Brandin„WESTERLICHT" eiste twee mensenlevens BEVA-UON SPE E. H. O. V.-CONCERT B. en W. geven bouwbeleid niet graag uit handen De Voor woningbouwvereniginqen voelen zii niet zo erg veel Boeken worden tegenwoordig met meer overleg gekocht AANBESTEDING TE BERGEN G.J.I 73-jarige vrouw en 84-jarige weduwnaar kwamen om KAMGAREN COSTUUMS vanaf AGENDA Twee interessante noviteiten Jeugdconcert werd zeer druk bezocht NYLONS GERARD WORM Gemeenteraad Bergen Bevolking wordt gemechaniseerd geboekt Betere genre vindt grotere aftrek Bevolkingsonderzoek moét slagen ir fat. ypma in het Ned Nette jon Winkelju leerl.verk beschaai Wc Lange NYLOi STC TAILLi ST( Fir PAGINA 2 VKIjÜAG 29 1-bbRUARI 1952 ALKMAAR. De nachtelijke brand in Westerlicht heeft twee slachtoffers geëist. Gistermorgen om half twaalf werd het stoffelijk overschot van de 73-jarige mevrouw Blom in haar slaapkamer op de derde verdieping gevonden en nog geen twee uur later ontdekte men in het aangrenzend slaapvertrek de stoffelijke resten van de 84-jarigc weduwnaar j. Kwantes, geboortig uit Assendelft. De slaapkamers van het echtpaar Blom en de heer Kwantes lagen op de derde verdieping van het vooruitstekende gedeelte van het hoofdgebouw, met het front naar de Julianalaan. Dc heer Kwantes had. zo we.rd ons verteld, tot kwart over 12 met zijn buren gekaart. Hij had de gewoonte voor het naar bed gaan nog een kopje melk voor zich op te warmen, waarbij hij. zo hoorden wii van inwoners gebruik maakte van een pe- troleumstelletje. Vermoed wordt, dat hii dat ook in de nacht van de brand gedaan heeft en dat hier de oorzaak van de brand moet liggen. Vrijwel vast staat, dat de brand in de woonkamer van Kwantes, die achter de slaapkamers ligt, is ontstaan. Deze kamer hoeft het uitzicht naar het Westen. Een zekere mevr. Smit. zo werd ons verteld, boorde lawaai en geruis, dat wees on gebruik van de water leiding: zij waarschuwde de nachtwaker. Toen deze pools hoogte ging nemen, had de brand al een ernstig karakter aangeno men: er vormde zich in de uiter ste hoek van die Westelijke vleu gel eer» sterke rookontwikkeling. Door de bewonars van het huis kon niets tegen de brand wor den gedaan, omdat er geen ma teriaal bij de hand was. Brandblusapparaten waren, naar inwoners ons vertelden, niet in het gebouw aanwezig: wel waren er enkele niet perma nent op dc waterleiding aan gesloten gummi-slangen, doch ook deze waren niet voor on middellijk gebruik gereed. Groot alarm Terstond werd in 'het huis groot alarm geslagen en al het personeel, de 40 inwonende djienistiboden en de 16 verpleeg- Advertentie! Bloemen van graf meegenomen ALKMAAR Gisterenmorgen constateerde een stadgenoot dat waarschijnlijk kinderen enkele attributen hebben meegenomen van het graf van zijn dochter op het St. Barbarakerkhof. Er ston den» in de grond drie hyacinthen, nog in knop; deze zijn weggeno men alsmede een geglazuurd blauw-igroen bloemibakje. waar van de inhoud op het graf was uitgestrooid. „MORGEN IS HET TE LAAT" Voor de derde week ALKMAAR In het Rex- theater wordt nu voor de derde week de aangrijpende en boeien de film over de voorlichting voor de rijper? jeuigd1 „Morgen is te laat", vertoond. Nog Iedere avond trekt deze uitzonderlijke film uitverkochte zalen zodat prolon gatie voor de directie onvermij delijk is, wil men de grote schare van belangstellenden niet teleur stellen. Wij wijzen er onze lezers op, dat de film ook iedere mid dag in de matinee van 2.30 uur vertoond wordt en dat het om tekiurstellinig te voorkomen, aan beveling verdient, te vorer» plaatsen te bespreken. VICTORY-HOTEL 8 uur Jaarvengadeiring K.A.B. SCHOUWBURG 't GULDEN VLIES 8 uur: Ned. Volks toneel voert op „Het Woord" van Kaj Munk. VALKS LUNCHROOM: 8 uur: Vereniging voor Weer- en Sterrekunde. BIOSCOPEN: Rex-theater: Morgen