>uwen Pe Muziek, bier, circus enfietsen, is het recept van de zesdaagse Geruchtmakende zaak kwam voor de Leeuwarder Rechtbank 5000 Vlieguren op haar naam, zonder in de lucht te zijn geweest Benauwde zege van J.V.C. F.S.A. en D.W.O. bleven op het goede pad ZESDAAGSEN CIRCUS IN ANTWERPEN VAN DE HANDBALVELDEN DIT IS JOEP RUYGROK testant? Twintig duizend man trachten door rookgordijn te turen Wie het wint? Wat doet het er toe! J. Koorn-Th. Koning kampioenskoppel Brutale oplichter aan het werk Pieter de Boer uit Drachten contra mr. Hollander en Staat Brigadier Oenema werd op mij losgelaten! In de droogvlieghangar van Schiphol jrdigd? ;ussen de Duitse probleem, dat in die eveneens in igde Staten van ke vertegenwoor den gebracht. In irloedriike Protes- iwel alle partijen nbassadeur naar r voor de Katho- in belang is van 1 een kortstondige >r de nationaal- eer von Weiszac- enige reguliere ideur bij de Paus. .ij Protestant was, riiet het recht om een „traditie", snswijze van deze in een Protestant- keerde zich reeds i de Aartsbisschop •Cardinaal Frings. waarschuwde deze de opvatting van iep, die nu meent, .mbassadeur bij de lijk een Katholiek jn. De Kardinaal ■oor elke discrimi- ;te zich op het bij de behandeling e Duitse belangen vraagstuk elke no- dient te worden Kardinaal Frings bestaan van een traditie" en was mening, dat in het tijdsgewricht vele iumenten pleiten ning van een Ka- onaris. Deze im- uiteraard veel ge- unnen aanpassen in de diplomatie- an de H. Stoel. Dit it volgens de Kar- meer omdat de Duitse diplomatie- ordiging bij het weer geheel op- orden opgebouwd. eft zich nu ook de erk officiëel in de ngd. „Een Katho- :ur", aldus ver- ngelische „Landes- uitsland, ds. Dibe- te Berlijn, „loopt le politiek van zijn ergeschikt te ma- leiangcn van zijn as ds. Dibelius van Duitse Katholie- eden kunnen zijn, dfe tegenwoordige van de regering te tering der Italiaan- ;ot de Katholieke Waarom een Pro- maat n.u geen ge- i, de belangen van •geschikt te maken jn Kerk, heeft ds. t bij verteld. in een onderzoek iliek is ingesteld ie gezinnen. Om ewoonten en de derzoek opgezet, an verklaard tot •aarin een marge ers, die het niet eerst de belastin- ;gaven worden af- blijkt dat de per- de uitgaven aan verschillende groe- >Ct. van de totale »gen. In het alge- i percentages in de oger dan daarbui- illen doen zich bij roepen gelden. In meenten geven de naren gemiddeld r 1/20 a 1/25 van n huur uit. ;t in het algemeen iet gezinsbudget te ledisehc, sociale en einden geven de aren met 1 a2 kin- 1/6 van hun voor nptle beschikbare .agere ambtenaren ngeveer 1/8 en ge- trie-arbetders on- or gezinnen met 3 elden de volgende i 1/6, 1/7 a 1/8 en roken, verkeer en hulp vertonen een eld. de uitgaven beke- e groepen, nadat gemaakt ir.. het per gezin. Daar- at gezinnen van 5 aan voeding meer lie van 7 en meer e post kleding lig- ding weer anders tabellen een ver- ikt tussen Amster- ag, Rotterdam en - gezinnen van la- en. Daarin komt t een gemiddelde /oor voeding naar Den Haag en Am- 30.2 noteerden en laagste cijfer n.l. ling geeft daaren- terdam een maxi- in 12.6 pCt., waar- l 10.2 noteert. Ge- schijnt in Am- uurst te zijn. Er pCt. van de uit- doel besteed, te- Den Haa, 3.3 pCt. i 2.8 pCt. in Emd- >ost verzekeringen weer aan de top. ig en ontspanning g die met 3.8 pCt. DINSDAG Z6 f-EBRUARI 1952 PAGINA 5 ANTWERPEN, 25 Februari Hel is carnaval en een Anfwer- penaar kan zich dit feest sinds 1934 niet meer indenken zonder zijn „zesdagen". Vrijdagavond om half tien is dit jaarlijkse bonte spectakel begonnen op de 250 meter lange houten baan van de reusachtige hal tussen Antwerpen-centrum en de voor stad Merksem, „Sportpaleis" heet dit betonnen en stalen monster, doch van een paleis heeft het slechts de enorme omvang weg. Voor het overige is het een somber en log gevaarte, met de achterzijde pal tegen de dokken aan. Daar branden deze week achter