II n J] Amerika's steden thans onder bereik der Sovjet-luchtmacht ZWARE AARDBEVING bracht Zuid-Duitsland in opschudding De macht, die de NATO-landen nog dit jaar bijeen brengen |p5 n Onze hoofdredacteur gaat jubileren Overeenkomst met U.S.A. zal worden nagekomen NDERS E C O O R N E Z E L L I C 50 gevechtsklare divisies BAL Uitvoering DAGBLAD VOOR ALKMAAR Gerommel langs de Rijn Nieuwste bommenwerper goed voor 20.000 km. non-stop Hevige schok nog op 120 km. buiten t centrum voelbaar 4000 vliegtuigen in in rd-Noord iten ni C. Blokdijk De Rijp bij Bontje Obdom RODE HERT ion de Hoef liiiiiimiiimmiitt iokjesland lllllllllllllllllllliS EN OMGEVING Lagere Duitse NATO-bijdrage? Wielrijder gedood bij aanrijding Brand uitgebroken op Noors schip Driejarig kind gekidnapped Wrak gevonden van Britse bommenwerper Touwtrekken tijdens NA T O-conferentie De Franse bijdrage aan de NATO Franse troepen op de terugtocht Keert Indonesische delegatie terug? fS# I I PPI De Indonesische kabinetscrisis beoordelen t de gevraagde beien steeds is een ÏBR. 's avonds 8 uur nscmhle de Wailana III d-Afrikaners in JÏNE" BERGEN n 2 populaire matinee 'prijzen. Vrij entree III 'RA Telef. 2760 III ill il»» III III 'AG 25 FEBRUARI bedrijven liging „Pius XI" 3. van 1012 uur. A Zondae 24 Februari ïziek „The Flying irs" o.l.v. G. Schipper ÜONDAG 24 FEBR.: Muziek van de „Varia-Melodisten" 1. v. Herman Atsma. Aanvang 4 uur. erplichte garderobe R.K. Gem. Toneelver. :in Genoegen", zal op idag 24 en Maandag Febr. in het Pa- liehuis opvoeren, als coursno. in t W.K.A. „KINDEREN «AN ONS VOLK" ïvang half 8, zaal- ning 7 uur. Kaart- koop Zondag na de igmis, Maandag van- i uur. iRI i. Aanv. half 8. oude zaal »ing smid je Ver- ar werkelijk zo'n het kaboutertje :>nd namelijk een ind een prachtige de smid vreemd im, was het vol- spijkerd, waarop 'rboden was het daaruit te ver- auseum", gromde kind nu levend Nieuwsgierig naderbij. Ja, het daar in die kist mond zag, zou Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET FEIT Buiten God, is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 25 Februari 1952 46e Jaargang No. 12408 Kanteren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 36, teL 459 K 2240 AAN HET FRONT Twee Nederlandse Korea-vrijwilligers bezetten hun post in de loopgraven, ergens in de voorste linies. Eén hunner bedient een automatisch wa pen, terwijl de ander munitie gereed houdt. De Nederlandse vrij willigers in Korea vechten zij aan zij met de verbonden troepen der V.N., overal waar dat nodig is. WASHINGTON (A.P.) Volgens de eerste betrouwbare en ge detailleerde berichten, die in Washingion over de sterkte der Russische luchtstrijdkrachten ontvangen zijn, liggen Amerika's sieden thans binnen het bereik van Rusland's nieuwste lange- afstand bommenwerpers. De bommenwerper van het type 31 is op het ogenblik uitge rust met zuigermotoren, maar zal (de turbine van een straalmotor, diè een schroef aandrijft). In zijn huidige vorm heeft het „Type 31" een actie-radius van ruim 10.000 km en een snelheid van meer dan 720 kilometer. Het betreft hier kennelijk een opvolger van de Tu-4, die de Russen ontwierpen naar een van de eerste modellen van het Ame rikaanse vliegende fort B 29, dat zij in de oorlog in Siberië dwon gen te landen en in beslag na men. Wellicht heeft Rusland een nieuwe jager in productie, die nog beter is dan de welbekende Mig 15. Inmiddels heeft de voorzitter BONN (A.P.). De drie Wes telijke bezettende mogendheden hebben de Nato-conferentie te Lissabon een verzoek van West- Duitsland toegezonden, er toe strekkende, dat de voorgestelde bijdrage van Duitsland voor het budget van de Westelijke defen sie verlaagd zal worden. De „drie wijzen" van de Nato hadden