is te laat, 14 jaar; Cinema Arnericain: Alles draait om Eva. 18 jaar; Victor ia-theater! Het ge vloekte zeilschip 14 jaar; Harmonie: Show boat, alle leeftijden. APOTHEEK: Voor spoed gevallen is vanaf heden avond zes uur geopend Apotheek Wanna-Mient, Mient C 13, apotheker Mej. F. Schuitema. sters renden alle kamers af om de bewoners tp wekken, Inmid dels wérd de brandweer en de politie gealarmeerd. Zoals reeds bericht is, waren de hoofdlieden juist m de kazerne in vergade ring bijeen, zodat, toen de man schappen de kazerne binnenkwa men, terstond kon worden uit gerukt. Vele hoofdlieden gun den zich niet de tijd eerst hun laarzen en brandweeruniform te gaan halen. Met al het beschikbare mate riaal rukte de brandweer uit. Brandweerlieden, politie, Rode Kruiseolonoe en personeel, ge holpen door omwonenden,' slaag den er met veel moeite in alle bewoners ook die zich het dichtst bij dp vuurhaard bevon den, veilig uit het. brandende ge bouw te krijgen. IJdele pogingen Wii vernamen dat de heer Blom, vermoedelijk door de rookontwikkeling wakker gewor den door het raam van ziin slaapkamer in de dakgoot was gestapt en zich vandaar naar het raam van zijn buren had bege ven. ooi hun hulp in te roepen, daar ziin vrouw zich nog in cte slaapkamer bevond. Zii werd daar gistermorgen om half 12 onder de verbrande resten van de zolderverdieping gevonden, liggend op de vloer, aan het voe teneinde van haar bed. Vermoedelijk heelt zij nog een poging gedaan haar kamer te verlaten, doch is zii door de ster ke rookontwikkeling bewusteloos geraakt. Hoewel haar lichaam enkele brandwonden vertoonde, moet aangenomen worden dat zii door verstikking om het leven is gekomen, zoals ook haar buur man J. Kwantes, hoewel deze meerdere brandwonden had op gelopen. De stoffelijke resten werden naar het Centraal Zie kenhuis vervoerd. Onze deelne ming gaat uit naar de familie leden van deze beide bejaarde slachtoffers. Ook Oudorp Omtrent het blussingswerk vernamen wij, dat ook de brand weer van Oudorp o.l.v. haar commandant. B. van Kooien met 15 manschappen na alarmering spoedig ter plaatse was; zn heelt zich verdienstelijk gemaakt bij liet blussingswerk bij de Noorde lijke vleugel, die het laatst een prooi der vlammen werd. Wii hebben ons er oveir ver wonderd, dat de brandweren van Oterleek er» Limmen, die toch een onderdeel van de Alkmaarse Brandweer uitmaken, niet gealar. meerd waren; hun hulp zou on getwijfeld nog niet overbodig geweest zijn. Ook hebben wii de indruk dat de brandweer van Beverwijk met haar Magyrus- ladder laat ter plaatse verscheen. Naar ons werd medegedeeld werkt het alarmsysteem in Be verwijk niet. zoals dat in' Alk maar en kost liet daar enige tijd om de manschappen bli elkaar te krijgen. Wellicht is deze brand weer ook iets later dan achteraf wenselijk bleek. gealarmeerd. Wij geven echter toe. dat de lei ding bli deze brand in zo'n uit gebreid object als „Westerlicht" voor een zeer moeilijke taak stond. Van de 165 kamers zijn er ca. 60 totaal uitgebrand. Nog niet kon worden vastgesteld, of alle getroffen bewoners tegen brand schade zijn verzekerd. Dienstboden hebben niets meer Van een aantal inwonende dienstboden, waarvan or sommi gen een gedeelte van haar uitzet in het gebouw hadden omgesla gen, vernamen wii, dat zij niet verzekerd waren. Het vuur vond op de zolderverdieping gretig voedsel in grote voorraden opge slagen» huisraad etc. Wii vragen ons af of het wel raadzaam ge weest is, de zolders, dip niet door brandmuren in comparti menten waren verdeeld, als op slagplaats van allerlei brandbaar materiaal te gebruiken. 