Ondanks matige Abe Lenstra toch nog winst in de voorhoede Belastingvermindering op komst voor bepaalde schenkingen Ontwerp-regeringsprogram bijval bij alle partijen Jloiiefót&Gtje* enJlo55e/2lGGdjQ& e affaire d en Land Jeugdige v. d. Kuil maakte een uitstekend debuut Eerste Kamer rktberichten Ambonezen diep teleurgesteld Jaarbeurs Luxemburg B.v. aan kerkelijkeculturele en charitatieve instellingen Nog dit jaar tunnel in Wassenaar? De Indonesische kabinetsvorming Naar wij vernemen Aftrek var» giften op belastingen Die Amerikanen toch DONDERDAG 6 MAART 1952 PAGINA 3 ÏSVERWACHTING deeld door het KNMI te geldig van Donderdag- Vrijdagavond. EL BEWOLKING, e Noord-Oosteli.jke helft id: zwaar bewolkt, over- Iroog en koud weer met ■ht en ochtend tempera- tseliik iets- beneden het Meest matige wind slijk tussen Zuid-Oost en >or de Zuid-Westelijke het land: zwaar bewolkt selijk enige lichte regen, tot matige Zuidelijke a nacht iets zachter, mor- dag ongeveer dezelfde uur als vandaag, t: Zon op: 7-13; onder: an op: 13.43; onder: 5.53. EE ARRESTATIES \AR Het iuridisch c. dat ingesteld is naar dingen van de heren J P. H. als bestuurders bouwsuaarkas ..Stad en eft thans, naar wii ver- releid tot arrestatie, van e personen. estaties ziin verricht in met de Justitie. Beide worden verdacht van in geschrifte. ILOFT VAN FIGARO Nederlandse Comedie \AR Wij zijn ervan dat de „Nederlandse met de opvoering van imde blijspel „De brui- Tigaro" van Caron de ihais op Maandag 10 in het Gulden Vlies in evenveel bijval zal on- als overal elders. Het ok een kostelijke voor- eworden waarin de eer ten van de Ned. Comedie ren. De hoofdrollen vertolkt door Ellen Vo- Lutz, Hans Kaart, Fons ars,. Jouki Broedelet.' sen, Johan Fiolet, Johan i en Philippe de Cha- e zich v^n de Ned, Co- t prachtige „Leer om Shakespeare" nog. her- eet wat dit gezelschap abied van klassieke spe- ;ert. I. Zangvereniging ngen is Vreugde" AAR Men verzoekt den van bovengenoemde liging erop attent te it de repetitie niet meer London is doch in het sgebouw aan het Var- Nieuwe leden kunnen streden. DGE-COMPETITIE !N Door in de laatste a-wedstrijd gelijk te igen de Alkm. Bridge het viertal van de Ber- e Club, bestaande uit de Honig, H. Plomper,. C. t en A. Yssels erin ge- t kampioenschap te be- n de Viertallencompeti- ct N.-Holland Noord, rtal zal óp 26 en 27 52 in „Esplanade" te n de Ie ronde van: het pioenschap uitkomen te ampioenen uit de distrio- Haag en Gelderland. lering Stille Omgang [LOOT Op Vrijdag 14 is er om kwart voor vergadering in café Ver verband met de Stille te Amsterdam. Aange- vergadering van belang acht hoopt het bestuur, iel leden aanwezig zul- :e vergadering zal o.m. aestuursverkiezing plaats Tevens zij medegedeeld, a bezoeker bij de ingang ner ter hand zal worden velk nummer hem een sbiljet kan bezorgen. Er totaal 5 gratis reisbilfet- ïikbaar worden gesteld, s uw kans. iachg komt spreken 1LOOT Het bestuur Kath. Volkspartij, afd. maakt bekend, dat er g 21 Maart a.s. een grote da-vergadering zal wor- uden in café Verduin. eker zal die avond op- heer Mr F. J. Bachg, e Tweede Kamer. Houdt deze avond vrij voor belangrijke vergadernig. nd- en klauwzeer breidt zich uit LOOT Ook in deze breidt het mond_ en r zich uit. Deze veeziek- ns geconstateerd op de van de heren W. Smit, irt 408 en W. Schermer- rnmeer 461. ag examen E.H.B.O. 1LOOT Op 28 en 29 j.l. werd een examen n ter verkrijging van het .Eerste hulp bij ongeluk- examinator was dokter rar uit Alkmaar, et examen slaagden: B. en; Al. van der Eng; Ag. 5ng; An. van der Eng: P. Eng; A. Kaandorp; Th. i; M. Krom; A. Leijen; R. Mèijne; N. Pekel; G. Swart C. Terluin; J. N. Velzeboer; G. vah H. van Vliet Afgewezen 1 St Lidwina-vereniging h gaarne uit. Nieuwe le en zich dan ook te allen even bij Mej, G. van urgerlijke Stand LOOT Geboren: Jo- zv J. J. Schoorl en M. orp; Petrus J. M. zv P. in en G. C. van Diepen; Nicolaas zv G. C. Krom Leijen. len: Marijtje Boot 79- j., can H. Scheepbouwer, •ouwd: Nicolaas J. Groen Vilhelmina M. Comman- :i: Adrian us de Boer 30 lisabeth M. de Reus 28 j. I, 5 Maart. 