12e Jïente VALDA Van November tot Februari Ter aa P' Financi staat weer voor de deur De stap naar voorjaar en zomer Verwaarloos uw ontbijt niet! DE BEU Speelse tailleurs Jurken met boordjes Jurken met slippen door Wi'm Kmpjebeer cn Roo$ T^a5$el oman Stel het goed samen en gebruik het rustig DE GATENPLANT De grappige reis van John Gilpin 6 Romeinse modeshow Neem een doos echte KEELPIJN Grote belanc PAGINA 4 T i lKU/AO Zd PEBRUARI 1952 Het was druilerig No vemberweer, toen de Nederlandse confection, nairs van dameskleding hun voorjaarsmodellen, waaronder de twee ne venstaande creaties, aan de buitenlandse klanten toonden. Nu de lente al wat beter in zicht is. willen wij u deze mo dellen even voorleggen. U ziet hier een grijze middagjapon van voor naam materiaal, waar in bouquetjes gewe ven zijn. Hei was een druilerige Novemberdag, toen Nederlandse confectionnairs van dameskleding gezamenlijk hun nieuwste modellen aan de buitenlandse kopers lieten zien. Die nieuwste modellen waren prille voorjaarspakjes en luchtige zomerjurken, de motregen en de gure wind ten spijt. Thans is het ogenblik daar, waarop modehuizen en confectie industrieën hun modellen aan het vrouwelijk publiek in het eigen land tonen, en met meer recht, als men het „handels-- seizoen" even bij het seizoen van motffyer natuur ten achter stelt. Want al zijn sneeuw en regen nog niet uit het weer-, bericht verdwenen, er zijn toch tekenen, die op het naderend voorjaar duiden. De zon wierp warme stralen in de trein, die ons deze week naar Amsterdam bracht, en toen wij tegen de avond de bestemming van onze reis, het Doelenhotel in de hoofdstad, weer verlieten, was het nog heerlijk licht. In een van de zalen van dit ho tel heeft een van de Nederlandse ontwerpers Arnould v. „Alcodi", ■zijn modellen voor de komende lente laten zien. Ziin drie manne quins droegen mantels en ja ponnen voor diverse dagen en 'gelegenheden en tailleurs, die heel speels van lijn waren. Er was grote variatie in deze pakjes, terwijl elk model op zich toch eenvoudig en draagbaar bleef. Uiteraard waren er enkele exclu sieve creaties, die de Ned. vrouw niet graag kiezen zou, maar dan nog meer om het feit, dat men er zo gauw me? „uitgetekend" wordt dan uit angst voor verbaasde reacties. Een van deze exclusieve model len was 't mantelpakje met jasje, dat veel gelijkenis vertoonde met een jacquet. Het had van voren twee korte puntjes, die aan de ■weerszijden in langere pandjes uitliepen! Aan de achterzijde was het manteltje gewoon rond van lijn. Door een dergelijke coupe werd de nadruk gelegd op de heuplijn, hetgeen een kenmerk was van Axnouldscollectie. Uit staande klepjes en zakken deden overal hun best het effect van de brede heuplijn te vergroten of minstens te benaderen. Wat ver der opviel aan de tailleurs uit de collectie was de enkele knopen- rij op de manteltjes, een sluiting, die enige malen ook vervangen was door slechts één knoop. Tenslotte moeten wij de kraag van de jasjes apart vermelden, want het bleef maar zelden bij de traditionele revers. Arnould bracht veel shawlkragen waarbij de ene helft soms langer was dan de andere. Een simpel pakje van grijze jersev had re vers, die met een sohulpje in de kraag overgingen; het schulp- vormige motiefje werd weer op de twee zakjes aan weerszijden van de sluiting met één knoop herhaald. Halve maan Over zakken gesproken, een tailleur van grijs kamgaren was voorzien van een- bijzonder origi neel exemplaar. Het was een half maantje, dat van de knoopsluiting schuin naar de taille liep. Deze schuine zak kwam zeer goed over een met de lijn van het schootje van het manteltje, dat aan die kant helemaal rond gesneden was. Elk mantelpak had een apart cachet en