Indonesië tracht Nederlandse artsen terug te krijgen Stroomlevering tussen Oost- en West-Berlijn gestaakt Studie van Amerikaanse bedrijfsleven Gedupeerde garagehouder had zijn eigen opsporingssysteem Geen standbeeld gestolen van Koningin van Sheba Weinig slachtoffers, maar zware schade Arbeiders komen in verzet tegen bezuinigingen ZONGRES Geeft steun aan woningbouw industrie bewoningsrecht? Tweehonderd doktoren zijn onmiddellijk nodig Nederlanders in de V.S. GEHUURDE AUTO'S WERDEN VERKOCHT Amsterdamse zware jongens wisten meer van de zaak af Belangrijk kort geding De aardbeving in Japan Onrust in Engeland Communisten aan de touwtjes? DONDERDAG 6 MAAKT i PAGINA 5 Wees niet iffie-kronterig! zijn van. die kleine lijkse genoegens in leven, die een mens zeker gunnen moet van die genoegens is dagelijks kopje koffie e zijn er niet krenterig nu de koffie vrij is. aan de p r ij s kan- we wat doen. Ruim ig cent per half pond en we hesparen op van de beste soort, .t De Grayter's koffie t met oassabon cht In deze dare tijd t 10 korting op teits-koffie zóveel uit, een enkele huisvrouw veroorloven kan daar- niet te profileren. -d 520306 kramp in Wierden iLO, 5 Maart. In de iap Hoge Hexel in de ge- Wierden is een geval van ïp geconstateerd bij de L. De heiligdommen van de a ter Zee en van de H. zijn eeuwige schild en wierookvaten van het n de liefde der bevolking rcelona. De triomfboog, van de eerste wereld telling van 1888, vormde ,n van de grote uitbrei- het moderne Barcelona, •ca 40 km van de stad is igdom van Onze Lieve van Montserrat, patrones seres van het Eucharis- ngres gelegen. Wij zullen n, omgeven door de lief- bewondering van een e wereld, die Haar Zoon r Verlosser aanbidt en ijkt. rwacht Barcelona ook de ïdse deelnemers aan het ïrnationaal Eucharistisch dat van 27 Mei tot 2 men haar muren gehou- dt. ik ons nog een paar :t kwam de natuur in met de voor ons veel- geen zeldzaamheid om 3 te vinden welke met sneeuwlaag uitkomen, ig meer op zich laten i nu al het bladerloze takkenbossen, ziin de ieren weer te vinden. Dit den in de derde week uari de eersten eevonden eén nest. ;n bevolken onze weilan- •al die welke onder water zestaan, en langs de an meren en olassen ote troepen scholeksters n. Zo nu en dan komt er n in de brouwerij wan- paar soortgenoten zich gezelschap voegen, of van verwijderen, maar iliiven ze waar ze zijn. motiseerd op hun plaats, •at anders wanneer deze ren heeft. Wat een geluid dan geproduceerd uit htige rode ountsnavel. 'en, dan komen we m eridhtjes de aankomst- „hofzangerties" weer tis. tjiftjaf of fluiter, laat op ie wachten. Februari Maart brengt schone be- >or het naderende voor- J. L. B. pst een verrassing zou ir je bent blij me te het niet, Stella? uunlijk, Carlos, ant- zjj vlug. Hoe kun je en? r de uitdrukking op je lachte hij. Maar als je ben ik meer dan biii zijn op Montejucar! Hij an ogenblik, keek haar jtig aan en zei: Je weet opdracht niet hab kun- ullen, door eeri fout. die mijne was. >rief beeft me dat ver- voordde ze rustig, maar zou gaarne de bii zon hoven. rawer ik ze weet, zal vertellen. Maar wil je i zitten? te antwoorden ging ;er op de gevelde boom Carlos nam. naast haar ■ij zweeg een ogenblik, ichten bijeenrapend en je keek hem aan. tel mij alias. :al je vertellen wait ik ar dat is natuurlijk niet liet zo heel veel. Slechts ie aanvulling op miin 'als iik jP schreef, nam >ados op lie Nou nogal orrechte positie in. Voor te weten kon komen, ie opmerkzaamheid van rneur getrokken en was toegestaan ziin kunst men. (Wordt vervolgd.! DJAKARTA (A.P.) De Indonesische