Rijkskieskring Den Helder K.V.P, te Alkmaar in vergadering K.l.-station „Hollands Noorden in gebruik gesteld Haarh kans Om het PERSOONLIJK kampioenschap Schola Publico luisterde naar Pater Drs, Eyckeler De Graaf van Luxemburg gebracht door DANZA Vastenavondviering R.K. Vrouwenbeweging Heiloo Willen ALKMAARSE KEGELBOND Het boek-Job ^cheensberichten Prima individuele prestaties Verkiezingen werpen hun schaduwen vooruit Organisatie met 900 leden 11.000 koeien en 11 stieren Marktberichten Grootse plannen voor de toekomst Karei Lotsy over amate PAGINA 2 MAANDAG 25 FEBRUARI 1952 ALKMAAR. Op de banen van De Unie zijn Zaterdagavond de persoonlijke kampioenschap pen zowel voor dames als heren verkegeld. Voor deze wedstrijden bestond grote belangstelling. In de klasse. A dames ging de strijd hoofdzakelijk tussen de dames de Haas (Schagen) en Bosch (Alkmaar). Aanvankelijk had Mevr. de Haas een voorsprong weten te veroveren, doch op de laatste baan kwam Mevr. Bosch geweldig opzetten, terwijl Mevr. de Haas minder hoog hout maak te. Daardoor bleef de strijd tot het einde spannend. Ondanks de eindspurt van Mevr. Bosch bleef zij toch vier houtjes beneden Mevr. de Haas, zodat deze verdiend beslag legde op de kampioenstitel. 1. Mevr. de Haas (Schagen) 418; 2. Mevr. Bosch (Alkmaar) 414; 3. Mevr. Peetoom (Schagen) 395; 4. Mevr. Meiman (Alkmaar) 222. In de B-klasse dames werd Mevr. Met kampioene en zij ver diende het volkomen, want zij heeft mooi constant gegooid. 1. Mevr. Met (Alkmaar) 368; 2. Mevr. Raven (Schagen) 347; 3. Mevr. van Spanie (Alkmaar) 337; 4. Mej. A. Husken (Alk maar) 297. Mej. Boogaerde leverde in de C-klasse een zeer mooie presta- tie en legde onbedreigd beslag op het kampioenschap van die klasse Het hout 363 mag zeker met ere worden genoemd. 2. Mevr. Win der 326; 3. Mevr. Dijkman 315; 4. Mevr. de Ruijter 310. De grote strijd in de A-klasse heren is weer gestreden. Dit maal ging de strijd tussen de he ren Klerk en Köllmann. Het moet gezegd, dat Klerk prachtig en mooi constant hout maakte, op elk der vier banen. Köllmann maakte op enkele banen opmer kelijk hoog hout, op één zelfs 130 in 15 worpen (later nog ver beterd door v. d. Bosch met 131), maar stelde op één baan teleur. Daardoor werd Klerk met 6 hout verschil kampioen. v. d. Bosch startte op de eerste baan te slecht om dat op de andere banen te kunnen inlopen. Het is nu eenmaal in deze strijd der „groten" zó, dat men geen steek kan laten vallen. Overigens mogen de resultaten der andere deelnemers als die van Brink en Schaaf met ere worden genoemd. De prestaties van de Haas uit Schagen hadden we wat hoger getaxeerd. De uitslag was: 1. C. Klerk 467; 2. A. Köllmann 461: 3. W. v. d. Bosch 449; 4. J. Eickholt 442; 5. M. de Haas 429; 6. E. Brink 407; 7. C. Brugman (Purmerend); 8. S. Schaaf 392. De vier deelnemers in de B- klasse hebben eveneens een ver woede strijd om de titel gevoerd. Het was tenslotte Jac. van Spanje die als overwinnaar uit de strijd te voorschijn trad en vooral door zijn opmerkelijke goede resulta ten op de laatste banen verdiende hij de titel zeker. Onderling was het verschil in hout niet groot, men zie maar: 1. Jac. van Spanje 433; G. Vrijburg (Purmerend) 414; 3. A. Winder 411; 4. Q- Jon ker 396. In de C-klasse was het de jeug dige Kayer, die voor een verras sing zorigde. Deze jonge kegelaar heeft een zeer goede stijl en een vaste gooi. we mogen dus gerust vaststellen, dat deze kegelaar 'n belofte inhoudt voor de toekomst. Het kampioenschap kwam hem ten volle toe, dat hij vooral dank te aan zijn regelmatig en vast gooien. Zijn hout (400) mag met ere vermeld. Zijn grootste con current was D. Sougé, die even eens op een uitstekende wedstrijd kan terugzien. De uitslag was hier: 1. C. Kayer 400; 3. D. Sougé 371; 3. G. Horio 361; 4. L. Keijzer 319. Club-kampioenschap A.