Hoofdredacteur H. N. Smits Ridder in Orde van St. Sylvester Herstelde eensgezindheid in de Katholieke Volkspartij Kfoft 'B® ■fc Heilige Vader werd 76 jaar DAGBLAD VOOR ALKMAAR Overgrote belangstelling bij zilveren jubileum Andere werkmethode nodig voor „parlement" der partij I': fete -■ -* Acht auto's op tussen Haarlem elkaar gereden en Amsterdam 'EN OMGEVING Eenheid in katholieke politiek HIS TORISCHE PAR TIJRAADSVERGADERING Eenheid is ons hoogste goed Etna veroorzaakt aardschokken Noors atoomexpert dood aangetroffen Nederlandse in Makassar vermoord Reynaud en Pleven niet geslaagd Deportaties in Roemenië Zes personen licht gewond Nederland grootste klant van Duitsland HET FEIT KlUn Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ctM resp. 30 ct. per m.m.' Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VANHEDEN Pagina 1 Maandag 3 Maart 1952 46e Jaargang No. 12414 Kantoren: HOORN, Draafsingol 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 liinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 HOORN. De dag van gisteren is voor de Noorderpers, zoals thans het dagbladbedrijf heet, dat de uitgave verzorgt van het Noordhollands Dagblad, Ons Noorden voor Groningen, Fries land en Drente en het Nieuw Overijsels Dagblad, een feestdag geweest. Het was „de dag van Smits". Gisteren immers was de hoofdredacteur 25 jaar aan de krant verbonden en de belangstelling, die voor dit herdenken bestond, was enorm.. Een herdenken, dat zijn hoogtepunt vond, toen tijdens de receptie, des middags in het Gezellenhuis te Hoorn, de Deken van Hoorn, de Hoogeerw. heer P. L. C. van der Meer, de jubilaris mededeling deed van de Pauselijke honorering van 25 jaar apostolaat-in-de-pers: de verheffing in het ridderschap van de Orde van St. Sylvester. Iemand is niet zo-maar 25 jaar hoofdredacteur. In die kwart-eeuw heeft de krant zich zo benadruk te de directeur van de Noorderpers, de heer E. J. M. Stumpel in zijn openingsspeech, die dra uitgroeide tot 'n hooggestemde feestrede 'n aanhang verworven, die met dui zenden en duizenden steeg. Per soonlijk verwierf de hoofdredac teur zich een kring vrienden en relaties, die niet alleen uit de naas te omgeving, maar uil heel de pro vincie. uit heel het land afkomstig is. En derhalve is het achteraf best te begrijpen, dat de receptie, die Zondagmiddag was berekend op een duur van anderhalf uur, steeds verder en verder over het tijdschema liep, zodat tenslotte drie uren hoog en breed verstreken wa ren eer alle medewerkers en vrien den er toe konden komen de ju bilaris persoonlijk de hand te druk- ken. 's Ochtends was in de parochie kerk te Hoorn een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen door de Deken van Hoorn, de Hoogeer waarde Heer P- L. C. van der Meer met assistentie van de Hoogeerw. Heer Kuiper, Deken van Wognum en de Weleerw. Heer Smulders, censor van de courant. Het zang koor zong, o.l.v. de heer Simon Vlekke. da Missa „Puer natus est" van Johan Winnubst; aan het orgel de heer Timmermans. Na de H. Mis sprak de Hoogeerw. Heer Kuiper de jubilaris toe tijdens het ontbijt in de pastorie. De heer E. J. M. Stumpel, die 's middags in een-overvol Gezellen- huis de officiële receptie opende, vond onder zijn gehoor niet alleen hen, die tot de naaste kring van medewerkers aan de krant behoren Hier waren de vertegenwoord-gers van de geestelijkheid, onder wie wij opmerkten de Hoogeerw. Heer Deken van Hoorn, de Zeereerw. Father Hemmer, dir. van 't Missie huis, de kapelaans