maakte een charmante indruk. Het meest klassieke had naden in voor- en achterpand als een colbert. De rokken waren alle glad Een enkele plooi vergemak kelijkte het lopen en onderbrak de rechte lijn even. Ook bii de jurken waren de rokken glad. Bij een jurk kan men echter altijd een gracieus compro mis vinden, namelijk plissé. Plissé houdt een rok slank van silhouet en geeft haar toch de nodige wijd te, 'n reden waarom Arnould'deze kleine fijne plooitjes zo graag toe past. Zo had hij een japon van bruin kamgaren, waarbij het ronde boordje, manchetten van de mou wen en het onderstuk van de rok geplisseerd waren. Ook in de col lectie feestelijke cocktail-toiletten, al of niet doorweven met goud draad, kwam plissé meermalen voor. De ontwerper had diverse mate rialen gebruikt; tafzijde, satijn, doupion, gabardine, kamgaren, wol en jersey niet te vergeten. Jersey overheerst bij voorjaarsjurken en pakjes. Heel snoezig was de japon van citroengele jersey met ballon mouwen tot de elleboog. Van het zwarte lakceintuurtje hingen twee zwierige slippen af, die weer met zwart waren gevoerd. Het zwart werd nogmaals herhaald in twee knopen bij het boordje. Twee ele menten van deze japon, de slippen en het smalle boordje aan de hals, waren ook bij veel andere model len te vinden. Verder was het op merkelijk, dat de driekwartmou wen, die tussen twee haakjes meermalen aangeknipt waren, alle een manchet hadden. Zonnestraal Aardig was verder de voorjaars jurk van grijze jersey. Ook dit model had een boordje en van daaruit liepen stiksels als zonne stralen uiteen. „Rayon de Soleil", de Franse benaming voor zonne straal, was dan ook de betiteling van deze grijze jurk. Een van de Franse ontwerpers, Jacques Heim, brengt op het ogen blik een gehele collectie, die op „rayon de soleil" gebaseerd is en het spel van de zonnestralen op allerlei manieren weergeeft Of de Nederlandse ontwerper hierdoor geïnspireerd is? Misschien wel. Het ziet er overigens niet naar uit, dat hij zich door de Franse mode koningen te zeer de wet laat voor schrijven. Hij brengt een natuur lijke schouderlijn, smalle taille, brede heuplijn en gladde rok, vier punten, die nog steeds van kracht schijnen te zijn in het rijk der mode, en laat verder zijn fantasie werken, zonder de eisen van de Nederlandse vrouw te vergeten. Waarschijnlijk was niet eens alles „up to date", zoals de blousende rug bij verschillende japonnen, maar het moet toch gezegd, dat zijn creaties apart en vaak hart- veroverend waren. De kleuren, die de ontwerper had uitgekozen, waren o.m. groen, geel, grijs, bei ge, bruin, diepblauw en rood. Fris als de lente De hoeden van Méry Roffald vormden een uitstekende combi natie met deze collectie. De mo dellen waren uiterst sober, maar fris en verrassend als de lente VAV/,V.V.V.V,V.%V.".V.V.".'.V.V.V.V.V.V.V,V.',V.".V.V.V Ook het voor jaar scom- plet van fil a fil noppe is grijs getint. De lijnen ziin zeer simpel en so ber. Dezelfde eenvoud troffen wit deze week in een van de eerste Nederlandse shows van het nieuwe seizoen, na. melijk de show van „Alcodi" te Amsterdam waaraan op deze pagina de aandacht wordt ge wijd. KON ZIJ HET HELPEN Het was dan ook altijd Truusje, die niet mee mocht doen of die in de klas altijd op zij werd ge schoven. Ze was ook zo bleu en verlegen. En ze had altijd zo'n sjofel jurkje aan met van die Schotse kleuren. Haar geel-piekerig haar zat zo mal ge kapt. Een vreemd kind, hoor. Je wist waarachtig niet wat je er mee moest beginnen. Ze stond er maar in haar hoekje van de speelplaats op haar nagels te bijten. Niemand, die naar haar op- of om keek. Kon zij het helpen, dat ze het thuis zo arm hadden, dat haar moeder al zo lang ziek was en vader zo dronk. Nu