Brandweer en andere instanties kunnen hier veel van Ieren T wee Alkmaarse sch i Iders exposeren in Amsterdam i „Werm der weisse Flieder wieder blüht ALKMAAR EN OMSTREKEN AGENDA 2 Alkmaarse huismoeders Brandveiligheid in Westerlicht Hoofdstad Operette De brand van Westerlicht Diepgaand onderzoek ingesteld Marktberichten PAGINA 2 WOENSDAG 5 MAART 1952 ALKMAAR. Op uitwadi- S'n-g van de Kunsthandel Hamel, udJezijd-svaonburgwal 139 te Amsterdamhouden de Alk maarse sdhiMars Koos StikvoWt en Wim Koster diaa-r tot 22 Maart een expositie van hun werken. In twee zaaltjes kragen de circa veertig werken van beide kun stenaars hier een plaatsje. De haler M. Diemei, directeur van de Vrlie Academie te Utrecht, sprak toii de Opening een inlei dend woord. Het werk van bedde schilders, zo zei hijbehoeft geen uitvoe rige inleiding; het spreekt voor zich. Na een algemene beschou wing over de moderne stromin gen in de kunst, waarvan de tijd de beste criticus zal blijken te zijn. kwam spr. tot 'het werk van de beide exposanten, dat ons niet voor ingewikkelde pro blemen stelt. Baide schilders houden zich aan de waarneembare vormen en het bijzondere is voor elk doorslaggevend te noemer», hoe wel verschil in wijze van doen duidelijk zichtbaar is. Dit werk aldus de heer Diemei, vraagt slechts aandachtig bekijken. Hjj herinnerde eraan, hoe Koos Stiikvoort reeds naam maakte als schilder en in verschillende grote steden exposeerde. Hjj oogstte reeds vele gunstige critieken en zijn werk vond zijn wég naar velu particulieren, ter wijl ook de gemeente Alkmaar ter gelegenheid van zijn zestig ste verjaring twee werker» van hem aankocht. Wim Koster, de actieve voor zitter van de Alkmaarse Fede ratie van Beeldende kunstenaars exposeerde reeds vele malen te Alkmaar, doch exposeert thans voor 'het eerst te Amsterdam. Spr. besloot met de wens, dat beide schilders 'gedurende deze tentoonstelling de waardering mochten ontvangen, die zij bei den, door de grote liefde voor hun metier en 'hun artistieke prestaties zozeer verdiener». Over het werk der beide schil ders kunnen wij kort zijn; voor al wat betreft het werk van Sti'kvoort, dat wjj op deze plaats raeds meermalen bespraken. Wij zagen hier van hem echter en kele nieuwe doeken, het laatste jaar vervaardigd'. Hii exposeert hier zijn bekend'e interieurs, stil levens, figuurstukken en por tretten. Zijn Brugse kantkloster er» het Lezend Meisje, behoren tot het mo'piate wat hii maakte. Er han gen voorts paneeltjes, warm van kleur, die tot zlin klassieke wer ken gerekend moeten worden. Wim Koster toont zidh vooral een knap portrettist; de sponta niteit, waarmoe hij zijn portret- figuren op het doek zet, is be nijdenswaardig; hii wee,f, ziin UIT ALKMAAR VERTROKKEN ALKMAAR Uit Alkmaar vertrokken medio Februari 1952: S. P. Bartstra, van Stationsweg 56 naar Djakarta; J. N. Camma- i-aat, van Brouwersstraat 9 naar Hilversum; B. M. Kunst, van Fr. Halsstraat 20 naar Bergen; G. A. Dekker, van Stationsweg 6 naar Harenkarspel; J. Goudswaard v. Dahliastraat 13 naar Amsterdam; W. Harteveld van Wiihelmina- laan 11 naar Velsen; E. Last van P. A. de Langeplein 15 naar Zwolle: R. E. Lunshof, van van Houtenkade 26 naar Zwolle; C. Mui.ilaert, met gezin van St An- thoiiiusstraat 13 naar Brantford Canada; D. M. Parmentier, van Dahliastraat 13 met gezin naar Amsterdam; J. A. Storm van Leeuwen, van Roemer Visser- straat 4 naar Utrecht; J. Kooy, van Tulpstraat 3 naar St Pancras: E. P. Biskanter met gezin van Groot Nieuwland 58 naar Velsen; K. Bos, van Mient 7 naar Pretoria Zd Afrika; F. Klein, van Nieuw- landersingel 55 naar Leeuwarden; A. Lakeman, van Overdiestraat 9 naar Den Helder; A. A. A. Wes- seling, van Forestusstraat 16 n. Amsterdam; M. Th. Vrouwe Blonk, van Ferd. Bolsstraat met gezin naar Venlo; J. C. Verbeek van der Burg van Em. de Wit testraat 2 naar Heiloo; J. Valke nier, met echtgenote van Snaar- manslaan 115 naar Koog a/d Zaan; F. J. Arzbach