 lovenJ. Berkhout 2—0 -P. v.d- Molen 02 hout—J. Zuidscharwoude 1—1 inghC. Bak 1—1 ?sP. Sohuffelen 02 erP. Bekker 20 tijnC. Rutsen 20 r—Mevr. den Hartigh 0—2 -P. den Hartigh 20 ngh—C. Kramer 1—1 n HartighJ- Bolkestiin 2—0 -P. Bekker 1—1 nd pleit voor Londen en arbti gesteund door Por- sland en tot op zekere ialië. dere landen prefereren n behoeve van gemakke- menwerking met het artier van generaal ier. MGEKOMEN EN tOKKEN PERSONEN 3 EN. Ingekomen: Haven. Gedempte Gracht Beverwijk; Arie van de naalstraat 13 van Alk- Anna M. Gralike, wed. skes. Loet 63 van Ven- de Bood. Noord 48 van Aaltje, van der Tuin, m Schoorl, Rensgars 10 >ninger». kken: Pieternella C. ihtg. van Biersteker, van (3 naar Nieuwe Niedorp, Fermin C. A. Heitmeier van Laanplein 1 naar ■Amstel, Amsterdamse- 8; Margaretha G. M. ■an Nieuwe Laagziide 45 ordwijk, Langeveld 29; Poldervaart, van Land- iat 23 naar Naarden, oonderbeeklaap 2; Neel- der. Westerweg 2 naar rhorn Haringhuizen D8; tins en gezin, vain Mag- 4 naar Wieringen, Van raat 50; Alberta A. de htg. van Dikstaal. van 5Straat 17 naar Hoorn. in staan niet geheel vrii anderen beheersen hun onvolledig. Het zou no- >en deskundige deze taak n te geven. Eén die kan zonder aanziens des en niet voor critiek uit behoeft te gaan. De be- moet gemechaniseerd zowel voor in- als uit- odat men onmiddellijk er kan beschikken als nodig heeft voor infil- derzoek in tien afdelin- (t verbijsterende dingen licsht gebracht. Bij tal- elanden verkeren sloten greppels e.d. in misera- istand. Het onderzoek nortgezet want we heb- ndruk, dat men de ernst oestand meer en meer ien- Het is nu eenmaal ,t water er vlug uit maar in moet kunnen- Wan- i eigen gebreken er- vil, en de handen uit de steekt om tot verbete- [eraken, kan de Zijpe 'n an een polder worden, sring van werken en :al onontbeerlijk blijken, illen eensgezind optrek- iaarnaast elk op eigen bedrijf de zaak gezond :ijn we een eind op We gaan door. kslandbouwconsulent Ir. wees er op, dat de heer de dingen wel hard, ja :m had gezegd. Maar niets om de kwestie te en. Alleen door recht waarheid uit te komen m behouden we 't ver- Al heeft de Ziipe in aren baanbrekend werk zo zelfs dat de inpolde- i de Zuiderzee hier veel eren. toch zijn de Zijpe- nog lang niet. Iedereen ten dat volledige water s' van fundamentele be- s voor zo groot moge- st. Naar aanleiding van etreffende vraag deelde Hopman mede, dat 't intensief wordt voort- standforganisaties kun- uriiik géén technisch r aanstellen. Dat is de het polderbestuur, t is dat een onderwerp [elanden gaat levan. STOCKHOLM (N.T.B.) De nieuwe Zweedse spionnage-affaire overschaduwt al het andere nieuws in de Zweedse dagbladen. Zelfs de Olympische Winterspelen komen op de tweede plaats. De mededelingen, die de gearresteerde communist Froitiof Enbom zelf heeft gedaan over zijn spionnage-activiteit, werden aanvan kelijk als bijna te fantastisch beschouwd, maar de veiligheids politie heeft volgens „Aftontidningen", na controle bij militaire autoriteiten geconstateerd, dat Enbom in vele gevallen gedetail leerde inlichtingen heeft kunnen krijgen, zowel over verdedi gingswerken als over operatieschema's, holm was, waarna volgens af spraak een ontmoeting volgde op een heel andere plaats. Daar overhandigde Enbom zijn rapport in code aan voor hem onbekende personen. De code was zeer inge wikkeld en de Zweedse veilig heidspolitie slaagde er dan ook niet m haar te ontraadselen voor zy hulp kreeg van een persoon, die van Enbom de codesleutel had gekregen. Enbom gelooft, dat zijn contactpersonen in Stockholm gedeeltelijk thuishoorden bij het