SINT PI ETER te Oudenbosch in ernstige mate vervallen radio BEURSOVERZICHT m»iM» 1 1 lllffflfllll muni r i fificfffim v ÜII1III I innumiD iiiiiiti r mrrmiti m m 8 fïfi'lIP! 1 s«fw \m door Otto Bührs Pro VAN NELLE t one Financiën en Economie HET WONDER der liefde Ontluistering van het Paleis Noordeinde'? In 1880: goed! In 1952: hopeloos! Grootscheepse actie kari gebouw redden rne£ Het Internationaal Academisch Instituut - een vaag en onbestemd doel,f n Vil? r Kof van PAGINA 4 WOENSDAG 27 FEBRUARI 1952 Het was in hot laar 1880, dat pastoor Hollomons, een Cister- ciënser uit de Abdij van Bomhem aan de Schelde te België, die de beide parochies Oudenbosch en Oud-Gastel bedient, met een glimlach van voldoening rond de zware muren van zijn nieuwe kerk liep en dacht „Zo is het goed". Deze monnik, die jarenlang in Rome had gestudeerd en in het Brabantse land de bijnaam „de Romein" had gekregen, stond nu weer in zijn zwart-wïtte habijt, dat sterk afstak tegen de heldere kleuren van de kerk tegenover de gevel van een gebouw, dat hij in zijn romeinse jaren zo vaak had gezien, de gevel van de St. Jan van Lateranen. En daarboven welfde zich een enorme koepel, de getrouwe copie van de koepel van de St. Pieter te Rome. Vandaag, zeventig jaar later, loopt er wederom een Cister Ciënser van Bornhem rond de Oudenbossehe kerk. Een basiliek sinds 1912. Hij denkt: „Zo is het hopeloos." Het is pastoor van Heijst, herder van Oudenbosch, dat nog steeds door Bernardijnen tot de Hemelse Vader wordt geleid. Als er grauwe wolken langs de hemel drijven en de zon verstek laat gaan, is er toch nog licht genoeg om het wit van het habijt van de pastoor fel te doen af steken tegen de grauwe vochtige verweerde kerkmuren. „Zo is het hopeloos", denkt de pastoor en laat ziin ogen glijden langs de onttakelde voorgevel, de ka potte beelden en bruine vocht- strepen onder de lekkende goten. Naar de koepel durft hjj nauwe lijks te kijken: ieder ogenblik kan er iets naar beneden komen Restauratie noodzakelijk. De imitatie van de St. Pieter, dit onberedeneerde ideaal van 'n. doodeenvoudige volksdevotie ver keert in een staat van ernstig verval. De in heel het land ver maarde Oudenbossehe koepel kerk moet spoedig worden ge restaureerd. Als men Oudenbosch nadert por trein, ziet men de koepel al van verre. Vanwaar toch zo'n uitzonderlijke kerk in dit kleine Brabantse stadje? Het antwoord krijgt men in het koffiehuis nabij het station, waar men vanachter een kop koffie zijn voelhorens begint uit te steken. De waard is in gesprek met 'n vreemdeling. „Die kerk meneer", zo zegt de waard, „gaat ons veel geld Kosten". Oudenbosch heeft er ziin bijnaam aan te danken: „Het Brabantse Rome". De pas toor, die deze kerk gebouwd heeft, keek niet verder dan zijn neus lang was. Het moest alle- PROGRAMMA, DONDERDAG 28 FEBR. HILVERSUM I (402 M.l: ,700 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; VARA: 8:00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8,45 idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.; 10.35 „Ik weet, ik weet, wat u niet weet"; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Amusementsmuziek; 12.00 Orgel en piano's; 12.25 „In 't spionnetje"; 12.30 Land. en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gram.; 12.50 Financieel week overzicht; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen en gram.; 13.25 Lichte muziek; 13.55 U kunt. het geloven of niet; 14.00 „Dr. Albert Schweitzer", klankbeeld; 14.15 Gram.; 14.25 „De strijd over de Duitse merken", causerie; 14.35 Sopraan en piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugd, uitzending: Regina Zwart: „De brievenbus