de hoge ramen tienduizenden lampen en aan de voorgevel schittert de lichtreclame: dertiende zesdagen van Antwerpen. Op de tribunes van het sport paleis zitten en staan de kijkers dicht opeengepakt. Ze schreeuwen fluiten of klappen in de handen naargelang Rikske van Steenber gen weigert achter Schulte-Pe- ters aan te jagen, Strom-Arnold bij een winstronde nog 'n twee de toer te pikken en Arie van Vliet sprints wint alsof monsieur Pinard van de UCI op de witte streep staat te wuiven met een regenboogtrui. Die toeschouwers gaan te keer of het hoge ernst is, zo wil het de traditie aer Ant. werpse zesdaagse. Dat twee mi nuten later Rikske, als een ra zende Roeland wel achter de Rood-wit-blauwe „Gerritten"- combinatie aanstuift, de Austra liërs weigeren hun voorsprong te verdedigen en van Vliet zich ge laten laat kloppen door Bruneel of door het snelle wegduiveltje Buyl. hindert niets, de schreeuw en fluitrollen worden eenvoudig u. t de massa omgewisseld. Op de middenruimte,, waar aan twee reusachtige buffetten enor me hoeveelheden export, pater en andere producten van de uit gebreide en veelgeroemde Belgi sche brouwerij-industrie worden getapt, tetteren de fanfares de verbroedering van het financie- personeel uit Antwerpen, de Ko ninklijke Liberale Harmonie uit Geel, de Katholieke Koninklijke fanfare, verenigde vrienden uit Hemiksem en andere harmonieën blazen er tien keer op een avond de Stars en Stripes of verkon digen de lof van de in Antwer pen blijkbaar zeer populaire waardin van de Tyrolerherbergh, \vei""es Roessel. Ik wist er al het mijne van. Op de parkeer terreinen rond de wielerhal rijen de auto's zich dicht aaneen. Uit Brussel en Me- BRIDGE-KAMPIOENSCHAP VAN WEST-FRIESLAND In hotel de Haan te Hyppoli- tushoef werd de eindstrijd ge speeld om de persoon,lijke titel kampioen van West-Friesland bridgen. Het koppel J. Koorn Th. Koning uit Wieringen wist als nummer één te eindigen met 89' i punt. 1. en kampioen 1952 J. Koorn Th. Koning, Wieringen, 89'''= p.; 2.- mevr. CromjonghH. Koopen Hoorn 87' -• p. (kampioen 1950 1951); 3. A. BreedA. den Oude Medemblik 84' p.; 4. N. Klomp L. Montulet, Wieringen 83 pt. 5. P. BootsG. Stapel, Hoogkar- spel 83 pt.; 6. J. de Graaf—Ti Bobeldijk Twisk 82' p.; 7. W. de HerderH. v. d. Velde, Wie ringen 80'» p.; 8. J. TakesA. Russelman, Wieringen 73'pt.; 9. J. SmitP. Luijt, Wieringen 73 pt.; 10. C. ReusJ. Overman, Hoogkarspel 68''» pt.; 11. Mevr. KoopenB. Cromjongh, Hoorn 67 pjt.; 12. P. GrootMevr. Groot Hoogkarspel 66''» pt.; 13. P. Ten- sen—P. Peereboom, Hem 65 pt.; 14. B. v. ZebenJ. Weiling, Hoorn 64 pt.;' 15. C. MolD. Molenaar, Hoogkarspel 55 pt.; 16. J. Dam B. Kraan, Wieringen 53 pt. De heer A. Breed reikte het kampioenskoppel de ereprijzen uit, bestaande uit twee fraai uit gevoerde statuettes. De verenigingsprijs, welke te vens bij deze wedstrijden werd verspeeld, kwam terecht bij de Bridgeclub Hoogkarspel met de koppels L. BootC. Keersema- ker, P. BootsG. Stapel en, J. OutW. Bakker. Dit zestal wist voor zijn vereniging de groote beker te verdienen. De Federatie van Bridgeclubs in West-Friesland kan vol tevre denheid op deze geslaagde kam pioenswedstrijden terugzien. chelen, uit Sint Niklaas en Gent uit Breda, Roosendaal, Eindho ven, Ossendrecht, van overal stromen de kijkers naar het zes daagse circus. Ze drommen door de enorme voorhal naar de tun nel, die naar het middenterrein leidt, of klauteren de betonnen trap op naar de goedkope plaat sen in de nok van het gebouw. Daar hangen ze over de Ijzeren leuningen en trachten door een dicht blauwgrijs rookgordijn iets pp te vangen van de bonte fiet sende guirlande, die langs een hellichte neonlijn voortjaagt, zes dagen en zes nachten, speurend naar het eind.De luidspre kers trachten de fanfares te over stemmen. Bruneel, Van Steenber gen alleen aan dé leiding. Schul- tePeters op twee ronden van de leiders. Premie van duizend