mmt Nieuwe gezichtspunten in sensationeel proces in de V.S. Het proces tegen de vrouw, die elf familieleden vermoordde Medeplichtige aan Joden-deportaties staat thans in Neurenberg terecht President Roberts" ligt in Cossablanca voor anker Financiën en Economie Gasten of... pottenkijkers? HET'WONDER DER LIEFDE DAHP0 DRAISMA'S LEVERTRAAN Proces tegen Franz Rademacher Trogedie van Auschwitz weer in de herinnering geroepen RADIO Spieren verstijfd na atoomontploffing DE BEURS Zit vriend van Acheson onschuldig vast in de cel? Is schrijfmachine overtuigend bewijs? Mijmering na een congres Woensdag in Poitiers begonnen De beste koffie... en toch niet duur door Otto Bührs DONDERDAG 21 FEBRUARI 1952 NEURENBERG In een proces tegen de ambtenaar voor Joodse aangelegenheden van het voormalige Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken Franz Rademacher, heelt de Duitse rechtbank zich Dinsdag bezig gehouden met de deportatie van Nederlandse joden. Vijl documenten van het „Reichskommis- sariat Niederlande" aan het ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin over de deportaties verslag wordt uitgebracht, zijn voorgelezen. In een rapport van November 1942 wordt gezegd, dat reeds 45000 joden weggevoerd waren. 61000 joden moesten nog op transport gesteld worden. In het volgend rapport van het Rijkscommissariaat van Januari 1943 wordt vastgesteld, dat de deportatie op acht maanden geraamd is. 55000 joden waren wegevoerd. Een zeilde aantal was „nog over". Het rapport bevat een felle aanklacht aan het adres van de Joodse Raad in Amsterdam, die minvermogende Joden zeer wei nig steun, zou hebben verleend en steeds weer de rijken zou hebben geholpen; 10.000 tot 15.000 joden, aldus het rapport, hielden zich in Nederland schuil. Al deze documenten zijn door een medewerker van Rademacher Klingenfuss, getekend. Rademacher verklaarde ze nooit gezien en er ook nooit van vernomen te hebben. Hij zeide, zich slechts een document te herinneren, dat gewaagt van de deportatie van „diamantjoden" naar Polen. Verder wordt in, het document gezegd, dat 108.000 jo den uit Nederland weggevoerd werden en dat daarmee „het Jo denprobleem in Nederland voor drie kwart opgelost is". Naar Rademacher verklaarde, had hij de wegvoering van joden als vol kenrechtelijk juist beschouwd. In het rapport van November 1942 werd nog gezegd, dat de Nederlandse, bevolking aan de deportaties van joden gewend geraakt was. „Daar ook uit Auschwitz gunstige berichten ontvangen werden, melden joden zich. zelfs vrijwillig aar., voor de portatie", aldus het rapport. Rademacher, die thans als jour nalist in Bonn werkzaam is, wordt o.m. beschuldigd van me deplichtigheid aan de deportatie van bijna 200.000 joden uit Frankrijk, België, Nederland, Bulgarije en Roemenië naar het concentratiekamp Auschwitz. Advertentie1 Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. VRIJDAG 22 FEBRUARI. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12-00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gram-; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Grain.; (9.30-9.35 Waterstan den) 10-00 „Kinderen en mensen" causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Schoolradio; 10.50 Orgelspel 11.10 Voordracht; 11.30 Pianore cital; 12.00 Zang en orgel; 12.30 Land- Pn tuinbouwmededelingen 12-33 Sport en prognose; 13-00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of Gram.; 13.20 Orkestconcert; 1400 Kookpiftatje; 14.20 Gram.; (plm. 15.15 Boekbespreking) 16 00 Gram 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Gram; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht", 19.00 