Gevangen in eigen vrijheden Franse premier Fauré omzeilde een uiterst lastige klip Geen vage omschrijving van Nieuw-Gu inea De bekentenis van EN BOM is van weinig waarde De verdwenen Noorse atoomgeleerde Democratie en communisme Een deel van de Tweede Kamer voelde de bezwaren sterker dan de gevaren TWEEDE KAMER Nationale Vergadering vóór regeringsresolutie327—287 Duitse herbewapening op de lange baan? Willie is gepakt Prof. Dr. Barge t EEN ZWEEDSE PERSSTEM l Reglement en Program „Geen ongerustheid" 1. H.R.C.-K WOENSDAG 20 FEBRUARI 1952 PRACHT DER NATUUR Zonneschijn in win ters Idaho, met sneeuw bedekte bergen in de achtergrond. Een stra lende winterzon zendt haar stralen uit over Tun Valley, het Ame rikaanse wintersport- nord in Idaho. Een massieve boom ver heft zich tegen de lucht, de sneeuw dra gend als eer hermelij- m n en cape. (Van onze parlementaire redacteur) DE VRAAG of gezagsondermijnende communistische activiteiten energieker bestreden dienen te worden, heeft zich de laatste j':ren met steeds meer klem opgedrongen. Het lag dan ook alles- z ns voor de hand, dat de regering het vorig jaar aan de Grondwetscommissie verzocht, om haar mede te adviseren over een mogelijke wijziging van art. 7 van de Grondwet, waarin do vrijheid van drukpers is omschreven en over de mogelijk heid om revolutionnaire volksvertegenwoordigers van het lid maatschap van vertegenwoordigende lichamen vervallen te ver klaren. Als gevolg van deze uitnodiging ontwierp de Grond wetscommissie ook voorstellen ten aanzien van deze punten. Maar tot eensgezind oordeel kwam zij hierbij zeker niet. Het voorstel betreffende een wijziging van de Grondwet met betrekking tot de drukpersvrij heid en waardoor de regering de mogelijkheid zou worden gebo den om onder nadere goedkeu ring van twee derde van de Ka mers een uitgave te verbieden was vergezeld van een afwijken de mening die door niet minder dan de helft van de Grondwets commissie gedeeld werd. Bij het voorstel inzake de revolutionnaire volksvertegen woordigers, hetgeen voor de ver tegenwoordigende lichamen de mogelijkheid opende om ook weer net twee derde meerderheid een zuivering in eigen kring toe te passen, schenen de meningen minder uit elkaar te liggen. Maar bij de Grondwetsdebatten in de Tweede Kamer van de afgelopen week is duidelijk gebleken, dat de volksvertegenwoordiging toch ook ten aanzien van dit punt geen meerderheid kan opbren gen, die nodig zou zijn om tot een Grondwetswijziging te gera ken. Het gevaar van wat prof. Romme „de dagelijkse verleuge- ning van het maatschappelijke en staatkundig gebeuren" noem de, werd weliswaar door de woordvoerders van alle fracties onderkend, maar het waren toch slechts KVP, CH en de Staat kundig Gereformeerden, die het betreurden, dat de regering niet met een voorstel tot wijziging van art. 7 van de grondwet was kunnen komen. Dat een hante ring van de mogelijkheid om een bepaalde uitgave te kunnen verbieden inderdaad geen een voudige aangelegenheid zou zijn. werd het best aangetoond dooi de voorzitter van de VVD fractie mr. Oud. Hij herinnerde er aan, dat de regering in 1933, in de dagen van „De Zeven Provin ciën" zowel in dp kazernes als op de schepen van de marine „Het Volk" verbood. De volgende dag verscheen er echter een nieuw blad, dat „De Zeven Pro vinciën" heette. Zo zou er ook nu, nadat bv „De Waarheid" verboden was, een nieuw blad kunnen komen. Legt men aan de rechter de vraag voor of deze nieuwe uitgave een overtreding van het verschijningsverbod in houdt, dan kan het nieuwe blad in elk geval, hangende het ge ding. blijven verschijnen. Maai de regering zal tot zolang waar schijnlijk niet kunnen wachten en dus weer een nieuw verbod moeten uitvaardigen. En zo zou het kunnen doorgaan. Daarnaast is het de vraag of de door de re gering