ZFC ir Met drie man en een 53 p.k. Fiat dwars door 3800 km. Sahara KONINGIN ELIZABETH sloeg 55 mannen tot ridder •C. boog -Waard Wat moeten we beg in nen met al onze collectes? Zal Prins Charles straks qewoon naar school gaan? WOOMERA, proef ter rein in Australië's woestijn HET'WONDER DER LIEFDE D.D.D Zand, fijn als poeder, dringt zelfs in gesloten dozen door RADIO JEUK: Luister von oude traditie in de balzaal van Buckinghampaleis Hier zetelt de beschaving dvastig D.T.S. ong sterk Texel ,De weg is weg Precies zoals haar vader het deed door Otto Bührs strijd tegen deze zware itder is het de club uit pel gelukt een kostbaar de wacht te slepen. Dat rigens niet dn een op een staande wedstrijd, maar wind was ook wel een belemmering voor goed bal werd vaak te hard en en te hoog door de speeld en doordat er ook geen schutters aanwe- :n te zijn, vielen er ook doelpunten. Wel waren kers wat sneller maar sclub was daarentegen ender waardoor de pun- ng de krachtsverhou- weergeeft. er. eerst, naar uit, dat wind mee geen moeite ■en de D.T.S.-verdediging teed's zonder doelman v. te overrompelen, werd niet met overleg and'ers hadden er toen elpunten moeten vallen, de slecht op toeren ko- thuisclub-defensie toch veel met succes ingrii- ir na ruim een half uur er een groot geharrewar slecht wegwerken .man de Pijper. Tot ge- deze. was er. niet één die van de geboden fiteerde. DTS wist bier- - el wat te verplaatsen, het rustsi'gnaal weer de stand nog steeds ik. agon de tweede helft een serie aanvallen, hoekschoppen oplever- Lpunten kwamen daaruit Uit een vrije trap tail tot aller verrassing •ns vanaf de zijlijn 11S-touwen geschoten, trs kwamen wear te- de DTS-verdediging smeerder te lopen en fgen voorhoede aan het ten. De bakens werden verzet en met nog een rtier voor de boeg stond man en macht te ver- Jndanfks die versterkte moede slaagde de toch in de geliikma- esn en wel door de op een via Carnas en doel gespeelde bal toeliep en de Texel- en schijn van kans hierna ook nog ge- verd, doelpunten ble- uit. strijd te gooien, wat had, dat de scheids- berisping aan een van erwaard-spelers moest lak voor de rust viel en P. Tijm kwam nen. toonden de Wierin- weer direct hun en na 2 minuten reeds succes (20). iterhoede liet nog al ek vallen. Toen AFC eringerwaarddoel een genomen, zonder >od een missen van de Wieringerwaard- de kans om doelman derde maal te pas- Alkmaarders toch gingen op de W.- naar de W.-doelman uit het goede hout vrwijl hij deze middag mocht ontvangen van irtuna. Peeraer pro maar de Wieringer- stond op z'n plaats, fden de AFC-aanval- zij waren nu vol- meerderheid, maar s. het ook probeer- 'as het een been of ces in de weg stond, tste instantie de W.- van zijn beste zijde de scheidsrechter einde floot, mocht weer hoopvoller m de fatale laatste ussehien nog te kunnen MAANDAG 3 MAART 1952 PAGINA 5 eer prijs aan Prijs ploeg wist 't spel atsen, waardoor zijn secondanten op hun beurt in kwamen. Dit een kwartier toen veel kruit in Gent de week?) een ioorkopte naar v.d. onmiddellijk Hoorn fsehucHe en voor de Kuiper liet mis kwam alleen voor die ook al te ver- 1. Kort hierop gaf afdoende antwoord, laasen bevond zich ositie, waardoor dit door de heer v. annuieerd werd. Bij ZFC-aanval pro- v.d. Horst wat al van de bal te strafschop volgde dè zonde, want net de strafschop Wat Helder ver- de, ZFC vocht en de muur, er massale offensief ansen. De eerste Meulen aait een Beekhoven rake de tweede maal uit een corner speler rakelings De reis per auto AlgiersKaapstad (ongeveer 15.000 km) dwars door de Sahara is helemaal geen nieuwtje meer, maar het is nog steeds een gewaagde onderneming, vol moeilijkheden en gevaren. Ongeveer een jaar geleden (JanuariFebruari 1951) vond op initiatief van de vereniging „De Saharavrienden" de Rallye Middellandse ZeeKaapstad plaats, waaraan talrijke wagens van verschillende landen en categorieën deelnamen. De equipe Butti-Veglia-Pavesio uit Turijn werd geclassificeerd als eerste in zijn klasse. Paolo Butti uit Turijn