Verwoestende aardbeving richt enorme schade aan in Japan Nederlanders over hun Afrikaanse ervaringen 18-jarige dochter wil niet mee naar Canada Amerikaanse hulp aan Frankrijk in gevaar HEI WONDER DER LIEFDE RADIO Engels meisje wilde trouwen, maarniet in Engeland Voor jongeren een toekomst Vloedgolven van negen meter hoog trokken het land in Harjcidi wil de Paus zien Verbroedering ging niet door „Keukenhof" wordt op 20 Maart geopend HELGOLAND IS WEER DUITS Koffie gestolen in volle zee Stakingen in Chili Ambtsjubilea Emigrantengezin ongerust O HET AVONTUUR VAN DE REEP CHOCOLA I .Frankrijk moet zélf zijn plicht doen" 23 doden bij scheepsramp door Otto Bührs Duitse vord PAGINA 4 WULNbÜAG 3 MAART 1952 TOKIO (Reuter-A.P.) Een aardbeving, gevolgd door vloedgol ven, heeft, zoals wij reeds in 't kort vermeldden, grote schade aangericht in Noord-Japan. Het Meteorologisch Instituut in Tokio deelde mede, dat de aardbeving het Noordelijk eiland Hokkaido en de Noordelijke helft van Honsjoe heeft getroffen. Er zijn al meer dan honderd doden. (In Weston, Massachusetts, meldde het seismologische insti- stuuit de zwaarste aardschok, die het in tien jaar had geregis treerd. Het centrum van de aardschok bevond zich volgens het instituut in Oost Mandsjoe- rije of in de Japanse Zee.) Bij do aardbeving zou het grootste g'edeeltp van Noord oostelijk Hokkaido verwoest z«n. In Sapporo, een tweede stad op Hokkaido, ziin vier scholen ingestort. Het Amerikaanse legerhoofd kwartier in Sendai deelde mee, dat om ongeveer 11.00 u. pi. tijd vijf vloedgolven de Noordooste lijke kust van het eiland Honsjoe hadden geteisterd. Als gevolg van een vijftal aardbevingen is de Noordkust van Japan gisteren overspoeld door golven van negen meter hoog. Er ziin treinen ontspoord, verbindingen zijn verbroken en hier en daar is brand uitgebro- ROME A.P.) F. S. Harjadi, oud-minister van Sociale Zaken van Indonesië, is tP Rome bij zijn aankomst op het vliegveld Ciam- piono welkom geheten dbor In donesische functionarissen. Harjadi. die Indonesië onlangs vertegenwoordigd heeft bij ae Haagse Conferentie over de Ne derlands-Indonesische Unie, zal enkele dagen in Rome vertoeven alvorens de thuisreis voort te zetten. Bij zijn aankomst deelde hij verslaggevers mede, gaarne door Paus Pius de Twaalfde in audiën tie ontvangen te willen worden. HOUSTON (Texas) 3 Maart A.P.Driehonderd meisjes gingen naar het station van Houston om 1000 negersoldaten te verwelkomen, die na afloop van manoevres een tweedaags verlof in de stad zouden door brengen. De burgerij had een groot feest georganiseerd. De trein bracht er slechts drie. maar het feest ging door het tekort aan soldaten werd met burgers aangevuld. PROGRAMMA DONDERDAG 6 MAART. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO 7-50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. 700 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.S0 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwij ding; 9.15 Gram.; 9-2'5 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9-35 Gram.; 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet;" 10.50 Voor de kleuters 11.00 Radioscoop; 11.45 Interviews; 12 00 Orgel en accor deon; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuirubouwmededelin- gen; 12.33 Gram.; 12.50 Financi eel weekoverzicht; 13-00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Orkestconcert; 13.55 U kunt het geloven of niet; 14.00 Reisin drukken van Canada, causerie; 14.15 Gram.; 14.30 Boekbespre king; 14.45 Gram-; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Hersengymnastiek; 16-25 Zang en piano; 16.50 Gram; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.50 Regeringsuitzending: Jeugd uitzending: „Wij slaan op de tong tong", correspondentieclub o.l-v. Regina Zwart; 18.00 Niéuws; 18.15 Sportproblemen; 18-30 