Weergaloze Andersen - driemaal goud - zagknokker' Kees Broekman in zijn spoor Ook ANTON HUISKES onder de eerste vijf Oostenrijker won in de „Slalomtracé Vrijdag een kwart eeuw geleden begon de medische sportkeuring Twee Amerikaanse tankers door midden gebroken Uitbreiding Eerste Kamer nog niet zo zeker Financiën en Economie Nederland na Noorwegen beste schaatsland ter wereld wzwvm Haagse keurmeestersstartten Verkiesbaarheid :f veroordeeld Twee Noren zaten hem op de hielen In 25 jaar met duizend procent toegenomen Het ijshockey- tournooi Tientallen zeelieden verdronken of vermist Twee amendementen-Andriessen Naar wij vernemen DE BEURS 1, WOENSDAG 20 htbK'uARI l*?2 PAGINA 5 tede dag gehad". Mieke de ekster de de dag wakker werd, :ij haar ogen uit In osterende tasje zaten nereis rustig met el. kwetteren. .Jen fijn zeiden ze tegen el- „we gaan er niet lit hoor". Mieke wist rat zij hoorde, „Er ad zij willen roepen, lat ging moeilijk. Het ras toch ook niet van Spijtig ging zij op de /an haar nest zitten, van mijn lepel, mijn sn mijn ring zullen ze en", zei ze toen kop- dagen gingen voorbij i op zekere dag zag vijf eitjes in het e nestje liggen. Toen e het niet lang meer, klonken hoge piep- letjes uit het tasje op. toen duurde het ook ng meer, voor prinses daar beneden in de srbaasd omhoog keek. ioet een nestje in die zijn" riep ze, „oh kijk dat is mijn tasje! Een ïest in mijn tasje!" liep hard naar het pa- e en in een wip kwam ug met de koning en oningin, de hofdames dienaren. Dat wilden emaal wel eens zien. vogelfamilie in mijn riep prinses Elsje was er toch blij mee, aar tasje nu zo maar vogelnestje diende, im wilde ze het niet hebben. Het moest in hangen en zo ge le het ook. Maar of het sg in de boom hangt, t weet ik niet. Istand mee, dat er „wel landen zijn, waaar- us konden maken." smzende tent maak- groen stafofficie- vorderingen in de een oplossing van ivangenienprobleem. sehilpunt, de vrii- iëring der kriigs- den zii echter nog jisterbijdrage voor erzets-invaliden sinvaliden die voor arbeidsongeschikt wie deswege een pensioen is toege- 'vrij gesteld worden ihting tot het beta- irbijdrage, voor de hun dit pensioen Een aanvraag om noet worden inge- de Buitengewone te 's Gravenhage. HAMSON erleden B. De Noorse t Hamsom is gister- woning te Noerhol- ;n. Hij is ruim 92 orden. Zijn gezond- laatste tijd zwak, niet bedlegerig. nk te 's-Gravenhage de 59-jarige J. E., eboorte en woonach- laag tot 8 maanden af met aftrek. (■4-iarige voormalige H. pleegde hij een winkeldiefstallen in nagazijnen. Bij huis een voorraadschuur lederen, lederwaren e apparaten bij R. salueerde en ver- i zae hem zonder gaan. De Fransman het te weten, tot oogte zijn weg ge- r een man aan te sr waarschijnlijk toe worden gebracht de oh te nemen waar- lf naar Nieuw-Cale- jekomen. Hij keerde ;eek naar de persoon De man was nog al- in Carlog naar hem letten hun ogen el- [limlaehte en knikte schertsend opheffend Cab ados prosit. Deze e de dronk en de op. stak over naar van de Spanjaard en stoel zitten, die de oist had verlaten, ir staat mii toe? pgewekt. '.eischap is me een :en. antwoordde Car- ur is alleen. Is hij vreemdeling op Nou* ilslagen vreemdeling, de officier die zo :gegaan? Is hii tnon- itêlkennóa meer (Wordt vervolgd) even vlak achter Andersen han gen, maar moest hem na 100 M. weer laten gaan. De 28.000 toe schouwers bleven maar juichen Toen Andersen met de handen boven het hoofd door de finish joeg, steeg er een gejubel op, dat ver in de Noorse hoofdstad te horen moet zijn geweest. Hoe wel