zelf, winnaar van deze Rallye, heeft juist dezelfde tocht AlgiersKaapstad vol bracht, maar op eigen gelegenheid, met slechts zijn auto, drie passagiers en de aanhangwagen. regels en onbekende factoren, de vergunning los, zelfs voor de aanhangwagen. Met dergelijke voorspellingen, en over de aanhangwagen en over de woestijn, vertrekken ze uit Algiers. Men heeft ook nog zijn bezorgdheid verraden over de Hoggar-vlakte, d'ie onderbroken wordt door overstromingen. Gedurende ca. 1000 km, vanaf Algiers tot El Golea, hebben ze practisch geen grote moeilijkhe den. Na Laghouat wordt het tem po opgevoerd in de richting van Ghardaia en El Golea. De rust bij El Golea veroorzaakt reeds 'een stoppen midden in de woestijn, 's Nachts is het woestijnzand on begaanbaar. De temperatuur ligt overdag boven 30 graden en daalt 's nachts bijna tot 0 graden. Het zand is gelig, poederachtig fijn en dringt overal in: in de ogen, in de mond, zelfs in de gesloten do zen. Voor de motor zijn dus flinke in olie gedrenkte luchtfilters nodig. In de Woestijn. De volgende 400 km is er hele maal geen weg. De moeilijkheden nemen toe. 'n Plotselinge, ernstige zandstorm overvalt hen 's nachts. Maar Butti neemt een roekeloos besluit: „Verder gaan". Zwaar werk voor de equipe. Ze moeten zich een weg banen in het zand. Dit is de eerste keer in de ge schiedenis, dat een auto van een nieuw type, dat juist is uitge komen, zijn goede hoedanigheid op dusdanige wijze toont. Butti is erin geslaagd, de Sahara te doorkruisen (3800 km woestijn) en heeft dit record gevestigd met een wagen, genaamd „Campag- nola", de nieuwe Fiat-wagen met vierwielige aandrijving en met zijn aanhangwagen. Hij had bij zich zijn vrouw, die zelf een onverschrokken automo biliste is, de mecanicien D. Pacca, stil, moedig en zeer handig, A. Pennelli, filmoperateur van de INCOM, die al deelgenomen had aan de laatste reis van M. Bru- sasca naar Oost-Afrika. Dus drie mannen en één vrouw, een Fiat Campagnola 53 pk met vier cy linders van 1900 om3 en een aan hangwagen, die volledig ge laden 1300 kg woog. De „Campagnola" van Butti was uit Turijn vertrokken op 18 No vember 1951 op een koude mis tige ochtend. Hij ging de 20ste scheep in Marseille en werd de 21ste in Algiers ontscheept. De tocht door Afrika begint in Al giers, op 25 November om 12 uur. Hier volgt het verslag, opgemaakt volgens het dagrapport, dat Butti bij iedere halte telegrafisch, tele fonisch of schriftelijk doorgaf: Het afscheid is opgewekt. Toch verbergen de ervaren Afrika- en Sahara-kenners niet, dat ze twij felen aan de goede afloop van de tocht door de woestijn in een auto met aanhangwagen. Langs de gehele weg door de Sahara hebben de militaire auto riteiten, die vanuit hun versterkte posten het autoverkeer regelen, maar zelden een auto met aan hangwagen laten vertrekken. Ze weigerden de „Groene kaart" af te geven, d.w.z. het voor ieder voertuig onontbeerlijke „laissez passer". In ieder geval heeft Colonel Nabal de grootste autoriteit op dit gebied vertrouwen in Butti en zijn Fiat en krijgt hij voor hem van de Gourverneur van het Zuidelijk gebied, ondanks PROGRAMMA DINSDAG 4 MAART 1952 HILVERSUM I 402 m 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram. muz.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. muz.; 0.00 Morgen wijding; 9.15 Gram, muz.; 925 Voor de huisvrouw; 930 Water standen; 9.35 Gram. muz.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zikeen; 11.30 Pianorecital; 12.00 Piano-trio; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Gram. muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelin gen of gram. muz.; 13.20 Prome nade-orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gram. muz.