24 inwo nende dienstboden zijn al haar bezittingen kwijtgeraakt, zelfs haar garderobe. Velen immers konden zich de tlid niet. gunnen, zich aan te kleden, daar zii ter stond de ouden van dagen moes ten helpen evacueren. De ver pleegsters die in de Oostelijke vleugel haar appartementen bobben, leden nagenoeg geen schade. In de loop van de dag kwamen tal van familieleden van de be woners informeren naar de toe stand van hun verwanten. Zij werden allen naar het Centraal Ziekenhuis verwezen, waar een Rode Kruis colonn? eén post had ingericht. Velen hebben in de loop van de dag nog de meest waardevolle bezittingen uit het gebouw verwijderd. In de kelder stond na de brand heit bluswater zestig tot zeventig centimeter hoog. Onmiddellijk heeft men eer» begin gemaakt met 'het leegpompen dat reeds tegen de avond beëindigd kon worden. Wit-schuimend ging het water via een pompinstallatie van de brandweer de vijver weer in. Geheel de dag heeft de brand in „Westerlicht". dat in 1932 door architect Saai werd ge bouwd, de Alkmaarders tot stof voor vele gesprekken gediend. Geheel de dag ook trok de ruïne drommen publiek, dat ko mende van en gaande naar het werk even stilstond, terwijl men zich maar moeilijk de deernis wekkende verminking van het gebouw heeft kunnen realiseren. De Alkmaarse brandweer bleef op wacht; hier en daar roken de puinhopen nog en het was te ge vaarlijk, om geen oogje in het zeil te houden. Het fatale uur Nog altijd wijst de klok boven de hoofdingang van het gebouw het fatale uur aan: tien minuten over half twee in de nacht van Woensdag od Donderdag. Toen eiste de felle brand twee slacht offers en» ging de levendigheid van een bloeiende gemeenschep onder in de stilte van een doodse verlatenheid, dip wellicht voor lenige tijd dreigend zal blijven hangen rond dp zwartgeblakerde staketsels en geschonden daken vap Huize „Westerlicht". Het bestuur van Westerlicht, dat zoals men weet eigendom is van de vereniging Diaconieën, staat voor een moeilijke opgaaf wat betreft de huisvèstiging der uit hun kamers verdreven bewo ners. In Duin en Bos te Bakkum werd een gehele vleugel van een der paviljoens aldaaj ter be schikking gesteld. Ook konden vele bewoners bij hun kinderen of andere familieleden worden ondergebracht. Het bestuur kwam reeds sister middag in een spoedvergadering bijeen om zich te beraden over de te nemen stappen. Men besloot zo spoedig mogelijk tot herbouw over te gaan. Vandaag hebben twee experts de schade opgeno men en een voorlopige raming der kosten gemaakt. De schade is nog niet definitief vast te stel len doch wordt op 6 a 8 ton ge schat. Wij vernamen echter dat het gebouw zelf voor 8 ton en de inventaris voor 2 ton was ver- Advertentie l De sterkste overall, die U kunt kopen voor de prijs van ALKMAAR Het vierde abon nementsconcert o.l.v. dirigent Toon Verhey. bracht ons deze concert-avond twee noviteiten, 'n modern Ned. wenk van Sas Bun- ge en een symphonie van de Russische componist Alexander Borodine, en als middendeel in dit bijzondere programma het be kende piano-concert van Grieg- De symphonie van Sas Bunge, zal de luisteraars wel vréémd ge vallen zijn omdat de componist zich oP moderne wijze uit, maar daarvoor is hij dan ook van deze tijd. Men moet dit weTk meerde re malen horen, om een defini tieve conclusie te kunnen geven. De eerste indruk is, dat men te doen had met een talent dat zich voorlopig uit dogr een „te veel" en in zijn muzikale dictie nog tot een meer persoonlijke stijl moet komen. Dirigent Verheij hield voor dit stuk een warm pleidooi. Na deze inspanning voor de luisteraars volgde onmiddellijk de ontspanning met het bekende piano-concert van Grieg, ons voorgespeeld door de pianist Jan de Man. Een vertegenwoordiger van de jonge Nederlandse pianis ten-generatie, die de muzikale standing van ons land op waar dige wijze handhaaft. Hij speelde Grieg boeiend, vir tuoos en zeer duidelijk. De or kest-begeleiding was uitermate boeiend. De solist werd door het enthousiaste