Piloot van straaljager beleefde dag van zijn leven J Van oliemannen en stofzuigers, van piloten en hun straaljagers oxo ozo SSÏÏl De K.V.P. streeft naar harmonieuze en evenwichtige belangenbehartiging LEKBSt LEVENDE PASTORALE VRAGEN bü 9.5° riodellen "EN enz. ....95 pet. wachten en nauwelijks 5 pet. activiteit Motoren weigerden tijdens vlucht jpulaire n oud! svorm, srsterke óók in irieerders - Tel. 3459 efoon 4414 De grote geestelijke strijd Innerlijke verhoudingen en menings verschillen - Spaar onze beste krachten! Géén conservatieve koers K.V.P.-voorzitter opent Partijraad Naar wij vernemen Burgemeester achter „gesloten deuren" Geen spiertje angst I VRIJDAG 29 FEBRUARI 1952 trduroy antalons jtelbaar elas- d 7 jaar 95 oy Broeken astiek, extra iltijd 5 jaar >5 :T grootst is iinGSt ZW best is. nieuv/e iLEECTIE enorme keuze 97.50 2.50 85*' ,5.155. sortering stuums ^Ckl«s geiten spie pantalon dlKBARR^ v kunnen wij ^eze og slechts kort en hk. Oudegracht „WIJ MOETEN, aldus sprak de Partij-voorzitter in de ver gadering van de K.VJP.-Par- tijraad, het gevaar durven on derkennen, dat een al te luid en te veelvuldig hameren op het aambeeld van de me ningsverschillen, de offerzin ondermijnt, de overtuiging verzwakt, de onverschillig heid in de hand werkt, het niveau van de partij naar beneden haalt, haar invloed doet verminderen en dus aan de innerlijke kracht van de partij afbreuk doet." wortelen, zijn verschillende „re presentatieve commissies" inge steld van allerlei groeperingen, die in nauw contact staan tot de partij en zich ook hebben laten horen bij het ontwerpen en ver der behandelen van het Verkie zingsprogram. Op die wijze streeft men naar een zo evenwich- tig-mogelijk beleid De K.V.P. wil zijn een echte Volkspartij, d.w.z. een partij, waarin niet een of ander deel of groep van het katholieke volks deel overheerst of de boventoon voert, maar waarin naar een har monieuze en evenwichtige belan genbehartiging, met inachtneming van de verdelende rechtvaardig heid, van de concrete omstandig heden en de actuele behoeften, in alle ernst wordt gestreefd. Dit eist langdurig en ernstig beraad. En al zal men het niet altijd met de verkregen resulta- blijkt hieruit, dat de partij plaats biedt voor alle ten eens zijn, toch katholieke Nederlanders. Van de Advertentie) N.V. Niourypharma - Deventer Julius Patzak naar Nederland De Weiense tenor Julius Pat zak, die in d'e eerstvolgende weken eer» reeks gastrollen in de Covent Garden Opera te Londen vervult, zal vanaf half Maart een tournee door Neder land maken. Behalve liederen- avonden zal Julius Patzak ook de partii van de evangelist in de MatHhaeus-Passion zingen te Amsterdam op 14 en 15 Maart er» te 'sGravenhage op 18 en 19 Maart. Op 20 Maart geeft Julius Patzak 'in de kleine zaal van het Concertgebouw een liederen- avond met medewerking van Felix d'e Ndbel. DE „SNELLIUS" IN MONACO 'sGRAVENHAGE, 28 Petor. Het opn'ermngsvaartudg „Snel- lius", dat, zoals men weet op weg is naar Nieuw-Guinea. is gisteren in de haven van Mo naco aangekomen. Het schip zal hier enkele dagen bliiven. (Van een speciale verslaggever) INDERDAAD ZEER BELANGRIJK is de heden in Utrecht begon nen Partijraadsvergadering van de Katholieke Volkspartij. In de eerste plaats was, na de openingsrede van de voorzitter, de heer W. J. Andriessen, aan de orde de nadere behandeling van het ontwerp-Algemeen-Staatkundig Program (program van beginse len), waarin de Partijraad op 15 December j.L is blijven steken. Op de tweede plaats was er een huishoudelijke agenda, in de avondzitting van heden zal prof. Romme zijn gebruikelijke rede houden en Zaterdag is gewijd aan de behandeling van niet minder dan 258 amendementen