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram. muz.; 15.30 Onze Amerikaanse Buren; 16.00 Zang en piano; 16.30 Voor de kleuters; 16.50 Kinderkoor; 17.15 Gram. muz.; 17.30 Piano recital; 18.00 Nieuws; 18.15 Amu sementsmuziek; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Pianospel; 19.15 „Paris vous parle"; 19.20 Fanfa re-orkest; 19.45 „Het korps Luchtmachtdienst", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevariëerd programma; 21.15 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet"; 21.30 Lichte muzike; 21.50 AVRO- allerlei; 21.55 Rhythmische mu ziek; 22.10 „Discogram"; 22.45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. muz. HILVERSUM II 298 m 7.00 —24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.150 chtendgym- nastike; 7.30 Gram. muz.; '7.45 Morgengebed en Liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerbe richten ;8.15 Gram. muz.; 8.40 Idem; 9.Ö0 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram. muz.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Concertgebouw orkest; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio 12.00 Angelus; 12.03 Gram. muz.; 12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek niéuws 13.20 Actualiteiten; 13.25 Gram. muz.: 14.00 Idem; 14.30 Moderne Franse muziek; 15.00 Schoolradio 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Schoolradio: 17.15 Felicitaties voor de jeugd; i7.45 Reperingsuitzen- ding: Tekst van Ir. F. G. van Loonen: „De grond van Nieuw- Guinea"; 18.00 Nieuws; 18.15 Ac tualiteiten: 18.20 Sportpraatje; 18.30 Lichte muziek: 18.45 Piano- duo; 19.00 Gram. muz.: 19.30 Idem; 19.40 „Dit is leven", cau serie; 19.50 Gram. muz.; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van: 20.15 Blaaskwintet; 20.30 Lijdensmeditatie; 21.30 Omroep orkest en solisten (om pl.m. 22.00 Actualiteiten) ;2 2.45 Avondgebed en Liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 „Gezond gezin", causerie; 23.2524.00 Gram. muz. TELEVISIE-PROGRAMMA DINSDAG 4 MAART 1952 Experimenteel televisie-programma van de KRO 20-1521.45 1. Marionettenthea ter; 2. Weeroverzicht: Pauze; 3 „Bastien en Bastienne". Vanuit El Golea schrijft Butti: „De Sahara-bewoners zijn scep tisch en geloven niet, dat wij zul len slagen. Dit prikkelt mij, om koste wat het kost te slagen. De geruchten over onze tocht vergemakkelijken ons de passage. Het is onnodig, dat ik het onge looflijke woestijnlandschap pro beer te beschrijven. Woorden schieten hier te kort. Als we naar Pennelli (de filmoperateur) luis terden, zouden we om de haver klap stoppen, om alles te bekij ken; soms kan ik hem wel eens zijn zin geven. Als we allemaal ons best doen, hoop, ik, dat we gauw met zijn vieren in Kaapstad zijn. De „Campagnola" doet won deren. Het is eigenaardig om te zien, hoe iedereen zich met ons bemoeit, weddenschappen afsluit op ons succes. 90 pot. van de mensen denkt, dat we er niet ko men, 10 pet. heeft geen opinie. Ik moet erkennen, dat ik veel profiteer van mijn ervaring en dat de speciale kaarten, die Colo nel Nabal me heeft gegeven, me zeer kostbaar zijn". De 27ste November telegrafeer de Butti 's morgens uit In Salah: „Grote moeilijkheden schitte rende prestaties van de wagen". En de volgende dag uit Taman- rasset: „Gaan steeds verder hebben dienstrooster wagen prima". 29 November wordt de Campag nola aan de halte In Guezzan met verbazing ontvangen. Butti maakt voorbereidingen voor de andere 1250 km woestijn, die naar Kano leiden, aan de grens van Nigeria, dwars door Agades en Zinder. Voorbij! De „Campagnola" komt in Ka no de 1ste December 's avonds aan. De woestijn is overwonnen. Butti heeft de 4000 km Algiers Kano (waarvan 3800 km volko men woestijn) in 6Vs dag afge legd met een daggemiddelde van ca. 600 km. Dit is een recordtijd door de aanhangwagen en de bo demgesteldheid (zand, stof en stenen); het zand vormde een voortdurende belemmering voor de aanhangwagen en de motor had dubbel werk. De mechanische onderdelen van de wagen hebben het zwaar te verduren gehad door de duizen den gaten en hobbels achter elkaar, daarbij een onophoude lijke marteling van de vering. De mecanicien, Racca, controleert de wagen - en toont de prima staat aan van de veren van de „Cam pagnola". Zijn zijn onbeschadigd; men moet alleen een gebroken schokbreker van de aanhangwa gen vervangen. Onderweg naar Kano had de „Campagnola" aan een vrachtwa gen, die al 28 dagen met panne stond, levensmiddelen en binnen banden moeten geven en ze had den een andere vrachtwagen ge vonden, die sinds enkele dagen verlaten was. In het hart van Afrika. 