IN HET TEKEN VAN DE WESTFRIESE FLORA Kantoorgebouw in moderne stijl sieraad voor Bovenkarspel Burgemeester J. ELDERS opende hedenmiddag het veilingkantoor Bloembollenveilingziet haar grootste wens vervuld De kosten Mechanisatie neemt grote plaats in Welkom „Wij zijn trots op dit gebouw Geen fatalisme ten opzichte van de bestaansmogelijkheden Warme hulde aan de pioniers „Hier weer spiegelt zich de geest van Westfriesland Middenstanders doen hun best V WV^&y y ^^\k-T?Ja<-Ss;W'-- VxJïïsï^ ON-Ï^ BOVENKARSPEL Aan de Hoofdstraat in Bovenkarspel staat naast de ingang van de terreinen van de Bloembollenveiling Westfriesland, een nieuw gebouw. Een gebouw nog zonder historie, want elke steen, elk stuk hout, elk ander materiaal, dat eraan verwerkt is, is nieuw. Maar het belooft een gebouw t- worden, waarin historie zal worden gemaakt: de geschiede nis van de bloembollenveiling Westfriesland, de geschiedenis dus van al die nijvere, noeste werkers uit dit grillige brok land tussen Medemblik, Hoorn en Enkhuizen, die hun kleibollen via deze veiling door heel de wereld sturen en die Holland tot ver over de grenzen als bloembollenland bekend maken en reeds gemaakt hebben. Doe net als wij en stap met ons de ruime hal binnen, 'n hal, waar in een zwart marmeren plaat ons k"nnis laat nemen van de namen van het tegenwoordige bestuur en waarop ook in gouden letters de nnmon voorkomen van architect D. Flcddérus en de aannemers Feen- stra en Deen uit Grootebroek. Architect Fleddéruswat een prachtige opdracht heeft hij gehad, hier in Bovenkarspel, wat een gro te vrijheid en een genoegen heeft h'i gehad bij de schepping van dit solide, eenvoudige en ruime bouw werk, dat zo volkomen voldoet aan d eisen, die er door de opdracht- g v rs aan gesteld werden. En de aannemers.... ook zij heb- ben met plezier gewerkt, dagen, weken, maanden en ze zagen hun schepping steeds meer de vol tooiing naderen. Vandaag werd hun werk door bu'-gemeester J. Elders overgeno men en teruggegeven aan de Vei lingvereniging. We denken on mijmeren, nog wat in die hal voor we de tocht door het gebouw verder maken. We worden herinnerd aan de heer J. v. Staveren uit Dordrecht, die het ge beeldhouwde glas voor de be stuurskamer ontwierp en fabri ceerde, aan de mannen van de electrische „geheimen", die con cierge Hoek het trappenlopen be sparen als hij de deur beneden moet openmaken, aan de fa. Ber- tvand uit Bovenkarspel, die boven dien de gehele indirecte verlichting verzorgde, we zien in onze gedach ten schilder Bonnema zijn uiter ste best doen, om de zaak 'n mooi kleurtje te geven en we warmen ons aan de centrale verwarming van Waaijer uit Enkhuizen, als de groene damast gordijnen van Hues- man uit Wervershoof de avondlij ke stemming in 't gebouw brengen. Een stemming, die nog verhoogd zal worden door de prachtige ei kenhouten betimmeringen van e heren de Wit uit Alkmaar en Jonk man uit Enkhuizen. Helaas was de voortuin, die de beer Woudenberg in een waar bloemenparadijs zal omtoveren, nog niet zover, om ons reeds lentegedachten in het hoofd te brengen, maar ook dat zal spoe dig in orde zijn en 't vooraanzicht van het gebouw nog meer ver fraaien. De lezer moge het ons ver geven, dat we zolang in de hal ver wijld hebben. Laten we er de pas in zetten en de brede San£ beVjf" den, die als een kaarsrecehte lijn het gebouw op de beneden- en bo venverdieping in tweeen deelt. Drie eenvoudige, doelmatig mge richte kantoorruimten liggen voor We hebben enkele weken geleden al iets gehoord over de kosten, die aan het ge bouw ten grondslag lagen. U weet wel op die vergade ring van de bloembollenvei ling17.000 was er- begroot en de secretaris vertelde ons toen over een „nul", die er bijkwam. Wel nu, het zal zoveel gaan kos ten, zo om en nabij, maar deze investering is niet ver geefs. Deze honderd zeven tig duizend gulden maken de Veiling niet armer, doch rijker. Ze kan voor de dag komen