Doodgewaande dochter vond doodgewaande vader terug Huis vol geld en goederen en bovendien ondersteuning Voor talrijke Hollandse molens is nieuw werk in aantocht DE BOEKENWEEK trekt nog ieder jaar meer belangstelling i Rusland Breda ersspel Het Haagje van het Zuiden bereidt groots feest voor Voor de zeventiende maal! Katholieken in Amerika over de taak der UNESCO Nog twee Noorse winnaars op Olympische Spelen alf Maart itie bijeen Nasleep van wereldoorlog II Na tijdsverloop van 13 jaar Zonderling leven van twee dames Hengelose notaris deed merkwaardige ontdekking Windkracht zal worden benut voor opwekken electriciteit Hoe gevaarlijk het in Rusland is een grappenmaker te zijn de landbouw irktberichten Droevige historie met happy-end Stadspark Valkenberg wordt feeëriek Scheepsberichten Kolenbesparing is daardoor mogelijk Godsdienst basis voor werk der V.N. Grote teleurstelling voor de Finnen DINSDAG 19 FEBRUARI 1952 PAGINA 7 i, levende dieren, vlees, e, eieren, zuivelproducten, retten en wijn, vrij han- eer toe te staan en de te slechten, eerste Franse memoran- via de Raad van Europa gediend, bleef de voorge- emeenschap beperkt tot Dducten,, wijn en suiker, it wordt verder, dat k zal aandringen om on- ik de invoerbelemmerin- or die producten af te Men acht 't waarsehijn- Frankrijk zal voorstellen een hoog gezagsorgaan, elfde aara als dat voor i-Schuman, binnenlandse tieheffingen in bepaalde e laten vaststellen. G. 18 Febr. Aardap- 2.50—12.70, uien 3.00— bieten 5.0024.00, prei .00, savoy,» kool 6.50 de kool 12.40—19.70, boe- 8.0016.00, spnuitkool .00. witlof 32.00—59.00 n 8.5021.00, andijvie >0.00, bloemkool 4.00— groene kool 8.0026.00, t 23.00—29.00, goudrei- 6.0062.00, present van 32.0095.00. zoete erm- 31.0040.00 winter jan .00, bramley seedling .00. r, 18 Febr. Uien 13 n 1022; prei 2530: 4 1010.70; groene kool rode kool 1014,10. )ol 924; spruitkool 31 itlof 24—60; breekpeen alicanten 2.40; cox 541.11; Ellison's orange golden TOlusius 4371 ette 3873; Groninger 6—46; Jonathan 3178; uperbe 4362; present eland 3068; present v. 2745; comtesse de i—55; conference 5982; du comice 54—1.24; Wildeman 3550; legipont jratiool 1935; St. Remey winter jan 3143. in de lijst van Kostro- student Akatov, wiens de 100 meter 11.6 sec. werkelijkheid, aldus d, was Akatov student woner van de stad en de 100 meter liep deed. 12.1 sec. over. veede man op de lijst, „bestaat in het ge- t". Het blad is tot de mg gekomen, dat de slagen, die Kostroma den heeft, alle ver varen zonder enige ring bedacht achter de van de vertrekken, de sportcomrhissie te <ia zetelt." Een lange m schuldige officials het blad genoemd. ostroma zijn de aantal emmers op de lijsten c met 200 procent ver- de machinaties van de icials uit Kostroma had ang door de regionale mmissie een einde ge- behoren te worden", rt het blad ten slotte. rgadering gehaald. De >er rukte uit met een ^reaat om de donkere weg ichten, de fotografische tond gereed voor het ma- foto's. de plas bloed op de er mets meer dat aan id herinnerde. Een der ;n had echter de tegen- iid van geest gehad het ïer te noteren. Het was v nummer, dat geveri- ïst worden in Den Haag. )-nummer leidde tot de ing van het „drama", leek, dat van een moord- geen sprake was geweest, •of hier slechts een voor spel, dat door de aanwe- van ooggetuigen verkeerd ekomen. De plas bloed op bleek varkensbloed te had de aanhouding van m-smokkelaar in scène dit zo „echt" mogelijk en. De pret voor de jon- die avond wel grondig Slachtveemarkt JAAR. 9 Paarden 550 koeien 500—1300: le kw. kg: overige soorten 2,60 226 Nuchtere kalveren 220 Varkens zware var- 152,18 kg; vleesvarkens lichte varkens 22,12; 86—1,92; ien zijn zeer duur. De die maar heel schaars aangevoerd, komen mo- ruim boven de f 3, Een gemiddelde prijs per kg. Voor de soor- - ns normaal te noemen, del is matig geweest, nstaande de animo voor groot is, werken de remmend op een vlot