West-Duitse deelneming met algemene stemmen aanvaard Bescherming burgerbevolking in oorlogstijd komt op gang HtiiÉËi ■HH H I BIBi MHB HU Verhoging van huren dit jaar wel in staat van voorbereiding Ir. Den Hollander geeft zijn mening weer DAGBLAD VOOR ALKMAAR Overwinning voor Eisenhower 80 millioen gulden doeltreffend en verantwoord besteed 26 millioen aan orders besteld ■ÉT WÊlÊÉ Maar met looncompensatie Franse frank wankel' ES!! 290 2.95 N in onze t 74 EN OMGEVING De Europese verdedigingsgemeenschap Einde 7952 vijftig divisies Indonesisch kabinet treedt af M.S.A.-fondsen voor Nederland Zuivering van Oost-Duitse politie Weer lawinegevaar in Oostenrijk De zaak Bertha Hertogh Nederland neemt voorzorgsmaatregelen mm I&sMM I Het euvel van de onbewaakte overwegen Amerikaanse hulp voor Frankrijk Kamerdebat eindigde met drie moties „Fort Mercer" binnengebracht V.S. bezorgd over Indonesië Opstand op Koreaans eiland oren, de beken- ikaanse koffie- bakelite jso koopje d, prima ver- t veilig- -J 95 ing A aotse ruit Uit A» erbe kinder- t, in carhel, met bare profiel rub- maten 20 ^50 iaat 20/21 4 stijging per maat en, slechts 3.5Q fRAAT Abonnementsprijs f 6.20 psr kwartaal, f 2.07 per maand» f 0.48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.——; familieberichten 20 ct., reap. 30 ct. per m.m. Bij contrafct belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. luiten Godtis 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 23 Februari 1952 36e Jaargang No. 837 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4392 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 LISSABON. 22 Febr. (Reuter) (A.P.) De Atlantische Raad heeft Vrijdag de plannen voor de Europese verdedigingsgemeen schap goedgekeurd, welke onder meer voorzien in West-Duitse deelneming. Aangenomen is het zesmogendhedenplan (Frank rijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxem burg), dat voorziet in het samenstellen van een Europees leger uit militaire eenheden dezer staten. De raad, waarin veertien lan den zijn vertegenwoordigd, gaf zijn goedkeuring aan het plan, nadat de Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schu- man er een gedetailleerde uiteen zetting van had gegeven. Tijdens een plenaire zitting van de 'NATO-raad werd het plan met algemene stemmen goedge keurd. De zes e.d.g. landen bunnen nu spoedig tot actie overgaan en de overeenkomst, waarbij zij zich verplichten een supranationaal leger van twee millioen man on der de wapenen te brengen, on dertekenen. Eerst zal het plan door de par lementen van de zes landen ge ratificeerd moeten worden, alvo rens het uitgewerkt kan worden. De goedkeuring van de NATO- raad betekent een speciale over winning voor de Verenigde Sta ten en speciaal voor generaal Eisenhower, die zich een verwoed voorstander van de Europese de fensie gemeenschap heeft getoond. Het rapport van Averell Harri- man waarin wordt voorgesteld om aan het einde van 1952 vijf tig divisies onder de wapenen te DJAKARTA, 23 Febr. (Ane- t-aHet Indonesische kabi net van Sukiman Suwirjo heeft Zaterdagochtend besloten zijn mandaat aan de president terug te geven. Minister Wibisono zeide, dat het zich terugtrekken van de minister van Buitenlandse zaken, Subardjo, er de oorzaak van is, dat thans een andere houding moet worden aangenomen dan de ministers van de Masjumi wensten. De Masjumi beschouwde niet de procedure, doch de in houd van de overeenkomst in zake de Mutual Security Act het belangrijkste. Dit standpunt werd echter, niet door het kabinet over genomen, waarna de Masjumi van mening was, dat aftreden van het kabinet thans niet meer kan worden uitgesteld. Standbeeld voor Mgr. dr. H. A. Poels Op het Emmaplein te Heerlen zal een bronzen standbeeld wor den opgericht ter nagedachtenis van Mgr. dr. H. A. Poels. Het beeld wordt vervaardigd door de beeldhouwer W. van Hoorn te Amsterdam. WASHINGTON, 22 Febr. (A.P.) De M.S.A. heeft Nederland vol macht verleend, om in de Ver. Staten tractors en onderdelen van tractors te kopen voor een bedrag van 150.000 