Voor werkobjeden wordt thans 36 millioen meer uitgetrokken West-Europa wordt binnenkort een enorm groot legerkamp Minister Soebordjo afgetreden na parlementaire rel Koningin en Prins gasten in het nieuwe Witte Huis? Rusland mag geen toezicht uitoefenen in Korea DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Ontwikkelingsplannen worden in versneld tempo uitgevoerd Ontploffing in Rotterdam Russische houding in studie achter gesloten deuren Wordt groep- Steenberghe ontbonden? Indonesië binnen Amerikaanse invloedssfeer getrokken? Na de wapenstilstand Ministers toveren met millioenen EERSTE RONDE WERKLOOSHEIDSDEBAT Verlaging accijns sigarenindustrie Grondwetswijziging klap in 't gelaat" Radmar" thans geheel opgegeven De N .A.T .O.-conferentie in Lissabon Kostenprobleem niet gering Nieuwe arrestaties in Zweden Proces verwacht tegen Mgr. Beran Adenauer naar V.S. HET FEIT f MUn Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 22 Februari 1952 46e Jaargang No. 12406 Kontoren: HOORN, Droofsingel 59. tel. 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR, RKeevoort 52, teL 2046, <2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenetraot 36. teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) Op de begroting van „Sociale Zaken" is 15 millioen uitgetrok ken voor speciale werkobjecten. In verband met de toegenomen werkloosheid heeft de regering besloten om deze post tot 51 millioen te verhogen. Hiervan zijn 21 millioen voor Water staatswerken en 12 millioen voor cultuurtechnische werken. De bestemming van de resterende middelen zal nog nader worden bepaald. Het tien-millioen-plan voor Gronin gen, dat hieronder is begrepen, geeft werk voor 72.000 man- weken. Maar ook voor Friesland, Drente en Noord-Brabant zijn plannen in voorbereiding. jave gesteld, dat het aantal werk- ozen in Mei tot 100.000 moest Deze mededelingen deed minis ter Joekes gisteren in de Tweede Kamer tijdens het werkloosheids- debat, dat door twee interpellan- ten, de heren Stapelkamp (A.R.) en Nederhorst (Arb.) was in geleid. Minister v. d. Brink deelde mede, dat dit jaar 1650 millioen voor defensiedoeleinden zal wor den besteed, hetgeen 500 mil lioen meer is dan het vorig jaar. De uitvoering van de ontwikke lingsplannen voor bepaalde stre ken zal in versneld tempo ge schieden, zodat dit jaar reeds drie millioen extra kan worden ver werkt en de volgende jaren be langrijk meer. De heer Neder horst (Arb.) was met de bewinds man van mening, dat de regering zich de taak moet, stellen om het getal werklozen aanmerkelijk te verminderen. Becijferend, dat de werkloos heid voor een deel uit meer nor male' oorzaken voortvloeit, kwam minister v. d. Brink tot de con clusie, dat 40.000 man aan werk moeten worden geholpen. Had de heer Nederhorst voorlopig als op- EEN DODE Gistermiddag omstreeks kwart voor vier heeft zich een ontplof fing, gevolgd door brand, voor gedaan bij de N.V. van Rietscho ten en Houwens, fabriek van ma chinerieën en eleetrotechnisch in- stallatieburean aan de Westzee dijk te Rotterdam. De brand kon in enige ogen blikken door de bedrijfsbrand weer worden geblust. Een persoon werd gedood en een gewond. INDONESISCHE PERS: DJAKARTA (Aneta). Het blad „Abadi" van de „Masjumi" (Djakarta) noemt in een hoofd artikel het besluit van de Neder landse Tweede Kamer om de wij ziging van de Grondwet goed t.e keuren, waardoor daarin West- Nieuw-Guinea als Nederlands Nieuw Guinea wordt opgenomen, een klap in het gelaat van de delegatie-Supomo