Constructie van het Koninkrijk zal eenvoudig en hecht worden Argentinië versobert Politieke conferentie binnen drie maanden na wapenstilstand We< zag Ook/ Er bestaat ERESCHULD aan oud-verpleegsters HET WONDER der liefde RADIO Niet eens voldoende tarwe voor binnenlandse productie HET tasje kon niet eens in haar nest, maar dat was niet arg. Mieke kon er nu van een afstandje naar kijken. Het is net iets voor mij, ja, net iets voor mij. Nog twee geschilpunten Nederlar beste Werkstuk voor R.T.Cgepubliceerd Landsministers van Suriname en Antillen krijgen stem in het kabinet Familie in pyama de straat op Medici legden basis voor erefondsen Het tasje van Prinses Elsje Overeenstemming in Panmoenjon door Otto Bührs PAGINA 4 WOENSDAG 20 FEBRUARI 1952 (Van e«n onzer verslaggevers) 's-GRAVENHAGE, 19 Febr. „Eenvoudig maar hecht", dat is naar de minister van Staat mr. Schaick hedenmorgen meedeel de, de wens geweest van Suriname en de Nederlandse Antillen bij het voorbereiden van de nieuwe constructie van het Ko ninkrijk. De voorbereidingen ziin nu gereed. Een dezer dagen kan het koninklijk besluit betreffende het aanwijzen van de leden der. Nederlandse delegatie tegemoet worden gezien. De gedelegeerden uit de West worden eind Maart in Nederland verwacht, zodat men dan in April met de langverwachte Ronde- Tafel-conferentie zal kunnen beginnen. Deze conferentie zal haar arbeid verrichten aan de hand van een werkstuk, een concept-statuut, waarvan de tekst heden in Nederland en de West gepubliceerd is. De opzet van de nieuwe con structie is aan de wens „eenvou dig maar hecht" te beantwoorden. Er mogen niet te veel personen onttrokken worden aan de werk zaamheden tot opbouw van de drie rijksdelen zelf en de kosten moeten aan de lage kant blijven. Daarnaast dient echter gewaar borgd te worden dat bij de be hartiging van de aangelegenheden van het koninkrijk met de belan gen van de rijksdelen in de West ernstig rekening zal worden ge houden. Daarvoor draagt straks het statuut, nog geen vijftig arti kelen groot, zorg, dat slechts met instemming van Suriname en de Antillen gewijzigd kan worden. Het stelt de gebiedsdelen in de West in de gelegenheid om deel te nemen aan het staatsrechtelijk bestel van het koninkrijk voor zoverre het rijksdelen betreft welke deze landen raken. In eigen huis zelfstandig. Het statuut heeft slechts be trekking op zaken welke het koninkrijk in zyn geheel betref fen daar de drie rijksdelen hun eigen aangelegenheden zelfstan dig behartigen. Onder de aange legenheden van het koninkrijk zijn onder meer begrepen: hand having van de onafhankelijkheid en de verdediging van het ko ninkrijk, het waarborgen van fun damentele menselijke rechten, de buitenlandse betrekingen, het Ne derlandschap, het stellen van al gemene voorwaarden voor de uit gifte van zeebrieven, het verlenen van vergunningen tot exploitatie van internationale luchtlijnen, toezicht op toelating, vestiging en uitzetting van Nederlanders, het uitleveren van personen en alge mene voorwaarden ten aanzien van vreemdelingen. Naast deze zaken van het ko ninkrijk is er nog een uitgebreid terrein voor overleg omtrent ge meenschappelijke belangen. Daar toe en gedacht wordt onder meer aan culturele, sociale be trekkingen: economische, finan ciële en monetaire samenwerking: munt- en deviezenpolitiek, lucht vaart, verkeer met telegraaf, tele foon en radio zullen gemengde commissies in het leven geroepen kunnen worden, ook wil men be vorderen dat het burgerlijk en handelsrecht en enkele andere maatregelen van belang zoveel DONDERDAG 21 FEBRUARI HILVERSUM 1. 408 meter AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram- muziek, VPRO: Dagopening, AVRO: 8.00 Nieuws, 8.15 Gram. muziek, 9.00 Morgenwijding, 9.15 Gram. muziek, 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden, 9.35 Gram. muziek. 10.35 Vrajgen- 'beantwoordimg, 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Radioseoop, 11.45 „De zin van het carnavalsfeest", 12.00 Zang en piano, 12.25 „In 't spionnetje", 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Gram. muziek, 12.50 Financieel week overzicht, 13.00 Nieuws, 13-15 Mededelingen of gram. muziek. 