dollar. hebben en tegen het einde van 1954 het dubbele aantal, werd eveneens zonder veel moeilijk heden goedgekeurd. Nieuwe wapens Naar verluidt hebben de des kundigen voorgesteld in de toe komst bij het beramen van plan nen meer belang te hechten aan het militaire nut van nieuwe wapens vermoedelijk in ter men van het uitsparen van manschappen en het specialiseren der productie. NEGEN SPANJAARDEN TERECHTGESTELD LONDEN, 22 Febr. (AFP) De Spaanse ambassade te Londen heeft medegedeeld dat de negen Spanjaarden, die door het mili taire gerechtshof te Barcelona wegens moorden en berovingen, gepleegd in de provincie Barce lona, ter dood waren veroordeeld, zeventien dezer terecht zijn ge steld. TWEE PERSONEN TERECHTGESTELD BERLIJN, 22 Febr. (AFP). Volgens het West-Berlijnse blad „Der Tag" zijn een ondercom missaris en twee adjudanten van de Oost-Duitse volkspolitie na veroordeling door een Sowjet- Rnssisch militair gerechtshof te recht gesteld. Bovendien zijn volgens het blad 236 onderofficieren en leden van de volkspolitie gearresteerd en 182 officieren ontslagen wegens „vergemakkelijken van hande lingen van Westelijke agenten". ..WENEN. 22 Febr. (Reuter) In bijna alle bergachtige gebieden van Oostenrijk is gewaarschuwd voor lawinêgevaar als gevolg van ingetreden dooi. Verschei dene wegen ziin versperd. Gisteren is men er voor het eerst sinds vele dagen in ge slaagd een aantal kleine plaat sen in Mueihlviertel (Opper-Oos- teinrij'k) te bereiken. Het voedsel was in sommige dorpen al schaars gewórden. SINGAPORE, 22 Febr. (Ass. Press) Het opperste gerechts hof van Singapore heeft vandaag een verzoek van Mansoor Adaibi afgewezen, om tegen het besluit van het gerechtshof van Singa pore, waarbij zijn huwelijk met het Nederlandse meisjp Maria Bertha Hertogh van nul en gener waarde werd verklaard, hij de Privy Council in Londen in hoger beroep te mogen gaan Rechter Justice Rogers besliste tevens, dat Adaibi de kosten, ver bonden aan het indienen van zijn verzoek, zou moeten betalen. Het was duidelijk dat hun de vele methoden voor de geest stonden, waardoor de ontwikke ling van atoomwapens een revo lutie in de orthodoxe opvattingen van een oorlogvoering teweeg zal kunnen brengen. Een atoombom kan voor het zelfde doel dienen, dat vroeger bereikt werd met behulp van duizenden tonnen conventionele bommen, die door vele eskaders zware bommenwerpers vervoerd moest worden. De deskundigen van het Atlan tische Pact stonden deze factoren duidelijk voor de geest toen zij het voorstel deden. In de Amsterdamse Stadsschouwburg was H.M. de Koningin gisteravond getuige van de opening van de zeventiende Boekenweek. Prof. Donkersloot hield er een korte rede en Wim Sonneveld's cabaret bracht een programma onder de titel „Van Parnassus tot Mont Parnasse". De Koningin bleef totdat het jaarlijks „Boekenbal" begon. (Van een onzer verslaggevers) Bij het ontwerpen van doeltreffende maatregelen om in geval van oorlog de uitwerking van vijandelijke bombardementen te beperken, is het land ingedeeld in drie sectoren: het Noord- Oosten (Friesland, Groningen, Drente, Overijsel en Achterhoek), het midden en,Westen, en Zuiden (Zeeland, Noord-Brabant en Limburg). Het schema, dat de organisatie regelt, is thans gereed gekomen. Het Noord-Oosten krijgt 512 bluseenheden, 172 reddingsptoe- gen, 15 mobiele geneeskundige colonnes en 110 mobiele genees kundige teams. Voor de overige sectoren zijn deze cijfers resp., het midden en westen 1254, blO, 98 en 94, het zuiden 674, 261, 43 en 93. Naast deze min of meer plaatselijke organisaties zal er nog een aantal rijkscolonnes wor- den geformeerd van dezelfde op- zet, elk 500 man groot. Het me rendeel van deze formaties wordt gestationneerd in en rondom de grote steden in het westen. Deze organisatie zal zeker het papierenstadium te boven komen. Er zijn reeds grote vorderingen gemaakt en me nis overtuigd, dat met de beschikbare gelden van f80 millioen een doeltreffende en verantwoorde burgerlijke verde diging kan worden opgebouwd. Voor alles zal men streven naar eenheid in