met dit sluitstuk, waarin werkelijk grote za ken op bloembollengebied in de toekomst hun beslag zullen vinden. ons. Hoofdboekhouding, boekhou ding en straks de mechanische boekhouding vinden er een plaats in. Achter in de ruimte die voor bestemd is centrum te worden van de mechanische boekhouding, ligt de kluis en daarnaast loopt een trap omhoog naar het archief, dat boven de bestuurskamer 'n prach tige ruimte ter beschikking heeft. Het zal daar prettig werken zijn voor het veeltallige kantoorperso neel, in die rust, die eenvoud en toch.... die voornaamheid, die al leen grote kantoren kenmerkt. Door de gang naar de bestuurs kamer, il n'y a qu'un pas, Hier is een parketvloer, met een eikenfi- neer-lambrizering, vier deftige pla fonnières en een juweel van een kroon, die de bestuurderen van deze veiling in hun wijze gedach- tenwisseling zal gezelschap houden. Voeg daarbij de gebeeldhouwde ramen, die voorstellingen dragen van Mercurius en Flora en van de vier jaargetijden, en U zult met ons beamen, dat deze kamer toch wel het pronkjuweel is van het gehele gebouw. De grote tafel, die „echt" gebouwd is om een uitgebreid be stuur plaats te geven, verhoogt niet weinig het cachet van het geheel.. De fa. Sietses te Enkhuizen heeft eer van haar werk. En weer bekruipt ons de gedach te, dat, hoewel de luxe ontbreekt, dit gehele gebouw de geest ademt van de veiling zelf, die solide is, eenvoudig blijft en royaal is voor zijn leden, die hem hebben helpen groot worden. We gaan de andere kant uit, de gang door naar de voordeur. We komen langs doelmatig ingerichte toiletten langs garderobe en Bruyn- zeelkeuken, waar personeel koffie kan zetten en van waaruit verver singen op vergaderingen dorstige Evenals vorig jaar neemt de me chanisatie een grote plaats op de tentoonstelling in. Hier op deze af deling kan de kweker letterlijk al les vinden wat hij op zijn land, zijn plaats en in zijn schuren nodig heeft Het is een uitgebreid park en vele uren zullen nodig zijn om met kennersblik alles in zich op te ne men en.... om zaken te doen. Hier is de lijst van de firma's, die hun „artikelen" tentoonstellen. P. Ligthart, Bovenkarspel; Jelle Vriend, Andijk; Romeijn en Van Santen, Gorinchem; M. v. Heezen, Andijk: Spaanse, Bovenkarspel; Coöp Inkoopver. „De Streek"; P. J, Schaap, Grootebroek; J. P. Vink, Lisse; Brinkmannen Niemeyer n.v., Middenmeer; C. v. Weeda, Utrecht; Gebr. Windt, Grootebroek; n.v. Plantarts, Alkmaar; Bakker en Zn- venkarspel: H. v. d. Laan, Zwaag; te Bovenkarspel; fa. Koppen, Bo- Annes en v. d. Park. Bovenkarspel; A. de Haan, Bovenkarspel; Auto- bandenhandel „Friesebrug", Alk maar; J. Nuyens, Limmen; S. Bot man, Grootebroek; J. Windt, Bo venkarspel; fa. Huiberts. Breezand; H. J. v. d. Berg, Grootebroek: fa. J. Kabel en Zn., Zaandam; Rubber- bedrijf Brunie, Hoorn; S. de Vries, Joh. v. d. Heuvel, Amsterdam; D. C. Slaman en Zn., Grootebroek; Leeuwarden: R. Brandsma, Andijk; Kok Tzn., Bovenkarspel; T. Burg graaf, Enkhuizen; G. Vertelman, Wervershoof; W. Botman, Boven- karpsel; W. S. v. Dok, Enkhuizen; Agincore, Amsterdam; M. Haring, Amsterdam; en J. Bakker Pzn., Waarland. kelen zullen kunnen laven, duiken dan de kelder in naar de centrale verwarming, twee ketels, die de warmwaterverwarming voeden en gaande houden; werpen een blik op de kolenbergplaats en verwijlen in de ruime stencil- en typekamer. Dan ^betreden we het „represen tatieve" gedeelte van het kantoor. De spreekkamer aan de ene kant, en de directeurskamer, die aansluit op de hoofdboekhouding aan de andere zijde. Hier staan moderne stoelen en van hieruit hebben we een kijkje op het smeedijzer hek werk, dat de voortuin van de weg scheidt. Als we door de voordeur naar buiten gaan, na de practische bovenwoning van concierge Hoek bezichtigd te hebben, valt ons oog op het vooraanzicht. Ja, die deur met zijn smeedwerk, het zou een verhaal apart kunnen zijn; en de strenge, toch