Vijf De geheimzinnige stem van het openbare geweten V.V.V.-seizoen 1951 was maar matig Boerenleenbank Burgerbrug zette ruim 9 millioen om Op ma R I NGBANDEN Zeer speciale aanbieding FRANKENBERG nv Werknemende Middenstand draait weer op volle toeren Vacantiespreiding bleek geen succes Verkenners en Gidsen vierden Carnaval Jubilerende directeur Bruin gehuldigd 11 Vrijwilligers uit Korea ftrug Marktberichten kam Naar wij INSECTEN oc PAGINA 2 WOENSDAG 27 FEBRUARI 1952 ALKMAAR. Men kan er vast on rekenen, dat de ver keerspolitie van Alkmaar nu meermalen en vooral on snits- uren en bii drukke muiten, of wel hii Eelescnhcden waar een intensief verkeer heerst, de noli, tiewaeen laat rijden, vanwaar- uit een geheimzinnige stem on klinkt, die de weggebruikers on de gemaakte fouten wiist En dat ziin er heel wat. Nu eerst krijgt men een uit stekende indruk van de noncha lance van de weggebruikers. Fietsers geven geen richting aan, wanneer zij van rijrichting ver anderen. Zij verlenen geen voor rang aan auto's. De spatborden zijn dikwijls niet wit. maar zwart. Er ontbreken heel wat bellen. Talloze voertuigen par keren binnen de afstand van 10 meter van de bocht. Sommige auto's parkeren doodeenvoudig aan de verkeerde kant van een straat. Zo zou men een hele kran tenkolom kunnen doorgaan. Verbijsterend is die noncha lance. Én het kan zo gemakkelijk anders. Wat is gemakkelijker, dan een nieuwe bel te kopen. Wat gemakkelijker, dan even 'n hand uitsteken. Wat gemakke lijker een trottoir te gebruiken om te lopen, in plaats van de rijbaan? Wij hopen echter, dat de waar schuwingen van de politie niet in de wind worden geslagen. Ook dat komt voor. Sommige wegge bruikers, die een waarschuwing hebben gekregen, schamen hun eigen een beetje en zullen zich er wel voor wachten, zich een volgende keer weer aan dezelfde steen te stoten. Maar er zijn er ook. die zich laatdunkend uit laten over dit nieuwtje van de politie, halsstarrige opmerkingen maken, de aanwijzingen negeren en zeggen: „We zitten niet op een schooitje. Maar er zal ook een tijd ko men, dat de politie wellicht meer gebruik van het bonboekje zal moeten maken, ook voor die hele kleine verkeersovertredingen, die wel geen halsmisdrijf zijn, maar toch altijd gevaarlijk genoeg, om grote ongelukken te veroorzaken. Alkmaar kan zich gelukkig prijzen om een dergelijke service van de politie. Wanneer iedereen doet wat hij moet doen, dan is het op straat zo veilig als in huis. Ook in dit opzicht kan Alk maar zich het ideaal stellen, als toeristencentrum een verkeer te bezitten, dat in alle onderdelen feilloos funetionneert. Wat de politic nu doet, is opvoedings werk van de eerste rang, iets wat wij toejuichen cn wij hopen, dat het goede resultaten zal af werpen. MINISTER KOCHT VEERTIG LOTEN Het Comité Eeuwfeest St. Vincentius, dat nog steeds met een stom pie loten zit, had gister in Den Bosch te midden van de Carnavals vierders zijn fuiken uitgezet. Een meneer met een mar kante kop kocht voor een tientje loten; veertiq stuks. Als u er honderd neemt, krijgt u 10 pet., zei de Alk- maarse lotenverkoper. O. ja vroeg de meneer, mag dat van de minister? Dat denk ik wel, zei onze vineentiaan. Nou, ik denk van niet, zei de meneer met de markante kop, want ik hen zélf die minister; hij liet het hij veertig loten. Het pomité verkocht er in Den Bosch een paar duizend Wie maakt me los??? Voorlichtingsavond Emigratie .ALKMAAR. Do Kring Alk maar L.T.B. en Alkmaar West L.T.-J. organiseren een voorlich tingsavond over emigratie op Maandag 3 Maart a.s., des avonds 7.30 uur, in „Het Wapen van Heemskerk", Breedstraat, Alk maar. Als spreker zal optreden de heer drs. Jos. van Campen, directeur van de Emigratiestich ting van de K.N.B.T.B. te Den Haag. Daar deze spreker kortgeleden is teruggekeerd van een studie reis naar Australië en Nieuw- Zeeland zal het zeker een inte ressante lezing worden. Ook de dames zijn welkom. UIT HET POLITIERAPPORT ALKMAAR. Gisteren reed een truck met oplegger van de firma R. teEnkhuizen over de Nieuwesloot in de bocht naar het Hofplein. Plotseling kantelden dc rechterwielen van de oplegger gemonteerd op een pcndelas naar buiten en kwamen met de vlak ke kant op het wegdek. Daarna gebeurde hetzelfde met de lm- kerwielen. Het aldus onbestuur baar geworden gevaarte schoof nog 20 meter door en botste te gen een geparkeerde personen wagen, waarvan het linkerspat- bordscherm geheel werd vernield De oplegger werd ter plaatse ge repareerd zodat de bestuurder zijn weg kon vervolgen. Op het politiebureau is een twaalfjarig