DP dieren boven 30 kg gewicht komen in de f 2,en de voor de bestemde kalveren op f 1,90 per kg, eveneens oenen. kwantum varkens de tussen zware en •en was vrijwel gelijk de betrekkelijk goede t voldoende 'geweest, nog geen volledig had van de aanvóer. handel flauw in, doeh ater zeer vlot verlopen, ilg hiervan stegen de en deze zijn, verge, de vorige week, zelfs hoger. i Het nummer dertien mag dan in de volksmond een ongeluks nummer zijn. Dit kan toch moeilijk gezegd worden van mevr. M. Kruidbos-Geitenbeek, Wensingstraat 17 te Borne, want zij kwam na dertien lange jaren tot de verheugende ontdekking, dat haar vader, van wie zij reeds enkele keren en nog wel van officiële instanties bericht had ontvangen, dat hij bij een bom bardement in Nijmegen om het leven was gekomen, nog spring levend was. Het frappante van deze aan vankelijk droeve geschiedenis, die toch wel een happy-end op levert, is wel het feit, dat de va der bericht had ontvangen, dat zijn dochter in een Japans con centratiekamp door de Jappen om het lever» was gebracht. De heer J Geitenbeek vertrok in 1927 naar Indonesië en nam toen zijn drie maanden oude dochter tje Marietje mee. De baby bleek echter niet tegen het tropische klimaat opgewassen te zijn en werd oP dokters advies terug ge zonden naar Nederland. Toen zij 14 jaar oud was, ging zij weer naar Indonesië. Doch haar vader, die commissaris der politie was, had ziin tropendieoisttiid vervuld en keerde met pensioen naar Holland terug. Nu was het de dochter die in Indië achter bleef Zii had inmiddels kennis gekre gen aan een inlandse militair Alt ing Syberg genaamd, met wie zii na enige tiid in het huwelijk trad. Dit zou voor haar echter het begin ziin van een lange lij densweg. Do Jappen vielen In dië binnen en namen haar ge vangen. Enkele dagen later het, was Augustus 1942 viel „hif' onder het zwaard van een Japanse beul. Mevr. Geitenbeek werd geïnterneerd. Zii werd naar meerdere kampen gesleept en verscheidene koren ernstig mishandeld. Ook celstraf bleef haar niet gespaard. Eindelijk werd zij na al die bange jaren, in October 1945, door de geal lieerde legers uit een smerige gevangenis bevrijd. Tweede echtgenoot verongelukt In 1947 leerde zii een sergeant van de K.L. keninen, met wie zij in het huwelijk trad, doch weer sloeg het noodlot meedogenloos toe. Op de dag van ziin demobi lisatie vloog het vliegtuig, waar mee sergeant, van Vroonhoven uit Tilburg naar ziin vrouw in Batavia zou gaan om daarna ge zamenlijk naar Nederland te re patriëren. te pletter. Niemand overleefde deze ramp. Alweer stond een dappere Nederlandse vrouw moederziel alleen in het onmetelijke tropentand. Weer kruiste een Nederlands militair baar levenspad. Het was de Bornse K.N.I.L.-sergeant Th. Kruid. Met deze militair trad de oorlogsweduwe eind December 1'948 in het huwelijk en in Sep tember 1949 keerden zij geza menlijk naar Borne terug. De heer Kruidbos had inmiddels alle instanties afgelopen om een definitief bericht te kriigen van het overlijden van de vader van zijn vrouw. Doch alle pogingen faalden. Onkundig van het feit, dat ziin dochter op nauwelijks 100 km afstand van hem gezond en wel leefde, verbleef een springlevende oude heer Geiten beek te Nijmegen. Ook hii leefde in de vaste overtuiging dat ziin dochter gestorven was in een Japans kamp. Ook hii had hemel en aarde bewogen, reeds vele jaren lang. om bericht van ziin enige dochter te krijgen. Doch ook alles zonder resultaat. En kele maanden na de oorlog kreeg hii van kennissen, die uit Indië terug kwamen, de droeve tij ding. dat zijn dochter het con centratiekamp niet overleefd had. Doch al verliepen de jaren, mevr. Kruidbos-Geitenbeek. kon zich niet neerleggen bii het feit, dat haar vader dood was. De heer Kruidlbos toog weer op onder zoek uit; doch zonder resultaat. Toen kreeg hii een lumineus idee. Hij had van ziin vrouw ge hoord, dat haar vader een ge- pensionneerd Indiëman was. Was hii nog in leven, dan moest de Pensioenraad in Den Haag dit weten. De 'heer Kruidbos. thans P.T.T.