Russische pevsagentschap Tass, waar Victor Apissimov een van zijn' belangrijkste opdrachtgevers zóu zijn. De marinespion Andersson heeft de Zweedse defensie een schade berokkend, die op vele honderden millioenen kronen kan worden geschat, maar het gevaar bestaat, aat de activiteit van Enbom een nog omvangrijker schade tenge volge heeft. Enorme economische waarden zijn er bij betrokken. Van militaire zijde wordt beves tigd, dat Enboms spionnage bij de defensiewerkzaamheden in het Noorden van Norrland (Noord- Zweden) van bijzonder ernstige aard is geweest. Niet alleen zuiver militaire ge heimen zijn ontsluierd. De Rus sen, aldus het blad verder, heb ben door Enboms toedoen kennis genomen van zo goed als alle Ïilannen voor verdedigingswerken angs de gehele Zweeds-Finse grens en van uiterst belangrijke feiten betreffende de burgerlijke verdediging. Onder andere heeft Enbom juist inlichtingen verstrekt over de evacuatieplannen voor de burgerbevolking m geval van oorlog. Voor zijn werk heeft Enbom sedert 1940 van de Russen duizend kronen per kwartaal uitbetaald gekregen, of in totaal vijftigdui zend kronen, aldus „Afton Tid- ningen". Het contact. Het sdhijnt. vast te staan dat Enbom van 1940 tot April 1951 geregeld rapporten aan de Rus sen heeft uitgebracht. In de regel reisde hij op de tweede Zondag van ieder kwartaal van Lulea of Boden in Norrland naar Stock holm, meestal per vliegtuig. Het contact met zijn opdrachtgevers onderhield hij „volgens de ge wone spionnagemethode". Dikwijls gebruikte hij een haarspeld, die hij op een afgesproken plaats be vestigde, soms aan een paal in de, buurt van de Russische am bassade, soms ergens anders. Als de uiteinden van de haarspeld van elkaar af waren gebogen, be tekende dat, dat Enbom in Stock- PROGRAMMA/ WOENSDAG 20 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 meter. VARA: 7,00 Nieuws, 7.18 Gram. muziek, 8.00 Nieuws en weerberichten 8.18 Gram. mu ziek. 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Gram. muziek (9.309.35 Waterstanden). VPRQ: 10.00 Schoolradio, VARA: Voor de huisvrouw, 10.30 Gram. muziek. 10.45 Voor de vrouw, 1100 Gram. muziek, 12.00 Voordracht, 12.15 Gram. muziek, 12.30 Land en tuinbouwmededelingen, 12.33 Voor het platteland, 12.38 Piano duo, 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws 13.15 Gram. muziek, 14.00 Gesproken portret, 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor, 15.20 Piano-recital, 15.30 Voor de zieken, 16.00 Voor de jeuigd, 17.30 Gram. muziek, 17.45 Rege ringsuitzending: C. de VeerAhn: „Volksvoeding in Indonesië" 18.00 Nieuws, 18.15 VARA-varia, 18.20 Actualiteiten, 18.30 R.V.U.: Dr. W. H. C. Tenihaeff: „Rond het probleem der stiigmatisaitie", 19.00 „De Balkan, kruitvat van Europa", causerie. 19.15 Gram. muziek, VPRO: 19.30 Voor de jeugd, VARA: 20.00 Nieuws, 20.05 Politiek commentaar, 20.15 Aecordeonimuzièk. 20.50 Aetiber- forum, 21.30 Concertgebouw orkest, 22.20 „Doelmatigheid in de natuur?", causerie, 22.35 Amu sementsmuziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Muzikale causerie 23.35 24.00 Gram. muziek, HILVERSUM 2. 298 meter. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Och tendgymnastiek, 7.30 Gram, mu ziek, 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws en weerberich ten, 8.15 Gewijde muziek,, 8,45 Gram. muziek, 9.00 Voor de zie ken, 9.30 Gram. muziek 10.17 Gram. muziek, 10.30 Morgen dienst, 11.00 „Nachtwake", hoor spel, 12.00 Altviool en piano, 12.25 Gram. muziek, 12.30 Land en tuinbouwmededelingen, 12.33 Banjo-orkest, 12.59 Klokgelui, 13.00 Nieuws, 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Vocaal diuibbed-towartet, 13.50 Gram. muziek, 14.00 Gram. mu ziek, 14-45 Voor de meisjes, 15.00 Viool, cello en piano, 15.30 Graan, muziek, 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. muziek, 17.30 Orgelspel, 18.00 Nieuws, 18.15 Zigeunerkwintet 18.30 Metro- pole orkest era solist. 