Dansmuz.; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Gesproken brief uit Londen;" 19.05 AVRO-allerlei; 19.10 „De school voor mechanische uitrus ting," causerie; 19.20 Orgelcon cert; 19.40 „Ronde Tafel Parle ment"; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philharmonisch Orkest en solist; 21.15 „Waar de rumba lokt....", hoorspel; 22-30 Metropole orkest 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactuali- teiten; 23.3024.00 Gram- HILVERSUM II. 298 M. 7-00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gram.; 7-45 Morgen gebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 3.15 Gramofoonmuziek; 8-50 id.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 uur Schoolradio; 10.00 Gramofoonm-; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoon: 11.50 „Als de ziele luistert",' causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoon.; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Cello en piano: 12.55 Zonnsjvijzer; 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws; 13.20 Kamerork. en solist; 14.00 Gramofoon; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoon 15-35 Cellorecital; 16.00 Bijbelle zing; 16.30 Gramofoon; 17-00 uur Voor de jeugd; 17.30 Pianoduo; 17.45 Gramofoon; 18.00 Nieuws; 18.15 Vrouwenkoor en soliste; 18.40 Op de stelling; 18.50 Gramo foon; 19.05 Levensvragen van al lerlei aard en een pastoraal ant woord; 19-20 Zigeunerkwintet; 19-40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Geva rieerd programma: 22.15 Buiten lands overzicht: 22.35 Gramofoon 22.45 Avondoverdenking; 23.00 u. Nieuws en SOS-beriehten23.15- 24-00 Gramofoonmuziek. ken. In een uitgestrekt gebietf is schade aangericht. Te Koesjiro, aan de Oostkust van het eiland Hokkaido (Jesso), zijn bij bran den zes personen omgekomen. Volgens latere berichten ziin te Koesjiro 13 personen om het leven gekomen onder wie vijf in de kolenmijn, die instortte. Te Obilhiro, 150 km ten Oosten van Sapporo, spleet een gebouw van vijf verdiepingen in tweeën. Velen liepen verwondingen op. Uk een d'orp wordt gemeld, dat 500 huizen ziin weggespoeld De Nationale Bloemententoon stelling ..Keukenhof" te Lisse zal on 20 Maart a.s. worden geopend. Door de zachte winter is het mogelijk, dat dan reeds vele vroege gewassen zullen bloeien. Enkele vroege hyacinthen kleu ren reeds, in het warenhuis bloeien al vroege tulpen en de narcissen zullen niet lang meer op zich laten wachten. Als het weer zo zacht blijft als thans het geval is, mag wor den verwacht, dat „Keukenhof" en de bloembollenvelden dit jaar vroeger in bloei zullen zijn dan normaal. Toen het eiland in 1945 door de Britten als oefenterrein voor de R.A.F. werd overgenomen, wer den de 2000 bewoners geëva cueerd. In Mei of Juni zal met de we deropbouw een aanvang gemaakt worden. Gisteren kwamen reeds schepen met voorraden levens middelen en materiaal voor de opbouw op het eiland aan. Verwacht wordt dat tegen het einde van het jaar de eerste vijftig gezinnen weer op Helgo land een permanente woonplaats zullen hebben. De hele opbouw zal ongeveer vijf jaar duren en vijf en een half millioen gulden kosten. en uit een ander dorp, dat 94 in woners ziin omgekomen. Inkkoesjiro, een stad van biina 90.000 mensen, zijn 16 branden uitgebroken. Men vreest dat hët aantal slachtoffers groot, is, maar bii zonderheden ontbreken nog als gevolg van de gestoorde ver bindingen. Vele spoorbruggen zijn vernield en ten minste een trein is ontspoord'. AMSTERDAM Bij aan komst. in Amsterdam van een Nederlands zeeschip dat de vo rige maand een reis heeft ge maakt van West-Indië naar Ant werpen, ziin twee matrozen, een 20-j'arice Amsterdammer en een 23-jarige IJmuidenaar gearres teerd. verdacht van diefstal van koffie. De beide mannen worden vandaag voor de officier van Justitie geleid. Tijdens dp reds zouden de twee mannen in een van de ruimen