hij als derde man was ge start, stond het als een paal bo ven water, dat geen enkele rij der zijn tijd, 16 min. 45.8 sec- zou kunnen verbeteren. Broekman tweede- Ook Broekman niet. De Westlander verscheen als negende op de baan met naast zich de ijzersterke Zweed Asplund. Broekman wilde precies op de 17 min. blijven. En dat is. hem bijna gehikt. Hij had een snelle .start. De Zweed was er op gebeten de Nederlander bij te houden. Dit lukte hem zeven ronden lang. Toen -f: :;i« S|Ip» m f S4A i ér f-'" (Telefonisch vcm onze bijzondere verslaggever) OSLO, 19 Februari Met drie zilveren medailles heeft Nederland ondanks het feit, dat ons een stellig verwachte Olympische titel ontging op de 1500 meter, een voortreffelijke indruk gemaakt bij de wedstrijden in het prachtige Bislett stadion. Kees Broekman zorgde er voor, dat ons land vandaag bij de tienduizend meter zijn derde stuk zilver kreeg. De Lierenaar reed een brillante race tegen de Zweedse ster Asplund en met zijn tijd, 17.10.6 sec. sloeg hii niet alleen zijn sterke tegenstander royaal, maar bleef hii ook ver onder het Olympisch record, dat Ballangrud in 1936 had gevestigd. Deze beroemde rijder uit de jaren van voor de oorlog, thans eigenaar van een grote sportzaak, was nu zelf als eregast aanwezig op de eretribune. Hij wist natuurlijk, dat zijn record vandaag zou sneuvelen en niet zuinig ook- Hii was een van de eersten, die Hjalmar Andersen kwam cclukwensen, nadat de Noor in een onvergetelijke wedstrijd precies een halve minuut van het Olympisch record had afgehaald. En verder, toen Broekman bijna 14 seconden onder dit record bleef, stond Ballangrud weer op het ijs om de Westlander de hand te drukken. Andersen en Broekman hebben tijdens deze slotrace van de Olympische schaatswedstrijd de hoofdrol gespeeld. Dat Broekman geen schijn van kans zou hebben om de tijd van de ongelooflijke fenomeen Andersen Wim van der Vooort zeide het heel duidelijk: „Zo lang die rijdt, zal er nooit een Nederlander wereldrecordhouder kunnen worden' - te verbe ren, stond reeds bij voorbaat vast. Andersen is niet te benade ren, noch in snelheid, noch in stijL Juist dit laatste is zo sierlijk, zo volkomen af, dat het rijden van bijna alle overige Olympi sche candidaten er houterig bij lijkt. De enige, die- in regelmaat en in soepelheid het dichtst bij hem komt, is Broe' -nan. Dat bleek ook wel uit de tijd van de Lierenaar, namelijk 17 min. 10.6 sec-, een tijd, waaraan geen andere rijder meer heeft kun nen tippen. Het wonderlijke is wel, dat de ster van Andersen en die van Broekman vrijwel gelijktijdig zijn gestegen. In Sint Moritz in 1948 kwam Andersen eigenlijk pas kijken. Niemand had ooit nog van hem gehoord. Wij herinneren ons nog heel goed de opmerking van een official uit die dagen: „Als je het mij vraagt, dan steekt er wel wat in dat Noorse rijdertje ■^e^s Broekman was toen al wat meer bekend. Hij werd 6de op de 5000 en 7e op de 10.000 M. Daarna is het grot*, duel tussen beide rijders begonnen. Jaren hebben zij tegen elkaar gevoch ten op het ijs. Broekman zakte terug maar nij kwam dit jaar weer naar voren. De ster van Andersen is bijna kaarsrecht naar boven gegaan. Hij is op dit ogen blik wereldberoemd, heeft het zelfde als Ballangrud gepresteerd; drie Olympische titels en hij heeft bovendien het record op da 10.000 M. zo scherp gesteld, dat een verbetering vrijwel is uitgesloten. Deze Hjalmar Andersen staat nu aan de top van zijn roem in het rijk der schaatsenrijders. Niet echter Broekman, die enkele ja ren jónger is en dié volgens