Ontwerp-overeen komst tussen Nederland en Indonesië De „sterke arm" tegen corruptie Vrijstelling advertenties van omzetbelasting Indonesië zendt delegatie naar conferentie in Moskou Economische crisis dreigt in Europa ENDE JES! DAGBLAD VOOR ALKMAAR 180 dapperen door Prins geëerd Vérstrekkende plannen van nieuwe Egyptische premier Nederland krijgt status van ffmeest begunstigd land" Niet bang om zaken te doen Pension aan zee voorraad strekt 0.79 DORRESTEIJN MAN SCHOENEN IN 'ENSTE KLEUR 4732, Alkmaar iiiiiiiiiiiiiiiinimiir^ orookjesland EN OMGEVING Alles stoat echter op losse schroeven totdot kwestie Nieuw-Guinea is geregeld Bruynzeel ontslaat zeventig man Eisenhower naar Griekenland-T urkije ANTOINE PINAY aanvaardt opdracht Haar man met vergif vermoord Zij zal gelden voor de tijd van één jaar; wetsontwerp ingediend Trein opgeblazen op Malakka Helgoland wordt weer bewoond ff Rechtstreeks beroep op dr. Drees Hangen is gezond. België wenst Atlantische conferentie om noodmaatregelen te treffen Verzet Rode Kruis tegen ministerie i is hier nu: rt 12 11 1 0 23 12 9 0 3 18 10 7 0 3 14 11 7 0 4 14 Is 12 5 0 7 10 :s 13 2 2 9 6 els 10 2 I 7 5 10 0 0 10 0 weede klas is verras- irote nederlaag van St. en FSA 2; nu is't altijd >m te winnen van de maar we hadden toch 'n slag verwacht. Of speelt ook hier de griep een i Zelo deed goed werk 2 met 31 te kloppen, es uit het Waarland dh in deze competitie /eerd. Ook voor de re- n VZV ziet het er nu t uit. Doordat TOP geen >orgaf kunnen we hier d plaatsen. :rde klas kwam VI. Vlug inde strijd tot een krap inning ten koste van be'hieid haar kans. Geel ste ook op haar tellen, van SEW, dat ondanks ïousiasme nog geen en- winning kon boeken, de stand nu: rt 2 11 2 9 10 10 2 11 2 10 9 20 17 12 10 7 4 0 lagen komen we nog de Junioren terug en a meteen 'n overzicht. JIEFSTAL IN DE V.S. 1 Maart (Reuter). n de Amerikaanse staat s Vrijdag een van de lefstallen in de Ameri- schiedenis gepleegd. die een safe weghaal- ït huis van een million- effectenmakelaar Red- kten contant geld, juwe- fecten ter waarde van bijna 2.500.000 dollar 'evraagd (1 z. k., 1 of 2 il.k.) van 15-7 tot 15-8, :v. m. r. v. landhuis te Baarn. Br. Uitgeverij ïollandia, Baarn. VYLONS, zwarte raad, zeer D "70 ilastisch J./O rVERKSOKKEN, versterkt 1 CQ net nylon .J? JAMES DIRECTOIR, ;xtra groot, "J in :waar interl. Z.Akj 1AEGERWOL, verkelijk goe- 1 IQ ie kwalit., nu .£0 ÏEDDENTIJK, .40 br., prima J QQ cwaliteit £..07 HOUWVESTEN, :ware kwal., 13.95 VITRAGE 10 breed EGMOND AAN ZEE aatwerkcr :re lederwaren EUW! uit deze buurt komt, aar lag", antwoordde irlijk allang gemerkt, ook deze chauffeur midje Verholen zich end staaltje van toe- n verbaasd. „Bedoelt t daar Sprookjesland 1 gezegd", lachte de :et. Achter die hekke mooi weze. D'r benne Dwergies benne d'r mot er rondlope. Ik ik d'r met me vrouw drie van die kleine s en een jurkie. De :n Bennie. Het jurkie e hoe goed die meid ■■■■■■iiiiiiiiiiiaiiiiins- het ee,t f vUn Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., pesp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J; M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties; Noorderbank, Nederl. Credietbank. i uiten God is 't nergens veilig. (Vondel) van heden PAG. 3 Dinsdag 4 Maart 1952 46e Jaargang No. 12415 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 Als regel paan hef- schroef vliegtuigen op eigen kracht door de lucht. Uit de Ver enigde Staten wor den thans echter hef schroef vlieqtui- qen als „vrachtgoed" per vliegtuig naar Korea gezonden. U ziet hier de A. H.-19, ontdaan van alle „uitsteeksels"als la ding in een A.C.