francs, aangeboden door meubel magazijn zo en zo. Van tijd tot tijd klinkt de bel. Klassement sprints. Men ziet Schulte naar zijn kleedhokje fiet sen om een nieuw shirt aan te trekken. Hansje Dekkers peuzelt nog gauw een kippeboutje op, 'n medicijn, die hem nieuwe sprint krachten moet verschaffen en Woutie Wagtmans. veel langer lijkend dan hij is onder het licht van de tienduizenden lampen, zet zich schrap om zijn koppelgenoot af te lossen. Nu komen de hoogtepunten van de avond: Goselin. v. Steen- feiten gezocht. bergen, Ferdi Kublgr, de Feyter en andere gerenommeerde sprint cracks bevechten elkaar met hun scherpste wapen. De fanfare zwijgt nu en voor enkele secon den wordt het stil en hoort men slechts het ruisen van de smalle tubes op de latten. Tien minuten later heeft het spectakel weer zijn gewone aan zien. Het ene koppel draait wat snelle, dan het andere. De venti latoren zetten hun steeds maar falende strijd tegen de rook voort De programmaverkopers schreeu wen zich weer hees en een acro- batengroep maakt zich klaar voor het dagelijkse circusnummer. Buiten rijden de auto's af en aan, een Eindhovense autobus chauffeur verzamelt zijn passa giers. Ik ben een uur binnen ge weest, zegt hij, toen wist ik bet mijne er al van. Och, ze weten er allemaal het hunne van. maar het is Carnaval en dan moet ge naar de zesdaagse. (Van onze correspondent) MEPPEL Een als heer ge kleed persoon bood een dezer dagen aan een handelaar in oude metalen, een partij van 500 kg oude kabel aan. De opkoper bood geld en vroeg of hij de partij kon zien. Nu dat kon wel en hij werd brutaalweg meegenomen naar het terrein van de Gemeentelijke Technische Bedrijven te Meppel, waar inderdaad een partij kabel lag. De verkoper vertelde geen geld genoeg bij zich te hebben voor de partij, die hij van de ge meente had gekocht en vroeg de opkoper om hem maar vast even te betalen. Tóen deze laatste daar niet op inging zei de man dat hij even met de directeur zou overleggen. Begrijpelijk kwam hij niet meer terug. Nadat bij de politie aan gifte was gedaan van poging tot oplichting, bleek dat zeer waar schijnlijk hier een zekere A. L. uit Enschede aan het werk is geweest. Deze wordt reeds door de politie van 5 verschillende plaatsen, terzake van soortgelijke De Finse ploeg op de 4 x 10 km estafette skilopen behaalde in de Olympische Winterspelen in Noorwegen op het tournooiveld te Holmenkollen de overwinning op de Noorse en Zweedse ploegen. In hun overwinningsroes gooien de Finnen de laatste loper in de estafette de lucht in. Van links naar rechts: Lonkila, Maëkela, Korhonen en Heikki Hasu. Onder zeer erote bclanestel- lina rien om nrecies 2 uur scheidsrechter De Graaf de aan voerders bij zich. JVC won de toss en verkoos het eerst met de heel zwakke wind in de ruer te spelen LSVV toog direct ten aanval, doch de JVC-achterhoede bleek in goede vorm, ondanks de ge dwongen rust van de laaatste we. ken en de bal ging dan ook snel retour. De JVC-spil drong op en zette de voorhoede goed aan het werk maar bij een aanval van links bleek ook de LSVV-doel- man uit het goede hout gesne den. Het eerste half uur was 't dan ook wel JVC, dat iets in de meerderheid was, al waren ook de LSVV-voorwaartsen zeer ge vaarlijk en moest keeper Smit wel eens handelend optreden. Toen plotseling de JVC-spil de bal voor de voeten plaatste van de linksbuiten, aarzelde deze niet, de bal onhoudbaar voor de LSVV-doelman in te schieten en LEEUWARDEN Gisteren werd voor de president van de Civiele Kamer van de Leeuwarder Rechtbank mr. H. W. A. Schipperijn gepleit in de procedure, die sinds November 1950 loopt tussen eisers: Pieter de Boer te Drachten in zijn hoe danigheid van directeur-enig bestuurder van de Stichting ,,De Nederlandse Soldaat" en de „Bond voor Mobilisatie-invaliden en hunne nabestaanden", beiden gevestigd te Drachten en gedaagden: mr. dr. F. Hollander, de Officier van