Danckaarts en van der Voort en rector Smulders, de algemeen secretaris van de K.V.P., dr. Albering, het Tweede Kamerlid, de heer Jac. Groen Azn., Mr. B. R. Canneman, burgemeester van Hoorn, vergezeld door z'n wethouders Kaldenbach en Casius en de gemeentesecretaris, de heer Mr. J. H. Peeman, tal van burgemeesters o.w. de heren Peters van Medemblik, de Boer van Ob- dam, Elders van Bovenkarspel, burgemeester H. Nolet van War- menhuizen en V. M. Nolet van Ur- sem, burgemeester Avis van Mid- woud, Breebaart van Hoogwoud, Essing van Blokker en Westwoud, Wiering van Zwaag en Nibbixwoud dhr. Feenstra, de politiechef van Hoorn, Mr. H. C. Edelman, hoofd redacteur van Het Utrechts Kath. Dagblad, vergezeld van zijn direc teur, de heer van Vond-eren. Voorts tal van vertegenwoordigers uit het politieke en sociale leven, chefs-re- dacteurcn van bladen, aangesloten bij het Unitasverband, waarin ook dé Noorderpers partner is, verte genwoordigers van de Kath. Ned. Journalistenkring. Velen van hen vergezeld van hun dames. De ge westelijke kantoren hadden hun mensen in het Gezellenhuis en van zelfsprekend was daar het gehele personeel, van hoog tot laag,, werk zaam aan hoofdredactie, technische afdeling administratie en expeditie. Expansie De heer Stumjjel gaf in vogel vlucht een overzicht van de ont wikkeling van het bedrijf, dat aanvankelijk slechts de dekena ten Hoorn en Wervershoof be streek, maar geleidelijk uitgroei de over een groot deel van de provincie Noordholland. Midden in de expansie van het bedrijf viel in 1927 de heer H. N. Smite. De omstandigheden waaronder in die periode de krant werkte, zijn niet te vergelijken met die van thans. Juist was een begin ge maakt met de mechanisatie van het bedrijf. In de persoon van de heer Smits werden tal van func ties verenigd. Niet slechte die van hoofdredacteur ook die van redacteur-binnenland en -buiten land, ook die van redacteur-ge west en secretaris van de redac tie. De redactie, dat was de heer Smits. Er is sindsdien veel veranderd. Een oorlog kwam de krant, die voor de keuze had gestaan: principieel-blijven (en onder gaan) of omzwaaien tot de „nieu we orde" (en voortbestaan) ver dween. Een oorlog ging de krant herrees. En groter dan ooit tevoren. Een ontwikkeling, die nog werd voortgezet, toen in Fe bruari 1949 de katholieke bladen van Groningen, Friesland, Drente en Overijsel in de Noorder pers opgingen. De heer Smits is thans hoofdredacteur van dag bladen, die de helft van Neder land bestrijken. Een katholiek blad aldus de heer Stumpel dient een cen trale van Katholieke Actie te zijn. De heer Smits heeft dat be grepen en talrijk zijn de organi saties, waarin hij zitting nam en die hij met woord en daad steun de. De heer Stumpel wilde in het geschenk, dat hij onder couvert overhandigde, iets gelegd zien van de diep-gemeende dank van directie en bedrijf. „Ga voort met vuur in uw pen en liefde in uw hart", zo besloot spr. „God kan Zijn zegen niet onthouden aan hen, die Zijn zaak zo vol zorg behartigen". Ridder in de Orde van de H. Sylvester De Hoogeerw. Deken van der Meer voelde zich niet weinig be schroomd, toen hij zich tot de jubilaris en tot diens echtgenote en kinderen richtte. De heer Smits immers, die nooit tever geefs wordt gevraagd, wanneer het de stimulering van het ka tholieke leven betreft, die dag en nacht zijn gaven van geest en hart in dienst van krant en ge west heeft gesteld, is altijd een eenvoudig en bescheiden man gebleven. Reeds was van