Atlantische Raad bereikt accoord over kostenverdeling Egypte zal Zaterdag drie nota's indienen 25 jaar Hoofdredacteur Gewone sigaar wordt 3 cent goedkoper Opnieuw Nederlandse militairen naar Korea De vliegvelden in het Westen Frans kabinet wankel? DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Voor Nederland f 66 millioen /lezms- gehed Z.H. de Paus dankt Nederland voor hulp bij watersnood H. N. SMITS Heilige Vader dankt Katholiek Nederland N.A.V.O. krijgt breder statuut Electrificatie N.S. in het Noorden Vliegtuig ontploft in de lucht Het Brits-Egyptisch geschil Katholieken brachten vier ton bijeen Verklaring van groep Steenberghe Lawine ramp een principieel journalist hart en nieren in Wanneer verlaging accijns doorgaat Vijand dringt op HET FEIT Abonnemenprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentietarief per editie 16 ct. per m.m.. minimum f2.50: in alle edities 26 ct. per m.m., miniram f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct.per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacgir: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbanj Nederl. Credietbank. STADSEDITIE Buiten God. is veilig. 't nergens (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 27 Februari 1952 46e Jaargang No. 12410 Kantoren, HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 DE GEZAMENLIJKE BRIEF, waarmee het Hoogwaardig Epis copaat/de tijd van boete ën ver sterving. die vandaag begint, op de gebruikelijke wijze geestelijk heeft/ingeleid, spreekt deze keer niet ijver een onderwerp, dat ve len .spectaculair" zouden noe men/ Het gaat niet over een drin gend sociaal probleem of iets van die aard. Maar niettemin handelt deze Herderlijke Brief toch wel over een gewichtig probleem, dat het fundament van alle anderen ge noemd kan worden. Geldt bijv. nog niet altijd het aloude woord, dat op de bodem van het sociale vraagstuk de godsdienst gelegen is? Het sociale vraagstuk, dat zo vele andere vraagstukken van de menselijke samenleving omvat, wordt nooit in de goede zin op gelost. wanneer de godsdienst, de juiste verhouding van de mens tot God, daarbij niet als uitgangs punt wordt genomen. En daarom is het zo belangrijk, dat de bisschoppelijke brief, die schijnbaar kleine, volgens som migen „ouderwetse" zaken be handelt, in het begin in een in drukwekkende samenvatting het hart van de betekenis der men selijke bestemming aangeeft. Waar het om gaat in de sociale en politieke en zoveel andere ac ties, dat ziet men zo vaak voorbij. Daarom zetten de Hoogwaardige Bisschoppen dit nog eens voorop: ..Het eerste doel voor ieder rede- lilk schepsel is de oneindige God te loven en te verheerlijken „God is het oneindig volmaakte Wezen, de Schepper, de Heer en Bestuurder van alles, wat be staat. Hij is de eeuwige weldoe ner, van Wie alle goede gaven voortkomen. Alles behoort Hem toe, alles is Zijn eigendom. Aan Hem komt toe de hulde van aan bidding, van dank en van onder werping van al Zijn schepselen. Niet alleen van afzonderlijke per sonen. maar ook van de gemeen schap en van allen tezamen." „Geheeld e aarde, o God, aan- bidde U, zinge Uw lof." Dit is de samenvatting van het program der katholieke actie zo wud en zo breed mogelijk geno men! Dit is de Magna Charta voor het katholieke openbare leven, dat van deze gedachten, van deze beginselen, van deze feiten, moet uitgaan en deze tot grondslag en richtsnoer moet nemen! En om dit te bereiken, hebben wu niet allereerst van node grote openbare demonstraties (waarvan wij het nut op hun tijd niet ont kennen). geen massale bewegin gen met uiterlijke dingen (hoe gewenst soms ook), geen nieuwe organisaties en bewegingen en vergaderingen (wier betekenis t. z. t. niet wordt onderschat!) Het