-man, belde de Pensioen raad op en een nuchter zakelijke stem deelde hem mede. dat de heer J Geitenbeek thans wo nende Rijnstraat 30 te Nijmegen, nog iedere maand ziin postwissel voor Indisch pensioen kreeg thuis gestuurd. Ik weet niet. al dus de heer Kruidbos. met walk een gevoel ik naar huis ben ge gaan. Doeh typisch vrouwelijk, eerst wilde mijn vrouw niet in de dood van haar vader geloven, doch nu wilde zij niet geloven dat hii nog leefde. Ik moest weer bellen om geboortedata en der gelijke te vragen. Het klopte met pijnlijke" zekerheid. De zelfde middag bem ik naar Nij megen gegaan en belde aan op het adres Rijnstraat 30. Mijn schoonvader kende ik nog niet, •en ik zal nooit vergeten toen ik hem vertelde dat. ziin enige reeds lang doodgewaande dochter nog leefde. Ook hii wilde het eerst niet geloven, doch toen ik hem een foto toonde moest hii wel geloven. Een half uur kon de hevig aangedane man geen woord uitbrengen. Toen sprak hij slechts een zin: ..Ik wil haar zien". De reis naar Borne duur de vader Geitenbeek vee] te lang. DP weg van het station naar de Wensingstraat kon ik de oude baas bijna niet bijhou den. Het weerzier» tussen vader en dochter valt begrijpelijk niet te beschrijven. Vader en dochter vonden elkaar na dertien lange, lange jaren terug. Nieuwste Amerikaanse straaljager: „Cougar" NEW YORK De Amerikaan se Marine heeft Maandag de eerste foto van een nieuwe straal jager, de Grumman F9F6 „Cougar", voor publicatie vrijge geven. De „Cougar" Amerikaans inheems poema-achtig beest) moet een snelheid van meer dan 950 km. per uur kunnen halen. Het toestel heeft terugwijkende vleu gels. Ondanks de gróte snelheid van de „poema", heeft deze straal jager, volgens de Amerikaanse Marine, dezelfde lage landings snelheid als zijn voorganger de „Panter". 90.000 stakers bij Ford Ongeveer 90-000 arbeiders van de Canadese Fordfabrieken te Windsor in Ontario ziin voor de tweede keer in de drie maanden tiids in staking gegaan, om kracht bii te zetten aan hun elf maanden geleden gestelde eis tot loonsver hoging. Stein Eriksen, de Noorse zakenman, die voor Noor wegen de eerste qöuden Olympische medaille in de wacht sleepte, als winnaar van de reuzenslalom voor heren, hier in gezelschap van een lief Noors meisje, Katy Rudolph. In Hengelo ziin, naar eerst thans bekend geworden is, merk waardige bijzonderheden aan het licht gekomen over twee in middels overleden bejaarde dames. Zij genoten bij leven onder steuning van de dienst sociale zaken. Thans Is echter gebleken dat zij over ruime middelen beschikten en in haar woning goe deren in de meeste verscheidenheid waren opgeslagen. In totaal voor een geschatte waarde van f 11.000 a f 12.000. Vorige maand overleed in haar woning aan de Langelermaatweg de 60 jarige weduwe L. Het was de buren wel bekend, dat zij sedert het overlijden van haar man in 1942 een tamelijk zon derling leven leidde. Zij genoot een klein weduwen pensioen van één der grote Hengelose fabrie ken, doch dit was niet voldoende om in haar levensonderhoud te voorzien. Voor een aanvullend bedrag klopte de wed. L. daar om aan bij de gemeentelijke (Van onze speciale verslaggever) BREDA, het Haagje van het Zuiden, krijgt een mixture-golfterrein. In het Valkenberg zal dit terrein worden aangelegd, als een extra attractie tijdens de feesten en daarna. Dit stadspark, dat zijn voltooiing als feestterrein begint te naderen de eerste bloemen, lelies, zijn reeds, uiteraard in bolvorm, geplant zal uit de feesten te voorschijn komen als een zeer aantrekkelijk ontspanningscentrum voor burgerij en vreemdelingen. Want behalve de mixture-golf komen er een permanente verlichting, een pergola van maar liefst 200 meter en 150 banken. Ampenan 18 te Aden. Johan v. Oldenbarnevelt 18 1135 m nw Fremantle. Klipfontein p 18 