- klasse. O.K.A. na span nende strijd kampioen. Onder zeer grote belangstel ling is Zondagavond tussen de ..groten" van de AKB, de strijd gestreden om de kampioenstitel van de KAB, welke het recht geeft deel te nemen aan de strijd om het kampioenschap van de Ned. Kegelbond. Vijf clubs tra den voor deze strijd aan, t.w.: Tweede deel Filmserie ALKMAAR Wij wijzen er de bioscoop-bezoekers op dat in de Cinema Amerioain hedenavond het tjveede deel van de Filmserie „De geheimzinnige Dr. Satan" word't vertoond, n.l. ,,Dr Satan ontmaskerd". In het Rex-thiater draait nog steeds de uitstekende film .Mor gein is het te laat" d'ip voor deze week werd geprolongeerd. Mr. C. HOUDIJN BEEKHUIS OVERLEDEN LEEUWARDEN Zaterdag is in de leeftijd van 77 jaar over leden te Beetster-Zwaag mr Chr. Houdijn Beekhuis, oud president van het gerechtshof te Leeuwar den. De overledene was geboren in 1874 te Buitenpost, waar zijn vader notaris was. Nadat deze naar Leeuwarden was overge plaatst, genoot de overledene in de Friese hoofdstad onderricht en studeerde daarna te Leiden, waar hij eerst repetitor werd en in 1904 promoveerde. Tot 1917 was hij advocaat-procureur in welk jaar hij benoemd werd tot rech ter in de rechtbank te Alkmaar en van 1919 tot 1924 te Rotter dam in welk laatste jaar hij be noemd werd t.ot raadsheer in het hof te Leeuwarden. Elf jaar la ter werd hij benoemd tot vice- president. Tijdens de Duitse bezetting in 1942 werd hij ver plicht met pensioen te gaan, doch na de bevrijding werd hij bij wijze van rechtsherstel tot presi dent benoemd. De overledene was jaren president-regent van de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden, voorzitter van „Kunst aan Allen" en lid van de reclassingsraad. De crematie zal plaats hebben Woensdagmiddag 2 uur te Westerveld. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Hans, z. van J. Fieket Weserik en W Lijn- bach; Anna M. G. d. van H. Boer boom en G. M. Jacobs; Marijke F. d van E. Overdijk en S. M. F Schagen; Gerarda M. d. van J. Breed en C. C. Snip Overleden: Pieter Schotvanger 74 jaar, geh. met D Reik; Evert Pep- pel, 81 jaar, wed. van' E. Huiskes; Meinsje Prins, 83 jr. geh. met J. C. Mooij Koekoek, OKA, ZEKZ, TOP en De Burg. Het is meer een eve nement geworden in de kegel- sport, waarbij de toeschouwers wat de spanning betreft ten vol le aan hun trek kwamen. Het bleek reeds spoedig dat het op nieuw ging tussen de oude ri valen Koekoek en OKA. Deze krachtmeting ging over 6 banen, waarop door iedere ke gelaar 10 ballen werden gegooid. Begonnen Koekoek en OKA met gelijk aantal hout 351 na de twee de baan had OKA zich een klei ne voorsprong weten te verzeke ren, welke voorsprong van 44 hout bij de laatste baan echter tot 8 hout was geslonken. Op de laatste baan hebben de OKA'ers laten zien wat ze waard zijn en stuk voor stuk hebben deze uit stekend op elkaar ingestelde ke gelaars er voor gezorgd, dat het doel: 't Kampioenschap, bereikt werd. Het eerste vijftal heeft zijn vereniging, welke onlangs haar 25-jarig jubileum vierde, een wel zeer prettige verrassing be reid. OKA, van harte gefelici teerd en succes in de striid om het Ned. Kampioenschap. Dat de OKA'ers mooi, constant hout ge gooid hebben, tonen deze cijfers der 6 banen wel aan: 359, 356, 360, 360, 356, en 351. De totaal uitslag was; 1 en kampioen OKA 2142; 2 Koekoek 2122: 3 TOP 2060; 4 De Burg 2048; 5 ZEKZ 1987. Hoogste gooier werd C. Klerk met 466, die hiermede bewees, dat zijn persoonlijk kampioen schap niet aan toeval is toe te schrijven. WEER WINSTPUNTEN VOOR HOCKEYCLUB DE TERRIERS ALKMAAR De dames speel den Zondag tegen Eohtrop III een matige wedstrijd met weinig spanning. Het ene doelpunt na het andere werd gemaakt, zodat voor de rust de stand reeds 60 was in het, voordeel van de Ter riers. Na de rust weiden er nog zes bijgemaakt, en de strijd ein digde met 120. De gehele wed strijd door werd er op de helft van de tegenstanders gespeeld: onze linies trokken zozeer op dat de rechts-telf Mieke de Smet zelfs de kans kreeg een goal te maken. Voor het eerst na een rusttnd van drie maanden hebben de heren weer een wedstrijd ge- Ftpeè'ld. Het waren Zond'ag ook de twee eerste thuiswedstrijden na hof overlijden van Rector van der Hoek. Voor hei begin werd daarom eerst één minuut stilte in aciht genomen, om onze over leden adviseur te gedenken. Ver volgens begon d'f strijd. Het spel van de heren leverde heel wat meer prestaties op. Ondanks het verwoede spel en de vele verra derlijke uitvallen van hun te genstander, Alliance IV, wisten onze soelers de stand binnen een kwartier reeds op 20 te bren gen: na de rust werd uit een strafcorner het derdn doelpunt gemaakt zodat de striid eindig de met 30 voor de Terriers. Het was een spannende partij, die afwisselend op beide helften gespeeld werd: doch de Terriers lieten zich weer niet verslaan. Met voldoening zien we terug op twee nieuwe overwinningen. Franse