Pi anospel; 19-10 „Wat doet Uw man?" klankbeeld; 19.30 Berich ten; 19.40 „Wat dunkt U van de Christus?" causerie; 20.00 Nieuws 20.05 Boekbespreking; 20.15 Ka merkoor; 20-30 „Benelux," cau serie; 20.40 „Leven op de aarde" causerie; 21-00 Cabaret; 21.40 „De Ducdalf" 22.00 Buitenlands week overzicht; 22.15 Lichte muziek; 22.40 „Vandaag," causerie; 22.45 Avondwijding; 23-00 Nieuws; 23.15 „In Huwelijk en Gezin", causerie; 23.3024.00 Omroeporkest. HILVERSUM n. —24.00 NCRV. 298 7.00 700 Nieuws: 7-15 Ochtendgym nastiek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gewijde muziek; 8-45 Gram.; 9 00 Voor de zieken; 9 30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Tenor en piano 11.45 Gram; 12.30 I/and- en tuinbouw mededelingen 12-33 Lichte muziek 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.45 Gram 14.00 „De Japanse Wijnbes en de Amerikaanse Bramen," causerie; 14.15 Gram.; 14-25 Metropole or kest en solist; 15-10 Trombone en piano; 15.25 Gram.: 15.40 Voor dracht 16.00 Viool, clavecimbel en cello; 16.30 Voordracht; 16.50 Gram.; 17.00 Verzoekprogramma voor de jeugd; 17-30 Militaire reportage: 17.45 Fries programma 18.00 Nieuws; 18.15 Vocaal kwar tet; 18.40 Gram.; 18.50 Muzikale causerie: 19.15 Regeringsuitzen ding: „Verklaring on Toelichting" 19.35 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Vijf minuten; 20.15 Radio Philharmonisoh orkest, groot koor en solisten; 2100 Klankbeeld over de Vrije Universiteit: 21.20 Ge varieerde muziek: 21.50 „Span ningen in het Nabije Oosten", re portage; 22.00 Cello en piano 22-30 Orgelconcert; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Graan- TELEVISIE-PROGRAMMA VRIJDAG 22 FEBRUARI 1952 A.V.R.O.: 20.15—21.45: 1. „Oetel. donk in Bussum". 2 .„Televizier"; a. Binnen- en buitenlandse actua liteiten; b. Weerpraatje. 3. Olym pische spelen 1952. 4. Pauze 5. Cabaret. Volgens een „expresbrief', die hij van het „Sicherheitsamt" had ontvangen, zou Rademacher 40.000 joden uit Frankrijk, 40.000 uit Nederland en 10.000 uit Bel gië naar Auschwitz moeten stu ren. Dit moest met ingang van Juli 1942 gebeuren in groepen van 1.000 per dag. Rademacher verklaarde, dat hij tegenover zijn superieur „alge- CENEESHEER-DIRECTEUR O.L.V.-CASTHUIS Het college van regenten van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam 'heeft tot genees heer-directeur van dit ziekenhuis benoemd dr. mr. V. van den Bre- kel, thans medisch-adviseur bij het Algemeen Mijnwerkersfonds te Heerlen. mene politieke bezwaren" had geopperd en er op gewezen had, dat een dergelijke actie koren op de molen zou zijn van de vijan delijke propaganda en het Duitse spoorwegnet zou overbelasten. Op een vraag van de president of hij ook overwegingen van menselijke aard had laten gelden antwoord de Rademacher: „Men kon in het Derde Rijk niet verwachten, dat dergelijke overwegingen in aan merking genomen werden". Textfelgroothandel voor fien mille benadeeld De Amsterdamse recherche heeft een 42-jarige chef-inkoper van een Amsterdamse textiel- groothandel aangehouden, die vol gens zijn eigen verklaring in on geveer drie jaar tijds textielgoe- deren ter waarde van ca. f 10.000 ten nadele van deze groothandel heeft ontvreemd. Hij' nam regel matig kleine pakjes met onder meer lakens, slopen, nylonkousen en overhemden mee. Ook is een heler in deze zaak aangehouden. (Van onze correspondent) Uit Las Vegas, een stad in de staat Nevada en tachtig mijlen gelegen van de plaats waar de laatste proeven met de atoombom genomen werden, komen merk waardige berichten. Een aantal vrouwen heeft het gezichtsver mogen verloren nadat ze eerst geklaagd hadden over