Fi- nisterreTeneriffe. Lutterkerk p 18 GibraltarSouthampton. Nes tor 18 v SfaccEngeland. Oran- jefontein 18 te Antwerpen. Rem- pang p 18 Gibraltar. Prins Alex, ander 20 v st John te R'dam verw. Hercules 17 te Palermo Tunis. Kota Baroe p 17 Dover. Nieuw Amsterdam 15 te New York. Leerdam p 16 Scillys. Noordam 16 v New YorkR'dam Stad. Dordrecht 19 01.00 Hoek v. Holland veru\ Titus 17 v Gibral tarTanger. Tomini 19 10.00 u. Hoek v. Holland verw. Tomori 17 te Marseille Waterman 17 v Las Palmas. Willemstad 18 v A'dam te Cristobal. Java 17 te Surabaja. Kota Inten 16 v Ti. PriokAden. Laertes 16 v Suez Aden. Roebiah 18 Aden. Sten tor p 16 Ouessant. Veendam 16 v NassauNew York. (Cruise). Er ziin in on® land tot nu toe slechts twee terreinen, waarop mixture-golf gespeeld wordt. Dit is een eeiwoudige, boeiende vorm van het golfspel, dat beoefend kan worden door iedereen. Tegen een bescheiden entrée-pri.is krijgt men een sitiek en bal en men kan dan naar hartelust trachten de bal via 18 holes, in de kortst mogelijke tiid weer bii het punt van uiitgang terug te brengen. Animo groot Het golfterrein zal door een particulier worden aangelegd, rond de kop van een viiver. wél ke de vorm krijgt van een eend met een brug over de „hals". In de vijver wordt een waterpartij aangebracht, welke 's avonds verlicht wordt en ook d i t geheel krijgt een permanent karakter, evenals de gigantische pergola, welke zal verrijzen aap de lin kerzijde van het park. Overal zullen knusse, gezellige zitjes worden aangebracht er» dê ver lichting wordt grandioos. De Bredanaars, die hun hart een beetje hebben vastgehouden, toen men aan de restauratie van hun geliefde Valkenberg begon, kunnen gerust ziin. Het park zal schoner worden (en blijven) dan ooit te voren. Zo langzamerhand beginnen de Bredase feestplannen vaste vorm te kriigen. Het feestterrein het park er» het terrein van de K.M.A. is ingedeeld en uitge- paald. Vandaag vinden de ver pachtingen plaats voor het luna park. De animo voor de feesten is in den lande zo groot, dat de verpachtingen van andere zaken tot dusver aap de verwachtingen hebben beantwoord Het begro tingscijfer is in harde guldens binnengekomen. Er wordt druik gebouwd aan de buisjes en taveernen, w°lke in het Oranjekwartier «a de rech terzijde op het K.M.A.-terrein worden aangelegd en waar h»t hart van de leut zen kloppen De afdelingen beplantingen. open bare werken er» lichtbedriiven van de gemeente werken onder hoogspanning om de bloementen toonstelling voor te bereiden, die zich over een groot deel van het park zal uitstrekken, om de ver lichting voor elkaar te krijgen en de paden gereed te> hebben als de duizenden bezoekers zullen kornet». Machtige entree Aan de ingang op het kasteel- plein worden 120 vlaggemasten van 14 meter lengte geplaatst. Iedere mast wordt met twee schijnwerpers in stralend licht gezet, zodat deze entree machtig zal kunnen worden genoemd. Het feestprogramma neearit steeds gróter vormen aan. Iedere dag zullen er bijzondere dingen te gebeuren staan. De belang stelling in binnen- en buitenland is enorm gróót. Overigens is nog sléchts eer» gedeelte van het feestprogramma voor publiciteit vatbaar. De voorbereidingen vóór tal van andere evenementen zijn nog in volle gang. De Bredase amateurs hebben zich intussen voor het spel „Zevenhonderd Jaar en oen nacht" in groten ge tale gemeld, zodat Carel Briels voldoende keus heeft. De ama teurs overwegen bovendien zélf een groots spel te gaan opvoeren. GEEN RIJKSSUBSIDIE HEMONY-KLOK UITGEEST. De Ned Herv. Gemeente te Uitgeest heeft be richt ontvaneen. dat de regering eeen subsidie zal verlenen om de Hemonvklok te behouden. (Van een onzer verslaggevers) ONS NATIONAAL MOLENBEZIT slinkt schrikbarend. Steeds weer vallen onze molens onder slopershanden, omdat hun be houd teveel geld kost. De homo economicus vraagt alleen: welk economisch nut werpt de malen af. En als het antwoord luidt: geen