gaat open"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.30 Lichte muziek; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 AVRO- Allerlei; 19.10 Muzikale causerie; 19.40 Rubriek van Kunst en Cul tuur; 20.00 Nieuws; 20.05 „De vrouw in gezin, maatschappij en staat", causerie; 20.15 Omroep orkest en solist; 21.15 „Sober heid en Woningbouw", discussie; 21.40 Orkestconcert; 22.05 „Dit is mijn lievelingsmelodie", en quête; 22.35 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7 00 Nieuws; 7.15 Ochtend, gymnastiek; 7.30 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Morgengebed en litur gische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten.. 8.15 Gramo- foonmuziek; 9.00 Voor de huis vrouw; 9.40 Schoolradio; NCRV: 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Mor gendienst; KRO: 11.000 Voor de zieken; 11.45 Gramoloonmuziek; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonumuziek; (12.3012.33 Land. en tuinbouwmededelingen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Gra- mofoonmuziek; 13.35 Pianorecital NCRV: 14.00 Promenade orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Strijkkwartet en altviool; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Cellorecital; 166.50 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Metropole orkest en soliste; 18.00 Nieuws; 18.15 Orkestconcert; 18.40 „Op de stelling"; 18.50 Leger des Heils- muziek; 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pasto raal antwoord; 19.20 Vocaal en semble; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Gevarieerd programma; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gra mofoonmuziek; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws en SOS- berichten; 23.1524.00 Gramo foonmuziek. maal net eender worden als in Rome. Op de kapel van „St. Louis", het jongensinternaat, staat ook een koepel, daar is het mee begonnen. Toen kwamen de Zouaven, die hebben hierboven nog op zolder geslapen, vandaar dat deze zaak „Tivoli" heet. Ver derop staat een herberg die „Vel- letri" heet en dan heb je nog „Albano" en „Mentana" Zo wordt men op het spoor ge zet. Archieven en geschiedenis boeken doen de rest. Met een brandende liefde voor het hart van de Rooms Katholieke wereld, kwam pastoor Hellemons naar Oudenbosch. Hij moet 'n gewelde naar geweest zijn, op alle gebied. Medestichter werd hij van de Congregatie der Broeders van St. Louis, en daarvoor alleen al mag men hem zijn vergissing in te zachte zandsteen vergeven, en past hem hulde. Hij was leider van de werving van Zouaven, Neder landse zonen, die hun Paus in ge vaar wisten en te wapen liepen en organiseerde het vertrek der Zouaven. Duizenden kwamen er in de jaren 1863 tot 1870 naar Oudenbosch, om vandaar verder te gaan. De grote Pieter Jong van Lutjebroek kreeg voor zijn vertrek de zegen van deze pastoor Het was in die jaren, dat „de Romein" zijn droom: het nabou wen van de St. Pieter te Ouden bosch begon te verwezenlijken. In 1865 begon hij met de bouw. Burgemeester v. d. Dries van Oudenbosch ook een voorman bij de stichting van, St. Louis schonk hem een koninklijke gift: dertigduizend gulden en Ouden- bosch, nauwelijks bekomen van een zware economische crisis, ging achter het ideaal van zijn herder staan en de giften stroom den binnen, groot en klein. In 1867, toen de Nederlandse Zoua ven in, de slag van Mentana een overwinning bevochten, werd de eerste steen gelegd. De bouw ging voort, de kerk werd 80 meter lang en onder de koepel 68 meter hoog. Het meesterwerk van Mi chel Angelo werd tot in alle details nagebouwd, zestien maal kleiner en toch nog groot, groots en indrukwekkend. Niet