Nationale Vergadering accoord met Pinay als minister-president Truman vraagt7900 MILLIOEN voor hulp aan vrije landen Fel debat in de Tweede Kamer bij de interpellatie-Droesen 28 Gaullisten gaven steun URKERS in Argentinië werken nu in visfabriek In Panmoenjon blijven besprekingen nog slepen DAGBLAD VOOR ALKMAAR Nu nog een Frans kabinet De Franse kabinetscrisis President verwacht zelf veel critiek op zijn verzoek Rumoer rondom de grondprijzen EN OMGEVING NHD Toch weinig vertrouwen Het ontwerp-verdrag voor Oostenrijk Jan Masarijk werd vermoord Onrust op Malta Hachelijk avontuur van Korea-gewonden Spionnaae in Italië Lichtschip Texel aangevaren Laatste slachtoffer vliegramp overleden Eis: levenslang tuchthuisstraf Sovjetbegroting van oorlog Reorganisatie Arbeidsbureaux Burgess en MacLean 70 millioen dollar voor Britse vloot De verkiezingen zijn in 't zicht P.v.d.A. samen met communisten Mr. Oud vraagt ontslag HET EE IT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 7 Maart 1952 46e Jaargang No. 12418 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 PARIjS, 6 Maart. (Reuter). De Franse Nationale Vergade ring heeft, volgens de semi-officiële uitslagen, de aanwijzing van Pinay tot minister-president met 318 stemmen bekrach tigd. Als minimum hiervoor geldt de volstrekte meerderheid van 313 stemmen. De officiële uitslag van de stemming over de investituur van Pinay luidde: 324 stemmen voor en 206 stemmen tegen. Pinay heeft derhalve 11 stem men meer dan de volstrekte meerderheid gekregen. Hij is de zeventiende minister-presi dent van Frankrijk na de oorlog. 28 meest rechtsgezinde Gaul listen hielden zich niet aan het besluit van hun partijfractie, zich van stemming te onthouden. De overwinning van Pinay vormt 'n grote verrassing voor de politieke waarnemers, die van zijn neder laag overtuigd waren. Toch heeft men weinig vertrouwen, dat het Pinay zal gelukken Frankrijk de krachtige regering te geven, die het nodig heeft om uit de ern stige politieke' en financiële crisis te geraken. Nu nog een kabinet. Pinay verklaarde tegenover WASHINGTON. 6 Maart (Ass. Press). De Oostenrijkse vice- kanselier Adolf Schaerf heeft vandaae on een oersconferentie in Washington de verwachting uitgesnroken. dat de Westeliike mogendheden eerdaags met een voorstel zullen komen voor een ..verkort Oostenrijks vredesver drag". Volgens Schaerf zou dit voor stel niet aan Rusland worden voorgelegd op basis van: aan vaarden of niet, of bij wijze van ultimatum. Het zou veeleer „oen nieuwe basis verschaffen voor besprekingen" met Rusland. Schaerf zei, dat het „verkorte vredesverdrag" eenvoudig een verklaring zou zijn, waarbij de Oostenrijkse souvereiniteit wordt erkend en bepaald wordt, dat de bezettingstroepen gelijktijdig dienden te worden teruggetrok ken. De overige controversiële kwesties zouden dan later tijdens bilaterale besprekingen tussen de vier mogendheden geregeld moe ten worden. UITSPRAAK VAN TRUMAN WASHINGTON 6 Maart (Reu. ter). President Truman heeft in een officieuze toespraak tot Amerikanen van Tsjechoslowaakse afkomst voorspeld, dat commu nistisch Tsjechoslowakije „te rechter tijd" weer vrij zóu wor den, en verklaard, dat hij al het mogelijke in het werk stelt om VOO,, de bevolking van dit land de vrijheid te helpen herstellen. Sprekende over Jan Masaryk, de zoon van de voormalige Tsje choslowaakse president, zei Tru. man, dat „deze grote staatsman indertijd te Praag vermoord werd". journalisten, dat de uitslag van de stemming een grote verrassing voor hem betekende. „Ik dacht 296 stemmen te krij gen, hetgeen eervol zou zijn ge weest, en verwachtte rust te krij gen en dan morgen te gaan vis sen". Hij bega'f zich vervolgens naar president Auriol. Vrijdag zal hij zijn besprekingen beginnen ten einde tot de vorming van een kabinet te komen. Hij verklaarde dat de Franse financiële verplichtingen tegen over het