justitie bij de Arrondissementsrechtbank te Leeuwarden en de Staat der Nederlanden. De feilen zijn bekend: eisers hebben zich gekeerd tegen huns inziens onrechtmatige handelin gen van de Officier van Justitie door aan de pers een communi qué te overhandigen op 21 Octo ber 1949, zes dagen na de arres tatie van de Boer. Eisers ontken nen, dat toendertijd de leden van de Bond ongerust waren en ver gaderingen belegden en dat om die redenen de Officier van Jus titie meende te handelen in het algemeen belang. Eisers hebben voorts gesteld, dat hetgeen de Officier ter pers conferentie heeft medegedeeld, niet waar was. Ten bewijze daar van wordt gewezen op het vrij sprekend vonnis, zowel in eerste instantie door de Rechtbank, als in appel door het Hof. In zijn conclusie van repliek op 6 Sept. 1951 zeide de advocaat van ei sers, mr. J. Vis te Leeuwarden, dat zij aanbieden door getuigen te bewijzen, dat mr. Hollander ter gelegenheid van genoemde persconferentie uitvoerige aan vullende mededelingen heeft ge daan. Zij betwisten, dat mr. Hol lander uitsluitend in de rechtma tige uitoefening van zijn functie de persconferentie heeft gehou den. Mr. Vis legde aan de president de vraag voor, of in casu sprake is van persoonlijke aansprake lijkheid, dan wel van staatsaan- sprakelijkheid, een vraag, die ten nauwste samenhangt met de vraag of het verstrekken van inlichtin gen ter publicatie omtrent in het beginstadium verkerende straf rechtelijke vervolgingen al dan niet gerekend kan worden in het algemeen te behoren tot de ambtstaak van een Officier van Justitie. Die vraag is mede af hankelijk van de omstandigheid, of de verdachte bekend heeft, i dan wel of hij zich tegen de je gens hem ingestelde vervolging verweert. De bevoegdheid op zichzelf tot het verstrekken van inlichtingen aan de pers noemde pleiter niet discutabel, doch wel de vraag, waar de grens ligt, waarvan de overschrijding dege ne, die inlichtingen vérstrekt, on der controle van de burgerliike rechter brengt. De achtergrond, aldus mr. Vis, ligt evenwel veel dieper: het pro ces beoogt mede vormgeving aan de afkeer, die bij een groot ge deelte van het publiek bestaat tegen instellingen en methodes, die ons al te veel doen denken aan diverse verschijnselen van de jaren 19401944 en die indruk wekken, dat Duitsland de oorlog uitsluitend in militair opzicht heeft verloren. De grote belangstelling voor deze zaak is tevens ingegeven door de omstandigheid, dat hier sprake is van schending van grondwettelijke rechten van de mens. De klachten van de Boer, zo ging pleiter voort, betreffen m hoofdzaak mededelingen om- Tijdens hun bezoek aan Engeland heeft de Nederlandse militaire missie van parlementsleden een bezoek gebracht aan de Finsbury Kazerne, waar de Honourable Artillery Company is ondergebracht. De recruten worden geïnstrueerd in het gebruik van draagbare radiotoestellen, onder het belangstellend oog van een vijftal parlementsleden. trent gedragingen, waarvan hem gemeen belang van welke aard dan ook, werd gediend. De pu blieke dienst behoort het publie ke belang te dienen. De machts bevoegdheid van deze dienst vindt in de behartiging van 't al gemeen belang haar rechtvaardi ging, doch tevens haar begren zing. Ook van een beleidskwestie is volgens pleiter geen sprake. Vorm en inhoud van het communiqué wijzen op de bedoeling de Boer te treffen en voorgoed van de kaart te krijgen. Slechts het ver trouwen, dat de leden in hem zijn blijven stellen, heeft hem behoed voor een in materiële en morele zin, „neergeschoten worden op de vlucht". De Minister van Justitie heeft verklaard niet de indruk te heb- len onrechte het daderschap ver weten werd, of het doen door gaan van veronderstellingen voor vaststaande en reeds bewezen feiten. Eisers betwisten dan ook, dat door de publicatie enig al ben gekregen, dat de Officier de grenzen van het toelaatbare beeft overschreden. Dat