6 December begint Butti vanuit Kano zijn reis naar het hart van Afrika. Bij de aankomst in Fo- tiskam en daarna in Maidugari hoort hij, dat de weg van Fort La my net door overstromingen is afgesneden. De route was uitge stippeld als volgt: Maidugari Fort LamyArchambaultFort CrampelBambariBangassou ButaStanleyville. Nu moet hij veranderd worden. Dus dringt de „Campagnola" de woeste streken van de Franse Kameroen binnen, langs plaatsen, waar nog geen auto was geweest. Deze omweg verlengt de tocht met ca. 200 km. De nieuwe route gaat door Barna en Mora, een grenspost tussen Nigeria en de Kameroen, waar iedereen stomverbaasd is bij het zien van een auto; men heeft ons verzekerd, dat het de eerste keer was, dat een Europese auto daar kwam. Ze weten dan ook zelfs niet, hoe ze de formaliteiten voor de grensovergang moeten ver vullen. Na Mora komt Butti via Maroua en Garoua in Ngaoundere aan op Zondag, 9 December, om 21.30 uur. Zoeken naar onderdak. Het is avond en er zijn geen hotelle tjes. Butti ziet een lichtje en gaat er op af. Hij klopt op de deur. Een Italiaanse dame doet open en ontvangt de reizigers met plezier: ze geeft ze een aardige villa ter beschikking en twee inlandse be dienden. Na 12 dagen van onaf gebroken reizen is het oponthoud in Ngaoundere zeer welkome De operateur van de INCOM, Pen nelli, kan eindelijk zijn films draaien in het „Paradis de la Chasse" en aan het hof van de Sultan, die zich voor de „Cam pagnola" en zijn reis interesseert Telegrammen uit Stanleyville Na Ngaoudere gaat de tocht verder via Bangui en Stanleyville waar de „Campagnola" op 27 De cember aankomt. Onderweg had den ze verschillende malen moe ten stoppen vanwege de regen en ook voor de opnamen van Pen nelli. Vanuit Stanleyville tele grafeerde Butti: „Dag en nacht gereden ein delijk aangekomen twee nach ten in auto geslapen, want twee veerponten buiten werking Racca bijna gedood door slang, met de schrik vrij". „Stel één ding vast; De Fiat doet wonderen tengevolge van schudden en hobbelen zijn we allen gewond aan hoofd en benen en ik aan mijn elleboog. Toch zijn veren en schokbrekers volkomen in orde. Ik verwissel de olie iede re 1000 km. De carrosserie is foutloos". „De aanhangwagen, die» altijd stampvol zit, is net gekapseisd, loopt nu weer. We hadden het niet in de gaten en als Pennelli het niet had gezien, zouden we zelfs niet gestopt zijn. Dit klinkt fantastisch, maar het is waar". „Het is flink heet: 3538 gra den. Geen minuut, om een dou che te nemen. Het schijnt dat de wegen op 2000 km voor ons nog afgesneden zijn door de regens. Milliarden muggen. We eten han denvol kinine". Kaapstad! Na Elisabéthville, waar Butti 3 Januari aankomt, gaat de reis verder met de haltes; Broken Hill LivingstoneBulawayoJohan nesburg Bloemfontein Kaap stad. Totaal nog 4000 km, die bijna geen moeilijkheden meer bieden, omdat ze over de weg rijden, maar die na de 11.000 voorafgaan de (vanaf Algiers) de weerstand van de bestuurder, van zijn equipe en van zijn auto, de „Campag nola" met aanhangwagen, op een zeer hoge proef stellen. Op de aankomst in Kaapstad wordt met spanning gewacht. De verhalen over de moedige reis van de „Campagnolisten" waren dwars door Afrika verspreid, van de ene pleisterplaats naar de an dere en verwekten een sfeer van angstige verwachting en niet alleen onder de Italianen. AMSTERDAM. In 1948 wer den in Nederland voor nlaatse- liike en landelijke instellingen tezamen 15354 collecten gehou den. Aldus luiden de bevindin gen van de Amsterdammer W. K. Petersilka. Hii wiist on de versninnering van arbeidskrachten, on de ver- snillimr van reclame- en ander materiaal, dat ieder der instel lingen afzonderlijk gebruikt en on de collectemoeheid van het Nederlandse volk Hij stelt voor