Propaganda nationale lening woningbouw landelijk gestart Rijk bezit van Bergen aan molens verkeert in gevaar Wimvan der Voort ontging gouden medaille in een gigantische strijd op de 1500 meter Dooi doe Een moeilijke rekensom i Poging record FAHRSTADT te halen Sportschandool in Rusland Moordaanslag bij Breda bleek padvindersspel 50 millioen is nodig om actie te doen slagen Woningnood in 1964 opgelost? Frankrijk roept half Maart agrarische conferentie bijeen Beroep op gemeentebestuur rDe Hollandse Molen" en Droom niet in vervulling Na til Hoe gev een g Geen verhoging der huren! Noors atoom geleerde vermist Prijsvaststelling varkens Uitkomsten fokkerij toch niet ongunstig Een plan-Schuman voor de landbouw KWH WINiejit/ Aridersen wint goud opnieuw Marktberichten Droevige met hap Scheepsbi PAGINA 6 DINSDAG 19 FEBRUARI 1952 DEN HAAG, 19 Februari. Vandaag wordt1 een begin gemaakt met een algemene landelijke en locale propaganda om een nationale lening voor de woningbouw, waarvoor minister in 't Veld een opbrengst van vijftig millioen noodzakelijk acht, te doen slagen. Ook H.M. de Koningin zal daarover vanavond over de beide zenders om vijf minuten over acht spreken. Om deze lening zoveel mogelijk ook onder de kleine man te brengen, zal op alle postkantoren reeds voor bedragen van f 25.kunnen worden ingetekend. Over de lening werden gisteren mededelingen gedaan op een persconferentie door mr. Oud, voorzitter van de Vereniging van Ned. Gemeenten en minister in 't Veld, minister van Volkshuisvesting. De tweede lening groot f 20.000.000,heeft een looptijd van 25 jaar, 1/4 procent, normaal in halfjaarlijkse coupons betaal, baar; de lening is aflosbaar in tien termijnen, voor het eerst in 1968. De derde lening is een 22 jari. ge lening groot f 5.000.000, die tot 1957 in het geheel geen rente draagt. Daarna 5 procent tot 1969 en 10 pet. tot 1974. Deze le ning wordt in haar geheel afge lost op 1 April 1974 tegen hon derd procent. Aan de rentespaarbrieven en de andere stukken is een brief kaart gehecht, waarop de in schrijver kan mededelen aan wel. Alle banken, die lid zijn van de Vereniging voor de Effecten handel, Boerenleenbanken en de P.T.T. hebben reeds hun volle medewerking toegezegd. Vo.orlopig is de actie van de femeenten voor eigen woning- ouwleningen stopgezet. Dit geldt echter niet voor die plaatsen, waar zeer onlangs een actie was begonnen, zoals in Den Bosch. De gemeenten zullen de natio nale lening gaan propageren, waaraan de inschrijvers toch hun voorkeur kunnen verbinden voor de gemeente waarin zij wonen. Voor de inschrijvers op de rentespaarbrieven van vijf en twintig en honderd gulden, die tot Juli zal openstaan, waarna ver lening mogelijk is, is geen maxi mum bedrag vooropgezet. De beide andere leningen, die be stemd zijn voor inschrijvingen van f 500.en f 1000.zullen voltekend zijn met in totaal f 25 millioen. Daar minister in 't Veld rekent op in totaal vijftig millioen gul den, zal de kleine man hiervan de helft voor zijn rekening moe ten nemen. Indien het gevraagde geld er komt, zullen er zeker zoals de volksvertegenwoordiging ook wil in 1952 vijftigduizend wonin gen worden gebouwd. In 1953 wordt gerekend op 55.000. In 1964 zal het tekort zijn opge heven. De opbrengst van de gemeen telijke „burgerziri'-leningen is boven verwachting geslaagd en heeft in totaal f 150 millioen op gebracht. De opbrengst van de lening van de institutionele be leggers was f 120 millioen, welk bedrag nog beschikbaar is voor de komende maanden voor de gunning van nieuwe woningen. Sluitstuk De thans verhoopte vijftig mil lioen zijn nodig om het eind van het jaar te halen. Het bedrag vormt dus