Driehonderdduizend gulden kwamen niet in goede handen Nieuwe Dickens-uitgave TWEEDE KAMER Twee ondernemers voor malversaties gearresteerd Olympisch nieuws In 1953 in Amerika Zonsverduistering op 25 Februari Om de inbreker Naar wij vernemen Belangrijk initiatief van het Spectrum JloMefótaatjei en LEIDEN In de nacht van Maandag op Dinsdag j.L zijn door de politie van hun bed gelicht L J. S. te Oegstgeest en R. J. T. te Leiden, verdacht van malversaties in de N.V. Nederlandse Wetenschappelijke Boekhandel te Leiden, S. was ten tijde van deze malversaties, die in 1948 zouden zijn gepleegd, directeur van genoemde N.V., waaraan toen ook T. verbonden was. Zii worden verdadht vain vals heid in geschrifte, waardoor het beeld van de balans rooskleuri ger kon worden voorgesteld dam in werkelijkheid het geval was. Door deze knoeierijen kon nieuw kapitaal worden uitgetrokken. Naar aanleiding van de arresta tie van de ondernemer I. S. wordt te 's Gravenihage nader vernomen, dat deze verdacht wordt van oplichting, tot een be drag van naar voorlopige schat ting f300.000. S„ die tezamen met een van ziin assistenten gear resteerd is, maakte er werk van om kleine naamloze vennoot schappen op te richten. Hij stel de van deze N.V.'s statuten op en veranderde, kort voordat de aandelen daarvan aan het pu bliek onderhands werden aan geboden, deze statuten, waarop opnieuw goedkeuring van over- heiidiszijde moest worden verkre gen. Zo kon hii op grond van onveranderde statuten aandelen verkopen en directeurs- en com- missarissenplaatsesi Vergeven, terwijl ongeveer een jaar tot an derhalf jaar later bleek, dat mid dels de veranderde statuten, die in een „aandeelhoudersvergade ring'' genomen waren, directeu ren, commissarissen, noch an dere aandeelhouders ook maar enig recht konden doen gelden. S. heeft een groot aantal naamloze vennootschappen in een zogenaamde bele<gigings*maat- sehapeii. de Zuidhollandse Be leggingsmaatschappij. onderge bracht. Zelve stond hii garant voor de naamloze vennootschap pen, doch de Zuid-Hollandse Be leggingsmaatschappij stond weer garant voor hem. Door deze juridische construc tie, waarbii hij de raad heeft in gewonnen van een vroegere ad vocaat. die voor de oorlog veie jaren lang lid is geweest van de N.S.B. en voor deze partij zitting heeft gehad in de Tweede Ka mer, mr. van V., meent S. dat hii ziin practiiken straffeloos heeft kunnen bedrijven. In hoeverre dit het geval zal ziin, moet de Justitie thans uitmaken. Gebleken is, dla-t vriiwel alle naamloze vennootschappen vam S. waardeloos ziin gebleken, on danks het feit dat hii aan „com missarissen en directeuren" gun stige balansen rondzond en ten slotte als anti-climax een balans, waaruit bleek, dat de naamloze vennootschap een volkomen mis lukking was Er staat in de wet, dat het publiceren van valse ba lansen strafbaar is, doch S. pu bliceerde niet, maar stuurde alleen deze valse balansen ter inzage. Hier zit dus ook een zeer moeilijke juridische knoop. Uit alle delen van het land zij-n klachten van slachtoffers van d'eze N.V.-con-structdes geko men. Een familie is zeker gedu peerd voor ongeveer f60.000. Di verse vooraanstaande mensen hebben bedragen van flO.OOO tot f30.000 in de ondernemingen van I. S. gestopt. Twee dezer onder nemingen, de Leidse onderwijs instellingen en het Zuid-Holland's Drukkerijbedrijf schijnen te flo- Voor ons Hollanders is de aardigheid er eigenlijk een beetje af, nu de schaatswedstrijden ach ter de rug zijn. Maar in de Noorse hoofdstad en haar omge ving gaat de zaak nog lustig verder ten aanschouwe van dui zenden liefhebbers van de win tersport. Het ijshockey-tournooi mag zich in een overweldigende be langstelling verheugen en de 50 KM cross-country op ski's, die gisteren gehouden werd, zag langs de weg duizenden toe schouwers. Hier volgen de uit slagen van wat er gisteren ge beurde: 50 KM ski ..cross-couty". 