van 2e Land- dwarsstraat 22 naar Amsterdam; H. A. Feirabend van Wilhelmina- laan 11 naar Bloemendaal; G. Lenting van Groot Nieuwland nr. 20 naar Zijpe; A. J. Nijman, van Papaverstraat 12 naar Nieuw Zeeland; J. Bos van Tesselschade- straat 5 naar Hoorn; W. Egbergen van Tienenwal 18 naar Bever wijk; A. ErkampHorio, van Hof 2 naar Velsen; N. A. Komen met gezin van Kruseman van Elten- weg 14 naar Arnhem; C. A. de Moei van Nieuwlandersingel 69 naar Spanbroek; J. Peper aan boord van woonschip Alkmaar 516, ligplaats Oudegracht naar Oudorp. INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR In Alkmaar vestigden zich begm Februari; M. C. TuijnmanBakkum van Oudorp met kinderen naar le Ka naalstraat 3; W. Booten, van Heiloo- naar Piersonstraat 14; J. Mul, van Heerhugowaard naar Uitenboschstraat 5; G. J. van Dijk van Oudorp naar Nieuwesloot 14; E. J. I. LeeuwenkampKnook, van Purmerend naar Kennemer- straatweg 30; J. en C. Blokker, van Heiloo naar Pr. Hendrik straat 46; P. Boot van Enschede naar Trompstraat 4; W. J. Olijve van Amsterdam met echtgenote naar Fnidsen 76; L. Douma van Emmen met gezin naar Huijgens- straat 7; B. de Jonge van Emmen naar Pr. Juiianalaan 14; E. M. van Noort, van Ermelo naar Wilhel- minalaan 11; R. F. F. Ween van Oslo naar Palingstraat 2; L. Wijk- stra van Amsterdam naar 2e Landdwarsstraat 32; P. J. Feld van Obdam naar Nieuwpoortslaan 108; A. H. Koorn van Wieringen naar Westerweg 89; H. F. Kwant van Goes naar Vermeerstraat 13; W. Leeuwenkamp, met gezin v. Wieringermeer naar Achterstraat 25; G. J. Ruiter, van Leiden naar Westerweg 143; E. Bakkum van Hensbroek naar Hofstraat 37; E, Fokkinga van Achtkarspelen nr Rembrandtstraat 12; M. Schats, van Apeldoorn naar Troelstra- kade 20; M. Sieben, van Amster dam naar Blaeustraat 29; A. P. Smit, van Castricum naar Zeglis 16; A. Vos, van Haarlem naar Keizerstraat 24. modellen goed te treffen. Zijn getekend portret van Jan Plas. zijn kunstbroeder, en dat van liiot jonge meisjet behoren tot het beste, Wat hij hier exposeer de. Zijn Lentemorgen vonden wij wat zwak van uitdrukking; het doek met. het meisje in een tuin daarentegen wü zagen dat al eerder- in Alkmaar was bijzonder goed getroffen, wat kl-aur en compositie betreft. Hel Drentse meisje is niet. v>an vreemde Invloed 'gespeend. Het wenk, dat Koster hier -exposeert., verdraagt zidh uitstekend bii dat van zijn kunstbroeder Stikvoort. Bij de opening bestond er reeds een verheugende brlang- steling. Wii wensen onizc beide stadgenoten in Amsterdam veel succes. Fr. O. SCHOUWBURG 't GULDEN VLIES: Jubileum (en af- scheids-) voorstelling Jan Musch. 8 uur. BIOSCOPEN; Rex-theater: Morgen is het te laat, 14 jaar. Cinema Americain: Alles draait om Eva, 18 jaar. Victoria; 't Gevloekte zeil schip, 14 iaar. Harmonie; Showboat, a.l. VOORSTELLINGEN: 8 uur. APOTHEKEN: Voor spoedgevallen is van Zaterdagavond 6 uur af ge opend de apotheek Krui- singa. Koorstraat 59- Bestuur Oranjevereniging HEI1LOO De heer K. Helder, die aanvankelijk om gezondheids redenen had bedankt als secreta ris van het bestuur der vereni ging tot viering van nationale en oranjefeesten, heeft deze functie nu toch aanvaard. jRIks ■iiappiiiMP tv,- i 11 ®8 - D.A.W. START VOOR DE HAUSERBEKER ALKMAAR. Telkenj-are vormt d'e strijd mm d'a J. P. Haiu- serbeïcer een der hoogtepunten van het winter-zWem-Seizoen. Vorig jaar legde D.A.W. op ver rassende wijze beslag op de eer- vollp vijfde plaats ei» ook dit jaar ziet bat ernaar uit dat de Alkm-a-arders weer hoge ogen zullen gooien. A.s. Zaterdag organiseert De Dolfijn in het S-portfondsenibad- Oost'te Amsterdam dfPe interes sante wedstrijden, waarop aller belangstelling uitgaat naar de verrichtingen van Ad Boxem in zijn diuel met Tjebbes. Dit met het oog op de samenstelling van de estafetteploeg op d'e 4 x 200 met-er vrije sl-ag naar de Olym pische Spelen. Wij houden 'h'et er-op, dat Boxi*m na Tjebbes d-e snelste zal bliiken te zijn. Ook op de 100 meter rugslag maakt Boxem een goede kaats op eer» der eerste plaatsen. And-ré Slikker kan, mits hii in- goede v-o-rm vê-rkeert, D.A.W. even-eens aan enkele punten hel pen op de 150 meter vlinderslag, waarop hii vorig ja-ar derde werd. Ook Han-s de Jong gaat zijn krachten op dit nummer be proeven. In het bii-programma starten T. Tenkink op de 100 meter vrije slag dames ei» Lei-da Spieren burg op de l'OO meteir Vlinder slag dames. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Gètru- dis J- M. dv A. M. van de Bosch en G. Klaasse: Agatha M- dv G. P. Lodder en M. W. de Koning; Fran-k zv T. A. Pronk en N. Mink; Leo zv A. 1^. Haansti'a en C. C. Jonker; Cornelis J. zv A.J. Gouds blom on A. Rood; Geerti'ulda A. dv J. A. Kaandorp en D. van Wa ning. Ge-huwd: J- Metselaar en M. Jon ker. WEGENS OPLICHTING VOOR DE RECHTBANK ALKMAAR. Gistermiddag hebben twee Alkmaarse huis moeders, tijdens de zitting van de Meervoudige Kamer, ge- praesideerd door mr. A, D. van Regtcren Aitena, de officier van justitie, mr. J. C. V. Melsohke, resp. 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en 8 maanden met aftrek tegen zich horen eisen. Zij hadden, door allerlei ver zonnen verhalen verschillende winkeliers hier ter stede tot af gifte van goederen gebracht met -da belofte, d-at zii die op een bepaalde dag zouden komen of laten betalen, d-ocih va-n betalen is er niets terechtgekomen. De eerste was reed-s twee weken geleden op vrije voeten gesteld, omdat toen reeds was komen vast te staan, dat zij door haar buurvrouw op het id-ee was ge bracht, op deze wijze te probe ren goedkoop aa-n goederen te komen. Haar buurvrouw, die acht maanden met aftrdk tegen zich hoorde eisen, had dit reeds vele malen meer gedaan en zij was voor deze en dergelijke fei ten reeds meer- met de po-litie en justitie in aanraking geweest. Mr. Thijssen vroeg voor zijn cliënte, ju-ist omdat zii in d'eze affaire een ondergeschikte rol heeft gespeeld verschillende malen zijp dp vrouwen met el kaar uit. geweest; „samen uit samen th-uis". aldus drukte de ander zich tegenover de recht bank uit een vermindering van het. aantal maanden voor waardelijke hechtenis. Mr. Bondam, de raadsman van de tweede verdachte, meeradé. dat bet we-i steeds in d'e bedoe ling van ziin cliënte 'heeft ge legen, de goederen die zij mee nam, te betalen, iin ieder -geval had niet d-e bedoeling voorgezé ten. niet te betalen. Uitspraak over veertien da-gen j.G. Laurentius ALKMAAR. Donderdag avond om acht uur komen we allen i-n h-et gebouw aan de Nieu-wstra-at bii elkaar vö-or onze derde gemeen-schapsavond. Pater Baselaar o.f.m. zal ons iets ver tellen over d-e prachtige nieuwe jeugdbeweging: „De tochtgeno ten van Sint Frans" en een m-o-o-ie film over dit werk veiV tonen. Tevens worden dan be langrijke medledlelineen ged-aan o-ver de excursie-cursus die a.s. Dinsdag -gaat beginnen. R.K. Rijwielclub Maria Kevelaer ALKMAAR. Op de jaarlijk se algemen-s vergadering van de Alkmaar-se R.K. Rijwiel-club „Maria Kevelaer" in café Haring op d'e Ou-degracht gehouden, werden enige toel-a-mgrijke bes-lui ten ge-nomen. De o-pkomst der leden was aanmerkelijk goed- te noem-èii; -o-nde-r de aanwezigen merkten wii o.a. op de heer W. P. de Boer en de heer J. Verfoerne sr., twee trouwe leden, die op 15 Maart a.s. als jubilarissen voor •de veiertigste maal de Stïllp Om gang naar Amsterdam per, rij wiel zullen meemaken. Wii mogen hen wel als Voorbeeld stellen tegenover de job-ge generatie. In verband mét' het veertig jarig bestaan, wélk gedenkwaar dig feit o-p passende wijze zal worden herdacht, zal een feest commissie worden benoemd. Teven-s wer-d 'het pro-gram-m-a voor de a,s. Stille Omgang te Amsterdam vastgesteld. Hiero-ver volgen in dit blad no-g nadere mcidede-lin-gen. VRAGEN AAN B. EN W. Het raadslid C. Couwen- hoven, P.v.d.A., heeft de ge meenteraad verzocht, bij de 20 Maart a.s, te houden raadsvergadering vragen