19.00 Spec trum van het Christelijk Orga nisatie- er Verenigingsleven 19.15 Boekbespreking. 19.30 Gram. rpuziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten, 20.10 Commentaar familie-com petitie, 20.20 Concertgebouw orkest. 21.15 Gram. muziek 21.30 „De ontwikkeling der nieuwere antibiotica", causerie. 21.50 Lich* te muziek, 22.20 Gram. muziek. 22-30 Internationaal Evangelisch commentaar. 22.40 Gram, mu ziek 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. mu ziek. 23.20 „Hoe zit dat, met naijn kind?", causerie, 23.25-—24.00 Gram. muziek. In de lente van het vorige jaar hegon Enbom gewetenswroeging te krijgen. Hij trad toen uit de communistische partij en ver huisde naar Stockholm, waar hij langzamerhand in een geestelijke crisis geraakte blijkbaar kort nadat de spion Andersson tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld. Het gevolg van deze crisis was dat hij zich op Kerst avond tegenover een vriend vol ledig uitte en zelfs alles over zijn langdurige en omvangrijke spion nage-activiteit onthulde. Dp vriend waarschuwde het ministerie vap Defensie en dit wendde zich op zijn beurt tot de veiligheidspolitie. Zo kon Enbom enige dagen geleden, nadat hij een maand lang geschaduwd was, worden gearresteerd. Toen Enbom, na zijn verhuizing naar Stockholm, opgehouden was met het uitbrengen van zijn rap porten, deden de Russen nog ver schillende pogingen om hem zijn activiteit te doen hervatten. Zo sturden ze hem nog in October van het vorige jaar een gewone prentbriefkaart met de vólgende tekst: „Hoe gaat het nu met je? Ik zou graag nog eens wat van je willen horen. Kunnen we elkaar niet eens weer zoals gewoonlijk ontmoeten? Je Elsa". Enbom be greep waar het om ging. „Elsa" was de codenaam van de spion- nage-organisatie. Maar hij wilde niet meer. Na zijn bekentenis heeft hij ziin langdurige werk in Russische dienst gekenschetst als een „smerig en rot baantje". Geruchten dat Embom ook zou hebben geholpen om atoomgehei men van de Verenigde Staten naar Rusland over te brengen ziin van politiezijde niet bevestigd. Maar zelf zou hij die indruk heb ben gekregen toen hij als koerier dienst deed op een verbinding van Noorwegen over Haparanda en de Zweeds-Finse grens naar Moskou. Volgens „Stockholms Tidnin- gen" heeft Enbom zijn eerste con tact met de Sowjet-ambassade ge kregen via een vooraanstaande vertegenwoordiger van de com munistische partij in de Stock- holmse gemeenteraad. Een voor aanstaand communistisch lid van de Zweedse Rijksdag zou ook sterk gecompromitteerd zijn. Men weet nog niet zeker of behalve Enbom en zijn vriendin nog an dere personen zijn gearresteerd, maar er zou kans bestaan op nieu- we arrestaties in Norrbotten, Stockholm en bepaalde havenste den. AMSTERDAM. Voor het Amsterdams Gerechtshof verscheen gisteren in hoger beroep een 39-jarige Duitse vrouw, mevr. G. H. H.H. uit Amsterdam, thans door haar huwelijk na de oorlog van Nederlandse nationaliteit. Wegens mishandeling, meermalen gepleegd, van haar eigen 10-jarig dochtertje Regina was zij in October j.L door de rechtbank tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, veroordeeld. De officier had destijds vijf maanden voorwaardelijk geëist. Het kind was in het gezin H. opgenomen, waar het met de eigen moeder en