1. en Olympisch kampioen: Hakulinen (Finl.) 3.33.33; 2. Kolehmainen (Finl.) 3.38.1; 3. Estenstad (Nrw.) 3.38.28; 4. Oekern (Noorw.) 3.38.45; 5. Mononen (TTnl.) 3.39.21; 6. Nils Karlsson (Zw.) 3.39.30; 7. Landsem (Nrw.) 3.40.43; 8. Maartman (Nrw.) 3.43.43; 9. Kuvaja (Finl.) 3.46.31; 10. Toernkvist (Zweden) 3.49.52. De slalom voor dames 1. en Olympisch kampioene Andrea Mead Lawrence (V.S.) 2.10.6; 2. Ossi Reiohert (Did.) 2.11.4; 3. Anoe Marie Buchner (Dld.) 2.13.3; 4. Celina Seghi (It.) 2.13.8; 5. Imogene Anna Op- ton (Canadla) 2.14.1; 6. Madeleine Berthod (Zwits.) 2.14.9; 7. Mary- sette Agnel (Fr.) 2.15.7; 8/9 Trude Jochum-Beiser (Oost) en Giuliana Minuzzo (It.) 2.15.9; 10. Olivia Auissoni (Zwits.) 2.17.0. WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAATSEN OSLO. 20 Febr. (AP) Tien landen, inclusief de Sowjet Unie, zullen volgend jaar in Amerika deel nemen aan de wereldkam pioenschappen 1953. Sedert het einde vap die tweede wereldoorlog zal het de eerste maal ziin dat Rusland zal deel nemen aan de wereldkampioen schappen hardrijden op de schaats. Rusland Noorwegen, Zweden en Finland zullen vier man zenden, Nederland drie, Italië en Engeland elk twee man, Oostenrijk. Hongarije en Duits land elk één. De Russische belofte om aan de wedstriiden deel te nemen, werd gedaan door Constantin Andrianov, president van het Russische Olympische Comité. Theologische faculteit in Joego-Slavië opgeheven BELGRADO, 20 Febr. (Reuter) Woensdag heeft het Joegoslavi sche directoraat voor voorlichting berichten bevestigd, volgens wel ke de regering de rooms-katho- lieke en Servisch-orthodoxe ker ken heeft meegedeeld, dat alle theologische faculteiten aan Joe goslavische universiteiten zullen worden opgeheven. In de voormiddag van Maandag 25 Febr. a.s. zal een gedeelte lijke zoneclips te zien zijn als de lucht niet betrokken is. Op die dag, dat wil zeggen, op dat ogenblik staat de maan juist tus sen de zon en de aarde. Zoals bekend is, loopt de maan in een kring rond de aarde, daar doet ze 28 dagen over. Een paar ma len in het jaar kan het voorko men, dat de maanschijf op haar weg dan voor of vlak bij de zon neschijf passeert en dan kan de zon erdoor verduisterd worden, soms geheel, men spreekt dan van een totale zoneclips. Op 25 Februari komt de maan niet precies midden voor de zon. te staan, zodat deze laatste slechts gedeeltelijk verduisterd wordt. Men ziet de zon dan met een „hap er af" zoals dat bij de maan vaak voorkomt. Enige tijd voor tien uur ziet men de don kere maanschijf aan de rechter kant voor de zon schuiven. Om kwart over tien is het midden der verduistering, daarna gaat de maanschijf verder naar links, tot de zon, spoedig weer geheel te zien zal zijn en de verduiste ring is afgelopen. reren. Het is wel merkwaardig, dat deze bedriiven uit de Zuid- Hollandse Bei egg ingsmaat schappij ziin gehaald en dus geen deel meer uitmaken van de N.V.