vriendelijke lijnen van de ramen, die in sierbeton „verpakt" Bovenkarspel een blik gunnen in het inwendige. We gaan door naar de nieuwe hekken met vluchtheuvel, als „ver- kgersverdeler" de parkeerplaats, die ook al een grote uitbreiding heeft ondergaan. De vlag kan in topBoven karspel is een gebouw rijker, waar op het trots kan zijn en dat juist op tijd klaar kwam om vijf en der tigduizend bewonderende blikken langs zich heen te zien gaan. Vijf en dertigduizend, want zo veel bezoekers verwacht men toch op de Flora, diemaar hierover kunt U elders op deze pagina meer lezen. De Westfriese Flora zal morgen haar poorten weer openen. Ondanks de naams verandering zal ze weinig aanbeveling nodig hebben, mede omdat de pers veel aan dacht schenkt aan wat in de komende dagen in Bovenkar spel staat te gebeuren. Als blijk van medeleven wil ik toch namens het gemeente bestuur, welks exponent ik moge zijn, nog even de aan dacht op deze tentoonstelling vestigen. Uit de expositie van bloe men zal wederom blijken hoe vakmanschap in staat is uit droge bollen midden in het winterseizoen een bloem gracht te scheppen, waarvoor de meest verwenden op dit gebied toch nog veel waar dering zullen hebben. Hier zal worden getoond wat uit de vruchtbare bodem van Westfriesland te halen is. De bloemen die uit de hier getelde bollen voortkomen, geven niet alleen arbeid aan allen die ze tot bloem verwer ken, maar brengen tevens levensvreugde aan duizende andere mensen. De bloembollen-cultuur en alles wat hiermede verband houdt bevordert in belangrijke mate de welvaart in onze streek. Wij constateren dit met grote voldoening, omdat hieruit de economische levens vatbaarheid van de bedrijven voldoende blijkt, alle pessimis tische voorspellingen ten spijt. Maar behalve met bloemen zal ook op velerlei ander ge bied worden geëxposeerd. De middenstand en de fabrikan ten van land- en tuinbouw- werktuigen zullen hun beste beentje voorzetten en wij dur ven voorspellen dat de ver wachtingen op dit gebied nog zullen worden overtroffen. De Westfriese Flora te Bo venkarspel zal in deze dagen weer tonen wat door samen werking tot stand kan worden gebracht en hoe ook zonder waarborgsommen e.d. een groots geheel kan worden op gebouwd. Met een opwekking tot be zoek roept het gemeentebe stuur alle bezoekers een harte lijk welkom toe. J. Elders, Burgemeester. In de bestuurskamer van het nieuwe veilingkantoor zijn vier zgn. „gebeeldhouwde" ramen aangebracht, vervaardigd door de heer J. v. Staveren te Dordrecht. De bovenstaanden sym boliseren rond de figuren van Flora en Mercurius het proces van wasdom en handel. Met recht kon burgemeester Elders van Bovenkarspel heden middag de opening van het nieuwe kantoor een mijlpaal noemen in de geschiedenis der bloembollen-veilingvereniging West-Friesland. Een gewichtige gebeurtenis, die gevoelens van voldoening en dankbaarheid opwekt. Er is voldoening omdat hier de kroon is gezet op het werk van de pioniers voor de bloembollencultuur in dit gewest, die zich altijd hebben ingespannen bij het zoeken van arbeid en bestaansmogelijkheid voor zich en hun nageslacht. In het bijzonder wilde de burge meester hen een ere-saluut brengen. Uit het werk der door zetters van weleer, kunnen de jongeren de lering trekken dat fatalisme ook ten opzichte van de bestaansmogelijkheden voor de toekomst, onjuist is. Wie met energie en volharding zoekt naar de mogelijkheden en niet terugschrikt voor wellicht nood zakelijke structuele wijzigingen, zal de middelen vinden voor een bestaan! In zijn openingsrede, uitgespro ken voor het bestuur en talrijke genodigden, bracht de heer Elders in herinnering, hoe op 16 Januari 1919 een groepje kwekers besloot tot stichting van de vereniging en het reeds een half jaar later aan durfden de eerste veiling te hou den. In het eerste jaar van haar bestaan had de vereniging met 128 leden een netto winst van f 626.86. „Wie