de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers bij de heer Smits 'n hartelijk schrij ven van dank en hulde binnen gekomen. Er was echter meer. Dank zij de bemiddeling van de Bisschop kon Deken van der Meer gistermiddag de heer Smits mededeling doen van de Pause lijke honorering van zijn aposto laat in woord en geschrift. De jubilerende hoofdredacteur werd bij besluit van de H. Vader ver heven in de Ridderschap van de H. Sylvester. Een onderscheiding die de heer Smits even sprakeloos maakte van verrassing. „De wereld", aldus de Deken, „heeft God nodig. Het tragische van deze tijd is, dat de mensheid God dreigt te verliezen. Hier heeft de katholieke pers en dat heeft de heer Smits gezien haar grote taak. God voor de we reld te behouden." Namens het erecomité, dat voor de huldiging van de heer Smits was gevormd, sprak Mr. H. C. M. Edelman. Spr. huldigde de jubi lerende hoofdredaoteur om zijn uitzonderlijke verdiensten voor de katholieke gewestelijke pers, een pers, die door zijn specifiek op de streek afgestemd karakter in het land niet gemist kan wor den. Dat de bladen, die onder de hoofdredactie van de heer Smits verschijnen èn de gewestelijke berichtgeving tot uit de kleinste plaatsen verzorgt, maar daarnaast wat het binnen- en buitenlands nieuws betreft tegen de „grote" kranten óp kunnen, achtte mr. (Vervolg op pagina 2) Het moment waarop de Hoogeerw. heer Deken P. L. Ch. v. d. Meer de heer H. N. Smits de ridderorde van St. Sylvester opspeldt, onder klaterend applaus. Van onze parlementaire redacteur) Aan het slot van de vergadering van de Partijraad van de Katholieke Volkspartij, die Vrijdag en Zaterdag te Utrecht werd gehouden, noemde de Partijvoorzitter, de heer Andriessen, de met overgrote meerderheid aanvaardde motie van de Kring- Gelderland terecht een van de belangrijkste resultaten. Met deze motie aanvaardde de Partijraad de resultaten van het overleg met de groep Steenberghe als zijnde in overeenstem ming met de te voeren christelijk vooruitstrevende politiek. Geen conservatieve koers dus maar wel een aangescherpt in zicht voor de door de groep tot uitdrukking gebrachte bezwaren. En hiervan uitgaande kon de Partijraad het katholieke volks deel oproepen om zich nu weer in de grootst mogelijke eensge zindheid achter de K.V.P. te scharen. Dat de Partijraad het niet tot de vaststelling van het verkie zingsprogram kon brengen, maar de afhandeling van niet minder dan 258 amendementen aan een commissie ad hoe moest overlaten, was tot op zekere hoogte wel een teleurstelling, maar een onvermij delijke in verband met de tijd. Evenals het parlement op het Binnenhof werd ook het „parle ment" van de partij door dit feit sen de groen Steenberghe en de partij van de heer Weiter, zoals in de „Telegraaf" is gemeld, ant woordde de Partijvoorzitter ont kennend. Deze nartijraadsvergadering zal in elk gevai in de annalen van de katholieke politiek ook een historische worden omdat zij een einde maakte aan een periode van verwarring binnen de eigen •gelederen. „Wij trekken nu weer gemeenschappelijk op", zeide de partijvoorzitter tot slot, „want eenheid is ons hoogste goed". CATANIA (Sicilië), 2 Maart, (Reuter). Op de Zuidelijke hel lingen van de Etna gelegen boer derijen schudden Zondagavond op hun grondvesten tengevolge van door de vulkaan veroorzaakte aardschokken. Duizenden boeren verdrongen zich in de dorpsstraten. De aard schokken hebben tot nu tachtig woningen onbewoonbaar gemaakt terwijl in de muren van honder den andere