buitenland nagekomen zouden worden. „Frankrijk zal betalen", riep de zestigjarige voormalige minister van Trans port uit. Hij wees erop dat de financiële crisis noopte tot tech nische maatregelen, die genomen dienden te worden, tijdens „een politieke wapenstilstand". „Zoals de begroting voor 1952 er thans voorstaat, is er een te kort van vierhonderd milliard francs en we kunnen een derge lijk deficit niet ongestraft gedo gen". Onlangs heeft de regering 25 milliard francs moeten lenen van de Banque de France om haar verplichtingen na te kunnen ko men en de tachtig millioen dol lars die in harde valuta aan de West Europese handelspartners nog over de maand Februari be taald moeten worden, zijn er helemaal niet. Pinay vertélde vandaag dat hij voorlopig niet dacht over belas ting verhoging, maar eerst wilde proberen door bezuiniging in het regeringsapparaat en onderdruk king van de belastingontduiking de balans te herstellen. Hij waarschuwde ervoor tenzij ingegrepen werd en de financiële toestand verbeterd werd „de wanhoop in de Franse huizen en de wanorde op de straat hun in trede zouden doen". Ook deelde Pinay mede dat hij een wetsontwerp zou indienen om het recht van staken te rege len en vele waarnemers waren van mening dat hij door deze op merking zijn kansen aanzienlijk verkleind heeft, daar het de arg waan van de linkse groepen zou wakker maken. „We moeten een einde maken aan de labiliteit van onze rege ringen, die ons in het buitenland in discrediet brengt", zo zei Pinay VALETTA, 6 Maart (A.P.). Vandaag moest de bereden politie van Malta uitrukken, om duizen den demonstranten, die de sta kende havenarbeiders steunden en de politie met stenen bekogel den, uiteen te jagen. Ettelijke personen, onder wie een tienjarige knaap, moesten naar het ziekenhuis worden over gebracht, nadat de politie enige charges had uitgevoerd. Drie politiemannen en meer dan 150 demonstranten liepen verwondingen op tijdens de bot sing. TOKIO, 6 Maart (Reuter). Te Tokio is een stratosfeerkruiser met zieken uit Korea aan boord zonder ernstige gevolgen veron gelukt, het toestel stond op het punt op te stijgen, doch een van de landingsstellen brak. Het maakte een zwenking en bewoog zich in de richting van een muur langs het water van de baai van Tokio. De piloot schakelde de propellers om, teneinde een bot sing te voorkomen en het vlieg tuig kwam tot stilstand in de modder langs de rolbaan, op en kele meters afstand van het wa ter. De reddingsploeg rukte on middellijk uit en bespoot het vliegtuig met schuim, om brand te voorkomen. De patiënten, on der wie 27 ernstige gevallen, kon den allen uit het vliegtuig wor den gehaald. Een beeld uit de strijd in Indo-China, uit het gebied ten Zuiden van Song Tha Bingh, ten Zuidwesten van Ning-Giang. In deze streek hebben de Franse troepen kortelings een actie, de operatie „Crachin", ontwikkeld tegen de troepen van de Vietminh, die hier geïnfiltreerd waren. Franse soldaten drin gen door in een dorp waaruit zij de Vietminh-troepen verjoegen. BUENOS AIRES (A.P.). De achttien Urker vissrs, die door de Belgische rederij Gabriel van Iseghem uit Oostende zijn ont slagen, omdat zii weigerden op Zondag te vissen, doen op het ogenbik kleine werkjes bij een visfabriek in Mar del Plata, tot dat zii Argentijnse werkvergun ningen krijgen om ander vast werk te kunnen zoeken. Terwijl zij met het herstellen van netten en het schoonmaken van visgerei trachten een in komen te verdienen is de Ne derlandse gezant in Argentinië, de heer Klein Molenkamp, doen de voor hun werkvergunningen, daar de oorspronkelijke vergun ning collectief was en op naam stonid van de firma van Iseghem. Deze firma, die aanvamkeliik moeite had de zaak gaande te krijgen, zou nu goede vangsten maken, waarvoor een afzetge bied is, ook al omdat Argentinië bet, vis eten bevordert om vlees te sparen. WASHINGTON, 6 Maart (Ass. Press) President Truman heelt het congres vandaag verzocht, een bedrag van 7,9 milliard dollar beschikbaar te stellen voor militaire en economische hulp aan de vrije landen, opdat deze het hootd kunnen bieden aan de bedreiging, welke Rusland vormt voor het „voortbestaan van de beschaving. Truman zei, dat het geld be steed zou worden: 1. Om de Europese bondge noten van Amerika van wapens te voorzien. 