Grote uitslaande brand woedde in tehuis voor ouden van dagen NATO-marines treffen elkaar deze zomer in dertig oefeningen Russische militairen vluchten uit Oost-Duitse garnizoenen DAGBLAD VOOR ALKMAAR „Westerlicht" te Alkmaar een prooi der vlammen Politie te Bristol deed gruwelijke ontdekking Overleg met Indonesië afgebroken EN OMGEVING Griezelige vondst in Bristol Zes brandweren de gehele nacht in touw; 250 ouden van dagen dakloos KONING LEOPOLD op ontdekkingsreis Haile Selassie's troon keert terug Amphibie-strijdkrachten zullen de kusten bestormen Koning Boudewijn protesteert Britten in West-Berlijn hebben asyl verleend FELLE BRAND bij Hema in Haarlem Britse regering vraagt f 500.000 - Indonesië ontkent infiltratie Sir Oliver Franks weigert benoeming Spionnage-complot in Griekenland Consternatie in Labour Indonesische handel met Sovjet-blok De beperking van kaasimport in U.S.A. Tot na kabinetsformatie in Djakarta? HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VANHEDEN Pagina 1 Donderdag 28 Februari 1952 46e Jaargang No. 12411 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 (Van onze verslaggever) Het prachtige gebouw „Westerlicht" in de Alkmaarder Hout, tehuis voor circa 250 ouden van dagen, is vannacht voor een groot deel een prooi der vlammen geworden. Brandweren uit Alkmaar, Bergen, Heiloo, Langendijk, Koedijk en Beverwijk zijn de gehele nacht in de weer geweest om van het grote gebouw te redden wat er te redden viel. Zij konden echter niet verhin deren, dat de twee bovenste verdiepingen van de Westelijke vleugel en van de hellt van het hoofdgebouw uitbrandden. Om kwart over een werd de brandweer van Alkmaar gealar meerd en tegen twee uur waren alle bewoners, die uit hun slaap gewekt moesten worden, in vei ligheid gebracht. Onder leiding van de directeur van de Genees kundige Dienst dr. Loyenga wer den alle oudjes met medewerking van het personeel van het tehuis en omwonenden alsook met be hulp van Rode Kruis-colonnes en de brandweer uit het brandende gebouw gehaald en ondergebracht in de beide ziekenhuizen en Huize „Voorhout". Hoewel het soms wel enige moeite gaf de oude mensen naar buiten te krijgen sommigen deden, eenmaal buiten, weer pogingen het brandende gebouw binnen te gaan om iets van hun bezittingen te redden slaagde men er toch in. zonder dat van enige paniek sprake was alle be woners tijdig te evacueren. Lange tijd verkeerde men nog in het onzekere of alle bewoners wel in veiligheid gebracht waren, doch in de nanacht kon geconsta teerd worden dat allen er het leven hadden afgebracht. Een groot aantal bewoners ech ter is in deze nacht al zijn bezit tingen kwijtgeraakt. Zoals gezegd zijn van de helft van het gebouw de twee boven ste verdiepingen uitgebrand, ter wijl het overige gedeelte enorme waterschade heeft geleden. NAAR DE OERWOUDEN AAN DE ORINOCO BRUSSEL Koning Leopold en zijn gemalin zullen zich mor gen in Lissabon inschepen op het Nederl. „Almdijk", dat oj5 weg is naar Cuba. De koning zal zich voegen bij een FransColumbi- aanse wetenschappelijke expedi tie naar de bronnen van Orinoco en Amazone, die onder leiding staat van de Fransman Alain Cheerbrant. Deze heeft reeds twee jaar in de oerwouden van de Orinoco vertoefd, en een lezing die hij daarover in het paleis van Lae- ken te Brussel heeft gehouden, zou de koning zou hebben ge boeid, dat hij besloten heeft deel te nemen aan een nieuwe expe ditie, waarbij filmopnamen zul len worden gemaakt van het le ven van de stammen der Piaroa's en Guahariho's, die geen vuur kunnen maken en leven van rup sen en aarde. Guerillaleider gedood op