een belangrijk sluit stuk voor 1952 en een basis voor 1953. De minister verwacht een toenemen van de woningbouw in Maart. Of de achterstand dit jaar al kan worden ingehaald, durfde hij niet garanderen. Hij hoopt er in ieder geval, wanneer de nieu we lening slaagt, zeer dicht bij te komen. De emissie Over de emissie zelf nog het volgende. De lening wordt ge centraliseerd voor en in alle dui zend gemeenten van Nederland door de Bank voor Nederlandse Gemeenten uitgegeven. Dit zal door het grote bedrag, dat zo bijeen komt, de verhandelbaar heid van de stukken garanderen. De rente is van die aard, dat niet met burgerzin een eigenlijk lage rente moet worden aange vuld. De rente voor de rente spaarbrieven loopt op naarmate de termijn waarvoor het geld blijft uitstaan. Men kan zijn stuk ken te allen tijde op de beurs verkopen. Houdt men ze vast, dan krijgt men, uitgaande van een minimum van 3% op 1 Oct. 1958, een geleidelijk hogere rente, die met samengestelde interest op bepaalde tijdstippen wordt uit- gekeerd. Door dit stelsel van samenge stelde interest, die slechts aan het eind van de periode van 6i/£ jaar wordt uitgekeerd, wordt een bij dit soort transacties ongebruike lijke kapitaalsaanwas verkregen. DP fiscus zal over deze aanwas geen inkomstenbelasting heffen totdat de rente volledig is be taald. Op 1 October 1974 wordt de lening geheel afgelost. Wie in 1952 voor honderd gulden heeft ingeschreven krijgt dan f 250. OSLO Op 8 Februari j.l. heeft de dertigjarige Noorse ge leerde Per werenskiold zijn woning in Drontheim verlaten en sindsdien is er geen spoor meer van hem gevonden. Grote groepen studenten en hulpcorpsen hebben voortdurend naar hem gezocht, maar tevergeefs. Werenskiold verkeerde, voordat hij verdween, in een zwaarmoedige stemming. Uit Zweden wordt gemeld dat Werenskiold bekend is als een vooraanstaand atoomonderzoeker en dat de Noorse politie een sa menwerking is begonnen met de politie uit de andere Noord- Europese landen. Van Noorse po litiezijde is echter vastgesteld, dat de geleerde geen Noorse grens post is gepasseerd. POSTVLIEGTUIG VLOOG TE PLETTER BRUSSEL. Zondagmorgen om zes uur is een tweemotorig Brits vliegtuig met kranten en post bij het vliegveld Melsbrouck tegen een groep huizen gebotst en volledig vernield. Merkwaardig genoeg eiste dit ongeval, dat dooi de dichte mist werd veroorzaakt, geen enkel slachtoffer. De beide inzittenden van het toestel en de bewoners der huizen, aan welke zware schade werd Aangericht, bleven ongedeerd. ke gemeente de opbrengst van zijn deelneming ten goede moet komen. De minister deelde ech ter op de persconferentie mede, dat zij die wonen in plaatsen waar de woningnood niet de ergste vormen heeft aangenomen, zullen willen bedenken, dat er bepaalde gemeenten zijn, die wal extra moeten worden geholpen en van hun recht op4 voorkeur zullen willen afzien. Als eerste propagandamotief vertelde mr. Oud, dat deze actie hem deed denken aan de soli dariteit, dig de Fransen aan de dag leggen toen zij na de oorlog van 1870 voor de banken in de rij stonden om hun laatste goud in te leveren, waarmede dan de oorlogschatting aan Duitsland kon worden betaald. Een derge lijke nood dringt thans ons volk. Moge die nood algemeen worden gevoeld en bestreden, aldus mr. Oud. 4 uur Op een vraag naar aanleiding van de actie om door middel van een lening de woningnood te bestrijden, of de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting ook plannen had, ofwel de huren ofwel andere rijksbijdra gen te verhogen, heeft de minis ter geantwoord, dat hierover nog niets valt te zeggen. Met deze zaak, die de algemene huurpoli- tiek betreft, zijn ook