PK.wil niet stuk Zware ontploffing Westerlicht" wordt weer bewoonbaar gemaakt De dichter is een vakman, die zwaar werk verricht in boerderij te Spanbroek Bij ij herbouw grote aandacht aan brandveiligheidseisen Overhemden 12.50 Regenjassen Raad aanvaardde begroting '52 OMZETTEN VERDUBBELD AAN DE LANGEDIJK De affaire „Stad en Land" 17 - jarige iongen gedood ALKMAAR EN OMSTREKEN émV.K. sWikeh! A. Nieuwiand en Zoon, Schoorldam Helpt woningnood bestrijden! alkmaarse Jeugdgemeenschap AGENDA met vast boord GERARD WORM Gabriel Smit sprak bij Schola Publico Eg mond aan Zee Raadhuis wordt verbeterd Ned. kampioenschap 38/2 komt in Schaaen PAGINA 2 VKIJUAO 7 MAART 19j>2 ALKMAAR. Zodra de daartoe vereiste vergunningen ver kregen zijn, hoopt men het door brand getroffen „Wester licht" te herbouwen. Vast staat dat, al zal het gebouw uit wendig in dezelfde vorm worden hersteld, het inwendige wel enige verandering zal ondergaan. Zo zullen er op de zolder verdieping brandmuren moeten komen en zal ook de situatie in het gedeelte, waar de brand ontstond er lagen hier kleine kamertjes met nauwe gangetjes overeenkomstig de aan wijzingen van de Brandweer gewijzigd worden. Op bouw- en woningtoezicht worden de tekeningen dienovereen komstig aan een nauwkeurig on derzoek onderworpen Ruim 20 man is reeds bezig het zwartgebrande puin en het on bruikbare hout te verwijderen: personeel zoekt in de puinhopen naar nog bruikbare bezittingen van de getroffen bewoners Op het bin nenplein en in de voortuin liggen de verbrande balken, verbrand huisraad, verwrongen bedstellen, leidingen enz. In het andere gedeelte wordt hard gewerkt aan de schoonmaak en het herstel der waterschade. De verwarming brand al weer in dit gedeelte en wij vernamen zelfs, dat een der bewoonsters reeds de nacht in haar appartement doorbrengt. Advertentie Maar dat is ook geen wonder. Want aan P.K. vakkleding is alles gedaan om ze sterk en duurzaam te maken, zoals dit met de modernste middelen mo gelijk is. P.K. vakkleding Is van soepele stol gemaakt, maar ze is zo sterk als ijzer. Stoffen, afwerking, materialen, pasvorm, alles is enorm. ALHIER VERKRIJGBAAR BIJ: ALKMAAR. Men deelt ons mede, dat een plaatselijke finan ciële instelling van het bedrag van haar inschrijving op de natio nale leningen voor de woning bouw f 80.000 voor de gemeente Alkmaar heeft bestemd. Deze inschrijving moge een aansporing zijn voor andere in stellingen, bedrijven en particu lieren, tot het slagen van de le ningen mede te werken. Indien eveneens gebruik wordt gemaakt van het recht, de opbrengst van de deelneming aan de gemeente Alkmaar ten goede te doen ko men, wordt de plaatselijke wo ningbouw rechtstreeks bevorderd. Op uitvoering wachten de ge reed liggende plannen voor in totaal 189 woningwetwoningen, waaronder 32 voor ouden van dagen. In voorbereiding zijn de plannen voor de bouw van in totaal 185 woningwetwoningen. Het spreekt vanzelf, dat voor de uitvoering van deze plannen vee] kapitaal benodigd is. Zowel de medewerking van de beleggers als die van de kleine spaarders zal daartoe noodzakelijk zijn. Gevonden voorwerpen ALKMAAR. Gevonden over het tiidivak van 28 Februari tot en met 4 Maart en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar, kaïmer 14, eerste etaige, iedlere werkdag van 17 tot 18 uur, uitgezonderd de Zaterdagen. Sleutels, shawls, damesihand- sidhoen, wanten ringetje (kind), vulpotlood) caintuiurs, zakdoek, bettinig met kruisje, hoedje, p-o-r- temionnaies met inhoud, dames- polshorloge, geldsbedragen, hals- betting., wandelstok, broche kou sen, handschoenen, muts. mon