enkel, dan is het doodvonnis geveld. Nog 1200 mo lens stofferen ons Hollandse landschap: zij geven dit landschap dat karakteristieke Hollandse accent, dat het vooral voor de vreemdeling zo aantrekkelijk maakt. De stoommachine, de electro- en verbrandingsmotor hebben vele molens verdron gen en vele der overgeblevenen gedeeltelijk op non-actief ge steld. De meeste molens draalen zodoende nog slechts 25 pet. van de beschikbare winduren. De gevolgen zijn bekend. Als de molens onderhoud óf restau ratie behoeven, waarvan de mole naar de kosten niet kan betalen uit de opbrengst van zijn onder belast bedrijf, dan klopt men bii de Overheid aan en bij „De Hol landse Molen". En in slechts 'en kele gevallen kunnen deze in stanties bijspringen; niet altijd kan een molen behouden blijven. Hoe verschaffen wij de molens meer werk en daardoor een be tere exploitatie-mogelijkheid? Met deze vraag heeft de Ver. „Dê Hollandse Molen" zich jaren bezig gehouden; en thans meent men het antwoord te hebben ge vonden. Men wil de molens dienstbaar maken aan de opwekking van electriciteit, om deze electrische eilergie te doen gebruiken via de plaatselijke distributienetten. Déze êlectriciteits-opwekking mag uiteraard het pomp- of het maalbèdrijf niet storen, en zal dus moeten geschieden in de uren, dat er wel wind, doch geên Werk vóór de molens is. Kolenbesparing Men heeft een proef genomen met de z-g. Benthuizêr molen bii Leiden. Het resultaat was bevre digend. Het bleek, dat een oud-Hóllandsè molen met verbeterde wieken onder normale windomstandighe den en in behoorlijke staat van onderhoud, in staat is om per jaar bij een 10-urigè werkdag 'n hoeveelheid electrische energie op te wekken van 30 tot 40.000 kilowatt, gelijk aan de energie, die een stroomcentrale kan pro duceren uit een hoeveelheid ko len ter waarde van f 750,tot f 1.000. Men gittg vérder met het op- derzoek. waarbij bleek, dat 200 molens al direct in aanmerking kómen om bii deze stroom-pro- duötie ingeschakeld te worden- De kosten, om de molen hiervoor geschikt te maken, worden op f 3.000 geschat. Plaatselijke en provinciale elec- triciteKabedrijven, waarmee con tact werd opgenomen, zegden voor énige speciale gevallen reeds hun medewerking toe. Op initiatief van „De Hollandse Molen" is om 't gestelde doel Sneller en met meer kans van slagen te verwezenlijken op gericht een Stichting „Eleotrici- teitsopwekking door Windmo lens". In het bestuur, onder het voorzitterschap van prof- Ir. R.J. Forbes, hebben prominenten zit ting zowel uit de kringen der na tuurbeschermers en vrienden van de Hollandse Molen, ais uit Re geringskringen en de kringen van de middenstand en de energie voorziening- Om enkele namen te noemen; Mr. S.P. Baron Bentinck, burge meester van Soest; oud-Minister mr. dr. L.N. Deckers, voorzitter van de ANVV; prof. Ir. D. Dres den; prof. Dr. Ir. H.C.J.H- Creüs- sen; J'hr. Mr. M. v.d. Göes van Natei's: Dr. W. L. Groeneveld Meijer; dir. generaal voor de mid denstand Mr. Dr. P.G. van Tien hoven voórz. van dé Holl- Molen- Het ligt voor de hand, dat het slechts de bedoeling van dê Stich ting is, de stroomopwekking te bevorderen van die molens, wel ke gèbóuwd ziin volgens een dei- karakteristieke modellen, die sinds eeuwên in Nederland wor den gebruikt. De stichting zal zich dus niet bezig houden met de opwekking van electriciteit door middel van moderne wind- motoren, die meestal op stalen MOSKOU (A.P.). De „Izwestia" heeft de schrijver George Gurevich een uitbran der gegeven, omdat hij een verhaal geschreven heeft over Russische geleerden die regen trachten te maken met behulp Van reusachtige jazz-instru- menten. Gurevich heeft daarover in een in de stad Gorki versche nen boekwerk een artikel ge schreven onder de titel „Wol kenmenners". Hij laat zijn regenmakers de volgende instrumenten gebrui ken: koperen cimbalen, zo groot als Turkse trommen, een monsterachtige trommel, twee. maal