13.20 Gram. muziek. 13.55 „U kunt het. geloven of niet", 14-00 Gram. muziek, 14.15 „Nationale vraagstukken". 14.45 Gram. mu ziek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Hersengymnastiek. 16.25 Dans muziek. 17.00 Voor d® jeugd. 17.30 Gram. muziek, 17.50 Rege- rirugsuitzendingj eugduitzending: mevr. M. vain Lithvan Schre ven: „Het verhaal van Sumard1- ja", 18.00 Nieuws, 18.15 Soort- problemen 18.30 Metropol® or kest, 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Lon den, 19.05 AVRO-ellerlei, 19.10 „Tien jaar geleden bij de slag in de Javazee", causerie, 19.20 Zang orgel en piano. 19.40 Het Ronde Tafel Parlement, 20.00 Nieuws, 20.05 Omroeporkest en solisten. 21.15 „De slag", hoor spel. 22.30 Amusementsmuziek, 23.00 Nieuws 23.15 Sportactuali- teiten 23.30-24.00 Gram. muziek. HILVERSUM 2, 298 meter KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Och. tendgymnastiek, 7.30 Gram. mu ziek, 7.45 Morgengebed en litur gische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gram. mu ziek, 8.40 Gram. muziek 9.00 Voor de huisvrouw, 9.40 School radio, NCRV: 10.00 Gram. mu ziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muziek (12.30-12.33 Land- en tuinbouwimededeliri- gen), 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gram. muziek, 13.35 Piano recital, NCRV: 14.00 Promenade orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw 15.15 Cellorecital. 15.35 Graim. muziek. 16.00 Bijbellezing, 16.30 Gram. muziek, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Pianoduo. 17.45 Gram. muziek. 18.00 Nieuws, 18.15 Gemengd koor 18.35 Gram. muziek, 18.40 Op de stelling. 18.50 Gram. muziek, 19.05 Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord, 19.20 Salonorkest. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten, 20.10 Gevarieerd programma, 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram. muziek. 22.45 Avondover denking, 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. muziek. mogelijk in de drie gebiedsdelen op overeenkomstige wijze worden geregeld. Bij het aanbrengen van veranderingen zullen de verschil lende regeringen in elk geval in gelicht worden. De belangrijkste vorm van con tact zal echter zijn het benoemen van gevolmachtigde landsminis ters voor Suriname en de Antil len. Zij totaal dus twee in ge tal krijgen zitting in de mi nisterraad waar ze deel mogen nemen aan beraad over aangele genheden welke het koninkrijk raken. Mocht wegens een te om vangrijke agenda de ministerraad niet voldoende aandacht kunnen besteden aan de kwestie welke de landsministers van belang ach ten, dan vindt overleg plaats in een kleine kring van de twee landsministers, twee Nederlandse ministers en de minister-president als voorzitter. De ministerraad beslist dan uiteindelijk overeen komstig het resultaat van dit overleg. Nemen de landsminis ters in het kabinet deel aan het beraad, hebben zij uiteraard het recht om mee te stemmen. Als de landsminister van de Antillen of Suriname bezwaar heeft tegen een mening van de ministerraad, dan kan op zijn verzoek voort gezet overleg plaats vinden, even eens in een klein comité, waarbij dan een minister of gemachtigde van zijn regering kan worden uit. genodigd. De rijkswetten blijven ook in de toekomst in de Staten-Gene- raal tot stand komen, doch de Staten van Suriname en de Antil len kunnen de ontwerpen onder zoeken en amenderen. Hebben de Staten amendementen of zijn ze geheel tegen het ontwerp dan is in de Tweede en Eerste Kamer van de Staten-Generaal een mini mum meerderheid van drie-vijf den noodzakelijk. Er kan nimmer een regeling tegen de wil van een land voor dat land worden vast gesteld tenzij volkenrechtelijk een uitzondering niet mogelijk is of het welzijn van het koninkrijk de regeling eist. Suriname en de Nederlandse Antillen moeten naar draagkracht bijdragen in de kosten welke aan het verzorgen der aangelegenhe den van het koninkrijk verbonden zijn. Eenparigheid van stemmen zou in deze, volgens het concept