President Truman sprak vanaf reusachtige drijvende zender Centrale Raad van Beroep is het met de Minister eens Duitsers mogen weer vliegvelden aanleggen en gebruiken Financiën gesaneerd. Operatie geslaagd. Maar dreigt patiënt niet te sterven? 16 mobiele ambulances voor de Po-vlakte Wettelijke regeling van het emigratiewezen irktberichten Eerste Kamer over beleid van prof. Lieftinck K.V.P. bepleit incidentele belasting-verlaging Harde C. H. critiek op Amerika Plannen voor een „drijvend klooster" Vrouw bekent moord op haar man Tot de volkeren in Rusland en in communistisch China Gemeente Woerden mag niet lenen Ontslag Ambonees uit K.L. ten onrechte nietia verklaard Arts weigerde opgave doodsoorzaak Geschenk van Nederland HET GESCHIL ENGELAND-EGYPTE Beperkingen ingetrokken Samenwerking tussen overheid en sociale organisaties WOENSDAG 5 MAAK I IVS2 PAGINA 3 ERSVERWACHTING redeeld door het KNMI te geldie van Woensdag- ot Donderdagavond. iSELEND BEWOLKT. nacht en ochtend hier en st. Overigens wisselend met aanvankelijk enkele de buien. Matige tot wind ruimend naar Zuid- t West. Vrij koude nacht, overdag ongeveer dezelf- eratuur als vandaag, irt: Zon op: 7.15; onder: aan op: 1<L31; onder: 5.26. END IN SPANBROEK R JONGEREN-K.V.P. jngeren Organisatie van P. in de Statenkring loudt on Zaterdag 8 en 9 Maart een week-end R.K. Verenigingsgebouw broek. Dit wordt dus een ike gebeurtenis voor de i. waarOD we nu nog niet ïgaan. maar waarvan we niet nader ingaan, maar we wel kunnen zeggen door de samenstelling Drogramma de deelne- n zeer velen verdient. WEE ZILVEREN JUBILARISSEN ND AAN ZEE De he- 3. van Thiel en J. Koop- gonnen als volontair ter 5, daarna tijdelijk amb- n later in vaste dienst d, nu respectievelijk chef van de afdeling aken en commies-chef mene zaken, herdachten dat zij 25 jaar geleden jbaan ter secretarie be- eme kring van ambtena- hun dames, huldigde aster Niele, namens B. a jubilarissen, die zo be- zijn, dat zij van een vie- hun jubileum niets wil- n. Het is echter een zeld- dat men, zoals hier het 25 jaar bij dezelfde ge- werkzaam blijft. Burge- Niele dankte de jubila- lor hun trouw en voor werk door hun gepres- ls waardering voor hun od hij beiden namens de een geschenk onder e aan. neente-secretaris, Mr Spit nteerde namens de col li bracht in herinnering, ubilarissen in een rustige e secretarie kwamen. Na van 1929 veranderde dat. goede kameraadschap, n namens alle collega's rissen dank. Als herirme- hun jubileum bood hij burgemeester, wethou- collega's passende ge- aan. >t dankte de heer Koop- de namens zijn collega's waarderende woorden en nken, terwijl hij de hoop dat men nog vele jaren de kameraadschappelijke 1 samenwerken. wachtpost St. Pancras in wording PANCRAS. Een de in werd ten gemeente- n vergadering gehouden plaatselijke commissie Wettig Gezag" in Sint In deze vergadering ictus aanwezig de com- Luchtiwachtdienst Alk kapitein J. de Groot, id met. het feit dat in toekomst een lucht- in de gemeente Sint zal wordlen ingesteld, in de bedoeling de bui- in dienstplichtigen in oonliik schrijven op te tot aanmelding bii de rhtdionst. Jgelii k'heid1 is namelijk esloten. dat deze cate- e alleen in tijden van n oorlogsgevaar in wer- Mcnst moet komen, bii ng bii de Luchtwacht- êen oor logsbe stemim ing de luehtwacbtpost. Dit voor de buitengewoon htigen betekenen, dat oorlogsbestemming krii- un eigen woongemeénte. van die Luchtwacht- o.a. het signaleren van en. Uiteraard zal hier- training vooraf moeten hoofdzakelijk gegeven n in de vorm van in luis. CHARWOUDE 2900 27.90—28.10; C 20.90— 3; 400 kg kroten