lezing on Dinsdag ALKMAAR Wij herinneren er onze lezers nog even aan dat de lezing van het Genootschap Nederland-Frankrijk gehouden wordit op Dinsdag 26 Februari en niet op Maandag zoals dezer dager» abusievelijk werd ver meld. ALKMAAR Verdriet en pijn zijn lang een probleem geweest, ook voor gelovige mensen. Het boek Job in het Oude Testament heeft getracht een aanvaardbare oplossing te geven voor de vraag: „Waarom wordt 'n mens door het lijden getroffen". Waren schrijvers vóór de auteur van het boek Job van mening, d'at ieder lijden een straf zou zijn voor begane fouten Job komt, gezeten op de mest hoop tot een andere conclusie: het lijden wordt door God ge zonden met een bedoeling, die Hij in zijn alwetende wijsheid heeft gesteld. De mens heef' slechts te aanvaarden. Wat Job ondergaat, is een experiment, een „test" om de kracht van ziin geloof te beproeven. Verder dan deze oplossing van het probleem kan de schrijver van het boeik Job nog niet ko men. Latere schrijvers zoeker» en vinden een motief voor het lij den in het leven-hiierna. En ten slotte is' het Christus. d>ie leert j het lijden te aanvaarden, niet de radiospreker, heeft Vrijdag avond voor de Schola Publica dit licht over het boek Job er» zijn onbekende auteur laten schijnen. Een zeer grote schare geïnteres seerden heeft geboeid naar zijn kleurige vaak humoristische voordracht geluisterd. Menigeen zal in deze dagen er nog eens het boek Job op naslaan, niet vermoed hebbend, dat de Bijbel zelfs voor gewone mensen zoveel belangwekkends te zeggen heeft, Het Schola-lied ALKMAAR Het bestuur van Schola Pulblica heeft al enige inzendingen voor d'e „Schola- lied"-prij9vraaig binnen. Er wor den echter' nog méér verwacht. Tot 15 Maart inzenden aan de heer Dominicus, liefst in dubbele enveloppe met de naam op de buitenste en een motto op de binnenste. Amsteldi.ik slechts als een demonstratie van j A.ntwervb1'i gehoorzaamheid aan Gods on- niers/Gibraltar; Luna 22 v. Izmir/ p 23 Hercules Vlissingen/ 22 te Al eindige wijsheid, maar meer nog als een bewiis van offervaardig heid en liefde jegens de Hemelse Vader. Pater Drs. Eyckeler, de beken- Twee Alkmaarse schilders exposeren in Amsterdam ALKMAAR Naar wü ver nemen zullen Koos Stikvoort en Wi-m Koster van 3 tot en met 22 Maart a.s. in de kunstzaal „Ha mel" Oude Zijdsvoorburgwal 139 te Amsterdam een tentoon stelling houden. De heer M. Die- mei, directeur van de Vrije Aca demie te Utracht, zal Maandag 3 Maart d'es middags om 3 uur de tentoonstelling openen met een inleidend woord over het werk der beide exposanten. Piraeus; Poeloe Laut 22 te Ham burg/Bremen; Schiedijk 22 te AdenTeucer 21 te Djakarta Themisto 25 Newport News te ljmuiden verw./A'damWater man 22 300 NNO Ascention eil.; Zuiderkruis 22 100 ZO Sable eil., 29 R'dam: Aldabi 26 Bahia verw.; Bonaire 29 Madeira verw.; Bos koop vertr. 23 v. Cartagena/Wil lemstad; Cottica 27 Paramaribo verw.: Fairsta vertr. verm. 25/3 v. A'dam/Melbourne; Indrapoera R'dam/Surabaja 24 verw.; Joh. v. Oldenbarnevelt 28 Melbourne 3 Maart Sydney verwacht. Noordam. 25 R'dam verw.. Oranje vertr. 26 v. A'dam/Djakarta; Rijndam 1 Maart Halifax verw.; Sibajak 25 Djakarta verw. (op terugreis); Veendum 2 Maart R'dafii verw.; Westerdam 25 New York verw.; Willem Ruys 11 Maart R'dam verw.; Willemstad 23 v. Willem stad/Port of Spain. n ALKMAAR De Operettever. „Danza" kwam met „De Graaf v. Luxemburg" tic rij van amatcur- operette-voorstellingen in dit seizoen besluiten. De belangstel ling voor deze opvoering was groot; er waren maar enkele plaatsen in liet Gulden Vlies vrij gebleven. „Danza" had het zich met de keuze van Franz Lehars populaire operette lang niet ge makkelijk gemaakt. Het werk waaraan de Carnavalssfeer lang niet vreemd is, eist nu eenmaal een levendige vaart in het spel, en vitale tempi in de muziek. En juist deze avond, kwamen bi.i de opvoering deze factoren wel iets te kort. We hebben waar dering voor de zéér goede indi viduele prestaties pn voor 't feit, dat „uanza" een zeer aanneme lijke opvoering gaf. maar de ver toning in haar geheel had iets vitaler kunnen zijn. Het verhaal van de Gi'aaf van Luxemburg, die alleen maar pro forma trou\vt, mag bekend wor den verondersteld. Tom de Munk als Graaf v. Lu xemburg en Truus Sdhot als .,An- gèle" wisten van hun rol, ook in vocaal opzicht, yeel goeds te ma ken; dat zijp we nu wel zo lang zamerhand van hen gewoon. Zeer verdienstelijk speelden en zongen. Toos W^zelmanStam en Joop Jonker, resp. de kunst schilder en het „model". De ove rige rollen, waren goed bezet en genoten naar verhouding vaak 'n prijzenswaardige vertolking. De dansen, ingestudeerd door mevr, JonkerJonker voldeden goed. Regisseur Voorhaal', zorgde er voor, dat ei' weer menig kostelijk tafereeltje viel te bewonderen; zo slaagde wel zeer het tafereel in het eerste bedrijf, dat van Car- navalsgastcn- Décor en costumering waren A.F.C.