eerst nodige is het gebed en dan wel het gebed in het g e zin. Wij weten net uit tal van feiten en vertogen, wij weten het ook uit de Vastenbrief van het vorig jaar: wil de zieke wereld gered worden, dan moet dat ge beuren door en in het gezin. Dat moet gezond zijn en als het ziek is, gezond gemaakt worden. En die gezondmaking van het gezin en daardoor van de samen leving, dit juist ordenen en her ordenen van de grondslagen van de menselijke samenleving, door het herstel van de juiste verhou ding van de mens ott God, moet gebeuren in het gezin en door het gebed. De Bisschoppen hebben het duidelijk aangegeven en men dient nu wel te beseffen, dat de ver betering van de wereld mogelijk is, als wij de middelen aangrij pen, welke de Bisschoppen nog eens hebben opgesomd, zo een voudig en zo waar en zo gewich tig! Het wordt niet van ons gevraagd medemensen, die dwalen, te ver oordelen, wij behoeven niet het zwaard te trekken om het gevaar van het communisme met geweld te verslaan, wij behoeven geen geleerde politici en diplomaten te worden en niet op de stoel van de ministers of van de Verenigde Naties of van de Veiligheidsraad te gaan zitten, om te oordelen en te veroordelen. Wij moeten bidden, en dan bij voorkeur bidden in het gezin, met het gezin, gemeenschappelijk en gezamenlijk. In de gezinnen, waar geregeld het morgen- en avondgebed gebeden worden, en gebeden wordt voor en na het eten, waar men de Engel des He. ren bidt en het Rozenhoedje, daar ..leeft men voortdurend in een samenzijn met God" en daar wor den „ook de andere plichten ge makkelijker en getrouwer ver vuld". Dat is het, waar het in deze tijd om gaat. Het gezinsgebed kan de oplossing van kwalen van de tijd betekenen! Als ieder ka tholiek gezin wordt tot een hei ligdom voor God, dan is de we reld gezond. Waar dit met zo be trekkelijk eenvoudige middelen mogelijk is, zou het toch wel ver drietig, om niet te zeggen onver antwoordelijk zijn, wanneer wij °ns blind staarden -op de ver wachtingen van de toepassing van middelen, die buiten ons per soonlijk bereik vallen, terwijl wij de mogelijkheden, welke zo voor de hand liggen en iedere dag per soonlijk voor ons bereikbaar zijn. onbenut lieten! LISSABON. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de Atlantische Raad het eens geworden is over de verdeling der kosten van het program voor het aanleggen van vliegvelden en verbindingscentra. De kosten van de uitvoering zijn op 435.600.000 dollar geraamd. Amerika neemt het grootste aan deel op zich en wel 182.000.000 dollar, oftewel 43 pet. agressie. De gewapende macht zal alleen gebruikt worden voor de defensie der aangesloten lan den. maar tevens voor een nau were samenwerking op andere terreinen. In welingelichte kringen te Washington verluidt thans, dat sir Oliver Franks, de Britse ambas sadeur in de V.S. het aanbod om de eerste secretaris-generaal van de NAVO te worden, van de hand zou hebben gewezen. DUITSE OORLOGSMISDADIGERS VRIJGELATEN BONN. 26 Fe.br. (Ass. Press). De vroegere Duitse generaal Kurt GaJlenkamn. die indertijd ter dood veroordeeld werd we gens moord on Britse comman do's. is vandaag uit de Britse gevangenis voor oorlogsmisda digers in Werl vriieelaten. Negen andere oorlogsmisdadi gers, onder wie twee bewaaksters van concentratiekampen, werden eveneens op vrije voeten gesteld. De vrijlating heèft niets te maken met het besluit van de Grote Drie onlangs in Londen genomen. De onderstaande landen hebben de volgende lasten te dragen: Frankrijk 56.000.000 dollars: Gr. Brittannië 56.000.000 dollars; Ita lië 33.600.000 dollars; Canada 22.680.000 dollars; Denemarken 17.080.000 dollars, Nederland 17.360.000 dollars (bijna 66 mil lioen gld.), Noorwegèn 12.880.000 dollar. De cijfers voor de andere lan den zijn nog niet bekend. In Lissabon is eveneens beslo ten, dat de N.A.V.O.