A 15: 31.000 kg rode kool 19.000 kg gele kool 61.000 kg witte kool SDIJK 10.000 kg gele .10: 1000 kg groene Bin- 21.20: 9000 kg witte 9.20; 3000 kg uien 30.30 irielingen 22.9; 2000 kg. 12—65.80. ENHUIZEN, 5 Maart. uien 29.70; grove 31.20; >een 23—26.80; 23000 kg. 13.90—21.30. REND, 4 Maart ieren i314; 15óó een- 10; Veemarkt: runde- 526 stuks; 218 vette 103 handel vlug; 203 lien 550750 goed; 86 n 6751025 kalm; 14 700—1650 goed; 1253 kalveren (v.d. si.) 28 r, (fokk.) 60115 goed; varkens v.d. sl. 1.80- 847 magere varkens en 'sp. 3692 goed en 30 85 goed; 404 schapen -160 stug. (fokk.) 170 lammeren 80120 stug; en geiten 1060 vlug; 650-975 duur; 9 fok- —375 kalm; 3278 to dieren; 1800 oude kip- men (witte en rode 2 oude kippen en hanen 102.25; 400 ionge ha- iw) 2.15—2.25; 300 een- 1.75; 400 konijnen 1.75 ORN 4 Maart 350 kit A 4548; 11500 kg ro- 50—23.50; 8200 kg. ge- iO11-10; 500 kg groe- 5.90—21.50; 28300 kg. 3133.40; gewone 28 iel. 23—24.60; 35500 kg 140—24.80; XI 19.70— .3010.50: modjo 11.40 )00 kg witlof I 57—69; III 48—52; 34500 kg. —28.80; III 21.80—23.30 40: peen (niet voor ex- —10: III 10—17.70; bie- I 20.70—22.80; II 12.90 Ongeveer 750 romen telt het nieuwe gebouw van de Raad van Ar beid aan het Rhijnspoor- plein te Amsterdam. Als alle vensters ver licht zijn, biedt het bouwwerk een uniek schouwspel. Onder lei ding van de architecten Blauw en van der Veen werd in 1940 met de bouw begonnen. Het werd voltooid door prof* Zwiers. De totale grond" oppervlakte is 1650 vierkante meter. Vier honderdvijftig personen zyn er werkzaam. 's-GRAVEKHAGE De Eerste Kamer heeft zich gistermiddag met 37 tegen 2 stemmen (die der communisien) accoord ver klaard met het wetsontwerp tot verhoging van het inkomen der Kroon. Het inkomen van de Koningin is van 1 op 1,5 millioen gebracht, de vergoeding voor het onderhoud der paleizen van f 100.000 op f350.000. Het inkomen van de Prins-gemaal van twee- op driehonderdduizend gulden en dat van de vermoede lijke erfgename van de troon bij het bereiken van de 18-jarige leeftijd eveneens van f200.000 op f300.000. De verhogingen gel den met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1950. De Kamer aanvaardde ook het preventieve wetsontwerp inzake de veiligheidsvoorschriften voor gevaarlijke werktuigen en stelde een half millioen beschikbaar als bijdrage in de kosten verbonden aan de opsporing vooral van anhydride, en aan het. onderzoek naar de mogelijkheden van win ning eni verwerking daarvan. Anhydride, dat in de Nederland se bodem voorkomt, kan zwavel vervangen bij de bereiding van zwavelzuur. Zij maakte vervolgens een be gin met de algemene financiële beschouwingen over de Rijks begroting 1952. Mr. de Wilde (A.R.) uitte zijn beduchtheid voor het „duidelijk waarneem baar streven om het particulier initiatief op de achtergrond te schuiven". De overheid mag geen gevaarlijke verlangens in het volk wakker roepen d'oor met het „vlaggetje van de herverde ling" te zwaaien. Een belasting opbrengst van vijf milliard be schouwde spr. als een vorm van herverdeling, die hij verwerpe lijk achtte indien zij als een mid del tot staatssocialisme wordt gehanteerd. Het Westerse socialism* noem de hij het grootste gevaar dat op het ogenblik West-Europa be dreigt. Indien het er niet was, zou Stalin onmiddellijk ophou den met de koude oorlog. Hij had de grootste eerbied voor wat minister Lieftinck voor ons land had gedaan, maar wees de „socialistische tendens" in diens politiek af. Ook mr. Regout (K.V.P.) had. naast hulde voor de minister, critiek. „We hebben de indruk" zo zeidie hii. „dat