een centraal fonds op te richten, dat de gel den bijeen zal brengen, waaruit iedere instelling een deel zou kunnen ontvangen. „Geen Winterhulp in de vroe gere foutieve betekenis van het woord, maar een nationale en NEW YORK Ass. Press). Als het aan de Hertog van Edinburgh ligt zal Prins Charles, de nieuwe erfgenaam van de Britse troon, de meest democratische opvoe ding krijgen, die ooit een prins van Wales genoten heeft, aldus de Britse journalist Jack Wino- cour in het Amerikaanse tijd schrift „Look". „De Hertog van Edinburgh heeft aan zijn intieme vrienden verteld, dat hij graag wil, dat de jonge prins Charles mettertijd ge woon naar school gaat, zoals elke andere Engelse jongen van zijn generatie, zodat hij zal leren met andere kinderen om te gaan", aldus Winocour. BESCHIKT V.S. LUCHTMACHT OVER KLEINE ATOOMBOMMEN? WASHINGTON, 2 Maart (AFP) Te Washington wordt vernomen dat de Amerikaanse luchtmacht thans over kleine atoombommen beschikt, d'ie voor „tactische doel einden" b.v. tegen vijandelijke troepen kunnen worden ge bruikt. Deze „baby-atoombom men" zouden behoren tot de uit rusting van een nieuw type jacht bommenwerper. R. K. UNIVERSITEIT NIJMEGEN Het bestuur der Sint Radboud- stichting heeft op verzoek van de Provinciaal der Augustijnen met ingang van het sjudiejaar 1952 1953 toegelaten als privaat-docent bij de theologische faculteit der R.K. Universiteit dr. E. Hendrikx O.E.S.A. te Nijmegen teneinde on derwijs te geven over de H. Augustinus als kerkvader en theo loog. Winocour wijst er op, dat wan neer prins Charles naar een „Pu blic School" gaat, b.v. naar Eton of Harrow, dit een mijlpaal zal betekenen in de evolutie van de Britse monarchie. Op deze scholen zal prins Char les niet alleen in aanraking ko men met de zoons van welgestel de en adellijke families, doch ook met het groeiende aantal jongens, dat een beurs heeft en soms 40 procent van het totale aantal leer lingen bedraagt. eventueel ook internationale hulpdienst, op nieuwe basis. Deze organisatie zou zich als overkoepelend orgaan ten doel moeten stellen van iedere Ne derlander 10 cent per maand te innen voor sociale en het cultu rele werk in Nederland, zodat 10 millioen inwoners een bedrag van 12 millioen gulden zouden bijeenbrengen. „Het fonds van 12 millioen gulden per jaar is dus achtmaal zo groot", zo zegt de opsteller van het plan, „als hetgeen er nu per jaar door alle instanties bij elkaar wordt gecollecteerd." STOFFELIJK OVERSCHOT OPGEHAALD Vrijdagmiddag is uit het Apel- doornseDierense kanaal het stoffelijk overschot opgehaald van de 64-jarige G. J. W. uit Hengelo (Ov.) die reeds enige dagen werd vermist. Ongeregeldheden in Japan TOKIO, 2 Maart (Reuter). Koreanen, gewapend met bamboe speren en flessen zijn Zaterdag, tijdens de viering van de 33ste verjaardag van de Koreaanse op stand tegen Japan, in verschei dene Japanse steden slaags ge raakt met de politie. (Advertentie) Niet krabben. De helder vloeibare D.D.D. kal- meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN De Frans-Nederlandse schilder Kees ,van Dongen exposeert zijn werken thans voor de eerste maal in de Ga lerie Petridès in de Rue de la Boetie te Parijs. Van Dongen voor een van zijn wer ken „de appelschim mel". LONDEN (A.P.) Koningin Elizabeth, die een schitterend zwaard in de rechterhand hield, heelt Woensdag 55 mannen tot ridder geslagen. Met het cerqjnoniële wapen, aan het handvest waar van een gouden kwast bungelde, tikte zij de 55 op de beide schouders. Daarna, terwijl het zwaard glinsterde in de vele lich ten van de staatsiebalzaal van Buckingham Palace, beval zij hen met zachte stem op te staan. De koningin reikte ook 53 onderscheidingen voor moed uit aan Britse soldaten, mariniers, matrozen en burgers. Het was haar eerste investituur en zij deed het vorstelijk en met een tedere vleug van vrouwelijke bekoor lijkheid. langs zijn kin en de Yeomen of the Guard praatten soms zacht jes met elkaar. Zij die tot ridder geslagen werden, knielden, zodpt de Koningin die