Malakka SINGAPORE (Reuter). Bij een gevecht in de Maleise jungle is de Chinese guerillaleider Ah Peng, op wiens hoofd een prijs van tienduizend dollar was ge steld, doodgeschoten. Aanvankelijk stond de Alk- maarse brandweer alleen voor de zware taak het vuur te be dwingen, Men dacht het eerst zonder hulp te kunnen redden, doch al spoedig bleek, dat dit niet mogelijk was. De lange zol derverdieping van de Westelijke vleugel werkte als een schoor steen en doordat op deze verdie ping grote voorraden ongebruikt huisraad en andere goederen waren opgeslagen, vond het vuur daar gretig voedsel. Toen vond men het tijd, de brandweren uit de omtrek te waarschuwen. Bergen was het eerst ter plaatsp en kon de Wes telijke vleugel aanpakken, na eerst enige tijd bezig te zijn ge weest uitbreiding van de brand in het hoofdgebouw te voorko men. De geweldige vlammenzee NAPELS (A.P.) De troon van Haile Selassie, die tij dens de Italiaans-Abbessijnse oorlog van 1935'36 haar Italië was gebracht, keert naar Abbessinië terug. De troon is aan boord van het Italiaanse schip Tripoli- tania naar Djibouti vertrok ken. Van Djibouti zal de zetel over land naar Addis Abeba worden gebracht. Behalve de troon gaan ook 15 kisten met andere „sou- veniers" naar Abbessinië terug. In de kisten bevinden zich o.m. het bed van de Keizer, schilderijen, uniformen en andere voorwerpen die aan de Ethiopische monarchie toebehoorden. laaide steeds weer op en de wijde omgeving het gebouw ligt midden in de Alfcraaarder Hout werd fantastisch ver licht. Een dichte vonkenregen dwarrelde door de lucht. De wind was betrekkelijk gunstig. Bij een Westerstorm zou onge twijfeld het gehele gebouw er aan gegaan zijn. Tegen half vijf kon gezegd worden dat het vuur bedwongen was doch het na blussen vorderde nog veel tiid. Het gebouw zal zeker de eer ste tijd onbewoonbaar zijn, zo dat Allernaar voor het grote pro bleem staat, hoe ci-rca 250 oude mensen te 'huisvesten. Op het terrein van de brand waren de burgemeesters van Alkmaar en Bergen aanwezig. Ook van de zijde van het pu bliek was er enorme belangstel ling. (Vervolg op pagina 2) 's-GRAVENHAGE Een omvangrijk programma van meer dan dertig maritieme en amphibische oefeningen voor de zeestrijd- krachten van de landen van de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie is thans opgesteld. De oefeningen, die dit jaar reeds in de Engelse wateren en de Middellandse Zee werden gehou den, behoren tot dit programma, dat zich uitstrekt over het ge hele jaar 1952, met als hoogtepunt de zomeroefeningen. Het programma 0mvat verde- Te dien einde zal -n groot aan- diging van convooien, anti-onder zeebootoperaties. miinenleggen en mijnenvegen bombardementen en amphibische oorlogvoering. Aan de manoeuvres en oefenin gen zal worden deelgenomen door Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten, de Europese lan den aan de kusten van de Atlan tische Oceaan en de bij de Noord- Atlantische gemeenschap aange- slotpn landen aan de Middelland se Zee. Er wordt verwacht, dat de landen op grotere schaal zul len deelnemen dan jn voorgaan de jaren. Ten Westen van Groot-Brittan- nië, in het Kanaal en in de Noord zee zal in Juni een grootscheepse koopvaardij'bescherimingsoefening worden gehouden, die de belang rijkste oefening wordt van 't jaar. Zij wordt aangeduid als „Casti- nets" en zal, naar men aanneemt de meest vérgaande van de in dit gebied gehouden Noord-/1- lantische oefeningen zijn, en te vens ook de doeltreffendste op operationeel gebied. tal oorlogsschepen van verschil lende landen samenkomen, waar onder schepen van Frankrijk, Ne