2. Voor de opbouw van de ge allieerde verdediging in het Mid den en het Verre Oosten. 3. Om de Europese landen te helpen bij het zelf vervaardigen van wapens. 4. Om de levensstandaard in de landen Afrika en Azië, die een prooi van het communisme dreigen te worden, op te voeren. M f pjlilfö Ondanks de uitgebreide en verscherpte politiebewaking gaan fanatieke Moslem-terroristen in Tunesië voort met het be drijven van daden van sabotage waarbij zij er soms in slagen de verbindingsmiddelen tussen Tunis en de Zuidelijke distric ten te vernielen of te storen. Hier zien we het resultaat van een van hun jongste acties, het tot ontsporing brengen van een goederentrein op de lijn TunisGafour. Een spoorweg beambte kwam hierbij om het leven, twee werden gewond. „Er mag geen dollar op het voorgestelde bedrag worden be snoeid", betoogde de president, „tenzij de Ver. Staten zich bij de bescherming van de bevriende landen tegen het communisme, schuldig willen maken aan het „te weinig en te laat". In zijn boodschap aan het Con gres, die 6500 woorden omvatte, liet Truman doorschemeren, dat hij veel critiek op zijn verzoek Verwachtte. Hij gaf vier redenen op, waar om het programma voor de we derzijdse beveiliging erdoor moet komen: „Op de eerste plaats dit: het naakte feit is, dat wij zelf geen duurzame veiligheid zullen ken nen tenzij wij met andere landen samengaan. „Op de tweede plaats, de fond sen, die door de Ver. Staten krachtens het programma voor de wederzijdse beveiliging worden beschikbaar gesteld, zijn van es sentieel belang voor het welsla gen van de gemeenschappelijke inspanning die wij ons met de overige vrije landen voor de vrede getroosten. „Op de derde plaats, de fond sen die voor de Ver. Staten op deze wijze worden geïnvesteerd zullen in termen van onze eigen veiligheid veel groter profijt op leveren dan wanneer het zelfde bedraggebruikt werd voor de opbouw van onze eigen defensie. Mr. Oud over de Nationale Woningbouwleningen Vrijdagavond, na het nieuws van 8 uur, zal mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, in zijn kwaliteit van voorzitter van het comité van actie voor de Na tionale Woningbouwleningen 1952 voor de N.C.R.V. (Hilversum n> een korte radiotoespraak houden over deze leningen. „Op de vierde plaats, de kos ten van het programma voor de wederzijdse veiligheid, tezamen met de veel groter kosten van onze eigen strijdkrachten en de fensiemaatregelen, blijven ruim schoots binnen onze economische capaciteiten." GORIZIA, 6 Maart (A.P.). In Gorizia zijn vandaag door de carabinieri een voormalige kolo nel van het Italiaanse leger en een vrouw gearresteerd, wegens militaire en politieke spionnage in Italië ten behoeve van Joego slavië. Malik naar New York CHERBOURG, 6 Maart (A.P.). Jacob Malik, de leider van de Russische delegatie bij de Ver enigde Naties, heeft zich van daag met zijn vrouw en dochter aan boord begeven van de Queen Mary op weg naar New York. DEN HELDER. Naar eerst thans bekend Is eeworden is het lichtschin „Texel" dat nabil de Haaksgronden ligt. Woensdag avond tijdens oen dikke mist aan_ gevaren door een passerend .schip. De autoriteiten wilden zich niet over het gebeurde uitlaten, zodat niet bekend is welk schip de aanvaring heeft veroorzaakt noch welke schade de „Texel" heeft opgelopen. Ambtenaren van het Loodswezen hebben Donder dagmiddag met de nieuwe red dingboot „Prins Hendrik" een onderzoek aan boord van het lichtschip ingesteld. NICE. 7 Maart (Reuter). De 26 