ambtge noten bezig. Nog verdere optrek ken van de huren achtte hij wel bedenkelijk. Wie een beeld wil krijgen van de huidige prijsvaststellingen in de veehouderij, moet vandaag de dag een hele rekenmeester zijn om er uit te kunnen geraken, in het bijzonder geldt dat wel ten aanzien van de prijzen van de varkens. Dat is, zo zagen wii nog op de vergadering van het Noord hollands Groot Yorkshire Var kensstamboek, inderdaad een hele puzzle. De vele regeringsmaatregelen, zoals onlangs weer verhoogde veevoederpriizen, gevolgd door een trage verhoging van de hacon. de heffingen op het spek. doordat de prijzen van de sla- gersvarkenis te veel uitliepen, de fondsvorming, ingesteld om het. te diep wegzakken van de prii- zen der slagersvarkens tegen te gaan. naast de moeilijkheden om het bacon-contract met Enge land te kunnen nakomen, dat zi.in allemaal dingen die <fe fok kerij ingewikkeld maken. Maar toch, zo meende de voorzitter van het Noordhollands Varkens- stamihoek, de heer D. Donker, zijn de uitkomsten in de var kenshouderij niet ongunstig ge weest. Men komt echter op hogere kosten omdat men zelf voor moer voer zal moeten zor gen. Ledenverlies wordt ingehaald Het ledenverlies, dat het Stam boek in de oorlog heeft geleden, komt men weer aardig te boven en de prestaties van de fokkerij zijn, gezien de succesen op de fokdagen, zeker niet onbevredi gend. De opfok van jonge beren staat er goed voor en er Is voor het beren-materiaal belangstel ling uit heel het land te be speuren. Varken is zindelijk Ir. Bouma, de landelijke rijks- landbouwconsulenit voor boerde rijen, die op de vergadering van het Varkensstamboek sprak over de bouw van varkensstallen, verklaarde, dit speciaal ten ge rieve van de stadsmensen, dat het varken een zindelijk dier is. Daarom is het dan ook goed dat aan de bouw van een goed on derkomen voor varkens tegen woordig veel aandacht wordt be steed. Uitvoerig gaf ir. Bouma aan. hoe men het beste derge lijke stallen kan bouwen, waar bij hij als voornaamste punten vermeldde, dat de stal goed droog moet staan, liefst niet op lagere terreingedeelten, behoor lijk moet worden geventileerd, een constante temperatuur van rond de 14 tot 15 graden Celsius moet. hebben, goed verlicht moet zijn met behoorlijke vensters en voorzien dient te ziin van een behoorlijke isolering. Over de indeling van een dergelijke sta] werd op brede schaal van ge dachten gewisseld waarbij nog tal van mogelijkheden uit de practijk besproken werden. In het jaarverslag werd nog gememoreerd, dat het bestuur er in geslaagd is een boerderij aan de Helderseweg onder Alk maar aan te kopen welke zal worden verbouwd tot een selec- tie-mesterij voor varkens. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR, 18 Febr. Witlof 31—-57 kg; Rode kool 818; Sa- voyekool 7.5014; Gróene kool 1324.50; Spruitkool extra 50-56 1246; Boerenkool 517.50; An dijvie 4245, Bieten 515; Win. terpeen 717; Waspeen 1435; Uien 735; Prei 19—35; Soep groenten 68; Peterselie 8; Knolsoep 515; Appels Bramley Seedling 30; Goudreinette 31 37; Present van Engeland 44 50; Winterjan 2029. Het lievelingsdiertje van Tiny van Hemsbergen uit Purmerend, is Hans, een albino-rat. Bij haar thuis, waar ze al een hond en een poes hebben, (die drie konijntjes als pleegkinderen heeft) woont het beestje in een speciaal voor hem gemaakt huisje. Het grootste deel van de dag slaapt Hans. Hij eet alles wat men hem voorzet en zijn melk drinkt hij uit een miniatuur-melkfles. PARIJS (Reuter). In ge- oliezaden, levende dieren, vlees, woonlijk betrouwbare kringen, die in nauw contact staan met het Franse Ministerie van Landbouw, werd Vrijdag mdegedeeld, dat Frankrijk