tuur, kindertasje, jongensjasje en zegels. Zwervende dieren ALKMAAR. In Alkmaar is zwervend aangetroffen een fl'inke jachthond. In Stompe'toren zwerft een zwarte keeshond rond, de eigenaar kan zich vervoegen bij de heer de Geus, Noordervaart; 38. Bij Dr. Hoolwerf te Heiloo is een bouvier aan komen lopen. Voorts staan er bij de Inspecteur van de Dierenbescherming, de her C.. Verwer, Baanstraat 1, enige poesen ter beschikking. Helpt nood lenigen ALKMAAR. Het bestuur van de Alkmaarse Jeugdgemeenschap heeft zich in een circulaire dezer dagen tot het kader gericht met het verzoek, d,e komende actie voor hulpverlening aan bewoners en personeel van „Westerlicht"' krachtig te steunen. Binnenkort is namelijk een grootse collecte van kleding en geld ten bate van de getroffenen van „Westerlicht" te verwachten, waarbij de hulp van tal van jongeren onontbeer lijk--is. Het overige gedeelte zal ook zeer binnenkort weer door de bèwoners worden betrokken; men denkt er zelfs aan de onderliggende verdie pingen in de Westelijke vleugel weer bewoonbaar te maken, door op de bovenste verdieping een pro visorische waterkering te maken. De ziekenafdeling is eveneens weer voor gebruik gereed. Naar aanleiding van het bericht in „De Waarheid" dat de oud-commandant bij de bouw tegenover de bouwer en de gemeente-autoriteiten voor de onvoldoende brandveiligheid ge waarschuwd zou hebben, hadden wij met de heer Ringers een onder houd. Hij deelde ons mede, dat hjj met de bouw geen bemoeïiingen had ge had en eerst toen het gebouw ge reed was, in de gelegenheid was gesteld dit te bezichtigen. Als brandweercommandant heeft hij toen wel laten blijken, dat z.i. de brandveiligheid in sommige opzich ten te wensen overliet. Nadien zjjn er bovendien nog inwendige ver- timme.ringen aangebracht, die niet bevorderlijk waren voor de brand veiligheid. De schade aan het gebouw is nog niet definitief vastgesteld; de heer Ringers schatte deze echter op min stens vier ton. Voorts gaf de heer Ringers ons als zijn mening te kennen, dat er in verschillende grote gebouwen in de stad nog wel het een en ander in het belang ven de brandveiligheid kan worden gedaan. Bioscopen: -* HARMONIE: Misdaad op bestelling. 18 jaar. VICTORIA1 THEATER: Tri poli, 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: Si rene van Atlantis, 18 jaar. REX THEATER: Mongen is bet te laai 14 jaar. (Keurinigsmormen K.F.C.) Voorstellingen om acht uur. Apotheken: Voor spoedgevallen is ge opend apotheek Rruisiniga. Koorstra-at 59. K.F.C.-keuringen ALKMAAR: Rex: Morgen is het te laat (14); Cinema American: Sirene van Atlantis (18); Har monie: Misdaad op bestelling (18); Victoria: Tripoli (14). Dierenartsendienst Hollands Noorderkwartier Zondag 9 Maart wordt de die renartsendienst waargenomen door N. D. M. Dekker, 't Zand, tel. K 2249-312 en P. van der Kolk, Nieuwe Niedorp, tel. K 2261-232. (Advertentie) In kleuren: Zwart Blauw Groen D.bruin L.bruin Bordeaux IN DE HOUTTIL Herenmodes - Herenhoeden Herenkleding ALKMAAR Op de eerste avond van de literaire cursus, die het bestuur van de „Schola Publica" dit seizoen heeft geor ganiseerd, een cursus, die gezien de welwillende belangstelling wel bewijst, aantrekkingskracht te be zitten, heeft de dichter Gabriël Smit, die naar de voorziter Dr G. F. Diercks mededeelde, nog tal van andere functies in het cultu rele leven van ons land bekleedt, eens een boekje opengedaan over het werk van de dichter en de verdiensten van de dichtkunst. Juist met de boekenweek nog vers in het geheugen, waarin ge bleken is dat er voor het boek m het algemeen