expert? nog veel beter kan wor den. Na het vertrek van Ander sen komt er een vrij terrein voor de Westlander en al zal hij het waarschijnlijk nooit tot de hoogte van de Noorse schaats- koning kunnen brengen, toch zal hij, indien zijn training zo in tensief wordt voortgezet als deze winter, in de komende jaren een dominerende rol spelen op de 5000 en 10.000 M. De afscheidsrace van Hialrnar Andersen kon niet erootser ziin Een bleke winterzon stond pa! boven het stadion. Roerloos hin een de vlaggen aan de masten Het iis fonkelde als een onmete lijke erote brillant. Anderson kwam aan de start. Hii schudde de hand van ziin tegenstander, de Jananse lillinutter Sueawara Toen boo? hji de knieën, ze'te de vliimscherne rechterschaats in het iis en boog ziin rus. Slechts een ogenblik. Nauweliiks had het startschot geklonken of de Noor schoot naar voren als een komeet. Hij begon met vijf ronden van gemiddeld 40 seconden, daarna volgden er enkele van 41. Op de helft van de wedstrijd had hij al een voorsprong van 14 sec. oh de tijd van Ballangrud. En steeds ging het harder. Er waren ronden bij van 40 en vlak voor het einde was er zelfs nog een van 39 secondenHoe dat mogelijk was begreep niemand. Maar het gebeurde. De Japan ner, dapper vechtendtegen de Noorse reus, werd gelapt, bleef moest hij Broekman laten gaan. Doch slechts voor een afstand van 100 M-, want verder liet Asplund hem niet komen. Na elf ronden was Broekman drie seconden ach ter op het schema van An dersen. Hij bleef doordraaien met een gemiddelde van 41 seconden, rónde na ronde, soepel glijdend over het ijs. Een kort ogenblik liep de Zweed wat op hem in, doch deze aanval leverde niet het minste gevaar op voor de Westlander. De laatste ronde gooide hij beide armen los en in een venijnige eindsprint legde Broekman beslag op de zilveren medaille. Want ook zijn tijd 17 min. 10.6 sec. zou door niemand meer worden verbeterd. Al zijn ®r door ernstige concurrenten van naam en faam bij tijd en wijle ernstige pogingen gedaan om de Nederlander van zijn eervolle plaats te verdringen. Deze aan vallen liepen echter stuk voor stuk dood op inzinkingen, die onherroepelijk na de eerste vijf kilometer kwamen. Vier ritten voor Kees Broek man was Anton Huiskes in het geweer gekomen tégen de Fin Salomaa. De Deventer sohaats- craek presteerde het om gedu rende de help race vrijwel nauwkeurig op het voor hom opgestelde schema van 41-5 sec. te blijven riiden. Klaas Schenk stond vlak langs de baan en hield zijn pupil bij elke ronde precies op de hoogte met zijn prestaties. Plotseling klonk het: „Vooruit, Anton gooit er uit wat je nog hebt...." Hujskes was op dat moment nog maar 150 meter van de finish verwilderd. Hii zette de tanden on elkaar, schoot over dn eindstreep en werd tot dat eer» andere Fin Lamnio in de baan kwam. tweede achter Andersen. Deze plaats kon liii 'niet hou- aggfl^v mmmêmmm wsêfêèêèêèmm jJgTWpp KhRI Is--/ H 's/; den. Maar dat is geen wonder, want Huiskes is als hardrijder nog lang niet volmaakt. Maar toch mag ziin vijfde plaats in toet eindklassement een gewel dig» prestatie worden genoemd. Van het Oever reed tenslotte een wisselvallige race tegen de Amerikaan Olin. Hii, maakte ronden-tijden van 40 maar daar, tussen ook helaas ronden van 44 seconden. De Amerikaan moest desondanks het loodje legger» tegen de Nederlander die pre cies twee seconden vlugger dan hij door de finish gleed, 8 min. 20.8 seconden en een 19» plaats. Het Olympisch schaatsleest is voorbfl. De Nederlandse vlag is aan de tweede mast tot driemaal toe in top geweest en het rood- wit-blauw is op het ere-podluiw verschenen. Morgenvroeg reizen verschillende kampioenen onder wie Wim van der Voort af naar het plaatsje Skije, waar zij mor genavond reeds starten in ver schillende wedstrijden. Na de wereldkampioenschappen in Drontheim gaan ze uit elkaar. Andersen en van der Voort voor goed. Het Bislett-stadion heeft hen voor het laatst gezien De uitslag luidt: 2. en Olympisch kampioen Hjalmar Andersen 16 min. 45.8 sec. (Nieuw Olympisch record). 