publiek, tot 3-maal toe teruggeroepen, en liet diri gent en orkest in de hem ge brachte hulde delen. Tot besluit de Symphonie no. 2 in b kl. terts van Borodine. De ze componist werd jn 1833 te Pe tersburg geboren, en behoorde ook tot de geniale beschermelin gen van Franz Liszt. Het grote werk heeft een boeiende poly- phonie, en is in orkestrale klank kleur Oosters getint. Voorname lijk de finale is zeer sterk geïn spireerd geschreven. Het. Orkest gaf hier een zeer te waarderen vertolking van. Des middags werd door- de H- O.V. een jeugdconcert gegeven eveneens onder leiding van diri gent Vertheij; de belangstelling hiervoor was zeer groot. Marinus Adam zorgde voor een niet te lange maar waardevolle toelich ting Uitgevoerd werden, de bal letmuziek, uit Schuberts „Rosa- munde" en de Londensche Sym phonie in d. gr. t. van Jozef Haydn. Met intensieve aandacht werd dit programma door de stu derende .ieugd beluisterd. Zo hebben weer velen deze dag in 't Gulden Vües „kunstzinnige er varingen opgedaan". W. SCHREURS zekerd. zodat aangenomen moet worden dat de schade slechts ge deeltelijk vergoed zal worden. Burgemeester J. Poscih van Oterleek, heeft gister in opdracht van het bestuur van Westerlicht de familie van de bij de brand omgekomen heeir J. Kwantes, op de hoogte gesteld. Een dochter van de heerK. woont in de Schermer en is gehuwd met de heer Korver. Een zoon van het slachtoffer, die een functie heeft bij de Kamer van Koophandel te Parijs, vertoefde juist in ons land Hij was voornemens gisteren weer naar Frankrijk terug te ke ren doch kon nog tijdig van het droevig ongeval op de hoogte ge steld worden. De begrafenis van het stoffelijk overschot van de heer Kwantes is vastgesteld op Maandag 11 uur vanaf het Üen- traal Ziekenhuis op de Algemene Begraafplaats alhier. Hot stoffelijk overschot van de 73-jarige mevr. K. BlomMool- huizen zal Dinsdagmiddag om half twee te Westerveld worden gecremeerd. De oorzaak Van dc zijde van de politie vernamen wij dat bij liet verhoor van de 80-jarige heer I'. Blom gebleken Is dat dc heer Kwan tes, 's avonds voor het naar bed gaan melk voor zich pleegde te warmen op een petroleumstel. In de resten van de brand werd ook een petroleumstel aangetroffen zodat wordt aangenomen dat hij ook deze avond zulks heeft ge daan met het noodlottige gevolg. De heer P, Blom die bij dokter Hamburger is ondergebracht, vertelde voorts dat hii zich te ca. half twaalf naar bed had begeven en even later werd gewekt door gestomn~.pl. Hjj wilde de deur van zijn slaapkamer openen en ontdekte on de gang een sterke rookontwikkeling die hem nood zaakte de deur van de slaap kamer weer te sluiten. Hii is daarop via het raam en de dak goot naar buiten gegaan om de buren te waarschuwen en hen te verzoeken hulp te verlenen bij het redden van zijn vrouw, die invalide was. Waarom kiest ook U Uw Nylons niet uit ONZE COLLECTIE Elke kwaliteit, een succes in zijn prijs! Wandelnylons 5.95-7.50-7.95 Kristal Nylons 5.95-6.95 8.95-9.50 Uitsluitend le keus Nylons bij ALKMAAR HOEK HOUTTIL Kousen Lingeries BERGEN. In de vergadering, die de gemeenteraad Donderdag avond hield, gaf burgemeester Dr. W. Huygens een uiteen zetting over het beleid van B. en W. t.a.v. de woningbouw. Dit naar aanleiding van een verzoek van de Algemene Woning bouwvereniging Bergen om te worden ingeschakeld bij de bouw en de exploitatie van woningwetwoningen. Aan de Alg. Woningbouwver eniging zouden zes en aan de „Roomse Actie" vier woningen worden toegewezen. B. en W. zijn echter van me ning, dat dit een proef moet zijn; men is nl. geen voorstander van de bouw door woningbouwver enigingen, die eigenlijk in een gemeente als Bergen niet nodig worden geacht. B. en W. vrezen ook doorkruising van de huis- vestingpolitiek. Toch hebben B. en W. het voornemen