op het ontwerp-Verkiezingspro gram. Voorgesteld zal worden, alleen over de hoofdpunten te spreken en de verdere afhandeling van ondergeschikte amende menten plus de definitieve vaststelling vcm dit program, op te dragen aan een commissie, waarin zitting zullen hebben de leden van de progTam-commissie, een aantal vertegenwoordi gers van Kringen en enige adviserende leden. In zijn openingsrede herinner de de voorzitter aan een onlangs gesproken woord van Z. H. de Paus, dat de grote geestelijke strijd van nu op politiek terrein wordt uitgevochten. Op interna tionaal terrein staan twee we reldbeschouwingen in slagorde tegenover elkaar. „Alleen vol doende machtsformatie van het Westen kan er aan medewerken, een catastrophe van ongekende omvang en onpeilbare diepte te voorkomen." De grote geestelijke strijd is ook in verschillende landen aan wezig. De inzet daarbij is het doel van de Schepping en 's men sen eindbestemming. Vele vraag stukken, welke daarmee samen hangen ondergaan de invloed van de staatkunde en wij moeten, als. katholieken, met alle krachten pogen, die geestelijke strijd zo goed mogelijk te voeren, mede door in slands vergaderzaal de eigen, katholieke opvatting te doen opklinken en te zorgen, dat onze invloed zo groot mogelijk is. Daarvoor is," gegeven de Neder landse verhoudingen, de enige oplossing, dat de katholieke Ne derlanders de Katholieke Volks partij de grootst-mogelijke steun bieden. Doelbewuste vorming. De voorzitter zette vervolgens uiteen, dat het Partijbestuur de lijn van mr. Goseling z.g. heeft doorgetrokken inzake het geven van vorming en scholing. In de ze richting is doelbewust ge werkt. Om de Partij nog meer in. het katholieke volksdeel met zijn rijke schakeringen erl ont wikkelingsmogelijkheden te doen Toegegeven kan worden, dat bijv. op het terrein van de charitas er een situatie is, welke moet worden verbe terd.. Daar is te weinig vrij heid en te veel bemoeienis. Dit is echter veelal niet een kwestie van wetgeving, maar van beleid. Staatssocialisti sche tendenzen moeten hier worden teruggedrongen, al dus de voorzitter van de K. V. P. in zijn lieden te Utrecht gehouden rede. partij zijn geen organisaties con stituerende delen, zij geven geen directieven, de partij kent alleen leden. Overleg-Steenberghe Spr. verdedigde vervolgens het feit, dat het P. B. overleg ge pleegd heeft met de z.g. groep- Steenberghe. Het kath, volksdeel is nog steeds in .ontwikkeling. Meningsverschillen zijn niet ver wonderlijk, men moet zich daar over kunnen uiten, mits de gren zen in acht genomen worden. Het is beter, dat de partijleiding, dit overleg in goede banen leidt dan dat men maar raak praat en raak schrijft. In dit verband zou men, aldus spr. wel de vraag kunnen De machtsformatie van 't Westen eist offers, die lood zwaar op de mensheid druk ken. Maar wij kunnen er niet aan ontkomen. Daaruit moeten wij de consequenties aanvaarden. Dit is o.a. dat wij moeten berusten in het doen van uitgaven, welke op zich zelf spotten met redelijkheid en economisch inzicht, maar die nodig zijn, als voorwaar de voor het behoud van vrede en vrijheid. Onze de- fensielast van 6 milliard voor vier jaar, vertegenwoordigt een bedrag, waarvoor we 500.000 woningen zouden kunnen bouwen. In welk een waanzinnige toestand ver keert de wereld! stellen of niet het gevaar dreigt, dat wij het juiste zicht kwijt ra ken. Een tikje méér eensgezind heid in het waarde-oordeel zou geen kwaad kunnen! Spr. waar schuwde er tegen, teveel de na druk te leggen op de menings verschillen. Critiek moet en mag er zijn, maar met mate. Hij be treurde het, en constateerde dit als een pijnlijk treffen, dat de mening verkondigd is, dat „de nieuwe