het. budgetaire en fiscale beleid eenzijdig ge richt. ziin op de financiering van de Staat ten koste van de econo mische activiteit in ons land", 's Rijks financiën ziin gesaneerd. De operatie is geslaagd.. Maar dreigt de patiënt niet té sterven? De minister heeft zijn begroting aan d'e middelen aangepast, toen ROME. Volgens Reuter wor den ten Vaticane plannen bestu deerd voor de inrichting van een „drijvend klooster" dat zijn plaats zou krijgen onder de vis sersvloten aan de Franse kust. Volgens de „Osservatore Roma no" stamt het idee van een „scheepsklooster" van de deken van de Bretonse havenplaats Quimper, kanunnik Gueguen. Volgens zijn plan zouden de le den van een dergelijke klooster gemeenschap gedurende negen maanden van het jaar als vissers werkzaam zijn om in hun levens onderhoud te voorzien, de overi ge drie maanden zou het „drij vend klooster" voor anker gaan om de monniken gelegenheid te geven tot geestelijke oefening. Bij het werk op zee zou men contact zoeken met de beman ning van andere boten en, de zelfde gevaren delend, trachten de vissers er toe te brengen hun streven op God te richten. Naar wij van officiële zijde ver nemen heeft de 36-jarige vrouw C.M.V.E.-v.L. uit Zeist, die, onder verdenking van haar echtgenoot te hebben vergiftigd, in gezel schap van de 39-jarige J; J: v.d. K. is gearresteerd, een volledige bekentenis afgelegd. Zoals wü reeds meldden was het vermoe den van de gruwelijke daad reeds gerezen voor de begrafenis van haar man. de 41-jarige kleerma ker A.V7L. In hoeverre de ge arresteerde v.d. K. medeplichtig is, kon nog niet wórden meege deeld. deze zo rijkelijk binnenvloeiden. Het geeft te danken dat thans openbare werken worden uit gevoerd, die men voor tijden van depressie had willen bewaren. De K.V.P. fractie twijfelt er zeer aan, of de belastingverho ging van het vorig jaar niet door de feiten is achterhaald. Uit budgetair oogpunt was zii vol strekt overbodig. Het zal nood zakelijk zijn, de beiastingpolitiek te heroriënteren. De heer Regout was van oordeel, dat op korte termijn tot incidentele belasting verlaging moest worden over gegaan. Met nam* drong hii aan op herziening van het winst begrip en verlaging van de weel- de-belasting in die gevallen waardoor werkgelegenheid be vorderd zou kunnen worden. Mr. Pollema (C.H.) was van oordeel dat het door minister WASHINGTON, 4 Mri. (Ass. Press) President Truman heeft vanmiddag in een radiotoespraak een beroep gedaan op de volkeren van de Sovjetunie en communistisch China, om hun leiders te dwingen „hun zinloze politiek van haat en terreur" te laten varen. De president sprak vanaf de reusachtige nieuwe drijvende zender van „de stem van Amerika", de kustwacht- kotter „Courier". Lieftinck gevoerde beleid onder de diwanig van de internationale omstandigheden door iedere an dere minister zo zou moeten zijn gevoerd. De belastingverhoging van vorig jaar is uit monetair oogpunt wenselijk en noodzake lijk geweest. Het beoogde effect is er mee bereikt. De beperking van de- consumptie heeft echter groter werkloosheid met zich ge bracht er» spr. vroeg zich af of het streven naar een sluitende betalingsbalans wel duurzaam met de bestrijding van het spook d'er werkloosheid te verenigen zou zjin. Spr. beschouwde de belastieig- politiek van de minister als de kurk waarop ons gehele bestaan than® drijft. Toch zou het beter geweest zijn als met de tegen waardefondsen van de Marshall hulp een deel van de staatsschul den zou zijn afgelost, zoals in Engeland is geschied. Terwijl ons volk aan de ene kant uit monetaire overwegingen de zwaarst