telkenmale het zwaard hoog boven haar hoofd hief, de plechtigheid makkelijker kon verrichten. Op een balkon was een uit zes tien man bestaand orkest opge steld, dat tijdens de hele plech tigheid zacht Britse volksliedjes speelde. De orkestleden waren in scharlaken kledij gestoken. Geen enkele maal klonk de stem van Hare Majesteit boven de muziek uit. Onder een estrade, waarop de Koningin stond, temidden van hofdignitarissen in kleurige ge waden, bevonden zich ongeveer 200 verwanten van de in hun bes te kleren gestoken mannen, wie de Koningin medailles opspelde en om wier nekken zij de linten van de ridderslag hing. De Koningin reikte één Vic toria Cross uit, de hoogste onder scheiding voor moed betoond in de strijd. Zij glimlachte, spelde de medaille op de khaki tuniek van soldaat Speakiman en sprak hem toe. Zij had hem heel wat te vertellen, maar sprak zo zacht dat hij alleen het maar kon horen. De soldaat, pas van Korea terug, bloosde licht toep hij zich zo hooT- de prijzen door zijn vorstin. De eervolle vermelding van Speakman was de enige die door de Lord Chamberlain, de Earl van Clarendon in haar geheel werd voorgelezen. Er werd verteld hoe Speakman op Korea met de King's Own Scottish Borderers, in Nloverpber 1951 zach.„Ji}et moed en een uiterste minachting voor persoonlijk gevaar, zonder weer ga gedroeg." Speakman, die vernomen had, dat een deel van de stelling van zijn regiment door een overwel digende vijandelijke troepen macht onder de voet gelopen was, verzamelde nog zes soldaten en vuurde, zonder acht te slaan op het razende macliinegeweervuur, meer dan tien salvo's op de vijand af. De stelling werd behouden en Speakman, die ernstig gewond wer>d, hield pas op met vechten toen hem opgedragen werd heen te gaan. De Koningin straalde toen deze heldendaden haar ver teld werden en zij stuurde de soldaat weg na een lange, waar derende handdruk. De Koningin was blootshoofds. Zij droeg een eenvoudig zwart kleed met driekwart mouwen- Om haar hals droeg zij een zwaar parelsnoer en op de linkerschou der eeri diamanten broche. De in wit en goud gekleurde balzaal werd schitterend verlicht door zes kandelabris en andere fraaie lampen. De Koningin stond voor twee gouden en karmozij nen staatszetels die onder een enorm Oosters baldakijn stonden. Maar de stoelen werden niet ge bruikt. Op het podium stonden 5 leden van de Yeomen of the Guard in hun Tudor-uniformen van scharlaken Pn goud met wit te kragen. De plechtigheid duur de meer dan een uur. De hertog van Edinburgh, in vlootuniform, begeleidde de Koningin naar r>e investituur vanaf 't nabijgelegen Clarence House en stond enige meters achter haar, terwijl zij de ridders sloeg. Het was 'n plech tigheid van grote waardigheid, maar toch met een vleug van informaliteit. De hertog van Edin burgh streek af en toe nadenkend Door deze investituur liceft Ko ningin Elizabeth een wens van haar vader, wijlen Koning George de Zesde, in vervulling doen gaan De onderscheidingen werden nog door hem toegekend en zij heeft ze uitgereikt, zoals het zijn wens was. Autoriteiten die verschillende malen een investituur hebben bijgewoond verklaarden dat de Koningin in de wijze van uitrei ken zeer onder invloed stond van haar vader. Tijdens de gehele plechtigheid week zij niet af van de manier, waarop Koning Ge orge zich tijdens dergelijke plech tigheden gedroeg, de rustige ma nier van .«oreken, de glimlach en de hartelijke handdruk. Tot het gezelschap richtte de Koningin slechts eenimaal het woord en wel bij binnenkomst, toen zij zeide: „Dames en heren, neemt U plaats." Haar stem klonk helder en meisjesachtig en toon de geen spoor van zenuwachtig heid. Aan'het einde van de plech tigheid speelde 't orkest God saye till e Queen, waarna de Koningin onmiddellijk de zaal verliet. Het verheffen in de ridder stand, door de schouders met n zwaard te beroeren, is een ge bruik, dat minstens duizend jaar oud is. Willem de Veroveraar sloeg op deze wijze zijn onder danen, die zich op de een of an dere manier