opleiding. In de toe komst zullen hoofdinstructeurs worden aangewezen voor de scho ling. De opleiding van de vrijwil ligers, er wordt gerekend op ongeveer 200.000 man begint in het najaar. In October hoopt men reeds op 50.000 man te kun nen rekenen. In Mei 1953 op 150.000. In sommige gemeenten worden reeds wijkhoofaen aange zocht. Uitbreiding politiecorps. De politiecorpsen van de grote gemeenten worden uitgebreid met een afdeling „bescherming bevolking". In totaal betreft het 600 man personeel. Misschien wordt een beroep gedaan op ge- pensionneerd personeel. Het to- KONINKLIJKE ECHTGENOOT OP SCHOOL Op deze foto, die om streeks 1929 gemaakt werd tijdens boog- schutlessen op de Mac Jannetschool in Sint Cloud, Frankrijk, komt 'n jongen voor (tweede van links) voorbe stemd om de huidige Hertog van Edinburgh te worden, de echtge noot van de Nieuwe Koningin Elizabeth van Engeland. V.l.n.r. Jacques de Bourbon, Prins Philip, Tedy Culbert, Martha Ro bertson en Prinses Anne van Bourbon Parma (nu echtgenote van ex-koning Michael van Roemenië). De Prins heeft de school WB iamannHiwn y' mm jMgaggpü.. WÊÈÈMim&mFÊ tale politiepersoneel in Nederland krijgt een opleiding in E.H.B.O. en brandbombestrijding. Vrouwen ingeschakeld. Een dezer dagen is uit ongeveer 12 vrouwen-organisaties de fede ratie voor vrouwelijke vrijwilli ge hulpverlening gesticht. Deze federatie krijgt een taak bij de voorbereiding van sociale ver zorging in oorlogstijd. Er zijn thans orders geplaatst voor materiaal ten bedrage van f26 millioen. Bestellingen ter waarde van f 12 millioen zullen binnenkort volgen. Het grootste deel hiervan is geplaatst in eigen land. Uit Amerikaanse en Engelse dumps zijn motorspuiten gekocht. De bedrijfsbescherming moet door de bedrijven zedf worden bekostigd. Deze kosten mogen evenwel verhaald worden op die prijs van het product. Men ver wacht ruiet d'at dit een' hoge prijsstijging zal veroorzaken. De, meeste bedrijven hebben reeds' rijs te d-oen geschieden. wor de bramdploegen. De plannen den nader uitgewerkt met werkgeversorganisaties. Internationaal contact Naast de zeemacht het leger en de luchtmacht, wordt de bur gerlijke verdediging beschouwd als de vierde peiler, waarop de weerbaarheid van het vollk be rust. Om de twee maanden heb ben de volkeren van West- Europa een contact om regelin gen te treffen en waarbii zo veel mogelijk gelijkluidende plannen worden opgesteld, hoewel geen eenhoofdige leiding zal bestaan. Mr. F. Mijnlieff vertegenwoor digt Nederland bij dit overleg. In Frankrijk en België „is men reeds op gang. Met België is een regeling getroffen voor de grens gebieden. Geen evacuatie De regering overweegt geen evacuatie op grote schaal. In het westen wonen de meeste mensen en het gaat niet aan deze naar het oosten te transporteren want een dreiging zou alleen vandaar kunnen komen. Voor ouden van dagen en kinderen beneden de 14 jaar zal een voorziening wor den getroffen. EUROPESE LANDBOUWINTEGRATIE Evenals de andere landen, die bij de Raad van Europa zijn aan gesloten. heeft ook Nederland van de Franse regering een uit nodiging ontvangen tot deelne ming aan een voorbereidende conferentie over de integratie van de landbouw in West- Europa. Frankrijk heeft in zijn uitnodiging voorgesteld de con ferentie op 25 Maart a.s. in Pa- De president directeur der Ned. Spoorwegen, ir. F. Q den Hollander, heeft een enkele maanden geleden gedane belofte ingelost en de pers xijn visie gegeven op het vraagstuk der onbewaakte overwegen. Deze heeft zij het door de N.S. ongewild een ietwat pikant accent gekregen, doordat de pers, een dag voor de conferentie, van de A.N.W.B. een memorandum kreeg toegezonden over dit probleem. „Mij hebben deze papieren, welke u gisteren op uw tafel vond, niet bereikt", aldus ir. Den Hollander, „en ik zal er dus eerst kennis van nemen, als te zijner tijd dit adres door de minister aan mij wordt doorgezonden om er mijn zienswijze over te geven en tot zolang hul ik mij maar in stilzwijgen". De combinatie van licht- en geluidssignalen zomogelijk nog aangevuld