12000. kg 029.70, grove 30.80— k 13.30—19.30. 40000 kg 26.40—27.30, C 21.30— 12.70—13.90, stek 8.20— 100 kg bieten: lange A 70 B 9.50—11.40, C 8.50. .00—17.40, 3500 kg rod® 18.60, 2 15.80—18.30. gele kool 1 7.00—9.80. spruiten 33.00—42:00. witlof 1 62.00—66.00. 2 00, 3 50.00—57.00. (Van onze eigen verslaggever) De regen, die de gehele morgen het Feijenoord-veld had gegeseld, had tegen het aanvangsuur plaats gemaakt voor een waterig zonnetje, dat tot taak had een kleine zestigduizend mensen te verwarmen. Een taak, waarin het zelf deerlijk tekort schoot, maar waarin het werd bijgestaan door elf Engelse profs, waarvan velen met klinkende namen, en door elf Hollandse jongens, die in deze wedstrijd een begin maakten met de voor bereiding voor een eventueel Olympisch voetbaltournooi te Helsinki. „Eventueel", inderdaad! Want heeft niet een zekere official, die het weten kan, gezegd, dat deelname zou afhangen van de resultaten in dit voorjaar bereikt? EXPERIMENT LANDMAN LUKTE MAAR MATIG Een ultimatum dus aan onze amateurs, die hoogstens één of tweemaal per week een avondje kunnen uittrekken voor de zo noodzakelijke training. Een ultimatum tevens, waarin de conclusie ligt opgesloten, dat, willen de elf Oranjehemden in derdaad getuigenis van hun kun nen in Helsinki afleggen, zij er maar voor hebben te zorgen, dat de komende interlandwedstrijden minstens 'n „fifty-fifty-resultaat" opleveren. Het was dan ook niet te ver wonderen, dat direct na de aan vang de „voorlopigen" ten aanval trokken als gold het een ware interland. En Bolton Wanderers, zo waar op een „door-de-weekse"-dag naar Rotterdam gekomen, vol van Cup- en competitiezorgen, dat Bolton Wanderers stond raar te kijken. De vier-mans voorhoede der in rode shirts gestoken Bondsteamers ontpopte zich als vier gevaarlijke speerpunten, met de beide bui tenspelers v. d. Kuil en Clavan in de aanvang verrassend actief en snel. Daarachter opereerde rechtsbin nen v. Schijndel als aanvallende spil, kennelijk met die bedoeling als zodanig opgesteld. De Keuze-commissie langs de lijn zag die activiteit met genoe gen aan en de „zestig-duizend" VUGHT, 5 Maart. De uit spraak van de Centrale Raad van Beroep van het Ambtenarenge- o recht heeft in de diverse woon oorden der 'Ambonezen opzien gebaard. De uitspraak kwam, zo als ons een der functionarissen meedeelde, als een donderslag bij heldere hemel. Algemeen was de verwachting geweest, dat de Am bonezen in het gelijk zouden wor den gesteld. Een beroep van de Ambonezen is nu nog mogelijk bij de Kroon. In het woonoord te Woerden werd in de middag al een bijeen komst van de daar woonachtige Ambonezen belegd. In het woonoord te Geleen had den de bewoners zich al gereed gemaakt om een voor hen gun stige uitspraak te vieren. 75 DER RUIMTE VERHUURD De internationale Jaarbeurs te Luxemburg wordt van 12 tot 27 Juli 1952 gehouden. De tot dusverre gehouden Jaar beurs-tentoonstellingen hebben hiermede haar definitieve vorm gevonden en de Luxemburgse jaarbeurs treedt tlhans in de rij van haar internationale Europese zusters. Tot voor kort was deze plaats niet vast te stellen, omdat de beurzen op ongeregelde tijden werden gehouden, terwijl de be naming waaronder zij werden ge organiseerd telkenmale wisselde. Daarom werden zij tot op heden niet als jaarbeurzen in de eigen lijke zin van het woord be schouwd. Van 1952 af is het voortbestaan van de Foire Internationale de Luxembourg echter verzekerd en zij zal ongetwijfeld van interna tionale betekenis worden, want behalve aan de Beneluxlanden is bij deze beurs ook gedacht aan het achterland van de 10.000.000 bewoners van Elzas-Lotharingen, het Saargebied en het gedeelte van