-con- structies. waaraan anderen hun geld verloren. Dp Justitie dip thans de be scheiden en administratie van I. S. in beslag heeft genomen, on derzoekt op het ogenblik tot wel ke bedragen Nederlanders in de ondernemingen van I. S. ziin ge dupeerd*. BRUNSWICK, Georgia, (A.P.). Een zekere Claude E. Kidd hoorde 's nachts een hoop lawaai, greep zijn re volver en snelde een agent te hulp, die bezig was een inbreker in te rekenen. In de duisternis en de ver warring schoot Kidd de agent in zijn been en greep een buurman, die ook was toegesneld, bij zijn kladden. De inbreker ontsnapte. WEST-DUITSE SOCIALISTEN ONTEVREDEN Over conferentie in Londen BONN (Reuter). Het cen trale comité van de West-Duitse sociaal-democratische partij zegt in een verklaring, dat de resulta ten van de Londense conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken er toe geleid hebben, dat de partij haar „scherpe afwijzing" van de toetreding van West-Duits- land tot de Europese verdediging handhaaft. is de 16-jarige Nederlandse ma troos J. Deurloo uit Zierikzee als gevolg van kolendampvergiftiging aan boord van zijn te Jemeppe- Surmeuse (B.) liggende schuit, overleden. brak brand uit in de kisten-, kasten- en broeiramenfabriek van de fa. Rijk-Varekamp te 's-Gra- venzande. De brandweer wist het vuur te beperken tot de opslag plaats, die echter geheel uit brandde wordt te Eindhoven in September een grote tentoonstelling gehou- ren, gewijd aan handel, industrie en ambacht, onder de naam Zuid Nederlandse beurs..,. herdenkt Mr. A. Adema Zijlstra, gedelegeerd lid van de raad van beheer van de N.V. Exploitatie Maatschappij Scheveningen, van daag het feit, dat hij vijf en twin tig jaar geleden zijn werk bij deze maatschappij aanving. Achttien jonge Indonesiërs zijn naar Engeland gekomen, waar ze aan de Luchtvaarthogeschool in Hamble, bij Southampton, een opleiding ontvangen tot verkeersvlieger. (Vervolg van Pag. 1) having van de bestaande leeftijds grens uit. Tegen V.V.D. met uit zondering van de heer Vonk, en de Communisten. Het voorstel tot wijziging van de procedure van Grondwetsher ziening (geen Kamerontbinding maar behandeling in tweede le zing door een speciaal gekozen Grondwetskamer) zou zoals reeds de vorige week was duidelijk ge worden, zelfs geen eenvoudige meerderheid kunnen halen. Voordat gistermiddag tot stem ming werd overgegaan deelde minister Beel mede, dat de rege ring aan H. M .de Koningin heeft voorgesteld om dit wetsontwerp in te trekken. Hangende deze be slissing maakt het wetsontwerp geen punt van beraadslaging meer uit. Twee amendementen van de heer Andriessen (K.V.P.) inge diend op het wetsontwerp inzake leeftijdsgrens Tweede Kamerleden waren inmiddels ook door de Ka mer aanvaard. Het eerste, dat het voor het houden van openbare vergaderingen vereiste aantal le den o*p een derde bepaalt, werd met 64 tegen 24 stemmen aange nomen. Tegen A.R., Staatk. 6e- ref., de heer van de Wetering (C.H.), de heer Weiter en de communisten. Het tweede amen dement, dat het een afgevaardig de mogelijk maakt om óók te stemmen voor een collega, die ambtshalve buitenslands vertoeft, werd in zeer verdeelde stemming met 52 tegen 36 stemmen aan genomen. Minister Beel had de vorige avond het amendement sterk ontraden. Motie Donker. Als sluitstuk van een langdu rige discussie óver een op het zelfde wetsontwerp ingediend amendement v. d. Goes van Na- ters (P.v.d.A.), dat de avond te voren door de voorsteller was in getrokken, kwam gisteren een motie-Donker in behandeling, waarin de regering wordt uitge nodigd, om nog bij deze Grond wetswijziging de positie van het parlement te regelen voor tijden, waarin het onmogelijk zou zijn om normale verkiezingen te hou den. De parlementaire enquêtecom missie heeft het ontbreken van een dergelijke regeling als een groot nadeel gevoeld bij haar on derzoek inzake het te Londen ge voerde beleid en het was dan ook niet toevallig, dat deze motie door een aantal leden van die commis sie was ingediend met als eerste ondertekenaar de voorzitter van die commissie, die echter wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Mening prof. Romme. De motie werd echter bestreden door prof. Romme (K.V.P.)die als eerste zijn mening gaf, dat het niet mogelijk is om regelingen op te stellen voor een situatie, waar van men de omstandigheden niet kan overzien. Zaken als deze dienden zijns inziens aan het staatsnoodrecht te worden over gelaten. Een soortgelijke mening gaf ook de heer Tilanus (C.H.). De heer v. d. Goes van Naters (P.v.d. A.), Oud (V.V.D.) en Schouten A.R.) achtten het daarentegen van het grootste belang, dat tot het uiterste wordt vastgehouden aan het bestaan van de volksver tegenwoordiging. Minister Beel verklaarde, dat de regering bereid is om het vraagstuk andermaal in studie te nemen, gehoord de Grondwetscommissie, maar dan in het kader van een algemene Grondwetsherziening. De heer v. d. Goes van Naters (P.v.d.A.) bleef voorkeur hebben voor een regeling in het kader van de aan hangige grondwetsherziening, maar hij wijzigde zijn motie op dit punt in „zo mogelijk". De mo tie werd met 59 stemmen tegen 26 aangenomen. Vóór stemden de P.v.d.A., A.R., V.V.D., negen le den van de K.V.P., vijf leden van de, C.H., de Staatk. Geref. en de heer Weiter. Toen de boeken van Charles Dickens destijds in Engeland verschenen, werden ze bijna even snel in het Nederlands vertaald. De vertaling was maar zo, zo. Men kan er de vermakelijkste fouten in vinden. Onder de laat ste oorlog besloot de uitgeverij Het Spectrum al om een nieuwe vertaling in een goedkope editie onder het Nederlands publiek van thans te brengen, die verta ling diende ditmaal echter goed te zijn en volkomen recht te doen aan de stijl en de fijne nuance ringen van het werk. Onder toezicht van prof. dr. A. G. van Kranendonk en J. W. F. Werqmeus Burning is meni aan het werk getogen. Godfried Bo rn ans nam de vertaling van de Pickwick Papers op zich, C. J. Kelk nam Oliver Twist voor ziin Tekening, G. J. W. Weremeus Bunimg-Ensink Little Dorrit. De protestantse dichter wijlen Hein de Bruin Great Expectations, Emmy van Lokhorst Dombey and Son. Bovendien werdten dr. J. B. van Ameronigen, J. C. Bloem, Antoon Coolan, Hans van Haa- ren, Clara Lennart. K. Luiberti, Jan Nieuiwenlhuds en nog enkele anderen aan het werk gezet. Vrijdag komt het eerstp deel van de serie uit. Het eerste deel van de Pickwick Papers met de oorspronkelijke prenten verlucht. Die Papers waren een bijzonder geval. Robert Seymour, een be kend tekenaar had enkele pren ten gemaakt, Dickens zou er een verhaal bii schrijven. Dickens echter bevielen die prenten niet en op een bepaalde Zondag had hij daaromtrent een onderhoud met de tekenaar. Dinsdagochtend daaraanvolgend schoot Seymour, die uiterst gevoelig was, zich in zijin tuinhuisje dood. Phiz of Halblot K. Browne werd toen d*e illustrator van de rest. Kostelijk Deze prenten alleen ziin al kostelijk. Ze hebben generaties Nederlanders geboeid en ver maakt. Bij d*e 15de en 16de afle vering van de Papers waren er a,l 40.000 intekenaren. Bii andere boeken is dit aantal zelfs tot 5*0.000 gestegen. Zij werden ver slonden. Niet alleen door leze ressen en lezer®, die het vooral om het verhaal te dioen is, maar ook door de society, door het lit terair gevormde publiek. Dickens werd* niet alleen een volksschrij ver in de gewone beperkte bete kenis, maar een schrijver voor het gehele Engelse volk. Blijkens de vele herdrukken is hii diat op DR. WIRJOPRANATO SUKARDJO ONDERSCHEIDEN VATICAANSTAD. (KNP) Z.H. de Paus heeft aan Dr. Wir- jopranato Sukardjo bii gelegen heid van zijn afscheid als Indo nesisch gezant bii de H. Stoe] 't Grootkruis van de Orde van de H. Gregorius