2. B r o ekm an (Ned.) 17 min. 10.6 sec. 3. Asplund (Zweden) 17 min. 16.6 sec. 4. Lammio (Finland) 17 min. 20.5 sec. 5. Huiskes (Ned.) 17 min. 25.5 sec. 6. Haugli Zweden17 min. 3Q.2 sec. 7. Sugawara (Japan) 17 min. 34 sec. 8. Parkkinnen (Finland) 17 min. 36.8 sec, 9. Hedlund (Zweden) 17 min. 39.2 sec. 10. Hearn (G.B.) 17 min. 41.5 sec. HET KUNSTRIJDEN VOOR HEREN BEGONNEN Het kunstrijden voor heren leverde na de 'verplichte figuren het volgende klassement op: 1. Button (V.S.) 111.133 pnt. 2. Seibt (Oost.) 106.411 3. Grogan (V.S.) 103.044 4. Firsthrook (Canada) 99.00 5. Jenkins (V.S.) 97.511 6. Fassi (It.) 96.167 53® 1L mS - mm M i v Bii w - 8É S VIER NEDERLANDSE RIJDERS NAAR DE WERELD KAMPIOENSCHAPPEN Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes en Gerard Maarse zullen deelnemen aan de wereldkampioenschappen in het hardrijden, welke op 1 en 2 Maart a.s. te Drontheim worden gehou den. Als leider fungeert Klaas Schenk. 20 Februari rijden de vier ge noemde Nederlanders te Skiën, waar wedstrijden over 500 en 3000 meter op het programma staan. Op 21 Februari starten de rijders op wedstrijden te Larvik en op 22 Februari te Moss. Juliana Meulenkamp wordt Amerikaanse en gaat naar Helsinki De juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een wetsont werp goedgekeurd, waarbij aan het 18-jarige Nederlandse meisje Juliana Meulenkamp de Ameri kaanse nationaliteit wordt ver leend. De republikeinse afgevaardig de van Californië Hubert Scud- der had dit wetsontwerp inge diend. Hij had in een besloten bijeenkomst van de commissie verklaard, dat Juliana een prach tige kans maakte, opgenomen te worden in de Amerikaanse Olym pische zwemploeg voor de 400 m. vrije slag, indien zij op tijd haar naturalisatie zou verkrijgen. 1 tujl' Zeven, en tachtig ski-er® uit 27 landen begonnen gisterenmorgen in de prachtige omgeving van Oslo aan de slalom-race. De baan was in uitstekende conditie en de honderd wagonladingen sneeuw, die van de omliggende bergen waren aangevoerd, had den daar geen gering aandeel in. Reed® in de eerste race werd één der grootste favorieten Spies® uitgeschakeld, daar hii op de stelle „Rodkleivabaan" kwam te vallan er» zijn ski's brak. De dertig best geplaatsten ui't de eerste race plaatsten zich in de finale, waarbij helaas geen der beide gebr. Pappeniheim, die resp, 82.6 en 89.1 sec. noteerden voor de 465 Meter lange baan, met haar val van 180 Meter en haar 50 scherpe poorten, waar door de deelnemers heen moes ten. Zo werd Nederland dus uit geschakeld van verdere deel name. De Noren waren ook nu favoriet, maar de Oostenrijker Ottomar Schneider zou het goud voor hun neuzen wegkapen, al verschilden de .tijder» maar heel weinig. Ziet U Kees Broekman kijken naar die Hol landers, die U niet kunt zien, maar hij wel, juichend tezamen gekomen op de grote tribune van het Bis- lettstadion bij de hul diging van de 10.000 meter kampioenen? Hij houdt de „zilveren plak" in de handen. Naast hem de „grote Hjalmar" en de Zweed Asplund, die Broek man zo kranig partij gaf in zijn race van gisteren. Het „brons" was voor hem een welverdiende beloning (Van onze sportcorrespondent) Wal nieuw is, heeft veelal tegenstand te overwinnen. De bu reaux voor medische sportkeuring in ons land kunnen er van meepraten. En vooral het 's-Gravenhaagse bureau. Want dat was vijf en twintig jaar geleden het eerste in ons land, dat werd geopend. De Nederlander vraagt zich altijd direct af: „Waar om?'