eerst daags woningen aan de vereni gingen over te dragen, b.v. de 22 woningen aan de Jaap Wey- andweg. De gemeente moet. bouwen, vinden B. en W. en is wel be reid de administratie en de ex ploitatie over te geven. Maar B- en W. willen het bouwbeleid toch in eigen handen houden. Dr. J. Hemelrijk was het daar niet mee eens. Hij haalde Alk maar aan, waar gemeente en woningbouwverenigingen op uit stekende wijze, samenwerken en de toewijzing van woonruimte geschiedt door het gemeentelijk huisvestingsbureau. Ook rar. D. Sluis bepleitte de overdracht van woningen aan de woningbouwverenigingen, vooral omdat B. en W. toch de supervisie bliiven behouden. De heer Ellis, die vond dat de woningbouwverenigingen, zon der een cent op zak, te hoog van de toren bliezen, meende dat men de woningbouwvereni gingen niet te veel faciliteiten moest toekennen t.a.v. de toe wijzing van woonruimte. Het is nl. zo, vond de heer Ellis, dat de woningen gebouwd worden met „allemansgeld"; daarom moet iedereen dus gelijke rech ten hebben. De heer Broersma sloot zich bij die gedachte aan. ALKMAAR. De vijf Alk maarse boekhandelaren, die ge zamenlijk weer een plaatselijke Boekenweek-actie op touw heb ben gezet welke in de grote wed strijd op Maandagavond a.s. voor jongeren, leerlingen der Middel bare en Mulo-scholen een hoogte punt moet vinden, zijn van oor deel dat de belangstelling voor het goede boek merkbaar groeit. Dat wil niet direct zeggen dat de omzetten tot record-hoogten ge stegen zijn, doch er is geregeld vraag naar boeken met een dege lijke inhoud. Dit verschijnsel wordt in de hand gewerkt door de goedkope uitgaven, die meer en meer hun weg vinden bij de lezers, die ook in de Boekenweek hun spaarzamè geld zuinig plegen te besteden. De verkoop is deze week met bijzonder hoog geweest al was de laatste Zaterdag b.v. uitgesproken goed. Door de actie, die men de laat ste jaren heeft georganiseerd, wil men vooral ook de jongeren trek ken en het succes bij de Boeken weekavonden in voorgaande jaren was zeker niet gering. Ook nu R. K. HOCKEYCLUB „DE TERRIERS" ALKMAAR Het aanhouden van het mooie weer, geeft ons goede verwachtingen voor hét weekend. Er staan drie wedstrij den op het programma. Ho-pen- lijk ook drie overwinningen, Za terdagmiddag spelen de Junioren om 3 uur tegen het B-elftal van Eechtrop in Beverwijk. De dames spelen Zondag om i2 uur uit tegen Ever Swift IV, dat gebeurt echter op het terrein van de Strawberries te Velser». De heren spelen die dag thuis tegen Eech trop IV om 1 uur, en niet om 12 uur, zoals aanvankelijk was vastgesteld. De tijden waarop gespeeld moet worden, vallen heel erg vroeg in verband met de speld.iesverkoop aan de drie kerken in Alkmaar. Daarom worden allen nog eens dringend gevraagd om zoveeil mogelijk mee te werken, opdat d'e collecte een vlot verloop zal hefo'ber». Ter riers laat hier je sportieve geest zich eens doen gelden, en helpt allen mee bii het collecteren. Dan zullen dp resultaten er ook naar ziin. EEN TERRIER OOGSTDANKDAG L.T.B. SCHOORL. Traditiegetrouw heelt de L.T.B. Oogstdankdag gehouden, die werd begonnen met een H. Mis, waaronder bruidjes een symbolische offer gave naar het altaar brachten. De bijeengebrachte goederen zullen onder de behoeftige en zieke worden verdeeld. 