16-jarig meisje door jeugdige overvaller neergeslagen OE KRONIEK VAN ZATERDAG Ter aardebestelling van prof dr. Barge Lange Gerrit" deed het Financiën en Economie Grote belangstelling Maar daar tippelde het Gerechtshof niet in DE BEURS Om 65 gulden te stelen uit een sigarenwinkel Herstel waarschuwt Naar wij vernemen Zondags - Evangelie Z.A I tKurtb Z.D J L.UKU/ IS\VJ£. PAGINA 5 Onder grote belangstelling, met name uit de kring van het uni versitaire en politieke leven, werd hedenochtend op het R.K. Kerkhof te Oegstgeest het stoffe lijk overschot begraven van prof. dr. J. A. J. Barge, oud-hoogleraar van de Rijksuniversiteit te Leiden en oud-lia van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Vooraf werd in de parochie kerk van de H. Willibrordus de gezongen H. Mis van Requiem opgedragen door pastoor J. J. C. M. Looyaard, die ook de beaar- ding verrichtte. Onder de hon derden aanwezigen, die in de kerk en op het kerkhof blijk van belangstelling gaven bevonden zich onder meer de voorzitter van het college van curatoren der Leidse Universiteit, dr. J. E. Ba ron de Vos van Steenwijk, de rector-magnificus, prof. dr. J. H. Boeke, de dekaan en de secretaris van de medische faculteit, vele hoogleraren, het collegium van het Leids Studentencorps, het bestuur van de vereniging van vrouwelijke studenten te Leiden, van de R.K. Studentenvereniging Benedictus Augustinus en de R.K. Studentenvereniging St. Thomas uit Amsterdam. Ook uit politieke kringen toon den vele hun belangstelling. Zo merkten wij onder meer op mr. F. G. C. J. M. Teulings, minister zonder portefeuille, prof. dr. F. J. T. Rutten, minister van Onder, wijs. Kunsten en Wetenschappen, dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme, KVP-fractie- leider van de Tweede Kamer, mr. G. C. J. D. Kropman. fractie- Eerste Kamer en voorts vele le den der Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal. Verder wa ren aanwezig mr. Loeff, voorzit ter van het „Thiim-genootschap", de schrijver Anton van Duinker ken en burgemeester Jhr. mr. F. H. van Kinschot van Leiden. Na afloop van de beaarding dankte een zoon van de ontslape ne voor de grote belangstelling. Brand in Amsterdam-Noord Gisteren is op de bovenverdie ping van een eengezins arbei derswoning in de Amelandstraat in Amsterdam-Noord als gevolg van het vlamvatten van het meu bilair in de keuken, tijdens de af wezigheid van de bewoner, brand ontstaan. In de keuken aan de achterzijde van de woning stond een petroleumtoestei te branden, de bewoner was even weggegaan en toen hij terugkwam sloegen de vlammen reeds uit de ramen tegen de daklijst. De oorzaak van de brand is nog onbekend. It 's-GRAVENHAGE. De tim merman C. ,T. de J. uit 's Gra- venhaee. 28 iaar oud. verscheen cisteren voor het Haaese Ge rechtshof. Wecens diefstal met braak, cenleecd in een boekwin kel aan de Jan Luvkenstraat alhier waarbii hii een cassette met celd zou hebben ontvreemd, veroordeelde de Rechtbank hem tot 1 iaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen dit vonnis tekende de J. appèl aan. Voor het Hof ontkende hij iets met deze inbraak te maken te hebben. De President hield appellant voor, dat op de ontvreemde cassette zijn vinger afdrukken waren gevonden, maar de J. zeide hiervoor een goede verklaring te hebben. Op de voorzitter van de KVP in de avond dat de inbraak in de AMSTERDAM, 22 Febr. Wat de Beurs gehoopt had, is niet ge beurd. De markt heeft het herstel van gisteren niet overgenomen en zo was de laatste beursdag van de week zeer teleurstellend, De wei nige kopers, die gisteren warPn ko men opzetten, hadden zich vandaag weer teruggetrokken, en