twee balen koffie hebben open gesneden en de inhoud op een klein gedeelte na in zeven pa pieren cementzakken hebber» ge daan. Deze zeven zakken werden op 22 Februari door de boots man ontdekt achter een stört- olietank in het kabelgat. SANTIAGO, Chili, 4 Maart (A.P.). De regering van Chili heeft de provincies Atarpaca en Antofagasta waar tengevolge van communistische stakingen enkele belangrijke nitraatfabrie ken stilliggen ond'er militair toezicht geplaatst. Nadat de pogingen van de re gering om te bemiddelen gefaald hadden, kondigde President Gon zalez in beide provincies de nood. toestand af. Bij de stakingen zijn 11.000 arbeiders betrokken. BIJ HET LAGER ONDERWIJF 's GRAVENHAGE. 4 Maart In het Staatsblad van heden «ingenomen een Kon Besluit v>' 18 Februari 1.1. tot toekennin' van een huldebliik hii ainlV jubilea aan hoofden en ondevwn zers bii het Lager Onderwiis Daarin wbrdt bepaald, dat b' het volbrengen van een diénst tijd van 25, 40 of 50 jaren eer huldeblijk wordt aangeboden, dal kan bestaan uit een gratificatie of een geschenk, dan wel uit eer combinatie van beide, een én ander met dien verstande, dat de aan het huldeblijk verbonden uitgaven bedragen: bij een 25 jarig ambtsjubileum een kwar« maand salaris, bij een 40-jarip jubileum een halve maand sala ris en bij een 50-jarig jubileum een maand salaris. Dit huldebliii komt ten laste van het lichaam in welks dienst de belangheb bende is. Het besluit heeft terun werkende kracht tot 1 Jan. W BRAZZAVILLE (Ass. Press) Tijdens hun bezoek aan Brazza ville van 23 tot 26 Februari j.l. hebben leden van de Nederlandse economische missie in een interview met Associated Press me dedelingen gedaan over de in Afrika opgedane ervaringen. Pro fessor dr. ir. C. Coolhaas van de tropische faculteit van Wage ningen verleide, dat het voor hem een bijzonder belangwekkend experiment was aan de missie deel te nemen. „Wij deniken in Nederland over hat atgerneèn, dat wii. ge zien onze lange ervaring in In donesië, alles over de tropische landbouw weten. Zelfs nu, na mijn korte reis, heb ik reeds de indruk, dat de landbouwproble men in Afrika heel andere ziin dan die, waarmee wij in Indone sië te kampen hadden. Overigens is er geer» enkele raden, waarom d'e Nederlanders niet zouden blijven deelnemen aan de internationale pogingen om de landbouw te verbeteren, daar zij immers over uitstekende opleidingsscholen voor toekom stige deskundigen beschikken. Uitwisseling? „Dat ik miin leerlingen nu mijn eigen indiruikkan over Afrika WATERINGEN, 4 Maart Vader en irjoedcr van Dijk uit Wateringen en hun vijf kinderen wachten op het moment in ang stige spanning te Rotterdam of de oudste dochter van het gezin op het laatste moment toch nog zal komen opdagen om op de „Zuiderkruis" de reis naar Ca nada mee te maken. Toen het gezin van de tuin- dersfcnecihit vap Diik zich van morgen in alle vroegte reisvaar dig willde maker» voor de emi gratie naar Canada bleek dat de oudste dodhiter, de 18-jarige Eli- saibetih niet t-huds was. Ze had gisteravond om 10 uur de wo ning verlaten om de laatste nacht bii kennissen te slapen, doCh ze was daar niet komen op dagen. De kennissen verkeerden in dp mening dat het meisje toch VETTE VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN, 4 Maart. Aange voerd 309 vette varkens. Note ring: zware f 198.tot f 202. lichte f 195.— tot f 198.—; zou ters f 190.— tot f 195.—; zeugen f 180 tot f 185. Handel zeer traag, afloop minder. Bovendien 12 nuchtere kalveren. 