aan B. en W. te mogen stellen, naar aanleiding van de brand in „Westerlicht". Zijn B. en W. ervan over tuigd, aldxis de eerste vraag, dat bij de bouw van „Wes terlicht" alle voorschriften tegen brandgevaar, die voor een dergelijk gebouw nood zakelijk zijn, in acht zijn ge nomen, en zo deze vraag ont. kennend moet worden be antwoord, zijn B. en W. dan niet van oordeel dal bij de wederopbouw afdoende voor schriften moeten worden ge geven. Voorts vraagt het raadslid hoe het gesteld is met de brandveiligheid in andere openbare gebouwen, vooral die waarin een groot aantal mensen is ondergebracht? Hij vraagt of de brandweer re gelmatig controle houdt op de naleving van de bestaan de voorschriften inzake brandveiligheid en zo niet, zijn B. en W. dan bereid daartoe opdracht te geven? Tenslotte vraagt het raads lid aanvulling van de be staande verordening, waar bij het gebruik van electri- sche kookplaten, olie- en/of gasstellen door bewoners op kamers als in Huize Wester licht e.d. wordt Vérboden. LOU BANDY ALS ACTEUR ALKMAAR. Lou Bandy heeft, d-e bakens verzet en het cabaret en de re-vue vaarwel ge zegd. Hij -gaat zich n-u wijden aan het toneel. Zaterdagavond a.s. treedt hij in Het Gulden Vlies tp Alkmaar op in het blij spel; „Èlias weet het beter", met medewerking van Max Tailleur, Herman Boulber. Chris d-e la M-ar, Robert So-bels, Carla van der Hurk. Ben Mi-n-oli en vele anderen. jubileum HEILOO De heer B. J. Hof man assistent van 's Rijks-belas tingen te Heiloo zal op 1 April a.s. ziin 25-jarig jubileum vieren in dienst van de belastingen. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren; Alida M. J. dv W. Schotten en M. Witte; Petronella dv J. Bijwaard en C. J. M. Pepping. Overleden: Marcus de Leeuw, 87 jaar. Geslaagd B-ERG'EN Voor de postdienst PTT, eerste gedeelte slaagde on ze plaatsgenoot H- Peters, Nach tegaallaantje 5. Postbestelling Stompetoren blijft gehandhaafd STOMPETOREN. Bij d-e Kamer va-n Koophandel en Fa brieken te Alkmaar is bericht binnengekomen, diat naar aan leiding van de besprekingen met die inspectie d-e-r P.T.T. d-e twee die postbestelling te Stompetoren voorshands -gehandhaafd zal blij ven. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. WISSELEND BEWOLKT. Inde nacht en achtend hier en daar mist. Overigens wisselend bewolkt met aanvankelijk enkele verspreide buien. Matige tot zwakke wind ruimend naar Zuid west tot West. Vrij koude nacht. Morgen overdag ongeveer deeelf- dc temperatuur als vandaag. 6 Maart: Zon op; 7.15; onder: 18.29; Maan op: ISL-3'I; onder: 6.26. ALKMAAR. Voor dit stuk waarvan het ensemble weer een kostelijke vertoning wist te ma ken, was een zaal vol operette- liefhebbers aanwezig. Maar hoe meer de voorstelling vorderde en hoe meer we de belevenissen van de kostschoolmeisjes, de Ballonvaarder en de studenten volgden, des te meer begonnen we zekerheid te krijgen, omtrent de aard van dit werk, met mu ziek van Robert Stolz. Een operette, waarin- de mu ziek 'het -allies verbindende ele ment vormt, z-oails i-n de opere-t- te's van- Leihar, Kalman, -e.a. wa-s het zekér niet. Het was i-n feite een rev u-ei, waarin de Note Co- miquè de boventoon voerde en waa-rin natuurlijk goéd wérd ge zongen en voortreffelijk toneel gespeeld. We behoeven u van de 'beken- dé personages uit dit ensemble, wel geen n>iêuws méér te vértel- tén, bijvoor-bêe-ld van Frit'z S-té-i- ner, Ot-to Aufich, Claire Clairy e.a. Rutih Rihoden en Her-man Val-s- ner zorgden weer voor het ,,Bel Canto". On-de-r de jongere krachten -bleker», vooral wat de dames be trof, uitstekende sopranen m-et fris stemgeluid aanwezig te zijn. De ensemble-za-nig in- kleine be zetting was veelal uitnemend. De melodieuze en populaire 'melodieën uit deze fragmenta rische partituur werden door dirigent Fredy Salten en zijn ALKMAAR De zware brand, die in de nacht van Donderdag 28 Februari Westerlicht teisterde, zal niet spoedig in het vergeet boek