half Maart te Parijs een Agrarische Conferentie bijeen zal roepen, waaraan door 18 Euro pese landen zal worden deelgeno men. Op deze conferentie zal ge sproken worden over een agrari sche gemeenschap, welke ontwor pen is volgens dezelfde richt lijnen, maar met wijdere strek king, als de gemeenschap voor kolen en staal. Verwacht wordt, dat Frankrijk het initiatief zal nemen en zal voorstellen om tussen de deelne mende landen voor een groot aan tal producten als graan, suiker, BERGEN. Bergen is rilk voorzien van molens, waarvan er een dateert uit 1707. Sinds 1922 ziin drie molens afgebroken en nog geen twee jaar geleden eiste de bliksem de mooiste en meest soliede molens op- de Zuurvensmolen aan de Baak- meerdijk. Bergen kan bogen op zijn vijf molens, die in de vier windrich tingen het vlakke polderland schap sieren en waarvan er nog drie hun dagelijks werk verrich ten, twee ervan met behulp van electrische energie. De Oudburgermolen (gemeente eigendom), de SluispoTdermolen en de 345 jaar oude Damlander- molen aan de Meerweg. Het is er nu de tijd voor. Het nageslacht zal er ons dankbaar voor zijn. De molens zijn het waard!! De „Sluisoolder" Allereerst behoeft de Sluispol- der, die staat aan de Kanaaldijk bij de vlotbrug van Koedijk, no dig voorzieningen aan de Kruis- roeden; de latten en rekken van de wieken moeten vernieuwd worden. Men wil aan de eige naar, de polder van de uitwate- rende sluizen van de Schermer boezem van Kennemerland en West-Friesland, verzoeken Om dit op zich te nemen, en de romp, die met riet hersteld moet wor den, door het bestuur van de Siuispolder laten onderhouden. De molen werkt alleen op elec trische stroom.' De Oudburgermolen, wélke in het Oudburg staat en eigendom is van de gemeente Bergen, is niet meer in gebruik. Men heeft Advertentie) [brocades, nog gedacht aan bewoning, doch het gebrek aan water en elec- trisch licht doen het plan teniet. Het is een prachtig stuk werk, doch het verkeert in staat van verval. De kosten van volledig herstel zullen ongeveer f8 a f 900 bedragen, waarvoor een verzoek bij de gemeentebegroting zal worden ingediend. De Damlandermolen, gebouwd in 1707, staat aan de Meerweg. Zeer binnenkort zal het geheel buiten werking zijn. Het maalde reeds lang niet meer op de wind en de ouderwetse schepraderen, met een geringe capaciteit, wor den electrisch gedreven. Deze schepraderen te doen vervangen door een vijzel bleek onmogelijk, omdat de 345 jaar oude molen deze operatie niet meer verdra gen kan. Men is nu bezig de molen geheel uit te schakelen door naast de molen een zelf standig electrisch gemaal te ma ken, dat de gehele afvoer regelt. Wie de molen echter nu in stand moet houden is nog een vraag, doordat het polderbestuur, dat eigenaar is, te kennen geeft er geen belang meer bij te hebben. Hieri-n zulien dus de gemeente en de Vereniging de Holl. Molen de helpende hand moeten bieden. De Filistiinse molen De Filistijnse molen, naar de gelijknamige polder, is gelegen in de Bergermeer achter het voormalige vliegveld en doet nog, zij het soms electrisch, haar dage lijkse plicht om de 143 ha droog te houden. 