Duitsland tot aan de Rijn. In verband met het feit, dat het dit jaar 100 jaar geleden is, dat de eerste Internationale Ten toonstelling te Luxemburg werd georganiseerd zullen aan expo santen erediploma's, prijzen en medailles worden uitgereikt. Inmiddels werd reeds meer dan 75 pet. van de beschikbare ruim te verhuurd. gingen er eens goed voor zitten. Het beloofde zowaar interessant te worden. Een juweel van een trekbal van Clavan, gevolgd door een schot van v. Melis, juist over, bracht 'n eerste vlaag van enthousiasme. Maar men kon eerst recht jui chen, toen een ideale combinatie tussen v. d. Kuil en v. Melis leidde tot een voorzet, die door de toelopende Clavan ineens werd ingeschoten 10 De. Hollandse aanvallen bleven aangolven en vaak stond het hele Bolton-team in de verdediging. Dat daarbij eenmaal Lenstra, be diend door v. Melis, voor open doel rakelings langs de verkeerde kant van de paal schoot, kon de goede indruk, die het Bondselftal in deze periode maakte, niet doen vervagen. Een eenzijdige wedstrijd dus? In geen geval, want de Èngelsen met hun superieure techniek, brachten zo nu en dan met kort spel niet-ongevaarlijke visites aan de Hollandse veste, waar Land man zijn eindelijk-gekregen kans met veel élan en bravour verde digde. Daarbij behoorlijk bijge staan door het backstel de Jong Odenthal en spil Terlouw. De aanvallende taak van Bies- brouck en Fanger werd vaak op gevangen door v. Schijndel en zo konden beide halfspelers naar hartelust hun „binnenspelers hou den". Dit alles verhinderden de En gelsen echter niet eenmaal de hele zaak uit positie te spelen, dat Lofthouse wel Landman sloeg, maar nietde paal. Uit een afgeslagen corner van Clavan kwam het tweede Nederlandse doelpunt, want Biesbrouck, die op een 30 m. van doel de bal vrij kreeg, waagde een hoog schot, dat na gestaard door allen en tot ver bazing van doelman Hanson precies onder de lat in 't En gelse doel verdween (20). In de tweede helft tapten de Wanderers uit een ander vaatje. Met fraai, kort spel werden Bies brouck c.s. op eigen „bodem" te ruggedrongen en men kon een te- genpunt als het ware „ruiken". Het leek een feit, toen Moir een voorzet van Lofthouse van kortbij keihard inkogelde. Nu stond dé lat de geslagen Landman bij!!. Een vrije schop tegen de Engel se spil, die v. d. Kuil fraai af werkte met een „lobje", dat juist over de lat verdween, leek nog even de bakens te verzetten. Toen sloeg Bolton toe. Twee maal in vijf minuten. Eerst schoot Langton een penalty over de lat, maar daarna knalde Moir van kortbij eindelijk het verdiende te- genpunt in het net. Even later kon de steeds onzekerder spelen de Landman een kopbal van Lofthouse uit het doel halen (2-2). Dat was 22 met nog een kwar tier te spelen. Een steeds moeiza mer spelend Bondsteam probeerde zich daarna te handhaven tegen de Engelsen, die kennelijk belust waren op de zege. Een zege, die niet kwam, voor geen van beide partijen, hoewel Nederland daar eenmaal nog erg dicht bij was, toen v. d. Kuil in een scrimmage andermaal de lat trof. Conclusie. Een conclusie? Wel, er was on getwijfeld winst, want zowel v. d. Kuil als Clavan speelden een uit stekende wedstrijd en het experi ment met v. Schijndel als terug getrokken binnenspeler is een herhaling, straks tegen Engeland B, waard. De achterhoede zal echter nog bijgeschaafd moeten worden en o.i. zal Kraak nog niet vervangen worden, daar was Landman vooral in de 2e helft te onzeker voor. Al met al dus geen „slechte generale". Helsinki lonkt nog steeds De bestuurder van de „Jeep Copter" een „vestzak"-hefschroef- vliegtuig van de Amerikaanse Marine, overhandigt ergens in Los Angeles een boodschap aan de bestuurder van zijn „aardse" collega. De „Jeep copter" kan worden meegenomen door de grotere vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht en met behulp van een valscherm worden uitgeworpen. DEN