jongetje ernstig on derhouden over het feit, dat hi.i sneeuwklokjes had geplukt op de Algemene Begraafplaats. Advertentie1 met prima mechaniek slechts 05 cent per stuk 4» LANGESTRAAT 24 Tel. 2394 - ALKMAAR K.J.M.V. St. George ALKMAAR. Na de ontspan ning nu een avond, die de ern stige kant van het leven zai laten zien. Onze secretaris zal een debat openen over onder werpen, die de middenstand ten naaste raken. Ze zijn zeer ac tueel enleerzaam. Bijv.: Wat weten wij over crediet bij de middenstand? Je kunt het leren vanavond. Het belooft weer wat te worden, maar het kan alleen slagen, als de opkomst groot is. Dus tot van avond half negen precies in Kinheim. Voor de belangstellen den een tip: Komt ook eens; het valt reuze mee! Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Geor ge D. z. van G. D. Bats en H. Kroese. Hubertus P. H. A. z. van N. A. J. Visser en V. E. M. Keij- sper. Alida C. d. van F. Brink hof en P. E. Bernaert. Cornelia J. C. M. d. van P. N. Boerman én J. M. Stoop. Richard L. z. van R. G. Steensma en W. A. Blom. Gehuwd: Gerhardus M. Waan- ders en Geertruida J. Kuiper, Dirk J. van der Wilk en Rigmor F. F. Ween. Overleden: Henri J. Th. A. Muskens, 42 jr. geh. met C. J. M. van Leeuwen. CARNAVALSVIERDERS PROBEERDEN AUTO TE STELEN ALKMAAR. Zaterdagavond omstreeks half 11 is een brutale diefstal gepleegd van een perso nenauto uit de garage van de Fa. Schilder aan de Rijksstraat weg te Limmen, die door surveil lerende agenten van de Rijks politie op heterdaad kon worden ontdekt. De politie zag dat zich in Limmen een viertal Bever- wijkse jongelieden, waarvan drie varensgezellen, die oude beken den waren van de politie, ver dacht ophielden en op die wijze de argwaan wekten. Twee van hen gingen naar de garage Schil, der, waarvan de deur nog niet op slot was, omdat nog een der wagons binnen moest komen. De twee anderen gingen op de uit kijk staan en onderhielden zich op de Straatweg met enkele dames. Intussen werd de deur van de garage opengeschoven en werd er een personenauto uitge duwd, die in de Nicuwenhuislaan werd gereden, met de kennelijke bedoeling om daar de motor op gang te brengen. Op dat moment greep de politie echter in en duwde de heren een revolver in de rug. waarna hen verzocht werd om mee naar het Bureau te gaan. Doch wat niet verwacht werd was, dat de heren zich da nig op hun teentjes voelden ge trapt en zelfs een agressieve hou ding tegen de politie aannamen. Bij het verhoor op het Bureau bekenden zij, dat hét hun plan was met de gestolen auto naar Schagen te rijden, om daar car naval tp gaan vieren. GESLAAGD CONCERT ÖUDORP Dat er o.l.v. de heer Cas Him- melreich door de zangkoren „Sursum Corda" uit Oudorp en „Ego Flos" uit Schoorl ernstig en met ambitie gestudeerd wordt, heeft de onlangs gegeven uitvoe ring bewezen. Et werd een met zorg uitgekozen programma uit gevoerd, waarvan zowel de lief hebbers van klassieke werken als degenen, die muziek van het lichtere genre prefereren naar hartelust hebben kunnen genieten Beide koren zullen na ernstige studie, deze zomer op -het Bonds- cöncours in Amsterdam 'n goede indruk maken. Na de pauze gaf de E.K. To neelvereniging uit Schoorl een voorstelling van de twee-acter „Mijn vriend Leonard", waarvan de bijna volle zaal blijkens de lachsalvo's uitstekend heeft ge noten- Alkm. Boys vriendschappelijk tegen T.O.G. ALKMAAR Daar de voor Zondag vastgestelde competitie wedstrijd tegen GVO is uitge steld, komen de Boys op hun eigen terrein aan de Sportlaan in het veld tegen TOG. de Am sterdamse derde klasser. voor 'n vriendschappelijke ontmoeting. „Het woord" van Kaj Munk ALKMAAR Het Ned. Volks Toneel o.l.v. Ben Groeneveld en Ferd. Sterneberg 'heeft het aan gedurfd 'het bekende werk „Het woord" van de door de Duitsers vermoorde Deense dominee schrijver Kaj Munk voor 't voet licht te brengen. Dit zeer bijzon dere en veelbesproken stuk dat ook reeds verfilmd werd heeft 'n geestelijke strekking. hetgeen niet wil zeggen dat het uitslui tend voor een „kerkelijk" pu bliek toegankelijk zou zijn. Kaj. Munk behandelt hier het vraagstuk van de dood: niet op de eewone bekende wijze maar moer jp aggressieve vorm. In Alkmaar wordt od Vrijdag 29 Febr. a.s. slechts één enkele voorstelling van dit boeiende werk in hef Gulden Vlies gege ven. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Lu- cienne L. H., dochter van O. J. W. Aster en L. S. J. van Thjjn. Gehuwd: Petrus N. Molenaar en Nieske Brouwer, Robert Prins en Geertruida Bruin. Overleden: Maria E. B, van Roon, 18 dgn. DE EERSTE ALKMAAR Gisteren is de eerste van de 783 heipalen voor het complex van 75 woningen van Rochdale, aan het Cornelis Evertsenplein met enig feestelijk vertoon de grond in gegaan. Men hoopt het werk in tien maanden gereed te krijgen. R.K. Zangvereniging „Zingen is Vreugde" ALKMAAR. Men verzocht ons opname van het volgende: Vrijdagavond 8 uur is de jaar vergadering van de K.A.B. in Hotel Victory, ingang v. d. Bosch- straat. Bij deze gelegenheid zal „Zingen is Vreugde" een paar zangnummers ten gehor'e bren gen. Denkt allen aan de afspraak vroegtijdig aanwezig te zijn. Hel Bestuur. ALKMAAR De heroprichting van de afdeling Alkmaar en Omstreken St. Stephanus van de R. K. Werknemende Midden stand is een feit geworden. Dezer dagen heeft men in „Het Wa pen van Heemskerk" een vergadering gehouden, waarop ook d Diocesaan Secretaris, de heer J. F. Zwerver uit Amsterdam aanwezig was. In korte trekken gaf de heer Kroon weer, wat oj- sedert No vember 1951 door het voorlopige bestuur was gedaan, om de afde ling nieuw leven in te blazen, toe gelicht d'oor de Secretaris. Vóór de bestuursverkiezing richtte de heer Berkhout voorzitter der H.K.W. zich tot het voorlopig be stuur. dat hij dank bracht voor de activiteit, waarmee men zo veel tot stand heeft walen te brengen. Het nieuw gekozen be- K.A.B.-HOEKJE Het is een veel voorkomend misverstand, te menen, dat de ziekengelduitkering rust op de loonberekening van de laatste 13 weken. In het algemeen gespro ken is die berekening wel juist, maar er zijn meerdere uitzon deringen, we noemen b.v. voor het Bouwbedrijf: zie hiervoor Staatsblad K 176; voor het land bouwbedrijf zie Stbl. no. I 420; voor schippersknechts, kermis reizigers, zie Stbl. 2031935; voor de steen- en aardewevkindustrie: zie Stbl. 8481938; voor de schoenindustrie: zie Stbl. 858 1937; voor de Diamantindustrie: zie Stbl. 8521937. Wij raden de betrokken vakafdelingsbestu- ren dringend aan. het Staatsblad, hetwelk voor hen van belang is, aan te vragen bij de Alg. Lands drukkerij, Fluwelenburgwal 18, 's Gravenhage. Prijs is hoogstens enkele dubbeltjes per stuk. Men kan er veel misverstand mee uit de weg ruimen. Het kan wel eens voorkomen, dat een werknemer op 2 manie ren kinderbijslag krijgt, nl. in gevolge de gewone wét en voorts ook nog als toeslag op wezen rente, b.v. voor pleegkinderen. In veel gevallen is er sprake van een misverstand; het spreekt vanzelf, dat dit zo spoedig mo gelijk uit de weg moet worden geruimd. Laat men in zo'n geval eerst eens bij ons om raad komen; het kan voorkomen, dat de ene uitkering geheel wordt afgevoerd, maar het kan ook wel eens voor komen, dat naast de bijslag op de wezenrente, nog een kleine suppletie wordt gegeven krach tens de gewone Kinderbijslagwet. Vrijdagavond houden we onze jaarvergadering in zaal Victory, ingang v. d. Boschstraat. De parochipavonden, welke we onlangs hielden, waren maar matig bezocht: laat nu de jaar vergadering alles weer goed ma ken. Het is heus niet erg, indien de zaal eens te klein zou blijken. stuur ziet er als volgt uit: A. J. Kroon, Regulierslaan 18, voorzit ter (H.K.W.)A. M. L. van Delft, Stationsweg 138, Secretaris (H.K.W.); J. H. K. Kollmer. Ze venhuizen 5. Penningmeester (St. Christoffel); Mej. N Himmel- reich Stuartstraat 105 (H.K.W.), leckin. Do twee laatstgenoemden zullen bii ontstentenis van een der andere bestuursleden inval len, zodat niet een definitieve vice-voorzitter(ster) of tweede secr, en/of penningmeester is be noemd', In de kascommissie heb ben zitting de heren C. J. v. d. Peet Jr. (Technici), J N. Rede- ker (H.K.W.) en M. Roetink (St. Christoffel). De heer J. Kollmer, die van de oprichting af het penningmeester schap had vervuld, gaf een finan- ciëcl overzicht. Hoewel bet kas saldo niet groot is, kan mer» toch met vertrouwen de toekomst te gemoet. zien. Daarna werd een actieprogramma besproken. dat door het bestuur nader in studie wordt genomen. Aan het geeste lijke. maatschappelijke en cultu rele leven zal grote aandacht worden besteed. Ook de ontspan ning krijgt haar deel. on de eer ste plaats als middel tot verste viging van het contact onder de leden De heer Zwerver zeede de nieuwe afdeling alle medewer king van het Hoofdbestuur toe. Hij wees voorts np bet grote nut der zen. verdiepingsavonden zo als rti.e nndor omschreven staan in ..Echo", het W.M. orgaan. POLITIEBERICHTEN ALKMAAR Gistermiddag is een 36-jarige varensgezel van het vrachtschip „Nooitgedacht". dat in het Noordhollands Kanaal lag, tegenover het pakhuis van de fa. Eijssen, terwijl hij bezig was met een karwei boven de laad