verschrik kelijke hoofdpijn. De doktoren ontdekten bij allen een ontste king in de gezichtszenuw en kon. den geen verband zien tussen de kwaal en de atoomexplosies. Maar tegelijkertijd kwamen zeven mannen met de klacht dat hun arm- en beenspieren gedeel telijk verstijfd waren. Het lag voor de hand. dat de medici zich toen afvroegen wat voor verband er mogelijk kon liggen. Zii deden daarbij een zeef bijzondere ont dekking. De vrouwen in kwestie droegen allen een bril met nik kelen montuur, terwijl de zeven mannen polshorloges droegen en sigarettenkokers in hun broek zak plachten te hebben, waarvan het metaal een nikke'1-al'l.egatie was. In allp gevallen had het nikkel gewerkt als een conden sator voor gevaarlijke energie- stralen welke bij de atoom-expio. sies in de woestijn van Nevada waren vrijgekomen. Hat is begrijpelijk dat nikkel op het ogertblik in Las-Vegas een materiaal is dat niet bijster meer in trek is. BRUSSEL. Volgens de cor respondent van de „Gazet van Antwerpen" te Tanger, bevindt het veelbesproken jacht „Presi dent Roberts", na Lisabon, Oran en Tanger te hebben aangedaan, zich thans te Cassablanca. AMSTERDAM, 20 Febr. Waar aan het ongunstige verloop van de effectenbeurs de laatste dagen is toe te schrijven kon moeilijk worden nagegaan. Positieve nieu we aspecten ontbraken, maar een feit is, dat de markt in een dus danig apathische stemming ver keert en zo weinig steun onder vindt, dat iedere dag weer nieu we koersverliezen geleden wor den. De fraaie weekstaten van de Nederlandse Bank ten spijt, be ziet men ter beurze de situatie met weinig optimisme en ver wijst men naar de economische beschouwingen in de jaarversla gen der grote banken, die eens luidend ae belemmeringen voo de effectenhandel aantonen. Ook vandaag was het' verloop van de markt gedrukt, hoewel niet in zo sterke mate als giste ren. Het bleek dat in de hoek van Kon. Olie het publiek enigs zins geneigd was als verkoper op te treden ,als gevolg waarvan de koers tot 282 achteruit liep en daarmee 4 procent inzakte. Tegen het slot werd 283 genoteerd. AKU's zetten in op 145)4 dus nog beneden het laagste punt van gisteren, om daarna eveneens iets te herstellen. Het was trouwens algemeen het kenmerk van de markt, dat na de lage opening een kleine verbetering intrad, die echter niet voldoende was om het vorige niveau te benaderen. In Certificaten Unilever open de de markt 3 procent lager, oude en nieuwe aandelen Philips bleven zelfs verscheidene punten beneden het vorige niveau. In laatstgenoemd fonds werd 'de ge hele middag in open hoek een vrij drukke affaire afgewikkeld. Ook de Scheepvaartmarkt kon zich slechts met moeite handha ven en wederom waren het ifi hoofdzaak Mij. Nederland, die .het sterkst aangeboden waren. Van de Cultures moet genoemd wor den HVA, die op 91 begon, maar tot 93% opliep. Amsterdam Rub ber werd verhandeld tussen 82 en 84. De tabakken boden de meeste weerstand. Ook de bank aandelen konden zich niet aan de gedrukte tendenz onttrekken. Binnenlandse industrieën kwa men merendeels op lager niveau met name Nederlandse Ford (min 7), Buhrmann, Kaizer Fra- zer en Nyma. Daarentegen waren Wners 5 punten in herstel. De kleine coupures premielening Amsterdam noteerden 103%. Met belangstelling wordt de inschrij ving van de nationale woning bouw tegemoet gezien. Op de Staatsfondsenmarkt waren slechts weinig veranderingen. DE MIDDENSTANDSBANK OVER 1951 De directie van de Ned. Mid- denstandsbank N.V. zegt in haar verslag over 1951, dat de bedrijfs resultaten tot voldoening stem men. Als gevolg van de uitbrei ding onzer relaties en de stijging van de rentestand kon het