en de regering Sukiman-Suwirjo. Het blad is van mening, dat Nederland zich sterk gevoelt tegenover de Indo nesische regering, die thans in een chaotische toestand verkeert en dringt aan op een spoedige ontbinding van het Indonesische kabinet. fc zijn teruggebracht, prof. v. d. Brink achtte van zijn kant ook dit aantal nog te hoog. De oorzaken. Bij dit werkloosheidsdebat ging het op de eerste plaats om het vaststellen van de oorzaken. De heer Stapelkamp (A.R.) had de regering uitgenodigd om hierover haar mening te geven en de heer Nederhorst gaf deze al zelf aan door te verwijzen naar de con sumptie- en investeringsbeperkm- ken. Minister v. d. Brink ging bij de beantwoording van deze vra gen terug naar de dertiger jaren toen de oorzaak van de grote werkloosheid moest worden ge zocht in een teruggang in de in ternationale conjunctuur. Geluk kig is dit nu niet het geval. De export ontwikkelt zich, in het algemeen genomen, nog steeds bevredigend. Wij hebben thans te maken met factoren, die bin nen ons bereik liggen en daartoe rekende de minister, met de heer Nederhorst, de maatregelen, die als gevolg van de slechte positie van onze betalingsbalans nood zakelijk werden. Die positie is nn inderdaad in belangrijke mate verbeterd, maar deze maatregelen ongedaan ma ken zou tengevolge hebben, dat de nauwelijks overwonnen proble men zich andermaal gingen aan dienen. De hoofdlijnen van de gevolgde politiek bleven dus ook voor de naaste toekomst de juiste, maar wel waren wijzigingen no dig om de werkgelegenheid te bevorderen. Als zodanig verwachtte de minis ter vooral veel heil van de 500 millioen meer voor defensiedoel einden. De betalingsbalans zou er ongunstiger, maar de werkgele genheid zou er gunstiger door worden. Met de heer Nederhorst (Arb.) was de bewindsman het voorts eens, dat de export nog moest worden opgevoerd, de ex- ortnota kan de Kamer tegen aart verwachten, maar een ver sterking van de koopkracht op de binnenlandse markt door verla ging van de indirecte belastingen, hield hij niet voor mogelijk. De textiel-1, confectie- en schoen industrie, die de heer Nederhorst hierbij in het bijzonder op het had, zouden daarvan z.i. toch oog geen voordeel ondervinden. po Mi Verlaging sigarenaccijns. Wel kondigde de minister aan, dat een verlaging van de accijns ten behoeve van de sigarenindus trie te wachten is, wanneer hier over met België overeenstemming kan worden verkregen. Wat de versterking van de binnenlandse koopkracht betreft, kreeg de heer Nederhorst later van minister Joekes nog wel een kleine toe zegging. De regering is voorne mens om bij de noodvoorziening Drees honderd gulden van eigen inkomsten van aftrek vrij te stel len. Het verwijt van de heer Sta pelkamp (A.R.) dat de regering te weinig gedaan had voor de industriële ontwikkeling van ach tergebleven gebieden wilde mi nister v. d. Brink niet accepteren. Hij wees in dit verband op de nieuwe bedrijvigheid in Z.O. Drente en op de plannen voor andere streken, die bij de Kamer aanhangig zijn gemaakt. Ten ein de werklozen naar plaatsen met meer werkgelegenheid te trekken zijn 1500 woningen extra be schikbaar gesteld. Een betere spreiding van defensie-orders achtte de minister niet mogelijk. (Vervolg op pagina 7) Kapitein Stockton, de laatste opvarende van het s.s. „Radmar", dat op 12 Januari j.l. op de Maas vlakte bij Hoek van Holland is festrand, is naar Londen vertrok- en. Hiermee is wel bewezen, dat deze vrachtboot volkomen is op gegeven en op de Maasvlakte