iarige balletdanseres mei. Delpv. de enige overlevende van d» vliegramn bii Nice, is in de nacht van Donderdag on Vriidag in een ziekenhuis overleden. Zii had bii de ramn zo ernstige verwondingen ODgeionen dat zii, indien zii in leven was gebleven, haar beido benen had moeten missen. De Urkers heibben overigens de indruk dat zij door de Belgen slechts gebruikt ziin om de sche nen over die oceaan te brengen. Toen zii ontslag kregen waren er al Belgen aangekomen om hun plaatsen in te nemen. Zii denken er overigens niet aan om naar Nederland terug te keren, al drukt her» de zorg om hnn gezinnen, die zii nu voor lopig niets zullenkunnen zen den. PROCES RADEMACHER: NEURENBERG. 6 MrUD.P.A.) De openbare aanklager te Neurenberg heeft tegen de voor malige functionaris van het Duitse ministerie van Buiten landse Zaken. Franz Rademacher. levenslange tuchthuisstraf geëist en verlies van burgerrechten. Hij bevond Rademacher mede plichtig aan het doodschieten van 1500 Servische joden en aan het deporteren van ruim 34.000 joden uit België en Frankrijk. De aanklager achtte Radema cher echter niet schuldig aan de deportatie van Bulgaarse, Kroa tische en Nederlandse joden. 25 PROCENT VOOR DEFENSIE MOSKOU, 6 Maart (A.P.). De Russische regering heeft van avond goedkeuring gevraagd voor het uitgeven van 113.8 milliard roebels in 1952 voor de defensie. Dit bedrag werd gevraagd aan een zitting van beide huizen van de opperste Sowjet door de Mi nister van Financiën A. G. Zverev. PANMOENDJON, 6 Maart (AFP). De onderhandelaars te Panmoend- jon hebben gisteren slechts een kwartier onderhandeld „teneinde niet in oude argumenten te ver vallen". Schout-bij-nacht Libby heeft een gewijzigd voorstel in gediend, volgens hetwelk de Ver enigde Naties alle burger-vreem delingen, die zich in hun handen bevinden, na het sluiten van een bestand zullen uitleveren. Dit voorstel zou slechts betrekking hebben op een 25-jarige Russische vrouw met haar dochtertje. De hospitaaltrein, die veranderd is in een verblijf van de journa listen, die de onderhandelingen te Panmoendjon verslaan, heeft thans geen Rode Kruis-tekens meer op het dak. Generaal van Fleet heeft gelast de kruisen te verwijderen na een protest van de Noordelijken. De trein was ge- stationneerd in de veiligheidszone, doch Noordelijke vliegtuigen, al dus A.F.P., hadden de tekens waargenomen. Onderzoek op wapenen. Volgens een stafofficier van de V.N. hebben de communisten Don derdag geëist, dat de neutrale in- GEEN ONTSLAG PERSONEEL (Eigen bericht) Het ministerie van Sociale Za ken heeft een plan gereed tot een belangrijke reorganisatie van de Arbeidsbureaux in Nederland. Dit plan zal, of 1 April, of 1 Mei ingaan. Het plan behelst o.m„ dat de kantoren, die tot nog toe bijkantoren waren van de Ge westelijke Arbeidsbureaux, gro tere zelfstandigheid krijgen. De Gewestelijke Arbeidsbureaux, zo als die thans bestaan worden „bij kantoren" van een voor iedere provincie op te richten „provin ciaal bureau". Het ligt in de bedoeling, dat nieuwe vacatures niet worden aangevuld, hetgeen tegelijkertijd inhoudt, dat er geen personeel zal worden ontslagen. LONDEN, 6 Mrt. (Reuter) Volgens de „Daily Mail" heeft men thans afgezien van de op sporingspogingen van de twee verdwenen Britse diplomaten Burgess en MacLean. Zoajs be kend verdwenen beiden in Mei uit Londen. De pogingen in ge heel Europa hebben tot niets geleid. KANTOORBEDIENDE MAAKTE f24.000 OP De Middelburgse politie heeft in arrest gesteld de kantoorbe diende M.C.M., die zich in een tijdsverloop van vijf jaar door oplichting, verduistering en vals heid in geschrifte een bedrag van f 24.000 heeft toegeëigend. Van het geld is niets meer over. spectiegroepen het recht zullen hebben om gedurende het bestand naar Korea gebrachte geheime militaire uitrusting te onderzoe ken. De communisten staan er op, dat ook Sowj et-Russische verte genwoordigers