mogelijke belastingen moet opbrengen pompt de rege ring aan de andere kant uit de Marshall fondsen millioenen te rug in het betalingsverkeer, ■waardoor de resultaten van de belastingheffing worden teniet gedaan. Dit is een onlogische zaak. Mr. Pollema betoogde, dat Amerika verantwoordelijk moet worden gesteld voor deze gang van zaken, nu het de regering heeft gedwongen een deel van de tegenwaarden te gebruiken voor additionele militaire uitga ven. „Het is niet de eerste maal dat Amerika het werk van Ne derlandse handen heeft ver woest." Hij richtte zich voornamelijk tot <ie Chinese en Russische vol ken en bracht in herinnering hoe de Ver. Staten hen te hulp wa ren gesneld toen hun landen door de Duitsers en Japanners aangevallen werden tijdens de tweede wereldoorlog. Trumap zeide: „We hielpen hen om hun land te redden. Ik wil vandaag tot deze volken de zelfde woorden roepen, die we toen zeiden: We ziin uw vrien den. Er bestaan geen verschillen tusser» ons die niet opgelost kun nen worden, wanneer uw leaders zich van de zinloze politiek van haat en terreur willen afwenden en de principes van de vrede willen huldigen." Geen haat DP Amerikaanse president ver volgde: „De agressieve politiek van uw leiders dwingt ons er toe ons te bewapenen teneinde ons te kunnen verdedigen. Maar in onze harten is geer* plaats voor gevoelens van haat ieigens u. We weten dat gii allen ge- I bukt gaat ondei* drukking en achtervolging. We ziin ervan overtuigd dat u, wanneer ge vrij zoudt kunnen spreken, zich aan onze zijde zoudt scharen om de oorlogsvrees uit te bannen en de vrede op aarde te brengen. Uw regering kan proberen u door kranten en radioberichten ZEGGEN GED. STATEN 's-GRAVENHAGE. 4 Maart In het Staatsblad van heden is verschenen een Kon. Besluit van 8 Februari 11. tot vernietiging van het besluit van Gedeputeer de Staten van Zuidholland van 26 Juni 1951. houdende goedkeu ring van het besluit van de raad der gemeente Woerden van 5 Juni 1951, voor zover dit betreft het ten laste dier gemeente aan gaan van een overeenkomst van geldilening tot een bedrag van f35.500 met het pensioenfonds van de Rotterdamsche Bank N.V. te Amsterdam. In hot besluit wordt o.a. over wogen. dat de overeengekomen rentevergoeding niet in overeen stemming is met het door de minister van Binnenlandse Zaken aanbevolen rente-gamma, in acht te nemen bij de beoordeling van leningen van lagere publiekrech telijke lichamen. UTRECHT, 4 Maart. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft vandaag uitspraak gedaan in het beroep van de minister van Oorlog betreffende Petrus Saptenno te Westerbork (Schat tenberg) tegen de beslissing van het Militaire Ambtenarenge recht, dat het ontslag van de heer Saptenno uit de tijdelijke dienst bij de Koninklijke Landmacht bij aankomst uit Indonesië had nietig verklaard. De Centrale Raad van Beroep besliste, dat de uitspraak, waarvan beroep, wordt vernietigd Pn dat het in eerste aanleg ingestelde beroep alsnog niet ontvankelijk wordt ver klaard. Ter zitting van 12 Februari was voor de Minister van Oorlog opge treden de landsadvocaat Mr. D. J. Brits kolonel op Malakka dood aangetroffen SINGAPORE, 4 Maart (A.P.) Kolonel Sir Vivian Tyrell, cham pion de Crespigny O.B.E., die ja renlang bij het Britse bestuur op Malakka werkzaam is geweest, is vanmorgen in zijn woning op 't eiland Brani in de haven van Singapore, met een schot in het hoofd dood aangetroffen. MET f60.— BEBOET TILBURG. 