zal blijven. Zowel de bergingsmaat schappij als de sleepbootmaat schappij, die hiervoor in aanmer king kwamen zullen geen pogin gen meer in het werk stellen, de Radmar nog van de Maasvlakte af te krijgen, zo deelde de kapi tein ons'mee. LAWINE DOODT 10 PERSONEN In Pakistan PESHAWAR, 21 Rebr. (A.P.). Bij ex lawine tussen Dir en Tsji- tral aan de Noordwestelijke grens van Pakistan zijn tien personen om het leven gekomen. Vier an deren worden vermist. De sneeuw stortte naar beneden van de bijna 4000 meter hoog gelegen Lowari Pas. n WASHINGTON (A.L.) Er is kans, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard der Nederlanden de eerste koninklijke gasten zullen zijn in het stralende, gerestaureerde Witte Huis. Dè histo rische ambtswoning van de Amerikaanse president. President Truman en zijn vrouw hopen, dat het Witte Huis bewoonbaar is. wanneer de Nederlandse vorstelijke personen op 2 April komen. Indien dit niet het geval is zullen de koninklijke bezoekers op Blair House loge ren. de tijdelijke ambtswoning van de nresident. De laatste koninklijke gaston daar waren Koningin Elizabeth de Tweede en Philip, die er in October logeerden. Zelfs indien het Witte Huis nog niet bewoond kan worden is het mogelijk er voor Koningin Juliana een diner of receptie te geven. President Truman en mevrouw verlieten het Witte Huis in De cember 1948. toen het onveilig bleek te zijn. Sindsdien is het ten koste van een bedrag van 5.500.000 dollar gerestaureerd en gemoderni seerd. In Heüoo zijn twaalf jongens geïnstalleerd als leden van de eer ste Jeugd-Spoorweg- brigade van ons land. Vanaf Maandag zullen zij kinderen en oude ren instrueren over 't veilig passeren van de met Amerikaanse halve bomen uitge ruste overweg in Hei- loo. Ze dragen rode N.S.-petten en hebben van de Rijksverkeers- politie les gekregen. Gisteren gingen de poorten van de Flora te Breezand open, de tweede bolbloemen- tentoonstelling in Noord-Hol land. Onze fotograaf „nam" kort na de opening dit gezel schap, waarin wij o.m. 'op merken mevr. Koomen, de vice-voorzitter, de heer Mole naar, burgemeester Rehorst, loco-burgemeester mr. Jon ker, wethouders van Anna Paulowna en Den Helder en enkele bestuursleden. LISSABON, 21 Febr. (A.P.). De ministers van Buitenlandse Zaken van de 14 NATO-landen hebben vandaag een uitvoerig werkprogramma behandeld. Men kwam o.a. achter gesloten deuren bijeen om het Russische vraagstuk tot in het huidige stadium te onderzoeken. Rapporten werden besproken over de Sovjetpolitiek jegens de vrije wereld. Overigens zijn het zuiver militaire kwesties geweest, die de revue passeerden. In minder dan een uur tijd werd door de ministers van De fensie een rapport goedgekeurd van de militaire commissie, waar in aangedrongen wordt op 50 tot 60 divisies, die voor het einde van dit jaar nog in het veld moe ten staan. De betrokken commissie is van oordeel, dat het doel voor 1954 van 100 divisies in actieve dienst, of in onmiddellijke reserve met 12 pet. omlaag moet, omdat de Europese economie een volledige verwerkelijking niet gedoogt. De militaire leiders houden evenwel vast aan 100 divisies. 