zo groot als een mens, fluiten, die tot aan het plafond reiken, alarmfluitjes, groot ge noeg voor een politie-agent om er in te staan. Van een andere groep ge leerden wordt verteld, dat zij wolken achter een vliegtuig aanslepen. Verder wordt een beschrijving gegeven van een discussie tussen dê voorstan ders van het wolkenspelen en het regenmaken met jazz- instrumenten. „Indien men deze uitgave mag geloven", aldus de Izwes tia, „is er slechts weinig, dat verhindert om van dè jazz een machtig wapen te maken ter verandering van de natuur en is het nog niet duidelijk wat nodiger is: betonmolens of Turkse cimbalen, mechanische oikhouwelen of fluitjes met erwten er in". Gurevich is beschuldigd van grove verdraaiing" der feiten. Voor de zeventiende maal in successie organiseert de Commis sie voor de propaganda van het Nederlandse Boek in de boe kenmaand Februari een boekenweek. Het feit, dat de Commissie het Boekenweek-geschenk voor dit jaar in een oplaag van pagina's aan specifiek katholieke boeken is gewijd. Naast titellijsten van de laatste tijd in ons land verschenen boeken en aankondigingen van uitgevers, vormen enkele artikelen en een letterkundige puzzle de inhoud van de gids. De boekenweek, waarvoor de tekenaar G. Douwe 't affiche ont wierp, wordt 22 Febr. a.s. feêste- torens zijn geplaats, daar dit op het terrein ligt van een andere instantie. De Stichting, wier secretariaat gevestigd is Blesboklaan 1 Hil versum, verwacht bij haar pogen de steun van alle, die op het be houd van de molens priis stel len. Men bevordert daarmee niet alleen een belangrijk economisch voordeel voor ons land in de vorm van kolenbesparing, doch steunt daarmee ook de gehele molenaars- en molenmakersstand, weliswaar epn kleine volksgroep, doch een groep, vooral in de moeilijke oorlogsjaren, toen de molens ons volk onschatbare diensten bewezen door het ma len van het graan en het droog- houden van onze polders, getoond heeft die steun waard te zijn. Wij vernamen, dat er in krin gen van de molenaars, juist met het oog op de steeds stijgende eléctriciteitstarieven, grote be langstelling voor deze inschake ling van hun molens in het pro ductieproces bestaat. In beginsel zijn alle molens voor deze wijze van energie-opwekking geschikt te maken. De moeilijkheid is voorlopig, hoe aan de kapitalen te komen, die hierin geïnvesteerd moeten worden. Wii wensen de nieuwe Stichting veel succes bii haar pogen deze kapitalen aan te trekken, dienst van Sociale Zaken. Zij zeide armlastig te zijn en haar verzoek werd na een uitgebreid onderzoek ingewilligd, daar het tegendeel niet kon worden be wezen- Het was echter een zeer lastige „patiënt" voor genoemde dienst, daar men vrijwel geen toegang tot de woning kon ver krijgen, terwijl zij regelmatig extra verzoeken indiende voor het kopen van kleding e.d. Tante uit Rijswijk Na de dood van haar man kreec de wed. L. van een ee- evacueerde tante, de wed. H. uit Riiswilk Inwoning. Deze dame leidde al een even zon derling leven en werd eveneens ondersteund door een sociale in stelling. Zii overleed twee jaar geleden. Toen na het overlijden dooi de notaris een inventarisatie werd opgemaakt, keek men zich de ogen uit. Op het dressoir stond een groot aantal onge opende loonzakjes met pensioen geld en her en der verspreid lagen de ongeïnde cheques van de dienst van Sociale Zaken. De verbazing werd nög groter toen Uit allerlei kasten en laadjes, zakjes en busjes boordevol geld te voorschijn kwamen, evenals enkele spaarbankboekjes, waar op een flink saldo geboekt stond. Bij het ledigen der zakjes en busjes, bleek dat een flink bedrag aan zilvergeld waarde loos was- Het voorlopig onder zoek bracht echter nog ruim f 8000,aan contanten op tafel. Dit was nog lang niet alles. Op de zolder werden ongebruikte nieuwe meubels aangetroffen, alsmede enige nieuwe karpetten. Er was een kast met linnengoed van de beste kwaliteit, maar op het