4 Maart. De Directeur-Geneesheer van het Tilburese Ziekenhuis, dr. J B. S„ is hedenmorgen conform de eis door het Kantongerecht te Til burg veroordeeld tot een boete van f 60.De arts had in Sep tember 1951 geweigerd de doods oorzaak on een overlijdensver klaring in te vullen. Hii zal van dit vonnis in hoger beroen gaan. Dr. J. B. S., directeur-genees heer van het St. Elizabethzieken. huis te Tilburg beriep zich bij zijn weigering op zijn beroeps plicht van geheimhouding. De ambtenaar van de Burger lijke Stand was van mening, dat deze weigering uitvoering van artikel 5 van de Wet op de uit oefening van de Geneeskunst juncto artikel 3 van de Begra feniswet verhinderde. Volgens deze artikelen wordt een medische verklaring geëist omtrent de doodsoorzaak van 't afgeven van een „verlof tot be graven". Veegens te Den Haag en voor de beer Saptenno Mr. K. Th M. van Rijckevorsel eveneens te Den Haag. Aan de uitvoerige overwegingen van de Centrale Raad van Beroep wordt ontleen dat met ingang van 23 Maart 1951 1 tijdelijk dienstver band bij de K.L. werd beëindigd, dat Saptenno wel heeft behoord tot de K.L., maar niet als militair ambtenaar In de zin der militaire ambtenarenwet 1931, omdat daartoe bepaaldelijk een aanstelling is ver eist, dat van deze aanstelling in het onderhavige geval geen sprake is, dat wegens opheffing van het K.N. t.L. de status van K.N.I.L-militair is verloren gegaan, weshalve een andere militaire status moest wor den verleend, dat zulks niet is be oogd, dat de hierbij berokken mili tairen derhalve niet vallen onder de militaire ambtenarenwet 1931. Voorts, dat mitsdien het ambte narengerecht te Den Haag niet be voegd was van het door Saptenno Ingestelde beroep kennis te nemen. Stijging aantal werklozen in West-Duitsland BONN, (Reuter) Het aantal werklozen in West-Duitsland is gestegen van 1.825.000 per einde Januari 1952 tot 1.894.000 per medio Februari j.l., aldus deelt het ministerie van Arbeid mede. EGYPTISCHE KATOEN VOOR RUSSISCH GRAAN PARIJS, 4 Maart. Radio Egypte heeft medegedeeld, dat gisteren een handelsovereenkomst is ge tekend in Cairo tussen Egypte en de Sovjet-Unie. Het verdrag voorziet in de ruil van 200.000 ton Russisch graan tegen 20.000 kantars Egyptische katoen. ervan te overtuigen diait de Ver. Staten u vijandig ziin gezind en de oorlog willen. Maar dat is niet waar. Ik wil u toeroepen dat ons voornaamste doel de vrede is er» de vriend schap en dat we niets liever zou den zien d'an het einde van de oorlogsversehrikkiogen" Verschillende doorzeil dotations zorgden voor de uitzending en ook de B.B.C. zond de boodschap van de president uit, naar alle delen van de wereld. Onmiddel lijk nadat de president uitgespro ken was, werd de toespraak in 45 talen vertaald voor heruitzen dingen. De toespraak van de president vormde het hoogtepunt van de plechtigheid tijdens welke de vlag van de „Courier" werd overgedragen aan de bevelvoe rende officier. President Truman noemde het schip met haar tier» officieren en tachtig leden van de bemanning „een waardig medestrijder voor de zaak van de vrijheid", die een kostbare lading zal meevoeren en die lading is: „de waarheid1". 150.000 watt Dp drijvende zender heeft ten doel de stem van Amerika ver der t© verbreiden en het schip is daartoe uitgerust met een mid- dengolfzender met een vermo gen van 150.090 watt. Nadat het schip in de Caribi sche Zee getest zal ziin. zal het naar onbestemde waterer» ver trekken. De president verklaar de: „Het schip zal van plaats naar plaats varen, en zal onze waarheidscampaigne uitdragen over de landen achter het ijzeren .gordijn die we tot nu toe niet konden bereiken". 's-GRAVENHAGE. 