winst cijfer stijgen, ondanks verdere verhoging van de salarissen en de onkosten. Na afboeking der onkosten ad f 1.629.974 (fl.582.294) salarissen en sociale lasten ad f4.688.910 (f4.365.060) en een dotatie aan het pensioenfonds van f286.229 (f289.393) resteert een saldo van f 1.034.721 (f705.574). Voorgesteld wordfc een dividend van 5 pet. op de riüferente en ge wone aandelen (v.j. 5 pet. op de preferente en 4V» pet. op de ge wone aandelen). Het verslagjaar wordt voor de middenstand geên gemakkelijk jaar genoemd. De toch reeils krappe liquiditeitspositie werd nog slechter, waarvan de gefor ceerde zomeruitverkopen het be wijs vormden. Mede als gevolg hiervan bleef de vraag naar bankcrediet groot. Slechts indien de voorraadvorming geen duide lijk speculatief karakter droeg is zoveel mogelijk aan deze vraag tegemoet gekomen. De directie heeft de indruk, dat aan de stormachtige ontwikkeling van de financieringspositie van de middenstand sinds de bevrij ding voor 'het ogenblik min of meer een einde is gekomen en een zekere stabiliteit is bereikt. Zij geeft deze conclusie echter met een grote mate van voorbe houd, omdat door de algemene wereldomstandigheden gemakke lijk nieuwe storingen kunnen op treden. Het thans beschikbaar statistisch materiaal bevestigt de ervaring, aldus het verslag, dat het aandeel van de eigen midde len in de financiering bij de mid denstand kleiner is geworden, zo wel in guldens als in procenten. Meer dan twee milliard aan goud en deviezen De voorraad goud en deviezen is, blijkens de jongste weekstaat van de Ned. Bank, weer gestegen. Be deviezenreserve is versterkt met 53 millioen gulden tot f 835.8 millloen. Ook de goudvoorraad is tengevolge van de verwerking van het E.B.U.-overschot gestegen en wel met ruim f 6 millioen tot 1201Vs millioen, zodat goud en deviezen tezamen thans de twee milliard hebben overschreden. ..Ngombezi" maakte in 1951 behoorlijke winst In de gisteren gehouden alge mene vergadering van aandeel houders van de N.V. Cultuur maatschappij „Ngombezi" deelde de directie mede, dat ondanks de lagere productie het boekjaar 1951 zeer behoorlijke winstcijfers ver toont, waarbij over het vergrote kapitaal het in vooruitzicht ge stelde dividend van 9 pet. gemak kelijk is verdiend. Het niet uit te keren gedeelte van de winst zal op een bijzondere rekening worden geboekt voor nader door aandeelhouders aan te wijzen doeleinden. De sisalprijzen waren van 250 ton per pond achteruitgelopen tot 213 pond, doch deze zijn thans weer tot 230 pond gestegen. De „president" van het merk waardige gezelschap, Robert Lom- bert, heeft verklaard, dat de overtocht naar Curacao nog wat moet worden uitgesteld, daar hij nog belangrijke besprekingen te Tanger moet voeren. De president en zijn gevolg maken er geen ge heim van dat ze geen financiële zorgen hebben. Het leven aan boord is een aaneenschakeling van recepties en feestjes, alles in de sfeer, die bij een presidenteel jacht past. De correspondent weet verder te melden, dat Lombert bij een bank te Tanger een che que van 5000 dolar, uitgeschre ven te Brussel, heeft geïnd. De 74-jarige notaris Quaedvlieg heeft een voor hem gereserveerde hut, waarop een bordje staat met zijn naam. Niemand krijgt echter ooit kans met hem te spreken. Hij is verstekeling aan boord en tegelijkertijd de „bijzondere gast van de president". In Tanger heeft Robert Lombert een post adres. Alle brieven, ook die van de bejaarde notaris, gaan eerst door zijn handen. Hpt jacht vaart nog steeds onder de vlag van Liberia. En de notaris betaalt. Advertentie) (Van onze correspondent) NEW YORK, Februari 1952 In de