sloot mei. haar ook nog uit. Wat had ze een verdriet! Tot Lina haar in de gaten kr.eeg. Die was juist lid van de Jeugdbond gewor den en de spreuk van de maand was: SLUIT NIE MAND UIT! Zij zou Truusje tot haar vriendinne tje maken en het lukte. Het kind knapte er hele maal van op. Ze werd vrolijk en speelde met de kinderen mee, want Lina had haar in de club ge haald, heel leuk weg. Lina zorgde voor Truusje en haar zieke moeder werd ook niet vergeten. Lina had de spreuk verstaan en er ook wat voor gedaan. Zo hoort het, als je een goed lid bent. sneeuw gevallen. Dat is heel wat! En weten jullie hoeveel telefoontoestellen ér in de hele wereld zijn? 75.000.000! Dat is ook heel wat! De Lassoman heeft er één van. Bel maar op! Nummer 17845673429086- 75432! Goed onthouden! In Amerika zijn bijna 3.000.000 padvinders. En hebben jullie al die meeuwen over de stad en het land zien vliegen in de afgelopen weken? Ze kwamen bij de Lassoman op het dak en ze hebben veel brood gekregen, hoor! Vergeet de vogels niet, kleine vrienden! Ze zelf. Het is bewonderenswaardig, zo goed als de hoedjes bij Arnoulds creaties waren aangepast. Een bruin, enigszins puntvormig hoed je met een roze strik vergezelde een roze jersey-jurk, een wit dop- Het ontbijt is het.stiefkind on der de maaltijden. Doen we moeite om onze warme maaltijden afwis selend en smakelijk te maken en zorgen we ook voor verschillende belegsels bij de tweede broodmaal tijd over het ontbijt denken we niet lang na en aan het klaarzet ten besteden we vaak weinig zorg en tijd. Ja, terwijl we er niet over zouden denken om een van de an dere maaltijden over te slaan, komt het zelfs wel voor dat het ontbijt er geheel bij in schiet! Er is zogenaamd geen tijd voor of men denkt de slanke lijn te dienen met een lege maag. Het weglaten van het ontbijt be vordert echter nóch de „lijn", nóch de gezondheid. p\eze week zullen wij eens een „moderne" plant in het licht der schijnwerpers plaatsen. Wanneer wij spreken over een moderne plant, dan bedoelen wij daarmee een plantdie het in het moderne interieur zo uitstekend „doet". En men zal het wel met ons eens zijn, dat dit met de z.g. gatenplant in derdaad het geval is. Met haar merkwaardige gladde donker groene bladeren komt deze tame lijk forse plant in de lichte wo ningen prachtig uit. Geen won der dan ook, dat wij haar steeds meer zien. De gatenplant dit is ook wel duidelijk aan de vorm der blade ren te zien is familie van de Aronskelk. En evenals deze, is het een bosplant, die in de vochtig- warme wouden van Zuid-Amerika tegen de stammen van de bomen groeit. Hierdoor kunnen ook de luchtwortels worden verklaard, welke de gatenplanten meestal ook wel in huis maken, als zij ten minste niet in een te droge kamer staan. De luchtwortels nemen wa ter en zuurstof uit de lucht op; wanneer zij de grond bereiken ver anderen zij in gewone bodemwor tels. Veeleisend is de gatenplant niet. Uit het bovenstaande volgt, dat bosgrond het beste voor haar is. Een mengsel van bladaarde turf, gehakte varenwortel en grof zand voldoet ook uitstekend. Dit bo demmengsel moet matig vochtig worden gehouden en ook verdient het aanbeveling om van tijd tot tijd de bladeren, die zo grappig doorboord zijn, eens af te sponsen. Gedurende de wintermaanden is een onverwarmde, doch vorstvrije kamer de beste standplaats voor de gatenplant. Wanneer de plant goed verzorgd wordt zal zij gaan bloeien op een manier, welke veel weg heeft van die van de Arons kelk. De schede is roomkleurig, de bloeikolf is een spil, waarom heen de onaanzienlijke bloempjes gegroepeerd staan. Erg gemakkelijk is het niet de gatenplant in bloei te krijgen, maar wie er in slaagt, mag dan ook dubbel trots zijn op het ver