genomen maatregel altijd met twee derde meerderheid door de volksvertegenwoordiging wordt bekrachtigd. Gebeurt dit niet, dan „verliest de regering haar gezicht". Deze bezwaren werden door dP minister-president volle, dig onderschreven en zijnerzijds tekende hij hierbij nog aan, dat de regering dan ook verantwoor. delijk zou worden voor alles wat zij wel toeliet. Desondanks kan liiermede toen niet alles gezegd zijn. „De Praw- da" gaf het vorig jaar in een schriftelijk debat met de Engelse minister Morrison openlijk toe dat „landeigenaren, kapitalisten, terroristen, dieven, moordenaars en saboteurs in de Sovjet-Unie inderdaad geen vrijheid hebben om het kapitalisme te herstel len". In een democratisch land zou de democratie echter de ge vangene en tenslotte het slacht offer van haar eigen vrijheden kunnen worden, wanneer men op bezwaren als boven ontwik keld uitsluitend de nadruk legt. Een groot deel van ons volk begrijpt dit ook ongetwijfeld niet. Theoretici mogen moeilijk te miskennen bezwaren kunnen ontwikkelen, de heer Tilanus, de voorzitter van de C.H.-fractie wees er terecht op, dat ons volle zich evengoed als bij de heftige NSB-propaganda van vóór 1940 afvraagt: „Mag dat nu allemaal maar zo?" En hij bleef het dan ook zo zien, dat het, hoe dan ook wel degelijk een overheidstaak is om de zwakken te beschermen en het kwaad te keren. En prof. Rommp riep de regering op om zich, ten aanzien van dit punt, niet enkel voor te laten lichten door zeer geleerde staatsrechtju risten, maar ook door mensen, die krachtens hun functie of po. sitie dagelijks met de massa van het volk in aanraking komen en vooral door hen, die geestelijk contact daarmede hebben en die uit hoofde daarvan weten, welk een verwoesting de dagelijkse verleugening van het maatschap pelijk en staatkundig gebeuren in dP geesten aanricht. Verscherping strafrecht? Het debat is op dit punt dan ook niet met een uitsluitend ne gatief resultaat geëindigd. Daar toe dringend door de voorzitter van de KVP-fractie uitgenodigd, heeft de regering de reeds in de Memorie van Antwoord gedane toezegging herhaald, dat zij an dermaal het onderwerp van de drukpersvrijheid in overweging zal nemen en verschillende woordvoerders hebben haar daar. bij een bepaalde richting ge wezen. De heer v. d. Goes van Naters van de P v. d. A. wees de regering op de mogelijkheid, die de Persraad bezit, om een be paald blad te verplichten een rechtzetting van de feiten op te vraag nemen. Mr. Oud van de V.V.D. liet ruimte voor de mogelijkheid om de desbetreffende straf bepalingen te verscherpen en ook een verschijningsverbod als bijkomende straf sloot hij hier bij niet geheel uit. De heer Schouten van de A. R. had tegen een verscherping van het repressief toezicht al evenmin principieel bezwaar. Het was echter ook deze af gevaardigde, die er nog eens terecht op wees, dat de volks activiteit eveneens een taak bljjft houden. „Door de volks activiteit" aldus deze woord voerder. drijve men het vergif, banne men het kwaad uit ons volkslichaam en ons volksleven uit" verslapt de activiteit van ens democratisch en principieel organisatieleven dikwijls niet al te zeer? Het was bepaald pijn lijk de communist Paul de Groot tijdens dit debat te horen bewe ren, dat uit de opkomst op de KVP-vergaderingen duidelijk bleek, dat onze mensen niet meer achter hun afgevaardigden staan. (Een conclusie, die wij overigens onjuist achten. Réd.) Het vraagstuk van de revolu tionnaire volksvertegenwoordi gers bleek al even moeilijk te liggen als dat van de drukpers vrijheid. Hier waren het KVP, A.R., C.H. en St.Ger, die bleven betreuren dabde regering in deze niet met een voorstel tot Grond wetswijziging had kunnen ko men. Prof. Romme liet, als eerste spreker bij dit debat, nog ruim te voor de mogelijkheid, dat