bed van de overledene was geen laken te vinden. Kisten met levensmiddelen Verder trof men kisten aan, die tot de rand toe gevuld wa ren met allerlei bedorven le vensmiddelen. Deze kisten met kruidenierswaren werden door de tante uit Rijswijk meege bracht en zijn al die jaren on aangeroerd gebleven. Het huis zat zo vol met goederen, dat men zich met de grootste moeite toegang tot de woning moest verschaffen. Het totaal bezit van deze „armlastige" oude dame, wordt op elf a twaalfduizend geschat. Ook kwam nog vast te staan, dat de weduwe uit Rijs wijk in haar vroegere woon plaats een eigen woning had. NEW YORK (KNP) Verte genwoordigers van drie grote godsdiensten hebben in New York vergaderd ter gelegenheid van 't Derde Nationale Congres van de Amerikaanse Commissie vóór Unesco-werk. De Katholieken nebben zich daarbij met de ande ren erover uitgesproken, dat de Verenigde Naties afhankelijk zijn van morele beginselen en dat haar werk afhangt van de morele kracht- De bevordering daarvan is bij uitstek de taak van de godsdiens tige groeperingen. De Katholie ken waren vertegenwoordigd door hun ópvoedersgilde, dê Katholie ke Organisatie voor Internationa le Vrede, de Katholieke martnen- raad en de Katholieke vrouwen organisatie. Onder het motto „De burger en de Verenigde Naties" waren de godsdienstige .groepen bijeenge komen. 2J Splitsten zich in zevPn werkgroepen, die aandacht wiid- den aan de rol. welke individuen ên organisaties hébben te vervul len. De Eerw. Heer William Gibbons S.J. van de Katholieke Nationale Plattelandsorganisatie, presideerde één der werkgroepen. Dr. Joseph Nuesse, van de Katho lieke Universiteit, die ook de Catholic Welfare Conference bii de Unesco vertegenwoordigt, pre sideerde een andere. Da directeur van de Organi satie tot hulp aan oorlogsslacht offers, Mgr. Swanstrorn. sprak op een der sectievergaderingen over „Vluchtelingen en het probleem der overbevolking." Daarbii sprak hii de hoop uit, dat het interna tionale instituut, dat onlangs te Genève is opgericht, goede hulp zou kunnen geven om de bevol kingsoverschotten van Europa ovèr te brengen naar onderbe- volkte landen. Op deze vergaderingen heeft ook nog gesproken Harry N. Ro- senfield, die 't vluchtelingenpro bleem als de „S-bóm" beschouw de. Herman N. Shuster, voorzit ter van het Hunter College, be toogde, dat de welvaart in alle landen moest worden gebracht. Omdat dê mensen van alle landen broeders zijn- In de slotzitting voerde Zuster Maria Clara van het St. Clara- hospital te New York. het woord namens de Amerikaanse Vereni ging van Medische technologen. Zii betoogde, dat de gezondheid een belangrijke factor vormt in de nationale ontwikkeling en zii vroeg de aandacht voor de be hoefte aan onderwijs, volgens het program van de Wereld-Gezond heids-Organisatie. j VV IPX ri W Ui UV 130.000 heeft verspreid, moge erop wijzen, dat men ten aanzien Hjk geopend in dê^Ste^cho^w van de belangstelling van het boek-minnend publiek grote ver- wachtingen heeft. Uit niet minder dan 34 manuscripten werd dit jaar voor het geschenk een keuze gedaan; zonder aarzeling, zo werd ons verteld, liet de jury, waartoe Hella Haasse, Anton Coolen, Ben Stroman, Garmt Stuyveling en een drietal leden van de Commissie behoorden, de keuze vallen op de novelle „Insecten in plastic". Viel het voor de jury bepaald niet moeilijk de beste der 34 in zendingen als geschenk aan te wijzen, het lezend publiek zal het niet zo gemakkelijk hebben uit te vinden, wie van de 34 auteurs, wier namen, benevens enige titels van hun eerder gepubliceerde werken in het boekje staan ver meld, de schrijver of schrijfster van de „Insecten in plastic" is. De deelnemers aan deze prijs vraag komen in aanmerking voor prijzen van f125.f 100.