-NIEUWS Adsp. F kampioen Het eerste elftal heeft zijn supporters niet teleurgesteld; het behaalde een gemakkelijke over winning op Bergen, dat een faire wedstrijd speelde. L. Peeracr op de spilplaats voldeed goed; dit experiment kan geslaagd heten. Ook v. Saase en Bierman speel den een goede wedstrijd; beiden zorgden voor een doelpunt. Van Saase leverde zelfs twee goede doelpunten, doch het eerste werd wegens buitenspel geannuleerd. Een derde doelpunt ontstond uit een pracht-kopbal van N. Tijm, die zich overigens op de midvoor- plaats nog niet volkomen thuis scheen te voelen. Het vierde doelpunt, dat via een back van Bergen over de handen van de keeper in 't doel rolde, kreeg AFC cadeau. Roetink maakte in het eerste zijn debuut en sloeg ook geen gek figuur. De F-adspiaóten wonnen, met goede cijfers (51) van hun grote rivaal Vitesse en legden hiermede beslag op het kam pioenschap van hun afdeling; de eerste AFC-kampioen van dit seizoen Wie volgt? Het 2e en 3e elftal behaalden ook behoorlijke overwinningen op Helder 3 en Texel 2; de junioren wisteh van Duinrand ers te win nen. Van de zes adspirant-elftai- len, die speelden, kwamen er vier met de buit thuis. Goed z0\ jongens! De uitslagen luiden: Bergen—AFC 0—4; AFC 2— Helder 3 3—0: AFC 3—Texel 2 41; Junioren: Duinranders a AFC b 12; Adspiranten: AFC a Purmerend a 72: AFC b Berdos a 1—4; AFC c—GVO b 13—0; AFC eSVW a 5—1: AFC f—Vitesse c 5—1; HSV d— AFC i 3—0. CLUBAVOND-NIEUWS Wii herinneren aan de belang- ï'iikc clubavond van vanavond in het Ka.iottershuis: na de in stallatie van de nieuwe Geeste lijk Adviseuv vastenavondviering met 'n dansje. Alle leden met hun dames worden verwacht. Supporter. De Kring Den Helder van de K.V.P. kwam Zaterdagmiddag onder voorzitterschap van de heer H. Nolet bijeen ter verkiezing van een lid van de verkiezingsraad en van zeven leden van de Kring-Advies-Commissie. De door het bestuur gecandideerde heren H. N, Smits, Hoorn en C. P. jong, Schagen, werden resp. aangewezen als lid en plv. lid van de Veikiezingsraad. In de gecombineerde Kring- merleden van 100 op 150 beoogt, Advies-Commissie voor de Krin gen Haarlem, Den Helder en Utrecht waren door het bestuur reeds benoemd de heren H. N. Smits, G. Seysener, C. P. Jong en J. de Boer; als plv. leden de he ren B. Kalb, J. Molenaar, J. v. Bockxmeer en G. Kenter. Door de afdelingen waren niet minder dan 43 candidaten en 30 plaatsvervan gers voorgedragen: de vergade ring volgde echter het advies van het kringbestuur door uit haar midden tot leden te benoemen de heren N. Plat, H. Giezen en G. de Zeeuw; als plaatsvervangers werden aangewezen de heren J. Kamp, S, Slot en A. Leesberg Jr. De voorzitter bracht vervolgens de lijst van voorlopige Kamer- candidaten in bespreking, vastge steld door de gezamenlijke kring- besturen van Haarlem, Den Hel der en Utrecht. Van de aanvan kelijk 66 aangewezen candidaten, prijkten er tenslotte 38 op deze lijst. De voorzitter wees erop, dat de drie genoemde kringen onge veer een even groot aantal stem men kunnen opleveren en samen vier zetels zullen kunnen verove ren; mocht de grondwetswijziging, die verhoging van het aantal Ka- ook in tweede instantie worden goedgekeurd, dan is te verwach ten, dat dit aantal zetels eind '52 tot 7 zal stijgen: hiervan zullen er 2 door de Verkiezingsraad ge reserveerd worden voor z.g. kwa liteitszetels, zodat de kringen in de eerste ronde 3 en in de 2de ronde nog twee zetels kunnen aanwijzen. Hoewel er nog geen bindende afspraak is gemaakt, ziet het er naar uit, dat in eerste aanleg zuilen worden aangewezen: door de Kring Haarlem de heer Hooy, door Den Helder de heer Groen en door Utrecht Pater Stockman; in tweede aanleg zou dan de heer v. d. Ploeg als vierde man in aan merking komen, terwijl omtrent de vijfde door de kringen aan te wijzen candidaat nog geen over eenstemming