het gevolg was, dat de koersen opnieuw in zakten. Koninklijke zakten in tot 281 1 '2, na 284 hedenochtend. Nieuwe Phi lips kwam terug op 143 In de oude aandelen gaat nog maar zeer wei nig om en wordt meestal slechts één notering gemaakt. Certificaten Unilever verloren twee punten. Al leen Aku wist zich aanvankelijk goed te handhaven, maar verliet de markt op 148 laten. Cultuurfondsen lagen wederom ongeanimeerd maar toch was de stemming hier eerder onregelmatig. Feitelijk was alleen Amsterdam Rubber uitgesPiok-n flauw. Zij verloren 3 pet. en slo ten op het laatste punt van de dag. HVA daarentegen kwam nop bo ven het vorige niveau uit, maar moest deze koerswinst later weer prijsgeven Tabaksfondsen waren zeer kalm en merendeels prijshou dend. Scheepsvaartmarkt vormde een uitzondering en bood goede weerstand. KNSM lagen zelfs vast op 139. Ook de Scheepvaart Unie iets beter. In de binnenlandse industrieën vielen enige koersveranderingen te bespeuren met name voor de meel fabrieken, Norit en Nederlandse Ford. Aandelen Heemaf lagen een halve punt hoger, waarschijnlijk gesteund door het heden gepubli ceerde jaarverslag. Electro Zuur daarentegen liepen zes punten ach teruit. In aanmerking moet echter worden genomen, dat de vorige koers enige dageh oud is. Bankaan delen waren opmerkelijk vaster. Het verslag van de Amsterdamsclie Bank-Incasso Bank heeft een goe de indruk gemaakt. Staatsfondsen weinig veranderd, dollarleningen aan de zwakke kant. Dollar agio- percentage onveranderd 6 pet. Hoger dividend Amsterdamse Goederen bank De Amsterdamse Goederenbank heeft, blijkens haar verslag, in 1951 zeer bevredigende resulta ten behaald. Rente en provisie stegen met f 517.199 tot f 2.204.435 Hier staat tegenover een stijging der onkosten van f 117.500 (incl. een dotatie aan het pensioen fonds van f 45.000, die vorig jaar afzonderlijk werd opgevoerd). Dit in aanmerking genomen constateert de directie, dat de verhouding tussen bruto winst en onkosten niet onbevredigend is. Na afboeking der onkosten ad f 644.280 (f 526.779), een bij zondere reservering van f 800.000 (f 500.000) en een dotatie aar, het. reservefonds van onveranderd f 100.000, resteert ter verdeling 'n winst van f 658.456(f 5355.457). Voorgesteld wordt een dividend van 7 pet. (6 pet.). Per oprich tersaandeel kan f 90.97 (f 61,41) worden uitgekeerd. De directie schrijft verder over het verslagjaar, dat de goederen- prijzen veelal een sterk wisse lend verloop hadden, waardoor van een algemene tendenz geen sprake meer was. De transito handel kon zich ook dit jaar, ondanks de blijvende schaarste aan sterke valuta's, handhaven en uitbreiden. De moeilijkheden zijn nog even groot als een jaar geleden, maar door een steeds beter functionnerend systeem van samenwerking tussen de handel en de betreffende autori teiten, werden zij, waar mogelijk, weder ondervangen. 1951 bracht voor de Heemaf betere resultaten De in 1951 door de N.V. Heemaf te Heneelo bereikte re sultaten overtreffen die van 1950. waarbii in aanmerkine dient te worden eenomen. dat eniee ne- laneriike orders eerst in 1952 zullen worden afeelevcrd, aldus wordt in het iaarverslae mede- K Na afschrijvingen ad f 778.982 (f 1.264.213) diverse voorzienin gen, waaronder een toevoeging aan de conjunctuurreserve van f 500.000 (f 1.000.000) resteert n netto winst van f. 1.093.321 (f 769.092). Voorgesteld wordt een dividend van 9 pet. op de preferente en 8 pet. op de ge wone aandelen (v.j. resp. 8 pet. en 7 pet.). Voor belastingen is f 3.250.000 (f 2.000.000) gereser veerd. Er kan niet genoeg op gewe zen worden, aldus de directie in het verslag, dat de resultaten