mooi, maar kinderlijk eerlijk. Marmer voor de pilaren was te duur, maar met geschikte verf kon men deze edele steensoort nabootsen. Ver guldsel werd goud genoemd en zandsteen moest hardsteen ver vangen. Het voorplein van de erk werd ommuurd, want een colonnade was te kostbaar, maar er kwamen wel beelden op, van zandsteen Op de dikke mu ren en in de nissen werden ook beelden geplaatst.... van dezelf de materie. En in 1880 had Oudenbosch een parochiekerk, zoals er geen in heel het land te vinden was. Altijd werk Sindsdien is er nog veel aan de basiliek gebouwd, getimmerd en geschilderd engerestaureerd. Eigenlijk is de kerk nimmer ge heel gereed gekomen. De nood zaak van onderhoud diende zich te spoedig aan. Zeventig jaren met natte, gure winters en toch tige herfsten, hete zomers en zachte lentes zijn over de kerk gegaan. Zandsteen eist een Romeins ARBEIDER DOODGEREDEN OP BEWAAKTE OVERWEC GELEEN. 26 Febr. Vanmorgen vroeg is de 49-iarige J. C. Hans- sen. die ner fiets van zijn woonplaats Munstereeteen op weg was naar de Cokes-fabriek van de Staatsmiin Maurits op een bewaakte overweg tussen Lutterade en BeekElsloo. die evenwel niet gesloten was. door de electrische sneltrein uit Sit- tard gegrepen en vriiwel on slag gedood Hij werd nog ruim 160 meter meegesleept. Het stoffelijk over schot was deerlijk verminkt. Hanssen was gehuwd en vader van vijf kinderen. Volgens de Ned. Spoorwegen waren de spoorbomen al dalen de toen de man de overweg wilde passeren. 28 Februari H. GABRIEL DEL ADDOLORATA Men kent verschillende pa troonheiligen voor de jeugd: men roemt Aloysius om zijn zuiverheid, men prijst Pancra- tius om zijn heldenmoed, men vereert Maria Goretti om haar standvastigheid. Maar een van de heiligen die vooral nu tot de jeugd moet spreken, zo ge tuigt Paus Benedictus XV in het decreet van de heiligver klaring is deze eenvoudige passionist, die op 24-jarige leeftijd stierf, zonder de gena de van zijn doopsel verloren te hebben. Hij was vooral een toonbeeld van gehoorzaam heid en leert aan de tegen woordige jeugd, die zich emancipeert van alle gezag, dat dit de veiligste weg naar het levensdoel is: zich onder werpen zonder meer aan alle overheid. IN DESERTO klimaatde tijden werden duurder en men kan wel een bij zondere kerk bouwen, maar dan wordt ook het onderhoud een ongewoon karwei. Een, recent voorbeeld: de lin kerbovenhoek van de voorgevel kreeg in de oorlog een voltref fer, de schade was gering. De kosten van herstel bedroegen niettemin 40.000 gulden. Zo' op het eerste gezicht ziet de bezoeker van de kerk geen verval. Hij ziet niets moois, wel veel interessants. Alles is net echt en daardoor min of meer ontroerend, typerend voor de eenvoudige liefde welke tot dit copiëren dreef. Maar bij nader onderzoek ziet men vuile vocht- plekken op het schilderwerk, dat hier en daar bladdert en bol staat. Vochtplekken zijn de zwe ren van de ziekte, welke de Oudenbossehe kerk ondermijnt. Het ergste eraan toe is de, koe pel. De zinken dakbedekking moet worden vernieuwd en de muren zijn gescheurd. Overal verval. „De Oudenbossehe basiliek is niet meer te redden", zeggen sommige Oudenbosschenaren. Het voorplein, waar het Zouavenmo- nument staat, dat ook zijn beste dage gehad heeft, schreeuwt het verval uit over de markt. De heiligenbeelden zijn geschonden, de muren hangen scheef. Zo is het hopeloos...." heeft pastoor Van Heijst gedacht en gezegd, die in de K.A.B. zijn georgani seerd, hebben de koppen bij el kaar gestoken en de pastoor een lijst aangeboden van vrijwilligers die bereid zijn de kerk te res taureren. Toen boden ook de plaatselijke middenstanders hun hulp aan en