6 MAART H. Pcrpetua en Felicitas De meest bekende mar telaren uit de bloedige ver volging van keizer Septimus Severus waren pasbekeerde vrouwen uit Carthago, Feli citas een slavin en Perpetua, een aanzienlijke dame, wier namen ook worden genoemd in de Canon van de H. Mis. Zii maakten over hun verho ren zelf enige aantekeningen die later zijn gebruikt voor het meest beroemde marte laarsverhaal uit de oude kerk. Duidelijk komt daarin naar voren de grote lijdens moed van deze vrouwen; „Er zal een ander in mij zijn", zo zegt Felicitas aan haar ge vangenbewaarder, „die voor mij zal lijden, omdat ik voor Hem zal lijden". Dat Gods vertrouwen geeft ook thans nog moed aan de talrijke slachtoffers die omwille van het geloof in de kerkers zuchten. Bidden wij vandaag dat zij allen naar het voor beeld van deze heiligen al hun martelingen in boven natuurlijke zin mogen op vatten. IN DESERTO maar thuis was gebleven en had den verder niet geïnformeerd. Toen de plannen voor emigra tie vaste vorm begonnen aan te nemen had 'het meisje zich ver zet om mee naar Canada te gaan: doch de laatste weken was haar houding veranderd en was ze schijnbaar met het idee ver zoend- Tot. dusverre is het de politie niet gelukt haar op te sporen. Reeds enige melen is ze van huis weg gelopen en in het dorp stond ze bekend ails een lastig meisie. kan geven is vanizelfspreken voor mij een groot goed. Wii hopen zelfs, dat het in de toe komst mogelijk zal ziin studen ten van de Franse en Neder landse laindibouwinstituten uit te wisselen, zodat onze jonge men sen ervaringen met de Afrikaan se landbouw kunnen opdoen. Zij moeten echter als zii naar vreemd© landen gaan, wel leren afstand te doen van hun „supe rioriteitscomplex". Zii zullen zien, d'at het veelvuldige falen niet te wijten is aan minder energieof wetenschappelijke scholing, doch uitsluitend aan gebrek aan ervaring in deze nieuwe landen met hun eigen moeilijke problemen". De heer W. Gonpel, secretaris van de economische missie en vertegenwoordiger van het Afri ka instituut in Rotterdam, ver telde iets over het belang en de werkmethoden van het instituut, Het instituut 'heeft o.m. de reis van de economische missie geor ganiseerd. De industrie De heer H. J. An'kersmït tex tielfabrikant uit Deventer, zei mat. betrekkingen tot de Neder landse belangen in de industriële ondernemingen in Afrika, dat de industrialisatie vanzelfsprekend diende te beginnen met de be werking van plaatselijke pro ducten zoals katoen, sisal. vlees etc. Een tweede terrein, waar de Nederlanders de Franse firma's wellicht kunnen aanvullen, is dat dter openbare werken, zoals irrigatie, drainage s-'c., aldus de heer Ankersmit. Tenslotte sprak de heer Philip Mees. Rotterdams bankier, als woordvoerder van de missie ziin dank uit aan de Franse autori teiten, die de Nederlanders in staat hebben gesteld, tijdens hun1 bezoek zoveel mogelijk te zien en die geen moeite hebben ge spaard om het hun gasten zo aangenaam mogeliik ten maken. HET was vriezend weer tje en de mensen, dié ztch dóór de straten van de grote stad spoedden, trok ken de kraag van hun mantel lekker hoog op. „Poeh, kunnen zij doen", zei een stemmetje achter een grote winkelruit ver ontwaardigd, „maar wat moeten wij? 's Zomers een jasje van wit papier en zil verpapier en 's winters pre cies hetzelfde. Houd dat maar eens uit in die kou" Het was een reep choco lade, die zo sprak. Hij lag met zijn broertje in een grote étalage, vlak voor het raam. Het was er nog al fris, maar die reep van chocolade overdreef wel 'n beetje. „Vanavond gaat het papieren rolgordijn weer voor de ruit" zei een choco lade ei, een heel vroeg Paasei, dat scheelt toch weer. Dan heb je niéts geen last van de tocht" „Vanavond vanavond" zei de chocolade reep ineen- driftig, „ik wacht niet tol vanavond. Ik ga er vai door. nu, op staande voet' Het werd doodstil in d' etalage. Dat was nog nöoi gèbeurd, dat er iemand ui de etalage stapte. „Tóe blij hier," riepen de broertje van de chocolade reep, „g: alsjeblieft niet weg, we ziei je nooit meer terug". D chocolade reep bedacht zie even. „Ik kom weer terug beloofde hij, maar eerst w' ik me wel eens behoorlij gaan warmen, misschip' vind ik wel ergens een dik