de Grote verleend, als teken van de tevredenheid van de H. Vader over de wijze, waarop Dr. Wirjopranato Sukar djo SfideTt Mei 1950 zijn ambt heeft vervuld. Dr. Wirjopranato Sukardjo stelde de H. Vader tij dens deze audiëntie officieel op de hoogte van ziin nieuwe benoe ming tot gezant bii de Republiek Italië. WINTERSPELEN REDDEN EEN MENSENLEVEN De Olympische Winter spelen hebben gisteren het leven van een Noorse arbei der gered. De man was van zijn plaats aan een draaibank gelopen om te gaan luisteren naar de radio-uitzending van de tienduizend meter uit het Bislett-Stadion. Juist toen hij weg was schoot bij een andere draaibank een stuk metaal van dertig kilo weg. Het werd precies naar de plaats geslingerd, waar de arbeider gestaan zou hebben als zijn sportenthousiasme niet over zijn plichtsbesef had gezegevierd. PLANNEN EN WERKELIJKHEID Er was indertijd een plan-Mansholt, inzake integratie, dan wel een wording, van de land bouw in West-Europa. „Nadere bijzonderheden ontbreken nog.Toen kwam er een Frans plan, dat één West-Europese markt wilde. Ook daar in kwam weinig schot. Intussen zaten de West- Europese landen elkaar dwars op verschillende manieren, met allerlei invoerbeperkingen, om allerlei motieven. Deze waren natuurlijk op zichzelf respectabel, maar lieten van de basis van de schone plannen wei nig heel. Tot overmaat van ramp kwam Ame rika glashard met in voerbeperkingen voor zuivelproducten, welke gehandhaafd worden met een hardnekkigheid, een betere zaak waardig! Nu heeft de Franse regering (die alweer aan een zij den draad gehangen heeft vanwege het Euro pese leger) opnieuw een plan ingediend voor een internationaal „land bouwschap", in de geest van het Schuman-plan voor kolen en staal. Weg tolmuren, vrijheid in het agrarische handels verkeer! Of het lukken zal? In het klein wil het nog maar niet. Wij ma ken met België allerlei Benelux afspraken, maar die worden keer op keer straal genegeerd. Nu weer in zake de boter, die de Belgen met voor. bijlopen van ons land in Denemarken kopen. Maar Denem'arken be hoort ook bij West- Europa! En de landbouw is de Aehilles-hiel van de BeneluxWij moeten dus vooralsnog tot de slotsom komen, dat plannen prachtig zijn maar dat de werkelijk heid dikwijls minder mooi is Woningbouw De Journalisten-fede ratie doet mee met een oproep van verschillende organisaties om de nieu we nationale leningen voor de woningbouw te doen slagen. In een ma nifest lees ik, dat het 'n ramp zou zijn, indien de woningbouw niet op peil zou blijven, en indien duizenden bouwvakar beiders zonder werk zou- den komen. Die ramp kan voorkomen wor den dat heeft het Ne derlandse volk in zijn macht. Nou als dat zo is (en wij geloven dat het zo is) dan zou het toch eigenlijk wel treu rig wezen als het met die leningen niet lukte. Maar dan zeggen de ma. nifesters en de journa listen zeggen dat dus ook, dat „wij jaarlijks honderden millioerien uitgeven voor doelein den die minder dringend zijn dan de bestrijding van de woningnood." Even peinzen wat dat kan zijn! Dan geloof ik, dat bedoeld wordt de grote omzet aan drank en rokerij en andere luxe dingen. Nou wil ik niet meer denken aan de perslunch van twaalf gulden, maar ik zal toch met belangstelling gade slaan, hoe mijn collega's een voorbeeld gaan ge ven van versobering. Voortaan alleen thee op persconferenties en lege asbakken op de redactie tafels???? (Ingez. door M. J. R. te B.) En dan nog ieis! Op de vergadering van de Prov. Staten van Noord Brabant heeft mr, Sassen er op gewezen, dat het soms toch een vreemde boel is met de maatregelen, welke de Overheid neemt. Er zijn