-strijdkrach- ten van Griekenland en Turkije via de opperbevelhebber van Zd- Europa onder bevel zullen komen van de opperbevelhebber der strijdkrachten in Europa. De ma rine strijdkrachten zullen voor lopig onder commando blijven van de nationale bevelhebbers, in nauwe samenwerking met de andere marinestrijdkrach- ten in de Middellandse Zee. De permanente commissie heeft op dracht gekregen het vraagstuk van het opperbevel onder de ma rinestrijdkrachten in de Middel landse Zee verder te bestuderen en op de volgende bijeenkomst van de raad een rapport uit te brengen. Permanent karakter Het communiaué wijst er na drukkelijk op, dat het verbond gesmeed is als een schild tegen DE BELASTINGDEBATTEN PARIJS, 26 Febr. (A.P.). Het voorstel van het kabinet om de belastingen met 15 procent te verhogen teneinde aan de be wapeningsplichten te kunnen voldoen, is vandaag door de financiële commissie van de Na tionale Vergadering verworpen. Parlementaire waarnemers zijn van mening, dat dit pas het begin is van de moeilijkheden, die pre mier Faure nog te wachten staan en die hem, nog voor de week ten einde is, ten val kunnen brengen. Het parlement kwam bijeen om de begroting voor 1952 te bespreken. Tevoren had de pre mier gewaarschuwd, dat de schat kist bijna leeg was en dat waar schijnlijk van de Banque de France geld geleend zou moeten worden. De communisten en de volge lingen van generaal de Gaulle zorgden voor de nederlaag in de financiële commissie. Het voor stel werd met zestien tegen vijf tien stemmen verworpen. OP 14 MEI GEREED (Eigen bericht) GRONINGEN. Naar wij ver nemen zal ter gelegenheid van het gereed komen van de elec- trificatie van de spoorlijn Zwolle- Groningen en Leeuwarden op 14 Mei as. de officiële in gebruik neming van de nieuwe lijn met enige feestelijkheden gepaard gaan. Het ligt in de bedoeling dat de spoorweg-autoriteiten die deze eerste rit meemaken officiëel ten stadhuize door het college van B. en W. ontvangen worden. Ge dacht wordt voorts aan het hou den van een winkelweek, doch concrete plannen dienaangaande zijn nog niet gereed. Aanvankelijk lag het in de be doeling om ter gelegenheid van deze feestelijkheden tevens in Groningen, een grote expositie te organiseren over de electrificatie door de N.S. Aangezien echter deze tentoonstelling ook in Leeu warden gehouden zal worden en men hier slechts in de maand Mei terecht kon, is besloten om deze grote expositie thans te Gronin gen reeds van 19 tot 26 April te organiseren. De tentoonstelling die een beeld geeft van de wijze waarop de N.S. hun net electrifi- ceren, wordt gehouden in de gro te zaal van het Tehuis. Ook de Groninger busondernemingen zul len hieraan medewerking verle nen. SAN FRANCISCO, 26 Febr. AP Volgens radioberichten uit Goeam is een B 29 weervliegtuig in de lucht ontploft, 250 km ten noorden van Goeam. Enkele overlevenden werden waargenomen in een reddings boot, die op zee dobberde. Een reddingsboot is uitgezonden. De normale bemanning van een B29 is 11 koppen. CAIRO. 26 Febr. (Ass. Press) Volgens het onafhankeliike blad AI Ahram zal Ecvpte tijdens de onderhandelingen met Groot Brittannië die a.s. Zaterdag be ginnen drie nota's indienen, nl.: o.m. een nota betreffende de militaire kwesties. Deze heeft betrekking on de neriode. die nodig zal ziin voor de ontrui ming van het Suezkanaal door de Britse troepen Verder een nota betreffende de Soedan, waarin het vraagstuk wordt behandeld, of de Soedan met Egypte dient te worden verenigd of een onafhankelijk land moet worden. In de nota wordt voorgesteld om tijdens de overgangsperiode, die aan een volksstemming