is, aldus mr. Vis, zeer voorzichtig en getuigt redactioneel van een grote wijs heid, doch rechtvaardigt in geen enkel opzicht de conclusie dat mr. Hollander niet op de voet van een particulier aan het maat schappelijk rechtsverkeer deel nam. Pleiters conclusie was ten slotte handhaving van hetgeen bij inleidende dagvaarding en conclusie van eis werd gesteld en directe toewijzing der ingestel de vordering namelijk schadever goeding voor de Bond en de heel de Boer. Nadat mr. Vis anderhalf uur aan het woord was geweest licht te de heer de Boer persoonlijk zijn positie in de Bond nader toe. Toen hij echter zeide: „Mr. Hol lander, mijnheer de president, neemt het niet zo nauw", kwam mr. Schipperijen tussenbeide „Als u", zo voegde hij de heer de Boer toe, „u niet matigt in uw uit drukkingen, ontneem ik u het woord". De Boer voerde tenslotte nog aan, dat de brigadier Oenema, die onlangs zelf terecht stond wegens afpersing, diefstal en brandstichting, door de Officier op hem is losgelaten. Hij ontken de de mededeling van de Offi cier, dat hij een jaarsalaris zou hebben genoten van f 3000, daar hij sedert 10 October 1947 niet meer bezoldigd bestuurder was. De Boer legde de Recht bank vervolgens een uitvoerige nota over, waarop de president de zitting schorste om de tegen partij in de gelegenheid te stel len. kennis te nemen van dit stuk. Na de hervatting was 't woord aan de Rijksadvocaat, mr. G. J. Scholten uit Den Haag, die ook anderhalf uur nodig had om de rechtbank het standpunt van ge daagden kenbaar te maken. De strafzaak de Boer staat volgens pleiter slechts in zijdelings ver band met <i»™ procedure. Plei ter wilde er alleen van zeggen, dat de rechtbank de gevangen houding van de Boer zevenmaal heeft verlengd en dat het Hof deze gevangenneming sanction- neerde. Tenslotte werd de Boer vrijgesproken, omdat niet bewe zen werd geacht de opzet of de wederrech terlij ke toeëigening. De procureur-Generaal achtte die opzet wel bewezen, waaruit wel geconcludeerd mag worden, dat de officier zeer wel mocht aannemen, dat de Boer zich aan verduistering had schuldig ge maakt. Vervolgens besprak plei ter de grondslag van de onder havige actie. Aanvankelijk heeft pleiter gemeend, dat eisers het oog hadden op onrechtmatige daad, maar bij nadere bestude ring bleek hem, dat bedoeld is een beledigingsactie op grond van de aantasting van de eer en goede naam van eiser. Pleiter concludeerde, dat eiser niet ont vankelijk moet worden verklaard omdat de eis niet gebaseerd is op opzettelijke aantasting van z'n goede naam, hetgeen wettelijk geëist wordt. Na repliek van mr. Vis, stelde de president de heer de Boer nog enkele vragen. De uitspraak werd hierna be paald op 10 April a.s. DS NIEMOELLER IN DE V. S. CHICAGO (25 Febr. Reuter) In een vraaggesprek met een hoogleraar van de Universiteit te Chicago heeft Ds Niemoeller onder meer verklaard: .Indien wij met Stalin niet tot zaken kunnen komen, zullen wij hem moeten bestrijden. De vraag is slechts: zou dit laatste ergens toe leiden?" Nieuwe voorzitter Hoo*dafd. Akkerbouw DEN HAAG De heer A. Vondeling uit Appelscha is be noemd tot voorzitter van de Hoofdafdeling Akkerbouw van de Stichting voor de Landbouw. Hij volgt in deze functie Ir. M. A. Geuze op. Deze zag zich door drukke werkzaamheden genoopt tot aftreden. hiermede JVC de leiding te ge ven (10). LSVV, hierdoor nog meer aangezet, ook al door zijr. talrijke supporters, die warén meegekomen, viel verwoed aan. Over links en rechts werden ge vaarlijke aanvallen ondernomen, doch ondanks dat de JVC-ach terhoede het zwaar te verduren had, brak de rust met onveran derde stand aan. Na de thee gaf LSVV meer en meer de toon aan. Aanval op aanval werd ondernomen, de JVC-achterhoede kon de bal niet meer wegwerken, maar de lat bracht redding. Enkele ogen blikken later schoot de linksbin nen weer tegen de lat en even zakte LSVV dan iets in. JVC zag kans