al duizenden werkloze bouwvakarbeiders en dat kost grote sommen aan ondersteuning. Voor elke vier weken werklozen steun aan de bouwvak mensen in Vught bijv. zou men drie huizen kunnen bouwen! De op lossing ligt voor de hand. Laat het departe ment van Sociale Zaken voor een paar millioen deelnemen aan de wo ningbouwlening en de werkloosheid raakt van de baan. De mensen hebben weer werk en de woningbouw gaat voort! Slimple comme bonjour, zou de Fransman zeggen Stieren en mensen Blijkens een bericht in de Volkskrant" ziin ver leden week in het thea ter Carré tweP stieren losgebroken, die, zo DE NOOR ANDERSEN is dus een fenomenaal schaatsen rijder. Hij is bovendien een serieus mens, wat lang niet van alle sportmaniakken gezegd kan worden. Wij lazen, dat Andersen verteld heeft, hoe het enorme resultaat van drie gouden medailles verkregen kon worden door een jarenlange serieuze, systematische training, waarbij de man zich van alles ontzegde wat hij moest laten en zich op alle mogelijke manieren, terwille van zijn sporttraining, ontzag. En toen moesten wij denken aan het pas in de liturgie herhaalde woord van Sint Paulus, over de sportlieden van de klassieke arena, die zich zozeer inspannen voor een vergankelijke kroon van aardse glorie. Hoe moeten wij ons dan wel in spannen om een kroon van eeuwige onvergankelijkheid te verwerven. Zelfs daaraan heeft het succes van Andersen ons weer herinnerd stond er, „grote conster. natie hebben verwekt onder het personeel, dat in de foyers en achter de buffetten enige scha de aanrichtteDe stieren waren blijkbaar makker dan de mensen, die hun troost zoch ten achter de buf fetten Voor de koude oorlog Rusland, zo lezen wij in de bladen, heeft voor 40 millioen koe lschepen in Nederland besteld. Is dat om de koude oor log op peil te houden? Benelux! Urker vissers hadden een tijdje geleden aan Belgische collega's haar fijn uitgeduid, hoe zij visten. De Belgen keken het af en pasten die me. thode verbeterd toe. Zij deden des nachts won derlijke vangsten en men sprak van het bestaar. van een atoomkuil of 'n haringmagneet. Daar wilden nu de Urkers op hun beurt wel eens ha ring of kuit van hebben, maar toen zij bij de Bel gen aan boord wilden komen, werden ze weg gejaagd. Dat noemen ze nu Benelux! De Urkers, een hekel hebbend aan vissen in troebel water, zijn er niettemin toch achter gekomen en ma ken nu ook wonderlijke visvangsten. Maar ze zijn een Benelux-ervaring rijker geworden. Veiligheid vóór alles! Over huizen gespro ken, het volgende moet historisch zijn. Ergens in Baden is het plaatsje, laten wij het Linden noemen, ietwat berucht om het feit, dat de in woners ervan moeilijk hun handen kunnen thuis houden. Nogal lan ge vingers weet u. Een reiziger in de nacht met, een voertuig onderweg, vroeg aan de koetsier, of hij nu ai in Linden was. Jazeker, zei de man. Maar ik zie hele maal geen huizen, merk te de reiziger op. O, maar wat dacht u, dat de inwoners van Linden des nachts hun huizen is het werk van een ar me koster, die gedwon gen was, voor de cultus te werkenBach, slachtoffer van het cle- ricalisme, in waarheid pro-communist! Nieuwe leuze! Het communistische manifest van 1848, dat eindigt met de suggestie ve oproep: „Proletariërs aller landen verenigt u". heeft allang afgedaan, maar nu is er toch een nieuwe internationale in de maak. „Hengelaars aller landen, verenigt u" luidt de slagzin van de uitnodiging van de sportvissers, die in Rome een internationaal con gres gaan houden. Waar die hengel al niet toe leidt! Ook landen achter buiten lieten staan?het ijzeren gordijn heb ben er belangstelling Bach Een