voorafggaat, een „voorlopig bewind" samen te stellen, bestaande uit een „voor lopig parlement" en een kabinet „met Britse en Egyptische ad viseurs". De gouverneur generaal zou vervangen moeten worden door een UNO-commissie, die toe- UTRECHT (K.N.P.) De collecte voor de slachtoffers van de watersnood in Italië, die destijds in alle katholieke kerken van Nederland werd gehouden, heeft de buitenge woon grote som opgebracht van vierhonderd duizend gul den. Door bemiddeling van Z.H. Excellentie de Internuntius in Den Haag zijn deze gelden ter beschikking gesteld van Z.H. de Paus. Nu de voornaamste ogen blikkelijke noden van voed sel, ligging en dekking voor een groot deel zijn gelenigd, heeft Z.H. de Paus te kennen gegeven deze gelden vooral te willen besteden voor de be hoeften en noden van geeste lijke aard, die door de over stromingen zijn ontstaan, voor kerken,s eminaries en para menten. In een schrijven aan Z. Em. Joannes Kardinaal de Jong heeft Z.H. de Paus Zijn dank gebracht voor de milde vrij- gevigheidd er Nederlandse Ka tholieken. Aan Onze Beminde Zoon Joannes Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht. Toen onlangs de stijging der rivieren in Italië overstromin gen veroorzaakte, die grote schade toebrachten aan de steden, akkers en werkplaat sen der burgers, hebben de Katholieken zich om strijd be ijverd de noden en schaden van hun getroffen broeders te lenigen. Bij het verlenen van deze hulp hebt gij in broeder lijke liefde wonderbaarlijk uit geblonken, tezamen met de overige bisschoppen van Ne derland, de geestelijkheid en gelovigen, aan wie gij met ge wijd gezag en voorbeeldige le venswandel voorgaat. Uw voor zeker ruime en opmerkelijke vrijgevigheid, een bewijs van Uw uitstekend besef van naas tenliefde, hebben Wij dank baar aanvaard. Wij zullen er zorg voor dragen deze gaven te brengen daar, waar de be hoeften, vooral die van gees telijke aard, het meest nijpend zijn, vanzelfsprekend met in achtneming van die billijke maatstaf, dat zij, die de groot ste verliezen hebben geleden, de krachtdadigste hulp ont vangen. U allen brengen wij Onze grote dank voor Uw weldaad, terwijl Wij God bidden U de beloning te schenken, die aan de barfnhartigen is beloofd; Wij smeken voor U alle goeds en heilzaams af, Waardoor gij in staat zult zijn het pad der deugd nog hoger te beklim men. Als onderpand van he melse troost en bescherming schenken Wij aan U. Beminde Zoon, aan Uw medebroeders in het bisschopsambt en aan de Katholieken van Nederland, wier roem is een geloof, dat rijkelijk opbloeit in goede wer ken. van ganser harte Onze Apostolische Zegen. Gegeven in het Vaticaan, 14 Februari 1952. PAUS P.P. XII zicht zou houden op het „voor lopig bewind". Commando Midden-Oosten Ten derde een nota betreffen de de defensie van het Midden oosten. Hierin zijn de voorwaar den vervat, waarop Egypte aan een dergelijke defensie wil deel nemen en worden tevens de be trekkingen tussen een regionale defensie-organisatie voor het Midden Oosten en de Ver. Na ties uitgestippeld. Al Ahram deelde verder mee, dat Egypte in een afzonderlijke nota zijn standpunt zou uiteen zetten betreffende de oprichting van een commando voor het Midden Oosten en de betrekkin gen tussen dit commando en de commando's van andere regionale, organisaties, zoals de N.A.T.O. DEN HAAG, 26 Febr. 1952 (K.N.P.) De groep-Steenberghe heeft een communique opgesteld bevattende de volgende punten: 1. De groep-Steenberghe heeft haar besprekingen met, de K.V.P. besloten met het bekende geza menlijke communique, beëindigd. 2. Kennisneming van verschil lende reacties op het communi qué heeft uiteraard niet nagela ten bij de groep teleurstelling te wekken. 3. Uitvoeriif!