staatsgevangenis van Lewisburg in Pennsylvanië zit Alger Hiss, eens president van de Carnegie-stichting en eerste secretaris op de vredes-conle- rentie van San Francisco, zijn vonnis uit. Vijl jaren gevangenis straf omdat hij crypte-communist geweest is en als hoogge plaatst ambtenaar lotocopieën en aischriften van geheime docu menten in de handen van communistische agenten zou hebben gespeeld. Onder de talrijke sensatie-pro cessen in de Verenigde Staten speelde dat van Alger Hiss wel de kroon. Hij was immers een verknocht vriend van Acheson, de minister van Buitenlandse Za ken, en de bewijzen tegen hem schenen onweerlegbaar te zijn. Getuige Whittaker Chambers, een voormalige communist, bracht immers tegen de mede werker van minister Acheson zeer bezwarende verklaringen uit en al ontkende de aange klaagde een en ander, hij moest toegeven, dat hij met Whittaker Chambers in betrekking had ge staan toen deze, volgens zijn eigen zeggen, lid was van eèn spionnage-vereniging. Deze Chambers was het ook, die tijdens het proces de politie naar een boerderij in Maryland voer de, waar men tot met geringe verbazing van alle betrokken autoriteiten een koffer met mi- krofilms en afschriften van do cumenten vond. De afschriften waren het welke Alger Hiss noodlot bepaalden. Deskundigen ontdekten dat ze met een Wood- stockmachine waren getypt en wel één, welke dezelfde afwij kingen vertoonde als de schrijf machine van de verdachte! „Kroongetuige" schrijfmachine leverde aldus, zo concludeerde tenminste de rechter het overtui gende bewijs. Geruchten over zwendel Alle schijn ten spijt waren heel wat vrienden van Hiss ervan overtuigd, dat hun relatie het slachtoffer van een geraffineer de zwendel was geworden. Het hele geval kon wel eens een po litieke achtergrond hebben, om door middel van Hiss' minister Acheson of wijlen Roosevelt, en daardoor de gehele democrati sche partij te treffen. Nog in zijn laatste verklaring voor het ge recht, toen het vonnis reeds ge veld was. had Hiss zelf de moge lijkheid te berde gebracht dat men het schrift van zijn schrijf machine met kwade bedoelingen had nagebootst In die richting hebben Hiss' vrienden dan ook nasporingen gedaan en het is hun gelukt een man te vinden, die dan ook in staat was een type writer te bouwen waarvan het schrift als twee druppels water opdat van Hiss' machine gelijkt. De these van de advocaat van Alger Hiss is nu deze „Nu het mogelijk gebleken is om het schrift van een schrijfmachine feilloos na te maken, kan de schrijfmachine van mijn cliënt onmogelijk het doorslaggevend bewijsmateriaal zijn. Zodra de ontdekking van Hiss' advocaat ruchtbaar werd, gingen er reeds stemmen op welke aan drongen op heropening van het proces. Ook al begreep men dat de vraag of Alger Hiss dan wer kelijk onschuldig is daardoor nog niet werd opgelost. De aanklager heeft inmiddels er voor zorg ge dragen dat hij bij het brengen van. verrassingen niet in punten bij de advocaat van Hiss achter kwam te staan. Hij kondigde aan thans een nieuwe getuige te heb ben gevonden, die zweren kan, dat Alger Hiss werkelijk com munist geweest is. Bezwarende getuigenis. Naar verluidt zou die nieuwe getuige de voormalige echtge note van Gerhart Eisler, de ont vluchte propaganda-chef van dc Oost-Duitse Volksrepubliek, zijn. Voor een senaatscommissie ver klaarde zij vorig jaar Augustus dat het haar man eens gelukt was twee ambtenaren van het State-Departement voor zijn plannen spionnage ten bate van de Sovjet-Unie te winnen en dat er Iaier met Alger Hiss ruzie was ontstaan omdat deze verlangde dat een van het twee tal onder zijn controle zou wor den