huizen gevaarlijke scheuren zijn ontstaan. De Etna zelf stootte van tijd tot tijd wol ken as uit, doch vertoonde overi gens geen tekenen van een hevi ge uitbarsting. Vijfduizend Chinezen hebben Zaterdag de onder Britse leiding staande politie te Kowloon aangevallen. Twee agenten en 12 burgers werden ge wond terwijl meer dan dertig arrestaties roer den verricht. Deze Radio-Telefoto geeft 'n beeld tijdens de on lusten weer: een brandweerman blust het vuur in een auto, die omvergeworpen en in brand gestoken is. (ANP Telefoto) geconfronteerd met de noodzaak om zijn werkmethode te moder niseren. Het was drs. Horbach, die hierop dan ook al tijdens deze vergadering wees, en die van de partijvoorzitter de toezegging kreeg, dat het partijbestuur zich over dit plotseling actueel ge worden probleem nader zal be raden. De suggestie van de heer Kousenmaker om bij soortgelijke opgaven de Partijraad in afdelin gen van speciale deskundigen te splitsen kan bij dat beraad onge twijfeld waardevol zijn. Klassificatie In antwoord op opmerkingen betreffende de classificatie liet prof. Romme er geen twijfel over bestaan, dat afschaffing zonder meer in de komende vier-jarige periode zeker niet kan worden verwacht. En voorts constateerde hij een tegenstelling op dit punt tussen de inzichten van de ambte naren-sector en die van het be drijfsleven. De eerste begeert af schaffing, de tweede slechts her ziening. In verband hiermede zou het goed zijn, wanneer de katho lieke organisaties in deze sectoren zich ook eens met elkaar zouden verstaan. Het lid van de fractie, de heer Droessen, erkende, dat de uitbe taling van de oorlogsschadevèr- goeding stroef gaat. Hier spelen monetaire overwegingen een rol. De verbeterde omstandigheden zouden aanleiding kunnen zijn om deze aangelegenheid opnieuw ter sprake te brengen De opmerkingen, die uit de Partijraad gemaakt werden over de woningbouw gaven de heer Andriessen gelegenheid om zijn teleurstelling te uiten over de gang van zaken met betrekking tot de motie-Andriessen. Voorts werd voor enige beheer de Partijraadsvergadering werd betreurd, dat in het ontwerp-ver- kiezingsprogram niet gesproken werd over de wenselijkheid van een Iandbouwarbeidswet. De heer Droessen gaf echter goede hoop, dat alsnog in deze leemte zal worden voorzien. De bezwaren ten aanzien van dit punt bleken achteraf toch niet van principiële aard te zijn. Voort werd voor enige beheer sing van de grondprijzen gepleit en Den Helder wees op zijn amendement, dat speciale aan dacht vraagt voor het kleine tuindersbedrijf. Een aandacht, die het Kamerlid Engelbertink toe zegde, maar waarbij hij ook wees op de moeilijkheid, dat men het in deze bedrijfstak nog niet eens is over de saneringsvraagstukken, die de overheid als voorwaarde voor steunverlening stelt. Geen contact tussen Weiter en groep-Steenberghe. Enige deining verwekten de mededelingen van Amsterdam, dat d< N.k.K.M. zijn adressenma- teriaal ter beschikking van de partij van de heer Weiter zou hebben gesteld. De heer Koops, de, voorzitter van de N.R.K.M., haastte zich echter om dit mis verstand weg te nemen. Het bleek tenslotte slechts een plaatselijke kwestie te zijn. Van contact tus- VATICAANSTAD, 2 Mrt (AP). De goud-met-witte vlaggen van de Vaticaanstaat wapperden van daag ter ere van de 76ste geboor tedag van Z. H. Paus Pius XII, tegelijk de 13de jaardag van zijn verkiezing tot Paus. Er waren vandaag geen plech tigheden. Morgen wordt een cere monie gehouden in het pontificale