* der in het com muniqué belichaamde overeen stemming naar geest en inhoud door Fractie en Partij zal de bes te waarborg zijn voor de een drachtige bevordering van het algemeen welzijn in katholieke zin, 4. Een herziening van het tot nu toe gevoerde beleid vloeit, naar het inzicht van de groep, uit die overeenstemming voort. 5. Bij deze verklaart zij zich ontbonden. NED. MARINE-OFFICIER IN KANAAL-COMMANDO Naar wij vernemen is de kapi tein luitenant ter zee A. N- Ba ron de Vos van Steenwijk be noemd tot. stafofficier tevens liaison-officier bij het geallieerd kanaalcommando. Dit commando strekt zich uit over het Kaagal, ongeveer van de lijn Portsmouth Le Havre, en het Zuidelijk deel van de Noordzee, tot IJmuiden. De Britse marinecommandant te Portsmouth is onlangs benoemd tot geallieerd opperbevelhebber in dit gebied- Het hoofdkwartier is te Porthsmouth gevestigd. 6 Doden in Oostenrijk WENEN 26 Febr, (Ass.-Press.) Vanmorgen vroeg zijn bi/j een sneeuwstorting in de omgeving van de krachtcentrale van Ka proen in de Oostenrijkse Alpen zes arbeiders om het leven geko men en verscheidene anderen ge wond. De heer H. N. Smits, die Zaterdag I Maart a.s. de dag herdenkt waarop hij voor 25 jaar als hoofdredacteur werd verbonden aan ons blad, toen „Onze Courant" geheten, is een journalist in hart en nieren. Want al moge de heer Smits een belangrijk deel van zijn tijd besteden aan het besturen van vele organi saties, zijn belangstelling gaat toch allereerst uit naar de krant, die hij mede tot bloei mocht brengen. Hoewel hoofdredacteur zijnde, trekt hij er nog dikwijls graag op uit om zelf verslag te maken van een of ander belangrijke pers conferentie of vergadering. Dit is typerend voor de geboren journalist, die Smits van jongsaf aan getoond heeft te zijn. Toen hij, Haarlemmer van ge boorte, als jongen van vijftien jaar een „baantje" kreeg op de administratie van de Nieuwe Haarlemse Courant, werd er al spoedig van hem gezegd, dat hij een journalistieke knobbel had, want hjj werkte meer en liever voor de redactie dan dat hij re kensommetjes moest maken. Geen wonder, dat de thans jubilerende hoofdredacteur in zijn nopjes was, toen hij enkele jaren later, op achttienjarige leeftijd definitief bij de redactiestaf van het Katho lieke Haarlemse blad werd inge lijfd. Dat was in Mei 1914 en ziin eerste verslag was dat van de voetbalwedstrijd HaarlemH.V.V. Zijn hoofdredacteur achtte hem echter toen ook al geschikt voor nog verantwoordelijker werk, n.l. het schrijven van toneelrecensies, o.a. over werken van Dr. Frederik van Eeden. In Juli 1917 verhuisde de heer Smits naar Rotterdam, waar hij een plaats kreeg bij de stads redactie van de Maasbode. Hier kwam hij midden in de door de ellendige gevolgen van de lang durige mobilisatie zo woelige Maasstad. Zij, die zijn tempera ment kennen zullen zich er niet over verwonderen, dat Smits overal was te vinden, waar copy „te halen" was. Zo maakte hij op 11 November 1918 ook de op roerige vergadering mee in het Rotterdamse Vérkooplokaal, waar Troelstra zijn revolutie aankon digde, die hi.i echter de volgende dag in de Tweede Kamer weer introk. Ook woonde hij enkele dagen later het revolutiecongres bij van de S.D.A.P. en volgde de debatten, gezeten naast het hui dige K.V.P.