candidatenlijst van zo'n groot belang is, omdat dan de mogelijkheid! van een principiële politiek aanwezig is"'Dit is grievend voor degenen, die hun beste krachten dag en nacht ge ven aan een beleid, dat zij ge- gewetensvol voeren. Wij moeten wel bedenken, dat de partij aan goede en gezagvolle krachten nog een zeer grote behoefte heeft. Ten aanzien van het overleg- zelf zei spr. o.m. dat de groep- Steenbergh'e voor alles de een heid in de partij wilde bewaren. Zij wenste zich niet aan te die nen als een conservatieve groep en een conservatieve koers is door haar dan ook niet verlangd. Het P. B. zou die ook niet heb ben geaccepteerd. Iri de resolutie van de Partijraad van 22 Dec. 1945, in de herderlijke brieven en in de pauselijke encyclieken, ligt, aldus de heer Andriessen, „de onaangevochten koers beslo ten". Spr. lichtte verschillende punten van het bekende commu niqué van 12 Januari toe en con cludeerde, dat het overleg nuttig geweest is. Hij eindigde met een oproep tot vertrouwen en tot een sterke eensgezindheid in de ko mende maanden, nu de belang rijke gebeurtenis der verkiezin gen in het zicht is. beginnen op 10 Maart a.s. han delsbesprekingen tussen Neder land en Engeland. Het oude han delsverdrag loopt op 31 Maart a.s. af; werd gisterochtend de direc teur van een herenkledingmaga zijn te Botterdam van rechtsver volging ontslagen. Hij was be schuldigd van prijsopdrijving, nl. door in gekochte stoffen de prijs van het vervaardigen van de cos- tuums reeds te begrijpen; komen vandaag en morgen in Keulen weer Nederlandse en Duitse industriëlen bijeen. De Nederlandse delegatie telt o.m. verschillende bestuursleden van werkgeversorganisaties; zullen naar schatting over tien jaar vier tuinsteden aan Amster dam zijn toegevoegd met een to taal van 35.000 woningen. Aan de woningbouw van de eerste tuinstad Slotermeer: 10.000 Woningen is reeds begonnen; vertrokken gisteren mr. Stik ker en de andere leden van de Nederlandse delegatie bij de zit ting van de Navo-raad te Lissa bon weer naar Nederland. 's-GRAVENHAGE. Voor de Haagse rechtbank, gepresideerd door Mr. Marius, stond gister middag de burgemeester van Wormerveer, de 49-jarige J. C. L. terecht, omdat hij op 4 No vember van het vorige jaar op de Zijdeweg te Wassenaar onder in vloed van drank een auto zou hebben bestuurd. De behandeling van deze zaak geschiedde met gesloten deuren. Een motivering hiervoor werd door de president niet gegeven. Zijn wij welinge licht dan is niet op verzoek van de raadsman, jhr. mr. C. R. C. Wyckerheld Bisdom, tot behan deling met gesloten deuren be sloten. (Advertentie) Zoals wij reeds berichtten landde Woensdag een straaljager mei meer geluk dan wijsheid in Twente. De motoren weigerden. De 21-jarige sergeant-vlieger A. de Waard uit Deventer, zal dan ook de dag van eergisteren in zijn logboek als de spannendste en gelukkigste dag van zijn leven beschrijven. Hij vloog in een formatie van drie Gloster-Meteor tweemotorige straaljagers van de vliegbasis Twente en werd door motorstoring gedwongen zich los ie maken van zijn collega's. Tot overmaat van ramp sloeg ook de tweede motor af. Er zat voor sergeant de Waard niets anders op, dan zijn aandacht te concentreren op moeder aa'rde, waarvan bü kort tevoren was op gestegen. Gelukkig bevond bij zich bo ven een ipbied met veel bouw en weideland, doch het js en blijft zelfs voor de meest geroutineerde vliegers een riskante en spannen de onderneming om zijn onwillig geworden kist behouden aan de grond te brengen als er geen startbanen ziiP. Landbouwer Hendrik Broeze was met zijn zoon op het land bezig. Deze laatste werkte op ongeveer 200 meter afstand van hem vandaan. Het vliegtuig schoot tussen