HAAG, 5 Maart Minister Lieiiinck heeft hedenmorgen in de Eerste Kamer medegedeeld, dat een wetsontwerp zijn departement heelt verlaten waarin belastingfaciliteiten worden verleend wegens schenkingen en giften aan kerkelijke, chari tatieve, culturele en wetenschappelijke instellingen. Deze faci liteiten zullen gelden zowel voor loon- als inkomsten- en ven nootschapsbelasting. Het bedrag van de giften zal mogen worden afgetrokken van het belastbare inkomen tot ten hoogste 3 proc. van dat inkomen of van de winst. Er is een mindmiuimjgrens ge steld van honderd gulden en een maximumgrens, waarover nog nadere mededelingen zullen wor den gedaan. De faciliteiten zul len alleen dan worden verleend, wanneer het giften betreft waar geen in geld; waardeerbare voor delent tegenover staan. Minister Lieftinck heeft van morgen de sprekers beantwoord. Hij ontkende o.m. dat de zware fiscale druik het de ondernemers onmogelijk 'heeft gemaakt te in vesteren. Het grootst? deel van het Nederlandse bedrijfsleven, aldus de minister, heeft zich de laatste jaren kunnen uitbreiden en zijn kapitaalspositie kunnen versterken. Wel gaf de minister toe dat de kleine en middelgrote bedrijven moeilijkheden hebben ondervonden. Minister Lieftinck verschilde van mening met de heer Rqgout, die voor herziening van het fis cale winstbegrip had gepleit. De minister zag niet in op welke wijze de regering in deze verder kan gaan na de laatst? herzie ning van het fiscale winstbegrip, dat. naar de mening vairt de mi nister, is aangepast aan het goe de koopmansgelbruik. De minister was optimistisch gestemd ten op zichte van het sluitend houden van de betalingsbalans. Met de heer Ragout was de bewindsman van mening, dat niet een slui- betaiinigslbalams waarbii zo veel mogelijk de werkgelegenheid1 wordt gehandhaafd. De export zal moeten blijven toenemen. Het kostenniveau moet Neder land1 in staat stellen op de we reldmarkt te concurreren. De heer Regouit, die voor be- RUSSISCHE DUIKBOTEN IN ZUID-AMERIKAANSE WATEREN? CIJJDAD TRUJILLO (Dominika) '(A.P.). De regëfing van de Do- minikaahse republiek overweegt aan de Veiligheidsraad een klacht voor te leggen 'over een schen ding van de Dominikaanse terri toriale wateren door Russische duikboten, heeft minister van Oorlog generaal Hector Trujillo Miolina verklaard. Hij zei, dat de Russische duik boten in de republiek „alarm en ongedurigheid" veroorzaakt heb ben en dat Rusland beschuldigd zou worden van een „flagrante schending van de souvereiniteit van mijn land" en van „een schending van de internationale wetten". Hij zei, dat uit een onderzoek definitief gebleken was, dat de duikboten, die onlangs voor de tende betalingsbalans primair Dominikaanse kust waargenomen moet zijn, doch wel een sluitende zijn van Russische origine waren. Snepscheut uit Best. lastinigfaciliteiten aan spaarders had gepleit, kreeg van de minis ter te horen, dat zulke facilitei ten op tal van technische .gron den onmogelijk kunnen worden verleend. Wel zegde de minister toe, d'at hii opdracht zal geven tot een studie over de mogelijk heden vain het Duitse systeem van bouwsparen, een systeem, dat in 'het bijzonder door de heer Ragout was aanbevolen. WASSENAAR, 5 Maart. Het comité „Kerkehout-Wassenaar", dat Zondagmorgen een bezoek bracht aan dr. Drees om aan te dringen op een spoedige oplossing van het oversteekprobleem op de rijksstraatweg bij het Kerkehout, heeft hedenmorgen van de minis ter-president een brief ontvangen waarin wordt medegedeeld, dat het minister!! van Verkeer en Waterstaat de tunnelkwestie met spoed wederom ter hand zal ne men. Het gemeentebestuur ver wacht, aldus vernam het comité, dat in ieder geval in de loop van dit jaar de tunnel zal worden ge bouwd. Onder zeer grote belangstelling is hedenmorgen het 8-jarig slacht offertje van het verkeersongeval, Thea Koot, ter aarde besteld. NEDERLANDSE