ruimte, in het water gevallen. Hij was een goed zwemmer, maar omdat hij laarzen aan had, kon hij zich niet gemakkelijk bewe gen. Hij werd door de schipper en een politieman met behulp van een roeibootje op het droge gebracht. Kunstkring „Elcerlyck" CASTRICUM. Donderdag 6 Maart a.s. zal dr. Sis Heyster een voordracht houden. Zjj zal spreken over „Voorlichtingspro blemen". Louise Wijngaarden ziek CASTR.ICUM Het concert dat Louise Wijngaarden in Castri- cunri zou geven is tot nader da tum uitgesteld door ziekte. BERGEN. In een geani meerde vergadering heeft de V.V.V. Bergen onder voorzitter schap van de Jjcer J. H. Rogge veen een terugblik geworpen op het afgelopen jaar, waarbij werd geconstateerd, dat 1951 een ma tig goed jaar is geweest. De vacantie-spreiding is geen succes geweest en ook dit jaar moet men daar zeker niet veel van verwachten. „Waarom kan dat eigenlijk niet?" vroeg de voorzitter zich af. „Ook de Mei- en vooral de Juni-maand is voor de vacantie uitermate geschikt." Bergen aan Zee groeit weer en met Paal '33 is er een goede verstandhouding. De voorzitter releveerde het ontstaan van de Heemwacht, die hij een zeer nuttige instelling noemde, die zich op een voorbeeldige wijze inspant om het mooiste duinge bied van Europa te beschermen. Er zijn wel t.a.v. de Verbrande Pan enige successen geboekt, maar elders dreigen toch weer gevaren. Zo wordt er b.v. een 10 KM lange weg aangelegd, z.g. ter ontsluiting van de natuur, maar daardoor wordt juist de natuur voor velen gesloten! Maar de Heemwacht en de V.V.V. geven de moed niet op. Tram cn Bode. Over de tram wordt de laatste tijd weinig vernomen. Wel is het bekend, dat er in het voorseizoen geen gunstige dienstregeling zal komen. Het informatie-bureau. dat anders met Maart is geopend, is dit jaar het gehele jaar open gesteld, een maatregel, die alles zins bevalt, Dc „Badbode", die al plm. 30 jaar bestaat, is een zorgenkind. Toch is dat blad een propagandamiddel, waarmede men door wil gaan. Er is een tekort van f 860in de exploi tatie van dat blad, doch dc ver gadering was bereid dit tekort door de vereniging te laten dek ken, zodat de bestuursleden, die zich destijds voor het blad ga rant hebben gesteld, daar geen schade van hebben te leiden. Nadat de directeur is afgetre den heeft de heer mr. F. Zeiler de werkzaamheden van dc di recteur op zich genomen. Daar voor werd de heer Zeiler een vergoeding van f 200.per mnd. toegekend. De zomerfeesten zi.in goed ge slaagd; ook was er veel belang stelling voor het openlucht theater. Het jaar 1951 is moeilijk ge weest, maar de voorzitter is voor de toekomst van Bergen toch jEUGDBRIGADE HEILOO IN FUNCTIE HEILOO. De jongens van de Spoorweg-Jeügdbrigade zi.in of ficieel in functie getreden. Ern stig en parmantig hielden zij de wacht bij cje spoorwegovergang aan de Zevenhuizerlaan en gaven dc talrijke schoolkinderen aan wijzingen. Reeds nu heeft de bri gade haar practische bruikbaar heid bewezen. Het kwam totnog toe meermalen voor, dat hele troepen schoolkinderen de over weg passeerden als de Ameri kaanse halve sluitbomen al wa ren neergelaten. Met de installa tie van de Jeugdbrigade is dit voorgoed afgelopen en kunnen de ouders met 'n geruster hart hun kinderen naar school laten gaan. Mochten er toch jongens of meisjes ziin, die de aanwijzingen van de jeugdige spoorwegman nen niet opvolgen, dan wordt dit gerapporteerd aan het onderwij zend personeel en de boosdoener- tjes zullen de gerechte straf niet ónteaan. De Brigade zal op haar post staan des morgens van tien voor acht tot tien over half ne gen, des middags van twaalf tot- half een en van een tot half twee en in de namiddag van half vier tot vier uur. HEILOO De R.K. Verken ners, Welpen en Gidsen hebber» gisterenavond eens heerlijk de bloemetjes buiten kunnen zetten. Als men de jeugd toestaat, een paar uurtjes de boel op stelten tP zetten, dan weet. mew van tevo ren. dat het voor de jongens en meisjes een geslaagd feest wordt! En dat werd het ook in alle op zichten. In allerhande vreemde kleding uitgedost, verschenen zij tegen kindertjes-'bijdtiid in de zaal van het Bruno-gebouw waar 4 dames, de wenkbrauwen ge fronst, Mevr. Joseph us Jitta, Mw. Sen-gers, Mej. V. Blokdijk en Mej. A. Schiitjes. de jury vorm den. Toen alle groepen en indivi duele deelnemers aan het Carna valsfeest op punten waren beoor deeld. namen Pa Pinkelman en Tante Pollewop de leiding bii de spelen en de zang. Hot ging er vrolijk toe. Een ogenblik ginig de carnavalsstoet de straat op. om de penningmeester van het Groepscomité een