. Waarom zou ik me laten keuren? Als ik sport wil beoefe nen. welnu, dan doe ik dat. Dat moet ik toch zelf weten. Die tegenstand, die onwil heelt de medische sportkeuring moeten overwinnen. Het is gelukt, de cijfers zijn er om het te bewijzen. Langzaam maar zeker is het tot een deel van de Nederlandse sportwereld doorgedrongen, dat die doktoren er heus niet zitten om nu eens gezellig zoveel mogelijk sportmannen en -vrouwen af te keuren. Het is doorgedrongen, dat moet worden vermeden, dat door de sport de gezondheid wordt geschaad. Dr. J. H. O. Reys was iemand, die al vóór de stichting van de bureaux het nut van een con trole inzag. Hij keurde al sports, lieden en het was een logisch gevolg, dat hij op zekere dag vond, dat op dit gebied iets moest worden gedaan. In prof. dr. J. G. Sleeswij k vond hij de persoon, die direct warm lieP voor het denkbeeld. Op 1 Februari 1927 was het zover, dat het 's Gravenhaagse Bureau voor medische sportkeu ring werd opgericht. Veertien dagen later werd het Bureau ge opend en op de 22ste Februari werd de eerste candidaat onder de loupe genomen. Het zouden er duizenden worden in de 25 jaar, dat het Bureau bestaat. „Wat voor de sportlieden in Den Haag goed is, dat is het ook voor de sportbeoefenaars in andere, steden", zo was de gedachtengang van de Haagse „keurmeesters" en er werd con tact opgenomen met personen buiten de residentie. Amsterdam begon enige maanden na Den Haag, Utrecht, Deventer en an dere steden volgden en in 1930 waren er in ons land een zestal keuringsbureaux. Nu ziin er meer dan honderd. Over vooruitgang gesproken De belangstelling voor dit jonge instituut kon bevredigend worden genoemd. Om bii Den Haag te blijven, enige honderden keuringen per jaar. In 1929 liep het aantal echter terug tot 355 k en het ogenblik was aangebroken waarop het machtige middel „propaganda" ter hand werd ge nomen. Lezingen bij sportbon den en verenigingen hadden een stijging van het aantal keurin, gen tot gevolg, maar de wens tot uniformiteit in de keuring - een sportkeuring is immers heel iets anders als een keuring voor bijv. een levensverzekeringsmaat schappij bracht de noodza kelijkheid naar voren een fede ratie van bureaux voor medische sportkeuring in hot leven te roe pen. Dat gebeurde op 2 Mei '30. Het wonderlijke feit deed zich voor, dat bij de oprichting van het Haags Bureau de wens tot keuring uit het milieu van de sportorganisaties zelf naar voren was gekomen. De Haagse Athletiekvereniging, de 's Gravenhaagse Turnbond en enige padvindersorganisaties wil den zelf hun leden aan een test onderwerpen. Een vroegere coach van Nereau, een dokter, keurde zijn roeiers al lang voordat er ook maar sprake was van een bureau. De uniformiteit in de keuring, het beste van het beste op dit gebied, werd echter pas bereikt toen tot oprichting van de bureaux en van de federatie kon worden overgegaan, Het parool van alle bureaux is: „Wij behandelen niet. wij keuren". Indien een of andere afwijking wordt ontdekt, wordt de huis arts ingeschakeld, die de persoon in kwestie zal moeten behande len. De taak van het Bureau is dan in zoverre afgelopen, dat alleen voor een eventuele her- euring wordt gezorgd. Er waren veel toeschouwers, waaronder Kroonprins Olaf en Prins Harald, die na de racp van Andersen in het Bislettstad'km naar de slalom waren gekomen. De uitslag luidt: 1. en Olympisch Kampioen Othmar Schneider (Oost.), to taaltij d 2.00 min.; 2. Stein Erik- sen (Noorw.) 