KRIJGSGEVANGENEN IN KOREA TOKIO, 5 Maart (Reuter). De nieuwe lijst van 174 krijgsge vangen militairen der Ver. Naties waarover de V.N. inlichtingen aan de Noordelijken hebben gevraagd bevat o.a. twee namen van Ne derlandse militairen, n.l. de sol daat F. U. Lamberti uit Maastricht en de sergeant C. J. A. van der DJAKARTA, 5 Maart (Aneta) Het ontwerp-regeringsprogramma van de kabinetsformateurs Prawoto en Sidik, dat naar In politieke kringen werd verklaar/1, bij de partijen een goede ontvangst is ten deel gevallen, bestaat, naar de politieke correspondent van Aneta uit betrouwbare bron verneemt, uit zes punten. Deze zijn: 1. Organisatie van de Staat, waaronder het houden van alge mene verkiezingen binnen een jaar, autonomie voor de Daerah's (landsgebieden) en vereenvoudi ging van de organisatie der cen trale regering. 2. Welvaart, nl. bevordering van verbetering van de levens standaard der bevolking door verhoging van de nationale pro ductie, vooral van het hoofd- voedsel, de rijst en door een voortzetting van de wijziging der agrarische bepalingen. 3. De veiligheid: verwezen lijking van de rechtsstaat en ver betering der machtsapparaten. 4. Arbeid: completering van, de arbeidswetgeving teneinde het maatschappelijk niveau der ar beiders te verhogen en een onge stoord productieproces te verze keren. 5. Onderwijs en opvoeding: modernisering van onderwijs en opvoeding. 6. Buitenlandse zaken: A. het geven van inhoud aan de politiek van. zelfstandigheid tegenover het buitenland door activiteiten over- is wethouder Franke van Amster dam in de raadsvergadering gis termiddag gehuldigd omdat hij deze belangrijke post in de hoofd stad reeds 12'/s jaar bekleed. Wet houder Franke beheert de porte feuille van Arbeidszaken is gisterochtend in het academisch ziekenhuis te Leiden de door de stichting wetenschappelijke tand heelkundige arbeid georganiseer de cursus voor kindertandheel- kunde geopend. Het is de eerste cursus op dit gebied, die in Ne derland gegeven wordt. hebben Nederlandse, Belgische en Duitse handelaren te kennen ge geven belangstelling te koesteren voor Egyptische uien. Het ligt in de bedoeling 40.000 ton van de nieuwe Egyptische oogst aan te kopen is gistermiddag in het plantsoen van het Leidse Bosje in Amster dam een borstbeeld onthuld van Arthur van Schendel. De beeld houwer Wertheim heeft het mo nument gemaakt in opdracht van het gemeentebestuur heeft de procureur-generaal van het gerechtshof in Den Haag een gevangenisstraf van drie jaar ge- eist tegen r n Duitse zeeman, we gens zware mishandeling van een Noor in de haven van Schie dam. blijft, ondanks de pogingen van het openluchttheater in Bloemen- daal de opvoering van „Elckerlyc" voor Delft behouden.... 7 MAART H. Thomas van Aquino Toen St. Thomas, die om zijn heiligheid en wetenschap de erenaam van „Engelach tige leraar had verworven, in stille meditatie voor het H. Sacrament van de Mees ter hoorde: „Wat verlangt gij voor belomng voor al uw schrijven over Mij" ant. woordde hij: „Alleen U o Heer." Want wat heb ik aan eer, aan een grote naam, zo ging hij in zichzelf verder, wanneer ik God niet ont vang? De mensen, die door God met grote talenten ge zegend zijn, vergeten dat maar al te gemakkelijk. Zij zoeken naar eer, naar roem op deze aarde; zij buiten voor tijdelijk gewin al hun talenten uit. Mogen allen, naar het voorbeeld van St. Thomas, op al hun verrich tingen het oude gezegde toepassen: Geeft het mij iets voor de eeuwigheid? Dan hebben ze alles naar waarde geschat. IN DESERTO Saloncommunist De beroemde Spaanse communistische schilder Picasso, die in Frankrijk verblijf houdt, zit in moeilijkheden, omdat hij woningen heeft geham sterd! Hoe groot hij ook als kunstenaar zijn mag, in het gewone leven is hij niets anders dan een van de egoïstische salon communisten, die de mond vol hebben over die rechtvaardige verde ling der