hulde te bren gen. Teinslottp werden door de G.A. Kapelaan v. d. Ploeg de prij zen uitgereikt. De groepsprijs van de Verkenners viel ten deel aan dn kinderen van de fam Komen, die een circus uitbeeldden. De eerste en tweede prijzen werden gedeeld en gewonnen door Theo Groothedde (natuurvriend) en K. Kuijper die Kees Broekman met ziin twee zilveren medailles voorstelde. De 3e prijs verwierf Ben Pel in de gedaante van een weldoorvoede kok: de 4e en 5e prijzen gingen naar Wim Kareis als Indiaan en Hans Kuijper als schoorsteenveger. Bii de Gidsen ginig dn eerste oriis naar Truus Gerritsen (heks), tweede en der de prijs waren voor Ineke Koe- voets en Truus Pel (2 bloemen meisjes) en de vierde en vijfde prijzen vielen ten doel aan Jopie en Nellie de Waard (2 chunees- jes). Natuurlijk ontbrak ook Prins Carnaval niet op het feest. Hii zorgde er met ziin grimassen wel voor, dat de sotterny hoogtij kon vieren en dat de kinderen zich uitstekend vermaakten. niet zó bevreesd. Vooral ook, omdat er voor de VW, waarop Bergen toch drijft, weer meer belangstelling is. Een speciaal saluut bracht de heer Roggeveen aan dc middenstanders van Ber gen, die hun bedrijven steeds goed hebben verzorgd. Hij hoop te dat men dit zou waarderen en zoveel mogelijk in Bergen zou kopen. Er gingen verschillende stem men op om meer gelden beschik baar te stollen voor de reclame. Daarvoor zijn echter geen extra gelden beschikbaar. Bestuursfuncties. Medegedeeld werd dat in de Commissie van Bijstand benoemd is de heer v. Lingen van het Parkhotel. De heer mr. F. Zeiler werd bij acclamatie in het bestuur herkozen. In de financiële com missie werd de heer N. Bos, oud directeur Noorderbank, benoemd. De begroting. De heer Blankendaal zou gaarne zien, dat er een grotere post werd uitgetrokken voor het Bloemencorso. Zo dat enigszins mogelijk is wil het bestuur dat gaarne doen. De begroting werd in ontvang, sten en uitgaven op een bedrag van f 17.825.— aangenomen. Dc deurschildjes, die amper 'n gulden kosten, worden rondge bracht. De voorzitter vertrouw de er op, dat men die vlot zou afnemen. De verlic'/tingsavond zal wor den gehouden op 25 Juli, het bloemencorso op 5 Augustus. Ook staat er een wielerwed strijd op het programma. Öe feesten in Bergen aan Zee worden op 28 Juli gehouden. De vergadering stelde er prijs op, dat in het seizoen de vuilnis emmers 2 x per week zouden worden gelicht. De normalisatie van de vuilnisemmers en de aan schaffing van een roltrommel- auto is voorlopig nog toekomst muziek. De heer Sala zag gaarne zijn kwitantiebewijs wat fleuriger uitgevoerd, hetgeen hij in de rondvraag, waaraan door velen van de ruim honderd aanwezigen werd deelgenomen, nog eens naar voren bracht. Met het vertonen van gekleur de lichtbeelden van het bloemen, corso 1951 werd de vergadering, die ook door burgemeester dr. W. Huygens werd bijgewoond, besloten. HOOFDSTAD OPERETTE WEER IN ALKMAAR De Hoofdstad Operette, de voortzetting van de voormalige Fritz Hirsch Operatie, geeft op Dinsdag 4 Maart a.s. 's avonds om 8 uur in het Gulden Vlies te Alk maar een voorstelling van Robert Stolz' „Wenn dier weisse Flieder wieder blüht". een romantisch- komische operette in 2 bedrijven (6 taferelen). Behalve de vertrouwde eerste krachten van He Hoofdstad Ope rette als Fritz Strjiraer, Otto Aurich. Ruth Rhoden. Claire Clairy en Herman Valsner. is.voor deze operette Manga Graf geënga geerd, terwijl buitendien een aan tal belangrijke rollen door de jongere krachten van dit ensem ble o.a. A'li van Norden. Mizzy v. d. Lan-z. Thea Fakkeldij. Dora Bakker, Tineke Ebbenhout, Cissy van Vorsselen, Rudolf Kat, Henk Janmaat e. v. a. worden vervuld. De regie berust -bii Otto Aurich. Dirigent is wederom Fredy Sal- ten de zakelii'ke leiding is ip handen van Meiier Hamel. De dé cors zijn ontworpen door Tom Manders en uitgevoerd door de Fa. Van Doesburg, terwii! de pos tuums vervaardigd ziin door Johnny Nieuwenbuizen Op veler verzoek geschiedt de HET BIER WAS TE BEST De vertegenwoordiger H. G uit Wieringen, die Dinsdagmorgen in Alkmaar voor de Rechtbank moest verschijnen, omdat hij op de Korte Afsluitdijk was aan getroffen achter het stuur van een motorvoertuig, terwijl hij daartoe niet in staat werd ge acht door het gebruik van zes a zeven glazen bier, bejyeerde na het gebeurde wel nieli direct ge heelonthouder te zijn geworden, maar nu toch wel wat minder te drinken. Het gebruik van alcohol werd hem door de Rechtbank nogal kwalijk genomen, maar dc verdediger, mevr. mr. Hart kamp, meende, dat haar cliënt toch eigenlijk geen zaken kon doen, zonder er eens een biertje bij te gebruiken, ziin relaties zóuden het hem kwalijk nemen als hij koffie dronk. Dr. J. J. Vellinga, de Offiejer, dacht er anders over en eiste oen maand hechtenis en zes maanden ontzegging uit het recht, een motorvoertuig te be sturen. VOORRAAD STAPELPRODUCTEN IN NOORDHOLLAND BROEK OP LANGENDIJK. Van de stapelproducten in Nrd.