-124 Globe Master" op een vliegbasis in Massachusetts. Zoals op de romp van het hefschroef- vlieqtuiq staat aan- geqeven, worden deze vlieqtuiqen in Korea gebruikt voor reddingswerk. CAÏRO, (Reufer-A.P.) Politieke waarnemers te Cairo vrezen, dat uit de jongste Egyptische regeringsverandering mogelijk moeilijkheden aan het „thuisfront" zullen ortstaan. Het twee ledig doel van de nieuwe premier is de nationale Egyptische wensen vervuld te zien en strijd te leveren tegen de corruptie. Tekenen wijzen er op, aldus Reuter, dat de premier „een sterke arm" zal gebruiken. DEN HAAG, 3 Maart (A.P.) Een ontwerp-verdrag, waarbij Nederland de status van het meest begunstigde land in Indo nesië zou krijgen, is e e n van de voornaamste resultaten van de besprekingen, welke gedurende zes weken hier gevoerd zijn. Een betrouwbare zegsman zei, dat dit opgenomen is in een algemene overeenkomst bestaande uit acht korte artikelen, waarbij de twee landen zullen proberen goede betrekkingen te onderhouden. De Nederlandse delegatie had om een „natio nale" behandeling gevraagd hetgeen de Indonesiërs van de hand gewezen hebben. 3. De onlangs aangenomen „Wet op de fortuinen" zal van kracht worden verklaard. Bij deze wet krijgt de regering volmacht een onderzoek in te stellen naar de oorsprong van de fortuinen van ministers en ambtenaren. Vijf kinderen levend verbrand Tc Nicholsville op New Found- land zijn tijdens de afwezigheid van de ouders, die in de keuken een houtvuur hadden laten bran den, vi.if van de negen kinderen na hel uitbreken van brand om het leven gekomen. De oudste zoon wist drie kinderen te redden (Rt) Het ontwerp voorziet verder in de uitwisseling van diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers en in arbitrage in geschillen, welke niet door onderhandelingen beslecht kunnen worden. Beide partijen beloven het ge bruik van geweld onder onver schillig welke omstandigheden te zullen vermijden en zich te hou den aan de beginselen van de V.N. De datum, waarop dit verdrag van kracht zal worden, is nog niet beslist en alle overeenkom sten zijn voorlopig en zullen pas bindend worden als alle kwes ties geregeld zijn. Dit betekent, dat in geval In donesië niet tevreden is met de oplossing van het probleem Nw. Guinea, het het gehele voor lopige ontwerp kan verwerpen. Andere artikelen regelen de culturele uitwisseling en het voortbestaan van de Nederlandse militaire missie in Indonesië. -De economische verdragen zijn slechts ten dele gereed. Het rap- -port hierover bevat een groot aantal artikelen, waarover over eenstemming is bereikt, maar ook die kwesties, waarvoor dit niet geldt. In het laatste geval zijn zowel de Nederlandse als Indo nesische lezing opgenomen. vroegere regeringen debet zijn, worden ingetrokken. 2. Commissies om een onderzoek naar corruptie in te stellen. 4. Een nieuwe kieswet, die alle partijen verplicht, bijzonderheden te verstrekken over de oorsprong van de fondsen waarover zij be schikken, en waarbij strenge j tr i 1 d„„:„ straffen worden gesteld op „het steunTan dl saadisten en de li- koPen of verkopen van stemmen" beralen doch men vreest, dat de uitvoering van zijn politiek hem in conflict zal brengen met de Wafdisten. Wier bestuur nog deze week zal vergaderen om over het in te nemen standpunt te spreken. Ook de Mohammedaan se broederschap zal bijeenkomen. Hilaly Pasja is van plan een ingrijpende „binnenlandse zui vering" door te voeren, aldus het onafhankelijke blad Akher Lanza. Het programma zou de vol gende punten omvatten: 1. Een wet, waarbij alle „bui tengewone promoties", waaraan Na uitvoerige besprekingen met de besturen van de Uniebonden heeft de directie van Bruynzeel's deurenfabrick gistermorgen een 70-tal personeelsleden ontslag aangezegd. Het betreft uitsluitend krach ten, die de laatste jaren in dienst zijn getreden. (Bij Bruynzeel's deurenfabriek werken in totaal 6 tot 700 man). De directie zal overleg plegen met de arbeidsin spectie over de invoering van een 40-urige werkweek met uitbeta ling aan het personeel van 46 uren. Tot deze maatregelen is de directie moeten overgaan wegens de sterk verminderde afzet van materialen. Dit laatste is zowel een gevolg van de bouwstop en investeringsmoeilijkheden als van verminderde export naar ver schillende landen. PARIJS, 3 Maart (A.P.) Gen. Eisenhower is hier vandaag vertrokken voor een inspectiereis naar Griekenland en Turkije. Hij wordt vergezeld door zijn vrouw, zijn stafchef gen. Alfred Gruenther en de Italiaanse admi raal Ferrante Caponi, de chef van de afdeling personeel en admini stratie bij het N.A.V.O.