aardse goede ren, maar in werkelijk heid er alleen maar naar streven om hun schaap jes op het droge te bren gen. De Franse woning- dienst nam twee leeg staande huizen van Pi casso te Parps in beslag, om daarin dakloze ge zinnen onder te brengen. En Picasso was brutaal genoeg om te proteste ren. Gelukkig zonder succes. Een merkwaardig ge drag voor een commu nist met een vermogen van acht millioen dollar.. Geen open kaart „De Waarheid" verwijt de democratische pers, dat zij leugens publiceert over slavernij in het rode Oosten. Jammer is, dat de Russische regering de pers geen gelegenheid geeft, zich te overtuigen, dat „De Waarheid" waar heid spreekt. Tot zolang zal de Westelijke pers de ooggetuigen, ontsnapt uit de rode hel, blijven geloven Grens der wetenschap De hulpwetenschappen der geneeskunde breiden zich enorm uit. Een kunstmatige long en nier bestaan reeds, thans maakt men ook slag aders van buigzaam glas (plexiglas). De techniek zal nog veel mechanische verrichtingen van het menselijk organisme kunnen uitvoeren. Maar., het levensproces zelf zal de techniek niet kunnen verrichten. De politiek is zwaar..» Frankrijk zit weer eens met een politieke crisis, die op het mo ment, dat wij dit schrij ven, nog niet opgelost is. Met hoeveel omstandig heden en verhoudingen de formateurs ook reke ning moeten houden, zij zullen wel nooit gedacht hebben, dat er nog iets heel bijzonders bijkomt. De politiek blijkt nl. zulk een zwaar werk te zijn, dat de gezondheid er wezenlijk door bena deeld wordt. De Franse premier Faure, die alles in het werk gesteld heeft om stand te houden te gen een zwaar-politieke oppositie, die het lands belang op de derde plaats stelde, is in de zes weken van zijn strijd om zijn politiek bestaan, tien pond afgevallen! De foto's in de Franse kranten bewezen boven dien, hoe slecht hij er uit zag. DE HERDENKING van de doden der z.g. Februaristaking van 1941 is opnieuw door de communisten misbruikt. Wij geloven, dat het „Parool" het bij het rechte eind heeft, als het schrijft, dat de C.P.N. deze staking tracht in te palmen voor een communistisch monopolie, om daardoor de herin nering aan het bondgenootschap tussen Hitler en Stalin te doen vergeten. En dan moet ook nog weggewist worden de herinnering aan de gelukwens, die Stalin aan de führer zond, toen de Duitsers ons land binnen vielenEr is een camou flage nodig voor de misdaden, die communisten in de con centratiekampen hebben bedreven tegen andere gevangenen van de S.S. En dan zeker niet te vergeten, om de aandacht af te leiden van de terreur, die de communisten in de Sovjet staat en in de rode satellietstaten uitoefenen tegen mensen, wier enige misdaad is, dat zij geestelijk en politiek anders denken dan de alleenheersers Hoe durft ie. Het Centraal Genoot schap dat is een lan delijke organisatie, die zwakke kinderen naar bos en hei zendt om op te sterken bestaat dit jaar een halve eeuw. Een waardig jubileum dus en ter gelegenheid daarvan is een ere-comité ge vormd. Acht en twintig zeer voorname persoon lijkheden hebben daarin zitting, o.a. Ministers, de Commissarissen der Ko_ ningin uit alle elf pro vincies en diverse bur gemeesters van grote ste. den. Namen als Jonkheer Doctor C. G. C. Quarles van Ufford, Jonkheer Meester G. A. Strick v. Linschoten enzovoort zijn voor dit gezelschap „heel gewoon". Wanneer men dan tot de een en twin tigste lange naam van het lijstje is genaderd, komt de tong plotseling tot rust en kan men weer gewóón gaan pra ten, want daar staat: J. Tuin.... Meer niet! Die kleine Tuin J. misschien heet hij nog wel Jan ook.... tus sen Ministers, Jonkheren en Doctors. Maar het zal je over komen, als je Doctor F. J, M. A. H. Houben heet of Doctor J. E. Baron de Vos van Steenwijk en je naam wordt gepubliceerd met vlak daaronder d'e naam van die doodge wone Jan Tuin.... Gek hè, we kennen niet een van die geleer. de