- Holland is een belangrijk deel geruimd. Uit de cijfers van de deze week bekend gemaakte inven tarisatie blijkt, dat van de diverse producten de volgende hoeveel heden, gerekend in wagons van 10.000 kg aanwezig zijn (tussen haakjes de beginvoorraden)rode kool 885 (1863). gele kool 665 (1190), witte kool 1001 (2483), uien 96 (471), peen 100 (300) en kroten 74(2 (243). Hieruit blijkt, dat van de voor raad rode kool en witte kool meer dan de helft verkocht werd, terwijl van de producten uien, peen en kroten een veel grotere hoeveelheid haar weg vond. Dit laatst.e is wel een gevolg van de hoge prijzen. Dc voorraad witte kool is belangrijk minder door de export naar Amerika. De gele kool ondervond concurrentie van de te velde staande groene kool, die dagelijks nog wordt geveild. Bij een strenge winter zou deze laatste soort reeds spoedig ver dwenen zijn door afvriezen. Aanbesteding 2 dubbele arbeiderswoningen HENSBROEK. Ten gemeen tehuize is aanbesteed het bouwen van twee dubbele arbeiderswo ningen voor rekening van de gemeente Hensbroek. De uitslag luidt als volgt: N. Bakker en Zn., Rustenburg f 38.817; G. A. Boekei, 't Veld, Oude Niedorp ongeldig; D. Kooij, Hensbroek f 44.122; C. Overtoom, Avenhorn f 45.050; G. Borsjes, Schermerhorn f 39.800; J. A. de Koning, Spanbroek f 41.790; P. G. Borst. Obdam f 46.116; G. Botman, Heerhugowaard f 46.655; C. Langedijk, Heerhugowaard f 45.595; J Opdam, Heiloo f 45.280; M. Brink, Spierdijk f 44.549; J. Ruyter, Anna-Pau- lowna f 46.820; J. Naastepad, Hensbroek f 44.250; L. J. van Dam, Zuidermeer- f 44.533:. Fa. Wed. C. Kuiberts, Spanbroek f 46.673; A. Ruiter, Avenhorn f 45.300; P, Blankendaal, Alk maar f 46.479; Fa. N. Borst en Zn., Spierdijk f 47.950; J- Zwaag en Zn., Aartswoud f 49.061; C. Snel, Hoogwoud f 49.431; Fa. Gil- tjes en Zn.. Broek op Langedijk f 47.580; Wed. Joh. van Hars kamp, Oterleek f 45,550. De gunning is aangehouden. De begroting van Wederopbouw bedroeg f 36.600 en van de ge- meentëopzichter f 38.340. Steenlegging CASTRICUM. Donderdag middag 3 uur a.s. zal burgemees ter E. F. Smeets de eerste steen leggen bij de in aanbouw zijnde opvoering in de Nederlandse taak buizen aan de Prinses Irenestraat De vojkomen verraste directeur van de Coöp. Boerenleenbank Burgerbrug Joh. Bruin moest zich Zaterdagavond tijdens de jaar vergadering in zaal Visser een complete huldiging laten welge vallen wegens zijn veertigjarig bestuursjubileum. En het bleef niet bij woorden, want voorzitter P. If. Francis bood hem als blijvende herinnering een keurige armstoel aan. WEERSVERWA HTING medegedeeld door h< De Bilt, geldig van avond tot Donderdaj AANHOUDEND K.N.M.I. te Woensdag- ghond: DR< )G In de. nacht er ochtend in het binnenland temperatu- ispunt tot plaatselijk ren oir.- het vi lichte vorst cn vorming van r st. Morgen Do heer Bruin, zo betoogde de voorzitter, heeft in de afgelopen 40 jaren in het belang van de Bank bergen werk verzet. In de moeilijke dertiger jaren heeft hii zich bovendien de grote erkente lijkheid van talrijke landbouwers verworven wegens zijn prima adviezen. In 1912 werd Joh. Bruin gekozen in de raad van toezicht en in 1930 in het bestuur. Sedert 1950 bekleedt hii nu de functie van directeur. Namens zijn mede bestuursleden sprak de hr. Fran cis de wens uit, dat het de heer Bruin gegeven moge ziin om nog lang ziin vitaliteit te behouden en de gróte motor van de bank. te kunnen blijven. Dan begroette spr. met 'n spe ciaal woord het erelid A. Nottel- man uit Schagen. De millioencn nota Kassier J. de Beurs, vestigde vooral de aandacht op de moge lijkheid om belastingen, water leiding-, telefoon- en electrici- teitsnota's automatisch van de bankrekening te laten schrijven. De omzet over 1951 bedroeg liefst f 9-283.903,34, d.i. ruim f 525.000 meer dan vorig jaar, en liefst f 1.900.000 meer dan in 1949. Er waren 9323 dagboekpos- ten, waarvan 7097 van de leen bank, 2048 van de Spaarbank en 178 van het hulpboek. Er waren 1039 spaarrekeningen waarvan 105 van schoolspaarders. Via de scholen is voor f 3900 aan zegels verkocht, hetgeen voor de onder wijskrachten een woord van hul de waard is. Saldo per 1 Jan' '52 f 1.243.589,70 waarvan vrij f 1.210.509,70 en op belegging f 33.080- Het saldo der rekeninghouders is in 1951 met f 46.000 toegenomen. Het bedrag uitstaande voorschotten ad f 2 millioen 26.540 nam toe m« f 133.350, er werd f 288.844.46 af gelost. Het ledental steeg tot 267. Op voorstel van het bestuur werd het navolgend rentetarief vast gesteld: voorschotten onder borg of garantie 4X°/n. credieten id„ hypotheken 4%. De rentevergoe ding voor spaarsaldi wordt met Vz% verhoogd tot 2 !