werd bereikt De afgevaardigden naar de Kring- raad en Kring-Advies-Commissie hebben hier vrij mandaat. De heer Kamp diende een mo tie in, waarin aan het Partijbe stuur verzocht wordt het daar heen te leiden, dat in alle kies kringen dezelfde candidaat als lijsttrekker fungeert. Hoewel de voorzitter van mening was, dat deze suggestie bij de Verkiezings raad geen schijn van kans had zulks op grond van de ervaring in het verleden en ook de heer de Boer zich ten deze wat pessi mistisch had uitgelaten, ging de vergadering toch in haar geheel met deze motie accoord. Bij de rondvraag drong de heer de Jong aan op bespoediging van de vaststelling van Parti,j-wege van een reglement voor de Ge meenteraadsverkiezingen; de voorzitter verklaarde zich geen voorstander van een uniform reglement en meende, dat er ook geen'behoefte aan is. De geschil len zijn altijd nog opgelost. Een interessante discussie ont stond nog n.a.v. de door de heer Kamp opgeworpen kwestie; hij achtte het fout, dat alleen afge studeerden van het middelbaar onderwijs officier kunnen worden; waar ons volk enorme bedragen voor leger, vloot en luchtmacht moet opbrengen, zou spr. het toe juichen, als op dit punt wat meer democratisch werd gehandeld en ook jongelui, die geen middel bare studie hadden gevolgd, mits zij over behoorlijke capaciteiten beschikken, tot officier konden worden opgeleid. Uit de de dis cussie bleek, dat bij de Marine deze mogelijkheid wel bestond; men was hét er echter over het algemeen mee eens, dat het Kringbestuur zich ten deze met de Kamerfractie zou verstaan. Voor een volgende Kringvergade ring zal de heer Fens, militair- deskundige van de Tweede Ka merfractie, als spreker over dit onderwerp worden uitgenodigd. met bedenkelijk eenvoudige mid delen toch effectvol. Het voor deze uitvoering sa mengestelde orkest o.l.v. Joh. Gerritsen, speelde de orkest-par- tii met toewijding. Dat men so listen en koor goed volgde, was od zich al een verdiepste, want zo gemakkelijk is de muziek van Léhar niet. Bovendien beschikt men niet altijd over voldoende voorbereidingstijd om alles tot in de détails af te werken. Te 'vergeven was het dus, dat er wel eens een précair momen tje wat de zuiverheid betreft moest passeren. De dirigent had 't teanpo heus nog wat kunnen opvoeren en zich wat minder kunnen strak houden aan het notenbeeld. Hej publiek toonde zich en thousiast; veel open doekjes en tot besluit veel bloemen. W. Schreurs AFSCHEID VAN CANTINE-BEH EERDER DEN HELDER Zaterdag avond heeft. O.S. en O. de oud- beheerder van de marinecantine, d® heer J. Muste. een afscheids avond' aangeboden, die klonk als een klok. Vele medewerkers aan de dienst van O.S. er» O. of aan d'e cantine waren aanwezig, maar ook zij, die in het verleden iets met deze tak van dienst hadden te maken, gaven van hun be langstelling blijk. Zo kon de staf officier van O.S. en O. een brief van zijn voorganger, de heer U. F. van Veen voorlezen, waarin deze zijn spijt, betuigde, zelf niet bij het afscheid aanwe zig te kunnen ziin. Ook de Mar- eandi had een brief gestuurd ei» daarin wenste zij de heer Muste een behouden bromfietsvaart in het Zakenleven. Het was de Ltz, I L. B. de Kroon een voorrecht om namens allen een afscheids woord te mogen spraken en hij wenste dé familie Muste Gods zeger» toe voor hun verdere leven. Op zeer aardige wijze wist sergeant telegrafist Kuster het verleden te doen herleven. De tijd, dat de cantine nog een ver laten achteraf gelegen gebouwtje was is voorbij en nu is de can tine door hard werken van allen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. NEVELIG In de nacht en ochtend plaat selijk nevel of mist. Overi gens droog weer met over het algemeen veel bewol king, maar ook hier en daar opklaringen. Weinig wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. maar zeker ni'et in het minst door de heer Muste. een presen tabele inrichting geworden. Na mens de cantinecommlssie bodei» de militaire werklieden D. Hei ligers en J. de Jong het echtpaar Muste een fraaie electrische klok en bloemen aan. De nieuwe be heerder, de oppérbottelier C. Smit, voegde ziin woordje ei* bij en tenslotte dankte de heer Mus te voor alles wat er voor hem was gedaan. SCHAGERBRUG Niemand had kunnen vermoeden, dat de K.I. zulk een grote vlucht zou nemen als in de laatste jaren is gebleken. Zelfs prof. v. d. Kaay van de