een Nederlandse stiefvader leefde. Intussen waren daar nog drie kinderen geboren, van wie zij dus een halfzuster was. Deze Regina was op 15 Mei j.l. met builen en blauwe plekken overdekt en met een bloedende onderlip een politiebureau bin nengelopen en had verklaard, dat zij door haar moeder met een ve ger was afgeranseld, omdat zij een boodschap niet juist had uit- tevoerd. Ze vertelde de brigadier, at ze dikwijls door haar moeder werd geslagen en zeide niet meer naar huis te durven. •De verdachte ontkende thans, van het kind geëist te hebben, dat dit de handen op tafel zou leggen, opdat zij deze met een ijzeren stang kon tuchtigen, maar gaf de mishandeling met de stof. fer toe. Zij zeide daarvan erge spijt en berouw te hebben en gehandeld te hebben in drift. „Ik wist me geen raad met haar. Ze was een bijzonder lastig kind". De president vond, „dat er geen woorden voor waren, wan neer een moeder een weerloos kind op deze wijze aftuigt". Helemaal achterin de zaal op een getuigenbank zat het jongste meisje, een dreumes van drie jaar, zoetjes alleen te wachten. Ze had geen kik gegeven, toen eerst haar moeder in de verdaoh- tenbank plaats moest nemen en daarna haar vader wegliep naar het getuigenbankj e. Maar toen ze daar vijf minuten alleen had gezeten kwamen de waterlanders en begon ze zachtjes en bedeesd om haar moeder te roepen. De bode nam haar bij de hand en bracht haar de zaal uit, waar hij haar onder zijn hoede nam. dat de Duitse wetten in die tijd nog aandacht schonken aan het vaderrecht tot tuchtiging van zijn kinderen. Tenslotte herinnerde hij het Hof er aan, dat de Officier bij de Rechtbank een geheel voor waardelijke straf heeft geëist, waarbij hij zich aansloot. In haar laatste woord zeide de vrouw in tranen, dat zij het doch tertje dat nu in Duitsland is, zo graag terug wilde hebben. Kath. Universiteit Nijmegen NIJMEGEN. Het bestuur der Sint Radboudstiohting heeft de heer dr, E. J. Ariëns te Utrecht benoemd tot lector in de faciliteit der geneeskunde met leeropdracht voor pharmalogie. De heer Ariëns is geboren te Wijk bij Duurstede op 59 Januari 1918. Hij is aan de Rijksuniversi teit te Utrecht gepromoveerd in de scheikunde en geneeskunde op proefschrift: „Verband tussen chemische structuur en pharma- codynamie van de sympatho- mimetische phenylalkyl-aminen Deel 1 h-yperglycaemie. Deel 2 de hypartensie. Binnenkort komen nieuwe bankbiljetten van ƒ10,— in circulatie, voorzien van de handtekening van de nieuwe president, dr. M. W. Holtrop. De achterzijde van het biljet is geheel in blauw uitgevoerd en toont de reproductie van Jacob van Ruysdael's „Molen bij Wijk bij Duurstede". BRUSSEL, 18 Febr. In het Limburgse dorpje Zichen-Zussen- bolder. nabij de Nederlandse grens, scheurde Zondagmorgen rond half tien plotseling de grond en verdwenen schuur en stallin gen. met inbegrip van drie koelen en twee varkens, in een 7 meter diepe kloof. Gealarmeerd door een onder gronds gerommel ijlden de dorps bewoners, die juist de kerk ver lieten, naar de plaats des onheils. Even later, toen nagenoeg geheel de bevolking op deze plek was bijeengedromd, scheurde de grond voor de ogen der verschrikte me nigte opnieuw open, nu over een lengte van 40 en een breedte van tien meter. Twee meisjes van ongeveer 20 jaar werden in de kloof meege sleurd. Een harer werd tot haar middel begraven en kon snel wor den bevriid. de andere werd tot de hals toe door de aarde inge sloten. Het duurde twee uur voor aleer zii uit baar benarde nositie was bevriid. Hierbij onderscheidden zich twee mijnwerkers, die zich met levensgevaar in de kloof lieten