ook de VVD en een deel van de PvdA zich bij deze groep zouden voegen, maar de redevoeringen van mr. Oud en de heer v. d. Goes van Naters maakten aan die hoop een einde. De contra argumenten n de liberale woordvoerder waren ten aanzien van dit punt heel wat minder sterk. Vergelijkingen met de dagen van Troelstra deden al te onwezenlijk aan. Men mag toch werkelijk niet verwachten, dat ook Paul de Groot of Wagenaar of Gortzak nog eens in de Ka mer zullen erkennen, dat zi.i zich vergist hebben. Als in deze groep openlijk schuld wordt beleden, dan heeft dat een heel ander karakter Wat de P.v.d.A. betreft, was het de heer v. d. Goes van Na ters die er op wees, dat de re gering, ook zonder grondwets wijziging, naar middelen kan zoeken, b.v. ontzetting uit actief en passief kiesrecht. Een motie- Romme. die door alle partijen, met uitzondering van de com munisten, werd ondersteund, heeft haar daartoe tenslotte uit genodigd. Of deze op de val reep staande regering echter nog hard zal zoeken, is een andere PARIJS (Reuter) De Franse Nationale Vergadering heeft zich Dinsdag met 327 tegen 287 stemmen accoord verklaard met het principe van een Europees leger en Duitse herbewapening. Deze kwestie was de oorzaak van de ernstigste parlementaire crisis op het gebied van de buitenlandse politiek sinds de oorlog. Premier Fauré stelde de stemming tweemaal uit, teneinde de steun van de socialisten te verwerven, die aanvankelij'k dreig den tegen te stemmen. Hij diende tenslotte een nieuwe resolutie in, waarin rekening werd gehouden met enige bedenkingen van socialistische zijde. (Van onze parlementaire redacteur) 's GRAVENHAGE (19 Febr.) - Bii de hedenmiddag in de Twee de Kamer voortgezette grond wetsdebatten werd het amande- ment v. d. Goes van Naters (PvdA.) dat de strekking had om in een gewijzigde grondwet niet van Nederlands Nieuw- Guinea te spreken, maar van „elk zodanig niet zelf regerend gebied waarover het Koninkrijk de souvereiniteit uitoefent", met 21 tegen 54 stemmen verworpen. Voor slechts de Pv.d.A. De heer. Oud (V.V.D.) verklaarde voor de stemming, dat de in het amendement voorgestelde om- Tegen stemden communisten en Gaullisten, ongeveer twintig so cialisten, enige radicalen en enige gematigd conservatieven, onder wie de oud-minister van Defensie Moch en de oud-minister van Ar beid Mayer. De uitslag van deze stemming betekent echter niet, dat de re gering op een meerderheid kan rekenen, waneer het plan voor een Europees leger ter bekrachti ging aan de Nationale Vergade ring zal worden voorgelegd. De socialisten legden er n.l. de nadruk op, dat zij nu weliswaar voor het merendeel de regering steunden, maar dat zulks niet betekende, dat zij bij de stemming over de ratificatie van het plan ook aan de zijde der regering zou den staan. Partijleider Guy Mollet ver klaarde: „Wij zijn voorstander van een werkelijk Europees leger, maar niet in de 'vorm zoals het door de deskundigen is uitge werkt". In de debatten van de afgelopen dagen is vele malen de mening verkondigd, dat men Rusland „een laatste kans" moet geven door middel van directe onder handelingen. In parlementaire kringen is men van mening, dat de oppositie tegen het Europese leger nog is toegenomen tengevol ge van de voorwaarden, die de West-Duitse Bondsdag deze deze maand heeft gesteld ten aan zien van de deelneming van West- Duitsland aan de Europese defen siegemeenschap. Volgens genoemde kringen heb ben de socialisten hun standpunt herzien omdat verwerping van het plan, met als gevolg een ka binetscrisis, in de eerste plaats rampzalige gevolgen zou hebben voor Frankrijk en de Westerse wereld op de vooravond van de NAVO-conferentie te Lissabon, terwijl voorts naar hun mening een afwijzing van hgt plan door Frankrijk mogelijk zou leiden tot de oprichting van een