en voor het ge dicht in het biizonder een groei ende belangstelling is, mocht een dergelijk onderwerp zeker actu eel worden genoemd. De wijze waarop Gabriël Smit zijn stof naar voren bracht, was geestig en origineel. Hij gaf geen roge opsomming van namen en perioden, maar nam een paar ge dichten als basis voor een heel interessant gesprek, waaraan na de pauze verschillende cursisten met geestdrift deelnamen. Na aangetoond te hebben, dat de dichter in de wiize, waarop hij zich tot zijn lezers richt, een phase overslaat, vergeleken met de schrijver, die een beroep doet op de verbeelding van zijn lezers de dichter roept namelijk di rect gevoelens op liet hij ho ren hoe de dichter zijn gevoelens laat corresponderen met klanken. Waar in onze tijd de muzikali teit van de taal veelal verloren is gegaan, is het dikwijls moei lijk om bepaalde beelden en ge voelens door middel van de klankrijkdom van de taal weer op te roepen. De dichter, die zijn werk af wil hebben, heeft daar ook mee te kampen en hij moet soms da gen, weken, zelfs maanden zoe ken naar bepaalde woord-combi naties, waarvan de klanken de door hem gevoelde begrippen op roepen zonder dat de logische be tekenis van het woord en de zin verloren gaan. De dichter gaat bij het maken van een gedicht uit van de klank en zoekt dan de daarbij passende woorden. Dat geldt voor alle ta len en voor alle tijden. Waarom dicht dé dichter? Om een innerlijke drang te uiten, al dus Gabriël Smit, die als eerste vereiste voor het verstaan van een gedicht bij zijn gehoor de stilte wilde aanbevelen. Na nog een beeld te hebben gegeven van de gedachtengang van de huidige moderne dichters en hun zoeken naar nieuwe vor men, ontspon zich een interessant debat over de moderne dicht kunst. Over veertien dagen is de tweede avond van deze cursus, die echter gewijd is aan een los staand onderwerp zodat belang stellenden voor deze zeer leerrij ke cursus zonder bezwaar alsnog aan de volgende avond kunnen deelnemen. Burgerlijke Stand ALKMAAR, Geboren: Herman J, zv H. J. Vermeulen en G. A. Apeldoorn; Josephina A. dv H. A. J. de Wit en F. Smit, Pau line dv D. Stam en P. Mooy. Ondertrouwd: Jan Hidding en Jaeoba M. van Leeuwen; Jacob Koeleman en Helena A. van der Steen; Johannes Booker en Jan tien A. Vos; Jan T. van der Waals en Wilhehnina M. Bek; Timotheus A. van der Laan en Engelina C. Mijnen; Jan Kwast en Catharina M. Schilder. Overleden: Hendrika Meijer 69 jr. wed. van C. Groenewoud Kramer; Cornells Jonke-r 81 j. Willem Kerkmeer 68 jr. geh. m. A. Kooiker. GEGUND ALKMAAR. De bouw van een R.K. ULO-school voor jongens in de Ferdinand Bolstraat, is voor -de inschrijf som gegund aan de laagste inschrijf ster de fa. Jac de Nijs te Castricum. Het werk waarmee men de volgende week zal beginnen, zal negen maanden vorderen. NIEUWE HUISVESTING VOOR DE BEWAARSCHOOL URSEM Onze bewaarschool heeft nieuwe huisvesting gekre gen. Op de zolder van de St. Ba- voschool zijn twee nieuwe loka len gemaakt, die er keurig uit zien. De vloeren zijn met prima zeil belegd, waaronder een laag houtbeton is aangebracht, zodat beneden geen storende geluiden gehoord worden. De lokalen zien er fris en gezellig uit. Door de grote ramen hebben de kleuters een pracht uitzicht op het polder land. De centrale verwarming vol doet best. Mooie kastjes met vak ken bevatten de spulletjes van de kleuters. De verlichting, water voorziening, garderobe, alles is in orde. Aan het Kerk- en Ge meentebestuur en ook het be stuur van de Bond van het Gezin, die hiervoor gezorgd hebben, onze hulde. EGMOND AAN ZEE. De gemeenteraad" nam