afdalen. De meisjes werden slechts licht gewond, maar had- Advertentie) smokkelaars bedienen er zich van voor hun „ondergronds" werk. Er dreigt in Zichen-Zussen- Bolder nog steeds gevaar voor nieuwe scheuringen. De gehele Dorpsstraat is voor het verkeer afgesloten. Advertentie - s» N.V. NOURYPHARMA DEVENTER Ruwe huid n I I D f\ I Ruwe handen K M l\U L. Ruwe lippen 1 W »- den door de emotie een shock ge kregen en moesten daarom onder teneeskundige behandeling wor- en gesteld- De oorzaak van deze verzak king schijnt het wegvallen van een pilaar in de ondergrondse mergelgroeven te zijn. Heel het dorp is door mergelgroeven on dermijnd. Op sommige plaatsen liggen deze slechts 20 meter onder het aardoppervlak. Deze groeven vormen een uitloper van de grot ten in Nederlands Zuid-Limburg. Ze worden tegenwoordig gebruikt als Champignonkwekerijen en Advertentie) De procureur-generaal, ror. P. Bakhoven, eiste bevesti W. van het Redhtbank-vonnis, geen dus inhoudt, dat de vrouw twee maanden gevangenisstraf zou moeten ondergaan en er vier voorwaardelijk zouden worden opgelegd. De raadsman wees er op, dat de vrouw in Berlijn is geboren en wellicht „Pruisische methoden gewend is. Hij zeide te geloven. 20 Februari: Gedachtenis van de Zondag Het gebed van de Kerk spreekt deze week over Noach en de zondvloed. Het gehele menselijk geslacht werd om zijn zonden uitgeroeid, alleen Noach en zijn gezin werd ge red, omdat hij rechtvaardig was. Deze rechtvaardige werd de stamvader van een talrijk nageslacht en op deze wijze was hij de afbeelding van Jezus en Zijn Kerk. De ge schiedenis van Noach is een waarschuwing voor de we reld: wanneer zij zich niet bekeert, wanneer zij de zonde blijft zoeken, zal haar lot hetzelfde zijn als dat van de verdorven wereld ten tijde Mozes. Bidden wij, dat wij rechtvaardig mogen worden bevonden, om Gods heerlijk heid eens te aanschouwen. IN DESERTO Zij, die in aanmerking wensen te te komen voor dienstneming ais vrij williger bij het kunnen zich mondeling of schriftelijk wenden tot 't Aanmeldinesbur. Korea, Nwe Frederikkazerne gee. E4, kamer 19a te 's Gravenhage, tel. 723860. Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn geweest, komen voor uitzending in aanmerking. Leeftijdsgrens 19 tot 30 jaar (voor onderofficieren tot 35 j.) BRITSE ATOOMBOMPROEF EIND SEPTEMBER LONDEN, (Reuter). Men meent te Londen dat de proef neming met het Britse atoom wapen waarschijnlijk eind Sep tember of October a.s. zal geschie den onder leiding van sir John Cockroft, directeur van het Britse Instituut voor navorsingen op het gebied der kernsplitsing, sir Henry Garner, de meest voor aanstaande geleerde op het gebied der atoomkracht van het Britse Ministerie van Bevoorrading, en dr William Penny, die de leiding heeft der door het ministerie op het gebied der kernsplitsing ver richte onderzoekingen. Men ver wacht, dat zij zal geschieden op de rakettenbaan bij Woomera, 440 km. ten N. van Adelaide. (Van onze verslaggever) ENSCHEDE, 18 Febr. Het Enschedese publiek kan vanaf heden profiteren van sterk ver laagde prijzen voor het zuiver witbrood. Doordat een dei- grootste bakkerij bedrijven van de stad besloten heeft om met ingang van vandaag de prijs van het zuiver witbrood te verlagen en te brengen op 35 cent afge haald en 37 cent bezorgd, is in Enschede een strijd over de broodprijs ontstaan. De gezamen. lijke Enschedese bakkerij bedrij ven, dus ook de coöperaties, keu ren de handelwijze van hun con current af, omdat deze prijsver laging, naar zü menen, een voor uitlopen is op de, binnenkort te verwachten regeringsbeslissingen