onafhan kelijk Duits leger en tot een be perking van de Amerikaanse hulp aan Europa. In de regerings-resolutie die schrijving in geografisch opzicht zijn inziens klinklare onzin was. Het amendement De Graaf (K.V.P.) dat met 55 tegen 22 stemmen werd aanvaard, schrap te een passage, welke ruimte kon laten voor de mogelijkheid om de status van Nieuw Guinea ook bii volkenrechtelijk tractaat to regelen De Partij van de Ar beid stemde tegen dit amende ment, nadat de heer De Kadt (PvdA.) was komen verklaren, dat zijn fractie een oplossing op internationaal niveau zeker niet wilde bemoeilijken. Bii de stem ming over diverse artikelen wa ren het de A.R.. de C.H. en V.V.D., die zich tegen de voor naamste bedoeling van dit voor stel tot grondwetswijziging keer den, zijnde de aanpassing van de grondwet aan de gewijzigde ver houding tot Indonesië. VOLDOENING IN BONN BONN (A.P.). Het vertrou wensvotum dat Edgar Faure gis termorgen in de Nationale Verga dering gekregen heeft, heeft in parlementaire kringen in Bonn levendige voldoening gewekt. Men ziet hjerin het verwijderen van nog een hinderpaal op weg naar de verwerkelijking van een Europese Defensiegemeenschap. In dezelfde kringen hoopt men, dat een compromis bereikt kan worden tussen de Franse aarze lingen en de Duitse eisen met be trekking tot gelijkberechtigheid. DE KONING VAN DE ONDERWERELD NEW YORK (AP) Willie the Actor, de „koning der Ame rikaanse onderwereld", is giste ren in New York gearresteerd. Sinds hij in 1947 als bewaker vermomd uit een gevangenis in Pennsylvania ontvluchtte stond hji op de lijst der meest gezochte misdadigers. Willie heeft te maken gehad met alle grote berovingen, die dp laatste jaren in de Ver. Sta ten plaats gehad hebben. Bij een dezer zaken werd in 1950 in Boston een gepantserde auto met 1.500.000 dollar buitgemaakt. Zijn ware naam is Willie Sut- on. Hij is 50 jaar oud. Twee po- litie-aigenten arresteerden Willie omdat hii op verdachte wijze aan een geparkeerde auto stond te morrelen. Het was zijn eigen wagen. „Ik ben alles beu", zei Willie tegen de agenten, toen zij ont dekten met wie zii te maken hadden. Nieuwe lector te Nijmegen Het bestuur der Sint Radboud. stichting heeft dr. E. J. Ariëns te Utrecht benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde met leeropdracht voor pharmacologic. De heer Ariëns is geboren te Wijk bij Duurstede op 29 Januari 19l8. Hij is aan de Rijksuniversi teit te Utrecht gepromoveerd in de scheikunde en geneeskunde op proefschrift „Verband tussen chemische structuur en pharma codynamic van de sympathe- mimotische phenylalkyl-aminen. Deel I de hyper-glycaemie Deel II de hypertensie". Opera-orkest B.B.C. ontslagen. Het opera-orkest van de BBC is ontslagen. Volgens de Daily Express tracht men van de 63 ontslagen musici er 45 weer werk te verschaffen door epn radio orkest voor lichte muziek oP te richten. Het is het tweede orkest dat na de bevrijding uit de En gelse omroep verdween. Het eerste was bet BBC-theaterorkest dat jn 1949 het veld moest ruimen De BBC verklaarde: „Wij zenden steeds meer opvoeringen uit de opera-theaters uit, of speciale op namen van continentale voor stellingen." gisteren werd aangenomen en die onder zeker voorbehoud het op richten van een Europees leger met medewerking van West-Duit se troepen aanvaardt, is o.a. vast gelegd dat met de recrutering van West-Duitse troepen niet zal mo gen worden begonnen eer het verdrag over de Europese defen siegemeenschap door de parle menten van alle zes deelnemende landen Frankrijk, West-Duits- land, Italië en de Benelux is bekrachtigd. Omdat dc socialisten in de Franse Assemblee op de wip zit ten, betekent deze bepaling, dat de socialisten zelf kunnen beslis sen wanneer met de Duitse her bewapening een aanvang zal worden gemaakt, m.a.w. dat