54 jaar geleden werd zij gebouwd, toen de vorige molen afbrandde. In 1949 heeft zij reeds grote voorzieningen ondergaan door plaatsing van een nieuwe vijzel en bijkomende werken, het geen f 9000 kostte, waarvan de Vereniging de Hollandse Molen f 3000 bijdroeg. Thans is men weer bezig om het lopende werk onder de kap opnieuw te voor zien, wat door de Vereniging de Hollandse Molen gesubsidieerd wordt en waarbij is bepaald, dat zij in dezelfde staat en met de zelfde materialen moet worden hersteld. Bij deze werkzaamheden wordt b.v. een balk met een ge- (Van onze speciale verslaggever) OSLO, 18 Febr. Een oorverdovend gejuich ging door het stadion, toen door de microfoon langzaam en zeer nadrukkelijk werd verkondigd, dat Wim van der Voort twee tiende seconde langer had gereden dan Hjalmar Andersen. De Westlander zat op dat moment, na zijn onstui mige jacht, waarin hij niet alleen de Olympische titel, maar ook een verbetering van het trotse record van Farstadt had willen behalen en verbeteren, moedeloos en hoofdschuddend op het ijs van het schitterende stadion. Hij had het uiterste gegeven om Andersen, die als eerste was gestart en die met 2 min. 20.4 sec. een fenomenale tijd had gemaakt, te verslaan. Van der Voort, die als vijfde in de baan kwam, had onmiddel lijk zijn schema nog scherper gesteld. Het Olympisch record van Farstadt, dat op 2 min. 17.6 sec. staat werd voor van der Voort een leiddraad. De ijzersterke Westlander had het gewaagd om zijn schema te baseren op dit record. In de stille hoop, dat hij er enkele fracties van een seconde onder zou kunnen. Mis schien heeft hij zich daarbij geforceerd, misschien raakte hij daardoor even kort na de start zijn balans kwijt, hoe dan ook: de droom van de Westlander ging niet in vervulling. Het kostbare goud ging voor de tweede maal naar de Noor An dersen, die ook, biina zo goed als zeker het begeerde kleinood op de 10.090 m- zal veroveren. En daarmede zal Andersen dan een uniek feit, n.l. drie Olympische titels in een seizoen, vastleggen voor de historie. Van der Voort is verslagen. En ongetwijfeld is dit niet alleen voor hem. maar voor geheel Ne derland een teleurstelling. De Westlander was na het bekend worden van ziin tijd down. Hij verklaarde ons in een kort ge sprek, dat we mét hem hadden, dat hii zeker niet oP ziin vroeger reeds genomen besluit om na dit zware seizoen evenals Ander sen de wedstrijdsport vaarwel te zeggen, zou terugkomen. De onverwoestbare Nporse sehaatskoning, Andersen, had de omstandigheden mee. Toen hij precies 4 u. met ziin tegenstan der, de Brit John Hearn aan de start verscheen, was hii in een prima conditie. Daardoor kon Andersen over de eerste drie honderd meter een fenomenale tiid noteren, 28.5. Dus sneller dan Farstadt. da Olympische record houder. Andersen bleek echter 't sche ma van ziin grote voorganger niet meer te kunnen volgen. Hii verspeelde één en daarna nog maals 'n seconde. Maar 't einde van ziin gedurfde race bleek een succes. Hij had een tiid van 2 nïiin. 20.4 seconde genoteerd, een prestatie, die van der Voort reeds terstond voor zeer ernstige moei lijkheden plaatste. Week lis. De Westlander verscheen op de baan toen het tuist iets begon te sneeuwen. Erger was echter, dat aan deze sneeuwval, die 'n poosje later in een dichte sneeuwbui zou overgaan, een kleine tempe ratuurstijging vooraf was gegaan, waardoor 't iis op sommige plaat sen een weke bovenlaag had ge kregen. Maar ook dit feit zöu van der Voort ziin zo begeerde Olympische titel waarschiinliik niet kosten. Teveel geforceerd- Naar onze mening heeft Wim van der Voort zich. door zijn schema te baseren op dat van Farstadt, juist een tikje te veel geforceerd. De tiid van Farstadt betekende voor van der Voort, dat hii een uiterst snelle start moest maken. Dat deed hii ook. Hii vertrok zelfs verbazingwek kend snel. Maar het gevolg daar van was, dat hii na dit overwel digend begin een moment uit ziin evenwicht raakte. En deze storing in ziin balans heeft van der Voort waarschijnlijk de gouden medaille gekost, want enkele tien de delen van een seconde ziin verschrikkelijk sne] voorbij De spanning in het Nederlandse kamp was gebroken, toen de spaeker de tiid