in 1951 niet beter zijn dan in normale goede jaren vóór de oorlog. „Ware het dan ook niet, dat de Staat tot bijna 52 pet. als aandeelhouder in de reële winst en bovendien voor het zelfde percentage in belangrijke schijnwinsten deelt, dan zouden de reserveringen van zodanige aard kunnen zijn, dat behalve aan intensivering ook aan ex tensivering aandacht zou kunnen worden geschonken." Besloten is, een bestemmingsreserve te vormen voor research en ont wikkeling, om tP voorkomen, dat tijdens een periode van terugslag bezuinigd zou moeten worden. Met f 500.000 is deze reserve ge creëerd. Met de Ned. Spoorwegen is een betalingsregeling getroffen ter financiering van de productie der 25 bestelde locomotieven. In 1951 kwamen er drie gereed. Onvoor ziene omstandigheden voorbehou den, zullen verder per maand drie stuks worden afgeleverd, waardoor de opdracht midden 1952 geheel zal zijn uitgevoerd. De binnenlandse vraag naar grote machines en installaties vertoonde enige achteruitgang, zodat het opdrachtcijfer voor het eerst sedert 1945 een daling ver toont en wel van 15_ pet., mede tengevolge van het feit, dat enige belangrijke toegezegde orders eerst in 1952 definitief zullen worden geboekt, In verhouding tot het totale omzetcijfer is de export tot 25 pet. gestegen. B. Vriesman N.V., Deventer Met een kapitaal van f 500.000, verdeeld in 500 aandelen van f 1000.is opgericht de Han delsonderneming B. Vriesman N.V, te Deventer. Doel is de groothandel in en de in- en ex port van alle afvalmaterialen. Onderhandse lening Rotterdam De Gemeenteraad van Rotter dam besloot Donderdag tot het aangaan van een onderhandse geldlening, rentende drie procent, groot f 1.600.000.De lening zal in haar geheel na vier jaar wor den afgelost. Na een looptijd van een jaar heeft de geldgever op de eerste van elke maand de bevoegdheid het kapitaal geheel of gedeeltelijk terug te vorde ren. In dat geval zal de rente over de gehele looptijd van de lening worden berekend naar het van regeringswege vastge stelde rentegamma. Handelsvereniging „Onderling Belang" N.V. In de aandeelhoudersvergade ring van de N.V. Handelsvereni ging ..Onderling Belang" werd besloten 111 dividend over het boekjaar 1950/51 te bepalen op 8 pet. De directeur verklaarde, dat vóór de oorlog vooral de Euro peanen klant waren van de wa renhuizen van de N.V., doch on der de nieuwe constellatie vor men de toplaag der Indonesische kringetj' en rijke Chinezen een zeer belangrijk gedeelte der cliëntèle. Verder achtte de direc tie de gang van zaken onder de tegenwoordige omstandigheden gunstig. Een ,,O.B. toko" is in Indonesië tot een begrip gewor den en het belangrijk toegeno men aantal Indonesische klanten geeft de directie vertrouwen door te gaan, te meer daar ook de relaties met de Indonesische autoriteiten zeer prettig zijn. Geen achteruitgang van het ladingaanbod In de gisteren gehouden alge mene vergadering van aandeel- houders van de K.N.S.M. zei de directie aangaande de ontwikke ling van de vrachtenmarkt, dat een prognose op dit terrein zeer moeilijk is. Tot nu toe had zij geen achteruitgang van het la dingaanbod geconstateerd. De jaarstukken werden goed gekeurd, waarbij het dividend bepaald is op 9 procent. Dit was niet het fiscale maximum, zo werd nog toegelicht. Volgens de fiscale balans zou, indien het winstsaldo dit toeliet, een be langrijk hoger dividend gedecla- worden boekwinkel werd gepleegd was hij op bezoek bii zijn broer in dezelfde straat. Een figuur uit de onderwereld „Lange Gerrit" genaamd, had hem verteld dat hij omstreeks middernacht een inbraak zou plegen in bovenge noemde winkel. Tegen 12 uur liep'de