deze op de lange baan zal worden ge schoven. In het ontwerp-verdrag dat nu gewijzigd zal moeten worden was bepaald, dat de recrutering kon beginnen zodra het verdrag was getekend. De regerings-resolutie stelt voorts vast, dat Duitsland geen lid zal worden van de NATO. Er worden garanties ge- eist t.a.v. een West-Duitse wapen productie, de politie en een eer lijke verdeling van lasten. De nationale basis-eenheden in het Europese leger zouden zo klein mogelijk moeten worden ge houden teneinde vorming van op zichzelf staande nationale forma ties te vermijden, terwijl de reso lutie tenslotte aandringt op her nieuwde pogingen om de mede werking van Engeland te ver krijgen. LEIDEN, 19 Febr. In de af gelopen nacht is te Leiden op 68- iarige leeftijd overleden prof. dr. J. A. J. Barge, oud-hoogleraar in de anatomie en emgryologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden en oud-lid van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal. Johannes Antonius James Bar ge werd 27 Januari 1884 in Se- marang geboren. Hij bezocht het R.K. Gymnasium te Katwijk aan de Rijri en studeerde geneeskun de aan de Gemeentelijke Univer siteit van Amsterdam, waar hij promoveerde op een proefschrift getiteld: „Friese en Marker sche dels". Op 7 Mei 1919 aanvaardde prof. Barge 't hoogleraarsambt aan de Leidse Universiteit. Met ingang van 27 Januari 1949, zijn 65ste verjaardag werd hem bij Konink lijk Besluit op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Prof. Barge had van 1937 tot 1949 voor de Katholieke Volks partij zitting in de Eerste Kamer. Hij was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Officier in de Orde van de Kroon van België. Hij was voorts lid van het Amsterdams Genootschap van natuur- en geneeskunde, lid van de maatschappij tot bevordering van de geneeskunst van het pro vinciaal Utrechts Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, vice-voorzitter van het Neder lands Natuurkundig Bureau voor anthropologic en voorzitter van de vereniging tot bevordering der wetenschappen onder de ka tholieken in Nederland. In de be zettingsjaren werd hij gedurende enige tijd opgesloten in het kamp te Vught. De plechtige uitvaartdienst zal worden gehouden a.s. Vrijdag morgen om half elf in de pa rochiekerk van de Heilige Willi- brordus te Oegstgeest, waarna de begrafenis op het R.K Kerk hof aldaar geschiedt. STOCKHOLM (N.T.B.) De mededelingen van de spion Enbom over zijn koeriersdiensten voor de Russische atoomspionnage zullen zeker de Amerikaanse en Britse geheime diensten op een lang gezocht spoor brengen, maar even zéker is het, dat dit spoor waardeloos zal blijken, zo schrijft „Stockholms Tidningen" Enbom heeft verklaard, dat hii op het station te Boden be richten in ontvangst heeft geno men van een hem onbekende Noor en dat hij deze berichten verder heeft gebracht naar een derde koerier in Haparanda. Deze verklaring van Enbom sluit goed aan bij hetgeen men reeds weet over de Russische atoomspion nage in de Verenigde Staten. De leider van de Zweedse bur gerlijke verdediging, directeur- generaal A. Sundelin, heeft aan „Stockholms Tidningen" verteld, dat de evacuatieplannen in een zo weinig strikte vorm waren opgesteld, dat Enboms inlichtin gen op dit gebied de Russen geen noemenswaardig voordeel zullen opleveren. Weliswaar zijn er omvangrijke voorbereidingen ge troffen voor een evacuatie, maar pas bii het eventueel intreden van een crisistoestand zal vast gesteld worden waar de mensen heengebracht worden. Naar verluidt, is een van de opdrachtgevers voor de Russische spionnage in Zweden een Zweed, die de schuilnaam „Roland voert. Het zou vaststaan, dat deze. persoon althans in een geval een andere Zweed in contact heeft gebracht met de Sowjet- ambassade, met het oogmerk hem in het spionnagewerk in