-hoofd kwartier. Het gezelschap zal Istanboel, Saloniki en Athene bezoeken. Vrijdag volgen besprekingen in Napels met admiraal Robert Carney, de opperbevelhebber voor Zuid-Europa. Vervolgens staan in Rome besprekingen met Italiaan se politieke en militaire leiders op het programma. WEINIG KANS VAN SLAGEN PARIJS De zestig-jarige Antoine Pinay van de gematigd conservatieve partij, minister van Vervoer in de afgetreden Franse regering, heeft een opdracht om te trachten een nieuwe Franse regering te vormen, aanvaard: „teneinde Frankrijk uit de poli tieke en financiële nood te red den". Hij stelt zich voor een rege ring te voririen op louter tech nische basis, met als doel de ver dediging van de munt en de strijd tegen inflatie en prijsstijging. Hij maakte zijn besluit na een on derhoud van een half uur met president Auriol bekend. Poli tieke waarnemers geven hem ech ter weinig kans van slagen. De volgende keuze zou dan op Queuille vallen, die, ondanks zijn hoge leeftijd en zwakke ge zondheid, méér kans heeft, de steun der socialisten te winnen. UTRECHT, 3 Mrt, De echt genote van de op 23 Februari j.l. overleden A. Th. van Lon den te Zeist, is door de politie aangehouden, verdacht van moord op haar echtgenoot. Bij het overlijden op 23 Fe bruari bestond reeds het ver moeden, dat de vrouw haar man vergif had toegediend. Na de begrafenis heeft men het stof felijk overschot weer opgegra ven. Bij onderzoek bleek inder daad dat er vergif in het li chaam aanwezig was. Huiszoe king bracht nog meer bezwaren de omstandigheden aan het licht. De vrouw is, tezamen met 'n 39-jarige man, met wie zij reeds enige tijd omgang heeft, in ver zekerde bewaring gesteld. Vrachtwagen over de kop veertien boeren gedood MEXICO. (A.P). Veertien boeren, die een dagje uit waren, zijn om het leven gekomen toen de vrachtauto, waarmee zij van La Pied-Adto naar Morelia re den. over de kop sloeg en in een greppel terecht kwam. 37 inzit tenden werden gewond. DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsont werp tot vrijstelling van omzet belasting voor het opnemen van advertenties en goedkeuring van het Koninklijk Besluit van 12 Januari 1952 houdende gedeelte lijke schorsing van de heffing van invoerrecht op couranten papier (Besluit Schorsing Invoer rechten 1952-2). In zijn Memorie van Toelich ting zegt de minister van finan ciën o.a.: De Nederlandse dagbladpers en uitgevers van andere periodieken ondervinden ernstige moeilijkhe den door de sterke stijging van de papierprijzen, welke de laatste tijd heeft plaats gevonden. Was dé prijs van rotatiepapier per 100 kg in 1939 f9,50: op 1 April 1946 bedroeg hij f 35,80 en op 1 Jan. 1952 plm 'f84,Verschil lende overwegingen hebben er de uitgevers van dagbladen toe ge leid, tot een aanmerkelijke ver hoging van de abonnementsgel den te besluiten. Zij zijn er ech ter niet in geslaagd de totale ver zwaring van lasten, welke door de stijging van de papierprijs is veroorzaakt, op te vangen. Een verhoging van de advertentieprij zen achten de belanghebbenden in het algemeen niet mogelijk. Ook door verder gaande bezui niging in de bedrijven kan naar de mening van de belanghebben den niet op voldoende wijze in het ontstane tekort worden voor zien. ZEVEN ARBEIDERS GEDOOD SINGAPORE (A.P.) In de staat Negri Sembilan op Midden- Malakka is een trein opgeblazen, waarbij zeven arbeiders van de Maleise spoorwegen gedood en 15 gewond werden. Het ongeluk is het ergste in zijn soort sinds de noodtoestand in 1948 werd uitgeroepen. In een officieel communique werd ge zegd, dat al het verkeer op de lijn ,,tot nader order" stopgezet is. Zouden geen andere maatrege len worden getroffen, dan zou aan een voorlichting van ons volk, waaraan, voor zover zij goed is, veel is gelegen, ernstig te kort kunnen worden gedaan. Teneinde dat te vermijden, heb ben de uitgevers de