uit te breken en zijn middenvoor schoot hard op korte afstand recht op de LSVV-doelman aan, die de bal niet goed wegwerken kon en de toesnellende rechtsbinnen had weinig moeite er 2—0 van te maken. LSVV bleef verwoed doorwerken en bij een goed op gezette aanval voor het JVC- doel schoot plotseling de rechts binnen in en het was 21. Ver schillende corners hierna op het JVC-doel brachten wel benauw de ogenblikken doch geen doel punten. Nog eenmaal dachten we JVC tp zien scoren, toen de linksbuiten alleen voor de kee per kwam, doch juist naast schoot. Enkele aanvallen van LSVV, hoewel zeer gevaarlijk, konden aan de uitslag niets meer veranderen en toen de scheids rechter voor de laatste maal floot konden de JVC-supporters op gelucht huiswaarts keren.' De kleine 21 overwinning voor JVC, in een sportieve doch harde wedstrijd, was toch wel de juiste verhouding. UITSLAGEN: Hoofdklasse: FSADTS 4—3 VIOWGW 1—1; TOP—DWÖ 0—4. lste klasse: Con BrioKSV 40; StrandvogelsBI. Reigers 3—0. 2de klasse: FSA 2—VIOS 4—3; VZV 2—St. Victor 1—3. 3de klasse: SEW—WGW 2 0—1; VIOS 2Geel Zwart 2 03. Junioren A: Geel Zwart a WGW a 2—4. Junioren B: VZV bFSA a 1—3; Con Zelo b—KSV a 0—7. Junioren C najaarscompetitie: DOS a—SEW a 4—4. Idem vooriaarscomipetitie: Vio aStrandvogels a. Str. niet opg. In de Hoofdklasse verdedigde DWO met succes haar aanspra ken op de 'bovenste plaats. In een spannende strijd wist het door betera techniek TOP de punten te ontfutselen. Ook TOP wist door fraai verdedigen de strijd aantrekkelijk te houden, maar 'het individuele spel van enkele dames verknoeide elke goed' opgezette aanval. WGW is een illusie armer ge worden, de moeilijke strijd in Wognum werd een gelijk spel. en daarmee werd de kans gelijk om zeep gebracht. De grote span, ning blijft nu bestaan tussen FSA en DWO. Door een krappe zegen op DTS 43, wist FSA in het voetspoor van DWO te blij ven. Ze moeten elkaar nog ont moeten zodat we dan een onge meen boeiende strijd mogen ver wachten. 7 DWO FSA WGW DTS TOP VIO VZV 10 9 11 12 11 10 9 3 14 2 13 3 12 5 11 5 9 5 7 5 6 22-12 33-15 32-20 27-26 22-27 24-27 19-39 In de tweede klas zit het Geel Zwart niet mee. Voor de vijfde maal werd een wedstrijd, waarin zij het kampioenschap kon beha len, afgelast. Nu moest de strijd worden uitgestéld omdat DOS te kampen had met een groot aan tal zieken. Enfin, wat in het vat ziit verzuurt niet. Con Brio had' hier niet veel moeite met KSV, voor wie de situatie nu wel erg bedenkelijk wordt. Vooral door dat Strandvogels een fraaie overwinning wist te behalen op BI. Reigers. In d'e tweede klas kwam TOP 2 niet aan spelen toe vanwege de griep in Hoorn. VIOS heeft zich NEDERLANDSE KAMERLEDEN IN ENGELAND LONDEN, 25 Febr. „Reuter" De Nederlandse volksvertegen woordigers. die thans Britse mi litaire instellingen bezoeken, hebben Maandag te Barton Sta- cey (graafschap Hampshire! dat ongeveer honderd kilometer van Londen is gelegen, gadegeslagen hoe de Engelsén candidaat offi cieren beproeven, om na te gaan dapper verdedigd' bü FSA 2 maar kon toch niet aan een over winning toekomen. Juist aan kwam FSA aan de beide punten, en ontnam, naar we mogen ver wachten VIOS de kans op de titel. Hat gaat nog aan kop, maar dat dankt het sleOhts aan het groter aantal gespeelde wedstrij denSt. Victor verraste door een prachtige overwinning op VZV 2, dat er dit jaar maar niet in kan komen. In de derde klas behield' Geel Zwart 2 haar kans door een ruime overwinning op VIOS 2. SEW kwam weer niet tot een overwinning weer moest het mat 10 des zege laten aan haar gasten. Maar er zal toch ook wel eens een overwinning komen SEW-ers?? Bij de Junioren was d'e enigste verrassing het geliike spel van SEW bii DOS. terwijl de top- score van KSV bii Con Zelo ook een extra vermelding, verdient. Volgende maal plaatsen we weer enkele standen. STILLE-OCEAANVERDRAG Voorbereidingen getroffen WELLINGTON, 25 Febr. Reu ter. De Minister-President van Nieuw Zeeland, Sidney Holland, heeft op een persconferentie te Wellington verklaard, dat Ameri ka. Australië en Nieuw Zeeland zeer binnenkort overleg zullen plegen over het instellen van de noodzakelijke organen voor een verdrag der landen in het gebied van de Stille Oceaan. De voorlo- )ige voorbereidingen zijn vol- ,ooid, aldus Holland. VAN HET HOOI GEVALLEN WIERINGERWE'RF Bii het voeren van het vee, had een zoon van de landbouwer D. 