statuut, noodzakelijk zijn. Moeilijkheden. De minister van Sehaik deelde desgevraagd nog mede dat er in het thans gepubliceerde werkstuk moeilijkheden het de vraag of de Nederlandse regering lan met natuurlijk nog schuilen. Onder. meer. is wel accoord zal kunnen gaan me de visie, dat voor het vaststellen van de lasten welke elke der drie rijksdelen dragen moet, wel een parigheid van stemmen kan gel den. Bij het eigenlijke statuut blijft verder de verhouding tussen Aruba en Curacao een tere kwes tie. In dit opzicht zal de Neder landse regering echter niet wij ken van haar standpunt dat de zes Antillen een groep behoren te vormen in hun verhouding tot Nederland. Hopelijk lost zich dit moeilijk vraagstuk tijdens de be sprekingen ter rondetafelconfe rentie op. TYPISTES GEVRAAGD! JOHANNESBURG A.P. Zuid-Afrika en in het hijzonder Johannesburg, zit te springen om typistes. De advocaten in Johannesburg overwegen hun kantoren op Zaterdagmorgen te sluiten we gens gebrek aan personeel. De typistes op die kantoren verdie nen niettemin 60 pond per maand Men kykt verlangend uit naar typistes-immigranten. DE DUIF CHATTANOOGA (A.P.) In een chic restaurant wan delde gisteren een duif naar binnen, deed zich tegoed aan wat apenootjes en water legde een ei in een telefoon cel en maakte zich klaar om een dutje te doen. WONING IN BRAND VLAARDINGEN, 19 Febr. In de afgelopen nacht heeft een felle brand gewoed in het pand Sweelinckstraat 10 te Vlaardin- 'en, bewoond door de familie Vermaat, bestaande uit man, vrouw eri drie volwassen jongens. De familie kon slechts het vege liif redden door in pyama de straat op te vluchten, waar men onmid dellijk de buren waarschuwde. De politie maakte direct middel- alarm en binnen tien minuten was de brandweer met vier mo torspuiten ter plaatse. Met vijf stralen werd het vuur aangetast. Hierdoor konden de belendende oercelen behouden blijven, doch het genoemde pand, bestaande uit een eerste en tweede etage brandde geheel uit en van de in boedel kon niets meer worden gered. De benedenverdieping, be woond door de familie van Ber- kel, kreeg enorme waterschade. Naar de oorzaak van de brand, die in een kleerkast moet zijn ontstaan, wordt door de politie nog een nader onderzoek Inge steld. Pand en inboedel waren verzekerd Zes k acht-lionderd oud-ver pleegsters zitten in de zorgen. Zij, die heel haar leven zo zorg vol gewerkt hebben aan de ver pleging van zieken, ouden van dagen en moeders zonder hulp, vergaten daarbij of waren niet bij machte voor zichzelf te zor gen; althans voor haar oude dag. En zo zijn er enkele honderden oud-verpleegsters, die met een inkomen van enkele tientjes in de maand maar moeten zien rond te komen. Het heeft lang geduurd, voor de overheid maatregelen nam voor de sociale verzorging van de verpleegsters: de salarissen zijn thans, hoewel niet hoog, toch redelijk en er is een pensioenre geling, die al blijven er ook op dit punt nog wensen toch een enigermate verzorgde oude das waarborgt. Toen onlangs de Ned. Bond voor Ziekenverpleging en zijn Ondersteuningsfonds, waaruit slechts enkele tientallen gehol pen konden worden met nog heel geringe bedragen. 25 jaar beston den, werd de aandacht op de in zorgvolle omstandigheden leven de oud-verpleegsters gevestigd. De spontane reactie op deze noodkreet in enkele bladen was versterking van het fonds met f 7000. Eep Stichting nam de actie over en richtte zich tot alle art sen en doctoren, die f 30.000 bij eenbrachten. Ook de verpleeg sters bleven niet achter en droe gen haar steentje bii. Nu is het woord, nee, de daad aan het Ne derlandse volk, dat jegens deze 800 c.ud-verpleegsters, die onver zorgd in het leven staan, een ereschuld heeft in te lossen. BUENOS AIRES. 