Spaans blad ver telde onlangs, dat de Sovjetpers een bericht lanceerde over de grote Bach, toen hij met weid se feesten was herdacht inLeipzig. De Rus sen vinden het verkeerd Bach te eren als een re ligieus componist. „Men moet zulke gewijde mu ziek niet zoeken bij Bach", zeggen zij, „maar zijn werk is veeleer te beschouwen als de uit drukking van een ideo logie, die naar sociale vooruitgang streeft, het voor, al kunnen zij „op het ogenblik" geen af gevaardigden zenden. Natuurlijk niet; de plaats van het congres doet te veel denken aan de wereldberoemde vis ser Petrus en zijn man nen Maar „belang stelling" is er wel. Je weet nooit, hoe er nog eens in troebel water te vissen valt. Hij kon toch praten In de trein naar Utrecht van Amsterdam af. In de coupé-hoek zit een heer. Tenminste, dat leek zo. Ik kwam binnen, voelde me ook een heer en zei: „Goede middag." Geen antwoord. Zeker een vreemdeling, dacht ik. Er kwam weer een heer binnen. Hij zei ook: „Goeie middag." Geen antwoord. Zeker een echte buitenlander, dach ten wij. Toen kwam er een heer met een dame binnen en met twee kof fers; die deponeerde hij in het net. Toen zei de heer in de hoek: „Denkt u asjeblieft om mijn hoed, die kan ik zelf wel in model brengen". „Hij kan toch praten", zeiden wij, de tweede heer en ik, tegen elkaar De Naam van God De Naam van God hebt u daar wel eens over nagedacht? wordt in bijna alle bekende talen in vier letters ge speld. In het Latijn: Deus; in het Frans: Dieu; Duits: Gott; Scandmaafs: Odin; Zweeds: Codd; He breeuws: Adon; Syrisch: Syra; Tartaars: Idga; Spaans: Dias; Indisch: Zeni; Turks: Addi; Egyptisch: Zent; Japans: Zani; Iers: Dieh; Ara bisch: Alla en nog meer. De Grieken spreken van Theos en alleen Neder land en Engeland spre ken van God. Maar de Naam van God wordt geëerd en geroemd „tot aan 't uiteinde der aar de!" Correspondentie C. van H. te R. Neen, het is niet juist te veronderstellen, dat Andersen met atomen- regie gereden heeft; dat zou Nederland, dat im mers op atoomgebied goede maatjes is met de Noren, nooit goedgevon den hebben. Uw veron derstelling, dat de Noor se atoomgeleerde daar om verdwenen zou zijn, lijkt ons dan ook niet redelijk. Daarvoor zou pas reden geweest zijn, als Andersen dan ver loren had Mevr. X.IJ.Z. te A. Het is waar, dat iin de grotere steden vooral de steun aan het nationaal geschenk voor Amerika tegengevallen is. Dat vinden wij jammer. Hoe het komt? Men zegt, dat vele Nederlanders het houden op het bekende spreekwoord: Zoals het klokje thuis tikt, tikt het toch nergens. het ogenblik nog. Hii zal het in de goedkope Prisma reeks van Het Spectrum, als de voorteke nen niet bedriegen ook weer voor het Nederlandse volk ziin. Bij voorui'fcbetalinig of bij inte kening is de prijs der deeltjes al zeer billijk, maar ook los ge kocht is deze niet te groot. De Engelse Pinquins en de Ameri kaanse Pocket Books helbben veel serieuze literatuur bii leze ressen en lazers gebracht, die er anders nooit kennis mee zouden hebben gemaakt. Dat Het Spec trum iets dergelijks in Neder land win bereiken is alleszins lofwaardig Wij vertrouwen, dat deze uitgave, waarin ook John Forster's Leven van Dickens is opgenomen, een groot succes zal worden. Hongaarse priester-arbeider in concentratiekamp gestorven WENEN, (KNP) Pater Cas par Gusztav, vroeger hoogleraar aan de universiteit van Budapest en als rector verbonden aan het Magdalena-ziekenhuis, is in de gevangenis van Vac bii Boedapest gestorven tengevolge van door stane mishandelingen en ontbe ringen, aldus verneemt het KNP uit Wenen. Pater Gusztav werd in 1949 ge arresteerd, doch korte