een Ehiilse bijdrage van 11.250.000.000 mark (2.670.000.000) voorgesteld. Het door de „drie wijzen" ver langde bedrag betekent 10.5 pet. van het bruto-inkomen van West- Duitsland. Voor de Ver. Staten is de bijdrage 17.6 pet., voor Engeland 12.8 pet., voor Frank rijk 11 pet. De Duitsers eisen, dat de finan ciële steun, die zij aan Berlijn verlenen, beschouwd wordt als een directe bijdrage aan de de fensie tegen de communistische dreiging. VORDEN. Op de Ruurlose- weg tussen Groenlo en Ruurlo is gisteravond een wielrijder, af komstig uit het buurtschap Bet- trtim te Groenlo, aangereden door een auto. De man werd zwaar gewond en overleed kort daarna. De auto botste tegen een boom. De autobestuurder, een woon wagenbewoner uit Aalten, slaag de er na het ongeval nog in enige voorbijgangers te waar schuwen. Daarna bezweek hij. Er bestaat geen levensgevaar 'voor hem. DE EUROPESE NATO-CONSTRUCTIE LISSABON (A.P.) Een woordvoerder van de NATO heeft vandaag verklaard, dat de wes telijke geallieerden hun bijdragen voor de zgn. infrastructuur van de Europese defensie hebben ver hoogd, maar dat het bedrag van 450 millioen dollar nog niet is bereikt. van de commissie voor de atoom energie uit het Amerikaanse Con gres, senator Brien MacMahon, blijkens een bericht uit Washing ton verklaard, dat de voorraad atoombommen van de V.S. groot genoeg is en dat het van Rusland „het toppunt van waanzin" zou zijn, ergens ter wereld aan te vallen in de verwachting, dat de V.S. geen atomische tegenklap zouden kunnen geven. DEN HAAG, 25 Febr. Radio Valencia meldt hedenochtend vroeg van het Noorse motorschip „Black Heron", dat zich op 45.42 graden Noorderbreedte en 28.48 graden Westerlengte (ongeveer ten noorden van de Azoren) be vindt, bericht ontvangen te heb ben, dat er brandt woedt in ruim nummer drie. De kapitein van de „Black Heron" heeft schepen in de buurt verzocht hun positie op te geven. PRO ECCLESIA VOOR STILLE MISSIEWERKERS DEN HAAG (K.N.P.) Zater dagmorgen 3 Febr. werd aan de heer P. J. H. Peeters, de oudste functionaris op het Nationaal Bu reau der Pauselijke Missie-Actie bij gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum de Pauselijke on derscheiding Pro Ecclesia et Pon. tifice uitgereikt. De oud-directeur van de Pauselijke Missie-Actie mgr. Th. Bekkers onder wie de heer Peeters het langst heeft ge werkt, spelde hem de onder scheiding op, tijdens een intieme bijeenkomst op het Bureau van de Pauselijke Missie-Actie. MONTREAL (A.P.). Het 3- jarig dochtertje van de president van de Paramount Leather Com pany, Barbara Nemeroff, is door een „kidnapper" geroofd. Hij drong tijdens afwezigheid van de heer en mevrouw Nemeroff liet huis binnen, dwong de -meid het kind aan te kleden en vertrok daarna met het meisje. Hij liet een brief achter, waarin een los geld van 50.000 dollar wordt ge- eist. De 3-jarige Barbara is thans door de politie gevonden. De politie deelde mede, dat zij het meisje hebben gevonden, toén zij met een onbekende man, die on middellijk werd gearresteerd, op straat wandelde. Volgens de poli tie was het kind ongedeerd. LUDWIGSHAFEN (D.P.A.) Zondagavond heelt zich een zware aardbeving in het gebied Ludwigshafen-Mannheim voorgedaan. De schok was zo hevig, dat men aanvankelijk dacht aan een geweldige ontploffing. Door de buitengewone sterkte van de beving kon de seismograaf van het meteorologisch instituut van Heidelberg de intensiteit niet meten. korte aardschok gevoeld. Er werd geen schade aangericht. Volgens D.P.A. zou de haard van de hevige schokken, die voor al in Mannheim en Ludwigshafen grote beroering hebben gewekt, zich waarschijnlijk in het gebied van Worms bevinden. Een aan tal huizen in Ludwigshafen ver toont scheuren in