kregen resultaat. .j» Htn. Uit een behoorlijk ontbijt moe ten wij onze energie putten om in de morgenuren ons werk te kun nen doen. hetzij op het land, op kantoor of werkplaats, in huis, op school of waar dan ook. Hoe zou den we anders aan arbeidskracht en fut moeten komen? Van de lucht kunnen wij niet leven. Afgesproken dus: een ontbijt zal er zijn.maar dan ook een goed ontbijt, waar we iets aan hebben. Het feit alleen dat er gegeten en gedronken wordt is niet voldoende. Van een slecht gekauwde voedsel- massa, die naar binnen gespoeld wordt met te hete thee, hebben we te weinig profijt. Kinderen die ge jacht worden bij iedere lepel pap krijgen een hekel aan eten. Neen, een goed ontbijt wordt in de eerste plaats rustig gebruikt. Ten tweede is een behoorlijk ontbijt ook goed samengesteld. Dit betekent: voor de kinderen en jongelui melk of karnemelk als drank of warme of koude pap. Vinden ze dit kinderachtig, geef hun dan een goed voorbeeld en doe eraan mee het zal ook U ten goede komen! Is er 's ochtends niet genoeg tijd voor de bereiding van pap. dan kan deze de avond te voren gekookt worden en voor het ontbijt opge warmd of vermengd met hete of koude melk. Geef een kopje thee daarna, als een warme drank op prijs wordt gesteld. Het gebruik van fruit of vruch tensap aan het ontbijt is een ge zonde buitenlandse gewoonte, die ook hier in de smaak zal vallen. Een boterham met appel of ra- menas hoeft niet duurder te zijn dan een met jam, koek of ander zoet belegsel en is uit gezondheids oogpunt beslist meer waard. Ook vruchtencompóte of -moes vormen een smakelijke broodbe legging, De zoetigheid willen wij U niet ontnemen, maar belangrij ker is, dat er voldoende plaats wordt ingeruimd voor (rauwe) vruchten en groenten, en voldoen de kalkrijke levensmiddelen wor den genuttigd: per dag een halve liter melk en een plak kaas. Naast deze levensmiddelen, niet Inplaats ervan, geven wij de zoete smeer sels en strooisels en komen wij hieraan niet toe, dan is daar niets mee verloren. Een goed ontbijt zal er als volgt uitzien: melkdrank of pap (deze laatste liefst gezoet met stroop of bruine suiker) brood met boter of gevitamineer de margarine; rauwe vruchten of groenten zo als radijs, ramenas, tomaat; of geweekte gedroogde vruchten; of gestoofde vruchten. Volwassenen kunnen inplaats van de melk kaas gebruiken, de opgroeiende kinderen geven we liefst beide. Daarnaast komen dan desgewenst zoet belegsel en thee of koffie, alnaar men gewend is. U zult zien, dat de goede invloed van zo'n welverzorgde eerste maaltijd de hele dag merkbaar blijf tl je, dat met een bruine voilette was overtrokken, bekroonde een pakje van reebruine gabardine en er was zelfs een model, dat van hetzelfde materiaal was gemaakt als de jurk. Dat was het ronde, gerande hoedje van zwart-wit ge streepte gros grain. De zwarte ja pon van de mannequin had een rondgesneden vest van dit zwart witte gros grain en verder een insteekzak, waaruit ook weer zwart-wit kwam kijken. Een luch tige gebloemde zomer japon ten slotte was gecombineerd met een zwarte strohoed met een brede rand, waarop enkele uitgeknipte bloemen uit het patroon van de jurk prijkten. Ziehier enige details uit de col lectie, die Arnould voor „Alcodi" (te Arnhem en A'dam) vervaar digd heeft. Wellicht doen zij u ideeën aan de hand. Zo niet, dan zal het misschien toch nuttig zijn te weten, hoe een van onze ont werpers over de lente denkt, al thans over de vernieuwing, die wij dan mét moeder natuur gaarne willen ondergaan! De Lassoman heeft ge hoord, dat de Paus ook Jederlands studeert. De 'aus heeft laatst al Ne- erlanders in onze eigen al toegesproken. Ook heeft de Lassoman gehoord, dat het met de liekuren heel goed ge