2.01.2; 3. Gutt.orm Berge (Noorw.) 2.01.7; 4 Zeno Colo (It.) 2.0L8; 5. Stiig Sollan- cter (Zweden) 2.02.6: 6. Couttet (Fr.) 2.02.8; 7. Ruiby (Zwits.) 2.03.3; 8. Roflum (Noorw. 2.04.5; 9. Dodge (V. St.) 3.04.7: 10. Bu- mann (Zwits.) 2.04.8. OLYMPISCHE WINTERSPELEN Maandagavond zijn de „voor bereidende werkzaamheden" in het grote ijshockeytournooi om de Olympische titel beëindigd met verpletterende nederlagen der zwakkeren. Op dat moment waren Zweden, Canada, Tj. Slo wakije, Zwitserland en Ver. Staten nog ongeslagen, terwijl Noorwegen, Duitsland, Finland en Polen nog geen enkel winst punt konden boeken. „Het kaf was van het koren gescheiden". De „echte" strijd kon beginnen. En die is begonnen Gisteren hebben Canada èn Tj. Slowakije; en Ver. Staten en Zwitserland, grimmig, tot de tan den gewapend eikaars krachten gemeten. Resultaten? Wel Canada heeft de eerste aanval op zijn superio riteit op besliste wijze afgeslagen. Met 4—-I moesten de Tsjechen eraan geloven. In het eerste deel ping het nog. Toen bleef het 1—l maar in de resterende twee ge deelten van de strijd (scoorden de meesters op de schaats nog drie maal. Het klassement luidt thans: Canada 4 4 0 0 8 43—5 Zweden 4 4 0 0 8 37—8 Zwitserland 3 3 0 0 6 25—5 Ver. Staten 3 3 0 0 6 19—6 Ti. Slowakije 4 3 0 1 6 21—7 Noorwegen Duitsland Finland Polen 4 0 0 4 0 4 0 0 4 0 4 0 0 4 0 4 0 0 4 0 6—20 7—36 7—42 6—42 In de zwaarste storm van deze winter zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag twee Amerikaanse tankschepen nabij de Amerikaanse kust doormidden gebroken. De 10.448 ton metende tanker „Pendleton" brak bij Kaap Cod zo snel, dat er geen tijd was een S.O.S.-signaal uit te zenden. De bemanning schoot lichtkogels af, waarop twee kotters van de kustwacht op top snelheid naar het in nood verkerende schip voeren. Zij slaagden er in van de achtersteven van de „Pendleton" 32 opvarenden te redden. setts). Een derde tankschip, de „Council Grove'' l'iep in de storm Twee hunner verloren tijdens de redding het leven. Enkele minuten later zonk dit deel van het schip- Ver daarvan verwij derd zouden zich, op de nog al tijd hoog op de golven drijvende boeg van de „Pendleton'' acht leder» van de bemanning bevin den. De andere tanker waarover wij in een deel van onze vorige edities reeds berichtten, de even eens 10.000 ton metende „Fort Mercer" brak op acht mijl van de plgats waar zich het drama van de ..Pendleton'* afspeelde. Volgens de laatste berichten bevonden boeg en achtersteven van dit schip zich op twaalf mijl afstand van elkaar. Bij pogingen om mannen van de boeg van de „Mercer" te redden zijn vijf en vermoedelijk zes man verdron ken. Over het lot van de vermoede lijk 38 andere zeelieden, die zich nog on de beide delen van de „Mercer'' zouden bevinden, is nog niets bekend. De achter steven van de „Mercer" is voor het laatst waargenomen op 48 mij] van Chatham (Massachu- (Vervolg vqn pag. 1) De heer Andriessen had het van zijn kant wel wat wonderlijk gevonden, dat reeds nu tot uitbreiding van de Eerste Kamer wordt besloten, terwijl de Grondwetscommissie zich toch nog moet beraden over de taak en plaats van deze Kamer. Des ondanks wilde hij er^zlch niet tegen verzetten. Maar wel maakte hii