betreffende vaststelling OLIE VAST BIJ STILLE HANDEL AMSTERDAM, 18 Febr. Het zijn voor een belangrijk deel de ruilorders die de laatste tijd het zakenverkeer op de Amsterdamse Effectenbeurs uitmak^p. Vandaag was de belangstelling van het publiek vrijwel te verwaarlozen. Ook de beroepshandel k°n slechts weinig ondernemen en zo werd alom geklaagd, dat de markt doodstil was. Als gevolg van ruilorders waren Koninklijke aan de vaste kant. Een koers winst van drie punten bracht dit fonds boven de 280, waarop het zich vrij goed kon handhaven. De grote industriële fondsen weken nauwelijks van het slotpeil van Vrijdag af. Ook AKU, die Vrij dag door een vaste stemming waren opgevallen, bleven van daag vastgenageld op 152li, Toch was er in de rayonwaar den een grote uitzondering, nl. Nyma. die van 209 terugvielen op 2001/, HKI bleef onveran derd. Unilever opende nauwelijks prijshoudend op 178, om daarna tot 180 te herstellen, Aandelen Philips bleven een fractie bene den het vorige niveau. Ook in de binnenlandse industrieën wa ren de koersveranderingen niet groot. Wel trok het de aandacht, dat Nederlandse Ford twee pun ten in herstel was op 202. Vandaag stond de inschrijving open op twee emissies, nl. de 2'4 pet. premielening Utrecht, waarvoor, naar wii ter beurze vernamen, behoorlijke belang stelling scheen te bestaan, en de aandelenuitgifte van de Apel- doornse Nettenfabriek, waarover men nog moeilijk een oordeel kop uitspreken, en waarvan het re sultaat nog moet worden afge wacht. De Staatsfondsenmarkt was licht verdeeld. Investerings certificaten liepen tot 90 op. De conversielening handhaafde zich op 84. Bepaald zwak was de scheep vaartafdeling en met name aan delen Mij. „Nederland". Ook Scheepvaart Unie en K.P.M. kon den zich moeilijk handhaven. Cultures waren ongeanimeerd en merendeels prijshoudend. In het verdere verloop liet de markt nauwelijks nog jets bijzonders zien. Ook Amerikanen stil. Dol lar agio 7 procent. Ook in lanuari werd weer flink gespaard De suaarem, die in de tweede helft van het vorig jaar wederom was toe genomen, heeft ook in de eerste maand van het nieuwe jaar tot gunstige resultaten ge leid. Gedurende Januari, die wel de spaarmaand1 bjj uitstek wordt ge noemd (Tantimes E. D.), werd bij de algemene spaarbanken inge legd f 52.142-831 en terugbetaald f 41.897.465. hetgeen een bespa- ging van f 10.245.348 betekent. In Januari 1951 werd f 2 063.795 ontspaard. Bij de bankspaarban- ken waren inlew en terugbetaling respectievelijk groot f 8.277.658 en f 5.660.253, een besparing dus van f2.617.405. Voriv jaar Januari werd hier f 314.993 ontspaard. Bij de Rijkspostspaarbank is gedurende Januari ingelegd f 32.245.000 en terugbetaald f 28.600 000, een besparing dus van f 3.645.000 (vrii omtsparing f 10.600..000). in de betrokken kringen meent men thans over het dieptepunt heen te zijn. Nederlandse Crediefbank „Een uitbreiding van 0ns bank- apparaat in het Noorden en Noordoosten van het land zullen wii stellig niet uit het. oog ver liezen, doOh wij moeten onze krachten eerst op andere wijze benutten, n.l. voor het verdiepen van het bestaande apparaat, dat in de laatste iaren reeds is ver groot. Bovendien hangt een der gelijke uitbreiding te-i nauwste samen mpt de grootte van het ka pitaal. De verhoudingen zijn thans gunstig en wii mogen van een behoorlijk bedrijf spreken", aldus verklaarde het bestuur der Nederlandse Crediefbank in de gisteren gehouden aandeelhou dersvergadering. De jaarstukken over 1951 wer den goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 7 pet (6 pet) voor de aandelen A en 6 pet (5 