verdienstelijk had den gemaakt, tot j-idder. Vierhonderd jaar geleden be roerde de eerste Koningin Elisa beth van Engeland op het dek van haar schip „De Golden Wind" dat op de rede van Plymouth lag, 'n Brits zeeman met haar zwaard en sprak; „Sta op, Sir Francis Drake." De tweede Koningin Eli zabeth is de geschiedenis trouw gebleven. Haar eerste ridderslag gold eveneens een zeeman, Vice- Admiraal Maurice Manserg, de commandant van hetzelfde Ply mouth, dat de avontuurlijke Sir Francis Drake als thuishaven had gekozen. Voorts gingen tijdens de plech tigheid veler gedachten terug naar het Keizerrijk. Dat was toen de donkere Sir Eiboo Phirbhoy, een Indiër uit Oost-Afrika, tot ridder werd geslagen. De Konin gin onderhield zich met hem langer dan met een van de ande ren. Als laatste verscheen een politieagent voor de jonge Konin gin. Hij werd onderscheiden met de George-medaille, wegens zijn moedig optreden tegen roofmoor denaars. Phirbhoy, de Indiër, die tot rid der geslagen werd. is de verte genwoordiger van de Aga Khan- Hij ontmoette de Koningin voor de eerste maal on 1 Februari in Nairobi. Zij was toen nog Prinses en op weg naar Australië. SYDNEY (A.P.) De Australische inboorlingen, die nog zweren bij hun speren, stokken en boemerangs, zullen waarschijnlijk niet veel merken van 't laatste snufje van de menselijke bescha ving, en de eerste Britse atoomontploffing zien, noch horen. Deze eerste ontploffing zal waarschijnlijk plaats vinden in hun eeuwenoude stamland, ergens in het verlaten gebied van Cen traal Australië. De zwerfstammen worden zorg- vuldie op een afstand gehouden van het ruim 150 KM grote Woomera proefterrein, dat door Groot-Brittannië en Australië in de afgelopen vier jaar met grote zorg in gereedheid werd gebracht. De autoriteiten zijn er thans zeker van, dat zich geen enkele levende ziel meer in het gebied bevindt, behalve een paar ade laars, haviken, kangeroe's, konij. nen en emoe's. Tegelijkertijd kondigde pre mier Churchill en premier Men- zies op 18 Febr. j.l. aan, dat dit jaar in Australië proeven zouden worden genomen met een door Britse geleerden ontworpen atoomwapen. Zij verstrekten geen nadere gegevens over de tijd en de plaats waar de test zou plaats vinden. Op het Woomera-terrein zijn reeds de verschillende noodza kelijke meetinstrumenten en andere technische installaties aanwezig om de uitwerking van een atoomproef te controleren. Voorts is er een vliegveld met drie landingsbanen, waarvan 2 twee mijl lang en de derde 2'/. En tenslotte is er de nieuwe stad Woomera, waar geleerden en technici gehuisvest kunnen worden. Woomera ligt 275 luchtmijlen ten Noordwesten van Adelaide en is de meest geheimzinnige stad van het Britse Gemenebest. Van daar af loopt het proefter rein ruim 150 KM in Noordelijke richting en bijna 500 KM in Westelijke richting. FEUILLETON 27. In elk geval was er niets officieels aan hem en het zou weinig risico met zich brengen aan zulk een man de weg te vragen. Dientengevol ge ging de vluchteling naar hem toe. Pardon monsieur, kunt u mij ook zeggen waar.... Hij zweeg, toen de man zich naar voren boog en hem in het gelaat keek. Toen riep de vreem- delinguit: „De onbekende man!" Een hand schoot uit en greep Cabados' arm, maar de Span jaard, zich bewust dat hii een fout had gemaakt, deed een snelle poging deze ongedaan te maken. Zijn rechterhand schoot uit en trof de ander met een snollp en zware slag in het ge laat Wankelend onder die slag liet de man zijn arm los en een ogenblik later rende Juan Caba dos de straat af, achtervolgd door de ander, die de buurt deed weergalmen van zijn geroep. In weinige seconden wemelde de verlaten straat van mensen. Mannen en vrouwen holden de cafê's en dp migen om te zien wat de op schudding te beduiden had, an deren om zich bij de achtervol ging aan te sluiten. Toen hij over zijn schouder keek, begreep Juan Cabados dat zijn kansen op uiteindelijke ontsnapping gering waren. In een vreemde stad. met achtervolgers, die waarschijnlijk alle kronkelingen