beide mannen door Om een botsing met de schuur, welke naast de boerderij gelegen is, te voorkomen, maakte het toe stel vervolgens een zwenkende beweging. Eerst raakte de machi ne de top van een populier en scheerde daarna over een wal met elzenhout. De toppen van deze armdikke boompjes werden afgerukt- Doch het vliegtuig werd door de veerkracht van deze boompjes juist zoveel omhoog gedrukt, dat het ook de hindernis van 'n tweede houtwal, aan de andere kant van een weide kon nemen. Zou het vliegtuig door de eerste boompjes niet zijn opge veerd. dan was het beslist te plet ter gevlogen tegen de andere houtwal. De zoon zag één der vliegtuigmotoren toen als een voetbal voor het gehavende toe stel uitrollen. De rechtervleugel was al afgebroken en ook de lin kervleugel was ernstig beschadigd Toen de mannen- bij het toestel kwam»n was de vlieger al uit de cockpit- geklommen. Een van de toestellen waarmee het veronge lukte vliegtuig in formatie had DE EMIGRATIE NAAR CANADA IN 1951 In 1951 emigreerden 18.604 Nederlanders naar Canada, zo vernemen wii van het bureau van de commissaris voor de emi gratie. Van Canadese ziidte werd reeds medegedeelde dat het aan tal immigrantem in 1951 het grootste was na 1913 en wel 194.391. In 1913 bedroeg dit ongeveer 400.000. Het grootste aantal immigran ten in 1951 kwam uit Duitsland (32.395). Daarop volgden Groot- Brittanmië (31.370). Italië (24.351) en Nederland. Uit Scandinavië kwamen volgens de Canadese cijfers 15.500 emigranten. Voorts liet Canada grote groe pen verplaatste personen uit Polen, de Oekraine en Joego slavië toe. gevlogen, kwam nog even laag overvliegen om polshoogte te ne men en zette vervolgens koers naar het vliegveld. Een kort interview. Sergeant de Waard, die bii deze noodlanding zelfs geen schram metje had opgelopen, werd in de gelegenheid gesteld om ons het een en ander over zijn belevenis sen te vertellen. Tijdens 'n oefenvlucht, zo ver telde hij, was eerst de linker mo tor afgeslagen. Tijdens het onder zoek, naar de oorzaak daarvan, sloeg ook de rechter motor af. Ik had toen maar één gedachte: zo snel mogelijk aan de grond zien te komen. Hij beschreef tóen zijn geslaagde buiklanding, pre cies zoais de heer Hendrik Broeze ons dit reeds had verteld. Wat dacht U tijdens de poging t0t landen? Ik had geen tijd om te denken. Mijn aandacht was teveel gecon centreerd oP één ridel: het toestel en mezelf te behouden. De jeugdige vlieger was niet bijster' onder de indruk van het gebeurde. „Zodra ik weer de lucht in mag, ga ik," zei hij. Zijn su perieuren verzekerden hem, dat dit reeds vandaag 't geval zou zijn. Gelukkig is het toestel niet in brand gevlogen, zodat het onder zoek naar de oorzaak van de storing, door de technische dienst wel zal worden opgespoord. Ti Het alarm is gegeven en één voor één zijn de Meteors de startbaan afgestoven, klaar voor actie. Hoog in de lucht zijn de machines tot formaties samengevoegd. Een beeld, vertrouwd boven straaljagerbases, telkens als een oefening gaande is. (Van onze redacteur) Op het vliegveld Leeuwarden liggen leden van de Nederlandse militaire luchtmacht lui op hun rug in het zonnetje. Was dit de luchtoefening waarover al zo lang was gesproken en waarop velen zich gespitst hadden; was dit het resultaat van een lange periode van hard werken en was dit nu echt een „namaak- oorlogje"? Ja, inderdaad! Dit was de luchtoefening, want juist in deze onzekerheid over het opdagen van de „vijandelijke" macht, over het gissen naar de wijze waarop de „vijandelijke" aanvallen zouden worden ingezet, lag het element dat een echte aanval zeer nabij komt. Want, zoals het in vliegersknngen heet, „war is a waiting game - oorlog is een spel van afwach