veterinaire faculteit aan de Utrechtse universiteit, die in 1934 op een proefschrift over de mogelijkheden van K.I. promoveerde, niet. Noordholland heeft een beslag van 140.000 koeien. Op het ogenblik worden er reeds meer dan 60.000 kunstmatig geïnsemineerd. Reeds in 1938 heeft veearts de Boer uit Schagen verwoed proe ven ondernomen. Doch het moest tot 1946 duren alvorens dieren arts Hakkesteeg gesteund door een klein ploegje veehouders tot tastbare resultaten kwam. Sedert dien is die min of meer verbijs terend snélle ontwikkeling geko men welke via de fusie van een viertal kleinere organisaties in dit rayon geleid heeft tot de vor ming van „Hollands Noorden". Vorig jaar telde die vereniging nog 7000 koeien. Thans reeds 11.000. In 1950, onmiddellijk na de fusie, werden de plannen voor een modern station ernstig in overweging genomen. Op 22 Febr. 1952 is dit modernste onder haar soortgenoten ingebruik genomen in aanwezigheid van een onge lofelijk aantal prominente figuren. Wie er zoal waren? Wel prof v. de Kaay in hoogst eigen persoon. Dr Scholten Inspecteur van de Veeartsenijkundige dienst? Dr Rempt valï de Prov. Gezondheids dienst, Ir de Vries Rijksveeteelt- consulent, de heren Tiel en Ovinge. resp. dijkgraaf van Zijpe en Wieringermeer, B. en W. van Zijpe, Ir Aldenkamp van het Ned. Rundveestamboek, Laan en Koster van de Bond van Rund- veefokkerijen, v. Ammers en Ben nes van de Coöp. Zuivelbank, directie van Stichting Bouw bureau, directeuren van diverse zuivelfabrieken en nog vele an deren. De heer H. Grin, voorzitter van Hollands Noorden, gaf een resumé van de ontwikkeling van de K.I.-organisatie In een lange rij volbeladen auto's trok het ge zelschap vervolgens naar het sta tion, alwaar de Ingebruikneming werd verricht door liet hijsen van de vlag. Na de terugkeer in zaal Kui per verklaarde burgemeester Breebaart van Zijpe, dat het ge meentebestuur trots is op de vestiging van dit hypermoderne station in Zijpe. Dr Smolten wees erop, dat hét beste fokmateriaal eigenlijk van minder belang is als de deskundigheid van de tech nische leider en van zijn staf. Thans kan directeur Hakkesteegt zich gesteund weten door een prima laboratorium. De heer C. Tuin van de aanne mersfirma die het station heeft gebouwd, heeft zelf kunnen erva ren hoe prachtig de gehele om vangrijke K.I.-organisatie hier draait. Veeteeltconsulent de Vries heeft vooral deze winter ervaren dat de boeren van Noord Holland voor de verbetering van hun fokmate riaal bereid zijn om zeergrote bedragen te investeren. Dit rayon bevat nl.. alle grondsoorten, Sterk uiteenlopende runderen en een zeer heterogene bevolking. En toch is de samenwerking zo voor beeldig! Dr Rempt, directeur van de Prov. Gezondheidsdienst, ge waagde van de snelle vorderingen die de techniek op het gebied der K.I. in de laatste paar jaar heeft gemaakt. Maar hoe verder de we tenschap vordert, hoe groter onze angst wordt voor de vijanden die ons omringen. Prof v.d. Kaay voegde hier nog enkele hoogst waardevolle adviezen aan toe. Een eresaluut Verder betoogde Prof. v.d. Kaay dat de inrichting van het zojuist geopende station doelmati ger is dan alle anderen. Als hij zelf nu een station moest bouwen zou hij dit voorbeeld navolgen. Ir Stegeringa van de Centr. Com. van Toeziqht meende dat binnen afzienbare tijd het gok- element geheel uit de fokkerij zal zijn verdwenen en W. v.d. Oord van de Commissie tot verbetering van de fokkerij hekelde de over heid die het geld dat zij aan sub sidie voor grasdrogerijen en stations beschikbaar stelt met honderdvoudige rente terugeist in de "oim van omzetbelasting. (Reeds geplaatst in een deel van de vorige oplage.) BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Zijne Hoogw. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector van het St. Clara Zieken huis te Rotterdam de Weleerw. Heer J. G. Sul, dié kapelaan was te Rotterdam (H. Franciscüs van Assisië). 104-JARICE OVERLEDEN LEERDAM. In hetdorpje Hèllouw (gemeente Haaften) is de waarschijnlijk, oudste inwb- ner van Nederland, de heer H. v. Horsen overleden. Hij bereikte de leeftijd van 104 jaar en was vroeger landbouwer van beroep. Behalve e'en lichte hardhorend heid was hij tot op de laatste dag vrij vitaal. NRD. SCHARWOUDE, 25 Febr. 2000 ka uien 31.30; 4000 kg rode kool 18.10-20.80: 1600 kg gele kool 10.60—10.70; 36000 kg witte kool 89.20. WARMENHUIZEN 25 Febr. 1300 kg witte kool 7.407.60; 30000 kg rode kool 15.1021.40; afw. 13.20—16.70. ALKMAAR, 25 Febr. Aanvoer 6 paarden 5001000; 90 vette koeien 5001200; 275 nucht, kal veren 30—78: 310 varkens 22.14 per leg. AVENHORN. 