raken. Het is een brand geweest, waar voor de toekomst lering uit zal worden getrokken, zowel door de brandweer inspectie als door de besturen van andere tehuizen voor ouden van dagen en dergelijke gebouwen, alsook door de gemeente lijke wetgever. De Brandweer-Inspectie is bezig een diepgaand onderzoek in te stellen, ziswel naar de oorzaak, als naar de preventieve maatregelen en de brandbestrijding. Hierover zal een rapport worden samengesteld, dat t.z.t. gepubliceerd zal worden. Er is de laatste jaren veel ge sproken en geschreven over de preventieve brandbestrijding en vooral onder het commando van de heer J. v. Maarleveld is hier aan in Alkmaar grote aandacht besteed. In tal van grote gebou wen, als bioscopen, schouwburgen en scholen, werden op advies van de hoofdleiding van de brand weer de laatste jaren preventieve veiligheidsmaatregelen genomen; zulks dank zij de welwillende medewerking van de betrokke nen. Maar niet altijd werden de goede raadgevingen van de brand weer opgevolgd. Er bestaat Ml. geen gemeente lijke verordening, die aan de dooi de brandweer gegeven voor schriften ter voorkoming van brand de nodige sanctie verleent. Wel kan de bestaande bouwver ordening zo worden toegepast, dat bij nieuwbouw de nodige preventieve maatregelen getrof fen kunnen worden, doch cr ont breken nog bepalingen, die de betrokkenen kunnen vei" hten bepaalde voorschriften, de brandweer in het belang n de brandveiligheid meent te .seten geven, op te volgen. Het wordt daarom hoog tijd, dat dc bouw en politieverordening op dit punt wordt aangevuld, zodat de pre ventieve maatregelen van de brandweer meer effect zullen kunnen sorteren. x Wijziging in verordening Als wij wel zijn ingelicht, staat er reeds enige tijd een wijziging van de verordening op dit punt op stapel en wij mogen verwach ten, dat de brand Van Westerlicht aanleiding zal zijn, deze wijziging de verordening zo spoedig mo gelijk in de Raad ter tafel te brengen. Het is ook te verwach ten, dat in verschillende grote gebouwen en scholen de preven tieve maatregelen nog eens onder de loupe zullen worden genomen. Ons kwam ter ore, dat in een groot schoolgebouw hier ter stede, waarin vóór de oorlog brand slangen aanwezig waren welke brandslangen door de bezetters eruit zijn verwijderd nog steeds geen nieuwe slangen zijn aange bracht, omdat men het nog niet eens kan worden over de vraag, wie de kosten hiervan zal moe ten betalen. Dit lijkt ons onver antwoordelijk. Hierin dient zo spoedig mogelijk te worden voor zien. Preventieve brandbestrijding De brand van Westerlicht, die alom in den lande de aandacht heeft getrokken, was voor be stuurders van verschillende soort gelijke inrichtingen aanleiding, zich om inlichtingen te wenden tot de commandant van de Alk maarse Brandweer; inlichtingen, die er op wezen, dat men overal graag die voorzorgsmaatregelen wil nemen, die voor een goede brandbeveiliging nodig zijn. Ook de Brandweer-inspectie heeft in deze brand aanleiding gevonden, zich met nog grotere enérgié dan tot dusver tê werpen op de preventieve brandbestrij ding, juist uit bouwkundig oog punt. De commandant van de Alkmaarse Brandweer, de heer J. v. Maarleveld, verzekerde ons, dat dank zij de goede samenwer king tussen brandweer en bouty en woningtoezicht'op dit tijdstip geen bouwvergunning zou wor den verleend voor een gebouw, zoals Westerlicht vóór de brand was. Het schijnt ook, dat tijdens de bouw in 1932 reeds van brand weerzijde -bezwaren tegen deze bouw gemaakt zijn, juist met het oog op de preventieve brandbe veiliging. Alleen tussen het sous- terrain en de verdieping parterre is een betonnen vloer gelegd; tussen de andere verdiepingen bevindt zich geen betonnen vloer beveiliging, terwijl ook de afwe zigheid van brandmuren op de zolders, zoals deze brand geleerd heeft, het brandgevaar vergrootte. Voorts waren er te weinig brand ladders aan het gebouw beves tigd en de enkele