minister voor de Volksge zondheid, Jan Leïmena, zelf een uitstekend arts, probeert 200 buitenlandse geneesheren te vinden om in zijn land te werken. Na de overdracht van de soevereiniteit zijn tientallen Neder landse doktoren naar hun vaderland teruggekeerd en er zijn te weinig Indonesische doktoren om de leemte te vullen. Leimena, die zelf zijn opleiding in Nederland heeft ontvangen, zou gaarne de Nederlandse doktoren zien terugkeren „omdat zij een goede naam hebben, omdat Indone sië voor velen van hen geen vreemd land is en omdat vele Indo nesiërs hun taal spreken". Pogingen van het Bureau van de Indonesische Hoge Commissaris te Den Haag in die richting hebben echter, ondanks de gunstige con tracten, welke de medici werden aangeboden, niet veel suces gehad. Tot dusverre heeft men slechts 58 geneesheren kunnen aanwerven. De helft daarvan bestaat uit Ne derlanders, de overigen komen uit andere West-Europese landen, hoofdzakelijk Duitsland. Veertien dagen geleden is Dr. Pirngadi van de afdeling personeel van het Ministerie voor de Volks gezondheid opnieuw naar Neder land vertroken om nogmaals een poging te doen. Hij zal verscheide ne Europese landen bezoeken om 200 doktoren te vinden. Indonesië telt voor elke 30.000 zielen slechts een dokter. De Minister voor de Volksge zondheid heeft kort geleden voor de grote steden een numerus clau- sus afgekondigd, omdat de meeste doktoren weigeren zich in het bin nenland te vestigen, waar zij het meest nodig zijn. Jonge Indonesische artsen, die op kosten van de regering hebben ge studeerd, worden thans verplicht DRIE UUR SCHIJNDOOD NEW YORK (A.P.). De 20- jarige Franklin Morrison stond in de rij voor de regimentsarts. Hij zakte ineen, werd blauw en scheen dood. De doktoren vonden geen pols slag. Zij begonnen met kunstma tige ademhaling, dienden zuurstof toe en plaatsten Morrison in een ijzeren long. Na drie uur en een kwartier was hij weer levend. Het is niet ongewoon, dat iemand gedurende korte tijd .dood" is, maar bij slechts weini gen zijn de levensgeesten na zo lange tijd weer opgewekt. Veertig minuten later overleed Morrison toch. Luxemburg land met geringste werkloosheid BRUSSEL, 5 Maart (A.N.P.). Het Groothertogdom Luxemburg is het land dat naar verhouding tot zijn bevolking waarschijnlijk het geringste aantal werklozen in Europa telt. Volgens de statistie ken bedroeg het aantal werklozen in Juni 1951 namelijk slechts 13, waaronder twee vrouwen. Aan werklozensteun keerde het Groot hertogdom in die maand slechts fr 26.000 uit. SCHUURMIDDEL ONTDEKT IN MOTOREN OTTAWA (A.P.). In Groot- Bnttannië heeft iemand een schuurmiddel gedaan in 15 diesel motoren, die bestemd waren voor Canadese radarstations, heeft C. D. Howe, Canadees minister van productie in het Canadese Leger- huis bekend gemaakt. Van de zijde der radardienst is bekend gemaakt, dat de fabrikan ten de beschadigde machines ver vangen. om drie jaar in recreringsdienst te werken, hoofdzakelijk in afgelegen gebieden. Volgens het Ministerie is de volksgezondheid ondanks alle moei lijkheden merkbaar verbeterd. Met steun van de Unesco p,-, de Interna tionale Gezondheidsorganisatie worden omvangrijke campagnes tegen malaria en framboesia onder nomen en in tal van bevolkings centra op Java, het dichtst bevolk te eiland ter wereld wordt,veel aan kindervoeding gedaan. VERJAARDAG KONINGIN ELISABETH VERSCHOVEN LONDEN, 4 Maart (A.P.). De verjaardag van koningin Eli zabeth zal officieel dit jaar op 5 Juni gevierd worden, aldus werd door Buckingham Palace meegedeeld. De werkelijke geboortedag van Elizabeth is 21 