met een halve boom- barriere achtte hij de meest aangewezen methode om de weg gebruiker te wijzen op. wat voor een verkeerssituatie hij bedacht moet zijn. Discipline van de weg- februiker is dan ook onmisbaar, [aar dat zij niet in grote mate aanwezig is, dat heeft een recente controle uitgewezen. Het zou bonnetjes regenen Op onopvallende wijze zijn twaalf overwegen, bewaakt door knipperlicht en belsignalen. gedu rende drie dagen van 817 uur gecontroleerd. De resultaten wa ren, dat toen het signaal op on veilig stond en dus elk ogenblik een trein voorbij kon daveren, de spoorbaan nog passeerden: 92 auto's, 6 bespannen voertuigen, 2 autobussen het is niet be kend of er passagiers in zaten 24 motorfietsen, 148 fietsers en 11 voetgangers. Als daar politie- LISSABON, 22 Febr. (A.P.) Amerika heeft er vandaag in principe in toegestemd Frankrijk nog 200 milliard francs aan hulp te verstrekken, om de Fransen te helpen hun bewapeningspro gramma na te komen. Het cijfer van 200 milliard fr. is niet definitief, maar het is het cijfer waarover men het voor lopig eens geworden is, aldus werd van gezaghebbende zijde verklaard. Een Amerikaanse woordvoerder bevestigde de voorlopige overeen stemming juist twee uur voordat de volledige raad van de NATO bijeenkomt om zijn goedkeuring te hechten aan het plan voor de E D C Frankrijk zal 100 milliard fr. verschaffen om het gat te sluiten tussen hetgeen de herbewapening kost en dat wat zijn door de crisis geteisterde economie kan opbrengen. zocht van zijn achtste tot zijn elfde jaar. DEN HAAG, 22 Februari In totaal zijn 42 projecten goed gekeurd tot een bedrag van twintig millioen gulden. Dit jaar zal hiervan nog voor vijftien millioen worden verwerkt. Minister Wemmers, die deze mededeling gisteren in de Tweede Kamer aan het slot van het werkloosheidsdebat deed, verklaar de zich voorts bereid om te onderzoeken of het bedrag van twee millioen gulden, dat op de begroting van „Verkeer en Waterstaat" voor de inpoldering van de Biesbos is uitgetrokken, nog kan worden verhoogd. heer v. d. Ploeg (KVP) eens, dat de stijgende werkloosheid in de landbouw een structureel karak ter begint te krijgen. De moge lijkheid om een vaste kern aan het bedrijf te binden dient dan ook nadier te worden bezien, mede in verband met de invoe ring van de wachtgeld en werk loosheidsverzekering Communistische propaganda Dp tweede dag van het debat werd vooral gekenmerkt door de poging van communistische zijde om, ten gehore van enkele Friese partijgenoten, d'ie men voor deze gelegenheid had laten over komen zowel de regering ais de P.v.d.A. in gebreke te stellen. Mr. Burger en de heer v. d. Born (Arb.) dienden de commu nisten van hun kant van repliek, maar dat het tussen de P.v.d.A. en de C.P.N. bil de komende ver kiezingen een harde strijd zal worden, werd uit dit debat toch al wel duidelijk. Veel zal afhangen van de vraag of de regering er inder daad in zal slagen om de' werk- In de bovengenoemde projec ten is mede begrepen een bespoe diging van het Amsterdam-Rijn kanaal. De plannen voor de ont wikkelingsgebieden blijver» apart staan, maar met, de aankoop van de benodigde terreinen zal on derwijl al worden begonnen. De huurkwestie Minister In 't Veld benadrukte, dat hij een huurverhoging geens zins had afgewezen. Hii ver wachtte, dat het in de loop van dit jaar wel zover zou komen maar dan gecompenseerd door een loonsverhoging of andere maatregelen. Minister v. d. Brink gaf de heer Jansen (KVP) toe dat de export door fiscale maatregelen kan worden beïnvloed. In de exportnota zal aan dit vraagstuk nader aandacht worden gewijd. I Een rechtstreekse subsidiëring van bepaalde industrieën, zoals de heer Welter had gewenst, achtte de bewindsman echter, in 'het. kader van internationale af spraken. niet mogelijk. Ook was deze bewindsman het met de loosheid op korte termijn in te perken. De opmerking van de heer Wagenaar (comm.) „Dat lukt toch niet" klonk als een uit daging, die niet onbeantwoord mag blijven. Het debat eindigde Vrijdag avond met een drietal moties. Twee van communistische zijde, waarin kolen en huurtoeslag werden gevraagd, alsmede ver lenigingen van de overbruggings- steun, verhoging van de sociale bijstandregeling en verstrekking van kleding en voedsel. Een door alle fracties ondertekende motie- Stapelkamp (A.R.) vraagt van de regering dat, de werkobjecten zoveel mogelijk als vrij werk en zo min mogelijk in D.U.W.