brandtrappen, die er zijn, lijken niet van vol doende lengte, noch op de juiste plaatsen te zijn aangebracht. Bij de brand in de westelijke vleu gel deed zich dit gemis aan brandladders ernstig gevoelen. De brandweerlieden hadden heel wat tijd en moeite nodig, om met hun slangenmateriaal via gewone houten ladders de bovenste ver dieping te bereiken. Alarmering Ook aan de wijze van alarme ring zal de Brandweer-inspectie haar aandacht schenken, opdat na melding van de brand, de brand weren zo spoedig mogelijk kun nen uitrukken. In Alkmaar zijn alle brandweerlieden via een alarminstallatie, die vanuit het bureau van politie bediend wordt, terstond te bereiken; indien al thans geen storingen optreden, zoals nog wel een en-kele keer 't geval is. De Alkmaarse Brand weer, die om kwart over één in dit geval gealarmeerd werd, was dan ook na vijf minuten reeds ter plaatse. Doordat voorts allereerst de bewoners, in veiligheid ge bracht moesten worden, waaraan de brandweerlieden eên werk zaam aandeel hadden, kwam de eigenlijke brandbestrijding niet op de eerste plaats. Al spoedig om 1.50 uur werd Bergen gealarmeerd en om 1.53 uur rukte men daar uit, zodat ook daar het alarmsysteem goed functionneerde (In ons nummer van Donderdag hadden wij abusievelijk vermeld, dat Bergen eerst na een uur ge alarmeerd werd; het was dus lia een half uur reeds geschied.) Om 2.14 uur werd nog een spuit uit Bergen gerequireêrd en intussen was ook de hulp van andere corpsen uit de omgeving inge roepen. De brandweer van Beverwijk, die over een magyrusladder be schikt, werd om 2.51 uur gealar meerd en rukte om 3.05 uit; toen zij haar- ladder op het terrein van dé brand de hoogte indraaide, stond de gehele zdlder- en boven verdieping van de westelijke vleugel reeds in lichter laaie. Ware deze hulp een uur eerder ingeroepen, dan zou ongetwijfeld nog een groot gedeelte van deze vleugel gespaard zijn gebleven, hoewel het vuur zich op de als een schoorsteen trekkende zolder, waar het gretig voedsel vond in opgeslagen huisraad, waaronder zelfs een rieten wieg, razendsnel verplaatste. Zo snel greep het vuur om zich heen, dat een aan de ballustrade voor de bovenver dieping bevestigde brandslang niet tijdig losgemaakt kon wor den en ook verbrandde. Door het verenigd optreden van de ongeveer 130 brandweer lieden, d-ie samen êen 30-tal stra len in de vuurzee wierpen, kon den de onderliggende verdiepin gen behouden blijven; de grote waterschade kon echter niet voor komen worden. Het betrekken van het vele water, bleek gelukkig geen pro bleem. De vijver rond de Hërte- kamp, die via de vijver rond het Centraal Ziekenhuis in verbin ding staat met de singelgrac'hten, bewees goede diensten. Voorts kon men het water 'betrekken uit een brandkraan bij de Algemene Begraafplaats. Voor het gebouw Westerlicht zijn nog geen brand- kranen aangebracht, hoewel daar van de zijde van de brandweer reeds herhaaldelijk op was aan gedrongen. S-inds enkele maanden ügt in de Juiianalaan een water leidingbuis van 30 cm diameter, waaraan reeds een mofstuk is bevestigd met het oog op de plaatsing van een brandkraan voor Westerlicht. Verwacht mag worden, dat deze kraan nu niet meer zo lang op zich zal laten wachten. Over het rapport van de Brand weer-inspectie hopen wij t.z.t. het een en ander te kunnen, publi ceren. orkest zéér spiritueel en met kennelijk» toewijding gespeeld. Aan oostumeri-nig er» décor was weer de uiterste z-0-ng besteed. Al mógen d-an de operette-lief hebbers met goede smaak deze a-vo-n-d n-iet volkomen aan hun trek gekomen zjjn ze zullen toch in ieder geva-l h-ebben moeten g-eni-e-ten va-n de hum-or welke d'e-ze avond zo riiike-lijk ge-boden werd. De reacties van de aan wezigen waren zeê-r enthousiast en vele m-ailen werd d-e hande ling door applaus onderbroken en -dan vol-gde de noodzakelijke reprise. Hoe dan ook, de Hoofd-stad Operetta heeft d-e bezoekers heenig-ezon-den, met d'e aange name