J. op weg naar huis, eerst langs de winkel en toevallig kwam juist „Lange Gerrit" van zijn inbraak terug. Deze grote onbekende eou de J. toen de cassette met geld hebben over handigd. Vandaar de vingeraf drukken. De President vond dit verhaal al te fantastisch en hier mede was de procureur-generaal het eens. Deze laatste vroeg be vestiging van het vonnis. Het Hof zal over 14 dagen in deze zaak uitspraak doen. Franse invlieger omgekomen PARIJS, 21 Febr. (A.P.) Claude Dellys, Frankrijk's be roemdste invlieger, is vandaag om het leven gekomen doordat het militaire straalvliegtuig, dat hij invloog, boven Moulins in Mid den-Frankrijk. neerstortte. Uit Nepal, een land dat blanke bezoekers altijd geweerd heeft, ge legen tussen India en Tibeth, worden zelden foto's ontvangen. Deze foto geeft een overzicht van net historische ge bouwencomplex van Puspatinath. Zoals in de meeste Aziatische landen, heeft ook Nepal de laatste ja ren binnenlandse moei lijkheden gehad. De re geringstroepen hebben vrijwilligers die zich aangesloten hadden bij de Raksha Dal uiteenge dreven en hun leider. Dr. Singh, verjaagd. Het waren deze ongeregelde troepen die in 1950 ge holpen hebben de heer sende vorstenfamilie van de troon te stoten. De moeilijkheden be gonnen met het ontslag uit de gevangenis van Dr. Singh, die een rege ring voorstond, waarin alle partijen vertegen woordigd zijn. De regeringstroepen zijn er weer in geslaagd de rust te herstellen. Hun laatste maatregel was de Communistische Partii buiten de wet te stellen, onder beschuldiging van „actieve steun en deel name aan de opstand". AMSTERDAM De 23-jarige Amsterdammer M. G. H., die o.a. iotolaborant en circusknecht is geweest, is gisteren door de Officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank in diens requisitoir beschreven als de verantwoordelijke hoofdschuldige van een roofoverval, die in November j.l. op een avond in een sigarenmagazijn gepleegd werd. Tot gezant van Noorwegen in Den Haag is benoemd de heer L. J. H. Jorstad, die van 1931 tot 1940 griffier was van het toenmalige permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag. Deze jongeman woonde tijde lijk bii een Amsterdamse familie, die een 16-jarige zoon A. J. E. K. had. Met deze jongen en diens eveneens 16-jarige vriendje L. H. van W. trok hii op avontuur uit in de hoofdstad. Laatstgenoemde, die in Barcelona werd geboren (zijn moeder is een Spaanse, zijn vader Nederlander) werd aangewezen voor het ge vaarlijkste werk. Met zijn drieën ontwierpen zij schetsen van de omgeving van de sigarenwinkel in de Maasstraat. De jongen belde aan en werd opengedaan door het dochtertje van de familie, het 16-jarige Mulo-leerlingetje Emma Broersen. Binnengekomen vroeg de jongen of zij voor hem een gulden kon wisselen, waarbij hij met opzet een kwartje op de grond liet rollen. Toen het meisje zich bukte om dit op te rapen, gaf hij haar bliksemsnel met een zakje, dat tevoren in overleg met zijn twee vrienden, die buiten stonden, met zand gevuld was, een harde klap op het hoofd, zodat zij ver suft op de grond viel. Meteen deed hij een greep in het geld kistje. nam er f 65 uit en ver liet ijlings de zaak. Eervol ontslag aan Burgemeesters Bij K. B. is aan J. M. Goossens, op zijn verzoek, met ingang van 24 April 1952, eervol ontslag ver leend als burgemeester der ge meente Oploo, St. Antihonis en Ledeacker. Aan mr B. M. Berger, is op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart 1952, eervol ontslag ver leend als burgemeester der ge meente Venlo. Met zijn twee op wacht staan de vrienden renden zij de straat uit, waarbij een voorbij gangster één van