in zijn jong ste vergadering een wijziging van het uitbreidingsplan tussen de Wilhelmin-astraat en de Juliana- straat zonder discussie aan. De nieuwe straat in dit plan, waar aan reeds gebouwd wordt, kreeg de naam Prins Bernhardstraat. Aan de heer T. Halff te Egmond aan Zee werd verkocht een per ceel grond aan de Watertoren- weg, groot 450 M2, tegen f 1350. Wegens perodiek aftreden van de heren van Niekerk en Arendse, werden in het bestuur van Maat schappelijk Hulpbetoon gekozen de heren van Nie-kerk en G. Groen. Als gasmaker-werkman in al gemene dienst bij de gemeente bedrijven werd met ingang van 1 Maart 1952 benoemd de heer J. Zwart. Met algemene stemmen besloot de Raad voorts, toe te treden tot de Volkscredietbank te Alkmaar. Aanvrage afgewezen Het bestuur der Chr. School had een aanvrage ingediend om nieuwe leermiddelen te mogen aanschaffen, wegens buitenge wone toename van het aantal leerlingen. De voorzitter meende, dat deze toename zeer tijdelijk zou zijn, zodat B. en W. een definitieve voorziening niet verantwoord achtten. Na enige discussie werd het voorstel van B. en W. met algemene stemmen aangenomen. Begroting 1952 Het college stelde voor, de sub sidie voor de Neutrale Kleuter school te verhogen van f1500 tot f 2200 en de post voor onderhoud van wegen van f 10.000 tot f 15.000. De heer F. Snoeks achtte het billijk, dat ook aan de R.K. Kleu terschool alsnog subsidie zou wor den verleend. Wethouder de Graaff wees er op, dat subsidie tijdig schriftelijk moet worden aangevraagd. Het schoolbestuur weet zulks. De heer Snoeks meende, dat een en ander alsnog op de be groting kon worden gebracht, waar toch ook de subsidie voor de neutrale school alsnog bij deze wordt verhoogd. Wethouder de Graaff was het hiermede niet een-s. Het bestuur der neutrale school vroeg f 2200. Zonder erg hadden B. en W. ech ter op de begroting een bedrag van f 1500 gehandhaafd. Zij wil den dit niet veranderen zonder het nu in de Raad te behandelen, 't Was echter tijdig aangevraagd. Na enige discussie besloot de Raad geen subsidie voor de R.K. School uit te trekken. Als de subsidie schriftelijk is aange vraagd, onder overlegging van de nodige bescheiden, kan een en ander echter voor een volgend .jaar overwogen worden. Nadat enkele vragen behandeld waren betreffende de kosten van het uitbreidingsplan en de sub sidie voor de - woningbouwver eniging, bracht deheer Koeman de subsidie voor de toneelvereni ging „De Flierefluiters" ter spra ke. Andere verenigingen kunnen Z.i. ook recht doen gelden. Men zou b.v. ook alle verenigingen een avond vrij kunnen stellen van vermakelijkheidsbelasting of het bedrag daarvan als subsidie terug kunnen geven. De voorzitter voel de hiervoor wel, maar verwachtte dan een schriftelijk voorstel uit de Raad. Nadat nog verschillende punten waren besproken, o.a. de vergro ting van het kampeerterrein e.d., werd tenslotte de begroting met algemene stemmen aanvaard. Het bedrag der kosten per leerling voor het lager onderwijs voor 1952 werd bepaald op f26.17. Uitbreiding Openbare Lagere School Met algemene stemmen besloot de Raad de Openbare Lagere School uit te breiden met een 7de lokaal, waarvan de kosten ad f 15.000 gedekt kunnen worden uit de algemene reserve. De heer J. Krab stelde voor tevens een gymnastieklokaal te bouwen, maar trok dit voorstel in, toen de voorzitter hem had uitgelegd, dat JAARVERGADERING L.T.B. AKERSLOOT. Dezer dagen hield de LTB afd. Akersloot haar jaarvergadering. De aftredende bestuursleden J. Th. Kaptein, D. Buur en P. Ve-ldt werd-en her kozen. De heer Baars van het