ten". Men weet niet, waar en wanneer de vijand komt; men weet niet hoe sterk hij is en men weet niet of een aanval, op een bepaald punt ingezet, een afleidingsmanoeuvre is of gevolgd wordt door een grote concentratie van vliegtuigen. af dan ook niet. Zo nu en dan loeien een paar „Meteors" weg, veilig geloodst door de verkeers toren. Waar zij heen gaan, weet alleen de „Operatioons-room" en de vlieger merkt zijn doel pas in de loop van zijn vlucht. Het vliegveld ligt er overigens vredig bij. Op een terreintje, wat ver derop, wordt een voetbalwed strijd gespeeld en hier en daar spelen enkele piloten een partij tje kaart. Voor de rest liggen de mannen in de blauwe uniform op grassprietjes te kauwen. Vre diger kan het al niet, in dit „na- maak-oorlogje". Op de vliegbasis is voorlopig niets te duchten; men staat op „available", dat wil zeggen, dat men, als het moet, bmnen vijf tien minuten in de lucht moet zijn. De twee andere phases in dit verband zijn „readiness" en „stand-by", uitdrukkingen, waar mee zoveel gezegd wil zijn, dat men binnen respectievelijk-vier en twee minuten in de lucht moet zijn. Voorlopig wachten de mannen in hun overalls en wacht ook het grondpersoneel, zoals trouwens de gehele oorlog in de lucht een zaak is van minstens 95 procent wachten en nauwelijks vijf pro cent activiteit. Spectaculair is zulk een oefening van de grond (Advertentie) PRODUCT Een onzer eerste vaderlandse vaktheologen, voor heen hoogleraar en thans meer practisch werk zaam, is de mening toegedaan, dat er steeds min der mensen vol gewijde welsprekendheid zijn te vinden. Heeft deze deskundige hierin ongelijk? Ar.gst besluipt alwie gaarne anders hoopt. Vanzelfsprekend is de evangelische Verkondi ging in onze eredienstelij ke samenkomsten niet op dient deze vóór alles te openbaren; „hoe rijk aan glorie het Heilsgeheim is" (Col. 1.27) en wat be tekent: „de riikdommen van Christus evangelize- rén" (Eph. 3,8). Zijn aan deze verzoeking tot vermenselijking, zijn aan dat onevangelisch naturalisme, in onze eeuw enkele vermaarde predikanten niet bezwe ken? Borromaeus niet? En zijn nadoeners (epigo bijn; gehouden. Dat te beweren ware Ketterij. En de neri)? Was hij een mislukt prediker of een bijna Heilige Geest bewaart Christus' Kerkgemeenschap weergaloos redenaar? Heeft hij doorgaans de we- voor alle Ketterij. Op uitbeeldende, plastische wij ze gaat Christus' Gemeente voort de Openbaring te verkondigen. Met name in de goddelijke Eucharis tieviering en in de zes overige Sacramenten. Hier heerst volkomen harmonie tussen Gods Woord en Zijn sacramenteel hande len. Liturgie is voorgedra gen, „gespeelde" dogma tische' geloofsverkondiging. De preek wil een vorm van genadebedeling zijn. Immers, „de genade kwam in rijker overvloed (Rom. 5,20) dan wat ook. Helaas is de zin en het waardebesef van de evangelische Preek door allerlei naturalistisch on kruid (Matth. 13,25—31.) verbleekt en verengd. Bij meerdere predikanten en toehoorders. In deze preekcrisis draait men bovendien in. een foutieve cirkel. Predikers passen zich een te eng denkend en onjuist voelend gehoor aan en sommig gehoor verlangt een naturalistisch woord. Evangelisch is dit standpunt niet. Evangelisch prediken is Chris tus verkondigen; „hoe dan ook, wanneer Christus maar wordt gepreekt," aldus Sint Paulus. „Want ik weet, dat dit me tot Heil strekken zal." (Philipp. 