ke jas". Hij maakte metee- aanstalten om te gaan e al riep nu al het chocolar! goed, dat het tóch nog bes uit te houden was achter di winkelruit, hij stapte op ei ging weg. „Die zien we nooit meer terug" zuchtten ze allemaal en nog lange tijd heerste er een versla gen stemming in de étala ge. NDERHAND wandelde de reèp van chocolade de winkel door. Hij schoof dicht langs de toonbank, zo dat niemand hem in de ga ten kreeg. Opeens hield hij stil. Vóór hem lag een open stuk en daarachter was een deur, die op een kier stond. „Wat Is het hier fijn" zucht, te hij, „rtu nog een mooi plaatsje om op te zitten". Ineens had hij het gevon den. Hij klauterde vlug om hoog en een paar minuutjes later troonde hij triomfan telijk boven op de kachel. Maartoen was het gauw gedaan met onze reep van chocolade. Hij begon, je raad het zeker al, hij begon II „Een twee drie" telde de reep. Hij vatte moet en ren de vlug het open stuk over. Ha, nu was hij bij de deur en weer een tel, en hij was Binnen? Waar binnen? Wel, in de kamer achter de winkel natuurlijk. „Hé" zuchtte de chocolade reep, .hier is het heerlijk warm. Zie je wel, dat het beter lean? In een hoek van de earner stond de kachel. De ode vlammen speelden rolijk achter de mica uitjes en ze schenen de eep van chocolade wel te «enken. „Ik kom, ik kom" iep de reep opgewekt, „ik loud wel van een beetje varmte". Hij stapte met en op de kachel af en hij •emerkte niets van de erschrikte ogen in het ond. De tafel, de stoelen, 'e kast en de schemerlamp, llemaal keken ze angstig laar de reep chocolade', die laar zo vlug op de warme achel afging. „Wees voor- ichtig" riep de schemer- amp opeens, „pas toch op!" naar de reep chocolade was ewend zijn eigen zin te 'oen en liep door. Voor de kachel gekomen bleef hij even stil staan. te smelten. „Oei" riep hij, „wat gebeurt er nu? Ik word zo week, help help!" K weet niet, of mensen het hulpgeroep van cho colade repen kunnen ver staan. Misschien was het wel louter toeval, dat de vrouw uit de winkel ineens binnenkwam. „Wat ligt daar op de kachel?" riep ze, „kijk nou toch eens, een reep chocolade. Hoe komt die hier?" Ze dacht maar niet te lang na over deze vraag en viste de reep zo vlug mogelijk van de kachel af. „Gelukkig niet zo'n vreselijk dure" zèi ze, terwijl ze hem in een kopje legde. Daar lag de reep nu moe derziel aleen in een kopje, bijna helemaal gesmolten. Er rolden een paar dikke tranen over zijn wangen en daar werd hij al niets be ter van, zo zacht als hij was. Als je hem gezien had, zou je zeker medelijden hebben gekregen. Het valt bok niet mee, als je mooie avontuur plotseling zo droevig eindigt. De gedach. ten van onze reep gingen natuurlijk terug naar de koude étalage. „Ik wou dat ik dóór maar was" zei hij bij ztch zelf en meteen stroomden de tranen weer. Zijn broertjes zou hij wel nooit meer terugzien. Ze hadden allemaal gelijk ge had, groot gelijk. En toch.... was dat niet helemaal waar, gelukkig niet. Luister maar, wat er gebeurde. De reep werd van het kopje in een pan gedaan en toen, toen ge beurde er opeens iets fijns. Tjoep, daar kwam nóg een reep, en tjoep, tjoep, tjoep, daar volgden de derde, de vierde en de vijfde. Ze wa ren ook al wat gesmolten, maar onze reep kon er nog gemakkelijk zijn broertjes in herkennen! Hoe dat zo gekomen was? Wel, de vrouw uit de win kel was op het idee geko men om van die gesmolten reep maar een chocolade pudding te gaan maken. Een reep was natuurlijk niet genoeg en daarom nam ze de vier aftdere, die nog in de étalage lagen, er ook bij. Die vier andere waren de broertjes van on ze reep chocolade en je kunt je de vreugde in de kookpan voorstellen, toen ze elkaar daar ontmoetten. Alles ging nu heel snel. Er kwam meel en meljc in de pan en ook nog een sausje. Tèn slotte stond er eën prachtige chocolade pud ding op de keukentafel. Zij was in een