's Avonds kwamen de leden met hun huisgenoten bijeen in het Verenigingsgebouw, waar de toneelgroep van de kring Alk maar en Omstreken van de L.T.J. het lbiispel „De nieuwe veearts" opvoerde. Bii deze feestavond waren tevens uitgenodigd de be sturen van de R.K. Midden standsvereniging en van de K.A.B.. benevens bestuur en le den van de R.K. Landarbeiders- bond ,.St. Deus Dedit". Het was een zeer geslaagde avond. wordt er bij de wedstrijd in de clameren en improviseren, die Maandag in het Gulden Vlies wordt gehouden door de leerlin gen van dertien scholen, weer veel belangstelling verwacht. Dan zullen namelijk de prijswinnaars van de school-wedstrijden elkaar moeten bekampen om de erepalm der welsprekendheid. BERGEN. In tegenwoordig heid van burgemeester dr. W. Huygens, pastoor Th. van Beers en verschillende raadsleden, heeft de heer Hooykaas van het Me- disch-hygiënisch bureau een in structie gehouden voor de hon derd leden van de werkcommissle die volgende week zullen begin nen met het bezoeken van de 2200 gezinnen i.v.m. de doorlich ting van de gehele bevolking op t.b.c. Spr. wees er op, dat de t.b.c. jaarlijks nog altijd duizenden mensen treft en dat deze gevrees de ziekte door de doorlichting massaal bestreden en in de kiem gesmoord kan worden. Veel oudere mensen denken dat het „hun tijd nog wel zal duren", maar de statistiek leert dat t.b.c. vooral boven 55 jaar schrikbarend veel voorkomt en dat het gevaar dat grootouders de ziekte bij be zoek op hun kleinkinderen over brengen. allerminst denkbeeldig is. De scholen zullen klassikaal worden doorgelicht; de kosten zullen f 1.05 bedragen; voor grote gezinnen zal een bijdrage naar draagkracht gelden; om techni sche redenen kunnen kinderen beneden 4 jaar niet worden door gelicht; men behoeft zich voor de doorlichting niet te ontkleden, mits de kleding niet meer dan twee „lagen" beslaat. De gehele keuring zal worden afgewerkt in de periode van 7 tot 30 April; Bergen aan Zee zal zo mogelijk op één dag worden doorgelicht; de bewoners zullen met bussen worden vervoerd. Het gemeenschapsbelang eist dat iedereen meewerkt: laat Ber gen op dit terrein een voorbeeld van burgerzin geven! DE POT EN DE KETEL OUDORP Een heel slechte beurt maakte J. K. uit Oudorp Woensdagmiddag voor de Alk maarse Economische Politierech ter, toen hii zich moest verant woorden voor de handel in kip pen er» konijnen zonder de ver eiste erkenning. Op zich geno men was dat nu direct geen hals misdrijf, vond mr. P. M. J. No- let maar wat er bij kwam, was niet best. De pseudo-koopman had n.l. toen hij in Purmerend door een C.C.D.-controleur be trapt werd, deze controleur van allerlei lelijke dirigen beschul digd, ook op politiek gebied. En nu heeft men een-s in 's mans verleden gegrasduind waarbij is gebleken, dat verdachte een tijdje bii de S.S. i® geweest. Hii deed er dus beter aan om niet zo hoog van de toren te blazen. Nu stond de man fin-aal in ziin hemd en kreeg nog eer» boete van f40 of twintig dagen. Wethouder den Das meende, dat de gemeente, die direct na de oorlog begon te bouwen, nu niet direct om technische redenen alleen al, haar plichten en rech ten, die door de woningbouw verenigingen pas veel later wer den gezien, moet overgeven, vooral waar het projecten be treft. waarvoor dooi- de gemeente al afgeronde plannen waren ge maakt, komen do woningbouw verenigingen straks met nieuwe plannen, dan ziet de heer Den Das er geen bezwaar tegen ook de woningbouwverenigingen een redelijke kans te geven. B. en W. zullen nu eerstdaags een plan op tafel brengen t.a.v. de verdeling van de woningen aan de Jaap Weyandweg. Rieten daken. Het verbod om bij nieuwbouw rieten daken aan te brengen blijft gehandhaafd, doch B. en W. zullen voortaan in bepaalde gevallen van dat verbod onthef fing verlenen. Dit geldt dan al leen voor woningen buiten de bebouwde kom. De heer Broersma voelt er niets voor. Hij vindt die rieten daken' maar erg gevaarlijk. De heer Ellis vond verschil lende huizen met een rieten dak zeker wel zo mooi. Het veroor zaakt geen meerdere branden in de gemeente, wél dacht hii dat een huis met rieten dak feller brand dan met een pannendak. Doch met een goede brandweer zag hij geen onoverkomelijke bezwaren tegen het voorstel van B en W. Deze discussie was mede ver oorzaakt door een verzoek van