pet) voor de aandelen B. Tricotagefabriek Wilmink, Veendam Met het doel de voortzetting van de zaken der tricotagefabriek voorheen F. en B. Wilmink, het fabriceren van en de handel in tricotage- en aanverwante arti kelen. enz- is opgericht de N.V. Tricotagefabriek voorheen F. en B. Wilmink te Veendam. H'°t maatschappelijk-kanitaal ad f 600.090 is verdeeld in 1200 aan delen van f 500Hiervan ziin geplaatst 600 aandelen, volgestort door inbreng van bovengenoemde tricotagefabriek. Directeur is de heer B. Scholten. commissarissen ziip Mevr. M. J. Meijer en de he ren O. B. Meiier, G. E. Meijer en E- A. Broekema. - Aardappelbeurs Rotterdam Kleiaardappelen 35 mm op waarts. Bintjes f 12.f 12.25 Alpha's f 10.50. f 10.75. Furoro 14.Bevelanders f 15,f 15.50 Meerlanders f 13.50. Zandaardappelen 35 mm op waarts. Noordeling f 11.--. Voran f 8.25. Eigenheimers f 9-50, f 9-75. Record f 8.60, f 8.75. IJselster f 11.Lilbertas f 10.50- Voeraardappelen f 5-75, f 7.25 alles per 100 kilogram. Prijzen cvp de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen oP wagon, schip of auto. Graanbeurs Rotterdam Binnenlandse granen (offici euze notering per 100 kg. franco Rotterdam)- Tarwe opvoohtconditie f 23.50 f 25.10. Prima kwaliteit zonder vocihtconditie f 24.75 f 25-50. Voe- dergranen flauw met weinig at tentie. Zomergerst f 36f 38.50. Haver f 28f 31.Rogge f 33-50 f 34.50 Peulvruchten boerensdhoon flauw. Groene erwten f 3862.- Sehokkers f 40.f 65Bruine bonen f 30.— f 40. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 18 Fehr. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 496 paarden. De prijzen varieerden voor: Luxe paarden van 900 tot 11-50. Werkpaarden van 750 tot 1050. Oude paarden van 550 tot 850. Paarden boven 3 iaar van 700 tot 900. Paarden beneden 3 iaar van 650 tot 800. Veulens van 350 tot 600. Hitten van 425 tót 650- Han del was majtig. Desondanks vgn de hebben broodprijs ook zij besloten om vanaf heden het wittebrood met 4 cent per 800 gram tg verlagen en te ver kopen tegen de prijs van 35 ct. afgehaald en 37 ct. bezorgd. Een lid van de Amerikaanse luchtmacht, gereed voor een longoperatie, ondergaat een test, waarbij vóór de longoperatie kan worden vastgesteld, of de patiënt een gehele of gedeel telijke verwijdering kan overleven. FEUILLETON 16. Toen bii ziin maal beem- diigde, kwam één van de officie ren, een jongeman, door het ver trek naar hem toe en ging naast hem zitten, Monsieur is vreemd in Nou mea. informeerde hii op vriende lijke toon. Ja antwoordde Carlos, de pogingen van de ander aanmoe digend. Ik ben hier een uur ge leden aangekomen. En u zult ongetwijfeld mot de eerste stoomboot weer ver trekken! lachte de officier. Niet zó spoedig, hernam Carlos glimlachend. Ik ben naar Noumea gekomen om de beziens waardigheden te bekijken er ik blijf totdat dit gebeurd is. Reist monsieur voor plezier? Zoals u zegt voor plezier. En u komt naar Noumea miin hemel! De uitdrukking op het gelaat van de Fransman deed Carlos lachen. Ja. waarom niet? Wel, monsieur. Noumea is Parijs niet. Bilna allen komen hier tegen hup wil of omdat de plicht hen -r heen zendt, maar U benit de eerste, die ik ooit heb ontmoet, die voor ziin genoegen naar Noumea is gekomen. Is het heus? lachte Carlós, Misschien maak ik school. Dat is niet erg waarschijn lijk, antwoordde de officier, even eens lachend. Nieuw-Caledonia is te goed bekend, om het Mekka van plezierreizigers te worden. Maar als monsieur wil, zal ik gaarne ziin gids ziih voor onze povere genoegens. Het zal me hoogst aange naam zijn antwoordde Carlos, werkelijk blij met het aanbod, want