woord schitte rend. Weet je wat, dacht de vrouw van de winkel toen weer, die verkoop ik, ik zet haar i'n de étalage. Zó kwamen de vijf repen weer in de étalage bij de ande re terug, niet apart, maar gezamenlijk in een heerlij ke chocolade pudding. En of ze nog last hadden van wind of tocht? Ik denk van niet, want een echte, goede pudding houdt juist heel erg van de kou, weet je! WASHINGTON (AP) Senator Tom Connally (Democraat, Texas) heeft verklaard, dat indien Frank rijk niet zijn uiterste best doet zichzelf te verdedigen, het geen grote militaire en economische hulp van Amerika „kan rechtvaardigen". In antwoord op een vraag heeft Connally meegedeeld dat deze op merkingen rechtstreeks verband houden met 'de huidige Franse re geringscrisis. Sen. Connally weigerde te zeg gen hoe Acheson hierover dacht, maar Senator Sparkman (Demo craat uit Alabama heeft gezegd, dat Achteson „er zeker van is daarvoor is hij in het geheel niet bevreesd dat Frankrijk een weg zal vinden om het NATO-program- ma te financieren". Connally verklaarde: „Indien Frankrijk niet zijn uiterste best doet voor zijn eigen defensie kan 't geen grote toewijzingen on econo misch en militair gebied van Ame rika met recht verwachten". „Frankrijk moet meegedeeld (Advertentie) worden, dat het niet kan steunen op Amerika voor zijn verdediging en dat het van economisch stand punt grote sommen vobr hulp geeft". •Frankrijk moet zijn plicht doen" ASUNCION (Paraguay) A.P. Zondag is een Paraguese ri vierstomer met 90 personen aan boord in de Paraguay-rivier ge zonken. Van de opvarenden wor den 23 personen vermist. RECTOR BOYMANS ALS GEESTELIJK ADVISEUR VAN N.K.S. GEÏNSTALLEERD In hotel Noord-Brabant te 's-Her- tog-enbosch had Zaterdagmiddag de installatie plaats van rector Boymans als landelijk adviseur vari de Ned. Katholieke Sport hond. De voorzitter mr. v d. Grinten, sprak in ziin inleidend woord over de bezieling die rector Boymans in het diocees Lintburg heeft we ten op te wekken en over de gro te activiteit die hli daar heeft ontplooid. Nadat rector Jansen uit Utrecht namens het. Kardinalaat had ge sprokén. bracht rector Boymans naar voren, dat men viif jaar ge leden bij de oprichting van de N.K.S. êr geen gedachte van had dat deze sportbond zou groeien tot een zo omvangrijke organisa tie als thans het geval is. Ten slotte wees hii er nog oP, dat de NKS moraliserend reeds veel heeft bereikt, maar de dogmatiek nog te weinig is uitgekiend. NEW YORK 4 Maart (A.P.) Een 19-jarig Engels meisje, dat graag wilde trouwen doch daar in Engeland geen kans toe zag. is vandaag als verste- kelinge aan boord van een particuliere DC3 in New York aangekomen. Zij deelde de immigratie autoriteiten mee, dat zij Paula Theddom heette en uit Rom ford, Essex, kwam. Paula's verhaal luidde als volgt: zij kende Hugh Green, •de particuliere piloot van de president van de „Eastern Aircraf t Sales Corporation" Anthony Couloucoundis. Ze vroeg Green haar in de DC3 van de heer Couloucoundis mee naar Amerika te nemen, doch deze weigerde. Paula verborg zich toen in de W.C. van het toestel tot dat het vliegtuig goed en wel boven IJsland was. Het weer was te slecht om naar Engeland terug te keren. De heer Couloucoundis beslis te, dat Paula, die haar pas poort en verdere papieren bij zich had, de reis als stewar dess mocht meemaken. Hij deelde mee, dat de im migratie-autoriteiten Paula aan hem hebben toever trouwd en dat hij van plan is haar per schip naar Engeland terug te sturen. Paula zei, dat ze zo graag wil de trouwen. Maar in Enge land schijnen alle mannen al getrouwd te zijn". FEUILLETON 29. Het gaat met mii als met Sarden: ik kan niet begrijpen, waarom iemand uw ontsnapping zou beramen, opdait u zoudt worden gedood, biina evén bezorgd als het feit, Dat is vreemd! Inderdaad, antwoordde Ju an kort, denkend aan het ge sprek dat hii zo