hen goed in zich op nam. Dit leidde al spoedig tot hun ar restatie. Het geld hebben de jon gens dezelfde avond gedeeld en opgemaakt. Tegen de oudste dader, die schuldig is aan medeplichtigheid en aan heling, eiste Mr. Kist twee-en-een half jaar gevange nisstraf. Tegen de twee jongste verdachten vroeg hii de maxi- NEDERLANDS SMALDEEL IN CASABLANCA CASABLANCA, 22 Febr. (Rr). Een smaldeel van de Koninklijke Marine is Vrijdag voor een be zoek van vijf dagen in Casablanca aangekomen. Het bestaat uit het vliegkampschip „Karei Doorman", twee fregatten, een torpedoboot- jager en twee duikboten en staat onder bevel van commandeur Burghard. Zeepost DEN HAAG, 22 Febr. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Tawali" (13 Maart). Nederl. Antillen: s.s. „Breda" (26 Febr.). Suriname: s.s. „Brattingsborg" (11 Maart). Canada: s.s. „Hurricane" (25 Febr.). Zuid-Amerika: m.s. „Al- nati" (4 Maart). Australië en Nw-Zeeland: m.s. „Strathnaver" (26 Febr.). Was U er niet een beetje naast, toen U het geval is, juist blijkt te zijn. De financiële ie deze week in een hoofdartikel zo sterke redacteur van de „Maasbode" wijst er op, dat twijfel uitte aan de kans op uitbreiding de rente van de leningen, zelfs voor de kleine van de Tweede (en de Eerste) Kamer, werd ons spaarders, al heel snel onder de greep van de gevraagd. Nu, het leek er wel wat op, maar in fiscus valt. Het is niet alleen jammer, dat men wezen was het niet kloppen van die laatste be- dit niet royaal heeft doen uitkomen, maar meer schouwing met de vlak-daarop intredende wer- nog, dat men deze gelegenheid niet heeft benut, kelijkheid een gevolg van de onberekenbaarheid om bepaalde faciliteiten te verlenen, zoals ook der politiek. Wij houden, om nu maar eens een op ander gebied wel gebeurt, om deelneming tipje van de sluier op te lichten, nog zeer vers aan deze leningen, zowel in klein als in groot ver- gegevens uit betrouwbare parlementaire kringen, band aantrekkelijk te maken. Zo bijv. dat men waaruit bleek, dat het heus nog wel eens een zijn belasting met deze stukken kan betalen. En dubbeltje op zijn kant zou kunnen zijn. Vervol- verder, dat eventuele voordelen uit deze leningen gens had de regering eerst in de debatten in de niet belastingvrij zijn gemaakt. De betreffende Kamer uitdrukkelijk gesteld, dat zij de uitbrei- instanties hebben hier o.i. inderdaad een kans ding van de Tweede én die van de Eerste Kamer gemist als één onverbrekelijk geheel beschouwde. Aan vankelijk waren de betreffende wetsontwerpen jje groep-Steenberghe schijnt ontbonden te afzonderlijk ingediend. Nu de regering op uit- zullen worden. Dit bericht vereist wel een breidmg van de een zowel als van de ander stond, nadere toeli0hting) we]ke anicht straks op kon een afwijzing van de uitbreiding van de partijraad, einde dezer maand, gegeven zal Eerste Kamer alleen geschieden a s ook de worden vanwege de Partijleiding. Maar het zou Tweede niet zou worden uitgebreid en daar wel nuttig zijn indien er ook een motivering van waren tooh wel velen voorstander van. In hoe- zjj^e van groep-Steenberghe kwam en dan verre dit dan aanvankelijk met voldoende is ge- nje^ aueen van de zijde van prof. Duijnstee. Het weest, kon op grond van allerlei uitlatingen wel mag dikwijls interessant zijn, te lezen wat deze siterk vermoed worden en er moet wel een en hooggeleerde heer allemaal ten beste geeft, maar ander achter de schermen zijn gebeurd, de laatste ke,(. ;s toch ook al meermalen gebleken, dat zijn dagen voor de beslissing vielzienswijze niet' die van de eigenlijke groep- Steenberghe dekt. Na een rede van de prof., dezer Die beslissing is er nu, met