gaan is. De mensen heb- >en heel aardig zuinig ïangedaan met de stroom. In de Vinkeveense plas sen hebben ze 10,000 pond vis gevangen. Hoera! In Tilburg hebben ze 'n papegaai, die spierwit is ;n 'n gele kuif heeft. Denk er wel aan, kleine vrienden! Maandag is het n gedeeltelijke zonsver duistering! Piek-uren! Dan zit de maan tussen aarde en de zon. Zo'n maan! Ze zeggen, dat het op de Zuidpool nog kouder is dan op de Noordpool! In Goor heeft 'n moeder haar kleine dochtertje uit 'n brandend huis ge worpen. Dat kleine kind zat lekker in 'n deken ge stopt. De buren vingen 't kind op uit het boven raam. Toen sprong die flinke moeder ook uit het raam. Gered! Niet ge wond! Gelukkig! Dit jaar nog gaan 25.000 Nederlanders in Canada wonen en werken. In Amsterdam hebben 'n paar dieven fijne krui ken met jenever en likeur uit 'n étalage gestolen. Ze wilden thuis eens fijn gaan drinken! Maar toen ze de glaasjes vol ge schonken hadden, en proefden, proefden ze hel der water! Net goed! In Zweden is laatst 'n aag van vier meter hebben honger. Je hoort ze fluiten en piepen! En van Opa Haas moe ten jullie allemaal weer de groeten hebben! Hij maakt het heel goed! Laatst liep 'n lange zwarte man op het ijs van 'n aardig vijvertje. Hij had twee mooie brave boekjes in zijn hand. Op eens: Krak! En hij zakte in het ijskoude water. De boekjes warén nat! Dom me man, hoor! De eendjes kwaakten van plezier. Kwaak-kwéak-kwéék! JJet grote gezin Robert gaat er gróót op, dat hij zoveel broertjes en zusjes heeft. Hij snoeft dan: Wij hebben het grootste gezin van de hele buurt. Op zekere dag loopt hij met z'n vader te wande len. Ineens trekt hij een droevig gezicht en z'n va der vraagt waarom. „Kijk", zegt Robert, „die dame heeft meer kinde ren dan wij. Het was een zuster, die met een 30 weesjes liep te wandelen. Z'n vader kon hem ge ruststellen. Oplossingen 1. De boomnaam, die met z'n letters 37 vormde, was acacia. 2. De ambachten waren: Schoenmaker, schilder, bakker, kleermaker en timmerman. Wie heet er MECHTILDIS Mechtildis ging eens op bezoek bij haar heilige zuster Gertrudis, die Ab dis was in een streng klooster. En van die tijd af wilde de zevenjarige kleine daar ook zijn. Va der en moeder deden er niets tegen. Haar ouderè zusters wilden haar tegen houden. Het klooster was niet zo leuk als zij wel dacht. Je moest er hard werken, veel bidden en boeten. Maar Mechtildis hield vol en overwon. Ze werd een heilige. Veel leed ze door hoofdpijnen en troosteloosheid. Maar Christus, die zoveel leed, was haar voorbeeld. Vele malen verscheen Hij haar. Wat Jezus haar mee deelde, schreef ze op in boeken. En die boeken gaven weer veel troost aan andere mensen. En zo kan de heilige Mech tildis ons nog veel leren. In het jaar 1300 stierf ze en haar feestdag vieren we op 26 Februari. Ruitraadsel Vriend Peter wist niet wat hij zag, toen daar z'n buurman John in zo'n vreemde kledij aan kwam hollen. Hij nam z'n pijp uit z'n mond, holde naar de tuinpoort en riep, zo hard hij kon: „John, John, wat voor nieuws breng je voor me mee?" Maar John hield z'n kaken op elkaar, of ze vastge- moerd zaten. „Maar spreek, spreek toch in 's hemelsnaam! Waarom kom je hier zonder pruik of liever, waarom ben je eigenlijk hier heen gekomen?" Toen rimpelde er een gulle lach over het bezwete gezicht van John, die op z'n tijd wel van een grapje hield en hij ant woordde Peter, die van z'n verbazing nog niet helemaal bekomen was. Ja, Petertje, je paardje wilde beslist deze kant uit. Ik hoop ook, dat m'n pruik en m'n hoed spoedig zullen arriveren, want die zijn onder weg." Peter, gerustge steld door het goede hu meur van John, vloog z'n huis binnen en kwam in een ommezien terug Wat had hij daar bij