juist had afge luisterd. En u kun t -er geen ver klaring voor vinden? Geen enkele, madame, was het antwoord op dezelfde ont moedigende toon. De vrouw fronste het voor hoofd en stond toen oP- Ik vermoed, dat monsièur geen zin heeft in eratèn, Ik ben erg moe. antwoord de Juan. Dat is te begrijpen, hernam de vrouw, zich naar de deur kerend. Ik zal u al'leen laten, monsieur, zodat u kunt rusteni, totdat monsieur Sardon terug komt. Ze verliet de kamer eri sloot de deur achter zich. Alleen ge laten verviel Juan Calbados in diep gepeins. Da woorden, die hii 'had afgeluisterd, maakten hem dat de man en de vrouw zo vreemd hadden gedaan. Wat wis ten zij van hem? Waarom doel den zii telkens op een mogelijke vijand en wat wisten zii, dat voor hem verborgen was? Wie was de andere man, op wie zii gezin speeld hadden en in welke rela tie stond hii tot ziin eigen ge val? Onophoudelijk warrelden deze vragen door zijn hoofd, zonder dat hjj er een antwoord op kon vinden en zó was hij in beslag genomen door ziin pogingen een oplossing te vinden, dat hii ver rast was toen hii buiten de kamer heit geluid vernam van een goedmoedige Spaanse stem. U kunt de zaak aan mij overlaten, monsieur Sardon. De map is een Spanjaard en on schuldig en dat is me voldoen de. Ik ben niet van plan. hém weer terug te zien gaan naar de helse gevangenis van jullie, ten minste niet als ik er wat aan doen kan. Zeer goed, monsieur, Hii is hier in deze kamer en hii zal ongetwijfeld blii ziin een land genoot te zien. De deur ging oper» en een korte gezette man stapte met stevige tred de kamer binnen, een bundel onder ziin arm ge kneld. Hii legde de bundel op tafel en keek toen naar Juan Caibados, die bil ziin binnen komst, was opgestaan. In ziin blik lag de scherpzinnigheid van een man, die gewend is Zijn medemensen te doorgronden en eer» ogenblik later sprak hii: U bent een behoorlijk mens. mijnheer Cabados. Iedereen kan dat met één oogslag zien en deze Franzosen moeten idioten ziin geweest om u naar lie Nou te zenden. Mijn naam is Rodilla, Jago Rodilla. kapitein, en ik denk dat onze truc heel aardig zal slager», als u maar in deze plunje wilt schieten. Hii maakte de bundel, die hii op tafel had gelegd los en haal de een gekreukelde en vettige stokers-overall te voorschijn. Niét al te schoon zei hii, maar dat moet juist. Het diuurt nog twee dagen, voor ik vertrek en u bent van dit ogenblik af een lid van mijn bemanning, een smeerder of de machinist voor hul'pmotor. wat maar het beste uitkomt. En schiet er nu in zo vlug als u kunt. senor Cabados, 'hioe eerder u aan boord bent hoe beter. Zonder uitstel ontkleedde Juan zich er» trok de overall aan, die kapitein Rodilla had meege bracht. Toen hii klaar was. knik te de zeeman. Dat is ui orde. Maar u bent niet. smerig genoeg voor een sto ker. mijnheer Cabados. Voel eens in die ziizak, daar zult u een handvol poetskatoen vinden. Wrijf daar uw gezicht en han den mee. Hii kaek toe, terwijl de schilder de bewerking vol tooide en knikte toen goedkeu rend. Dat is je ware. Nu ziet u er uit als eer» stoker. Ik geloof, dat we nu wel kunnen gaan. Maar ik kon u beter eerst het plan de campagne vertellen. Buiten op straat bent u dronken dronken als een kanon, en één van miin pierewaaiende sto kers, die ik heb opgepikt. Al wat u lê doen hebt, miinheer Cabados, is te hikken, als we worden aangehouden. Juan Caibados lachte. Dat zal ik wel klaar spelen. Eenmaal op de „Isafoellita" bent u betrelkkeliik veilig, of schoon u morgen zult moeten werken als een nikker en al uw koelbloedigheid nodig zult heb ben, want sommige van die ke rels uit de gevangenis doorzoe ken alle schepen aan de kade om u te vinden. Maar ik geloof, dat de truc wel zal slagen. Waar zit nu die mijnheer Sardon? Hii liep met grote stappen naar de deur en riep een luid „Hallo" en een ogenblik later kwamen Sardon en