Bonds- secretariaat zette het ontstaan en het streven van de Kath. Ver eniging „Ondernemers Bl-o-em-bol- lenbedrijven", ifiteen. en raadde alle kwekers, die 0,50 ha bloem bollen verbouwen aan om zich er bij aan te sluiten. De contri butie is voor dit jaar gelijk aan die van de LTB. Blijft mén echter afzijdig staan, dan kan men geen invloed op de stem ming, enz. waar zeer veel van afhangt uitoefenen. Men kan zich aanmelden bij de secretaris van de LTB afd. Akersloot. Besloten werd o.m. aan het R.K. schoolbestuur te verzoeken om de lessen 's morgens iets vroeger te doen eindigen, op-dat de kinderen de-s middags eerder thuis kunnen zijn. Aan het gemeentebestuur zal worden verzocht om enige bepa. lingen t.a.v mesthopen in de al gemene Politieverordening te doen wijzigen of te wel zeer soepel toe te passen, aangez.'en deze in d-p practijk tot m-oeiliik- heden aanleiding kunnen geven. In een' bestuursvergadering van de Laneedijker Groenten Centrale dezer dagen gehouden, werd be kend gemaakt dat de omzetten op de veiling aanmerkelijk zijn ge stegen, vergeleken bij het vorig jaar. In Januari bedroeg de omzet f 681.158, tegen ruim f 306 000 het vorig jaar. In Februari werd voor ruim f 743.000 omgezet tegen f 368.878 in de overeenkomstige maand van het voorgaande jaar. Besloten werd de statuten in die zin te wijzigen, dat o.a. het entree-geld wordt vastgesteld op 5 van de omzet m-et een mini mum van f 1000 en een maximum van f 15.000. Ook dit jaar zal weer ■subsidie worden verleend voor 't onderzoek naar stip in kool. Wan neer door de landelijke organisa ties geen oogstcredieten kunnen worden verstrekt, zal dat desge wenst door de Lange-dijkèr Groen Centrale kunnen geschieden. het al een heel werk zou zijn om het 7de lokaal er door te halen. Uitbreiding straatverlichting Besloten werd ook dit jaar de straatverlichting weer verder te moderniseren en te verbeteren en daarvoor f 4800 te onttrekken aan de algemene reserve. Vergroting Gemeentehuis Het college stelde voor het Ge meentehuis uit te breiden, daar het voor de bestaande dienst veel te klein geworden is. Er zullen o.m. aparte kamers komen voor de secretaris, de ontvanger en de directeur van Gemeentewerken. Het entree wordt belangrijk ver beterd en de voorgevel wordt hoger opgetrokken en verfraaid, volgens plan van de directeur van Gemeentewerken, dhr. Blokker. De kosten bedragen f21.000. Dit bedrag kan geleend worden tegen 4 pet. van de instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon, die daartoe het effectenbezit ver koopt, voor welke medewerking de voorzitter deze instelling dank bracht. De Raad verenigde zich met algemene stemmen met het voor stel. Tot slot stelde de Raad de reke ning der gemeente over 1950 vast, sluitend met een batig saldo van f38.180, waarmede men zich alge- ïpeen zeer ingenomen betoonde. De rondvraag leverde de ge wone oogst op: klachten over be strating, verlichting, riolering en wat dies meer zij. De heer G. Groen betoogde voorts, dat de gemeente het plaatsen van eigen kiapstoelen op het strand moest verbieden. De voorzitter wees er op, dat Rijkswaterstaat eist, dat de ge meente dit toelaat. Wethouder de Graaff voelde toch wel iets voor de argumenten van de heer Groen. De voorzitter zou e.e.a. nog eens bespreken in de com missie voor de Noordzee-bad- plaatsen. COMITÉ VIERING ORANJE- EN NATIONALE FEESTEN HEILOO. Bovengenoemd co mité kwam bij-een tot vaststel ling van een voorlopig program ma en een voorlopige begroting. Wil dit programma werke lijkheid word-en, dan zal de col lecte, welke van 79 April zal worden gehouden