de boeren en er is nu een comité gevormd, dat zich ten doel stelt de pastoor bij de restauratie te helpen. De harde feiten zijn: dat de kerk beter kan worden gesloopt dan, gerestaureerd. Dit laatste zal veel geld kosten, dat er niet is. Maar men treft in Oudenbosch niet veel mensen, die u gelijk zullen geven. In „Fivoli en „Velletri" en andere koffiehui zen is men het met het wel denkende verstand wellicht met u eens, maar het Brabantse hart protesteert. De Oudebosschenaar zegt: „Kunde net denken: ze zouwe in Hoeven en Gastel en heel de omtrek maar geen ple zier hebben als de koepel om laag kwam." Hoeven en Gastel zijn dorpjes in de buurt waar men van mening is dat „die van Ouwen- bosch net veuls te hoog hebben g'had, altij al. En da' al die Bossche wind nie deugt. Da' blijkt nou wel, nou ze d'r kerk nie eens kunnen onderhouwe". Dat is dan een- locale reden waarom er nooit gesloópt zal worden met instemming van „den Ouwenbosch". Een door slaggevende reden. De stationschef, die voorzitter is van, de plaatselijke K.A.B. zegt, als men in de trein stapt: „Meneer, we timmeren er net zo lang an tot het weer in orde is. Enne.... eerlijk gezegd.... da kan heel lang duren." Dan heft hij zijn pannekoek en van uit een snelle diesel ziet men de grijze koepel kleiner worden en tenslotte geheel uit het ge zicht verdwijnen.... De kwaliteit van deze per fecte Virginia kan gerust met import worden vergeleken. Het succes van Van Nelle! Wijers: 9 pet. dividend en uitkering dividendreserve De goederenwinst gemaakt door J. P. Wijers, industrie- en han- desondernemini ie bedraagt, blij kens het verslag over 1950/'51 bedraagt, over f 10.690.603 (f9.970.006). Na af schrijvingen en voorzieningen resteert een netto winst van f 1.850.117 (f2.189.455). Voorge steld wordt een dividend uit te keren van 9 pet., waarvan 6 pet in contanten en 214 P°t in aande len, waarna f 235-419 resteert voor-.toevoeging aan de divVSnd- reserve, die hiermede f 1,733.226 beloopt. Voorts stelt de directie voor ten laste van deze reserve een uitke ring te doen van f120 per aan deel, waarna f 1 057.866 resteert. Overeenkomstig de verkregen vergunning van het ministerie HET PALEIS NOORDEINDE in Den Haag wordt bestemd als plaats van vestiging van hei Internationaal Academisch Instituut, waaraan al onze Universiteiten en Hogescholen medewerken. In hei Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over dii wets ontwerp wordt nogal wat critiek geoefend op dit voorstel. Men vindt het doel van de I.A.I, „vaag en onbestemd", de kosten worden veel te hoog genoemd, het wordt sterk betreurd, dat het Paleis aan zijn eigenlijke bestemming wordt onttrokl.en en enige leden menen zelfs, dat de»e „ontluistering van het Paleis" de stad 's-Gravenhage de titel van Residentie voor goed zal ontnemen. Er zijn echter ook andere le den. Zij stellen de betekenis van dit instituut voor de wetenschap sterk in het licht, al hebben som migen van hen ook wel bezwaren van geldelijke aard. Het gaat om de eerste plaats om een jaarlijk se uitgave van 500.000 gulden, vervolgens wordt gesproken over vestigin.gs- cn inrichtingskosten van 1.000.000 gulden, het herstel van het paleis zou van het Rijk f 750.000.vorderen, de verdere verbouwing f 850.000. Eerder was al een bedrag van f 1.000.000. uitgetrokken voor herstel der brandschade. Verschillende leden wezen daartegenover op de moeilijke financiële toestand van het Rijk en betoogden, dat vestiging van het instituut te Amsterdam, ook om andere redenen gewenst, goedkoper zou zijn. Met alle waardering voor de bereidwilligheid, waarmede de Koningin heeft ingestemd met wat in 's lands belang werd ge