19 Febr. (A.P.). President Peron heeft gisteren een versoberingsoro- gramma voor de Argentijnen af gekondigd, om hei land te helnen de economische crisis, die dit jaar verwacht wordt, te overwinnen. In een radiorede maakte hij bekend, dat er nieuwe maatrege. len zouden worden ingevoerd ter controle van de vleesproduc tie, decreteerde hij nieuwe prijzen voor de landbouwproduc ten en deelde hij mee, dat de lonen verhoogd en de prijzen bevroren zouden worden. President Peron gaf opdracht, de productie van alle Argentijnse slachthuizen één dag per week voor de export te bestemmen. Een tweede dag mag er In het geheel niet worden geslacht om vlees voor de export uit te spa ren. In de restaurants wordt het aantal vleesloze dagen per week van één op twee gebracht. President Peron sprak niet over verhoging van de vleesprijs, ofschoon de vleesfabrikanten ge- TAXI SLIPTE EN RAAKTE TE WATER Gistermorgen om even voor zes uur is'een taxi in het langs de Koningin Emmakade te Den Haag lopende water geraakt. De taxi slipte toen de chauffeur remde, omdat hij plotseling van riohting veranderde daar hij te laat een geparkeerde auto op merkte. Een wielrijder sprong gekleed te water en bevrijdde met de chauffeur, de 34-jarige H. G. de G. die zelf uit de taxi was geko men, de 50-jarige taxi-passagier L. M. uit Zwolle. Vette varkensmarkt Leiden LEIDEN, 19 Febr. Aanvoer 252 vette varkens. Notering: zwa- -214; lichte 200—205: re 210 ters 200 zeugen 180—190 in centen per kg. zou- alles levend gewicht. Handel vrij goed. Afloop iets minder voor de zware varkens, no. 11 nuchtere kalveren van f 35—60. klaagd hebben, dat de prijzen op het ogenblik te laag zijn. Peron zei, dat Argentinië zijn export moet uitbreiden en zijn import moet beknotten. Argentinië, dat normaal een van de grootste tarwe-exporteurs ter wereld is, zal dit jaar tenge volge van de droogte niet eens voldoende tarwe hebben voor de binnenlandse consumptie. ONS VORIGE FEUILLETON Herhaaldelijk bereiken ons nog vragen van lezers, die graag wil len weten of ons vorige feuille ton „Bandjir over Java* in boek vorm is te krijgen. Wij moeten deze lezers teleurstellen. Het feuilleton is niet in boekvorm verschenen. De Stichting Erefonds Oud-ver- plegenden vond tal van autoritei ten bereid in het ere-comité zit ting te nemen, zoals Mgr. Alfrink coadjutor van de Kardinaal; Dr. Damen. oud-voorzitter van de R.K. Bond van Verpiegenden en Ir. M. Tellegen, Dir. van het ka binet van het Kon. Huis. Deze Stichting denkt een ton per jaar nodig te hebben, om de ergste nood te lenigen. Dr- Muntendam, de Staatssecretaris, aan wie bil ziin vertrek uit het Noorden een fonds van f 10-000 voor hetzelfde doel werd aangeboden, welk fonds, naar zijn echtgenote „Her mine-Fonds" genoemd werd. bood reeds aan dit fonds behoudens goedkeuring van het bestuur aan liet Ere-Fonds aan te bieden. En wil mogen niet achterblijven. Men verzocht ons het giro-num mer te vermelden. Het. is 3650, ten name van de secr.-penn. mw. J. M- NierneiierRomenij, Wete ringschans 86 te Amsterdam. Wij wijzen er nog op, dat het Ere fonds ziin zorgen uitstrekt over alle oud-verplegenden, van alle gezindten, zowei ziekenhuis- als wijkverpleegsters en particuliere oud-verpleegsters- DS. NIEMÖLLER NAAR VER. STATEN Dominee Niemoeller is per vliegtuig uit Frankfort vertrok ken voor een zesweekse rondreis door de Ver. Staten, onder auspi ciën van Amerikaanse Protestant se Organisaties. VLIEGTUIG TE PLETTER GESLAGEN NEW DELHI, (A.P.). Gis teren is een postvliegtuig van de Deccan Airways, dat onderweg was van Madras naar New Delhi, bij het vliegveld Nagpoer neergestort. Volgens berichten uit New Delhi zijn drie van de 17 perso. nen aan' boord om het leven ge komen. Tot deze drie behoren de piloot en de marconist. De veertien overige inzittenden zijn in het ziekenhuis in Nagpur opgenomen. Een van hen ver keert in levensgevaar. Het vliegtuig miste bij het landen de landingsbaan en vloog tegen een boom. DAT HIELP CHAPPAQUA, New York (A.P.). Stations-chef Ge orge Williams, die een kran. tenkiosk exploteert, waar men het geld in een bakje deponeert, kwam elke dag bijna een tientje te kort. Op zekere dag maakte lui bekend, dat hij een film had opgenomen, waarop aange toond wera, wie de daders waren. Hij dreigde de film te zul len vertonen. De volgende dag klopte zijn kas DEZE keer wil ik je vertellen van prinses Elsje en haar tasje. Het verhaal is al heel oud, zo oud. dat