4 Maart. Zoals hekend. werd een gedeelte van de ODbrengst der collecte ten bate van de slachtoffers der over stromingen in de Po-vlakte in goederen naar Italië verzonden. De aard dier goederen werd be- naald on een internationale Rode Kruisvergadering te Genève De resterende gelden ziin overge maakt aan het Italiaanse Rode Kruis. Zii zullen eveneens be steed worden in Overleg met de Liga van Rode Kruisverenigingen. Oorspronkelijk bestond het plan, dat deze gel-den zouden worden gestort in een fonds, dat bestemd was voor de bouw van een aantal houten noodwoningen, die in d>e allerschrijnendste ge vallen onderdak zouden bieden aan de naar hun woonplaats terugkerende daklozen. Na ampel overleg heeft men dit plan om practische redenen laten varen. De noodwoningen zullen uit andere fondsen wor den opgericht. De hulp van het Rode Kruis in Zweden en in Noorwegen speelt daarbij 'n rol. De door het Nederlandse volk bijeengebrachte gelden zullen nu worden besteed voor de aankoop van 16 mobiele ambulances. Met deze ambulances zal de dringend noodzakelijke geneeskundige ver zorging van de bevolking in de getroffen gebieden kunnen wor den uitgevoerd. Op deze ambulances zal een opschrift worden aangebracht, dat in de vertaling luidt: „Gift van het Nederlandse volk door bemiddeling van het Nederlandse Rode Kruis". Bovenstaande foto geeft een eerste beeld van de uitgegraven binnenhof van de Tempel van de Koningin van Sheba in Yemen waar de Amerikaanse archeoloog Wendell Phillips de waarheid omtrent de oude hoofdstad van Marib hoopte te ontdekken. Zo als men weet dwong de vijandige houding van de bevolking de expeditie te vluchten, waardoor alles, o.a. een serie onbetaal bare latexrubber „afdrukken" van meer dan vijfhonderd inscrip ties van de tempel, verloren ging. BUITENLANDS OVERZICHT Het geschil tussen Engeland en Egypte heeft opnieuw een plaats gekregen op de frontpagina's der dagbladen. Thans als een gevolg van de jongste kabinetswisseling in Cairo. Het betekent echter allerminst, dat er sedert de on lusten van enkele weken geleden tot op de dag van heden niets achter de diplomatieke schermen zou zijn gebeurd. De Egyptena- ren blijkens achteraf spijt te hebben over de brokken, die m eigen huis werden gemaakt. De Engelsen op hun beurt zullen er zich terdege van bewust zijn geworden, dat er grenzen zijn en een al te straffe propagering van hun aspiraties een gevoelige weerslag heeft in de gehele .Ara bische wereld. De Egyptische kwestie houdt nauw verband met het ganse probleem van het Mid den-Oosten. En in deze zaak zijn er ook nog andere grote Westerse mogendheden, met name de V.S., die iets in de melk te brokkelen hebben. Daar komt nog bij. dat sommige Arabische landen met plannen in de zak lopen een soort van militaire pactvorming tot stand te brengen. Concrete doelstellingen zijn er nog niet, maar het duidt op de wens om te komen tot een uitbouw van het Arabisch veiligheidspact. Met al deze landen onderhoudt Enge land relaties. Wellicht zal men in Londen sinds de relletjes mee,- dan ooit begrepen hebben, dat het Brits-Egyptische geschil van een breder omvang is en eigenlijk altijd is geweest. De actuele vraag op dit ogen blik is, of de kans op een over eenkomst na de kabinetswisseling groter is geworden. Om hierop te trachten een antwoord te geven is het nodig na te gaan, wat de eigenlijke oorzaak van deze regeringswisseling is Een ding is zeker. De .in vloed van Engeland op Koning Faroek moet een beweegreden zijn geweest. Iedereen begrijpt voldoende, dat de ziekte van de Britse ambassadeur om de be sprekingen uit te stellen. een voorwendsel is Nauwe lijks was dit