23 Febr. 24 00 kg spruitkoo] 2040: 13500 kg rode kool 1021.90: 4400 kg gele kool 7—12.50; 2500 kg groene kool 10 19.10: 13500 kg uien. grove 30.60—32, gewone 28.30—30.60, driel 2124; 17500 kg bieten. Ie 24.60—25.10, 2e 20.30 modjo 17.20; 900 kg witlof, le 6166. 2e 5359. 3e 50: 27500 kg peen. 2e 27.70—28.70, 3e 25.70—26.70: peer» niet voor export, 2e 815, 3e 10.70—18; biet lang le 18.80—20. 2e 13.10—14. 3e 6.30—7.10. modjo 14.8015.50 per 100 kg. MEDEMBLIK, 23 Febr. 22400 kg uien. grof 30.4030.50. mid- d'el 29.3030,50. drieling 23.60 26, nep 13.50—14.10. dubbele 18. stek van 11.8013,10: bieten: ronde A 23.80—23.90. B 18.50— 19.10. C 6.70—7.60: Modjo 14— 16.40: Breekpeen B 26.7028. C 26.70—27, D 14.80: Witlof: le f59. 2e f54 3e f38: groene kool f 16 22.90: soruitkool f22,30: boere- koo-i f8: eele kon] f711: rod'e kool f12.5019.50 Deense witte 6.70—7.30: 11.60 Koopman? Blauwe BEEMSTER. 22 Febr. Witlof 3567: rode kool 1221: groene kool 816: spruitkool 3455: boerekool 413: andijvie 5692: rode bieten 820: gare bieten 14 33: winterpeen 818: we speen 37: uien 2932' prei 2137 per 100 kg. Appels: Brarnlev Seed ling 1634: Goiidreinette 31 64: Jonathan 2673: Present van Engeland 3258: Zoete Campag- ner 20—35 per 100 k'g Peren" Winter,jan 3054 per 100 kg. LANGEDIJK. 25 Febr 1300 kg peen B 29.40. C 25.70: 8000 kg rode kool 17.9020.60: 14(100 ka gele koool 7.1010.20: 6500 kg witte kool 810. WOGNUM. 25 Fubr. 4500 kg witlof. A 63—71. B 56—66. C 45 63. stek 4150: 3500 kg spruit koo) 1551: rode kool 11.30 19.90: gele kool afw. 8.309.90: boerenkool 311: witte kool 7.20: prei I 30—34 II 15—22; breekpeen afw. 57.10. HEILOO. Meer dan 135 leden van de afdeling Heiloo van de Ned, R.K. Vrouwenbeweging hebuen Vrijdagavond in de grote zaal van het Brunogebouw de V astenavondviering bi/gewoond; aanwezig was óok de Geest. Adviseur Kapelaan A. Groenen dijk, die na de opening door de voorzitster. Mevrouw "J. T. M. Stoehnga-Bouke een vijfminulen- preek hield, waarmee zij de da mes een enkele ernstige gedachte meegaf voor de komende Vasten, tijd. Het bestuur had zich de mede werking weten te verzekeren van de in Heiloo alom bekende Klaas Koomen, die in vlot tempo de zaal enkele uren voortreffelijk bezighield. Hij oogstte veel suc ces met zijn imitaties, zijn grap pige praatjes, zijn vrolijke inval len, had de lachsters op zijn hand bij zijn musieale clownerie, boeide de aandacht met zijn luch tige cabaretliedjes. Hij werd daarbij geassisteerd door zijn zusje Mevr. Tiny van Wijk-Koo- men, die enkele goed gezongen cabaretliedjes en uitstekend voorgedragen declamaties braght. Zij beschikt over goede stemkwa- liteiten en toonde zich bedreven in het „nemen" van de zuiver technische moeilijkheden! Haar charmante optreden wist reeds op eerste visie en auditie de zaal te winnen. Hun optreden werd mu zikaal onderstreept met zeer ver dienstelijk pianospel van Jan van Twuyver. Na dit optreden brach ten enkele leden nog het een en ander voor het voetlicht, waarbij het er vrolijk toeging. Plannen Het bestuur, op de onlangs ge houden jaarvergadering met een drietal nieuwe leden, t.w. Mevr. H. M. Festen-Kamminga als se cretaresse, Mevr. H. M. Winter- Veltman als tweede secretaresse en Mevr. P. Op de Weegh-Kos- terman, is zich thans aan het be raden over grootse plannen voor de nabije toekomst. Allereest moet het ledental worden opge voerd. Momenteel telt de afdeling 200 leden maar Katholiek Heiloo kan veel méér leden opbrengen. En, populair uitgedrukt, méér le den brengen méér geld in het laadje. maar als dat dan zo is, kan het bestuur in de gelegen heid komen, de hand aan grotere dingen te slaan, waardoor het verenigingsleven veel meer aan trekkelijk wordt, méér zin krijgt, dat geen enkele Katholieke Hei- lose vrouw reden zal kunnen vinden om voor het lidmaatschap te bedanken. Het bestuur neemt zijn taak serieus op. Het denkt o.m. aan ontwikkelingsavonden, die op hoog peil staan, waarop 'n brillante spreker of spreekster wordt uitgenodigd, en waarmee afdelingen in de grotere plaatsen, zoals Alkmaar, Hoorn, Den Hel der, telkens weer geweldig suc ces boeken, tot tevredenheid van alle