/>°V Bedra gen voor 1 jaar vast 2 3/4% en voor 5 jaar vast 3 l/4»/o- Het periodiek aftredende be stuurslid S.P. Schilder werd met bijna algemene stemmen herko zen, en het lid van de R.v.T., P. K. Francis eveneens. Directeur Bruin feliciteerde het bestuur met de herverkiezing van de voorzitter. Hii had hem leren kennen als iemand die geen blad voor de 'mond neemt, en deswege de rechte man op dé rechte plaats is- Later bracht hii de leden in bewogen bewoordingen dank voor de onverwachte hulde en 't fraaie geschenk, en verklaarde zijn plicht'met vreugde en over gave te hebben verricht. Dat in die tijd de bank van 106 spaar ders tot de huidige omvang is gegroeid stemde hem tot grote voldoening. Met de beste wensen voor het jaar 1952 voor alle le den en hun gezinnen ging men uiteen. Damclub St. Thomas CASTRICUM. In Café Kra mer vond de huldiging plaats van het tweede tiental van „St. Thomas", dat deze competitie kampioen werd in de tweede afdeling van district Ken nemer- land. De voorzitter, de heer War- mendam, memoreerde dat bij ongeveer 2 jaar geleden naar Castricum kwam om het eerste te huldigen. De voorzitter van „St. Tho mas" dankte allen voor de hui- tengewone belangstelling en hulde overdag droog overdrijvende den. Zwakke Noordelijke tot lijke wind. Ov( meen iets lageri ren dan vanda; weer cn wolkcnvel- ot matige sjoordoostc- het alge- tcmpcratu. „Heelhuids terug vai ePn ge vaarlijke onderneming, zoals bij de begroeting generaaljnajoor J. R. H. Lagas hun names <je chef van de generale staf enUe minis ter van oorlog toevoegdl stonden gistermidda" gezond vh lijf en leden elf Korea-vrijwiligers op een rij voor het juisi gelande Tokio-vliegtuig op Schijhol. Zij salueerden stram, loen ma joor S. da Costa, waanemend commandant van het fegiment van Heutsz. waartoe zij alen be horen, hen één voor één lfet kruis van recht en vrijheid op |e borst speldde. VERLEIDELIJK KARVEI De sigarenwinkelier, de ook electricien is, J. C, K. ut Ven huizen, had eens, in (rtober, een karweitje, waarbij »ii de portefeuille tegen kwam vin een der bewoners van het huis.yvaar. in hij werkte. De man gijg er eens in grasduinen en voni een bankbiljet van f 100. Dat\ kon hij wel gebruiken en dus stak hij het in ziin zak. Een paar dagen later ging hij weer Haar dat huis, hij had het zelfs be loofd. en zocht toen naar de por tefeuille. Die lag er niet, maar na even zoeken dook de electri cien het veelbelovend stuk op uit een doos en vond er warem pel weer een bankje van hon derd in. Het ging niet zo door! Het verhaal eindigde in Alk maar, waar de Officier van Justi tie bij de Rechtbank, dr. J. J. Vellinga, een boete eiste van f 100 of 30 dagen en zes maan den voorwaardelijke hechtenis, met een proeftijd van drie jaar. Omdat verdachte zo'n zorgzame huisvader was, anders had er nog wat anders gezwaaid. LANGEDIJK, 27 Febr. 17.000 kg rode kool f 13.60—22.50; 11.000 kg gele kool f 6.50—12.20; 3500 kg groene kool f 12.5019.90; 30.000 kg witte kool f 7.1010.80 7500 kg uien f 28.90—29.80; driel. f 24.50—25.70; 1500 kg peen B 28.60, C 26.70; 3500 kg bieten A f 24.80; 1200 kg witlof I f 53.10 —61.90; 300 kg spruiten f 40—50. NRD.-SCHARWOUDE, 27 Febr. 8000 kg uien f 17.9029.90; grote f 29.60; driel. f 28; nep f 18; 4000 kg peen B f 28.6029.50; C f 26.20; 13.000 kg rode kool f 1421.60; 8000 kg gele kool f 6.90—12: 2300 kg groene kool f 21; 47.000 kg witte kool 810.30. WARMENHUIZEN 2300 kig gele kool 9.509.60, II 7.20—7.70; 23000 kg rode kool 14.3022; af wijkend' 11.3012.50. GROOTEBROEK, 26 Februari. 18500 kg uier», grof 29.70—31, middel 26.3029.90, driel. 25.10— 25.40, afw. 12.50—18.20; 1000 kg spruiten 35.0037.00, afw. 20.00 21.00; 1000 kg boerenkool 3.00 4.00; 1000 kg gele kool 9.9010.80; 4500 leg groene kool 23.7024.40, afw. 9.9019.20: 1625 stuks bloem kool D 16.00—22.00; D II 9.00— 10.00. MEDEMBLIK. 26 Febr. 2al00 kg uien. grof 30.5031.30, middel 28.20—29.50, driel. 