-Kamerlid Serrarens, die aanwezig was als verslagge ver van het toenmalige Katho lieke blad Het Centrum. De toen nog jonge Smits moest ervaren dat enkele verhitte congresbezoe kers hem uit de zaal wilden gooien, omdat men hem verdacht, te behoren tot een contra-revolu- tionnaire groep. Zijn grote liefde voor de sport had tot gevolg, dat de heer Smits in 1920 werd benoemd tot be stuurslid van de toenmalige Dio cesane Haarlemse Voetbalbond, een functie, die hij eerst in 1939 neerlegde. In 1920 keerde de heer Smits van de Maas- naar de Spaarnestad terug om hoofdredac teur te worden van de in dat jaar opgerichte Katholieke Sport- illustratie. Zeven jaar bleef de heer Smits in Haarlem en maakte toen de sprong naar Hoorn en werd hoofdredacteur van „Onze Courant", dat toen slechts in de dekenaten Hoorn en Wervershoof verscheen. De functie van hoofdredacteur was vijf en twintig jaar geleden en nog lang daarna te vergelijken met „manusje van alles". Bij de toenmalige omvang van de krant werkte de hoofdredacteur afwis selend met en zonder assistent en moest daarom het schrijven van hoofdartikelen combineren met de gewone verslaggeverij en het maken van de krant. Maar de liefde voor het vak beheerste de heer Smits en gaf hem de kracht van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zijn werk te doen. In 1937 begon het uitbreidings proces van „Onze Courant" met de oprichting van het Alkmaars Dagblad en het Schager Dagblad. In de donkere dagen van de be zetting moest dit proces echter helaas worden onderbroken, 'om dat door de principiële houding van directie en hoofdredactie reeds op 1 December 1941 de uit gaven van „Onze Courant" door de bezetter werden verboden. Maar in stilte werd alles gedaan om na de bevrijding terstond weer te kunnen starten en zo ver scheen reeds op 5 Mei 1945 het eerste na-oorlogse nummer. In de jaren na de bevrijding nam de verantwoordelijkheid van de thans jubilerende hoofdredac teur toe door de overname van het Noordhollands Dagblad door de directie van „Onze Courant", reeds kort daarna gevolgd door de overname van „Ons Noorden" en het „Nieuw Overijsels Dagblad", de katholieke bladen voor de pro vincies Groningen, Friesland, Drente en een deel van Overijsel. In de thans met vroeger verge leken zo gewijzigde omstandighe den is de hoofdredacteur uiter aard omringd door een staf van medewerkers, doch de krant draagt nog steeds het stempel van de heer Smits. Want onze hoofdredacteur is, behalve een geboren journalist, een principieel man, die zich dus altijd heeft laten leiden door de katholieke beginselen. Hij beoefent de jour nalistiek als een apostolaat. Ken nende de grote waarde van de katholieke gewestelijke pers, wil hij daarmee helpen in de gezin nen de eigen geestelijke sfeer te doen bewaren en verstevigen. Nu, na vijf en twintig jaar, de balans wordt opgemaakt, kan worden ge constateerd, dat de heer Smits, voorzover dat van hem afhangt, daarin is geslaagd, want ons alge meen gelezen blad wordt gewaar deerd door geloofsgenoten en an dersdenkenden om zijn principiële gedragslijn. Voor de politiek heeft de heer Smits een zwak en voor de ka tholieke politiek in het bijzonder. Was hij door de omstandigheden genoodzaakt functies in enkele organisaties door anderen te laten vervullen, de politiek zal hjj niet licht loslaten. Hij is een overtuigd voorstander van de .éénheid der katholieken op politiek gebied. Als secretaris van de K.V.P kring Den Helder, heeft hij in de laatste jaren bergen werk verzet met opoffering van veel tijd, die anderen als vrije tijd beschouwen. Ook als lid van de Hoornse ge meenteraad wordt de jubilaris door voor- en tegenstanders ge waardeerd om de eerlijke over tuiging, waarmede hij voor zijn beginselen opkomt. De journalisten van de Noor derpers achten de jubilaris hoog in het bijzonder om zijn pioniers arbeid, die hij vooral in het ver leden moest verrichten. Wij twijfelen er niet aan of op Zondag 2 Maart a.s., de dag waar op zijn jubileum wordt gevierd, zal op ondubbelzinnige wijze blij ken, dat zijn veelomvattende ar beid in brede kring wordt ge waardeerd. (Van onze Haagse redactie). Het gevolg van een verlaging van de accijns op sigaren zal