de prinses nu al een lieve grootmoeder is en haar tasjetja, ik weet niet, of dat er nog wel hangt. Toen prinses Elsje het tasje kreeg, was ze zeven jaar. Ze kreeg het voor haar verjaardag. Het was 'n klein rond tasje met een hengseltje. Er waren bloe men op geborduurd met gouddraad en in die bloe men zaten glinsterende edelstenen. Als prinses Els je er mee wandelde in de paleistuin, blonk en schit terde het in de zon. Nie mand had ooit zo'n mooi tasje gezien, niemand. De hofdames waren er bijna jaloers op. Ze keken met verlangende ogen naar het kleine tasje. Zo iets zou ik nog wel willen hebben, dachten ze. Endan was er nog iemand, die begerig naar het schitterende tasje keek. Wie dat was? Een vogel. Wat voor een vogel? Je raadt het misschien al: een ekster. Mieke de ekster, die in een hoge boom van de pa leistuin woonde, had het tasje al heel vaak gezien. „Jemeltje" had zij ge zegd, „zo iets ontbreekt nou nog net in mijn nest". Ja, in dat nest lagen al 'n paar mooie dingen, alle maal glimmende dingen, want zoals je weet, is een ekster dol op al wat glanst en glinstert. Zij had een zilveren lepeltje, ook uit het paleis, een gouden speld en een koperen gor dijnring Die gordijnring was niet zoveel waard, maar ze glom toch en daar was Mieke tevreden mee. Nu dat ding daar beneden nog dacht zij, ging die prinses nou maar eens weg. Prinses Elsje zat met haar tasje op een witte bank onder de hoge boom. Het was heerlijk voorjaarsweertje. Er ston- len al crocusjes in de tuin en de zon werd weer lekker warm Je kon merken, dat de vogels ook Mieke de ekster vol trots het glinsterende tasje aan een tak vlak bij haar nest hing. MaarMieke was niet de enige, die dat bij zich zelf zei. Die avond kwam nog een merel langs en die schik hadden in het mooie weer. Ze vlogen druk af en aan om een goede plaats voor een nest te boeken. Sommige tripten eens over de grond, vlak voor Elsjes voeten. Ik moest eigenlijk wat brood voor ze halen, dacht het prinsesje, dan ga ik ze voeren. Meteen stond ze op en liep naar de hof keuken van het paleis. Haar tasje liet ze maar even op de bank liggen. Waarom ook niet? Ze wist niets van Mieke de ekster af. En toen ze terugkwam, was het mooie tasje tot haar schrik verdwenen. Hoe ze ook keek en zocht, het kwam niet meer te- recht. De hofdames hiel pen mee met zoeken, daarna kwamen de diena ren van de koning er aan te pas en ten slotte de ko ning zelf, maar het was alles tevergeefs. Niemand begreep er iets van. Ach, hadden ze maar even naar boven gekeken. Dan hadden ze gezien, hoe dacht precies hetzelfde. Hij vloog vlug naar zijn vrouw tje terug. „Nu heb ik iets gezien" zei hij, „dat is net iets voor ons". „Wat dan?" vroeg 't vrouwtje nieuws gierig, „een mooi plaatsje voor ons nest?" „Niet al leen 'n mooi plaatsje", ant woordde de merel opge- togen, „maar ook al een nest". Hij vertelde van het tasje, dat in de tak van de boom hing. „We, gaan er vanavond nog heen" zei de merel, „en richten het nest meteen in, morgen kan 'n ander ons voor zijn". Ze gingen spoedig op weg. Het witte tasje was in het sche merdonker gemakkelijk te vinden. De ekster was ge lukkig op visite bij haar nicht de kraai, zodat de me rel en zijn vrouw onge stoord konden doorwerken. Toen het helemaal donker was, waren ze klaar. Ze hadden het nest heerlijk warm en zacht gemaakt met veertjes. „Welterusten" zei de merel welvoldaan, „welterusten" zei zijn vrouw, „we hebben een welbestede dag gehad". Toen Mieke de ekster de volgende dag wakker werd, keek zij haar ogen uit. Ia het glinsterende tasje zaten twee merels rustig met el kaar te kwetteren. „Een fijn huisje" zeiden ze tegen el kaar, „we gaan er niet meer uit hoor". Mieke wist niet, wat zij hoorde. „Er uit!" had zij willen roepen, maar dat ging moeilijk. Het tasje was toch ook niet van haar? Spijtig ging zü op de rand van haar nest zitten. „Maar van mijn lepel, mijn speld en mijn ring zullen ze afblijven", zei ze toen kop- olg. DE dagen gingen voorbij en op zekere dag zag Mieke vijf eitjes in het nieuwe nestje liggen. Toen duurde het niet lang meer, of er