- verband zullen worden uit gevoerd. Minister In 't Veld ver klaarde reeds dat de regering teger» deze motie geen bezwaar heeft. Over de moties zal later worden gestemd. Krijgt de NAVO een vlag? LISSABON, 22 Febr. (Reuter) Naar verluidt zal de Canadese voorzitter van de Noord-Atlan- tisahe Raad, Lester Pearon, in de huidige zitting van de raad voor stellen indienen tot het invoeren van een vlag, welke het doel van de NAVO, t.w. het bereiken van de vrede door kracht, symboli seert. De voorgestelde vlag ver toont een schild tegen een blau we achtergrond vgn golven. Een zwaard en een olijftak beelden de gedachte van vrede door kracht uit. De oorspronkelijke idee wordt toegeschreven aan de Amerikaanse afgevaardigde Char les Spofford. agenten hadden gestaan, zoals in de stad bij verkeerslichten nog al eens voorkomt, dan had het bonnetjes geregend. In 1951 werden 13 knipperlicht- installaties aangebracht, de kos ten hiervan bedragen f 27.000, per stuk, waardoor hettotaal steeg tot 70. Voor de uitvoering van nog 17 stuks wordt het no dige gedaan. Het is bij de be perkte industriële capaciteit zeer moeilijk de productie te verhogen. De halve bomen, waarvan er in de loop van dit jaar nog zes wor den geplaatst, o.a. te Hazerswoude en Heiloo, kosten nog 30 pet meer. BOSTON, 22 Febr. (Reuter). Ondanks een sneeuwstorm zijn twee sleepboten er in geslaagd Vrijdag het achterschip van de „Fort Mercer" de haven van Newport (Rhode Island) binnen te slepen. Aan boord bevonden zich 13 opvarenden, die er Don derdag in waren geslaagd de ma chines weer op gang te brengen. Zoals gemeld was de „Fort Mercer" Maandagavond bij Kaap Cod in tweeën gebroken. Het voorschip is Donderdag door de kustwacht in de grond geboord, omdat het gevaar opleverde voor de scheepvaart. WASHINGTON, 22 Febr. (AP) De Verenigde Staten beginnen zich bezorgd te maken over Indo nesië en zijn bang dat ze in dit strategisch zo belangrijke land iets te overhaast te werk zijn ge gaan. Het heeft geprobeerd Indone sië in het Westerse kamp te halen en het heeft daartoe zoveel pressie uitgeoefend op het sinds korte tijd onafhankelijk geworden volk, dat de Indonesiërs argwa nend zijn geworden. In Washington is men op het ergste voorbereid en men acht het niet uitgesloten dat de kwes tie Soebardjo zelfs een einde kan betekenen van de vriendschap pelijke Amerikaans-Indonesische betrekkingen. PARIJS, 22 Febr. (A.P.) Op de Parijse Beurs heeft de franse franc vandaag heel wat klappen gekregen naar aanleiding van de hardnekkige geruchten van een op handen zijnde devaluatie en het slechte nieuws over de Franse positie in de wereldhandel. ONTVLUCHTE GEVANGENEN WEER GEARRESTEERD 23-jarige J. B., APELDOORN. De H. K. en de 22-jarige W. die Dinsdag uit het Huis van Bewaring te Zutphen zijn ont snapt, zijn gisteren tegen de avond, na een zeer spannende jacht, weer gevangen genomen in de omgeving van de „Woeste Hoeve" bij Apeldoorn. Zij zijn naar Zutphen overgebracht. Aan de achtervolging namen 40 man van de rijkspolitie en de ge meentepolitie van Apeldoorn en 60 a 70 man van de marechaussee deel. POESAN, 22 Febr. (Ass. Press) De Amerikaanse autoriteiten heb ben vandaag medegedeeld, dat er Maandag in een kamp op het eiland Koje door commnnisten georganiseerde opstand heeft plaatsgevonden, waarbij een Amerikaanse soldaat en 69 geïn terneerde Koreaanse burgers, werden gedood. Volgens de autoriteiten vielen ongeveer 1500 bewoners van het kamp de Amerikaanse bewo ners van het kamp de Amerikaan se bewakingstroepen met houwe len, stokken, gesels van prikkel draad, ijzeren buizen, stenen en messen aan. De rust werd her steld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1