23—24.70. nep 912, dubbele 19.50—20. stek 7 17.40; breekpeen C 27.20; ronde bieten B 19, C 7.10. modjo 16.30: witlof I f69, II f64; boerekool 6.30 —6.50; Deense witte 66.20; groene kool 15.3026.80; rode kool 13.1018.50; gele kool 7.50 8.70; spruitkool 25. AVENHORN, 26 Febr. 800 kg spruitkool 20—48; 1000 lég Deense witte 8.80; 12000 kg rode kool 11 —22; 10800 kig gele kool 6.50 10.90; 2600 kg groene kool 7.50 24.10: 11500 kg uien. grove 29.60 —31.80, gewonP 29—31.10; 27500 kg bietei», I 23.50—24.80. II 19.20 —20.30. III 7.60—8.90 modjo 14— 17.70; 300 kg witlof I 61, II 55— 57, III 45—52; 22000 kg neen. Ie 4—6. II 27.60—29.60. 3e 26.40— 27.70. 4e 17.1018.80; neen niet voor export II 1115.70, III 15 18.20; lange bieten le 19,50 20.50, 2e 11.70—14, modjo 14.20 p. 100 kg. VEEMARKT PURMEREND PURMEREND Het aanbod van vette koeien liet voor de tijd van het jaar niets te wensen over, maar de gang was niet zo vlug als de vorige week, waar door dan ook de prijzen minder vast waren. De besten hielden nog wel het beste woord, maar verder was het maar een stugge beweging. Ook op de geldemarkt waren de doders niet zo actief, maar waarschijnlijk ook door het mooie weer, waren de weiders al weer iets meer op het appèl en werd er ook al iets meer ge daan tegen flinke prijzen. Op de verse markt blijft het steeds heel stil. Ook voor de graskalveren was maar weinig ammo. Met de nuchteren was het beter, hoewel de aanvoer groter wordt. Met de fokkers blijft het maar zo-zo: de grijzen voor de dood staan te oog, al waren er nog wel wat kopers voor. Op de vette var- kensmarkt was al heel weinig animo, zodat de prijzen lager waren. De meesten gingen om de f 2.voor de zware, de lichten kwamen er flink onder terecht en waren maar heel stug aan de man te krijgen; de vette zeugen gingen om de f 1.88. Op de big- genmarkt was het in de vroegte heel goed, maar er kwam ten slotte een vrij groot aanbod', zo dat daarna een flinke inzinking was op te merken. De wolvee markt, waar de bezetting ook iets beter was, was minder gunstig. Niettemin kan men er evengoed spreken van hoge prijzen. Ook voor de fokschapen was het een stille boel. De bokken en geiten werden weer heel stug verhan deld. De paardenmarkt blijft vrij wel in oude doen: weinig bewe ging voor t leven. Ook de pluim- veemarkt wordt er niet beter op. Ren stugge gang met lagere prij- HONGKONG Dinsdag mede altijd" uit het op een „mi provincie Ti in de vorm Toen de cc toe bezetten. R.K. Weeshuis kinderen. 39 wei ger d op v schuldi'gingen zorgsters en brengen. De kloosterzu digd de dood te hebben ver< (vrouwelijke) de zusters wa meisje, dat vrt huis was opge\ De uitgewezer van Belgische, sische nationalil zen deelden Hongkonp mee groot stuk kï waarop haar lettertekens w uur door de s toe moestPn lope van de apenbar Achter haar met het geweer Toen zii 't terrei zitting bereikter lieden beledigen de volwassenen z De kloosterzus durende meer d; gebogen hoofd wanneer weer schuldiging tegei was uitgebracht schouwers aangei balde vuisten op te roepen: „Wij deren wreken." Tegen 't einde welijk „proces" deren voorgeleid; wordt van 21 de Kon. Ned. J ternationale Vak lederschoenen- branche georgam wordt in Wage Maart een tropi dag gehouden, ka zal de Nederlar weck dit jaar geo den van 7 t/m orde komt o.a. de atie in de wereld voederaardappelen volgt gen.-maj gen.-maj. J. Warr geringscommissari: missies voor geor leg inzake de ree' het militair persoi macht. bezoekt Iuchtm Hugh Saunders kele vliegbases in is de hoogste st Iuchtmachtaangele senhower's hoofdk werd de heer secretaris van Sp noemd tot burgem nemuiden is.een 46-iarige chmist aan de boo in de Rotterdamse vallen....... werd een Haagse het uitlokken van jaar gevangenisstr TRAGISCH IN NOORI Kindje onder gelop* NOORDHOEK. jariig kindje van d uit Noordlhoek is voor het oudierMjt een vraohtauto ge wemd'ige kneuzin ge ken linikerarmpje den moest het na huis te Ouden'bosc voerd. EMMELOORD begint ook in Nedi ning terrein te wij sectenbestrijding \i niet alleen mogelijk voordeliger dan d mej behulp van ri. nes. De ontdekking concentrische best len en een verbet) zijn hier wel grot aan. Reeds enkele in de N.O. Polder d besproeiing toegepa bestrijding van de koolzaad. Hiervoor had de directie contact op de N. V. Meteor te die voor dat doel d heeft over een dr. machines. Werden evenwel alleen de uitgegeven gronden dit jaar zullen ook in de N.O- Polder d krijigon hun akkers van insecten te doei Een combinatie vai haas en de N..V. te Emimeloord heef tegenwoordiging vai te or in de N.O. Po genomen, zodat dit tenbestrijding vanui hier op grote schaa vinden. De N.O. Pol dan ook wel zeer b deze bestriidinnowii

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2