herinnering aan een uiterst vrolijke en zéér geestige voor stelling. W. SCHREURS MUZIEKCORPS ST. ALOYSIUS Burgerij schonk stel pauken CASTRICUM Velé muziek verenigingen in den lande zien hun bestaan bedreigd door het gebrek aan de belangstelling bii de jeugd voor het beoefenen vah deze muziek en hebben soms wei nig of in 't geheel geen adspiran- tjes. Het Fanfarecorps St Aloysius daarentegen heeft thans een twaalftal flinke adspiranten, die binnen afzienbare tijd hun plaats in het corps zullen innemen. Maar voor St Aloysius brengt dit andere moeilijkheden want iedere adspirant moet een instru ment hebben. Daarbij komt nog dat vele instrumenten der leden, hetzij door een nieuwe vervangen of grondig nagekeken moeten worden. In het vorig jaar aan de bur gerij verzonden circulaires, heeft het bestuur reeds uiteengezet dat de opbrengst der jaarlijkse col lecte bestemd is voor de huishou delijke uilgaven. Vernieuwing en reparatie del- instrumenten moet bestreden worden uit het instru mentenfonds wat gevormd wordt uit bijzondere giften. Zo is ook de fanfare bezig met de uitbreiding van het tambours- corps en daarvoor moeten de kleine trommen een grondige beurt hebben; wat op z'n minst 150,zal moeten kosten; ook dat zal van de giften afhangen. Men kan zich dan ook de ge dachten van het bestuur voorstel len toen de dirigent H. v. Ossen- burg een stel pauken te koop wist. Een twaalftal inwoners dezer gemeente heeft een renteloos voorschot gegeven, waardoor het mogelijk wordt dit stél pauken aan te schaffen. Wij wensen het fanfarecorps St Aloysius toé, dat in lengte van dagen hiervan ge profiteerd kan wordep. Eénrichting-verkeer CASTRICUM. - Ge-duren-de h-et tijdvak van 15 Mei tot 15 Septemiber za-1 men al'le moforrijtuigen, komende van de Vïnikenibaan (spoorwegiovergamg) door de Poelven-straat gaan lei den. Verkocht CASTRICUM. Naar wii ver nomen hebben ziin d'e oercelen aan de Dorpsstraat 5153 onder hands verkoc-ht aan de heer S. Lakeman, diie ald'aar een slagerij hoopt te vestigen. Vlaggendag Bond Zonder Naam CASTRICUM. De jaarlijkse vlaggend,ag va-n dé Bo-ni Zond-er Naam i-s gesteld oo 20 April a.s., t-'erwii-l d'e jaarlijk-se D-d-ay te 's Hertogen-bnsch gehouden za-1 worden op 22 Juni a.s. Ruilavond CASTRICUM. Vrijdagavond. 7 Maart, organiseert d'e Neder landse Vereniging va-n Postzegel verzamelaars, afd. Castricum, een ruilavond in die wachtkamer vain dr. A. de Jon-g'h. Iedereen die postzegels wil ruilen is van harte welkom Geslaagd Bij het door de H.M-V. examen té 's Graven'hage staagde voor coupeuse costuum- en mantelvak Mej. Th. de Wit uit Egmond aan Zee, en voor coupeuse lingerie: de dames M. Koenders (met lof) uit Heiloo en N. Beentjes uit Cas tricum. Te Haarlem slaagde voor cos- tumière de dames A Beentjes te Castricum, J. Tervoort uit Bak kum en T. Baltus uit Akersloot. Allen leerlingen van dé mode vakschool A. P. A. KerksRoo- vêrs te Heiloo. WEEKEND IN SPANBROEK VOOR JONGEREN-K.V.P. De Jongeren Organisatie van de K.V.P. in de Statenkring Hoorn houdt on Zaterdag 8 en Zondag 9 Maart een week-end in het R.K. Verenigingsgebouw te Snanbroek. Dit wordt dus een belangriike gebeurtenis voor de jongeren. waaroD we nu nog niet nader ingaan, maar waarvan we nu nog niet nader ingaan, maar waarvan we wel kunnen zeggen dat ze door de samenstelling van het programma de deelne ming van zeer velen verdient. TWEE ZILVEREN JUBILARISSEN EGMOND AAN ZEE De he- "ren A. B. van Thiel en J. Koop man, begonnen als volontair ter secretarie, daarna tijdelijk amb tenaar en later in vaste dienst aangesteld, nu respectievelijk commies-chef van de afdeling sociale zaken en commies-chef van algemene zaken, herdachten het feit, dat zij 25 jaar geleden hun loopbaan ter secretarie be gonnen. In intieme kring van ambtena ren met hun dames, huldigde burgemeester Niele, namens B. en W. de jubilarissen, die zö be scheiden zijn, dat zij van een vie ring van hun jubileum niets