de meester-riet-dekker J. Mole naar om schadeloosstelling in verband met het verbod zoals dat destijds in -de raad werd aangenomen en waardoor de heer Molenaar zich benadeeld voelt. Onderwijs. Tot onderwijzeres aan de Open bare School voor gewoon lager onderwi.is werd benoemd mej. A. I. Kleymeer. terwijl de heer J. J. A. v. d. Munnik benoemd werd tot onderwijzer aan die school. Het bedrag per leerling voor de openbare school werd vast gesteld op f 21,34: voor de „Vrije School" op ruim f 23.voor het jaar 1951. De vergoeding per leerling over 1952, voor alle scholen, werd zonder meer vast gesteld. De raad besloot de ondergrond van het VVV-gebouw aan de Oude Prinsweg no. 25 te verko nen aan de VVV voor f 1.— Wanneer de VVV de grond niet meer gebruikt, zal de waarde van de grond aan de gemeente vergoed worden. B. en W. stellen voor het pre sentiegeld voor het bijwonen van de raadsvergadering voor de leden vast te stellen op f 6. per vergadering. De heer Broersma was er niet voor, vooral voor avondvergade ringen. Hij heeft het niet nodig en vindt het tegenover velen, die geen verhoging van salaris kriigen, niet verantwoord. Dat gaat niet op, vond de burgemeester, het is geen inko men, slechts een vergoeding! Een pérceel bouwterrein aan de Patijnweg, groot 643 M2, werd verkocht aan mej. A. E. van der Dussen te Ameron-gen voor f 4.40 per M2 en een stuk grond aan -de C. F. Zeiler-boulevard, groot 850 M2 aan de heer A. Bos Eyssen te Bergen voor f 12.10 per M2. Voor de aanschaffintr van ma teriaal voor de mechanisatie van de bevolkingsboekhouding werd f 3500uitgetrokken. Bergen is een der eerste kleinere gemeen ten. die on een dergcliike wiize haar bevolkingsboekhouding bii- houdt De heer Ellis wilde een zeer WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond- HALF TOT ZWAAR BEWOLKT Hall' tot zwaar bewolkt met aanvankelijk hier en daar enige lichte regen en nevel of mist. La ter overwegend droog. Matige tot vrij krachtige Westelijke tot N-W. wind. Weinig verandering in de temperatuur. Advertentie VERNIEUWING of reparatie van piano's én vleugels kan niet met mechanische arbeid afge daan worden, het is KUNSTHANDWERK Alleen gedegen vakkennis, een intens gevoel voor het vak, jarenlange er varing,dewil omhet aller beste te bereiken, en liefde voor de muziek, stellen in staat een instrument wer kelijk mooi van toon en goed in aanslag te doen worden. Pianowerk als topprestatie, kunt U verwachten van de A'LKMAAR DE PIANOSPECIALIST SINDS 1856 LANGESTR. 77, TEL. '2626 strenge keuring op de inhoud van de kramen met levensmid delen en zou ook niet-Bergenaren de kans willen geven om ont heven te worden van precario rechten, zoals B. en W. zich voor. stellen om te doen voor de han delaren in groenten, fruit en vis. Dat ligt niet in de bedoeling van B. en W. Het voorstel van de heer Ellis houdt in het instellen van een markt. B. en W. zijn daarover nog lang niet ingelicht en willen deze zaak nog nader onderzoeken. De raad besloot nog een kas- geldleni-ng van f 300.000 aan te gaan, zodat het totaal van deze lening 1 millioen wordt. De lening voor de woning bouw, reeds aangegaan tot f 325.000, zal worden verhoogd tot f 375.000. Daarvoor moeten dan 32 woningen gebouwd wor den in Tuindorp. Op een vraag van de heer Broersma verklaarde wethouder Den Das, dat de werkloosheid in Bergen weer afneemt en nu ruim honderd man betreft. Als er met de woningbouw begonnen wordt, neemt die nog sterker af. Rapverbod beuloit. Dr. J. Hemelrijk betreurde het dat bij de aanbouw van nieuwe woningen kleine hoekjes natuur schoon verloren gaan. Op som mige plaatsen wordt het terrein gewoonweg kaal gehakt! Dat is vandalisme in het klpin. Dr. He melrijk wil dat voorkomen door een kapverbod en de instelling van de sehonheidscommissie. die destijds