evenals vorig jaar f 1000,moeten opbrengen. Volgende week zullen de collec tanten weer om medewerking worden -gevraagd. Men hoopt niet tevergeefs een beroep op hen te doen. Bovendien zullen enige nieuwe collectanten nodig zijn. Wie stelt zich beschikbaar? De gemeente is in 20 wijken ver deeld een wijk is dus niet zo groot. In de eerste week vap April zal het volgende voorlopig pro gramma huis aan huis worden bezorgd: 30 April: Koninginne verjaar dag. Aubade" voor het gemeente huis. V-o-or de kleuters poppen kast of goochelaar en voor de kinderen van de lagere school, film (met tractatie). 's Avonds half 9: lampion optocht voor kin deren voorafgegaan door muziek. 3 Mei: Stille tocht naar het monument, alwaar gezongen wordt door de 3 plaatselijke zangkoren. 5 Mei: Optocht, gecostumeerde voetbalwedstrijd, ronde van Hei loo, estafette voor dames en he ren. 's Avonds: dansavond en cabaret. Een groo-t deel van de collecte zal moeten worden besteed voor de kinderfeesten met tractatie. De burgerij van Heiloo heeft 't comité no-g nooit teleurgesteld; men vertrouwt dat zij dit ook nu niet zal doen. Burgerlijke SS'and HEILOO. Elisabeth Apolonia Maria dv J. M. Pepping en A. Swart; Jennie Jans dv J. H. J. Kemme en W. Faber; Rudolphus Gerardus Jo'sephus zv G. J. Her- gaarden en Th. A. Vernoo-ij. Ondertrouwd: Petrus Leonar- dus van Nisterdael, en Trijntje de Groot. Overleden: Grietje Mobron 26 j. weduwe van L. de Wolf; Pieter O-otjers 80 j, weduwnaar van M. Wijn; Jacobus Strengman 75 j. gehuwd met L. M. Hackmann; Ienske de Vries 87 j. gehuwd met C. Vennik; Willem Slooten ,87 j. gehuwd met A. S'looten. NIEUW SPEELTERREIN HEILOO. In de nabijheid van de onbewaakte overweg aan die Schuine Hon-dsbosselaan is een speelterrein voor de jeugd inge richt. Er is een grote zandbak van ongeveer 20 vierkante meter. Op deze wijze is de gemeente tegemoet gekomen aan het ge brek aan speelruimte voor de kinderen die in deze buurt wo nen. Burgerlijke Stand NIEUWE-NIEDORP. Gebo ren: Adrianus Cornells z. v. A. Spaansen en M. C. van der Stoop; Elizabeth Agatha Wilhel- mina, d. v. P. Stroet en G. Pa ter; Codyne-ke Elisabeth, d. v. C Sch-oori er» J. H. Grin; Cor nelia Maria, d. v. J. J. Zuurbier en M. J. van Diepen. Ondertrouwd: Cornells de Graaf, te Anna Paulowna. en Francois-e Neeltje van de Voor de. ingekomen personen: P. Wits- meer, van Leende naar C 65; G. M. Ven-d-rig, van Wi-e-rinigermeer naar C 92; M. Schager, van Zijpe naar A 122; C, van der Bijl, van Sint Pancras naar B 80; J. H-oi- timga, van Winkel naar B 272; W. Wester en gezin, van Eg-mond Binnen naar C 102; J. M. Jansen, van Heerhugowaard naar C 66; J. F. Berkvens, van Hoogwoud naar A 1; M. van 't Hoff, van Op-meer naar A 114; G. G. de Boer, van Abbèkerk naar C 120. Vertrokken personen: P. C. Lont. va-n 4 90 naar Eindhoven; K. F. Nobel, van C 17 naar Ziipe; G. M. Ven-drig. van C92 na-ar Arnhem; M Schager, van A 122 .naar Haren-karspel; J. Schaafs- 'ha, van A 52 naar Avemh-oro; J. Boo-d, van B 221d naar Meppel. BILJARTEN STERKE DEELNAME SCIIAGEN. De biljartlief hebbers in het district Schagen kunnen op 13, 14, 15 en 16 Maart a.s. genieten van de eindstrijd om het kampioenschap van Neder land 2e klasse klein biljart kader 38/2. Het district Schagen van de K.N.B.B. heeft dit kampioenschap toegewezen gekregen en het ter verdere uitvoering overgedragen aan de vereniging „Holl. Noor derkwartier" in het clublokaal ,,De Posthoorn" van de heer Peet oom te Schagen, alwaar deze eindstrijd zal plaats vinden. De deelnemers aan deze eind strijd zijn: W. Bakker, B.V. Wil- helmina te