't on geluk vap het hooi te vallen. Van een hoogte van 2 m kwam hij naaj- beneden. De ontboden geneesheer constateerde alleen inwendige kneuzingen aan de knie, zodat dit ongeluk nog goed is afgelopen. VOORJAARSWANDELTOCHT NED. WANDELSPORTBOND WIERINGERMETOR Het par cours voor de voorjaarswandel tocht die op 1 Maart a.s. wordt gehouden is als volgt samenge steld: Senioren (20 km): Start: Prin ses Margrietschool te Slootdorp, Kerkstr., Brink, Prins Berbard- weg, Nieuwe Sluizerweg, Molen weg, Amstelmeerdijk, Ulkeweg, Nieuwe Sluizerweg, Bospad, Zui derzeeweg. Langeweg. Kerkstr. Prinses Margrietsohodl- Junioren (10 km): Start: Prin ses Margrietschool te Slootdorp, Kerkstr., Brink, Zuiderzeeweg, Langeweg, Den Oeverseweg, Nier- weg. Slootweg, door bos Sloot dorp naar Hotel Lely, Brink, de Kerkstr-, Prinses Margrietschool. Men kan zich nog tot 25 Febr. voor deze wandeltocht opgeven of zii als officier zouden voldoen, bij de bekende adressen. De naam van Edwin A. Link zal voor altijd verbonden blijven aan de manier van vlieginstructie geven, waarbij de vlieger niet hoger van de grond komt dan de 2 treden van zijn „Link Trainer". Ed Link is president van Link Aviation Inc. te Bingham- ton, N.Y., een organisatie, die zich bezig houdt met het fabrice ren van deze wonderlijke namaakvliegtuigjes, en die ruim 1200 employe's telt. In zijn jonge jaren was Link op het idee gekomen om de bewegingen, die een vliegtuig kan maken in de lucht, na te doen bootsen op de grond door een klein model vliegtuig, dat door een motor in beweging wordt gezet. De vlieger stapt in en heeft de stuurknuppel voor zich, als mede een aantal instrumenten, nodig om eën landing bij slecht zicht uit te voeren. Daarom zit ten er in de Linktrainer geen raampjes, terwijl een bovenkap ook uitzicht in die richting on mogelijk maakt. De Linktrainer kan op zijn voetstuk om zijn as draaien, enige graden op zijn kant liggen en zijn neus ophef fen of naar voren buigen. Deze bewegingen zijn het, die het vliegtuig in werkelijkheid ook kan maken en nu hangt het er maar van af, hoe lang en wan neer de vlieger zijn kistje deze beweging laat uitvoeren, want dit is verbonden met een snoer aan een toestelletje, een zgn. krab, die zich op een vrijstaande tafel beweegt volgens de aan wijzingen van de linktrainer. Zodoende wordt een route afge tekend met een pasteuse inkt op een met glazen plaat bedekte kaart, die een bepaald vliegveld met omgeving voorstelt. DP vlie ger krijgt nu van de instructeur via zijn koptelefoon instructie om volgens een bepaalde procedure dat veld te naderen en er onder nader op te geven weersomstan digheden, te landen. Gedurende deze procedure staat hij in con tact met de „Verkeerstoren" van het bewuste veld. De instructeur speelt voor die gelegenheid als Verkeersleider, hetgeen met zich brengt, dat hij de Verkeersto ren-taal, een op vele vliegvelden ter wereld met uiteenlopend ac cent uitgesproken Engels, perfect moet beheersen. Bovendien zij nog vermeld, dat de instructeur zonder de vlieger ervan in ken nis te stellen, door een knop „ruw weer" te bedienen, de iinktrainer kan laten bewegen. Het is dan aan de vlieger om deze meteorologische omstandig heid zo goed mogelijk op te van gen. De K.L.M. heeft op de Am sterdamse luchthaven Schiphol een vloot van 8 Linktrainers in gebruik, waarvan 2 „één-moto- rige" en 6 „twee-motorige' „Yupe" Onlangs verscheen er op de voorpagina van The Connecting