1,18-19). Een predikatie kan een mislukte preek zijn, of schoon een zeker gehoor ontroerd raakte door een menselijk pathos of verbluft om menselijk weten en schoonheid in voordracht en formulering. Mis lukt ondanks alle geprijs over de z.g. „mooie preek en de „beste' predikant. De verkondiging wil geen menselijk Kunstwerk zijn en mag het primair nooit worden. Wat we bij Cicero of Schaepman en Borromaeus in de volksvergadering bewonderen, zoeke men niet bij de Prediker tijdens het cultisch samenzijn. Hier Martenshoek (Gr.) zenlij ke distinctie niet verwaarloosd tussen Kan sel en Katheder? En is de reactie hiertegen dan geen zegen? Hebben zij de Evangeliesmaak ge diend en het theologisch klimaat gezuiverd? Was en is de z.g. Gewijde Rede nog wel gewijde rede? Evangelische verkon diging? Of is ze ver schraald tot 'n soort theo rie een burgermanne- kes christendom tot vulgair Katholicisme? Dit zijn gewetensvragen, die elke Katholiek zich mag en moet stellen. En moet verantwoorde critiek uitsluitend aan kunstenaars en intellectuelen uit de horende Kerk worden overgelaten, wier Katho liek besef in verzet komt? (Ook de rastheoloog L. Verschuere O.F.M. reken ik hierbijé. Helaas, in zekere mate en in een speciale zin, lijden we aan een preekcrisis. Dat dan in Film forum een afgestudeerde leek tot enormiteiten komt over de waarde van het preken en dat in alle argeloosheid en goede trouw kom, kom; Wie onzer zonder zonde is, werpe op de man de eerste steen. De Kerk laat ons in het Heilig offer na de evangelielezing, bidden: „Door de Kracht der evangeliewoorden, mogen onze tekortkomingen worden gedelgd". In die prachtige en vaak vlijmscherpe Spreuken (25,11) wordt „een rede op zijn pas vergeleken met „gouden appels op gedre ver". In preekcritiek v geserveerd op hoopjes herhaaldelijk gezonde kost, aan vitaminen rijk! En de Kerk gaat voort juichend te verkondigen: „Zaad is Gods Woord, de Zaaier echter is Chris tus". (Magnificatantifoon op Dinsdag na Sexage sima). J. Westerman pr. Waakzaamheid Maar op de achtergrond loert de ernst en dit beseft ieder hier, want daarginds, uit het „Oosten" kan plotseling de vijand komen en dan moet men gereed zijn. Het meest valt dit gevoel van waakzaamheid op in de comman do-post. Hier zijn een aantal mannen voortdurend bezig met punaises, koptelefoons, klosjes, draadjes en met nog veel meer dingen. Hier flitsen gekleurde lampjes aan en uit en hier krijgt men het normale beeld van een luchtoorlog, die in de eerste plaats uitgevochten wordt op de tafels in de „Operatioons-room". Behalve dit beeld kregen we ook de bedoeling van de oefening te zien en te horen, in deze com mando-post. Deze oefening, waar in men alle problemen van een luchtoorlog krijgt voorgeschoteld, wordt gehouden om te zien in hoeverre de luchtverdediging in ons land doelmatig is. Van groot belang is het, na te gaan hoe het verbindingssysteem werkt. Van de verbindingsmiddelen zoals draadtelefoon, radiotelefoon, telex en speciaal van radar, hangt im mers in de moderne luchtverde diging zeer veel af. Zoveel, .dat men zonder deugdelijke verbin dingssysteem de vliegtuigen beter op de grond kan laten staan. De betrokken luchtstrijdkrachten zijn over een wijd front verdeeld én moeten in staat zijn om zich vlug te concentreren op een bepaalde plaats. Dit en het vermogen om op korte termijn luchtstrijdkrach ten over een 'breed gebied te ver plaatsen, is het wezen van een effectief luchtverdedigingssysteem En van een perfecte luchtverde diging kan niet veel, maar alles afhangen. Dicht bij de startbaan staan ée „Meteors" reeds klaar. Al geruime tijd staan zij voor de helft op „readiness" en voor de helft op „stand-by". De piloten zijn zorg vuldig „gebriefed" en hebben een uitvoerig weerbericht gekregen. Ze weten, dat er een onweers buitje dreigt, dat er aanvanke lijk wolkvorming op drieduizend voet en later op 1200 voet zal zijn en dat zij boven 10.000 meter gevaar voor .ijsafzetting lopen. Woedende furies Dan gaat van het veld een vuurpijl omhoog, ten