April. Door te besluiten dat de offi ciële viering in Juni zal plaats vinden heeft de koningin een ge woonte, die door haar vader werd ingevoerd voortgezet. De werkelijke geboortedag van koning George was 14 December, maar om een inperking van de plechtigheden ten gevolge van de winterkoude te voorkomen werd tijdens zijn regering de officiële viering op een dag in Juni vast gesteld. Verleden jaar was dit op 7 Juni. WASHINGTON Vier Nederlanders, die alle direct of zijde lings zijn betrokken bij het vakverenigingsleven, bevinden zich op het ogenblik in de Verenigde Staten om daar ieder op ziin gebied kennis te nemen van de Amerikaanse werkwijzen en opvaitingen. Zij zijn verdeeld over twee groepen, die geheel los van elkaar werken. De eerste groep bestaat uit negen vafcverenigingsvertegen- woordigers p-n viif bedrijfsleiders uit acht West-Europese landen die sinds 27 Februari een vakvereni- gings. en bedriifskadercursus vol- Sen aan de Harvard Universiteit te Cambridge. Deze cursus, heeft ten doel, vertegenwoordigers van vakverenigingen od te leiden voor betere posities in de vakbe weging. Van Nederlandse ziide wordt door de heer F. G. ter Horst van de Coöperatieve vereniging Centraal Beheer te Amsterdam van dit onderricht geprofiteerd. Een bedriifskadercursus. even eens aan de Harvard Universiteit, heeft fp-i r'oel, voor te lichten op het gebied van de zakenpolitiek. Onder de vüf deelnemers bevindt zicth de heer F. J. Brom uit Bus- sum, secretaris van de directie der N. V. Bensdorp. Men verwacht, dat de valcver- enigings- en bedriifskadercursus zal leiden tot verbetering van de verstandhouding tussen werkge vers en werknemers en daardoor tot opvoering van de productivi teit in de betrokken landen. De tweede groep bestaat uit zes West-Europese deskundigen, die gedurende ongeveer zes weken de verhoudingen tussen werkgevers en werknemers in de Verenigde Staten zullen bestuderen. De le den van deze groep waarvan de heren W. F- van Tilburg uit Bussutn en J- W. van Veelen uit Zandvoort. deel uitmaken zul len meestal individueel, soms ech ter ook in groepsverband bezoe ken brengen aan belangri'ke Amerikaanse fabrieken en contact opnemen met toonaangevende vakverenigingen en werkgevers organisaties. De heer Van Tilburg, die zien op het ogenblik te New York in de gelijknamige Amerikaanse staat bevindt, heeft reeds een studiebezoek aan Cleveland in OQiio achter de rug en zal deze maand tevens nog met fabrieken en vakverenigingen te Pittsburgh, Akron, JoÜet, Marcus Hook en Denver in contact komen. De heer Van Veelen. die mo menteel eveneens te New York verblijf houdt, is reeds te Akron in de Amerikaanse staat Ohio ge weest en heeft nog bezoeken aan Pittsburgh, Detroit en Philadel phia voor de boeg. De heren Van Tilburg „n Van Veelen .keren vermoedelijk be gin April jn Nederland terug. Dit is de Engelse toneelspeel ster Jean Hardwicke, een nicht van de bekende acteur Sir Cedric Hardwicke, met haar partner, een Indiase python, waarmede zij optreedt in een der Londense theater in het stuk „The Bamboo Cur tain". In dit drama speelt de slang een belangrijke rol. Dank zij voortreffelijk speurderswerk van de Almelose recherche is men aan het slot van een zeer moeilijk en ingewikkeld onder zoek erin geslaagd een op 23 November van het vorig jaar te Amsterdam in een garage gepleegde autodiefstal op te helderen. Op 23 November werd door een Amsterdamse garagehouder een wagen verhuurd aan iemand, waarvan achteraf bleek, dat deze persoon zich middels een rijbewijs volkomen vals had gelegitimeerd. NEDERLANDSE STUDIEGROEP TERUG