te scha kelen. Er is veel dat er op wijst, dat de zaak nu haar meest dramati sche fase ingaat en dat deze fase zich zal afspelen in Norrbotten, met Lulea als middelpunt. Enboms medewerkers staan nu „in het zoeklicht". Door Enboms bekentenis is ook Premielening Utrecht niet geheel voltekend Naar wij vernemen is de uit gifte van f5000.000 2J4 pet. pre- mie-obligatiën ten laste van de gemeente Utrecht, in stukken van f100.en f1000.nominaal, niet geheel voltekend. zodat de inschrijvingen ten volle zullen worden toegewezen. een en ander bekend geworden over de wijze, waarop cle Russi sche spionnage-organisatie in Zweden is opgebouwd De Zweedse veiligheidspolitie is op een aantal goede sporen geko men, ook al heeft Enbom niet direct aangegeven, wie de touw tjes in handen hield en houden. Aldus „Stockholms Tidningen" in een optimistische bui. HET WIL ONS VOORKOMEN, dat in de discussie rondom het nieuwe Algem. Staatk. Program (Beginselprogram) van de Ka- tholieke Volkspartij er één punt is, dat, met betrekking tot de interne Partijverhoudingen, on juist dreigt te worden opgelost. Het gaat hier over de vraag, wat voorrang heeft, het reglement of het program. Wij menen, dat, zo gezien, het antwoord niet moeilijk kan zijn. Natuurlijk heeft het reglement in dit geval het algemeen reglement, d.i. de Grondwet van de Partij voorrang. Zij verhou den zich tot elkaar als doel en middel. Het reglement geeft het doel van de partij aan, het pro gram is één van de middelen, dat doel te bereiken. Maar dan gaat het niet aan, dat aan het middel de bevoegdheid wordt gegeven, de omschrijving van het doel te veranderen. Géén or ganieke wet mag in strijd zijn met de Grondwet! Welnu, dit staat niettemin in de K.V.P. te gebeuren. Er bleek behoefte aan te bestaan, om In het Algemeen Staatkundig Pro gram tp herhalen de vermelding van doel en wezen van de Partij, welke vanzelfsprekend ook in het Algemeen Reglement voorkomt. Wij lezen daar, dat het doel der Partij is, „het algemeen wel zijn van het Nederlandse Volk te bevw-deren. op de grondslag van d(T zedelijke normen, gele gen in de natuurlijke orde en in de Goddelijke Openbaring, gelijk deze door het Kerkelijk Leergezag worden verklaard". Zo is dit in de Partijraad van 22 Dgpember 1945, weloverwogen en na een diepgaande discussie, vastgesteld. En zie nu het nieuwste ont werp van het Algemeen Staat kundig Program op dit punt. Daar wordt thans voorgesteld te lezen: ,,De Katholieke Volkspar tij is een vereniging, welke open staat voor alle Nederlanders en ten doel heeft het algemeen welzijn in het Koninkrijk der Ne_ derlanden door deelneming aan het staatkundig leven te bevor deren. Zij staat op de grondslag van de beginselen van de na tuurlijke zedewet en de Godde lijke Openbaring, waarbij zij de uitspraken van het Kerkelijk Leergezag aanvaardt." Nu is het best mogelijk, dat sommigen van mening zijn, dat de nieuwe tekst bij de oude niet zo veel verschilt, maar wie dat te weinig telt, vergeet, dat de wijziging sinds 15 December 1951 een geschiedenis, heeft! Van enkele zijden, in het bij zonder van de prof. Jurgens van de Katholieke Universiteit, bleek men waarde te hechten aan de nieuwe lezing, de verandering heeft dus wel degelijk betekenis, anders zou ze bovendien niet be hoeven te zijn aangebracht. Dat alies is echter van nadere orde. Het is best mogelijk, dat in 1952 de tekst van 1945 niet meer voldoet, maardan moet daaraan voor de goede orde de overweging van een reglements wijziging voorafgaan. Het doel is van hoger orde dan het m i d- d e 1. Het reglement heeft voor rang boven het program. Men moet niet zo gemakkelijk aan de tekst van 't Alg. Reglement kun nen tornen en waken voor „ge legenheidswetgeving", welke in dagen van zekere spanning plot seling kan opkomen. Bovendien staat er