acht, vroegen enige leden zich af, hoe het kabinet tot terbeschik kingstelling van het paleis heeft kunnen komen. Afgezien van de vraag, of andere paleizen de taak van het paleis aan het Noordeinde voldoende kunnen overnemen, is een traditie van eeuwen hier in het geding. Juist dit paleis, waarvoor en waarin de eenheid van Oranje en het Nederlandse volk bij ontelbare gelegenheden tot uiting is geko men, staat thans te worden om gezet in een studenten-internaat. Hebben de regering en de ge meente 's Gravenhage wel vol doende bedacht, dat deze daad van ontluistering van het paleis het definitief opgeven van 's Gra venhage als Koninklijke Residen tie zou kunnen medebrengen? van financiën moet deze uitke ring voor een bedrag van f 100 «edaan worden in gewone aan delen a pari en voor f 20 in geld. Totaal wordt dus uitgekeerd f 125 in aandelen en f 53.50 in geld (na aftrek van dividendbelas ting). In het verslag wordt verder ge zegd, dat de onderneming de ge volgen ondervond van een ach teruitlopen van de verkoop in 't laatste kwartaal. Een groot aan tal afnemers bleek niet in staat de tijdens de hoogconjunctuur gesloten koopovereenkomsten na te komen en men moest genoegen nemen met gehele of gedeelte lijke annulering van deze over eenkomsten, waardoor de goede renvoorraad tot een hoger bedrag opliep- De inmiddels ingetreden daling van de prijzen, -vorderde eveneens ePn hoger bedrag aan afschrijvingen. Desondanks is de goederenwinst hoger dan in het voorafgaande boekjaar, hetgeen te danken is aan de belangrijke toeneming van de verkoop naar hoeveelheid. De stijging der ex ploitatiekosten kon niet geheel door de hogere goederenwinst op de vergrote omzet worden ge dekt. zodat het eindresultaat bij dat van vorig jaar achterblijft. Samenwerking tussen D.A.F. en Ford? Op verzoek van het ministerie van Economische Zaken onder zoeken teahnici van Van Door- ne's automobiel-fabrieken te Eindhoven en de Ned. Fordfa briek te Amsterdam wegen om tot samenwerking voor het uitvoeren van toekomstige defensie-orders te komen- Bossche burgerzinlening ©vertekend De Bosse burgêrzinlening ad één millioen gulden voor de bouw van 100 huizen is een vol ledia succes geworden. De lening is thans geslotpn en met bijna f 40.000 overtekeiad. Onrust op Sumatra onder ondernemingsarbeiders De commissaris van de Sarbu- pri (vakvereniging van onderne- mingspersoneel) in Zuid-Sumatra paruhar, heeft verklaard, dat on der het personeel van de onder nemingen onrust heerst die waar schijnlijk deze maand tot 'n cri sis zal komen. De heer panhar schreef dit toe aan de slechter wordende verhouding tussen de werkgevers en werknemers. Hij verklaarde, dat de werkgevers de overeenkomst voor sociale voorzieningen met de arbeiders hebben geschonden. Zo is tot dus ver de overeenkomst inzake de oprichting van scholen voor kin deren van onclerneirningsperso- neel op 21 October 1951 getekend nog met ten uitvoer gelegd. Verder hebben de werkgevers dit jaar verzuimd eeri gratifica tie uit te keren en de lonen te verhogen. N.V. Bierbrouwerij ,,De Drie Hoefijzers" In het verslag over het boek jaar 1950/51 van de N.V- Bier brouwerij „De drie hoefijzers" wordt gezegd, dat men over de bereikte resultaten niet ontevre den is. Weliswaar is het totaal omzetcijfer in het binnenland ongeveer constant gebleven, doch er is onmiskenbaar een tendenz tot stijging aanwezig. Toch blijft het bierverlbruik hier te lgndtè uitzonderlijk laag. Het financiële rendement verbeterde ten aan zien van de binnenlandse sector door de ingetreden algemene prijsverhoging en de ingegane bescheiden accijnsverlaging. De winst ter verdeling bedraagt volgens