UIT AFRIKA DAKAR, 5 Maart (A.F.P.). De groep Nederlandse deskundi gen op het gebied van de indus trie, het verkeer, het landbouw onderzoek en landbouwonderne mingen, die een studiereis van ongeveer een maand door de Franse koloniën ten Zuiden van de Sahara heeft gemaakt, is per vliegtuig uit Dakar naar Frank rijk vertrokken. Vandaar keert de groep naar Nederland terug. Australische straaljagers naar Midden-Oosten CANBERRA, 5 Maart (A.P.). in Juli zal Australië twee esca drilles straaljagers naar het Mid den-Oosten zenden ter verster king van de R.A.F De eenheden die momenteel met Australische Vampier straal jagers vliegen, zullen bij aan komst in het Midden-Oosten met Britse toestellen worden uitgerust. Waarschijnlijk zullen de Austra liërs op Cyprus worden gesta- tionneerd. 100-jarige te Valkenburg overleden Op 100-jarige .leeftijd overleed heden te Valkenburg de weduwe Retera—Ritzen. Zij was de oud ste inwoonster aldaar. MUSCAT (Oman) (A.P.). Een Amerikaans oudheidkun dige, Wendell Phillips, heeft de beschuldiging van Yemen, dat hij een standbeeld van de koningin van Sheba uit Yemen ge smokkeld zou hebben, ontkend. Phillips, die met een expeditie van 20 man onder auspiciën van de Amerikaanse stichting voor bestudering van de mens, werkt, heeft het afgelopen jaar opgravin gen gedaan in de Yemense stad Mareb, de traditionele zetel van de koningin. In Januari is de expeditie uit het land gevlucht, na op order van de koningin van Yemen gede tineerd te zijn geweest. Zondag schreef het blad „Al Assas" uit Cairo, dat de regering van Yemen in een officiële ver klaring Phillips ervan beschuldig de, een standbeeld van de konin gin, die Salomo betoverde, uit het land gesmokkeld te hebben. Phillips heeft verklaard, dat de expeditie niets uit Yemen heeft meegenomen „alleen maar de le vens van haar geleerden, technici en knechts". De expeditie had „talloze unie ke bronzen en albaseten stand- Commando-overdracht bij Commandotroepen ROOSENDAAL, 5 Maart. De reserve-majoor Gualtherie van Weezei, die zoals gemeld is benoemd tot hoofdcommissaris van de gemeentepolitie te den Haag en tot dusver commandant was van het corps Commandotroe pen te Roosendaal, zal op 11 Maart a.s. zijn huidige commando aan zijn opvolger overdragen. De nieuwe commandant voor de Commandotroepen is nog niet be noemd, maar men neemt aan dat deze benoeming niet lang meer op zich zal laten wachten. beeldjes gevonden", maar geen van allen was een afbeelding van de koningin van Sheba. Al deze vondsten werden aan regeringsautoriteiten voor bewa ring overgedragen. Phillips zei, dat zijn expeditie een tempel opgegraven heeft, da terend uit de achtste eeuw voor Christus, ten minste twee eeuwen na het tijdperk, waarin de be roemde koningin geleefd zou heb ben. INDONESIË ZAL WAPENS BETALEN SINGAPORE (A.P.). Indo nesië zal een M.S.A.-verdrag (Mu tual Security Act) tekenen, maar het zal betalen voor de wapens, welke geleverd worden. Dit verklaarde de heer J. J. Singh, de voorzitter van de Liga Verenigde Staten-India, die een bezoek van zes dagen aan Indo nesië heeft gebracht. Hij zei, dat leden van de nieuwe regering hem verzekerd hadden, dat Indo nesië een M.S.A.