bericht de wereld ingezonden, of enkele uren later trad Ali Maher Pasja af. en bood de nieuwe premier Hilaly Pasja de lijst met nieuwe mi nisters grotendeels onafhan- kelijken de Koning aan. Dat er een ernstig conflict bestaat tussen Faroek en de Wafd'isten, die. hoewel het niet is bewezen, toch verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor de onlusten, is bekend, Ali Maher Pasja was tegen de invloed van de Waf- disten niet opgewassen. Faroek vreest de Wafdisten meer dan de Engelsen. En van zijn stand punt uit gezien kon hij weieens gelijk hebben. Londen voelde er blijkbaar niet veel voor om te onderhandelen met het oude ka binet. Het kon nu eenmaal niet rekenen op een grote steun. De Wafdisten saboteerden de gang van zaken en Faroek was alles behalve tevreden. Hilaly Pasia koestert dezelfde denkbeelden als alle vorige kabinetten. Hij wenst de nationale verlangens van Egypte te verwezenlijken, maar wil een einde maken aan de on gunstige sfeer, die de Wafdisten hebben geschapen. Vandaar zijn plan tot een „binnenlandse zui vering" in de kringen der onge wenste elementen. Of hem .dit zal gelukken staat nog te bezien. Slaagt hij daarin, dan is de kans op het bereiken van gunstige resultaten groot bii de komende besprekingen. Krijgt hii de ge hele bevolking en voornam el uk die Wafdisten tegen zich, die nauwe relaties onderhouden met Mohammedaanse fanatici en communisten, dan. ziet het er zorgelijk uit. En niet alleen voor een oplossing van het hangende geschil, maar voor het gehele complex van politieke verhou dingen in het Midden-Oosten en devplannen van de Westerse lan den om te komen tot een mili taire pactvorming. Egypte immers maakt daarvan een wezenlijk bestanddeel uit. ZUID-AFRIKAANSE LIEDJES IN KOREA DEN HAAG (A.N.P.) Enige uit Korea in Zuid-Afrika terug gekeerde Zuid-Afrikaanse vlie gers hebben een journalist ver teld, dat de Zuid-Afrikaanse volksliedjes, die zij in Korea zongen, bij de V.N.-soldaten van andere nationaliteiten goed in de smaak vielen. Op enkele opnamen na waren in Korea geen Zuid- Afrikaanse gramofoonplaten-voor- handen en de platen die de Zuid-Afrikaanse vrijwilligers bij zich hadden, waren al dra door voortdurend draaien versleten. BONN, 4 Maart (Ass. Press) Het Ministerie van Beheer heeft vandaag bekend gemaakt, dat de Geallieerde Raad voor de Burgerluchtvaart de beperkingen op de aanleg van vliegvelden ingetrokken heelt en dat aan de Dui'sers een grotere mate van zeggenschap in het burgerluchtvaartverkeer gegeven is. Hij wees er op, dat het jaren zou duren de nieuwe organisatie op te bouwen en dat de eerste Duitse verkeerstoestellen in het buitenland gekocht zouden wor den. De vraag of Duitsland toe stemming zal krijgen weer zelf vliegtuigen te bouwen moet bij de onderhandelingen over het vredescontract beslist worden. Hij herinnerde er aan. dat de luchthavens reeds onder Duits beheer stonden. „Een nieuwe sector souvereini- teit in de lucht is in Duitse han den overgegaan", aldus het com munique. Met het oprichten van een Duitse Luchtvaartmaatschappij moet evenwel gewacht worden op de sluiting van het vredes contract dat Bonn grotere onaf hankelijkheid zal geven in ruil voor hulp bij de verdediging van het Westen. Hans Seebohm, de minister voor verkeer, heeft vandaag in een vraaggesprek meegedeeld, dat zodra toestemming verkregen is een Duitse Luchtverkeers- maatschappij zal worden opge richt, welke diensten in Europa en op Noord en Zuid Amerika zal onderhouden. De voornaamste gemeentelijke luchthavens zijn gevestigd in Dusseldorf, Munchen, Hamburg en Stuutgart. Het