de muren. Te Mannheim werden twee sterke aardschokken waargeno men, die vergezeld gingen van een dof gerommel. De schokken waren tot op een afstand van 120 kilometer te voelen. Na de eerste krachtige stoot om 22.30 uur volgden nog verscheidene schokken van ge ringe sterkte. Aanvankelijk meende men, dat zich een explosie had voorgedaan op het terrein van de Badense Aniline- en Sodafabriek. Over mogelijke schade tengevolge van de aardschokken is nog niets bekend. Volgens de politie te Mannheim beperkt zich de schade in deze stad tot het instorten van een muur van een ruine. Er is een straat afgezet, omdat men ver dere instortingen vreest. De inwoners, die carnaval vierden, verlieten de feestzalen en groepten op straat tezamen om net gebeurde te bespreken. In Straatsburg werd ook een MARSEILLE (A.P.). Op de berg Aigoual, ten noordwesten van Nimes, is gisteren het wrak gevonden van een Britse Welling ton-bommenwerper. Er in trof men het stoffelijk overschot van twee inzittenden aan. Bij 't wrak lagen vier doden: één werd in een boom aangetroffen. Blijkbaar is de machine in de sneeuw neergestort zonder te zijn ontploft of in brand te zijn ge vlogen. De Wellington kwam dooi de dooi aan het licht. De machine werd gevonden door een jager. In Londen heeft het ministerie van luchtvaart bevestigd, dgt op 8 Februari een Wellington van de R.A.F. op weg van Engeland naar Zuid-Frankrijk was ver dwenen. DE „MARJORY" VLOT ROTTERDAM. Het onlangs op de Maasvlakte gestrande Pa namese schip „Marjory" is Za terdagmiddag vlot gesleept. Te gen half vier liep de sleep de Nieuwe Waterweg op. Twee ber gingsvaartuigen zorgden er met hun pompen voor, dat het schip drijvend bleef. (A.P.) De conferentie te Lissabon heeft gestaan in het teken van de strijd tussen de militairen en de economen. De militairen mannen als Gruenther en Bradley hebben vastgesteld, wat de minimum strijdkrachten zijn nodig voor de defensie van Europa. De burgersmet inbe grip van de ministers zelf en economen als Monnet Plow- den en Harriman, hebben ge tracht de getallen te verklei nen tot het niveau, dat de westelijke belastingbetaler kan verdragen. In de meeste gevallen heb ben de militairen hun wil doorgezet. Over ongeveer twee weken zal Harriman in het congres het voorstel van president Truman om 7.900.000.000 dollar voor nieu we steun aan Europa uit te trekken ondersteunen. Hij hoopt, dat het resultaat van Lissabon het congres zal overtuigen, dat de belegging in de Europese defensie de moeite waard is. LISSABON (A.P.). Zater dag is bekend gemaakt, dat Frankrijk's aandeel in het te vor men Europese leger uit twaalf gronddivisies en 27 luchteskaders zal bestaan. De vaststelling van het Franse contingent op 12 divisies zal waarschijnlijk ten gevolge heb ben, dat ook het aantal Duitse divisies verminderd zal worden. De Franse nationale assemblee heeft nadrukkelijk verlangd, dat de legersterkte van Duitsland nooit groter mag zijn dan die van Frankrijk. SAIGON (A.P.). Generaal Raoul Salan, opperbevelhebber der Franse en Vietnamese strijd- achten in Indo-China, heeft bekend gemaakt, dat zijn troepen Hoa Binh, aan de Zwarte Rivier, 65 km ten zuidwesten van Hanoi, hebben ontruimd. Ook van de Koloniale Weg no. 6, de voornaamste aanvoerweg naar Hoa Binh, zijn troepen teruggetrokken. Vroeger hadden de Fransen verklaard, dat zij Hoa Binh nim mer zouden prijsgeven. Het is een belangrijk strategisch punt. Toen het m November j.l. werd genomen, noemde wijlen maar schalk de Lattre de Tassigny dit een overwinning van grote be tekenis. De ontruiming van Hoa Binh zal zonder twijfel in Indo-Ohina een diepe indruk maken en door grote Vietminh op Hanoi zelf is thans gegeven. De Franse verdedigings- fordel