destijds zou hebben voorspeld dat uit dit begin de grote dingen van thans zouden groeien, zou wellicht in aanmer king zijn gekomen voor 'n onder zoek naar de geestvermogens. De burgemeester meende dat destijds het vertrouwen in de veilingvereniging nog niet groot was, want toen naast de penning meester een betaalmeester moest worden .aangesteld, meldden zich slechts 6 gegadigden, uit wie de heer Bakker werd benoemd. Maar de „kat uit de boom-kijkerij" heeft niet lang geduurd. Voor de functie van manden-controleur waren 6 jaar later liefst 136 can- didaten! In 1923 werd het eerste eigen gebouw gesticht. Er zou wel voor altijd ruimte genoeg zijn, zo was de algemene gedachte. Maar de cultuur ging een voorspoedige ontwikkeling tegemoet. Reeds in 1930 werd het complex veiling hallen gesticht zoals wij dit thans kennen. Eén schakel ontbrak ech ter nog steeds zeker niet de onbelangrijkste n.l. een cen traal punt in het werkterrein, waar de omvangrijke administra tie moet worden verzorgd. „Dat het bestuur hiervoor een open oog heeft gehad en met een voorstel tot de leden is gekomen om op dit terrein een kantoorge bouw te stichten, geeft ons het veilige gevoel, dat de onderne mingslust, de moed en het door zettingsvermogen die gedurende 33 jaren de kenmerken zijn ge weest waarlangs het beleid is ge voerd, nog steeds aanwezig zijn", aldus de burgemeester. Spr. achtte het mogelijk dat enkelen zich afvragen of dit alles wel noodzakelijk is geweest. Maar ook in het verleden hebben som migen zich wel eens afgevraagd of het bestuur de springstok met te ver plaatste. De geschiedenis is milder in haar critiek. Zomin als er thans een lid is die het beleid van de eerste 15 jaren afkeurt, zal er in de toekomst nog critiek te horen zijn op wat thans is gesticht. „We zijn er trots op". „Ik kan mij geen burgemeester voorstellen, die niet een weinig ders verder. „Niet alleen om ge meentelijk gastvrouwe te kunnen zijn, maar meer nog om in de gelegenheid te zijn, medewerking te kunnen verlenen tot het groot maken van deze veiling, als een krachtig hulpmiddel tot bloei en welvaart. Het stemt tot verheuge nis, dat de organisatoren in het begin dit alles breed hebben ge zien en niet alleen door de naam, maar vooral door de opzet, de organisatie dienstbaar hebben wil len maken voor geheel Westfries land. Dat dit gebouw door zijn uiterlijk schone vorm en zijn innerlijk hoge practische bruik baarheid voor altijd de trots zal zijn van bestuur én leden, zal niemand in twijfel trekken!" Het bruidje droeg de sleutel Vanmiddag heeft de burge meester de deur van het kantoor geopend met een sleutel, die hem aoor een alleraardigst bruidje, Ria Fit, was aangeboden op een kussen dat versierd was met lin ten in de Westfriese kleuren, goudgeel en azuurblauw. Na deze symbolische plechtigheid over handigde de heer Elders de sleu tel aan de voorzitter van de vei lingvereniging. De administratie van het imposante bedrijf kon in het nieuwe gebouw haar in trek nemen. n Ongeveer een derde van de Nederlandse bloembollencultuur wordt beoefend in West- Friesland! Het is niet zonder reden, ook niet slechts uit pure beleefdheid, dat talloze vakgenoteH uit de andere gebie den naar Bovenkarspel trekken als de grote jaarlijkse revue van gebroeide bolgewassen wordt gehouden. Maar ook in de Streek zelf is deze tentoonstelling een evenement waarin allen medeleven. Dit is niet alleen maar prettig voor de organisatoren en de inzenders, die daar door veel belangstelling en veel bezoekers trekken, maar dat is ook de ware geest, waaruit een vak groot kan worden. Het karakteristieke van de klei-tulp is zijn forse ont wikkeling en zo weerspiegelt zich ,in haar product de geest van West-Friesland. Het is een fors geslacht, dat daar de bloembollencultuur naar boven gebracht heeft, de pioniersgeest komt tot uiting juist in het volle mede leven van allen, die erbij betrokken zijn, en als