tijd daar na bevrijd. Hij slaagde toen erin naar het buitenlartd te ontkomen. In 1950 werkte hij als aalmoeze nier onder de Hongaren in Oos tenrijk. Hetzelfde jaar echter viel hii te Emms in handen van de Russische militaire politie, die hem aan de Hongaarse autoritei ten uitleverde. Ongeveer tegelijk met z'n over lijden kwam het bericht, dat de jonge, maar reeds bekende Hon gaarse priester, Josizef Freesz, na driejarig verblijf in verschillen de concentratiekampen is ge storven. Deze jonge priester werkte met nog vijf anderen als gewoon arbeider in de fabriek, waar hii zijn apostolaat uitoefen de In 1949 werd hii gearresteerd en veroordeeld als reactionnair en als spion van Kardinaal Minds- zenty. VROUW ALS PRESIDENTE VAN DUITSE KATHOLIEKENDAG Weduwe van door Hitler vermoorde leider K.A, LIMBURG a.d. Lahn, (KNP)— De komende 75e Duitse Katho liekendag. die deze zomer in Berlijn zal worden gehouden, zal voor het eerst in de geschiedenis der Duitse Katholiekendagen door een vrouw worden gepresideerd. Het Centrale Comité van deze in stelling heeft dezer dagen te Lim burg vergaderd en bij deze ge legenheid besloten mevr. Klau- sener met 't voorzitterschap van deze grootse manifestatie te be lasten. Mevr. Klausener is de we duwe van de bekende „Ministe- rialrat" Klausener, referendaris In het Ministerie van Vice-Kan- selier Franz von Papen en lei der van de toenmalige Kath. Ac tie in Nazi-Duitsland. die tij dens de bloedige „Röhmputsch" in 1934 pp persoonlijk bevel van Hitier werd vermoord Tot viee- voorzitters werden benoemd de leider van de „Bond der Katho lieke Duitse Jeugd" Oskar Nei- singer, Prof. Dr. Dessauer alsme de een om begrijpelijke reden nog niet met naam genoemde arbeider uit de Sovjet-Russische bezettingszone. BRANDWEER NAAR WITTE HUIS WASHINGTON, 20 Febr. (Reu ter). Dinsdag snelden wagens van de Washingtonse brandweer in allerijl naar het terrein van het Witte Huis, de officiële resi dentie van de Amerikaanse pre sident. Het alarm bleek echter niet zo ernstig als aanvankelijk vermoed werd. Er bleek brand uitgebroken te zijn in een van de bouwketen. Amsterdamse subsidies aan de Nederlandse Opera B. en W. van Amsterdam heb ben de gemeenteraad het voorstel doen toekomen aan de stichting Nederlandse Opera voor het sei zoen 1951/52 een subsidie te ver lenen van ten hoogste f 506.000 en over het tijdvak 1 September 1951 tot en met 31 December 1951 een aanvullend subsidie van hoogstens f191.150. Voorts ter dekking van de in de seizoenen 1949/50 en 1950/51 geleden verliezen een extra-sub sidie van ten hoogste f 140.000. ZWEEDS KONINGSPAAR UIT LONDEN VERTROKKEN LONDEN, 20 Febr. (A.P.). Koning Gustav en Koningin Louise van Zweden die de be grafenis van Koning George bij gewoond hebben, zijn vanmiddag per vliegtuig naar Stockholm ver trokken. 22 Februari ST. PETRUS STOEL TE ANTIOCHIë Lucas vertelt in de Hande lingen van de Apostelen, dat Petrus na zijn wonderbare be vrijding uit de gevangenis van Jerusalem vertrok naar een andere plaats. De overlevering zegt, dat de stad Antiochië wordt bedoeld. Daar was een sterke christengemeente ontstaan en er heerste in die dagen een opgewekt christelijk leven. De H. Schrift geeft alleen aan dat Petrus in het jaar 49 weer vertoefde in Jerusalem en Antiochië. Hoe het zij. de liturgie heeft voor Petrus' verblijf in de Oosterse haven stad, waar de volgelingen van de Zaligmaker voor het eerst met de naam van christenen werden aangeduid, een feest ingesteld. Wij danken van daag God voor alles wat hij ons door de H. Petrus heeft geschonken. IN DESERTO

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3