zijn, dat de goedkopere sigaren de z.g. volkssigaar met ongeveer drie cent per stuk goedkoper zul len worden, zo vernemen wij- Althans wanneer de plannen door gaan. Sinds zeven jaar zijn de sol daten eerste klas Van Leeuwen uit Amsterdam en Ruinaard uit Monster vrienden. Samen waren ze ruim vier jaar in Indonesië en toen ze twaalf dagen weer in ons land waren gaven zii zich op voor het Nederlandse detache ment Verenigde Naties, dat naar Korea vertrok. Ze kwamen weer naar ons land, 'doch gistermorgen stonden de mannen alweer in een der loodsen aan de Lloydkade te Rotterdam, om zich, met nog 139 officieren en manschappen, in te schepen aan boord van het Amerikaanse troepentransport schip „General J. H. McRae", dat om twaalf uur van Rotterdam naar Korea hoopte te vertrekken. Het Nederlandse aanvullings- detaohement waaronder een uit zes man bestaand marechassee- detachement, werd toegesproken door generaail-majoor J. R. H. Lagas, die namens de minister van Oorlog o.m. opmerkte, dat de mannen aan twee dingen moesten denken: in de eerste plaats dat zii een land vertegen woordigen. waarop zii trots ziin en in de tweede plaats, dat zii deel uitmaken van een detache ment, waar ze ook trots op kun nen ziin. Ook Surinamers Bij de Nederlanders bevonden zich 19 Surinamers, wie uitgelei de werd gedaan door mr. Pos, de vertegenwoordigers van Suri name. en prof. Van Lier. direc teur van het Planbureau voor Suriname. De inscheping werd opgeluis terd door muziek van de Konink lijke Militaire Kapel. Twintig van de Korea-vriiwil- ligers. die onder commando staan van eerste luitenant H. Meiier. maakten reeds deel uit van het eerste contingent Nederlanders, dat naar Korea vertrok. Namens de inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht, Prins Bernhard, was aanwezig kapitein W. Erdtnan. Behalve onize landgenoten ver trokken met dit schip ongeveer 70 Belgische vrijwilligers, die werden toegesproken door de Belgische militaire attaché in ons land géneraal-majoor Wous- sen. De afschaffing der omzetbelas ting, welke in '51 tot stand kwam heeft de sigarenindustrie geen noemenswaardige verlichting ge bracht. Zulks bljjkt uit de toege nomen werkloosheid in deze be drijfstak. De Vakgroep stelde zich dan ook oP het standpunt, dat al leen een drastische verlaging van de accijns baat kop geven. Zoals men weet bedraagt deze voor grote sigaren 27 pet. voor senori- tas 33 ppt. Blijkens de verklaring, welke Minister v-d. Brink vorige week in de Kamer heeft afgelegd, is nu de regering voor dit standpunt gewonnen en kan binnenkort de idiening van een wetsohïwerp tot wijziging van de accijns op siga ren worden verwacht. Waarschijnlijk zal in dit wets ontwerp een gedifferentieerde ac cijns worden voorgesteld, waarbij die voor de goedkoopste sigaren het laagste, zal zijp. die voor iets duurdere sigaren minder laag en •die voor de z.g. luxe sigaar on veranderd blijft. Het overleg over deze aangelegenheid in de Vak groep en op regeringsniveau is nog niet geëindigd. Ook moet deze zaak nog met België gere geld worden. De bedoeling is wel, dat ze op korte ëeriAjjn haar be slag krijgt. DE STRIJD IN INDO-CHINA SAIGON, 26 Febr. (Reuter). Volgens Vietnamese persberich ten stromen Vietminh-troepen door vijf nauwe hcuvelpassen bij de achtervolging van de terug trekkende Franse Unie-strijd krachten. De Franse gemotori seerde artillerie schoot de afge lopen acht en veertig uur twin tigduizend granaten af. Tanks en pantserwagens bieden hardnek kige tegenstand ïegen de opdrin gende tegenstander, aldus deze berichten. In een Frans legercommuniqué wordt gemeld, dat de Franse vliegtuigen hun aanvallen in Zuid-Vietnam hebben verhevigd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1