teken dat de vliegers kunnen starten. Reeds rijden de eerste „Meteors" naar de baan. Fel denderende motoren met duizenden paardenkrachten transformeren de kisten tot woe dende furies, die grommend de baan afsnellen en razend snel hoogte winnen. Binnen tien mi nuten is het veld leeg en gieren VAN OLIEMANNEN EN STOFZUICERS Geregeld worden er bo ven Nederlands grondgebied luchtoefeningen gehouden, oefeningen welke ten doel hebben de luchtverdediging van ons land op haar doel matigheid te beproeven: Een onzer speciale verslag gevers maakte deze week zo'n oefening van zeer nabij mee en zijn _ervaringen tus sen de „oliemannen en de stofzuigers" de piloten en de straalvliegtuigen vindt men hierbij. de vliegtuigen op hun prooi af en nauwelijks is er nog een minuut verstreken of alle toestellen zijn uit het gezicht verdwenen; het is slechts gissen, waar de actie op gericht is. Wie dat wel weten zijin de vlie gers zelf, die vanuit de com mando-post in de start reeds langs radiografische weg hun koers hebben opgekregen. Onfeil baar worden ze naar hun doel geloodst, dat deze keer ergens boven de Waddeneilanden ligt en wordt gevormd door 'een grote groep „vijandelijke" straalvlieg tuigen. Deze machines Gloster Me teors en Thunderjets ver plaatsen zich in Zuidelijke rich ting en nog voor de vijand iets in de gaten heeft, gaan de „Me teors" van Leeuwarden er recht tegenin, in een aanval zoals iedere jachtpiloot er zidh wel eens een gedroomd heeft. Luchtgevecht Dan begint er een luchtgevecht op 30.000 voet hoogte. Straks zullen de films, die gesynchro niseerd met de mitrailleurs ge monteerd 'kjjn, de resultaten ge ven. Dan kan vrij nauwkeurig gezegd worden of een vijande lijk toestel beschadigd is als ja, als tenminste de tegenpartij de jager niet reeds eerder in het vizier had en hem theoretisch reeds neergeschoten had, voordat de jaehtvlieger ook maar de ge legenheid had gehad de duim op de mitrailleurknop te drukken. De mensen in de commando post kunnen deze strijd van film camera's gadeslaan van achter de schermen. Achter de schermen hebben wij niet gekeken, moch ten we zelfs niet kijken, maar wel hebben we even om een hoek meegeluisterd via een koptele foon. Daar hoorden we de „tally- ho"-kreet van de jagers, toen zij de vijandelijke macht ontdekten en er zich als havikken opwier pen. Dat jzo'n oefening er bij de piloten „in" gaat, spreekt wel haast vanzelf. Dat blijkt wel wanneerze weer op de grond staan. Wild van enthousiasme zijn ze. Iets gezien, zo vragen wij. Lachend steken ze de handen omhoog. Ze mogen niets zeggen, want de voorschriften zijn zeer streng. Als de vliegers dan ook iets zeggen, zeggen ze eigenlijk nog niets. Waar ze wel spreken, is in de commando-post. Daar vertellen de piloten honderd-en-één uit en daar worden in beginsel de les sen getrokken uit de opgedane ervaringen. Daar ook worden aanwijzingen gegeven hoe het een volgende maal moet. Want een volgende maal komt zeker; de vijand Iaat het niet bij één aanval zitten en nog vele malen zullen wij de vliegtuigen zien starten. Het hoort bij de luchtmacht als het zout bij het ei. Het maakt de zaak pittig, voor zover overigens het woord pittig een juist adjectief is tegen de sinistere achtergrond van dit nog noodzakelijke oorlogsspel. Achtergehouden geld vergokt Te Valkenburg is gearresteerd de 33-jariige S. P. J. T. uit Maas tricht. vertegenwoordiger van een autobandienhaindel te Val kenburg, die de vorige week door hem ge-incasseerd gedd heeft achtergehouden tot een bedrag van vermoedelijk biina 6000 gulden. Na een bezoek aan een der Belgische soeelbanker» bleef er van dit geld ruiet veel meer over.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5