mensen, maar voor meneer Tuin voelen we direct sympathie. (C. Ch. te Ab.) Boksen en uitbuilen Het vrouwelijk lid van het Britse parlement, Ed'ithSummerskil, heeft een wetsontwerp inge diend, om bokswedstrij den in het klassieke land van de sport te verbie den. Dat is een bewijs van moed van deze vrouw. Zij acht alle soorten van boksen bruut en minderwaardig en een bron van uitbui ting.... Op deze woor den zijn, zoals de „Gel derlander" weet te mel den, de bokspromotors afgevlogen. En er was er een, die verklaarde, dat als iemand de boks- jongens uitbuit, het de man van de belasting is! Enorme bedragen heeft de schatkist van de ge vechten der vooraan staande boksers opge streken. Een overweging die wel juist zal zijn, maar natuurlijk weinig indruk maakt op dege nen, die principieel te gen boksen gekant zijn, wat ook weer overdre ven is Onze nationale armoede •s Reeds sinds 1945, toen minister Schermerhorn zijn eerste speech hield als minister-president, tracht men ons er aan te wennen, dat we als Ne derland verschrikkelijk arm zijn. Wij moeten onze nationale armoede verdelen, is er gezegd en herhaald. Tegenwoordig schijnt het nog al los te lopen. Wij staan er op de rekening van de Europese Betalings Unie goed voor, onze betalings. balans maakt het uitste. kend. Bovendien heeft men op de opening van de R.A.I. tentoonstelling kunnen horen, dat ons land thans ruim 65.000 auto's méér heeft dan in 1939.... Wie sprak er ook weer van onze nationale armoede? Of zou het alleen met d'e verdeling daarvan niet in orde zijn??? Gekke wereld Wij leven in een gekke wereld. Millioenen zijn er uitgegeven, om de atoombomproeven op Helgoland mogelijk te maken. Er is voor 15 millioen dollar schade aangericht. Helgoland is een land van ruïnes en de Duitsers zijn aan het bezit daarvan zo gewend dat ze niet hebben ge' rust, voor ze dit eiland weer in hun bezit had dien. Er zijn zelfs vreug devuren ontstoken, zoals u gelezen zult hebben. Maar wat een dwaze wereld! Eerst millioenen uitgeven, om de boel te verruïneren en nu weer millioenen, om de boel weer op te bouwen. Ja, ja, dat gebeurt altijd in de oorlog zult u zeggen, maar het gekke is juist, dlat de bombardering van Helgoland in vredestijd geschiedde Bevroren Een communistische woordvoerder verweet aan minister v. d. Brink diat hij niet genoeg aan dacht schonk aan de mogelijkheden welke Rusland biedt. In ver band met de werkloos heid kwam d/e moeilijk heid om op bevroren grond te werken, ter sprake. In Rusland we ten wij daar wel raad op, zei de rode man. Dan planten wij bomen en daar heeft de vorst geen vat op. Hoe moeten wij bomen planten in bevro ren grond, vroeg de mi nister? Dat wist de com munist ook niet. Mis schien is in de rode heil staat het weer ook ge ordend Uildaging voor gehaaste rijders De A.N.W.B. pleit voor halve overwegbomen aan de rechterkant van de rijweg, zoals in het buitenland wel voorko men. Dan kunnen door de dalende bomen ver raste weggebruikers nog ontsnappen. Maar wie de individualistische Nederlander kent, zal vrezen, dat menigeen zal trachten door de (half) gesloten bomen te glip pen! Privé-spelling De Holland-Amerika- Lijn heeft besloten de ij in de namen van haar schepen door een y te vervangen, terwille van de Engels sprekende buitenlanders. Conse quent door redenerend, moeten we dan ook de rest van onze Neder landse taal maar door Engels vervangen eenkomstig de plicht van het land om in de familie der naties de wereldvrede te bereiken zon der afbreuk te doen aan de eigen nationale belangen; B. verwezen lijking van het streven om de vérhouding IndonesiëNederland op de basis van, het Uniestatuut, te vervangen door gewone inter nationale verdragen en het elimi neren van die resultaten der R. T.C.. welke nadelig zijn voor volk en land; C. voortzetting van de strijd om Nieuw Guinea in het Indonesische grondgebied opge nomen te krijgen. Alle partijen, die over dit pro gramma tot nu toe werden ge consulteerd, hebben er haar in stemming mede betuigd, n.l. de Partai Socialis Indonesia, de Par- tai Buruh, de Partai Katholiek, de Partai Indonesia Rakjat, de Partai Kristen Indonesia, de Par tai Rakjat Nasional en de Fraksi Democrat. Alleen de Partai Per- satuan Indonesia Raya kon haar standpunt nog niet bepalen. 