derland. België, Noorwegen, De nemarken, Groot-Brittannië en wellicht ook de Verenigde Staten. Bij deze oefeningen zijn con vooien in de kustgebieden en pp de Oceaan betrokken, terwijl vliegtuigen van vliegkampsche pen en walbases eveneens een belangrijke rol spelen. BRUSSEL (AP) Het Socialis tische dagblad „Le Peuple" heeft gisteren bekend gemaakt, dat de chef van het kabinet van Koning Boudewijn een bezoek heeft ge bracht aan de Britse ambassadeur in België om te protesteren tegen de Britse Derscommentaren over Boudewijn's beslissing zich te ont houden van bijwoning van de be grafenis van Koning George. BONN (A.P.) Een paar Russische officieren zijn gearresteerd Dmdat enkele hunner manschappen individueel uit garnizoenen in Oost-Duitsland naar het Westen gevlucht zijn, heeft de Britse controlecommissie bekend gemaakt. Een Russische sergeant- majoor is politiek asyl verleend nadat hij geweigerd had naar zijn eenheid in de Russische bezettingszone terug te keren. Hij was de zesde Rus uit het garnizoen van Gross Glienicke (vlak bij West-Berlijn), die in de afgelopen anderhalf jaar deser teerde, aldus de Britten. De 38-jarige sergeant-majoor Nikifor ïimoyeyvedch Novosyl- chenko besloot naar het Westen te vluchten toen hij in het najaar tijdens een verlof zag hoe de toe standen in Rusland waren. De boerderij van zijn ouders 4.5 hectare groot en bij Smolensk gelegen was jaren geleden ge collectiviseerd. Na in de oorlogsjaren dienst plichtig geweest te zijn. had hij zich in 1945 als beroepssoldaat gemeld. Novosylchenko zei van de vo- Op Schiphol keerden opnieuw elf Neder landse Korea-vrijwïl- ligers in ons land te rug waar zij werden begroet door majoor B. da Costa, die de medaille „Voor Recht en Vrijheid" uitreikte o.a. aan de soldaat J. R. Markus uit Dok- kum (rechts). rige ontvluchtingen uit zijn gar nizoen af te weten. Onder de troepen in Gross Gliennecke wer den anti-communistische pam fletten verspreid, zei hij. Op 9 Februari kreeg hij verlof het militaire tandheelkundige centrum te Potsdam te bezoeken. Hij stelde zich toen in verbin ding met het West-Berlijnse co mité voor hulp aan Russische vluchtelingen, dat hem adviseerde bij de Engelsen asyl aan te vra gen. Na zijn vlucht verklaarden de Russische autoriteiten dat hij ontvoerd was Zij verzochten hem te mogen ondervragen, maar de Russische officieren, die de on dervraging uitvoerden, slaagden er niet in hem te bewegen naar zijn eenheid terug te keren. Meer wijn voor de troep PARIJS (A.P.). De drank commissie van de Nationale Ver gadering heeft een voorstel goed gekeurd, -waarbij voortaan aan de Franse soldaten driekwart liter (i.p.v. een halve liter) wijn per dag verstrekt wordt. In de afgelopen nacht heeft een felle brand aanzienlijke schade aangericht in het grote pand van de HEMA in Haarlem, waar tot half twaalf gisteravond was over gewerkt ter voorbereiding van een speciale reclame-week. De brandweer bestreed de vuur zee met zes stralen. De brand is in een etage ontstaan, maar toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen al tot de nok van de gevel en hadden zich via een trap een weg naar de lunchroom gezocht. Zeilscjiip gezonken KOPENHAGEN (RB.) Het Deense schip „Tatra" heeft gis termiddag in de Sont een aanva ring gehad met het oude Skagen- se zeilschip „Oeresund". Het zeil schip is na de aanvaring gezon ken. De reddingboten van Hel- singoer zijn uitgevaren, doch hebben nog niet gemeld of over levenden zijn opgepikt. KOSTEN BEGRAFENIS VAN KONING GEORGE LONDEN (AP) De begrafe nis van Koning George heeft 500 000 gulden (58.000 pond) ge kost. De