sterke meer- dagen in geh0uden, kwam in de ge- derheid, maar het blijft natuurlijk een be- dachtenwisseling sterk naar voren, dat de theo- slissing in eerste instantie. Toch schijnt rejjschff beschouwingen over bepaalde princi- ons nu inderdaad de verwachting wel redelijk, pjgie punten van deze F.D. heel interessant mogen •J A «aL IIn-nwrf tTrr\l Trnov aan TVtoenaNor. - - - dat ook in tweede lezing wel voor een meerder- zijn, practisch kreeg de heer Duijnstee in de heid zal moeten worden gezorgd en in dit op- gedachtenwisseling geen voet aan de grond, hoe- zicht kunnen degenen, die zich met het feest wej ke(. werkeiijk niet allemaal mensen waren, der candidaatstellmg verder moeten bezig houden, dje onweiwjuend tegenover hem en zijn denk wet weer wat geruster zijn. Maar,wij hebben heelden stonden, die hem het vuur aan de schenen pas gezien, hoe onberekenbaar de politiek is en iegden het gaat ons toch ook wel wat te ver, om voor 100 procent nu al te bouwen op een beslissing, j welke over enige maanden pas genomen zal moe- 20U zlc^ zonder meer, over de on„- ten worden door een Tweede Kamer, die nog binding van de „groep kunnen verheugen, gekozen moet worden! Wat de houding van de Groepen horen mi de Katholieke Partij, als Katholieke Volkspartij betreft, nemen wij aan, het goed is niet thuis Maar de groep was er nu dat van haar instemming verzekerd kan zijn. In eenmaal en zij heeft haar spel gespeeld en in het ontwerp-program is de uitbreiding van de zekere zin heeft de Partijleiding haar erkend. Kamer uitdrukkelijk als punt van actie opge- Wat zal er van de overeenstemming resten, als nomen en wij hebben nog niet gehoord, dat daar óe groep er niet meer is. Men zou menen, dat bezwaren tegen bestaan, al bedraagt, naar wij die overeenstemming met de ontbinding van de hoorden, het aantal amendementen op dit ont- groep wordt meegesleept. De v^5ag ls dan, wat werp, van afdelingen Kringen, toch nog 150! In voor gevolgen dit zal hebben. Zieken de denk elk geval geen aanwijzing, dat er in de Partij beelden, vooral de verkeerd-critische denkbeel- voor deze belangrijke zaak geen belangstelling den dan door, om ten pro®1 te vallen aan de js groep van Welter, die al bekend gemaakt heeft, dat zij met de a.s. verkiezingen weer zal uit- Wij hebben deze week, op een andere plaats komen met eigen lijsten? Wij menen, dat de ge- gesproken over de nationale zaak van de volgen van de overeenstemming in de Partij zul- drie woningbouwleningen. Het is jammer, len moeten doorwerken. Ook al zou men het niet dat deze aangelegenheid ook al weer niet zonder eens zijn met de wat ongelukkige^ uitdrukking critiek uit bevoegde financiële kringen blijkt te van prof. Romme in de „Volkskrant", dat wat er kunnen verlopen. En nog meer jammer is het in die overeenstemming staat afgedrukt, eigen dat die critiek. wat op dit gebied lang niet altiid liik oude b mum tuchtschoolstraf van één jaar, waaraan hij het verzoek verbond, dat de rechtbank hen bovendien onder wettelijk toe zicht van een gezinshoofd zal la ten stellen. PERSONENPOLITÏEK !N SOCIALE ORGANISATIES „De katholieke organisaties, die niet behoren tot de Katho lieke Volkspartij, waaronder vooral te denken is aan de so ciale, hebben zich van het voe ren van verkiezingspolitiek te onthouden. Dit overwegende komt het ons voor. dat het Ka tholieke Vrouwencentrum een gevaarlijke weg is ingeslagen", aldus lezen wij in „Herstel". In een artikel, getiteld „Geen personenpolitiek in de sociale organisaties", dat ondertekend is door v-d. A. en ons doet ver moeden. dat het hier de mening van een vooraanstaand bestuur der van de KAB betreft, wordt