-overeenkomst zouden nakomen, zolang dit tot economische hulp beperkt blijft. Nieuwe luchtlijn West IndiëAmerika NEW YORK, 5 Maart (A.P.). De British Overseas Airways Cor poration gaat een nieuwe lucht lijn openen tussen West-Indië en Amerika. Dit werd vandaag in New York door de president van de B.O.A.C. sir Miles Thomas bekend gemaakt. Voor de president van de Almelose rechtbank mr Dufour, diende in kort geding een interessante zaak over de vraag of de industrie, die financiële bijdragen geeft voor gemeentelijke woningbouw recht op een bepaald aantal woningen kan doen gelden. Eiser was in dit geval de draadindustrie Jonge Poerink te Borne en gedaagde de gemeente Bome. De firma Jonge Poerink had de gemeente een financiële bijdrage verstrekt van f3200,voor de bouw van vier woningen en zou daarbij de mondelinge toezegging gekregen hebben, dat zij de eerste tien jaren over deze vier woningen zou kunnen beschikken ten behoeve van haar personeel. De gemeente Borne kende een ter aan baar bovengenoemde moodébnige toezegging een an dere betekenis toe. In de bedoel de vier woningen zouden inder daad gezinnen van personeels leden dezer industrie kunnen worden ondergebracht, maar d'e firma zou hiertoe alleen voor stellen kunnen doen aan het ge meentebestuur. De uiteindelijke beslissing zou blijven berusten bii het college van B. en W. Mr. Barnasconi bestreed dan ook de door mr. Kranenburg na mens de firma Jonge Poerink naar vorer» gebrachte opvatting, dat deze firma door de finan ciële bijdrage het uiteindelijke beschikkingsrecht over de be doelde woningen zou hebben. Mr. Kranenburg verweet de gemeente Bome contractbreuk en, eiste naleving van d'e ge maakte afspraak. Mr. Barnasconi wees er echter op d'at de ondor- tandeünigen steeds waren afge stuit op d'e verkeerde opvatting ten aanzien van de toezegging der gemeente. Met goedkeuring van het ge meentebestuur werden in drie van de vier onderhavige wonin gen reeds gezinnen, waarvan het gezinshoofd werkzaam is bij de firma Jonge Poerink. onder gebracht. In de vierde woning wil'de de firma Jonge Poerink een afdelingschef, d'ie nog slechts voor de wet gehuwd was. onder brengen. Deze had niet direct alle woonruimte zelf nodig. Daarom was het de bedoeling, d'at een familiechef van deze af delingschef zou komen inwonen. Het gemeentebestuur kon zich echter uit oogpunt van billijke en doelmatige verdeling hiermede- niet accoord verklaren. De firma Jonge Poerink hield echter hard nekkig aan haar standpunt vast en bracht de kwestie in kort geding voor de president van de Almelose Rechtbank. Mr. Bar nasconi wees er nog op. dat de gemeente Borne d'e omstreden woning had toegewezen aan een arbeider van de firma Jonge Poerink. die met ziin gezin klein behuisd was en inwoonde bii ziin vader. Benoeming Technische Hogeschool Dr. ir. J. L. H. Jonker is be noemd tot buitengewoon hoog leraar aan de Technische Hoge school te Delft afdeling electro- techniek om onderwijs te geven in de ontwikkeling, constructie en bijzondere toepassing van elec- trobuizen. Dr. ir. Jonker, die werkzaam is op het natuurkundig laboratorium van Philips in Eind hoven, zal op 19 Maart a.s. in de aula van de T.H. te Delft zijn inaugurale rede uitspreken. Mr. Kranenburg betoogde hier na. dat de gemeente bii het ma ken van de afspraak geen en kele restrictie hadl gemaakt. Dit werd door de heer Rioose, procu ratiehouder bii de firma Jonge Poerink, als getuige bevestigd. Het toewijzen van de woning aan dp bedoelde afdelingschef was een zakelijk belang voor de fir ma, daar deze chef ziin ontslag zou nemen, als hem d'e woon ruimte niet werd verstrekt. De president, mr. Dufour, slaagde er niet in, de partijen tot elkaar te brengen. Na re- en dupliek van de beide pleiters, deelde de pre sident mede in d<eze schriftelijk vonnis te zullen wijzen. Australië ratificeert Japans vredesverdrag CANBERRA, 5 Maart (A.F.P.). De Australische senaat heeft het ratificatie-ontwerp voor het vre desverdrag met Japan