parlement heeft de vorige week gelden ge voteerd voor de bouw van nieu we luchthavens te Hannover en Neurenberg. De Duitse autoriteiten hebben nu het recht gekregen om vlieg- demonstraties en wedstrijden voor sportvliegers te organiseren. Deze wedstrijden zullen voorlo pig beperkt zijn tot zweefvlieg tuigen, totdat de Duitsers weer zelf vliegtuigen .mogen hebben. ARBEIDERS MOESTEN WAPENFABRIEK VERLATEN KOPENHAGEN (A.P.) Uit een grote wapenfabriek in Ko penhagen zijn gisteren in allerijl tweehonderd arbeiders geëvacu eerd, nadat een geheimzinnige waarschuwing ontvangen was dat er sabotage gepleegd zou worden. Dit is al de derde waarschuwing in een week tij ds. Speciale politie-eenheden wer den met politiehonden naar het fabrieksterrein gezonden, maar er gebeurde niets. Vorige week werden dergelijke alarmberich- ten per telefoon doorgegeven aan het vliegveld Kastrup. (Van onze parlementaire redacteur) DE TWEEDE KAMER is gisteren begonnen aan het wetsontwerp, dat een wettelijke regeling ten behoeve van de emigratie in houdt. Krachtens deze regeling zal er een „Raad voor de Emi gratie" komen, waarin zowel vertegenwoordigers van de over heid als van de desbetreffende maatschappelijke organisaties zitting zullen hebben. Deze raad zal de overheid adviseren over aangelegenheden van algemene aard. Het tweede orgaan is het „Emigratiebestuur" dat de taak heeft om de bemoeiEunjgen van de overheid en de maatschappelijke organisaties te coördineren en dat die erkenningen afgeeft om als aanmeldiimgsorgaan te kunnen optreden (de maatschappelijke organisaties en de arbeids- bureaux). In beide organen zul- ler» de vertegenwoordigers van de maatschappelijke organisaties de meerderheid hebben. Het Emiigratiebestuur heeft een bu reau, dait in de wet als de „Emi- gratiedienst" wordt aangeduid. Het verricht werkzaamheden ten behoove van het Emigratie- bestuur, maar ook de minister van Sociale Zaken kan de dienst taken opdragen, zodat vooral in dit orgaan het gemengde karak ter van deze opzet tot uiting komt. De sprekers, die 's middags aan het woord kwamen, de .hei- ren Schilthuis (PvdA), de Kort (KVP) en Bieuwenga (AR) kon den zich met deze gemengde op zet verenigen Hoewel de twee laatsten wel de nodige reserves maakten. De heer de Kort wees er op, dat de samenwerking tus sen overheid en maatsohappe- Hi'ke organisaties niet tot gevolg zou mogen hebben dat men op eikaars terrein komt. Zou dat toch het geval ziin dan* zou als nog boedelscheiding moeten plaats vinden. De heer Bieuwen ga benadrukte eveneens, dat de maatschappelijke organisaties hun eigen verantwoordelijkheid houden. Zou een organisatie tot de conclusie komen, dait emigra tie naar eer» bepaald land op principiële gronden moet worden ontraden, dan blijft het haar plicht zo nodig tegen het beleid van de overheid in te gaan. Begeerde wijzigingen Hoewel het wetsontwerp in middels reeds beduidend is ge wijzigd, bleken er toch nog wél wensen te zijn overgebleven. Nu is het zo. dat de vertegenwoor digers van de maatschappelijke organisaties in de „Raad voor de Emigratie" door de Kroon wor den benoemd. De heer de Kort was echter vap mening, dat deze benoeming aan de maatschappe lijke organisaties moest worden overgelaten, en hii kondigde reeds aan. dat hii hieroveir even tueel een uitspraak van de Ka mer zou vragen. En wat de voorzitter van de Raad betreft, die in het ontwerp eveneens door de Kroon wordt benoemd wens ten zowel de heer d'e Kort als de heer Bieuwenga dat ook te dien aanzien de Raad bevoegdheden zal krijgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3