gesteld. Is dat verhaal waar, dan hangt de onthulling van de nagemaakte schrijfmachine weer in de lucht. Ze boet dan althans aanzienlijk aan waarde in, want dan zou ook zonder getuige schrijfmachine vastgesteld kunnen worden dat Alger Hiss, vooraanstaand amb tenaar op het State Departement, een corrupt, landsverraderlij k persoon geweest is. Vijf jaar ge vangenisstraf in Lewisburg is dan zelfs een goedkope straf. Maar.... het raadsel is nog niet opgelost. Op het Zaterdag te Amsterdam noodzakelijke objectiviteit niet gehouden congres heeft de sche ep Ik 1 wijze hij op een maagdelijk ge bied in het hart van ons land, een nieuwe mensengemeenschap zou opbouwen. Een belangrijke zaak, want het gebied waarom het hier gaat is 200.000 ha. groot en het scheppingsproces is volle gang. hadden betracht (dr. Blaauboer en prof. dr. Groenman). Ten aanzien van het tweede bezwaar, werd ten congresse de pers in gebreke gesteld, omdat zij te weinig aandacht aan dit vraag stuk had geschonken. Dit ver wijt is niet zonder grond. Zo had- in den b.v. lang niet alle landelijke bladen Zaterdag een redactioneel De een had zich een heilstaat vertegenwoordiger naar het con- gedacht, bevolkt met alleen gres gezonden en die er waren maar mensen, die gezond zijn verdwenen merendeels kort na naar lichaam en geest. Af ge- het openingswoord van Minister - or dijn en beveiligd tegen dekwalen Maar ook die geringe belang- schermd door een ijzeren gordijn Mansholt. en beveiligd tegen de kwalen Maar ook die geringe van het oude land,- zou hier een stelling van de pers heeft weer aardsparadijs kunnen groeien. een oorzaak. Zjjn de instanties Anderen waren minder sprook- als Zuiderzeewerken en Wierin- jesachtig. voegden het nieuwe germeer N.O.P.-)directie wel land bij het oude tot één ondeel- persminded? Ons ontkennend baar geheel, dat Nederland heet. antwoord steunt op eigen erva- Zij. waarschuwden ernstig tegen ring. Wanneer men de belang- een afgesloten samenleving van stelling van het Nederlandse geïdealiseerde mensentypen. Volk wil betrekken in de grootse Hoe belangryk de stof ook, het schepping van de IJselmeerpol- congres heeft een allesbehalve ders, dan zullen bedoelde instari- bevredigend verloop gehad, ties de journalisten eerst moeten Daarvoor zvjn twee redenen: de leren zien als vertegenwoordigers behandelde onderwerpen waren van de openbare méning. als wel niet voldoende uitgewerkt en het kome gasten en niet als lastige probleem leeft niet onder het pottenkijkers. Ned. Volk. Voor het eerste be- Hier staan te grote nationale zwaar zijn verantwoordelijk de belangen op het spel, dan dati prae-adviseurs wier denkbeelden men een zaak als de ontwikke-"' nret voldoénde waren uitgewerkt ling der IJselmeerpolders, niet (dr. Vondeling), dan wel de voor voortdurend in het volle licht der wetenschappelijk onderzoek openbaarheid plaatst. Advertentie I POITIERS, 20 Febr. (Ass. Press) Vandaag begint in Poitiers het proces tegen de weduwe Marie Besnard, die ervan beschul digd wordt elf van haar familieleden en vrienden, onder wie haar echtgenoot en haar eigen vader en moeder, door vergif tiging om het leven te hebben gebracht. Wij schreven hierover reeds Zaterdag j.l. De grove, 54-jarige vrouw ont kent, dat zij de moorden op haar geweten heeft. Wat kan het motief zijn voor een dergelijke moord op grote schaal? De prosecutie zegt, dat het voornamelilk de hebzucht is ge- Vveest, die de arme boerendochter Marie Josephinë" Philippine Da- vaillaud, later de rijke weduwe Marie Besnard, eigenares van 'n kapitaaltje van 20 millioen francs heeft bezield. Het geld erfde zij van haar dode familieleden en