goedge keurd. Australië is hiermede het tweede land, dat dit verdrag heeft geratificeerd. De eigenaar gaf de man een bruine volkswagen 1950 mee. De wagen had een waarde van f 4000 Toen hem duidelijk werd, dat men hem de wagen op deze ma nier afhandig had gemaakt, liet de eigenaar, die al eens eerder wagens had vermist, kaarten drukken, alle bijzonderheden be treffende de gestolen auto ver meldende. Deze kaarten liet hij in groten getale verspreiden op automarkten, bij kooplui en zo bii ieder, die z.i. daarvoor in aanmerking kon komen, en die misschien op een of andere wijze een tip van de sluier die over dit Volkswagen-mysterie hing, zou kunnen oplichten. Drie weken later kreeg hij een telefoontje van een zekere D„ 'n groentehandelaar uit Doorn. Deze deelde hem mede, dat hij vermoedelijk in het bezit was ge weest van, de gestolen auto. Dat was het eerste resultaat van het eigen speurderswerk met de ge drukte kaarten. Toen D. in net bezit van de wagen was, die de zelfde bleek te zijn als de Volks auto in Amsterdam gestolen, was deze prachtig groen van kleur. De bekleding van zittingen en dergelijke was vernieuwd en het bleek hem dadelijk, dat er met de nummers van de wagen van chassis en motor geknoeid was. Er waren nieuwe nummers in. ge slagen. Ook kon men bjj de sponningen van de ramen zien, dat de oorspronkelijke kleur bruin was geweest. D. vermoedde daarom dadelijk dat er iets aan de hand was én wilde de wagen niet houden. Het bleek, dat de 39 jarige koopman B. de W., een goede bekende van de Almelose politie, de wagen op de Utrechtse automarkt had verkocht. D. deelde hem mede. dat hii de wagen niet wilde houden, ruilde deze tegen een type van het jaar 1947 en ontving tevens nog een schuldbekentenis. Dit alles werd eerst later be kend aan de eigenaar van de ge stolen Volkswagen, die daarop onmiddellijk naar Almelo toog, en hier assistentie vroeg van de Al melose politie. Deze stelde een onderzoek in bij de W„ die ver klaarde de auto aan een hem on bekende op de markt te Gro ningen te hebben verkocht. Men vertrouwde de zaak niet hele maal, arresteerde de W. en zette hem op transport naar Amster dam. Inmiddels hoorde men, dat de W. de wagen in Almelo van reebruin in groen had laten over spuiten. De Amsterdamse politie echter had de W. bij gebrek aan voldoende bewijs reeds weer op vrije voeten gesteld. Dit was voor de Almelose politie aanleiding onmiddellijk posten uit te zetten en nog dezelfde dag viel de man weer in armen van de recherche, die hem bij ziin terugkeer uit Amsterdam aan het station op wachtte. Dezelfde dag had men de wagen opgespoord Weer werd de W. op transport gesteld r..aar Amsterdam. De eigenaar had de wagen herkend en de W. beken de deze op de 23sten November te hebben gestolen van een ze kere L. G. een 35 jarige Amster damse koopman, een van het zware kaliber uit de hoofdstee, liike onderwereld. Deze bleek spoorloos te zijn De 28sten Febr. werd G., die Arnhemmer van geboorte is, door twee Arnhemse rechercheurs op het Hekelveld te Amsterdam aangetroffen en ge- arresteerd. Het bleek dat G. eerst de 16de Febr. uit Duitsland was teruggekeerd. De 29ste Februari werd hij op transport gesteld naar Almelo, waar hij enige dagen later een volledige bekentenis af legde. Hij deelde de politie mede, dat ziin maat, een zekere A. M., een 39 jarige koopman, ook een berucht type uit de Amsterdam se onderwereld, de wagen uit de garage had gehaald. Samen wa ren zij raar Almelo gereden, waar zij de wagen aan de W. had den verkocht. Zij beurden er een bedrag van f 800.voor. Het was de bedoeling, dat