'Men heeft van gedachten ge wisseld over de aanleg van we gen, nieuwe vliegvelden, haven installaties en het bouwen van militaire kwartieren in West- Europa. De ministers zullen moe ten vaststellen, hoe de kosten van deze enorme projecten over de betrokken landen te verdelen. In het bijzonder, hoeveel de V.S. kunnen bijdragen. Coördinatie vliegbases De knapste militaire en finan ciële deskundigen bestudeerden de vraagstukken, op welke wijze de defensieve luchtbases met elkaar kunnen worden verbonden. De ministers van de Grote Drie hebben collega's van de Benelux op de hoogte gebracht van de met Adenauer gevoerde besprekingen. Sir Arthur Power, destijds vlootvoogd in Singapore, is be noemd tot eerste bevelhebber in het Kanaalgebied. Luchtmaar- schalk Stevens is benoemd tot opperbevelhebber van de lucht strijdkrachten in hetzelfde gebied. Voor de, onmiddelllijke oplossing van wederzijdse vraagstukken zullen de chefs van de marine staven van Frankrijk, Engeland, België en Nederland een kanaal commissie vormen. STOCKHOLM. 21 Febr. (Reu ter). Op beschuldiging van spionnage voor de Sowjet-Unie zijn Woensdag in Zweden op nieuw twee personen gearres teerd. Een te Stockholm en een te Boraas. Hun namen zijn nog niet bekend gemaakt. Naar de Maasbode verneeml1 is met vrij grote zekerheid te verwachten, dat de groep- Steenberghe zich dezer dagen zal ontbinden. Het moet niet onwaarschijnlijk worden ge acht, dat dit besluit verband houdt met de, naar het oordeel van de groep, teleurstellende gang van zaken, sedert het compromis met de K.V.P. BERN, 21 Febr. (K.N.P.). Goed ingelichte kringen in de Tsjechische emigrantenwereld be vestigen de mening, dat binnen kort een proces mag worden ver wacht tegen Mgr. Beran, aarts bisschop van Praag, die reeds ge ruime tijd in Zuid-Bohemen is geïnterneerd. De hardnekkige geruchten van een aanstaand proces, die ook het K.N.P. reeds geruime tijd berei ken, worden bovendien bevestigd in recente verschuivingen in de Tsjecho-Slowaakse politieke we reld. Het is bekend dat de huidige minister voor Staatsveiligheid, Karei Bacilek, zich niet gaarne het effect van een dergelijk pro ces wil laten ontgaan. Zijn voor ganger, Ladislav Kopriva, had steeds in zekere zin Mgr. Beran de hand boven het hoofd gehou den, waarschijnlijk uit een gevoel van lotgenootschap, daar hij en Mgr. Beran gezamenlijk énige tijd in het concentratiekamp van Dachau hebben doorgebracht. Kopriva is thans echter gearres teerd, zodat Bacilek de weg vrij heeft. ENGELAND GEEFT VERKEER MET KANAALZONE VRIJ ISMAILIA, 21 Febr. (Reuter). Het Britse leger zal met ingang van Vrijdag alle beperkingen op het wegverkeer tussen de kanaal zone en de rest van Egypte in de tijd van zonsopgang tot zons ondergang buiten werking stellen. De Egyptenaren kunnen in die uren vrij naar en uit de Kanaal zone reizen. Aangenomen wordt, dat Engeland hierdoor een gun stige atmosfeer wil scheppen voor de onderhandelingen met Egypte. Smokkelaar gearresteerd AKEN, 21 Febr. (Reuter). De politie te Aken heeft „na een wilde jacht" een zekere Grim men gearresteerd, die volgens haar zeggen een van de grootste smokkelaars uit het gebied van Aken is. „RICHTER" HEEFT BEKEND BONN, 21 Febr. (D.P.A.). De gearresteerde bondsafgevaar- digde „Dr. Franz Richter" heeft tegenover de officier van Justitie te Bonn een vollèdige bekentenis afgelegd. SABOTAGE IN TUNESIË SFAX, 21 Febr. (A.F.P.). Donderdagochtend is een hoog spanningstransformator te Merkx Kamoen, bij Sfax, door een dyna- mietontploffing ernstig bescha digd. De schade beloopt ongeveer 800.000 francs. Te Medenine in Zuid-Tunesië heeft de politie wa pens en munitie ontdekt. Zeven personen zijn gearresteerd. DJAKARTA, 21 Febr. (Ass. Press) Vanmorgen heeft de mi nister van voorlichting Arnold Mononoetoe officieel het aftreden bekend gemaakt van de Indonesische minister van buitenlandse' zaken