wil len weten. Het is echter een zeld zaam feit, dat men, zoals hier het geval is, 25 jaar bij dezelfde ge meente werkzaam blijft. Burge meester Niele dankte de jubila rissen voor hun trouw en voor het vele werk door hun gepres teerd. Als waardering voor hun werk bood hij beiden namens de gemeente, een geschenk onder enveloppe aan. De gemeente-secretaris, Mr Spit complimenteerde namens de col lega's. Hii bracht in herinnering, hoe de jubilarissen in een rustige tijd. op de secretarie kwamen. Na dé crisis van 1929 veranderde dat. Voor de goede kameraadschap, bracht hij namens alle collega's de jubilarissen dank. Als herinne ring aan hun jubileum bood hij namens burgemeester, wethou ders en collega's passende ge schenken aan. Tot slot dankte de heer Koop man, mede namens zijn collega's voor de waarderende woorden en de geschenken, terwijl hij de hoop uitsprak, dat mén nog vele jaren op dezelfde kameraadschappelijke wijze zou samenwerken. Luchtwaehtposl St. Pancras in wording SINT PANCRAS. Een de zer dagen werd: ten ge-mêen'te- hui'Ze een vergadering gehouden van -de plaatselijke commissie JSteuiit W-ettiig Gezag" in Sint Pan-crae. In deze vergadering w-as te-vems aanwezig d-e co-m- imamid'ant Luchtwachtdienst Alk maar. de ka-plt-ein J. d'e Groot, i-n verhand m-et. het feit dat in d-e naaste toekomst een lueht- wa-chtipost in d'e gemeente Sint Pamier-aö zaïl worden ingesteld. Het ligt in de bedoeling de bui tengewoon d'ieristpl-ichtigËiJ in een persoon-lijk schrijven on te wékken tot aanmie-ldi-Hg bii de Lu-c'hitw ac'htd ien-st. De mogelijkheid' is namelijk niet uit-g-esl-o-ten, d-a-t deze cate gorie die alleen in tijden van oorlog en oórlossgevaar i-n wer kelijke dienst moet komen, bij aan-melding bii de Luchtwacht dienst een oorl-ogsibestemmin-g krijgt bij de lucht wachtpost. Dit Zou dus voor de buitengewoon dienstplichtigen betekenen, d'at zii een oorlo-gsbestemming krij gen in hun eigei» woon-gerneênte. De taak v-ah d-e Luchtwacht dienst is o.a. hetsignaleren van vliegtuigen. Uiteraard zal hier aan een training vooraf moeten gaan, dié hoofdizakelij'k gegeven za-1 worden in de vorm van in- structiefiims. Nrd SCHARWOUDE 2900 kg peen B 27.9028.10; C 20.90 21.10: D 13; 400 kg kroten A 15; B 7.108; 31.000 kg rode kooi 15.30—22; 19.000 kg gele kool 6.508.60; 61.000 kg witte kool 7.80—10. LANGED'IJK 10.000 kg gele kool 712.10: 1000 kg groene Bin- nenl. kool 21.20; 9000 kg witte kool 8.30—9.20; 3000 kg uien 30.30 30.80; drielingen 22.9; 2000 kg. witlof I 62—65.80. WARMENHUIZEN, 5 Maart. 2000 kg. uien 29.70; grove 31.20; 400 kg. peen 23—26.80; 28000 kg. rode kool 13.90—21.30. PURMEREND, 4 Maart 8000 kipeieren 1314; 15óó een deneieren 10; Veemarkt: runde ren, totaal 526 stuks; 218 vette koeien 2.103 handel vlug; 203 gelde koeien 550750 goed; 86 melkkoeien 6751025 kalm; 14 stieren 7001650 goed; 1253 nuchtere kalveren (v.d. si.) 28 75 stugger, (fokk.) 60115 goed; 172 vette varkens v.d. sl. 1.80- 2.04 stug; 847 magere varkens en biggen, resp. 3692 goed en 30 54 en 5585 goed; 404 schapen (vette 85160 stug, (fokk.) 170 175 stug, lammeren 80120 stug; 30 bokken en geiten 1060 viug: 37 paarden 650975 duur; 9 fok- zeugen 300375 kalm; 3278 to taal aantal dieren; 1800 oude kip pen en hanen (witte en rode 2 2.20; 500 oude kippen en hanen (blauw 2.102.25; 400 jonge ha nen (blauw) 2.152.25; 300 een den 1.251.75; 400 konijnen 1.75 —9. AVENHORN 4 Maart 350 kg Spruitkool A 4548; 11500 kg ro de kool 11.5023.50; 8200 kg. ge le kool 6.5011.10; 500 kg groe ne kool 15.9021.50; 28300 kg. grove uipn 3133.40; gewone 28 —30.90: driel. 23—24.60: 35500 kg bieten I 2440—24.80: II 19.70— 21.50; III 9.30—10.50; modjo 11.40 —18.20; 1000 kg witlof I 57—69; II 53—57; Hl 48—52; 34500 kg. peen II 27—28-80: III 21.80—23.30 IV 1418.40: neen (niet voor ex port) II 6—10: in 10—17.70; bie ten (lang) I 20.70—22.80; II 12.90 —14.50.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2