regering verzocht langs de weg van de omzetbelasting hun lasten te ver lichten. Hoewel de minister blijft bij zijn mening, dat een verlaging van de papierprijs in de toekomst waarschijnlijk is, is hij er zich van bewust, dat een dergelijke verlaging niet op korte termijn valt te verwachten. De maatregel dient als een zeer uitzonderlijke te worden gezien en geldt voor dagbladen, weekbladen, tijd schriften en andere driemaal per jaar verschijnende periodieken. De vrijstelling vermindert de op brengst van de omzetbelasting met 3 millioen per jaar. Overeengekomen is, dat Indo nesië vrij zal zijn zelf te onder handelen over zijn handelsover eenkomsten en dat, indien ge wenst, deze onderhandelingen met derden door beide landen gevoerd kunnen worden Dit zal echter in afzonderlijke onderhandelingen geschieden. De Nederlanders hebben voor gesteld, dat Nederlandse waarne mers alle Indonesische onderhan delingen over handclsaccoordcn zouden bijwonen, maar Indonesië ging niet aecoord met dit voorstel. De Nederlanders hebben een Indonesisch voorstel verworpen, dat beoogde, dat Indonesië recht zou hebben op de buitenlandse deviezen, welke de Indonesische producten opleveren, welke door Nederland heruitgevoerd worden. Nederland heeft gevraagd om een speciale overeenkomst ter bescherming van de Nederlandse investeringen, maar de Indone siërs hebben hiermee nog niet ingestemd en vragen de kwestie in een algemene overeenkomst over de handel op te nemen. Van Nederlandse zijde is ver der gevraagd, dat bij nationali satie van Nederlandse bezittingen de compensatie onmiddellijk zou worden overgemaakt. Indonesië heeft zich echter het recht voor behouden dit uit te stellen, indien de buitenlandse deviezenpositie dit nodig zou "maken. De Indonesiërs hebben voorge steld, dat Nederlandse maat schappijen, welke in Indonesië werken, verplicht zullen worden daar domicilie te kiezen, hetgeen tot dusverre van Nederlandse kant geweigerd is. Van de andere kant weigeren de Indonesiërs in te stemmen met een Nederlands voorstel, dat de Nederlandse ondernemingen in Indonesië vrij zullen zijn bij de keuze van hun personeel. HAM3URG Twintig Helgo- landers zijn Maandagochtend naar hun eiland teruggekeerd en heb ben voorlopig onderdak gevonden in de kelders van de gebombar deerde huizen. DJAKARTA, (A.P.) Indone sië zal een delegatie zenden naar de communistische internationale economische conferentie, die in April te Moskou zal worden ge houden. Over de samenstelling van de delegatie worden nog bespre kingen gevoerd. Het is nog niet bekend of het een regerings-dc- legatie dan wel een particuliere missie van zakenlieden zal zijn. De secretaris-generaal van de Centrale Indonesische Economi sche Raad, Soecjjar Tedjasoek- mana, heeft aan de pers medege deeld, dat de conferentie wellicht „belangrijke vooruitzichten" zal openen „voor Indonesische koop lieden". De Economische Raad is een semi-officieel lichaam met een hoofdzakelijk coördinerende functie. De Indonesische afgevaardigden moesten volgens hem ruim den kende nationalistische persoon lijkheden zonder communistische neiging zijn, opdat de onafhanke lijke (neutrale) buitenlandse po litiek van Indonesië niet in ge vaar worde gebracht". Hij was niet van mening, dat de deelneming van Indonesië in enig opzicht schadelijk zou zijn. „Wij moeten niet bang zijn naar Moskou te gaan, indien dat ons de kans geeft, voordelige han dels- en economische betrekkin gen aan te knopen", zeide hij. Tot dusverre heeft Indonesië weinig zaken gedaan met com- Er wonen weer mensen op Helgoland, dat Zaterdag als één grote puinhoop aan Wést-Duitsland is teruggegeven. Er zal meteen met volle kracht aan de opbouw worden begonnen. In de haven van Tönning werd (rechts) betonningsmateriaal voor de haven van Helgoland ingeladen en in de haven van Hamburg (links) smalspoor voor de kipkarren die tonnen puin hebben te vervoeren. munistische landen behalve met Tsjeeho-Slowakije, dat met Indo nesië een handelsovereenkomst heeft gesloten. Bij de overige 