regering heeft de reke ning aan het parlement voorge legd en verzocht het benodigde geld er voor te voteren. In het totaal bedrag is inbegrepen 8.00S pond voor het verblijf van de koninjdijke en overzese gasten, huur auto's en kosten treinver voer. De grootste post, 35.750 pond, was, die voor de troepen onderdelen die aan de plechtig heden deelnamen (hierbij is niet hun soldij inbegrepen). BRISTOL (A.P.) De politie heeft gisteren een inval gedaan in een oud huis aan de smalle Somerset street en daar een gruwelijke ontdekking gedaan. In een kamer, waarvan de deu ren op slot v/aren en de ramen geblindeerd, vonden zij een man van ongeveer 40 jaar, in een hoek gedrongen. Hij was vrijwel ontkleed en had een baard van bijna een meter lang. Zijn haar hing over zijn schouders. Hij stootte onsamenhangende klanken uit. In alle twaalf kamers van het huis lag dik stof. De prachtige meubels waren vermolmd en vie len in elkaar. Overal trof men honden, katten, duiven, pape gaaien en kanaries aan. In een van de kamers lag een matras, volgestopt met bankbiljetten en muntstukken. In een kamer op de bovenver dieping ontdekte de politie de bewoonster van het huis, de 84- jarige juffrouw Louise Tucker, wier kreten moord, moord", de aanleiding waren geweest tot de inval. Waarom? De politie deelde mee. dat noch de vrouw, noch de man konden zeggen, hoe nu eigenlijk precies de situatie was Bij onderzoek bleek het vol gende: Louise had jarenlang met twee ongetrouwde zusters Clara en Rose in het huis gewoond. Bijna 30 jaar geleden was er een jon gen bij hen komen inwonen. Vol gens de buren was deze jongen een neef van de zusters. Zijn naam was Harry Tucker. Harry ging in het begin naar school, doch werd daar al spoe dig afgenomen. De buren hadden hem sindsdien nooit meer gezien. De zusters hadden met nie mand omgang. De leveranciers zetten de groenten, kruideniers waren en melk op de stoep. Het vorige jaar was Clara overleden en enkele maanden later Rose. De politie heeft de man naar een krankzinnigengesticht ge bracht, waar men vaststelde, dat hij abnormaal was. DJAKARTA, 27 Febr. (A.P.). In een officiële verklaring wor den vandaag de Nederlandse persberichten van Indonesische infiltratie in West-Nieuw-Guinea gekwalificeerd „als een ver draaiing en overdrijving van de feiten". In de verklaring wordt gezegd, dat een groep inwoners van het eiland Gebe, dat Indonesisch ge bied is, kortgeleden „naar het eiland Gak, dat aan West-Nieuw- Guinea behoort, ging om hun tuinen te inspecteren. „Zij werden gevangen genomen door 40 Nederlandse soldaten, die gesteund werden door twee oor logsschepen, een vliegtuig en een motorboot. Drie personen wisten te ontsnappen". Louise bevindt zich op het ogenblik in een tehuis voor be jaarden. Volgens een verzorgster mompelt zij voortdurend „Waar is Harry, waar is Harry?" De politie heeft niet kunnen ontdekken, waarom de oude vrouw „moord" heeft geroepen. OTTAWA. Lester Pearson, de Canadese minister van Buiten landse Zaken heeft officieel be kendgemaakt, dat de Engelse am bassadeur in de V.S., Sir Oliver Franks, geweigerd heeft de func tie van secretaris-generaal van de N.A.V.O. te aanvaarden. Morgen of Zaterdag zullen de plaatsverv. ministers van de lan den van het Atlantisch Pact bij eenkomen om na te gaan wat er thans dient te geschieden. Pear son zelf zal waarschijnlijk de functie eveneens weigeren. Volgens de „Daily Mail" was Sir Franks geprikkeld omdat men hem niet tevoren had geraad pleegd. Bovendien verlangt hij er naar het officiële leven vaarwel te zeggen zodra zijn ambtstermijn in Washington is verstreken. Het