hii verwachtte, dat hii van deze officier wel iets te weten zou komen, dat hem van dienst kon ziin bii de taak. die voor hem lag. Eer» uur later verlieten ze sa men het hotel- De avond was gevallen, maar er was meer verkeer in de straten dan Car los voor mogelijk had gehouden. Groepjes druk pratende man nen passeerden hen op het trot toir. Officieren in uniform waren talrijk en soms ontmoet ten zij de cociuette blik van een vrouw in een japon regelrecht uit Parijs. Zii sloegen een zijstraat in. slecht verlicht, maar vol gelach en gezang. De straat van ons vertier, mo-nsieux. We zullen naar Café de Paris gaan. Ze ginger» een open deur bin nen, stapten door een gordijn van riet en bevonden zich in een vroliik versierd vertrek. Het lokaal was drie-kwart vol, man nen en vrouwen zaten aan tafel tjes te drinken, terwijl op een klein podium, geheel achter in het vertek. een man en een vrouw een krijsende dialoog hielden, waarvan nauwelijks iemand in het vertrek de ge ringste notatie nam. Zii vonden een tafel met twee stoelen en toer» keek de officier naar het gesticuleerde tweetal op het podium en haalde ziin schouders op. Neen, zei hii. Het haalt niet bii Parijs, maar nadat Carlos een fles wijn had besteld het is toch wel interessant voor iemand, die de stamgasten kent. Er zijn in dit vertrek meer schurken bijeen dan in enig an der vertrek van deze grootte in Europa Heus? zei Carlos, rond- kiikerad met onvervalste belang stelling. Ik zou het niet gedacht hebben. Neen? De officier lachte. Monsieur wordt misleid' door de schijn. Hoe rustiger een man er uit ziet, des te gevaarlijker is hii in de regel Die aristo- cratisch-uitziende man daar rechts de man mat het zil veren haar en die goedaardige uitdrukking monsieur, zou niet raden dat het een veroor deelde was? Neen, zeker niet. Maar als hii een veroordeelde is. wat doet •hij dan hier? Hij is eera van de libérés wat men noemt een voorwaar delijk vrijgelatene en hii werd naar Noumea gezonden wegens het beramen van een bom aanslag op de prfpident. Hii is nu in vrijheid gesteld, maar hii mag het eiland niet verlaten: speciaal mag hij niet naar Parijs terugkeren op straffe van de guillotine. De man, die met hem drinkt, heeft de verloofde van ziin vrierad vermoord een liefdesdrama, zoals monsieur begrijpt, terwijl die keurig uit ziende man, die zwijgend naar hun gesprek zit. te luisteren, één van de bekwaamste iuwelen- ddeven was van twee continen ten, vóór onze vrienden in Parijs hem hierheen stuurden. Hii ziet er ziek udt, ver klaarde Cantos. Hii is ziek. Hii heeft in de nikkelmiinen gewerkt en daar kon hii niet teigen. Hii zal het zeker niet lang meer maken. De ogen van d© officier gin ger» verder en bleven gevestigd, op een vrouw, die alleera aan één van de tafeltjes zat. Hii vestigde de aandacht van zijn metgezel op haar. Die vrouw daar, helemaal alleen, is één van de mysteries van dit café. Gedurende een maand zit ze nu al elke avond zoals nu, spreekt, met niemand en staat niemand toe, met haar te spreken. Carlos keek naar de aange duide vrouw en schrok merk baar. De officier bemerkte het en keek ham, nieuwsgierig aan. Kent monsieur die geheim zinnige dame? Carlos keek weer en schudde toen het hoofd. Neen! Ze lijkt op iemand, die ik hrib gekend een dan seres in Parijs; maar ze js het niet. ofschoon ze er op het eer ste gezicht veel op Hikt. De officier geloofde hem en praatte door. Ik heb me erg verwonderd over die vrouw. Elke avond komt ze naar dit café, dat, zoals monsieur ziet, geen plaats if voor een vrouw-alleen. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3