zich? Een prachtpruik met lange, wapperende krullen. En bovendien 'n hoed, die, hoe versleten ook toch nog op een hoed leek. Hij zwaaide ermee door de lucht en riep John toe: „Jouw hoofd is wel tweemaal minder dik dan het mij ne, maar het past pre cies in mijn pruik en in mijn hoedje. Maar laat me eerst het stof en de modder van je gezicht vegen, John. Rust even uit en eet 'n hapje. Dan ben je weer een daalder meer waard. Ik denk, dat je honger hebt voor drie wolven tegelijk. John trok een zuinig gezicht en antwoordde: „Peter, 't is vandaag de verjaardag van m'n hu welijk. Wat zouden de mensen er wel van zeg gen. als m'n vrouwtje te Edmonton dineerde en ik hier bij jou m'n maal tijd zou gebruiken?" Hij keerde zich tot z'n dampende en trappelen de knol, hees zich met alle macht op z'n rug, klopte hem op z'n nek en sprak: „Ik heb zin in een lekker hapje, dat i? waar. Voor jouw plezier, blesje, ben ik hierheen" gekomen; breng me nu voor mijn plezier weer naar Edmonton, en m'n vrouwtje terug." Horizontaal: 1. Rivier in Nederland. 2. Iets, dat ze in de kerk gebruiken op Goede Vrijdag. 3. Een maand van het jaar. Verticaal: 1. Een jong dier. 2. Een jongensnaam. 3, Een steen. Spreekwoorden We geven je telkens twee woorden, die in een spreekwoord voorkomen. Kun je de spreekwoorden vinden? 1. Ei en dop. 2. Stuurlui en wal. 3. Geblazen en mond. 4. Goud en zilver. 5. Kalm en lijntje. Een kanjer Een baanwachter, die op de spoorbaan, niet ver van zijn huis aan het werk was, zag ineens een roof vogel, die op lage hoogte in de lucht zweefde. Had de geweldige arend mis schien zijn twee kinderen in de gaten, die vlak bij dg spoorlijn rustig aan het spelen waren? Zonder een seconde te verliezen greep de baanwachter een ge weer, mikte en schoot de roofvogel neer. Het bleek een koningsarend te zijn van een zeldzaam soort. Zijn vleugèlwijdte be droeg niet minder dan twee en een halve meter, hij woog vier kilo en de omvang van zijn scherpe klauwen was 'niet minder dan elf cm. P\3 belangrijkste voorwaarde voor '-s'n correcte verschijning schuilt in het feit, dat alles, ook de klein ste onderdelen, bij elkaar en bij de draagster passen. Bij een sportief type behoren ge heel andere accessoirs dan bij een geklede verschijning. Eerstgenoemde, die zicli bij voorkeur in een kort leren jasje hult, ziet er het leukste uit met een schoudertas om en een alpino op 't hoofd, vastgezet met 'n grote dekenspeld. Ook haar sieraden dragen een sportief karakter. Wij zagen een aardig sieraad voor een revers, gevormd door een compas in leer en metaal gevat. Paarlsnoeren en andere glinste rende sieraden moet het sportieve meisje voor haar meer geklede zuster overlaten. Zeer gekleed zijn zwart wildle- deren handschoenen, aan tie pols gesloten met een fraaie metalen schakelketting. Het derde type is de vrouw die altijd met iets aparts voor de dag komt. Zij is degene die met succes iets excentrieks kan dragen: een opvallende haardracht of een op zichtige ketting van allerlei ge verfde pitten. Een antieke ketting van gróte capu cijner-vormige bloedkoralen is voor haar geknipt. Veertien Londense modezaken hebben in de Galeries Lafayette een show van modes uit de tijd van het oude Home gehouden, zij het dan aangepast aan de maatsta ven van 1952. De uitnodiging voor de show was gedeeltelijk in het Latijn gesteld. De kroon van Nero vormde het motief voor een aan trekkelijk dameshoedje. Zijn ge malin Popaea had de ontwerpers tot verscheidene avondtoiletten voor zomerse dagen geïnspireerd. Een wit geplisseerd japonnetje met om 't middel 'n gouden koord deed denken aan de gewaden der Vestaalse maagden. Blouses van goud en zwart brocaat vertoonden grote overeenkomst met de meta len borstplaten