athenaeum van het Lateraan. Op 12 Maart, de jaardag van de kro ning, wordt een dankdienst ge houden in de Sixtijnse kapel waarbij de Paus tegenwoordig zal zijn. Dr. Riccardo Galeazzi List, reeds twintig jaar lang de huis arts van de Paus, heeft aan het DOODVONNISSEN IN GRIEKENLAND ATHENE, 2 Maart (Reuter). In het proces tegen 29 personen, die van spionnage worden be schuldigd, heeft het Atheense militaire gerechtshof acht dood vonnissen uitgesproken. Vier personen werden tot le venslange gevangenisstraf en tien tot kortere gevangenisstraffen veroordeeld. Zeven beschuldigden werden vrijgesproken. TRONDHJEM (Noorwegen), 2 Maart (Reuter). Het stoffe lijk overschot van de Noorse atoomgeleerde Per Werenskjold, die in Februari j.l. op geheimzin nige wijze uit zijn woning te Trondhjem was verdwenen, is Zondagmiddag door spelende jon gens aan de voet van een steile heuvel, die enkele meters van een straat van de stad is gelegen, on der sneeuw bedolven aangetrof fen. Men had aanvankelijk het ver dwijnen van Werenskjold in ver band gebracht met de jongste Zweedse spionnagezaak, doch de politie en collega's van de Noorse atoomgeleerde hadden direct ver klaard dat dergelijke geruchten geen waarheid konden bevatten, daar Werenskjold geen enkele genegenheid voor de communisti sche leerstellingen aan de dag had gelegd. DJAKARTA, 1 Maart (Aneta). Mevr. H. Mourik de echtgenote van de secretaris van het Neder landse commissariaat te Makassar, werd bij het verlaten van een restaurant door een messteek in de rug gedood. Een onbekende poogde haar de handtas te ont rukken, waarbij haar een dode lijke messteek werd toegebracht. De moordenaar wist te ontsnap pen. V.N. TWIJFELEN AAN GOEDE WIL MOENSAN, 2 Maart (A.P.). De geallieerde onderhandelaars hebben de communisten Zondag kort en bondig te verstaan gege ven, dat „er onzerzijds ernstige twijfel aan bestaat of het wel dc moeite waard is de pogingen om tot een accoord te komen voort te zetten". Ondanks de krachtige taal ver klaarde de officiële woordvoerder snel, dat deze verklaring geen bedreiging inhield om de onder handelingen die thans 8 maan den aan de gang zijn, af te bre ken. In de verklaring werden de communisten echter wel beschul digd van „flagrante schendingen" van overeenkomsten, die aan de conferentietafel reeds tot stand gekomen zijn. Italiaanse jJersbureau ANSA mee gedeeld, waaraan de Paus zijns inziens zijn nog zo goede gezond heid te danken heeft. Elke eentonigheid, een der oor zaken van lichamelijke en geeste lijke vermoeidheid, wordt ver meden, aldus deze arts. Dr. Galeazzi Lisi besloot zijn uiteenzetting met deze woorden: „De H. Vader is op bewonderens waardige wijze opgewassen tegen de overstelpende werkzaamheden, die hij zich vrijwillig als zijn taak oplegt. Daar komt bij een gezonde en regelmatige werkwijze, het vermogen zich te beheersen door kalmte te bewaren bij tegensla gen, een voortdurende zelfcon trole, een wijze, op de eeuwigheid gerichte kijk op het menselijk leven en het onbegrensde ver trouwen in de verborgen, maar voor hem duidelijke wegen der Voorzienigheid". DE FRANSE KABINETSCRISIS PARIJS, 2 Maart (A.P.). Paul Reynaud heeft zijn pogingen om een nieuw Frans kabinet te formeren opgegeven. Hij kon de socialisten niet bereid vinden een kabinet op brede basis te vormen. Ook Pleven, die na Reynaud de opdracht kreeg van president Auriol, heeft van verdere pogin gen afgezien. Thans is de beurt aan de leider der gematigde con servatieven, Antoine Pinay, mi