klonken hoge piep stemmetjes uit het tasje op. En.toen duurde het ook niet lang meer, voor prinses Elsje daar beneden in de tuin verbaasd omhoog keek. „Er moet een nestje in die boom zijn" riep ze, „oh kijk eens, dat is mijn tasje! Een vogelnest in mijn tasje!" Ze liep hard naar het pa leis toe en in een wip kwam te terug met de koning en de koningin, de hofdames en de dienaren. Dat wilden ze allemaal wel eens zien. „Een vogelfamilie in mijn tasje!" riep prinses Elsje trots. Ze was er toch blij mee, dat haar tasje nu zo maar tot vogelnestje diende. Daarom wilde ze het niet terug hebben. Het moest blijven hangen en zo ge beurde het ook. Maar of het nu nog in de boom hangt, ja dat weet ik niet. MOENSAN, 19 Febr. (A.P.) De geallieerde en communistische wapenstilstandsdelegaties ziin vandaag definitief tot overeen stemming gekomen inzake een wapenstilstand en een politieke conferentie, te houden na het sluiten van de wapenstilstand. eieren zou worden uitgewerkt. Admiraal Joy zei: Er is niets wat de stafofficieren kunnen doen. Wanneer wjj het ontwerp, zoals het nu is, in de wapenstilstandsover eenkomst opnemen, betekent dit 'n Men heeft besloten, dat stafoffi cieren de technische details zullen uitwerken om punt vijf van de agenda de adviezen aan de beJli- gerente mogendheden op te ne men in de definitieve wapenstil- sfandsagenda. Vice-admiraal C. Turner Joy, de leider van de geallieerde delegatie, deelde de communisten mee, dat zijn stafofficieren geen volmacht zouden krijgen om veranderingen aan te brengen in de bewoording van de overeenkomst of daaraan iets toe te voegen. De communisten beloofden het geallieerde commando te zullen meedelen, wanneer zij een bijeen komst van de stafofficieren wens ten. De overeenstemming werd be reikt tijdens een plenaire zitting van de wapenstilstandsdelegaties in Panmoenjon. Er moeten thans nog slechts twee punten geregeld worden, n.l. de kwestie van de vrijwillige re patriëring der krijgsgevangenen en die van de wederopbouw der com munistische vliegvelden tijdens 'n wapenstilstand. Ingevolge 6e overeenkomst van vandaag zullen de militaire com mandanten aan de belligerente re geringen adviseren om binnen drie maanden na het sluiten van de wa penstilstand een politieke commis sie op hoog niveau bijeen te roe pen, ter bestudering van de terug trekking van alle buitenlandse troepen op Korea, de vreedzame regelingen van de Koreaanse kwestie enz. De Noordkoreaanse generaal Nam 11 stond er op, dat de details van de overeenkomst door stafoffi- volledige oplossing. Later echter stemde Admiraal Joy er in toe, dat de stafofficieren bijeen zouden komen „om de tech nische details te regelen". Hij be noemde twee officieren, die het ge allieerde commando zouden verte genwoordigen. Er is geen tijd vastgesteld voor de volgende plenaire zitting. Op de bijeenkomst van de stafofficieren, later op de daig, drongen de communisten er op aan. dat de geallieerden hun „volkomen ongegronde" bezwa ren teger» de benoeming van Rusland als lid van d® commissie van toezicht op de wapenstil- stand. zouden intrekken. Kolonel Don Darrow deelde de APELDOORN'S BLOEM EN FESTIJN 1952 De Stichting „Apeldoorns Bloe men Festijn" (A.B.F.), opgericht op verzoek en met medewerking van het Gemeentebestuur van Apeldoorn, zal gedurende de maanden Juli en Augustus a.s. in het PARK BERG EN BOS een bloemen-demonstratie organise ren, die, naar het Stichtingsbe stuur hoopt en verwacht, in om vang en aantrekkelijkheid De B.B.B.