eens zo fraaie „Wester licht" tijdens de zware brand. ATHENE. De openbare aan klager van de Griekse Krijgsraad heeft Woensdag twaalf maal de doodstraf en elf maal levenslang geëist in een proces tegen 21 mannen en 8 vrouwen die ervan beschuldigd worden, deel te heb ben uitgemaakt van een spion nage-complot dat Griekse mili taire geheimen doorgaf aan de Russische satellietstaten. Zes verdachten zouden moeten worden vrijgesproken wegens ge brek aan bewijs; twaalf anderen w.o. de secretaris-generaal van de Griekse comm. partij Nicholas Zachariadas zullen, later bij ver stek veroordeeld worden. SUKARNO SPRAK MET AUSTRALISCH AMBASSADEUR 's GRAVENHAGE (Radio Indo nesië) President Sukarno heeft dezer dagen de Australische am bassadeur, de heer Hood ten pa- leize in audiëntie ontvangen, zo meldt het dagblad „Merdefka". Het is niet beleend, wat 't onder werp van gesprek is geweest, maar aangenomen wordt, dat het onderhoud verband hield met de Australische houding ten aanzien van het vraagstuk Irian. LONDEN (AP) Parlemen taire waarnemers in Londen zijn over het algemeen van mening, dat liet Woensdag in 't Lagerhuis gevoerde debat over de buiten landse politiek verstrekkende ge volgen zal hebben. Aan de eenheid v>n de Labour- fractie werd namelijk een gevoe lige klap toegebracht. Volgens goed ingelichte zegslieden waren de minder belangrijke Labourle- den niet eens volledig op de hoog te van de buitenlandse politiek van hun eigen partij, zodat de onthullingen van de Britse pre mier gisteren grote consternatie verwekten- In verschillende Britse bladen wordt intussen voorspeld, dat Aneurin Bevan van deze situatie waarschijnlijk gebruik zal maken om meer in het openbaar naar de macht in de Labourpartij te grij pen. DJAKARTA (A.P.). Binnen enkele weken zal een vooraan staande Indonesische autoriteit vertrekken naar Oost-Europese landen achter het ijzeren gordijn om de handelsmogelijkheden te bestuderen. Hij is dr. Asmoean, hoofd van het directoraat van het ministe rie voor economische zaken voor de buitenlandse economische be trekkingen. Asmoean is op het ogenblik in Nederland en maakt deel uit van de Indonesische de legatie die de kwestie Nieuw- Guinea en de Ned.-Indonesische Unie bespreekt. WASHINGTON (AP) De senaatscommissie voor het bank wezen heeft voor de tweede maal 'n wetsontwerp goedgekeurd om dat gedeelte van d.e wet op de defensieproducten in te trekken, waarin gesproken wordt over de beperking van de importen van kaas en andere zuivelproducten. De commissie had het ontwerp reeds eerder goedgekeurd, maar de senaat, wilde er zijn fiat niet aan geven en zond het terug. Bij de besprekingen, welke sinds 15 Januari j.L tussen de Indo nesische missie en de Nederlandse interdepartementale com missie in Den Haag worden gevoerd, heeft een intensief overleg plaats gehad en werden op verschillende terreinen reeds voor lopige resultaten bereikt. gewekt door dezer dagen in de pers verschenen berichten over een bepaald voorstel, dat van .Nederlandse zijde, inzake de op lossing van de hier te lande ver blijvende Aniibonese ex-KNIL- miiitairen aan de Indonesische missie zou zijn gedaan, wordt nog medegedeeld, dat een zodanig voorstel niet is gedaan, noch Thans is de Indonesische missie in verband met het aftreden van de Indonesische regering terugge roepen. Zodra een nieuw Indone sisch kabinet is opgetreden, zullen naar te verwachten is, de beide regeringen zich verstaan omtrent (je hervatting der besprekingen. Ter voorkoming van misver stand, dat zou kunnen worden tersprake is gekomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1