het voorbehoud, dat zijn fractie zich hiermede geenszins bond voor een latere beslissing. De heer v. d. Goes van Naters (F.v.cLA.) wilde met de aanvaarding van het wetsontwerp de Eerste Kamer de gelegenheid geven, om zichzelf over de wense lijkheid van uitbreiding te kunnen uitspreken. Bij het voorstel tot uitbreiding van de Tweede Kamer zijn twee amendementen ingediend'door de heer Andriessen. Het eerste heeft de strekking om, ook al wordt de Kamer uitgebreid, voor het houden van vergaderingen toch niet meer dan de aanwezigheid va,n een derde van de leden te eisen, o.a. daar de Kamerleden meer dan vroeger, als gevolg van internationale conferenties, vaak afwezig moeten ziin. De heren v. d. Goes van Naters en mr. Oud spraken zich reeds voor dit amendement uit. Dr. Bruins Slot (A.R.) vreesde echter, dat het amendement het absentisme in de hand zou wer ken. En ook de heer Gortzak verklaarde er zich een tegen stander van. Het tweede amendement- Andriessen wil rnogeiük maken, dat een afgevaardigde ook voor een collega, die ambtshalve bui- tenlands vertoeft, een stem kan uitbrengen. Ook hiervan ver klaarden de heren v. d. Goes van Naters en mr. Oud zich voor standers. Leeftijdgrens. Het derde voorstel tot wijzi ging van de Grondwet, dat de strekking heeft de leeftijdsgrens voor leden van de Tweede Ka mer van 30 tot 23 jaar terug te brengen, kan rekenen op de stemmen van de KVP, PvdA, VVD en Communisten, hetgeen een tweederde meerderheid op levert. De heer Andriessen juich te het voorstel toe onder het motto: „Jong Nederland wil mee doen." Fr. Wttewaal van Stoetwegen (CH) was daarentegen van me ning dat 23-iarigen nog eeen uitgebalanceerd oordeel konden bebben Dr Bruins Slot (AR), eveneens een tegenstander, ging er van uit dat 23-iarigen hun jeugdig élan ook nog wel ergens anders dan on de groene banken konden uitvieren en de heer Weiter gaf als 'ziin mening, dat het benaald iammer en zonde zou ziin om 23-iarigen in de prachtigste iaren van hun leven met een dergeliike verantwoor- deljikheid te belasten. aan de grond in de toegangsweg tot de toaven van New York. Nader vernemen wij nog, dat van het voorschip van de „Fort Mercer" de kapitein en een an dere opvarende gered zijn, een kotter van de Amerikaanse kust wacht tracht het achterschip, waarop zich nog 33 personen be vinden, naar Boston te slepen. Het is door de zware zee op het ogenblik niet mogelijk de man nen van boord te halen- ANDERSEN VOOR DE RADIO Na de uitreiking van de prij zen voor de 10.000 meter is de drievoudige Olympische kam pioen Hjalmar Andersen door Kees Broekman geïnterviewd voor de radio. Broekman vertaal de de antwoorden in het Neder lands en daaruit bleek, dat de grote Hjalmar een diep ontzag had voor de prestaties van de Hollandse jongens in Oslo. „Ik ben bang", zo zei hii, „dat Ik op de 1500 meter op de we reldkampioenschappen door v. d. Voort zal worden verslagen. En tevens weet ik, dat de 'Hollan ders de Noren gevaarlijk naar de kroon steken op de schaats." Een waar en een wijs woord van een eenvoudige jonge Noor, die ondanks zijn grote gaven, de roem niet. naar het hóófd is ge stegen en de uitstekende presta ties van de anderen ook naar waarde kan schatten. wordt op Zaterdagmiddag 23 Fe bruari op „Oud Eik en Duinen" te Den Haag op het graf van de in 1951 overleden journalist Henri A. van Eysden Jr. een gedenk steen onthuld overleed te Heemstede in de ouderdom van 72 jaar de beken de advocaat en procureur te Haarlem, Mr. T. A. M. A. van Löben Seis. is, voor zolang hij commandant der Marine