van Wim van der Voort bekend had gemaakt. Een ieder wist bovendien dat, toen Kees Broekman aan de start werd geroepen, er kans voor de Ne derlander inzat. Want het aan vankelijk lichte sneeuwbuitje was overgegaan in een zware bui. die in enkele minuten een flinke laag poeder over het iis had gelegd. Toch gaf Broekman, die tegen de Oostenrijker Mannsbarth uit kwam, uitstekend partii. Aan vankelijk stond hii oP de derde plaats in het algemeen klasse ment genoteerd, maar in de vol gende ronde werd de illussie van een bronzen medaille ontnomen. De Noorse geweldenaar Roald Aas nestelde zich rotsvast op de tweede plaats. Voer de jonge van der Eist en voor Maarse was een schema vastgesteld van 2 min. 23 sec. Van der Eist kon de opdracht niet volbrengen en bleef slechts 1.3 sec.boven 2ijn tijdschema. Hij veroverde daarmede een ver» diénsteliifce twaalfde plaats. wicht van 600 kg gebruikt om de wiekenas te steunen. De polder neemt hiervoor zelf f 1000 voor zijn rekening. De vijfde molen, de Viaanse, eigendom van de polder, welke aan de Bergervaart staat, is in prima conditie en draait als enig ste geheel op eigen windkracht, zonder gebruik van electrische stroom. Jammer dat de .Dikke molen bij het z.g.n. tolhuis in 1922 en die van de Zuider- en Midden- reeker in 1931 ten offer vielen aan de sloop, welke laatste nog zoveel stof deed opwaaien in provinciaal bestuur en pers. Thans is er nog gelegenheid deze fouten te herstellen. Deze molens, onmisbaar in het land schap, moeten behouden blijven. gevogelte, eieren, zuivelproducten, reuzS, vetten en wijn, vrij han delsverkeer toe te staan en de tolmuren te slechten. In het eerste Franse memoran dum dat via de Raad van Europa werd ingediend, bleef de voorge stelde gemeenschap beperkt tot zuivelproducten,, wijn en suiker. Verwacht wordt verder, dat Frankrijk zal aandringen om on middellijk de invoer belemmerin gen voor die producten af te schaffen. Men acht 't waarschijn lijk, dat Frankrijk zal vóorstellen om door een hoog gezagsorgaan, van dezelfde aara als dat voor het plan-Schuman, binnenlandse stabilisatieheffingen in bepaalde landen te laten vaststellen. ZWAAG. 18 Febr. Aardap pelen 12.5012.70, uien. 3.00 18.00, bieten 5.0024.00, prei 30.00-36.00, savoyP kool 650 12.80, rode kool 12.4019.70, boe renkool 8.0016.00, spruitkool 19.00—48.00 witlof 32.00—59.00 breekpeen 8.5021.00, andijvie 92.0©100.00, bloemkool 4.00 23.00, groene kool 8.0026.00, gara biet 23.0029.00, goudrei- nettén 36.0062.00, present van enigelamd 32.0095.00. zoete erm- gaard 31.0040.00 winterjan 27.0042.00, bramley seedling 29.00'34.00. ,- ntic Blokker, 18 Febr. Uien 13 28; bieten 1022; prei 2530; gele kool 1010.70; groene kool 13—22.30; rode kool 10—14,10. boerenkool 924; spruitkool 31 53; witlof 24——60; breekpeen 1524; alicanten 2.40; cox orange 541.11; Ellison's orange 3871; golden l'IUusius 4371; "oudreinette 3873; Groninger kroon 26.46; Jonathan 31—78: laxton superbe 4362; present van Engeland 3068; present v. Holland 2745; comtesse de Paris 2555; conference 5982; doyenne du cornice 541.24; Gieser Wildeman 3550; legipont 4353; gratiool 1935; St. Remey 3948; winterjan 3143. (Ass. Press). Het blad „Sou) jet sport" heeft een enorm sportschandaal uit de doeken gedaan. In de stad Kostroma aan de Wolga hebben de offi cials in 1950 de prestaties hun ner athleten vervalst om maar goed voor de dag te komen. Deze officials hebben niet alleen de tijden vervalst maar ook namen van niet-bestaande athleten opgegeven. Verder werd verklaard, dat de zwemmers van Kostroma ter verbetering van hun re cords met de stroom mee in de Wolga gezwommen hadden. In de Sowjet-Unie worden jaarlijks