Yvette de kamer bin nen. Wii gaan, kondigde de zee man aan en u kunt miinheer Ca bados succes wensen. Sardon lachte en deed wat van hem verwacht werd, terwijl de vluchteling hem dankte voor de dienst, die hii hem bewezen had. De vrouw sprak niet, maar sloeg hun vertrek gade met on doorgrondelijke ogen. Toen ze weg waren wendde ze zich tot haar metgezel. Die man weet of vermoedt meer dan hij ons gezegd heeft, Jacques, Heit is niet te hopen voor de man. die zich Puerto noemt, dat hii achter de waar heid komit. Jacques Sardon lachte grim mig. Puerto is ons wild er» wij zullen er het eerst bij moeten ziin. Wii weten meer dan die arme drommel en vóór hii de waarheid te weten kan komen, hebben we de buit aan de ander ontwrongen. Dat is zeker. Een half uur later scheepte Juan Caibados zich in aan boord van de „Isabellita". vergezeld door de kapitein, en toen hii dat deed voelde hü. dat de poorten van leven en vriihetid zich op nieuw voor hem openden. (Wordt vervolgd.) De Alkmaarse reel: Dinsdagmiddag een maakt met dc behand zaak tegen de chauffe uit Heerhugowaard, d vember 1951, op de straatweg te Heiloo, rijding met een paan de macht over zijn sti geraakt en pardoes Send echtpaar is gcre Daarlbü is, zoals meldden, de vrouw aa vrii ernstig gewond. 1 senschudding. oen en verwondnigen aa: schouder is zi.i toen en geruime tijd in ee verpleegd. Later is de huis vervoerd, omd stand gunstiger sche begin van dit iaar h« ter een complicatie tengevolge waarvan fer toch no? is over La Bii de behandeling bleek, dat de chauff vrachtauto, die in die een z.g. wilde verve vermoeid was op h dat de aanrijding ge man had een lange rit achter de rug en 1 de rechtbank, dat in slaap was geraakt de wagen in Heiloo de aanrijding was zij een van ziin banden te zitten, zodat hi.i 1' meer kon gebruiken volg, dat bii niet kor dat ziin wagen op reed- De Officier vai ziin leedwezen met familie betuigde en dachte orees, dat hii fout bekende, meei dachte toch het algi bovet het eigen b< geval de angst voor ver, had moeten st had mogen rijden. Teneinde de verk RETRAITE DIENSTPLICI EERGEN De di retraitehuis deelt m< traite voor dienstt 15 tot 18 Maart ge( boekt. Voor de ret 25 Maart en 29 nog voldoende plaat bodig, deze retraiti extra aan te bevele K.A.B.-HC Het is mogeliik leden nog een vori in Duitse Marken werk in Duitsland zijn drieërlei vore gelijk: vorderingei werkgevers; op de macht en tenslottf aan de grens ingel Van de gelden well zijn ingeleverd of van de Staat (Du Weermacht nog m zal wel niet veel 1 maar vorderingen ticuliere werkgevei rcaliseerd worden, dit onder enig voo geven. De betrokk verstandig zich sch: hoofdbestuur van te wenden, uiterliji met omschrijving, mogelijk, van htm duidelijk vermelde van de drie geno1 men valt. Vervolgens een de wachtdagen voc wet: indien ieman na afloop van het was het gebruikeli ste wachtdag we: de Maandag. De 1 beid hebben onlan thans in voorkon ook de Zondag als zulks naar aanleic uitspraak van de van Beroep op 5 Tenslotte een kc een loonvorderi iemand wordt c daarmede niet ac« hi.i toch betaling moet evenwel ber te verrichten, de mogelijk de uitoe: De bereidheid mo van de arbeider c wezig zijn, dus ni< ontslag. De bewijs reidheid ligt bij d« ingewikkelde zaal een paar regels gevat, men moet dergelijke zaken 1 wenden, Hoofdzaa willen wijzen is, last van de bereic arbeider. DJAKARTA (Am Sidik Djojosukarl met de vorming Dinsdag de laa regeringsprograi deelde, het acce het kabinet Suk Prawoto weige zonderheden te trent. Dinedagav formateurs het partijen beginnei Sjahrir heeft 2ijn socialistische stelling tot haar vorming van h' manSuwirjo d van deze partij sen in de weg deel te nemen regering. Sjahrir dracht aan de ni zeer goed gefori dracht laat de f< om voor de da; een zakenkabim kabinet of een

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4