de balans 835-457 gulden met inbegrip van het saldo ao po ad f 263.421). Hieruit ontvan gen aandeelhouders 8% dividend terwijl op de («prichtersaandelen f 322.69 per aandeel kan worden uitgekeerd en een bedrag van f 264.426 op nieuwe rekening zal worden overgeboekt. AMSTERDAM, 26 Febr. Na de vaste stemming van gisteren, die met name de internationale industriepapieren omhoog dreef, was men vandaag benieuwd hoe de markt zich zou houden. De opening was amper prijshou dend, doch na enig zoeken kreeg een gunstig sentiment de over hand en al spoedig was het niveau van de internationale industrie waarden vrijwel gelijk of iets hoger dan gisteren. Ter Beurze meent men, dat de ge wijzigde arbitrage voorschriften van de Nederlandsche Bank de verkoopdruk voor deze papieren wel niet geheel wegneemt, maar in ieder geval belangrijk redu ceert. Olies bleven op 287 3/4 practisch onveranderd evenals Philips op 152 i/i. AKU daar entegen boekte een koerswinst van V/z punt en ook Unilever waren iets hoger. Aandelen Wijers werden geadviseerd op 173 (170) in verband met het dividendvoorstel van 21 pet. waarvan lV/2 pet. in aandelen. Op de Scheepvaartafdeling was de ondertoon niet ongunstig, maar de koersen van de voor naamste papieren wijzigden zich niet. Voor aandelen Holland Amerika lijn volgde een goed herstel tot 1721/4 (171), dus slechts een fractie beneden de koers van eergisteren (173), Bij de Indonesische Fondsen ging de belangstelling ditmaal voornamelijk uit naar de incou rante soorten. Aandelen Indo nesische spoor werden in open hoek verhandeld, waarbij, in na volging van de obligaties die gisteren en vandaag totaal circa 4 punten avanceerden, een lichte verbetering ontstond. Ook de In donesische tram obligaties wa ren aan de vaste kant. Van de leidende cultures bleef Amster dam Rubber op PA1/ onveran derd, de meeste Tabak- en Sui kerwaarden echter moesten een kleinigheid prijsgeven. Op de Staatsfondsenmarkt blijft de situatie de laatste tijd van dag tot dag hetzelfde en ook nu bleef de conversielening 1947 ongewijzigd op 84. Ameri kaanse waarden namen de iets flauwere stemming van gisteren onveranderd over, zodat het agio opnieuw een kleinigheid achteruit liep en op 5 5/8 (5 7/8) werd getaxeerd. Dollar-obligaties practisch onveranderd. Uit de vele ramen van de Rijksverzeke ringsbank, een der hoogste gebouwen van de hoofdstad, straalt in de stille winteravond een hel der licht. Zoals be kend, is de Rijksver zekeringsbank in sa menwerking met de 24 Raden van Ar beid in ons land, het uitvoeringsorgaan van een aantal so ciale wetten. Zij heeft onder haar beheer een bedrag van ruim een milliard gulden, een kapitaal, dat is samengesteld uit de premies van werkgevers en werknemers. Jaarlijks wordt 270 millioen gulden uitgekeerd. De grootste hoogte van het gebouw dat in November 1939 is voltooid volgens een ontwerp van architect ir. D. Roosenburg, is 43 meter de, grootste lengte 9B meter, terwijl het gebouw aan de ApoUolaan, dat ingericht is volgens begrippen van de moderne zakelijkheid, een totale inhoud heeft van 83.300 m3. Het gebouw is ruim en licht en heeft, zoals de foto toont ,een groot aantal ramen: in het gebou wencomplex is 6.600 vierkante meter glas verwerkt. In het ring archief, het lage gedeelte om het gebouw heen, zijn 55 millioen rentekaarten gearchiveerd. ISS«B*«8 |j K lllJMffliMti FEUILLETON 23) Hij ontwaakten met de klank van lachend» stemmen in zijn oren en toen ihdj zijn oger» uit wreef, vernam hij een geluid, dat hem doodangst aanjoeg. Er liep iemand door het moeras dichtbij ziin schuilplaat®, Hii hoorde een plas en vervolgens een hardigrondige krachtterm. Hii