niet voor niets in het Algemeen Reglement, dat wijzi ging ervan door de Partijraad met twee-derde meerderheid moet worden aangenomen.. DRONTHEIM (Reuter) De Noorse autoriteiten hebben Zweden verzocht te helpen bii het zoeken naar de vermiste Noorse kem- physicus Per Werenskiold, aldus is te Drontheim vernomen. De Zweedse politie heeft zijn foto doen rondgaan en zijn beschrij ving is door de Zweedse radiostations omgeroepen. op de Dront- Werenskiolds collega's technische hogeschool te heim verklaarden, dat hij geen belangstelling had voor de poli tiek en geen speciale kennis om trent de atoombom bezat. Het hoofd van de afdeling voor kernphysica van de Noorse tech nische hogeschool te Drontheim, professor Tangen, heeft de ver onderstelling dat de verdwijning van Per Werenskiold iets met atoomgeheimen te maken zou hebben, beslist van de hand ge wezen. Zowel in Londen als in de kranten in Noorwegens buur landen bestaat grote belangstel ling voor de vraag, wat voor werk Werenskiold op de hogeschool verrichtte. Professor Tangen heeft nu echter meegedeeld dat er bij de hogeschool geen geheimen zijn. Er gebeuren op het gebied der kernphysica geen bijzonder be openbaar gemaakt. Het zou vol gens de professor belachelijk zijn de verdwijning van Wereldskiold te vergelijken met bijvoorbeeld die van Pontecorvo uit Engeland. In bepaalde kringen te Oslo merkt men op, dat Werendskiold verslaafd is aan verdovende mid delen. Men zoekt verband tussen zijn verdwijning en een onlangs ontdekte diefstal van dergelijke middelen te Tronthjem, de woon plaats van Werendskiold. Valse bonnetjes ZWOLLE De woonwagen bewoner H.J.S. uit Raalte is aan gehouden, omdat hij bii een op koper te Zwolle bonnetjes ver valste. Hii leverde goederen, maar het gewicht. V£m deze par- langrijke dingen en alles wordt tijtjes verhoogde hii valselijk. Zowel de arrestatie van de Zweedse com munist Fritiof Enbom (rechts) als de ver dwijning van de Noor Per Werendskiold (links), hebben in Scandinavië veel op zien gebaard. Men leze daarover op deze blad- zijde. De Werklooshei echter alle werl 1 Juli werkloos i uitgesloten. Zij j de sociale bijst genieten. De we ongunstiger pos: turn. Immers hel werklozen van per week, terwij zij zijn gehuwd, uitgekeerd. Dit die door de dii werd gehouden. Onder de I vallen allen, di zijn met uitzone tenaren onderw spoorwegpersonof een vast loon va gulden per jaar 65 jaar- en oude beperking zijn werking van de die niet steedis in zoals personen, werk verrichten, or kest, provisie- werkers, D.U.W Werk loosheids we' verzekeringen in geldverzekering ioosheidsverzeker Om aanspraak ken op een uitl de wachtgeldve: de betrokkene n gen in loond'ien werkt in eenze, in de 12 maand aan de werkloos op een uitkerin werkloosheids ver; dig, dat betrokke loondienst heeft schiillig in welkt de 12 maanden a heid voorafgaand Prem De premie, die geldverzekering In 't bekendi centrum Hami ziekenhuis, wai landse zusters de bogen" t werken. Tijden in dit plaatsje h der Voort heel deze zusters Vandaar dat a Wjm, tezamen eerwaarde he Von Fisenne i Dinsdagmiddag meter, zijn doe Hamar om de dank voor alles Wim van der gedaan een aan lelies aan te bloem is in d> Noorwegen zo bekend. Maandi beide heren in i vangen door de Oslo, waarbij hen heeft gelul de schitterende Wim. Vandaag en de Neder tan ten ontvangen gezant te Oslo. Niet het weer, r steek gelaten. V behoorlijk gevoe Zondag niet zo'i voetbalprijsvraac goede hoop. Daa zoveel weken n van de opgaven 1. Achter de nar volgens Uw i 2. Oplossingen t moeten als bi plakken en op daarmee besp 3. Oplossingen n van dit blad z ELKE WOENS1 »E NIEUWE Voor elke goe Voor het juist vo de goede cijfers 1 tueel door het lo' schikbaar gesteld: Er wordt ove dentie gevoerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6