in de Neder 1. Antillen zal zijn, de tijdelijke rang van commandeur toegekend aan de kapitein ter zee B. Hessing is benoemd tot burgemeester van Domburg mr. W. J. Elias Crom- melin te Wassenaar, thans com mies bij Buitenlandse Zaken..., is benoemd tot burgemeester van Hoedekenskerke mr. H. J. M. Stieger, thans ambtenaar ter Prov. Griffie van Zeeland Groenteveiling Hoogezand-Sappemeer Knolselderij II 23; kroten A 22: B 13; prei A 40; witlof A 46 50; B 3238; rabarber 2830. FLAUWE MARKT AMSTERDAM, 19 Febr. De aandelenmarkt stond heden on verwachts onder vrij sterke druk en over de gehele linie zakte het koerspeil in. Zonder dat hiervoor een bepaalde reden kon worden gevonden, was de stemming voor. al in het verdere verloop beslist flauw te noemen en kwam het slot merendeels op het laagste punt van de dag. Hier en daar was de daling bepaald aanzien lijk. Vooral Philips boekte een opmerkelijk verlies. De nieuwe aandelen liepen terug tot 141JA en verloren dus 6 pet. Voor de oude aandelen bleef het verlies beperkt to+ 4 procent. Unilever was 3^4 procent lager. AKU moest opnieuw 4 pet. prijsgeven. Ook voor Koninklijke was het aanbod overheersend. De daling voor het hoofdfonds bedroeg bij na 4 punten. Druk onderwerp van gesprek vormden de nationale woning bouwleningen. De eerste indruk was, dat men merendeels hier over nog niet bepaald enthousiast gestemd is, al helde men over tot de mening, dat het gevraagde bedrag van f 50 miUioen wel zal worden bijeengebracht. Men gaf er dan ook de voorkeur aan de verdere ontwikkeling hiervan af te wachten. Op de Scheepvaartmarkt was K.N.S.M. opnieuw zwakker. De overige scheepvaartpapieren ble ven vrijwel op het vorig peil. Het dividend-voorstel der Holland- Amerikalijn was ter Beurze nog nauwelijks bekend en kon nog geen invloed hebben. Cultuur fondsen konden zich aan de on gunstige markttendenz niet ont trekken. Ook hier werden vrij aanzienlijk lagere noteringen waargenomen. Zo liepen Am sterdam rubber terug van 88 tot 83i/. boekte HVA een verlies van 2i/ pet. en waren ook de tabaksfondsen aangeboden, al bleef het verlies voor laatstge noemde binnen zeer kleine gren zen. Binnenlandse industrieën had den een verdeeld aanzien. Ne- derlandsche Ford was een klei nigheid in herstel. Staatsfond- senmarkt had voor de guldens leningen een vriendelijker as pect. De dollarlening 1947 was iets zwakker. De markt bleef ongeanimeerd, zonder dat zich enig herstel voordeed. Het dollar agiopercentage noteerde 6 5/8 6 3/4 pet. DIVIDENDVOORSTEL HOLLAND—AMERIKA-LIJN Commissarissen der N.V. Hol- land-Amerika lijn heibben beslo ten voor te stellen, met gebruik making van de mogelijkheid krachtens de wet op die Herkapi talisatie 1951, het dividend over 1951 te bepalen op 10 procent in nieuw uit te "ever» aandelen en 2% procent in contanten, (Over 1950 werd 9 pot. uitgekeerd, waarvan 5 pet. in aandelen). Nederlandse export naar West-Duitsland De West-Duitse autoriteiten hebben een bedrag van 3.96 mil- lioer» mark beschikbaar gesteld vóór invoer uit Nederland waar van o.m. 1.56 millioen mark voor vlas en vlasgaren. Het overige bedrag is bestemd voor de in voer van productie der ijzer, en metaalverwerkende industrie, papier, lantaarns, kachels, grafi sche producten en gesuikerd ei-wit. West-Duitsland koopt Indonesische rubber De Wes(t-Duiit#e autoriteiten hebben een bedrag van 29.4 mil lioen mark beschikbaar gesteild voor iruvoer van rubber, en van 1.26 millioen mark voor invoer van sisal uit Iwtonesië.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5