de aandacht gevestigd op de can- didatenliist, welke het Katholie ke Vrouwencentrum in de pers heeft gepubliceerd. Overal dient bevorderd te worden, dat de daarop vermelde candidaten op een verkiesbare plaats komen. „Het büjkt", aldus het betoog van Herstel, „dat onder aanvoe ring van het verantwoordelijke bestuur de Katholieke Vrouwen organisatie. die toch een' sociale een niet-politieke organi satie is, zich volledie met de personenpolitiek bezighoudt". „Wij houden ons hart vast, wat dit in de Katholieke Vrouwen organisatie ten gevolge zal heb ben. Reeds thans blijkt, dat er in de kringen van de Katholieke Vrouwenorganisatie niet een stemmig wordt gedacht. Er cir culeren ook reeds andere lijsten. Dit verschijnsel is nog jong. Wij vrezen echter zeer, dat voor een volgende verkiezing vreemde dingen te wachten staan, wan neer gan deze activiteiten niet 'n halt wordt toegeroepen"". „Maar bovendien", aldus ein digt de waarschuwing, „deze ac tiviteit binnen het raam van en gestimuleerd door Het Katholie ke Vrouwencentrum, een sociale organisatie, kan andere sociale organisaties ertoe dwingen om op soortgelijke wijze te gaan handelen". arriveerde gisternacht het 2000e schip in de Rotterdamse haven. Vorig jaar kwam het 2000e schip op 11 Maart de haven van Rot terdam binnen zal Nico van den Linden op 4 Mei a.s. als gastdirigent optre den te Nice voor het Orchestre Philharmonique de Nice is de tenor Herbert Ernst Groh, die hedenavond voor de VARA zou optreden in de uitzending van Lehars operette „De graaf van Luxemburg", ziek geworden. Zijn plaats zal worden ingeno men door de Weense operette zanger Franz Borsos. overleed de 61-jarige behanger P. V. te Rotterdam als gevolg van een aanrijding. De man was Donderdag aangereden door twee fietsers, die naast elkaar reden en kreeg een gat in het achter hoofd zal de Nederlandse Radio Unie op 1 Maart a.s. het eerste lus trum vieren. De voorzitter prof. dr. J. B. Kors O.P. zal een korte toespraak houden.... 25 Februari H. MATTHIAS In de oude tijden, toen het lot, en over het algemeen elk kansspel, een grote plaats im nam in 't leven van ons volk, werd er dikwijls gebeden tot Matthias, de apostel die door loting aan het heilig getal der apostelen was toegevoegd, als de patroon van het goede lot. Vooral in onze streken werd hij vurig vereerd en zo kwam het ook dat Matthias tot, eerste kerkpatroon van Alkmaar werd verkozen. Wij moeten dankbaar zijn voor alles, wat door zijn voorspraak werd verkregen. Het is zo jammer, dat er zo weinig belangstel ling bestaat voor patroonheili gen in de tegenwoordige tijd. Laat het feest van Matthias nu eens aanleiding worden om dat te veranderen. IN DESERTO ZONDAG QUINQUAGESIMA Hoe lang is het geleden dat we in de donkere ochtend ter kerke gingen om de geboorte van Onze Heer te vieren? Dat we neer knielden tussen de herders en de wijzen uit het Oosten en Hem aanbaden, de Zoon van God, die uit liefde mens werd? Nog geen twee maanden, en vandaag zien we reeds de Heiland op weg naar Jeruzalem, pratend met Zijn ge- trauwen over Zijn nabije marte lingen en kruisdood. De twaalf apostelen begrepen niets van wat Hij hun zeide; wij, die eeuwen na deze gebeurtenissen leven, be grijpen 't maar al te goed: het Kruis met de Lieve Heer er aan, is ons een vertrouwd teken. In de komende weken gaan we ons weer verdiepen in het mys terie van Zijn lijden en dood. Wij kennen de realiteit, wij we ten wat gebeurde, maar geheimen blijven er. B.v. hoe konden Zijn volksgenoten Hem, de Goede Herder, dit lijden aandoen? Zij waren getuigen van de weldaden die Hij rond zich zaaide en die alle gericht waren op hun