om Hanoi is van 800 tot 00 km ingekrompen. LISSABON (A.P.) Aan de vooravond van de sluiting der NATO-conferenlie schijnen de ministers van buitenlandse zaken, defensie en financiën van de NATO-landen de volgende vier definitieve beslissingen te zullen bereiken: 1. De Nato-landen zullen dit jaar ongeveer 50 gevechtsklare gronddivisies leveren en 4000 vliegtuigen voor de Europese defensie, buiten de strijdkrachten die Griekenland en Turkije ter beschikking kunnen stellen. De helft van deze macht is reserve. Een van Genève gestart vliegtuig van de Zwitserse Luchtmacht, een 2-motorige Beech- craft B-7is op een scherpe bergkam van de zuidwestelijke helling van de Galmihorn in de Berner Alpen op een hoogte van 2950 meter te pletter geslagen. Na twee dagen bereikten twee militaire reddingsploegen de plaats van het ongeluk. De vier doden werden op sleeën naar het dal gebracht. Vier leden van de reddingsploeg komen aan bij het wrak van de Beechcraft (rechts). Links de totaal verwoeste cabine van de Beechcraft, waar het stoffelijk overschot van de piloot gevonden werd. Een deskundige bestudeert de notities in het logboek. 2. De Atlantisahe geallieerden keuren de hoofdlijnen goed van een plan; opgesteld door Frank rijk, West-Duitsland, Italië en de Beneluxlanden, om hun legers samen te smelten tot een Euro pese defensieve strijdmacht. 3. De Nato zal een raad in het leven roepen ter bestudering van de behoefte van West-Europa aan vliegvelden, kazernes, verbin dingslijnen en andere zaken ter ondersteuning van het leger. De raad zal aanbevelingen doen in zake de kwestie van verdeling der bouwkosten. 4. De Nato-organisatie zal wor den gewijzigd in een richting, die overeenstemt met de organisatie van het secretariaat van de Uno, ter vervanging van de huidige raden en commissies. Het belangrijkste succes van de negende zitting van de Natoraad is de goedkeuring van het plan voor het Europese leger. Militairen, die de conferentie bijwoonden, verklaren, dat tegen het einde van het jaar 45 a 50 divisies gereed kunnen zijn. Op het ogenblik heeft Eisenhower minder dan 30 divisies, hetzij gc- vechtsklaar, hetzij bij mobilisatie in 15 dagen ter beschikking ko mende. Dit betekent, dat nog 20 divi sies moeten worden gerecruteerd en bewapend binnen tien maan den. Het aantal vliegtuigen bedraagt thans minder dan 1000. De meeste daarvan zijn Amerikaanse jagers en bommenwerpers, gestation- neerd in Engeland, Duitsland en Frankrijk. Tegen het einde van 1952 wenst men over 4000 vlieg tuigen' te beschikken. In militaire kringen verluidt, dat het doel voor eind van 1954 100 gevechtsklare divisies is, doch economen betwijfelen of de Natolanden economisch sterk ge noeg zijn om dit doel te bereiken. DJAKARTA In (Aneta) 1 de kans op terug- welingelichte kringen te Djakarta werd Zondag de k; keer van de Indonesische delega tie. die thans voor besprekingen inzake de Nederlands-Indonesi sche Unie en Irian in Den Haag vertoeft, zeer groot geacht. Op Zaterdag 1 Maart a^. zal de heer H. N. Smits 25 jaar als hoofdredacteur verbonden zijn aan ons blad. Zeer velen hebben in deze periode de heer Smits Ieren kennen en waarderen. On der zijn redactionele leiding groeide de toenmalige „Onze Courant" uit tot een gewestelijk katholiek dagblad, dat in en bui ten het gewest een zeer goede naam heeft. Het wordt gewaar deerd om zijn principiële even wichtige inhoud en meer in het bijzonder om de kundige en wel overwogen hoofdartikelen, waar in de heer Smits het land tot het gewest en het gewest tot het land brengt. Met deze krant hielp en helpt hij in eigen streek vele ide alen, zowel op kerkelijk ais maat schappelijk terrein verwezenlij ken. Als lid van de gemeenteraad van Hoorn en