lag doodstil, maar de voet stappen kwamen dichterbij, rui- soheiKd in het riet naibii ziin schuilplaats, toen week het riet eensklaps uiteen en een man, in de uniform van gevangenisbe- waker keek op hem neer. De man d'roeg een geweer en op dat mo ment waande Juan Calbados zich verloren. Toen kwam er eeri glans van herkenning op het ge laat van de bewaker. U monsieur? fluisterde hij verrast. Blijf doodstil liggen. Hii knipoogde glimlachend, lier. toen het hoge riet uit ziin hand glippen, keerde zich terzijde en liep verder. Toen cte stappen zich verwijderden kon de vluch teling zijn oren nauwelijks gelo ven. Hii had de bewaker her kend' als iemand, die hem ver- schillen'V. maten vriendelijkheid had betoond en voor wie hii uit dankbaarheid een klein portret had geschilderd, om naar zijn meisje in Pariis te zenden, maar het was niet aan te nemen, dat de man zijn ontsnapping ooglui kend zou toelaten. Toch was dit, zoals bleek bet geval. De voet stappen stierven weg, de roepen de stemmen werden onhoorbaar en later op de middag werden de schildwachten op de heuvel teruggetrokken. Hii wachtte tot een uur vóór zonsondergang en verliet toen zijn schuilplaats. De vallei was doodstil er» hii vermoedde, dat de vervolging verder was gegaan over de heuvel, waar de schild wachten geposteerd waren ge weest. Hii meende, dat het geen nut 'had die kant uit te gaan, aangezien het meer dan waar schijnlijk was, dat hii bii het overtrekken van de heuvel regel recht in de armen zou lopen van de mannen, die naar hem zoch ten. Hii besloot d'e richting van de vallei te volgen en voort te gaan naar de kant van de plantage, die 'hii had opgemerkt want hii had ondraaglijke honger en niet tegenstaande het risico, dat het naderen van menselijke woon plaatsen meebracht, was het noodzakelijk voedsel te kriigen. Eerst was het gaan tameliik moeilijk, toen sloeg hii een nauw voetpad in, volgde dat en kwam. totaal onverwachts, terecht bii een inboorlingenhut. Er stond een Kanakavrouw aan de deur en vóór hii zich kon terugtrek ken, had ze hem reeds gezien. Hij aarzelde een ogenblik en stapte toen naar voren. Ik heb honger, zei hii in het. Frans. De vrouw keek haastig om zich heen ging toen zonder een woord de hut in en kwam even later terug met een bord maïspap. Hii bedankte haar enr begon te eten met de ruwe houten lepel, dien ze erbii had gebracht. Hij had dit eenvoudige maar bevredigen de maal half voltooid, toen een voetstap hem deed omkijken. Een blanke man, aan zijn kle ding kennelijk een planter, stond tien meter van hem af, hem- met nieuwsgierige ogen aan te kijken. In de veronderstelling, djt dit hat einde was van ziin avontuur, maakte hii aanstalten bord en lepel neer te zetten, maar de nieuw-aangekomene zei: Neen monsieur, beëindig uw maaltijd. Ik kan begrijpen. dat u erge honger hebt. De stem van de man was rustig en er lag een vriendelijke klank in. Zich afvragend wat het slot zou ziin, beëindigde Juan ziin maal en keek de man toen vra gend aan. Ik veronderstel, dat u me nu terug zult brengen naar de gevangenis. De hemel verhoede dat, was het snelle antwoord. Ik heb een man op dp driesprong gezien en u ziet er niet naar uit, alsof u honderd a tweehonderd zweep slagen zoudt kunnen overleven. Dan Kom mee, monsieur, en vët- tel me uw geschiedenis. Verwonderd ging Juan Caibados met de man mee en terwijl zii naast elkaar langzaam het dal doorliepen, vertelde hii op ver zoek van ziin metgezel de ge schiedenis van ziin veroordeling eni zijn ontsnapping. Dp man luisterde aandachtig: tenslotte knikte hij. U hebt pech monsieur; maar wellicht kan ik iets doen om die te verminderen. Luister. De speurders zijn de heuvel over gegaan. Ze denken, dat u het eiland doortrekt, maar vanavond' moet u teruggaan naar Noumea. In deze kleren? Laat d'e zaak van de kiepen maar aan mii over en eveneens de kwestie van het nodige geld. In het donker moet. u du-s terug gaan naar Noumea. Zè zullen u daar niet zoeken in'het hol van de leeuw. Er ligger» schepen van uw landgenoten in de haven. Zii zullen u helpen.