nister van het verkeerswezen in het afgetreden kabinet. WENEN, 2 Maart (A.P.). De voornaamste bladen van de Oos tenrijkse coalitieregering, de Wie ner Arbeiterzeitung (socialis tisch) en de Neue Wiener Tages- zeitung (Volkspartij) melden van daag op de eerste pagina uit be trouwbare bron, dat de Roe meense communisten voorberei dingen treffen voor deportaties op grote schaal uit Boekarest naar concentratie- en werkkampen in het DonauZwartè Zee-gebied. Tussen de 10.000 en 20.000 men sen zullen op deze wijze worden gedeporteerd. wÈÊÊÈÊÊk De vertegenwoordiger van Nederland in de Commissie van de Verenigde Naties voor de unificatie en de wederopbouw van Korea (UNCURK) de heer E. J. Baron Lewe van Aduard, heeft een bezoek gebracht aan de geallieerde graven op het soldatenkerkhof te Poesan in Korea. Aan de voet van de vlaggemast, waaraan de Nederlandse driekleur wappert boven de graven van Nederlandse soldaten, legde Baron Lewe van Aduard een krans (vlaggemast rechts). (Van onze correspondent) De gladheid van de weg en de dikke mist zijn Zaterdag de oor zaak geweest van een gecompli ceerd auto-ongeluk nabij Half weg. In volle snelheid kwam een auto uit de richting Haarlem op weg naar Amsterdam in botsing met een wagen, welke op dat moment uit een zijweg de hoofd weg wilde opgaan. De chauffeur van de eerste wa gen probeerde nog door krachtig remmen een aanrijding te voor komen, doch de wagen gleed door en raakte de tweede wagen in de flank. De beide wagens vormden toen op de drukke weg langs de Amsterdamse vaart een gevaarlijk obstakel. Door de mist werd dat gevaar dubbel zo groot, omdat an dere automobilisten de hindernis te laat konden waarnemen. De wegenwacht was spoedig ter plaatse aanwezig, en hoewel op alle mogelijke manieren werd ge tracht naderende automobilisten te waarschuwen, kon toch niet worden voorkomen, dat nog een zestal auto's met elkaar in bot sing kwamen. Hoewel er veel materiële schade werd aangericht vielen er geen ernstige persoon lijke ongelukken te betreuren. Twee leden van de Wegenwacht hebben een zes personen, die lichte kneuzingen en verwondin gen hadden opgelopen, de eerste hulp verleend. Wegens schade moesten enkele wagens worden weggesleept. WEER ONTVLUCHTINGEN UIT VEENHUIZEN (Van .onze verslaggever) EMMEN.Voor de tweede maal in korte tijd zijn Vrijdag avond twee mannen ontvlucht uit de rijkswerkinrichting „Esser- heem" t.e Veenhuizen. Men ver moedt dat zij, direct na hun ■ont snapping, hulp hebben gekregen van een automobilist. Zij zijn nog steeds voortvluchtig. KEULEN, 2 Maart (ANP). Vandaag werd op de jaarbeurs te Keulen een DuitsNederlandse dag gehouden. Minister Albregts en de heer T. J. Twijnstra, voor zitter van het verbond van Ne derlandse werkgevers hielden redevoeringen. Prof. Albregts stelde met vreug de vast, dat ondanks alles tussen Nederland en Duitsland weer ge sproken kan worden over zuivere zakelijke verhoudingen. De ople ving der Nederlands—Duitse han delsbetrekkingen heeft sedert 1946 een bijzonder grote vlucht genomen. De waarde van het goe derenverkeer, die in 1946 hon derd millioen gulden bedroeg, steeg in vier jaar tijds tot het twintigvoudige. Niet alleen struc- tuele verhoudingen, maar ook noeste arbeid aan beide zijden hebben tot dit resultaat geleid. Thans kan men constateren, dat Nederland de grootste klant van Duitsland is en omgekeerd als op één na de grootste leverancier in dat land kan worden beschouwd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1