-Tentoonstelling van 1948 zal evenaren communisten mee. dat er ..wel veertig andere landen ziin, waar uit zii een keus konden maken." In de aangrenzende tent maak te d® tweede groep stafofficie ren langeaam vorderingen in de richting van een oplossing van het krijgsgevangenenprobleem Het grote verschilpunt, de vrij willig© repatriëring der krijgs gevangen roerden zii echter nog niet aan. Vrijstelling luisterbijdrage voor sommige verxets-invaliden Burgerverzetsinvaliden die voor minstens 70 arbeidsongeschikt zijn en aan wie deswege een buitengewoon pensioen is toege kend, kunnen vrijgesteld worden van de verplichting tot het beta len van luisterbijdrage, voor de tijd, waarvoor hun dit pensioen is verleend- Een aanvraag om vrijstelling moet worden inge zonden aan de Buitengewone Pensioenraad te 's Gravenhage. KNUT HAMSON OVERLEDEN OSLO, N.T.B. De Noorse schrijver Knut Hamsom is gister nacht in zijn woning te Noerhol- men overleden. Hij is ruim 92 jaar oud geworden. Zijn gezond heid was de laatste tijd zwak, maar hij was niet bedlegerig. WINKELDIEF VEROORDEELD De Rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde de 59-jarige J. R., Duitser van geboorte en woonach tig in Den Haag tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek. Met zijn 74-jarige voormalige echtgenote D. H. pleegde hij een groot aantal winkeldiefstallen in middelgrote magazijnen. Bij huis zoeking werd een voorraadschuur van textielgoederen, lederwaren en eleetrische apparaten bij R. gevonden. FEUILLETON 17 Ik heb een idee, dat ze qp iets of iemand wacht. Mogelijk op een man, die van lie Nou bevriid moet worden en hier is hun plaats van samenkomst of mogelijk helpt zii een man ont snappen en wacht hier op be richt, dat de ontsnapping is ge lukt. Wie weet? Men zou een roman om haar kunnen wever*, monsieur. Stellig is ze niet on knap. Het was waar. wat de offi cier zet. De vrouw over wie hu het had. had fijne gelaatstrekken en grote dromerig® ogen. die in het bleke gelaat diep violet glansden. Toen de Fransman ophield met spreken, wendde de vrouw haar blik een ogenblik in hun richting en toen schrok ze, zoals Carlos Cabados ge schrokken was. De sigaret, die ze juist naar haar lippen bracht, gleed uit haar vingers er» viel op het tafeltje. Ah zei de officier opge wonden. Zag ij dat. monsieur? De vrouw kent u. Ze heeft u herkend. Ik zag een flikkering in haar ogen komen. Ze was verrast, u 'hier te zien. Mogelijk, lachte Carlos, ik weet het niet. Naar mijn beste weten heb ik de vrouw nooit te voren gezien. Wil monsieur haar niet spreker»? Neen. waarom zou ik? De kellmer zou een briefje kunnen brengen, monsieur, zei de officier met een glimlach Het zou een introductie ziin en ik heb grote belangstelling voor die vrouw. Schrijf het briefje dan voor u zelf monsieur. De Fransman haalde de schou ders op en lachte even. Wat heeft, dat voor nut, monsieur? Ik heb andere men ner» briefjes zien schrijven zon der dat ze antwoord kregen. U bent de eerste niet. in wi® die vrouw ge-interesseerd is ge: weest, sedert zij in het café kwam. Welnu dan, antwoordde Carlos, ook haar belangstelling in mij is spoedig gedoofd. U zou toch niet willen zeggen, dat ze nu nog aandacht voor me heeft? De vrouw had de sigaret weer opgenomen en rookte bedaard verder. Zii keek nauwelijks meer naar hem; nog even nam ze de twee mannen op in een vluchtige blik. die uiterst non chalant was toen vestigden baar oger» zioh op de nieuwe acteur, die het podium betreden had. Neen lacht® de Fransman, maar wat er ook van zii. ik ver gis me niet. De vrouw heeft u herkend, monsieur. Ik zou er miin klein fortuin aan durven wagen. U zoudt een bedelaar wor den antwoordde Carlos Cabados glimlachend en wendde toen het gesprek in de richting die hij wenste. U zegt, dat ze mogelijk een man helpt ontsnappen? Wordt dat vaak gedaan? Het komt niet zelden voor. monsieur. Aan uw linkerkant zit een man, die -r van verdacht wordt een bron van inkomsten te hebben door dergelijke zaker» te arrangeren. Ik zeg verdacht omdat hii tot dusverre nog niet betrapt is. Als hii dat wordt de officier zweeg en lachte plotseling zal hii iemand nodig hebben om hem te helpen bii ziin eigen ontsnapping. Carlos Cabados keek naar de man in kwestie. Hij was van middelbare leeftijd en zag er welvarend uit. Hii was gekleed als een welgesteld© planter. Weet u dat zeker? vroeg hii. Volkomqn zeker, monsieur! Neer», hij ziet er niet als dat soort, mannen uit, maar.... Een soldaat, die het café was binnengekomen, keek om zich heen, zag de twee mannen aan het tafeltje en haastte zich naar hen toe. Toen hii tot op enige passer» genaderd was. nam hii de houding aan, salueerde, baal- d® toen