secretaris van de kieskring Den Helder van de Kath. Volkspartij is de heer Smits ook in het politieke leven een be kende. gewaardeerde figuur, die tijdens de ziekte, waarvan hii ge lukkig weer geheel is hersteld, node werd gemist. Z'n liefde voor de katholieke sportbeweging da teert al van jaren terug en het is dan ook zeker niet toevalllig, dat deze juist in de kop van N- Holland onder de actieve belang stelling van 't Nieuw Noordhol- lands Dagblad tot grote bloei kwam. De Westfriese Katholieke Landdag, een instituut dat de be langstelling van de Westfriese katholieken verdiep; en verruimt valt al evenmin los te denken van de organisatorische bekwaam heden en de stuwende activiteit van de heer Smits. Hiervan uitgaande hebben on dergetekenden zich verenigd tot een ere-comité, dat zich de tolk wil maken van de sympathie en de waardering die de heer Smits in de afgelopen 25-jaar in brede kring heeft verworven- Een re ceptie. die op Zondag 2 Maart a.s. door de directie van het Nieuw Noord'hollands Dagblad wordt aangeboden, zal hiervoor 'n ge schikte gelegenheid bieden. W. J. Andriessen. voorzitter K.VP. en voorzitter ere-co mité. Mr. B. R. Canneman, burge meester van Hoorn. C. M. Drabbe, directeur van het dagblad „Het Binnenhof", Den Haag. Mr. H.C.M. Edelman, hoofd redacteur Utrechts Katholiek Dagblad. J- Groen Azn., lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. C. C. M. Groot, voorzitter Kath. Ned. Journalistenkring, afd, Noord-Hcvlland. L. S. J. Hanekroot. voorzit ter Kath. Ned. Journalisten kring. M. P. Janssen, chef-redacteur Noorderpers. G. Kruyver, lid hoofdbestuur K.N-V.B. en N.K.S. H. B. M- Kernna, directeur- hoofdred. Kath. Ned. Pers bureau. P. L- Chr. van der Meer, De ken van Hoorn. H. Nolet, burgemeester van Warmenhuizen, voorz. K.V.P. kring Den Helder. P. C- J. Peters, burgemeester van Medemblik, voorzitter van de Vereniging van bur gemeesters en secretarissen in West-Friesland. E. J. M. Stumpel, directeur Noórderpers. Jos. van Schaveren, parle mentair-redacteur, secretaris penningmeester ere-comité, Celebesstraat 49B. Den Haag. 'f- - V* A' In de rust van het besneeuwde landschap, de grond en bomen van het park in Kopenhagen, met een laag sneeuw bedekt, maakt de zwarte verschijning van de schoorsteenveger, moei zaam door de hoge sneeuw zijn fiets voortschuivénd, een effectvol contrast met het witte park. DJAKARTA (A.P.) Indonesië heeft de Ver. Staten verzekerd, dat het de overeenkomst inzake de Amerikaanse hulp (M.S.A.), die door de minister van buitenlandse zaken Soebardjo was ondertekend, zal nakomen. Het ministerie van voorlichting verklaarde Zaterdag via de radio: „Het aftreden van de regering betekent niet, dat de staat zijn verplichtingen, voortvloeiende uit een overeenkomst met een vreem de mogendheid, niet zal nakomen" Het ministerie verklaarde het aftreden der regering als „een poging om de politieke atmosfeer te verhelderen, teneinde moei lijkheden, die in verband met M.S.A. zijn gerezen, uit de weg te helpen". Het nieuwe kabinet zou meer bewegingsvrijheid hebben, „aan gezien officieel dat kabinet nog niet bü de onderiiandelingen om trent M.S.A. is betrokken". Men neemt aan, dat de nieuwe regering een coalitie zal zijn van de twee leidende partijen, de Mohammedanen en de nationa listen. Anderen wensen een niet- politiek „zakenkabinet", bestaan de uit economische en commer ciële deskundigen. Zondag heerste er te Djakarta geringe activiteit rond de huidige kabinetscrisis. Het verwachte bezoek van de vroegere formateurs, Sukiman en Sidik Djojosukarto, aan het pa leis Merdeka heeft geen door gang gevonden; vermoedelijk zullen zij dit bezoek vapdaag af leggen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1