West- Friesland ergens de schouders onder zet, dan kan er heel wat tot stand komen! Dus niets dan lof voor West-Friesland? Dat zou te mooi zijn! Het gewas ligt in de schuur en de ziftmaat is niet de enige maat voor een goede beoefe ning van de bloembollencultuur, het zijn geen onbekende zinnen in het vak. Alléén toepasselijk op West-Friesland? Zeker niet en zelfs niet op de eerste plaats, maar toch toepasselijk op West-Friesland óók. En dan oppassen voor te groot streekchauvinisme! Daarop kan veel, zeer veel goeds worden gebouwd, maar het kan ook afbreuk doen in het verband van een groter geheel als het niet met wijs beleid aan de teugels gehouden wordt en men niet bereid is, terwille van het geheel, zekere offers te brengen. Dat West-Friesland wat kan, zal het op deze tentoon stelling weer opnieuw bewijzen. Kwaliteit, sortiment en arrangement zullen ongetwijfeld weer ten volle waard zijn om bewonderd en geprezen te worden. Maar dan komt straks, ih 1953, de grote internationale Flora te Heemstede. Daar zal West-Friesland dat staat thans reeds vast laten zien, en op overtuigende wijze, dat het naast broeitulpen op de West-Friese Winterflora, ook iets anders te bieden heeft als sieraad voor tuinen en parken. Dat is geen eenvoudige en geen goedkope opgave, maar West-Friesland heeft „ja" gezegd en dan blijft het „ja" en goed ook! En.dan voegt men zich op bewonderenswaardige wijze in en bij het grote geheel. Ik zou een aanbeveling schrijven voor de tentoonstelling in Bovenkarspel. Af en toe pen ik een beetje afgedwaald. Dat komt dan zeker omdat goede wijn geen krans behoeft en een goede tentoonstelling dus eigenlijk geen aan beveling! Hoe overbodig dan ook beveel ik een bezoek aan deze tentoonstelling van harte aan, niet alleen aan alle vakgenoten, maar ook aan alle bloemenliefhebbers en aan hen, die dit zeker zullen worden, als zij deze aan beveling opvolgen. De Voorzitter v. d. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur O. van Nispen tot Pannerden. Hier volgt een Ristje van al degenen, die kosten noch moeite hebben gespaard om van deze flora-imiddenstand-tentoonstel- ling een succes te maken. J. Haakman, Hoorn: naaimachi nes; De Papegaai, Delft: likeuren enz.; D. Uiterdijk, Andijk: brillen, monturen enz.; A. Hildering uit Alkmaar: naaimachines; H- Bij voet. gokhuizen: luxe voorwer pen; fa. Brüggeman, Hoorn, dameskleding en confectie; J. Smit, Grootebroek:: Gazelle rijwielen en transportwagens; C. Schipper, Hem: Eysink- motoren; W. Brouwer, Boven karspel: Radio, stofzuigers, was- mach. enz-; S.R. Waayer. Enkhui zen; hetêluchtkachels en haarden; J. Komen, Hoorn: beschuit; Jac. Houtenibos, Bovenkarspel: kap persartikelen; A. N- Beemster, Bovenkarspel: sigaren; Marie Koster, Bovenkarspel: wol-arti kelen; J. Th. Kager, Bovenkar spel' sigaren; Adellla. Bovenkar spel: corsetten: Gebr. Koster uit Enkhuizen: damesconfectie; P. Sinnige, Bovenkarspel: slager; Paul Buysman, Bovenkarspel: kantoormachines; POA, Alkmaar: stalen meubels; Jac. Hin- ke, Grootebroek: horlogerie; N-V. „Onder Ons", de Krim: edelstiif- sel; A. Dekker, Enkhuizen: rij wielen: J. Postema Bovenkarspel; bazar; J. M. Kuin, Bovenkarspel: luxe artikelen; Foto Bot, Wer vershoof; foto-artikelen; A. C. B-ertrand. Wervershoof: electro- technische artikelen; C-W. Blok dijk. Wervershoof: sportartike len; Gasfabriek, Enkhuizen; Fa. Groot, Grootebroek: Streker Kle- uinghuis; Jn. de Wit, Enkhuizen, meubelen: P. de Wit en Zn„ Bo venkarspel: manufacturen; Dirk de Wit. Bovenkarspel; heren- confectie; P. v.d. Mos&elaar. Bo venkarspel: lederwaren: Th. A- Hof, Bovenkarspel: theetuin; W- Heisterkamp, Bovenkarspel: mo toren bromfiestenP. Neuvel Bo venkarspel; manufacturen: Th. A. Hof. Bovenkarspel: chocolaterie; Siinhorst, Bovenkarspel: lijsten; C. Visser, Venhuizen; W. Rienks, Arum (Fr.) beschuitfabriek. I Advertentie)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5