beiden ponds- gewiis in de buit zouden delen. M. beweerde echter bij hoog en bii laag, dat hii geen cent heeft ontvangen en wat dat betreft door G. bedrogen is. Uit dit onderzoek, dat door de Almelose recherche tot zo'n suc cesvol einde is gebracht kwam nog een tweede wagen naar bo ven. Naar de herkomst hiervan moet nog een onderzoek worden ingesteld. van TOKIO, 5 Maarf (A.P.). Volgens de berichten Honsjoe en Hokkaido zijn bij de aardbeving van gisteren vele huizen ingestort en grote spleten in de aardbodem ontstaan. Aardverschuivingen waren de oorzaak dat er treinen ontspoor den en huizen verwoest werden. Bij de vloedgolven kwamen vissersdorpen onder water te staan en werd een groot aantal woningen weggespoeld. In weerwil van de enorme ver woestingen ziet het er echter naar uit, dat het aantal slachtoffers beperkt is. Een verslaggever van het nieuwsagentschap Kyodo is over de dorpen Kritappoe en Oera- waka op Hokkaido gevlogen. Kritappoe staat volgens hem „volkomen onder water". De be-- woners zitten op de daken. Het dorp Oerowaka ligt in puin. In Koesjiro waar de meeste doden van de in totaal 31 slachtoffers zijn gemeld, wordt de toestand langzamerhand weer normaal. De ellende van de duizenden daklozen in Noord-Japan wordt vergroot door sneeuw en bittere koude. Hoewel hun land door een van de zwaarste aardbevingen dezer eeuw geteisterd is, is het dodencijfer verbazendwekkend klein. LONDEN Reuhar-A.N.P.Britse vakverenigingsleiders vrezen wijdverspreide industriële agitatie tegen de bezuinigings maatregelen van de conservatieve regering. Reeds zijn de rege ringsbesluiten met betrekking tot de vroeger kosteloze sociale voorzieningen in enkele mijnen in Wales aanleiding geweest tot vier stakingen van een dag, waardoor 40.000 ton kolen verloren is gegaan. De ontevredenheid onder de (de 8 millioen leden tellende mijnwerkers heeft zich in het af gelopen week-einde naar Schot land en Kent uitgebreid en de vakverenigingsleiders vrezen, dat de ontevredenheid mogelijk door communisten zal worden uitge buit en zal worden overgebracht op andere industrieën, die belang rijk zijn voor de herbewapening. Woordvoerders van de T.U.C. Ondanks hoge vloedgolven, in stortende huizen, ontspoorde trei nen, enorme scheuren in de aar de en overstroomde vissersdorp jes zijn volgens de laatste offi ciële schatting van het Ameri kaanse leger slechts 31 personen omgekomen. Volgens de Japanse politie zijn 20 personen omgekomen en 170 gewond. Accurate cijfers zijn echter nog niet beschikbaar doordat de ver bindingen met het zwaarst ge teisterde gebied ongeveer 900 km ten Noorden van Tokio vrijwel alle uitgevallen zijn. Dit gebied is echter betrekke lijk dun bevolkt en de burgers daar weten wat in hun geval van een aardbeving te doen staat. De meeste Japanners aan de kust vluchtten toen zij gistermor gen de eerste schok voelden. Zij wisten toen, dat zij vloedgolven konden verwachten. BERLIJN, 5 Maart (A.P.). Het stadsbestuur van West- Berlijn heeft bekend gemaakt, dat de stroomleverantie aan de Russische zone vanmorgen is stopgezet. Het geldt hier een represaillemaatregel, daar de Oost-Berlijnse stroomleveranties aan West-Berlijn gisteravond werd gestaakt „wegens economi sche moeilijkheden". West-Berlijn betrekt een klein percentage van zijn electrische stroom uit de Russische zone. Met ingang van vandaag is aan alle uitwisseling van stroom tus sen Oost en West een eind geko men. De West-Berlijnse autoriteiten zeiden, dat de stad het zonder stroom uit het Oosten kan doen. Een grote krachtcentrale, die na de Russische blokkade van 