van Nero's lijf wacht. Regenmantels leken op Ro meinse toga's en de gewone tuniek van de Romeinse soldaat vond men terug in een cocktailjapon. Zelfs de aankleding van de tafel op de cocktail-party, waarmee de show werd besloten, was voorzien van Romeinse motieven! PA S T ILL.ES Onder grote belang name uit de kring versitaire en polit werd hedenochtend Kerkhof te Oegstgeei lijk overschot begrav ar. J. A. J. Barge, ou van de Riiksuniversit en oud-lid van de E der Staten-Generaal. Vooraf werd in c kerk van de H. Will gezongen H. Mis opgedragen door pas M. Looyaard, die ot ding verrichtte. One derden aanwezigen, kerk en op het kerk! belangstelling gavei zich onder meer de v het college van cu Leidse Universiteit, ron de Vos van Sti rector-magnificus, pr Boeke, de dekaan en van de medische fac hoogleraren, het col het Leids Studente bestuur van de vere vrouwelijke studente: van de R.K. Student Benedictus Augustinu Studentenvereniging uit Amsterdam. Ook uit politieke k den vele hun belan; merkten wij onder 1 F. G. C. J. M. Teulii zonder portefeuille, J. T. Rutten, minister wijs. Kunsten en We dr. L. G. Kortenhors van de Tweede Kam C. P. M. Romme, 1 leider van de Tweede G. C. J. D. Kropma voorzitter van de AMSTERDAM, 22 F de Beurs gehoopt ha< beurd. De markt heei van gisteren niet oVei zo was de laatste beu week zeer telfeurstelle nige kopers, die gister men opzetten, hadden weer teruggetrokken, was, dat de koersen zakten. Koninklijke zakten i na 284 hedenochtend, lips kwam terug op 14 aandelen gaat nog mt nig om en wordt m één notering gemaakt 1 Unilever verloren twe leen Aku wist zich goed te handhaven, mi markt op 148 laten. C lagen wederom ongeai toch was de stemmini onregelmatig. Feitelij Amsterdam Rubber flauw. Zij verloren 3 ten op het laatste pun HVA daarentegen ki ven het vorige niveai moest deze koerswin prijsgeven Tabaksfor zeër kalm en merend dend. Scheepsvaartm een uitzondering en weerstand. KNSM lag op 139. Ook de Schei iets beter. In de binnenlands vielen enige koersver; bespeuren met name 1 fabrieken, Norit en Ford. Aandelen Heem halve punt hoger, gesteund door het be ceerde jaarverslag. daarentegen liepen zes teruit. Tn aanmerking worden genomen, d? koers enige dageh oud delen waren opmerk Het verslag van de A Bank-Incasso Bank h de indruk gemaakt, weinij veranderd, aan de zwakke kant. percentage onverandei Hoger dividend A Goederenb De Amsterdamse C heeft, blijkens haar 1951 zeer bevredige ten behaald. Rente stegen met f 517.199 1 Hier staat tegenover der onkosten van f een dotatie aan hi fonds van f 45.000, d afzonderlijk werd Dit in aanmerkir constateert de direi verhouding tussen en onkosten niet 01 is. Na afboeking c ad f 644.280 (f 526.7 zondere reservering (f 500.000) en een het reservefonds van f 100.000, resteert t 'n winst van f 658.41 Voorgesteld wordt 1 van 7 pet. (6 pet.), tersaandeel kan f 9( worden uitgekeerd. De directie schrijf! het verslagjaar, dat prijzen veelal een lend verloop hadde van een algemene 1 sprake meer was. handel kon zich 0 ondanks de blijven aan sterke valuta's en uitbreiden. De 1 zijn nog even groot geleden, maar dooi beter funetionneren van samenwerking handel en de betref teiten, werden zij, w weder ondervangen 1951 bracht voor betere resul De in 1951 do Heemaf te Hengelo sultaten overtreffen waarbii in aanmerl worden genomen, d langriike orders ei zullen worden afge wordt in het iaarv gedeeld. Na afschrijvingen (f 1.264.213) divers gen, waaronder ee aan de conjunctuur f 500.000 (f 1.000.00 netto winst van (f 769.092). Voors een dividend van preferente en 8 pc wone aandelen (v.j en 7 pet.). Voor 1 f 3.250.000 (f 2.000. veerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4