overal in het land athletiek-wedstrijden gehou den. De uitslagen van die wedstrijden moeten naar een bureau in Moskou opgezonden worden. De Sowjet-Unie sal deze zomer voor de eerste maal aan de Olympische Spelen te Helsinki deelnemen. Verleden jaar heeft Rusland aanspraak gemaakt op de wereldrecords voor twee athletiekprestaties. Volgens „Sowjetsport" staat bovenaan de lijst van Kostro- ma de student Akatov, wiens tijd op de 100 meter 11.6 sec. was. In werkelijkheid, aldus S het blad, was Akatov student S noch inwoner van de stad en i toen hij de 100 meter liep deed J hij daar 12.1 sec. over. De tweede man op de lijst, Borazov, „bestaat in het ge- heel niet". Het blad is tot de S ontdekking gekomen, dat de 275 uitslagen, die Kostroma i ingezonden heeft, alle ver- dacht waren zonder enige uitzondering bedacht achter de muren van de vertrekken, waarin de sportcommissie te Kostroma zetelt." Een lange lijst van schuldige officials J wordt in het blad genoemd. In Kostroma zijn de aantal- len zwemmers óp de lijsten valselijk met 200 procent ver- S hoogd. „Aan de machinaties van de l sportofficials uit Kostroma had j reeds lang door de regionale j sportcommissie een einde ge- i maakt behoren te worden". verklaart het blad ten slotte. a ■■■■I? Het Bredase politie-apparaat is gealarmeerd geweest voor een moord op een landweg onder de gemeente. Drie dames, die ge tuige waren geweest van de aan slag, hebben meteen de recherche gewaarschuwd. Zij vertelden, dat een auto in volle vaart de Bre- daseweg op kwam rijden, stopte, waarna een stel kerels de wagen uitsprongen. Zij hoorden roepen: Ik geef je drie seconden, hoorden een knal, zagen een vuurstraal en daarna een man ineenzijgen. Het slacht offer werd onmiddellijk in de auto getrokken, waarna de wagen snel wegreed. Op de plek van de misdaad lag een grote plas bloed. De recherche rukte aanstonds uit, de commissaris van politie, enkele hoofdinspecteurs en een groot aantal agenten met politie honden zochten de omgeving af. De Officier van Justitie werd uit Ned. Wandelsporfbond De afdeling Noord Holland van de Ned. Wandelsport Bond organiseert Op Zaterdag 1 en Zondag 2 Maart a.s propagan- da-voorjaarswandeltochten, over afstanden van 10 en 20 km. Men kan een, in kiemen uitgevoerde medaille als herinnering veiwer- ven, terwijl groepen van min stens 10 personen plus leiding een groepsherinnering krijgen, indien met minstens 11 perso nen wordt ingeschreven tegen de bepaalde Inschrijfkosten. De vertrekuren zijn Zaterdag 1 Maart: van 14—15 uur. Zondag 2 Maart: van 1012.30 uur. De startbureaux sluiten resp, te 19 en te 17 uur. De inschrijving sluit op 25 Febr. a.s. Het start punt in Alkmaar is café Tom, Waagplein. Benoeming P.T.T. WIERINGERWERF. Onze plaatsgenoot de heer H. v. d. Brink is met ingang van 3 Maart benoemd tot chef instrument maker bij de technische dienst der PTT te Dordrecht. een vergadering gehaald. De brandweer rukte uit met een licht-aggreaat om de donkere weg te verhdhten, de fotografische dienst stond gereed voor het ma ken van foto's. Behalve de plas bloed op de weg, was er niets meer dat aan de misdaad herinnerde. Een der ooggetuigen had echter de tegen woordigheid van geest gehad het autonummer te noteren. Het was een nieuw nummer, dat geveri fieerd moest worden in Den Haag. Dit auto-nummer leidde tot de ontknoping van het „drama". Thans bleek, dat van een moord aanslag geen sprake was geweest. Het betrof hier slechts een voor trekkers-spel, dat door de aanwe zigheid van ooggetuigen verkeerd was uitgekomen. De plas bloed op de weg bleek varkensbloed te zijn. Men had de aanhouding van een Opium-smokkelaar in scène gezet en dit zo „echt" mogelijk willen doen. De pret voor de jon gelui was die avond wel grondig bedorven. Slachtveemarkt ALKMAAR. 