1948 49 is herbouwd, kan geheel in de behoeften van de Westelijke sec toren voorzien. Men betrok slechts stroom uit het Oosten omdat deze goedkoper was, aldus de woord voerder. Toen de uitwisseling van stroom nog plaats vond, kreeg West Ber lijn dagelijks 384.000 kilowatt uit Oost-Berlijn en in ruil daarvoor leverden West-Duitse krachtcen trales in Hamburg dezelfde hoe veelheid electriciteit aan Mecklen burg. De Westelijke autoriteiten zijn van mening, dat het stopzetten van de stroomleveranties over en weer voor de Oostelijke zone na deliger is dan voor West-Berlijn. De Oostelijke zone heeft sinds het eind van de oorlog groot ge brek aan electriciteit gehad. Ver scheidene uren per dag wordt de stroomleverantie aan particulie ren stopgezet om de industrie in staat te stellen op volle toeren te werken. Mecklenburg, dat thans niet bond van Britse vakverenigingen) en leiders van de Labourpartij hebben hun aanhangers gewaar schuwd protesten aan hun politieke woordvoerders over te laten en in de huidige critieke periode in het Britse economische leven sta kingen te voorkomen. Om de Zaterdag. De agitatie van mijnwerkers tegen de regering gaat de vorm aannemen van een boycot van werkzaamheden op Zaterdag. Het werken op Zaterdag is vrijwillig en wordt door jaarlijkse overeen komsten met de vakvereniging gehandhaafd. In Mei zal de lopen de overeenkomst hernieuwd moe ten worden en gevreesd wordt, dat communistische functionaris sen in de vakvereniging zullen trachten de arbeiders over te ha len de overeenkomst te verwer pen. Als op Zaterdag niet meer in de mijnen gewerkt zou worden, zou dit het land per week onge veer 250.000 ton kolen kosten. De Schotse mijnwerkers hebben besloten aan te bevelen niet meer op Zaterdag te werken. De lei der van de Schotse mijnwerkers is een communist. De voorzitter van de vakvereniging van mijn werkers in Wales, eveneens een communist, heeft zijn mannen ge waarschuwd, dat zij misschien „hun georganiseerde industriële kracht" zullen moeten gebruiken tegen de bezuinigingen op de sociale voorzieningen. langer stroom uit het Westen ont vangt, is er speciaal slecht aan toe. In West-Berlijn echter zal geen beperking van de electriciteit no dig zijn, aldus de autoriteiten. In dien nodig zullen enkele oude krachtcentrales, die sinds de ope ning van de nieuwe grote cen trale stillagen, weer in gebruik worden gesteld. Naguib el Hilaly de nieuw benoemde Egyptische premier en militair gouverneur-gene raal. Slachtoffer van aanrijding overleden In het Joannes de Deo zieken huis te den Bosch is de 15-jarige scholier J. van Kessel uit Vlij men aan zijn verwondingen over leden. De jongen werd Zaterdag j.l. met zijn medescholier op de weg naar den Bosch door een vrachtwagen, waarvan de rem men weigerden, aangereden. Dc begroting van Israël TEL AVIV, 5 Maart (Reuter). Blijkens de ramingen, die bij het parlement zijn ingediend, zal de begroting van Israël voor 1952/53 geheel door binnenlandse inkom sten gedekt zijn. GOUVERNEUR STRUYCKEN NAAR NEDERLAND N.A.P. De gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr. A. A. M. Struycken, zal, naar verno men wordt, op Dinsdag 11 Maart per vliegtuig r.aar Nederland rei zen m verband met de komende Ronde Tafel-conferentie met de West. De gouverneur denkt drie weken in Nederland te blijven. MALIK NAAR NEW YORK VERTROKKEN MOSKOU, 5 Maart (A.F.P.). De vertegenwoordiger van d'e Sow,iet-Unie bij de V.N. Jacob Malik is vandaag per vliegtuig uit Moskou naar New York ver trokken. Hij reist over Parijs.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5