vrienden, aldus de prosecutie. Een van de getuigen die 'door de prosecutie is gedagvaard, is een jonge Duitse oud-soldaat Alfred Dietz, een krijgsgevange ne. Hij heeft op de boerderij van de Besnards gewerkt en zijn naam wordt met die van Marie Besnard in verband gebracht. De prosecutie zegt te beschik ken over brieven, die Marie Besnard in de gevangenis ge schreven heeft en waaruit haar schuld blijkt. De verdediging heeft echter reeds betoogd, dat er met deze brieven geknoeid is en dat men ze onder valse voor wendsels heeft weten los te krij gen. Men verwacht, dat de verdedi ging opnieuw zal aandringen op afzonderlijke autopsie (lijkschou wing). Tot dusver is dit verzoek nog nooit ingewilligd. De eerste phasen van het pro ces zullen waarschijnlijk een technisch en chemisch karakter dragen. De verdediger heeft de these geopperd dat er wellicht arseni cum uit de aarde van het kerk hof in de lijken is gedrongen. PUBLIEK VIEL BUSCHAUFFEUR AAN MEXICO CITY (A.P.). Een buschauffeur in Mexico City ver oorzaakte een ernstig ongeluk, doordat hij met iemand achter hen zat te praten. Hij verloor de macht over zijn stuur en reed tegen een boom. Resultaat: acht doden en 31 gewonden. Enkele voorbijgangers die het ongeluk zagen gebeuren, werden zo razend, dat zij de chauffeur met stokken en stenen aanvielen. De man moest door de politie uit zijn hachelijke positie worden be vrijd. HET EERSTE HOTEL TE HOLLANDIA Zaterdag 19 Januari is te Hol- landia op Nieuw Guinea met eni ge feestelijkheid officieel het eerste hotel aldaar geopend. Dit hotel, dat tegemoet komt aan de nijpende behoefte aan be hoorlijke accomodatie voor tijde lijke bezoekers, is gelegen in het Sentani-plantsoen en biedt zowel van het terras als uit de lobby door de hoog gelegen ligging een fraai uitzicht. (Advertentie) Als U 2.04 voor een half pond koffie betaalt, dan hebt U de beste en geurigste soort dieU krij gen kunt. Maar zelfs voor de beste en geurigste soort is dal een héle prijs. U zou zeker erg in Uw nopjes zijn als U ruim 20 cent op een half pond zou kunnen be sparen. Waar of niet? Doe dat danl Ga nu meteen over op De Gruy- ter's Roodmerk koffie. Dat is De Gruyter's béste soort; maar door 10 kor ting is deze koffie de goedkoopste koffie van eerste kwali teit, die U kopen kunt. 520221 FEUILLETON 18. Zo. De man aarzelde en liet zijn nieuwsgierigheid de vrüe loop, Komt monsieur voor zaken naar Noumea? Zo is het, antwoordde Car los. Toen keek hij naar het mas- ker-achtige gelaat voor hem, nam eer» halve minuut om zich te beraden en sprak toen open hartig. Het zijn zaken van een tamelijk bijzonder karakter, za ken. waarbij zoals mij te ver staan is gegeven u mii zoudt kunnen helpen. Ik monsieur? Er lag een vragenstem toon in de stem van de man. Ik begrijp u niet. Ik doe geen zaken. Carlos Caibados glimlachte. Noemt u het misschien geen zaken, mensen van lie Nou te helpen ontsnappen? Terwijl hij sprak veranderde het gelaat vóór hem niet. alleen viel er een flikkering in de staalblauwe ogen op te merken. Indien monsieur bedoelt, dat ik zulke zaken doe. vergist monsieur zich. De stem van de man was ef fen en keel. ziin houding van onschuld volmaakt en de ont kenning was niet meer dan wat Cabados had verwacht. De Span jaard lachte, toen hii ahtwoord- de: Voor de hulp, die ik nodig heb, bei» ik bereid 10.000 francs te betaien. Bij die woorden kwam er een uitdrukking van begerigheid op tiet gelaat van de Fransman. HU opende ziin mond om te spreken, veranderde toen blijkbaar van gedachten en bleef He ander een volle minuut, zitten aanstarel». alsof hii hem tot in de ziel wil de lezen. Cabados wachttp