's-GRAVENHAGE. 5 Maart Van de zijde van het Ministe rie van Financiën ontvingen wij nog de volgende toelich ting o-p de mededeling, welke Minister Lieftinck hedenmor gen gedaan heeft in de Eer ste Kamer inzake het komen de wetsontwerv tot wijziging van de inkomsten-, omzet- en vennootschappenbelasting: Aftrek van giften op ver melde belastingen mag wor den toegepast, indien ae gif ten over een heel jaar geno men meer dan 2 pet. van het jaarlijkse inkomen of de jaar lijkse winst bedragen. Wat boven de 5 pet. van het inko men of de winst ligt mag niet worden afgetrokken. De mi nimumgift, die afgetrokken kan worden bedraagt hon derd gulden. Kerkelijke be. lastingen komen ook voor af trek in aanmerking. Ter illustratie diene het volgende voorbeeld: bij een jaarlijks inkomen van f 10.000 komen die giften in aanmer king voor aftrek, welke over een geheel jaar genomen 2 pet. van f 10.000 plus f 100, de minimumgiftbedragen. Bij een gift van f 250 mag dus niets worden afgetrokken, wel bij een gift van f 300, namelijk f 100. De maximum gift in dit geval is 5 pet. van f 10.000 of f 500. Daarvan mag f 300 op de belasting in mindering worden ge bracht. Tsjechische vliegtuigen boven West-Duitsland MARKTRED WITZ (Duitsland) (A.P.). De West-Duitse grens politie heeft bekend gemaakt dat twee jachtvliegtuigen met Tsje chische kentekenen tot tweemaal toe de Amerikaanse zone van West-Duitsland binnengevlogen zijn. De vliegtuigen, vermoedelijk Messerschmidtt 109's, passeerden de grens en keerden enkele minu ten later naar Tsjechoslowakije terug, aldus de politie. Naderhand vlogen zij bijna een half uur boven Duits grondgebied. EFFECTENHANDELAAR VEROORDEELD AMSTERDAM, 5 Maart. De rechtbank te Amsterdam heeft vanmorgen een 62-jarige effec tenhandelaar uit Amsterdam ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaar delijk. De effectenhandelaar had in 1946 een inleveringskantoor, kocht buiten de beurs om stuk ken, die hij ter beurze weer ver kocht, „zulks terwijl over de er kenning, het herstel van recht of de overgang op de staat van die effecten nog niet was beslist". Tegen de effectenhandelaar was acht maanden met aftrek waar van zes voorwaardelijk geëist. TURKSE ORDER VOOR ONZE INDUSTRIE De Turkse regering heeft bij de N.V. Nederlandse Kraanbouw maatschappij te Utrecht een order geplaatst van twee en een half millioen gulden voor de bouw van havenkranen, bestemd voor de haven van Istamboel. Het be treft acht grote havenkranen en twee zeewaardige drijvende bok ken, die zowel in de zee van Mar mara als in de Zwarte Zee dienst zullen doen. De gehele order zal in Utrecht worden uitgevoerd en begin '53 voor verscheping gereed zijn. EN NOG WEL IN NEDERLAND MOSKOU, 5 Maart (A.P.) De Nederlands-Amerikaanse betrek kingen werden gisteren op in het oog lopende wijze in de Russische bladen gebracht. De bladen brachten twee be richten onder de koppen: „Ameri kaanse gasten in Nederland" en „Amerikaanse druk wordt ondra gelijk protesten tegen het Amerikaanse juk op Nederland". In het eerste bericht wordt mee gedeeld, hoe twee Amerikaanse soldaten die met verlof in Am sterdam waren niet toelieten dat een tram vertrok en van het Ne derlandse publiek eisten dat het hen groeten zou. Later hadden zij de conducteur geslagen, aldus het bericht. In het tweede bericht werd een lange opsomming gegeven van een anti-Amerikaans artikel dat in het blad „Ons Leger" door Heinsius geschreven was.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3