Link, het twee-maandelijkse krantje van Link Aviation,, de foto van een 24-jarige jonge dame, die was aangeduid met de naam van „Yupe Ruygrok". In feite heet zij Joep J. G. C. Ruyg rok, linkinstructrice van de K.L. M., nu reeds 6 jaar als zódanig bij de luchtvaartmaatschappij werkzaam. Zij is de enige vrou welijke instructrice in Europa en werkt met 6 mannelijke collega's dag aan dag om alle vliegers van de K.L.M. hun geregeld te rugkerende linkinstructie te ge ven. Joep is er vroeg bij geweest, en daardoor heeft zij nu dan ook 2 gouden banden en 1 blau we op haar uniformmouwen. Als 18-jarig meisje kreeg zij een bericht onder ogen, dat mel ding maakte van de opening van de Nederlandse Rijksluchtvaart school en waarbij tevens sollici tanten werden opgeroepen voor de vliegeropleiding, „Ik ging er op af", zegt Joep, „want ik wil de graag vliegster worden, maar men keek vreemd op, toen men mij zag aankomen, want op de aanmelding van een vrouw was niet gerekend; De Nederlandse Wet staat vrouwen het halen van het vliegbrevet toe en bij de Ge neeskundige Dienst waren keu ringseisen voor vrouwen vastge legd". Maar hoe het zij, men wilde er op de Rijksluchtvaart school niet aan, voordat men van de K.L.M. zekerheid had gekre gen, dat zij ook zou worden aangenomen. Geen vrouwen! Het aanstellen van vrouwelijke vliegers werd vooralsnog niet in overweging genomen. Voor stewardess was zij te jong, maar omdat de luchtvaart haar erg trok, besloot zij voorlopig een betrekking als typiste bii de K.L.M. te aanvaarden. Reeds spoedig werd zij te werk gesteld op het Navigatiebureau. Toen werd de Linktrainingafdeling op gericht. Twee linktrainers waren aangekocht, en een Engelse K. L,M.-er werd belast met de or ganisatie. Joep zag en kreeg haar kans. In het begin kwamen er per dag een 10-tal vliegers, die allen een „vlucht" van „40 minuten maakten, daarbij geïn strueerd door Joep en haar chef. Voorlopig werden alleen Euro pese velden behandeld, doch de berichten en gegevens waren nog niet zo uitgebreid. In deze begintijd bewerkstel ligde de K.L.M., dat de jonge assistente naar Engeland ging om te worden opgeleid tot instruc trice in de „Central Link Trai ning School" te Londen. Hier werd zij terdege ingewijd in het instructie geven en toen zij in December 1946 naar Amsterdam terugkeerde, had zij het diploma van de C-categorie in haar tasje. Een jaar latqr behaalde zij haar B-diploma en in 1948 dat van de Civil Aeronautics Administra tion. Vijf jaar daarna moet zij examen doen voor het diploma van de A-categorie; dat zal dan het volgend jaar gebeuren: luchtvaartwetten, aero-dynamica, procedure's, kennis van da ICAO- voorschriften, in staat zijn lezin gen te houden voor vliegers over nieuwe procedure's en zelf 2 procedure's in de linktrainer kun nen uitvoeren.. Het voor Ne derland nieuwe, maar in som mige landen reeds bekende sys teem van Airways heeft zij al onder de knie, want bijv. Lon den, Manchester, New York en München werken al met dit sys teem. Aparte rol Mej. Rugrok werkt in de Euro pese afdeling van de Linktrai ning. maar zij heeft eens een aparte rol moeten spelen op de Transatlantische sectie. Een KLM-vlieger die werd getraind voor New York, hoorde plotse ling gedurende zijn gesprek met de „Toren" de stem van een meisje, die op rappe toon met Amerikaans accent een weerbe richt doorgaf, precies zoals dat het geval is in werkelijkheid, waar binnen het Amerikaanse verkeersgebied elk half uur, de weerstations een weerbericht lan ceren. De vlieger die dit al en kele malen had meegemaakt, kon zijn oren niet geloven en na af loop vroeg hij de instructeur waar hij die uitstekende gramo- foonplaait vandaan had. Joep Ruygrok stond stilletjes te lachen. Dank zij doorzettingsvermogen en onafgebroken studie heeft zij meer dan 5000 instructievlieg uren op haar naam kunnen bren gen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5