en eindelijk sprak de man. Monsieur voorziet de val goed van lokaas. Het is geen val. antwoord de Cabados. Het is een eerlijk aanbod. Ik ben bereid tien dui zend francs te betalen aan de man, die mii de hulp verleent die ik nodig heb. De man dacht na. leunde toer» naar voren en vroeg scherp: Heeft monsieur een vriend op lie Nou, die hii wil bevrij den? Neen, geen vriend, ant woordde Carlos openhartig. Ik behartig de belangen van eet» dame; de man interesseert me niet. Ik zou er de voorkeur aan geven als hij in de gevangenis stierf. All! Tea'wiil deze uitroep van de lippen van de Fransman kwarp glimlachte hij de glim lach van een man. die begrepen heeft. Monsieur is een dame van dienst, die haar vriend wil laten ontsnappen, terwill monsieur hem zou willer» zien omkomen, een interessante situatie. -Hii rommelde met ziin vingers een ogenblik op het tafeltje en lachte toen wreed. En, monsieur, als beiden, u en de dame nu eens hun zin zouden krijgen? Wat bedoelt u? Ik begriip u niet. Het is heel eenvoudig, ant woordde de man. De dame wil dat haar vrienid ontsnapt en hii ontsnapt; u zou de man dood willen zien welnu, hii zal dood blijven tot de jongste dag, Maar hoe....? DP man viel hem met een ge baar in de rede, Niet ieder, die van lie Nou tracht te ontsnappen, slaagt daarin, monsieur. Sommigen sla gen en sommigen vallen onder de kogels van de bewakers, vóór ze buiten de grenzen gevangenisterrein zijn. van het Anderen weinigen verdwalen op het eiland. Ze komen van honger om of sterven door de speren van de inboorlingen. Sterven doen zij. Is de zaak, monsieur, nu duidelijk? Ja. antwoordde Carlos lang zaam. Ja. ik begriip het. Hii zweeg een poosje en vroeg toen hees: Maar kunt u dit volbren gen? Het is doodeenvoudig, ant woordde de ander, met een wre de lach. De vriend van de dame die monsieur van dienst is. pro beert te ontsnappen. Het ont snappingsplan zit niet perfect in elkaar. Hij sterft zo-als zoveler», die van lie Nou trachten te ont snappen. zijn gestorven en hii verkrijgt dp vrijheid van de dood. die, naar nfonsieur ge loven kan beter is dan de ge- vaoigenishel hier. Ik weet het, want tien jaar geleden, ofschoon het niet, bekend is. ben ik er zelf in geweest. Cabados keek een ogentblik na denkend voor zich uit en toen hij zich weer tot de man wendde, was er een gretige uitdrukking op ziin gelaat. Het klinkt heel eenvoudig, zei bij en hij vroeg toen: En wilt u dezeehontsnapping arrangeren? Ik kan de schikkingen tref fen. antwoordde de ander zoet sappig. ofschoon het monsieur nog I960 francs meer zal kosten. Carlos begreep volkomen, dat aan deze eis niet 2iou worden vastgehouden als hjj er bezwaar teger» maakte maar hij maakte géén bezwaar, Zeer goed, zei hii, Accoord. Als monsieur dan met me mee wil gaan. zullen wii de schikkingen treffen. De man stond op. Carlos Cabados even eens en samen gingen ze de nacht in, terwijl de vrouw, die alleen aan het tafeltje zat, hun vertrek met nieuwsgierige ogen gadesloeg. HOOFDSTUK IX Op He Nou Twee dagen na het, gesprek met zijn vriend werd Juan Caba dos die tussen de hutten wandel de waar de politieke gevangenen verbleven, 's avonds aangespro ken door een bewaker, die hem vreemd was. Monsieur Cabados? Hij schrok. Sedert het ogen blik van zijn arrestatie had hii het geheim van zijn naam zorg vuldig bewaard. Niemand, behalve ziin hut- genoot Henri was er van op de oogte en aan Henri zou hij zijn leven hebben toevertrouwd. Hii staarde de bewaker een ogen blik twijfelend aan en toen, nieuwsgierig om te weten hoe ziin geheim ontdekt was, knikte hii hem toe. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5