- want zeelui heb ben een medelijdend hart en u zult in staat ziin terug te keren naar uw eigen land als vrii man. Juan keek verwonderd naar de man, die aldus voorstelde ziin weldoener te worden. Waarom doet u dit, mon sieur? vroeg hii plotseling. Omdat ik ook een vogel in de kooi ber» geweest! Ja, ver volgde hii, in antwoord op de ongelovige blik van de ander, ik heb een paar slechte jaren op lie Nou doorgebracht. Ik ben, zoals u wel vermoedt maar wei gert te geloven één van de vrij gestelden. Het is mii toegestaan vr;i op Nieuw Caledonië te le ven. maar ik mag het niet verla ten en als u gaat, zult u dus ge lukkiger ziin dan ik. Maar kom, monsieur, wii moeten ons haas ten. De uren van duisternis ziin aanstaande en voor u ziin ze zeer kostbaar. Zii versnelden hun pas de val lei door en bereikten nu het huis, weliks dak de schilder van het moeras uit had opgemerkt. De eigenaar ervan ging voorop d'oor een plantage, betrad een weelderige wildernis van bloe men en toen zii er aan de an dere kant uit kwamen, bevond de artist zich voor een venster, dat tot aan dp grond reikte. Wordt vervolgd) Tin, het i herbewa langrijke wordt i mate ge populair* Porthtowe Af en to grondzee dat het z zeeboden woeld, zc procent mannen tinhouder wassen h water, 1 aangevoe tin zakt r De Provi: voorzittersc behandelin hoofdschot' stel inzake kwam, noi geven, doe van de Co: Bij het v fractie n.l. vragen gest had toegeze bezien; de echter een woording, v zich bereid bat werd d de zomerzit Toen dit werd dit o door de Sta sproken, da dat de voor de volgende te hameren; vental voor; merkt de ha leden het in ofschoon er over de doe het woord h kregen zij 1 kans. De vergad gens geen s nissen op brachten de deel in de kamer door, weer te verl; stel aan de aandacht opc Bji een v< van het bijz* bestuur voor slag, welk vi afzonderlijke de polderged vaargebied v niet-vaargebii kwam Mr. v. dische bezwa; terugwerken* '52 te doen Braakman ji dat een einde vaardige situ van harte tc het bezwaar -i dat de begro slag hierop Het voorstel--* ziging te doei der door Ged tijdstip, werd verworpen, w conform were Tot de voo merkt de har ren, behoorde nen van een s in de stichting lagere tuinboi Ook het voor; van de Ver. t het Landbouw met een bedr; een te stichte voor de neut: bouwschool te aldus de hami Sul De Volkshoj kreeg voor 19E f 5.090.—. De gemeente subsidie van f ratie van een 1 stukken in hi seum, het dri tigheid", waz f 2.500 hebben het Rijk 50 pet Haarlem een t zijnde 10 pet. restauratie van stellende „De miate". Het subsidie „De Provinci dienst voor Die land", groot f f 40.000.verh aan het Conce sterdam were f25.000 tot f 4C enige discussie, voorstel t.a.v. Opera stuitte o meeste statenh V.V.D. en Prot. de Roos en Mr, den de verhoj hadden n.l. gea< op het verzoek beschikken. I (K.V.P.) zag hi de provinciale vendien geen m dit instituut he subsidie van f hoorlijk. Het 1 de subsidie tot gen, werd met men verworpen betreffende cüt dat de „NeeL van bijleg is; b tatierekening, d: had van fl.71( instituut met eei millioen, bijeeng Provincie, 'de vi ten, radio, and- particulieren. A; f 436.500 ontvan wordt geraamd. Voorts beslote deelneming aan voor de in 1953

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4