dr. Soebardjo. Mononoetoe deed zijn mededeling na afloop van een kabinetszitting die drie uur lang geduurd had. Gezaghebbende woordvoerders deelden aan Ass. Press mede, dat Soebardjo's aftreden niet be tekent, dat het hele kabinet heen. gaat. Aan Soebardjo's besluit is een parlementaire rel voorafgegaan, die ontstond naar aanleiding van 't feit dat de minister van Buiten landse Zaken de voortzetting der Amerikaanse hulpverlening aan Indonesië had aanvaard zonder tevoren overleg - te plegen met de Volksvertegenwoordiging. Soebardjo werd ervan beschul digd, dat hij het land „in de ONTPLOFFING IN MILAAN 7 doden MILAAN, 21 Febr. (A.P.). Vandaag heeft een hevige ont ploffing plaats gevonden m een kunstzijdefabriek in Cesano Ma- demo. Volgens de eerste onbevestigde berichten werden 7 personen ge dood en een aantal anderen ge wond. SPOEDIG OVERLEG ENGELAND-EGYPTE? CAIRO. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft de Egyptische premier Ma- her Pasja in een persoonlijke boodschap doen weten, dat Enge land een spoedige en totale over eenkomst met Egypte wenst te bereiken, daar de huidige toe stand volledig begrip tussen beide landen eist. Er waren geen con crete. voorstellen in de boodschap vervat. Amerikaanse invloedssfeer" deed belanden. Soebardjo betoogde, dat het uitsluitend om niet-militaire hulp ging, doch zijn politieke oppo nenten forceerden een kabinets crisis, welke tot Soebardjo's af treden leidde. BONN, 21 Febr. (A.P.). Autoriteiten van het Duitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken hebben vandaag verklaard, dat kanselier Adenauer „binnen en kele maanden" verwacht naar Amerika te gaan. VAN KINSBERGEN IN MALTA VALETTA, 21 Febr. (A.P.). De Nederlandse torpedojager van Kinsbergen is vandaag in Malta aangekomen om brandstof en voorraad in te nemen alvorens morgen naar het oostelijk bekken van de Middellandse Zee te ver trekken. MOENSAN, 21 Febr. (Ass. Press) De geall'eerde stafofficieren, die in Panmoenjon onderhandelingen voeren over het toezicht op de wapenstilstand, hebben de communisten vandaag mede gedeeld, dai zij Rusland niet kunnen aanvaarden als lid van de neutrale inspectiecommissie, omdat Rusland „in het verleden aan de strijd in Korea heeft deelgenomen". „Het commando van de Ver. Naties staat op het standpunt dat het in bef belang van alle be trokkenen is, dat de leden van een commissie van toezicht gere- quireerd worden uit dip landen, die niet al te dicht bij Korea ligger» en die niet in het. verleden aan de strijd in Korea hebben deelgenomen", aldus een der geallieerde stafofficieren. „De Ver. Naties zijn niet van plan, eindeloze besprekingen te voeren over dit punt en advise ren u, onze verklaring ernstig in overweging te nemen" zo voeg de de stafofficier er aan toe. Rusland heeft indertijd het. Noordtooreaanse leger afgericht en het van vliegtuigen en wa pens voorzien. Het geallieerde hoofdkwartier in Tokio heeft inmiddels ge waarschuwd. dat elke stap voor waarts bij de wapenstilstands besprekingen „dloor eer» stap achterwaarts gevolgd zal wordien. totdat Moskou ervan overtuigd is. dat er zonder uitstel een defi nitieve beslissing over Korea moet vallen.'' In het bulletin van het hoofd kwartier. dat wordt samengesteld uit de radiouitzendingen ..Voice of the Uniited Nations Command" werd gezegd: „Het sdhijnt hun plan te ziin voor elk geschilpunt, dat is op gelost, er twee anderen in de plaats t.e stellen.''

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1