werd afgeschaft. Ook zou hij de bermen van de Eeuwige Laan wel eens gaarne zien opgeknapt. Advertentie BERGEN Te Bergen is gis teren aanbesteed het bouwen van 16 duplex- en 16 eengezinswonin gen aan de Jb- Weijandweg. De cijfers betfeffen a- de bouw van 32 woningen in massa, b. de bouw van 16 duplex-woningen, c. de bouw van 16 eengezinswo ningen en d. de bouw van 8 een-gezinswoningen. Ingeschreven werd als volgt: Fa. M. v.d. Stey, te Heiloo c. f 163-000 d. f 82.000; Jac- Ram pen te Bergen b. f 227.000 c. f 174.000; J. de Koning te Span broek b. f 214.600 c. f 175.200; Fa- Notibeton te Bakkum c f 169.075 a f 85.536; Fa. J. Kroon Bergen c f 164-992 d f 83.000; Jan Lint te Wieringen b f 259.990; Jan Beeld man te Berden b f 223-500 c voor f 171.000; Jan Meyer te Wijk aan Zee a f 349.228; Jan Schotten te WieringeTwerf c f 189.182; Kroon en de Wilde te Amsterdam a voor f 395.000; Koopman te N.-Nie- dorp c f 165.800; Jan Tromp te Castricum a f 398.500; Jan Booms- ma Sneek a f 339.660 b f 188-408 c f 151.552; Fa. Faus te N.-Nie- dorp a 371.564; Fa. Gebr. Kops te Bergen c f 170-170; Fa- Smits te St. Pancras b f 214.400 c f 172.000 d f 85.500; Koopman te N.-Nie- dorp a f 383 000; Jan Houtenbos te Bergen c f 163.798 d f 82-647; Jan Harskamp te Oterleek c voor f 162-616 d f 81.808; Jan Apel doorn te Egmond a f 409.850: Y. Kroonenburg te Heiloo a f 381.000 b f 210.850 c f 171.850 d f 86-450: Fa. Ekkens te Heiloo b f 217.000 c f 178-000; Jac. Lugtig te H.H. Waard a f 390-562 b f 223.890 c f 167.812 d f 84.476. schilderwerk luiden als volgt: (De cijfers hebben telkens ach tereenvolgens betrekking op a., b. en c.): Altena te Lage Zwaluwe f49 390 f25.050 f24.340 Baoh en Würtih te Hoorn f22.700 f 11.568 f 11.132 J. v.d. Zwam Schot, Bloemendaal f 18-240 f 9.840 f 8-400 Fa. Meisiman te Alkmaar f33.214 f 19.934 f 13.280 J. Renooy te Burgerbru.g f30.036 f 18-592 f 11.444 Goedhart te Uitgeest f.36-590 f 18.032 f 19.056 Breed te H.H.Waard f27.000 f 14.789 f 13-193 Cenyn te Volendam f21.983 f 13.499 f 8.534 P- Hoeve te Dirkshorn f30.000 f16.000 f 14.400 de Kroon te Langediik f37 000 f23.400 f14.000 Slootstra te Blokker f37.460 f23.310 f 14.150 J. Veken te Alkmaar f31.012 f 17.135 f 13.877 Roozendaal te Bergen f 33.939 f 19.742 f 14.187 Meyer te Schoorl f35.844 f22.364 f13.480 Beukers te Bergen f 35 600 f 18.800 f 16.800 De gunning wordt aangehou den. FOKVEEDAGEN SCHAPENSTAMBOEK De fokveedagen voor het l'exelsch Schapenstamboek in Noord-Holland zijn vastgesteld op de volgende dagen: Hoorn: 5 September; Texel: 8 September De inschrijvingen voor heten Alkmaar 24 September. Er staan we tijen te wacht voorspelling al geven, mogen Mctz, Keiler Dukel een goe 3 van dc 4 t halen. Zelf zal ik ste plaats ve daar met 1 pa mijn concurre ook meer our melen. Bovenc nog gespeeld Stuurman, wé heeft, dat hiii doet en ziin rc Beers en v. zeker verdient A. Stuurm; doet voor de het landstourr diende ziin pk 2 van Zuid-H Een dergelijk ons al de ze! Stuurman op en nog menii winning aan z In afd B ga ling deze keer de Jonglh. wel' bedreigers vt Dirk zlio. en verwachten d; gevraagd voor werk en hezi 18 tot 20 jr. Winder, Bote: Alkmaar. en gevraagd in s te Alkmaar, no. 16475, bur B.z.a. NET voor het sp volkstuintjes t Kl. Bakker, N ■51, Alkmaar. Net meisje zot VRIENDIN, 11 liefst Alkmaai Br. onder no. v. d. blad. DE NA; vraagt Indien Vereis H.B.S., van le ties ui tie. (P „AL-PA gingen nooit „ti U moet de „Al Natuurli Uiterma merliedi EEI ALLEEf s BI Gebloemde Nylon kanl Pracht coll Nylon stofi voor blouse Nieuwe cocktailstsf Zuiver wol Kamgaren, Gabardine ne voorjaa: speciaal v» mantelcosti Als special bieding de; WOLL. GI in acht tin 130 cm. br f5 per meter Kristallinn voor laken Huigbrouv Tel. 3956

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2