9 Paarden 550 950; 91 koeien 500—1300; le kw. 2,803 kg; overige soorten 2,60 2,80; 226 Nuchtere kalveren 3575; 220 Varkens zware var. kens 2,152,18 kg; vleesvarkens 2,12-2,15; lichte varkens 2—2,12; zeugen 1,861,92; De koeien zijn zeer duur. De allerbeste, die maar heel schaars worden aangevoerd, komen mo menteel ruim boven de f 3, per kg. Een gemiddelde prijs van f 2,80 per kg. Voor de soor ten is thans normaal te noemen. De handel is matig geweest. Niettegenstaande de animo voor kalveren groot is, werken de prijzen remmend op een vlot verloop. De dieren boven 30 kg geslacht gewicht komen in de benen óp f 2,en de voor de worst bestemde kalveren op f 1,80 a f 1,90 per kg, eveneens in de benen. Het kwantum varkens de verhouding tussen zware en lichtp dieren was vriiwel gelijk is voor de betrekkelijk goede vraag niet voldoende geweest. Toen men nog geen volledig overzicht had van dé aanvoer, zette de handel flauw in, doch deze is later zeer vlot verlopen. Als gevolg hiervan stegen de noteringen en deze zijn, verge leken bij de vorige week, zelfs beduidend hoger. Het nummer der nummer zijn. Dit M. Kruidbos-Gei kwam na dertie; dat haar vader, 1 officiële instantie bardement in Nil levend was. Het frappante vankeliik droevt die toch wei een levert, is wel het der bericht had ziin dochter in centratiekamp do om het lever» w; heer J. Geitembe 1927 naar Indone: ziin drie maande: tje Marietje mee. echter niet tegen klimaat opgewass werd op dokters zonden naar Ned 14 jaar oud was naar Indonesië. D die commissaris had ziin tropendi en keerde met Holland terug. N dochter die in In Zii had inmiddek gen aan een ir Alting Syberg gei zii na enige tiid trad. Dit zou voc het begin zijn va denisweg. Da Jat dië binnen en n, vangen. Enkele f het, was August „hii" onder het 2 Japanse beul. M werd geïnternee naar meerdere k en verscheidene mishandeld. Ook haar niet gesp werd zi.i na al di in October 1945, liêerde legers uil gevangenis bevrii Tw ven In 1947 leerde van do K.L. kenir in het huwelijk sloeg het. noodlol toe. Op de dag v lisatie vloog het mee sergeant va uit Tilburg naar Batavia zou gaan zamenlijk naar N patriëren. te pl< overleefde deze stond een dappei vrouw moederziel onmeteliike trop kruiste een Ned< 'haar levenspad. Bornse K.N.I.L Kruid. Met deze oorlogsweduwe 1948 in het huwe temiber 1949 kee merilijk naar Bo; heer Kruid'bos alle instanties af! definitief bericht het overlijden va ziin vrouw. Doel faalden. Onkundi dat ziin dochter 10© km afstand t en wel leefde, springlevende oué baek te Nijmegen in de vaste overt dochter gestorver Japans kamp. Ooi en aarde bewoge jaren lang, om t enige dochter te ook alles zonder kele maanden na hij van kennissér terug kwamen, c ding. dat zi.in do> centratiekamp had. Amvenan 18 te Oldenbarnevelt 1 Fremantle. Klipfo nisterreTenenffe 18 GibraltarSou tor 18 v SfaecE jefontein 18 te Ai vang p 18 Gibralt ander 20 v st J( verw. Hercules 1 Tunis. Kota Baro Nieuw Amsterda York. Leerdam Noordam 16 v Ne Stad Dordrecht 1 Holland verv\ Tit tarTanger. Tom Hoek v. Holland 17 te Marseille 1 Las Palmas. W A'dam te Cristob Surabaja. Kota 1 PriokAden. Lae Aden. Roebiah tor p 16 Ouessar, v NassauNew MOSKOU (A „Izwestia" heel George Gurevic der gegeven, verhaal geschre Russische gelee trachten te mal van reusachtij mentcn. Gurevioh het een in de stad nen boekwerk schreven onder kenmenners". Hij laat zijn volgende instrc ken: koperen groot als Turks monsterachtige maal zo groot fluiten, dié tot

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6