18 landen die op het ogenblik handelsbetrek kingen met Indonesië onderhou den: West-Europese en Noord- en Zuid-Amerikaanse, nemen de V.S. en Nederland de eerste plaatsen in. PEST IN NOORD KOREA Radio Peking heeft, blijkens een Zondag te San Francisco opgevan gen bericht, gemeld dat er pest heerst in bepaalde streken van Noord-Korea. Er worden in deze gebieden afweermaatregelen tegen deze gevreesde ziekte genomen. Zo is inenting verplicht gesteld. Radio Peking herhaalde zijn be schuldiging dat de verbondenen de pest door het moedwillig ver spreiden van bacillen zouden heb ben veroorzaakt. VAN BEZORGDE OUDERS TE WASSENAAR Zondagmorgen heeft een co mité dal in Wassenaar spontaan werd gevormd om verbetering te brengen in de gevaarlijke situatie aan de Rijksstraatweg, waarvan vorige week twee kinderen het slachtoffer zijn geworden, een persoonlijk beroep op de minis ter-president te zijnen huize ge daan. Dr. Drees was zeer begaan met de nagelaten betrekkingen van de beide kinderen en beloofde de gevraagde beveiliging van het be trokken kruispunt door een tun nel terstond met zijn ambtgeno ten te zullen bespreken. De burgemeester van Wasse naar heeft in een telegram aan de regering verklaard, niet lan ger de verantwoordelijkheid voor de veiligheid op de Rijkssraatweg te kunnen dragen. Dit is een man te Pensacola in Florida die beweert, dat zichzelf elke dag ophangen zijn qezondheid ten qoede komt. Hij is een tandarts van n' Marine Luchtvaart Station in Texas, E. O. Seiser, gehe ten. Hij demonstreert hoe men zich moet ophangen om de nekspieren leniq te maken. De doek waarin hij hanqt, is van heel sterke wol van zo qoede kwaliteit, dat de huid niet wordt beschadigd. BRUSSEL, (Reuter) België overweegt de landen van het Atlantische Verdrag uit te nodi gen tot een conferentie ter be spreking van noodmaatregelen om de dreigende economische cri sis in Europa af te wenden, zo wordt te Brussel vernomen. Naar een officiële woordvoerder mede deelde is het niet uitgesloten, dat België het initiatief zal nemen tot het bijeenroepen van een se- mi-officiële conferentie van de verantwoordelijke economische functionarissen der N.A.V.O.-Ian- den. Een beslissing is echter nog niet genomen. De woordvoerder deelde mede, dat de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Van Zeeland, het plan tijdens de conferentie te Lissabon heeft besproken met vertegenwoordigers van de grote N.A.V.O.-landen, en dat het denk beeld ten zeerste is toegejuicht, in het bijzonder door Acheson en Harriman. Hij zeide, dat het de taak van de secretaris-generaal van de Atlantische Raad is om de practische stappen voor het bij eenroepen van de conferentie te doen. Daar deze functie echter nog steeds vacant is, kunnen nog geen voorbereidingen worden ge troffen. De tijd dringt, zo voegde de woordvoerder der Belgische regering hier aan toe, en er moet snel gehandeld worden, wil men een algemene economische de pressie, die de defensie-inspan ningen zou belemmeren, voorko men. België is de maning toegedaan, dat een hervorming van de Euro pese Betalings-unie in de eerste plaats noodzakelijk is. BASIS VAN VRIJWILLIGHEID BEDREIGD? De voorzitter van de afd. Rijn land van het Ned. Rode Kruis, de heer J. C. Baumann heeft ge protesteerd tegen de z.i. erger lijke wijze waarop de basis van vrijwilligheid van het Rode Kruis dreigt te worden beknot door de manier waarop het Rode Kruis door het ministerie van Binnen landse Zaken bij de burgerlijke verdediging wordt ingeschakeld Volgens de heer Baumann wordt de autonomie van het Ro de Kruis aangetast, wordt ge tracht af te breken wat met uiterste zorg en veel moeite is opgebouwd, wordt opzettelijk het organisch verband in de Rode Kruis-eenheden verstoord, wordt de bestaande bevelvoering ge ëlimineerd en overgedragen aan personen die mogelijk totaal on bekend zijn met doelstelling en werkwijze van het Rode Kruis, terwijl de afdelingsbesturen ra dicaal terzijde worden gesteld. t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1