en bochten van d'e straten kenden, was hii ernstig in het nadeel, maar. of schoon hij zag dat de kans die hem overbleef, uiterst gering was gaf hii de hoop niet op. Hij sloeg de eerste de beste zij straat in, volgde die en nam daarna elke zijstraat die, naar hij vermoedde, in de richting van de haven leidde. Het rumoer achter hem nam toe; toen hii weer een hoek om zwenkte nam hij de tiid even om uit te kijken en zag twee mannen on nauwelijks vijftig meter achter zich. Zijn adem begon hem te begeven en hii huizen uit som- begreep, dat hii alleen door bard lopen niet zou kunnen ont snappen. Hij moest een of an dere list te baat nemen, op zijn schreden terugkeren of zich ver stoppen. indien hij aan de ach tervolging wilde ontkomen. Nau welijks was het denkbeeld bij hem opgekomen of hij handelde er naar. De straat, die hii volg de, was kort en hij holde onder overhangende f*nen door. d!ie blijkbaar deel uitmaakten van de een of andere tuin. Een heg van vijgcactus omgaf de tuin, maar aen paar takken van de bomen hingen laag en dus nam hij een grote sprong, greep er een en zwaaide zich over de heg en kwam zwaar neer aan de andere kant. die lager dan het wegoppervlak lag. Terwijl hij viel, raakte zijn hoofd een zware houten bank en hii verloor het be-wustztin, ter wijl zijn achtervolgers aan de andere zijde van de weg voorbij rumoerden. Toen hij weer bijkwam, klonk het geluid van stemmen in zijn oren: Hier ergens, ik weet het zeker, Ik heb de slag gehoord, zei de eerste stem die van een vrouw. Weet je het zeker, Yvette? Heb je niet gedi'oomd? Gedroomd? Zeker niet. Jac ques. Nog versuft door zijn val draaide Juan Cabados ziin hoofd om en werd vlakbij de glans van een electrisdhe lantaarn gewaar, gericht op de schaduwen, die het maanlicht tussen de heesters wierp en tegelijkertijd zag hii een man en een vrouw- Het zou wel heel vxeemd zijn, als „de ombekende man" een toevlucht bad gezocht in de tuin van Jacques Saridon., zei de vrouw. Hat zou de hand van het lot zijn, zei de /van. met een harde lach, Jacques Sardon! Toen hij die naam vernam, sprong Juans hart op en het volgende ogenblik spande hij a 1 zijn krachten in en stond wankelend op. Door het geluid, dat hii daarbij maakte, werd de lantaarn terstond op hem gericht en toen hoorde hij de vrouw roepen: Het is ,de onbekende man!" Sardon trad naar voren en sprak de vluchteling aan. Wat doet u in mijn tuin op dit uur? Ik ben hierheen geleid door de hand van het lot, antwoord de Juan, 's mans eigen woorden bezigend, tenminste als u Jac ques Sardon bent. Dat is mijn naam. ant woordde de ander scherp. Dan heb ik eer» brief voor u. Hij haalde de brief, die de planter hem gegeven had;, ta voorschijn en overhandigde hem. De man ]as hem bii het licht van de lantaarn en zei toen plotse ling: U kunt beter met. mij naar binnen gaan. Uw achtervolgers kunnen tot de ontdekking ko men. dat ze u voorbij zijn en terugkomen om u op te sporen. Deze kant uit monsieur. Hji ging 'hem vóór de tuin door er» Juan volgde hem, ter wijl de vrouw een paar meter achter hem liep. De tuin was niet groot en in minder dan een minuut hadden ze het huis be reikt. Een ogenblik later stond Juan Cabados in een tamelijk haveloos gemeubileerd vertrek, het licht gewend was, keek hij eiectrisch verlicht. Toen 'hij aan naar de man, die opnieuw de brief stond te lezen, hem door de planter meegegeven en die. ofschoon hij het niet wist, de man was met wie Carlos Caba dos zijn moorddadige overeen komst had gemaakt. Het uiter lijk van de man stond' hem rriet aan, maar hii bedacht dat de planter hem ongetwijfeld ndei naar deze man zou hebben toe gestuurd als hji Pr niet. zeker van was geweest, dat deze hem zou helpen. Toen hij de brief uit had. keek Sardon op; U hebt geluk, monsieur, zei hij, zijn ogen met een vragende, raadselachtige uitdrukking er in strak op de kunstenaar richtend. Dat schijnt zo, antwoordde Juan, Ik was aan mijn laatste adem toe toen ik in uw tuin viel. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5