— of f 75.en voor 50 prijzen van Ï5.aan boeken. Ook de oplaag van de voor de jeugd bestemde dichtbundel is dit jaar gróter. In 35.000 exemplaren welke dichtbundel beleeft zo'n oplaag? is „De Speelse Muze" verspreid, een door Jaap Romijn samengestelde bloemlezing, ge ïllustreerd door een nieuwe ster, Sini dé Beer. Deze bundel van lichtvoetige verzen, bestemd voor de jeugd van 14 tot 21 jaar, kost slechts enkele kwartjes en ligt dus praetisch in ieders bereik. De kleinere jeugd is niet ver geten in deze boekenweek; de boekhandel steldé een dóór Fons Montens getekende zoekplaat be schikbaar, die een aantal bekende figuren uit kinderboeken weer geeft. De kinderen, die de meeste „personages" kunnen identifice ren. komen in aanmerking voor boekprijzen. De boekengids, die een omvang heeft van 48 pagina's en verspreid is in een oplage van 220.000 ex. kwam behalve in de gewóne alge mene editie nog uit in een spe ciale editie, waarin een zestal Z. K. H. Prins Bèrnhard, erevoor zitter, zal worden bijgewoond. Wim Sonneveld komt er met êên speciaal programma, onder de titel „Van Parnassus naar Mont Parnasse". In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Utrecht zal een reprise van dit programma worden gegeven, terwijl in Groningen Donderdag 28 Febr. in Riche een lezing wordt gehouden door Dra Anne H. Mulder over het onder werp „Rondom de Boekenkast". Ook via de radio zullen wij nog wel het een en ander in verband met de Boekenwêek-1952 te horen krijgen. Wat de algehele situatie in de boekhandel betreft, kan gezegd worden, dat deze gestabiliseerd is na de up and downs van de na oorlogse jaren. Vergeleken met vóór de Oorlog is de omzet ver heugend gestegen, dank zij ook de groeiende belangstelling van de jeugd voor het goede boek en de geslaagde poging van vele uit gevers, om door goedkopere uit gaven ook de belangstelling der ouderen speciaal t.a.v. het goede populair-wetenschappêlijke boek te verruimen. Naast Hjalmar Andersen, die gisteren voor dè tweede maal het goud voor zichzelf en zijn land verdiende, hebben nog twee No ren hun landgenoten m extase gebracht. Halgeir Brenden, een slanke, donkere en knappe 23-jarige jon geman uit Trysil, liet alle te genstanders achter zich op de 18 km lange cross-county op ski's en dit maakte zijn landgenoten zo dol van vreugde, dat spontaan alle vlaggen uitgingen. Hij werd eerste voor drie Fin nen en een Zweed. Vooral VOor de Fmnen was het een grote te leurstelling, daar 'ze er vast op gerekend hadden, dat hun Heikki Hasu ziin olympische titel van 1948 andermaal zou behalen. Hii werd.... vierde, maar gelukkig voor hem deden twee landgeno ten het beter, zódat de zilveren en bronzen medaille voor zijn land gered waren. De andere Noorse held was Simon Slaatvik een treinmachi nist, die met zijn vier en dertig laren wel voor een bokser kan doorgaan. Hii komt uit Mo-en Ra een klein plaatsje ten Noorden van Drontheim en hij won voor Noorwegen de Noordse combina tie. En weer werd een Fin twee de, Heikki Hasu, die nu het zil ver kreeg, in plaats van het ver wachte goud. Een driedubbele feestdag dus voor Noorwegen, dat zijn geluk niet op kan, nu Hjalmar de fa voriet op de 1500 meter Wim v. d. Voort heeft verslagen en op weg is naar een drievoudige vic torie. Hier ziin de uitslagen van de 18 km cross-county en de Noorse combinatie. De 18 km cross-county. 1 en Olympisch kampioen; Hall. acir Brenden (Noorw.) 1.01.34 2 Maekelae (Finl.) 1.02.09 3 Lonkila (Finl.) 1. 02.20. 4 Heikki Hasu (Finl.) 1.02.24 5 Karlsson (Zweden) 1.02.56 6 Stokken (Noorw.) 1.03.0 De Noorse combinatie: 1 en Olympisch kampioen, Slaatt- vik (Noorwegen) 451.621 pnt 2 Hasu (Finland) 447.500 pnt. 3 Stenersen (Noorwegen) 436.335 4 Korhónen (Finland) 434.727 5 Gielten Noor we een i 432.848 6 Gjermundshaug Noorw. 432.121 7 Sipponen (Finland) 425.227 8 Nieminen (Finland) 425.227 o (Oostenrijk) 420.575 10 Supersaxo (Zwitserl.) 415.196 De uitslagen van het ijshockey- tóurnooi luiden: Verenigde StatenFinland 82 Canada—Polen 110 NoorwegenZwitserland 27

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7