in de inspectiegroe- pen zullen worden opgenomen en „van hun standpunt bezien zou het in hoge mate wenselijk zijn de groepen onze uitrusting te la ten onderzoeken", aldus deze officier. De subcommissie voor uitwisse ling van krijgsgevangenen is Don derdag slechts 12 minuten bijeen geweest. Geen van beide partijen zag enig heil in het oprakelen van oude argumenten. Het strui kelblok is hier vrijwillige of ge dwongen repatriëring van krijgs gevangenen. LONDEN, 6 Maant (AP) Engeland is van plan om van de militaire hulp die het van Ame rika kriigt 70 millioen dollar te besteden aan de vloot aldus heeft vandaag een regerings woordvoerder bekend gemaakt. J P. L. Tomas. de minister van Marine, heeift in het Lagerhuis meegedeeld, dat de begroting voor de Britse vloot voor 'het jaar beginnend 1 April 357.250.000 pond bedraagt. Vincent Massey, de nieuwe Gouverneur-Generaal van Ca nada, is de eerste Canadees, die deze post bekleedt. Tot dusver werd de functie door een Engelsman waargenomen. Op het bordes van het Parle mentsgebouw te Ottawa neemt de nieuwe Gouver neur-Generaal het défilé af voor de opening van de nieu we zitting van het Parlement. (Van onze parlementaire redacteur) De interpellatie-Droesen (K.V.P.) over handhaving grondprijzen groeide gistermiddag in de Tweede Kamer uit tot een felbewo- gen debat. Aan het slot ervan werden twee moties aangenomen, die wat inhoud en strekking betreft, ver boven het aan de orde gestelde probleem uitgingen, hoewel zij er wel direct verband mee hielden. Tegen deze moties stemden de P.v.d.A. en de communisten. De diag tevoren had de stemming over het wetsontwerp „Herzie ning van de uitvoeringsorganisa tie der sociale verzekering" de Kamer op dezelfde wijze ge splitst, een pikante omstandig heid m een tijd, waarin de ge dachten al uitgaan naar de nieu we regeringscombinatie, die na de verkiezingen zal moeten aan treden. En dit temeer, omdat het hier uiteindelijk om een reeds lang bestreden stuk regerings- politiek ging: de handhaving van de grondprijzen op basis van Mei 1940; Het verband tussen het bij de interpellatie aan de orde gestelde onderwerp en de grondprijzen ligt in het feit, dat de rechter in onteigeningsprocedures ook aan deze prijsvaststelling gebon den is en waardoor er -dus in wezen geen ruimte blijft voor een eigen oordeel. Bi.j het begin van die tweede ronde van de in terpellatie kwamen ook de heren v. d. Heuvel (A.R.), Beernink (C.H.) en De Hartog (VVD) de mening van ir. Droesen (KVP) onderschrijven, dat dit een zeer ongewenste toestand is, waaraan zo spoedig mogelijk een einde dient te worden gemaakt. In dit kader past de eerste motie van ir. Droesen (KVP), waarin de regering wordt uitgenodigd om op korte termijn te bevorderen, dat de vrijheid van de rechter bij de vaststelling van de scha deloosstelling bij onteigening van onroerende zaken wordt hersteld. Maar hiermede kon uiteraard niet alles gezegd zijn. Integen deel, wanneer deze eis gesteld wordt, gaat zich ook het vraag stuk van de grondprijzen in volle omvang aandienen. Die vrijheid kan immers slechts tot stand ko men, wanneer de normen in dit opzicht over de hele lijn worden losgelaten of verruimd. Vandaar de tweede motie Droe sen (KVP), waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de prijsbeheersing van onroeren de zaken, met name van de hand having van de prijsbasis 9 Mei 1940 niet langer verantwoord is en waarin de regering wordt uitgenodigd een herziening op (Vervolg op pag. 3) ALS BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM Bij de aanvang van de raad»- zitting van gistermiddag heeft burgemeester Oud medegedeeld, dat hij zich in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd met een verzoek om ontslag tot H.M. de Koningin heeft gewend, zonder daaraan zijnerzijds een bepaalde datum te verbinden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1