uit de mouw van ziin tuniek een verzegeld briefje te voorschijn en overhandigde het aan d® metgezel van Cabados. Deze opende en las het. toen knikte hii de soldaat toe. Ik kom direct. Toen de soldaat vertrok, wendde de officier zich tot Ca bados. Duizendmaal excuus, mon sieur, ik moet u verlaten.. Eer» plotselinge oproep om dienst te doen. begrijpt u? Maar moge lijk kunnen we elkaar morgen ontmoeten, dan kunnen we, als u wilt. een touraée langs de grens van Noumea voortzetten. Het za] me een genoegen doen, als dat zo geschikt kan worden. antwoordde Carlos. Misschien wilt u in het hotel met me dineren? Gaarne, antwoordde de of ficier. Uitstekerad. hernam Carlos. Ik verwacht u dan. De officier salueerde en ver trok. Carios zag hem zonder enige spi.it gaan. De Fransman had, zonder het te weten, tot op zekere hoogte ziin weg ge- affend door een man aan te wijzen, die er waarschijnlijk toe zou kunnen worden gebracht d« taak op zich te nemen waar voor hii zelf naar Nieuw-Cale- donië was gekomen. Hij keerde zich om en keek naar de persoon in kwestie. De man was nog al leen en toen Carlos naar hem keek ontmoetten hun ogen el kaar. De man glimlachte en knikte en zijn glas schertsend opheffend wenste hij Cabados prosit. Deze beantwoordde de dronk en de man stond op. stak over naar het taf elf je van de Spanjaard en ging in de stoel zitten, die de officier zo juist had verlaten. Monsieur staat mii toe? vroeg hii opgewekt. Uw gezelschap is me een waar genoeger», antwoordde Car los. Monsieur is alleen. Is hii wellicht 'n vreemdeling op Nou mea? Een volslagen vreemdeling. Maar de officier die zo juist is weggegaan? Is hii mon- sieurs vriend? Een hotelkenmi» meer niet. (Wordt vervolgd) OSLO, 19 Fel een stellig v< gemaakt bil c ons land van een brillante alleen zijn ste Ballongrud in thans eigenaar Hij wist natuurl van de eersten wedstrild preci* Broekman biinc Westlander de Olympische scht Dat Broekman van de ongeloof] zeide het heel Nederlander w< ren, stond reedf ren, noch in sn< zo volkamen af sche candidaten en in soepelheid bleek ook wel 10.6 sec-, een nen tippen. He en die van Bro Moritz in 1948 Niemand had gehoord. Wjj he heel goed de op official uit die het mij vraagt, wat in dat Noor T<aeS Broekman wat meer bekend op de 5000 en 7e Daarna is het g beide rijders b hebben zij tegen ten op het ijs, terug maar hij weer naar voren Andersen is bijna boven gegaan. Hij blik wereldberoerr zelfde als Ballangr drie Olympische heeft bovendien de 10.000 M. zo dat een verbeteri uitgesloten. Deze Hjalmar nu aan de top v; het.rijk der scjiaa echter Broekman ren jónger is experts nog veel den. Na het verti sen komt er ee. voor de Westlande; het waarschijnlijk hoogte van de N koning kunnen bre hij, indien zijn tensief wordt voo winter, in de korr dominerende rol 5000 en 10.000 M De afscheidsrace Andersen kon niet Een bleke winter boven het stadion een de vlaggen Het iis fonkelde Hike grote brillai kwam aan de star de hand van ziin de Japanse lillinut Toen boog hii de de vïiimscherne het iis en boog s een ogenblik, het startschot gek Noor schoot naar komeet. Hij begon met gemiddeld 40 seci volgden er enkele de helft van de hij al een voorsprc os de tijd van steeds ging het har ronden bij van 40 het einde was er van 39 seconden mogelijk was begi Maar het gebeurd Tier, dapper vecht Noorse reus, werd VIER NEDE RIJDERS NAAR KAMPIOENSC Kees Broekman Voort, Anton Huis Maarse zullen deel wereldkampioensch hardrijden, welke a.s. te Drontheim den. Als leider Schenk. 20 Februari rijde noemde Nederland waar wedstrijden 3000 meter op h< staan. Op 21 Febri rijders op wedstrij en op 22 Februari Juliana Meulent Amerikaanse en Helsinki De juridische cc het Amerikaanse H vaardigden heeft werp goedgekeurd, het 18-jarige Nedej Juliana Meulenkan kaanse nationalitei leend. De republikeinse de van Californië dear had dit wets< diend. Hij had in bijeenkomst van verklaard, dat Julia tig© kans maakte, worden in de Amer pische zwemploeg vrije slag, indien z naturalisatie zou

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4