wel zijn! Hoe dikwijls zagen zij, of hoorden zij van een gebeurtenis zoals die in 't evangelie van van daag verhaald wordt? Langs de weg zit een blinde te bedelen. Hij leeft van de wel dadigheid der voorbijgangers, heeft zijn vaste plaats en kent het verkeer. „Waarom is het nu zo druk? Wat is er aan de hand?" „Jezus van Nazareth komt voorbij". Jezus van Nazareth, de wonderdoener. Dé kans van zijn leven. En plots begint die blinde langs de weg te roepen: „Jezus, Zoon van David, heb medelijden met mij!" Achter elkaar gaat hij maar door, een hele litanie van steeds dezelfde bede: „Jezus, Zoon van David, heb medelijden met mij!" Het is niet om aan te horen, dat rauwe geschreeuw. „Houd toch je mond!" Zij zijn niet blind, denkt de bedelaar en blijft roepen. De voorbijgangers stompen en duwen hem om hem tot zwijgen te brengen, maar het enigste dat ze bereiken is een nog feller gegil: „Jezus, Zoon van David, heb medelijden met mij!" Tot Jezus vlakbij is. Deze laat hem bij zich brengen. Met tegen zin hijsen ze de schreeuwer op en leiden hem naar de Meester. Jezus kijkt in die dode ogen, in dat gelaat vertrokken door span ning. „Wat wilt ge dat Ik voor u doe?" Hoe moet de blinde be delaar heel zijn verwachting, heel zijn leed en ellende uitgestoten hebben in het: „Heer, laat me zien!" Jezus doet het wonder .„Zie! uw geloof heeft u beter gemaakt!" De blinde ziet! De man in lom pen en vodden ziet het licht, de mensen, de bomen, zichzelf en vlakbij zich het goede gezicht van de Meester. Hij valt op zijn knieën, weet geen' dankwoorden te zeggen, maar gaat met de Heer mee. Hij zal Hem nooit verlaten! En het volk zingt God lof toe om de weldaden, die door Jezus hen toevloeien! Waar was deze blinde op Goede Vrijdag? Waar die toeschouwers? Waar was Lazarus, de Honderd man, Jaïrus, de vrouw die aan bloedvloeiing leed, de jongeling van Naïm, dé gespijzigden m de woestijn, de bezetenen en kreu pelen en lammen, die door Hem genezen werden? „Ziet, we gaan op naar Jeru zalem om te lijden zegt Jezus. Petrus staat al klaar om ook uit aller naam te verklaren: ,,Heer, ik zal u nooit verlaten!" Wij we ten beter en zien hem, de sterke, beven voor 't dienstmeisje: „Kind, waar heb je het over? Ik ken Hem niet!" Als Sint Petrus, als de genezen blinde zijn ze allen. Wij ook. Bekennen we het maar éérlijk: onze Kerstbiecht is ongeveer zes weken geleden; is het niet nodig weer te gaan? Wat is er van ons voornemen: „nu zal ik U nooit meer verlaten" terecht gekomen? Onder ons gezegd en gezwegen: wat heeft de Heer toch 'n stel letje zwakkelingen en grootpra ters als Zijn „trouwe" aanhan gers! Voor alle mensen gaat de Heer op naar Jeruzalem. Om er te sterven! Om er voor allen, ook voor ons, te lijden en doodge marteld te worden! Dat zijn wij Hem waard! Wat was de Heer ons waard? 't Verloochenen van zondig ge not? 't Weerstand bieden aan 'n verkeerde hartstocht? 't Vol brengen, door alles heen, van Gods wil? Een gewetensonderzoek met schone perspectieven! P. C. DE HAAS O.F.M. Een groep missionarissen van Scheut is dezer dagen uit Communistisch China uit Bel gië teruggekeerd. Eén hunner, E. P. Verwilghen, zoon van de kabinetschef van Koning Boudewijn, vertelde hoe moei lijk het was zijn taak in Com munistisch China voort te zetten. Verkleed als koelie en eenvoudige arbeid verrich tend, trachtte hij te ontkomen aan de Communistische auto riteiten. Na verloop van tijd is hij evenwel verraden en als „Jang-kwee-se" Westerse duivelvoor de volksrecht bank gedaagd. Hij is uitge wezen. „Deze foto van E. P. Verwilghen als koelie is ge nomen in China".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5