leden, tevredenheid en vol daanheid in hoge mate! Men denkt aan een speciale Maria- avond in Mei, kortom, avonden, aangepast aan de tijdsomstandig heden, avonden, waarvan een ze kere ontroering uitgaat, die boei en om haar schoonheid, dan weel de gezonde humor tot onderwerp hebben, dan weer de bespreking van de eigen tijdsé problemen meebrengen; zovéél variaties zijn mogelijk, zodat men binnen korte tijd kan spreken over een steeds meer bloeiend verenigingsleven voor de Katholieke Vrouw van Heiloo. De toekomst belooft veel. Be stuur en leden zullen elkander tot grote steun zijn. Eerste voor waarde is echter: meer, steeds meer leden! U hóórt er nog van! MGR. REESINK BEWONER VAN HET MISSIEHUIS TE HOORN HOORN. i' Mgr. J. Reesink van de Cöngregatie van Mill Hill tit. bisschop van Thinis en Apos tolisch Vicaris van de Boven-Nijl (Oeganda) wordt eind Juli in óns land verwacht. In verband met zijn hoge leeftijd zal mgr. Ree sink niet meer naar de Missie te rugkeren. maar zijn intrek ne men in het St. Botiifacius-Missie- huis te Hoorn. Als zijn opvolger is mgr. Greif benoemd. FRANSE STUDIEBEURZEN VOOR NEDERLANDERS DEN HAAG De Franse re gering stelt voor het cursusjaar 19521953 studiebeurzen ter be schikking. De beurzen zijn bestemd voor jonge Nederlanders, die in het be. zit zijn van een doctoraal-, inge nieur-, semi-arts of daarmede gelijkgesteld diploma eh die hun studie in Frankrijk wensen voort te zetten of er zich wensen te spe cialiseren. Ook kunstenaars komen voor een studieverblijf in aanmerking. De beurzen worden in de maand Mei door een gemengde Frans- Nederlandse commissie toegekend. Sollicitaties, in de Franse taal gesteld, dienen voor 1 April a.s. te worden gericht tot de Institut Francais d' Amsterdam Maison descart.es). Museumplein 11, Am- sterdam-Z.. onder vermelding .Services des Bourses". Nadere inlichtingen worden verstrekt door het Ministerie van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen te Den Haag. Vond go het opwil van gedwongen n zeven doelpunten jal Dat Zwolse Bo op eigen veld in gelijkspel werd? de fikse overwinni grote klap op de op eigen terrein v< er prettig carnaval In A. bleef Haai de pad bewandelen een onverwacht n op Go Ahead, nog altfjd een kl< de titel verplette met niet minder d wórdt voor de Gi toch wel heel criti strohalm is nog fhi zeer zwak spel met Volewyckers verloi punten van de Ai kwamen voor de beide buitenspelers de Ruit. Frisia di uitstekend werk d< niet zwakke Ensc met 2—1 te klop kwam tegen 't Gc doelpunt te kort aan het totaal toi (0—1). Zwolse Bo- Vitesse in Zvvolse Boys is m lastig te overwinne der. Ook Vitesse ri ervaren. Het werd 11. Be Quick ble ter de kopgroep do bevochten 1—0 zeg oude concurrent De 41 zege van E op Achilles kwam wacht, al zijn de ci Assenaren misschiet stellend. VOETBAL MET I Tijdens een wed districtscompetitie Boven-Moezel te I sen de club van d een elftal uit La den zeven spelers schouwers ernstu Andere spelers ei uit het publiek m eveneens wegens onder geneeskund deling stellen. Eei gemolesteerde sp door een slag met pel een scKedelbi opliep, verkeert nc levensgevaar. Het knuppels gebruikt aoor fanatiekeli Poelich speciaal i waren met het o match tegen Langs feet was zodanig d niet meer aan de kan deelnemen c dan de helft van t bare spelers voc tijd buiten gevecht De voetoalauto- Trier hebben bi Justitie in de zaa gen. Karei Lotsv heeft ring van de ver. 2 klassers in district 1 polskv in Amsterdai middag gesproken amateurisme. Er was vanzelfspr belangstelling voor waarop de 'heer stokpaardje bereed y te waard om deze 2 dag daarvoor te bes De heer Lotsy rie wezigen op om acti voor het amateurisn zetten en hij keerë danks het grote resj had voor de Ned. S] gen de tè eenzijdig van deze kwestie, v kele bladen en voo radio zich bezondig! De nadelen, die a; fessionalisme kleven, Lotsy in het tweed zijn speech, de rev en hjj nam het o besturen, die voor ii kerende clubleden 1 zoeken, al erkende helaas weer tot ron: Met nogmaals eei beroep op allen, voor een zo goed m< teurisme, besloot hi ressant betoog. Eerste klasse A Haarlem—Go Ahead AGOWVelocitas Frisia—Ensch. Boys GVAV—'t Gooi Theole.de V.wijckers Afdeling A: Haarlem D.W.S. E.D.O. AGOW 't Gooi Heerenveen Ensched. Boys Elinkwijk De Volewijckers Frisia GVAV Go Ahead Theole Velocitas

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2