Amsterdam; J. Barzi- lay, B.V. De Maasstad te Rotter dam; J. H. Heuts, B.V. Kerkrade te Kerkrade; A. Hiemstra, B.V. Maastricht te Maastricht; J. Jan sen, B.V. H.G.L. te Helmond; H. J. de Kleine, B.V. S.A.S. te Zwolle; C. Lankhof, B.V. Ons Ge noegen te Hilversum; G. Wessels, B.V. De Optimisten te Alkmaar. Donderdagmiddag 13 Maart wordt begonnen met de partijen Lankhof-Barzilay en de Kleine- Hiemstra. Daarna de partijen Jahsen-B-akker en Heuts-Wessels. De overige wedstrijdronden worden verder volgens het z.g. internationaal systeem vastge steld. De basis van dit systeem is, dat de sterksten komen tegenover de zwak-sten, zodat de spanning gehandhaafd blijft en de slotpar. tijen zich afspelen tussen de sterksten en kanshebbers van het tournooi. Met belangstelling zien wjj dit groot sportgebeuren tegemoet. De georganiseerde bilj-artsport is in de loop der jaren sterk vooruit gegaan. De sportvrienden in het district Schagen kunnen van deze 2e klasse kaderspelers heel veel leren en wij twijfelen er niet aan, dat zij hiervan zeer zeker een dankbaar gebruik zullen maken. Burgerlijke Stand OUDORP. Geboren: Gregorius M. zv J. M. van de Laarschot en Cl. M. Buijs; Sijtje J. dv Jac. Kalverboer en M,'Koeman; Jo seph Q. M. zv J. J. P. Sprink- huizen en C. A. Bijman; Frans zv O. Bootsma en J. -die Geus. Ondertrouwd: Antonie L. A. van Santen, 25 jaar en Huber- tina J. Philipsen, 25 jaar. Overleden: Pieter Keizer, 76 jaar. Ingekomen personen: Elisa beth H. Breg, echtg. van P. Pronk, R.K., van O-bdam naar Fxieseweg 16. Adriaan C. Pieters, boerenknecht, R.K. van Egmon-d Binnen naar Herenweg 115; Jan Peper, grondwerker, N.H., van Alkmaar naar Frieseweg 114; Geertruid-a A. M. Vis, van Alk maar naar Kanaaldijk 5. Vertrokken personen: Marg. Bakkuim, echtgen. van D. Tuijn- man, van Freseweg 132, naar Alkmaar; Joh. Kuiper van Bur gemeester Bosstraat 3 naar Hei- l-óo; Gerrit J. van Dijk. van Burg. Bosstraat 33 naar Alkmaar; Maria J. de Moei, van Herenweg 50 naar Heemstede; J. H. Rin gers van Kanaaldijk 23 naar Hei. loo; Fr. Pieters van Herenweg 115 naar Egmond Binnen; Maria van Veen. van Frieseweg naar Koedijk; Sijvert Hollenberg van Herenweg 141 naar Ou-d: Vo-sse- meer; Maarten Kuiper, van Hee- renweg 7 naar Beverwijk. VERKOOP AAN REIZIGERS OF WANDELAARS? CASTRICUM Vader en dochter B. uit Castricum, waar van de dochter pachteres is van de stationsrestauratie te Castri cum stonden voor de Alkmaarse Economische Politierechter te recht omdat ze tabakswaren ver kocht hadden vanuit het loket aan de straatkant op Zondag 4 No vember. Zij mochten dat 's Zon dags alleen aan de perronzijde doen omdat zij op Zondag alleen aan reizigers mogen verko pen. Maar wie kan aan iemand z'n gezicht zien of hij een trein reiziger is of niet? Van sommige Castricummers moest echter, vol gens de politie, toch wel bekend zijn dat ze niet of weinig met de trein riiden. De restaurateurs verkochten op Zondag aan ieder, die maar wat wilde nebben, verklaarde de po litie. Maar verdachten hielden vol, dat ze niet konden bekijken wie er wel en wie er niet tevens klant van de Spoorwegen is. De Officier vroeg al direct vrijspraak voor de vader. T.a.v. de dochter meende hij, dat zij wél kon weten wie of er reist in Castricum en wie niet en dat ze in twijfelgeval len maar moest vragen of haar klanten ook reizigers waren. Hij eiste daarom een boete van 20 of 10 dagen. De Politierechter hakte de Gordiaanse knoop door, door ook de dochter Vrij te spre ken. Burgerlijke Stand SINT PANCRAS. Onder trouwd: J Heledin-gen. 30 jaar, en A. F. Reus, 28 jaar. Gehuwd: C. Tijmes, 3-5 jaar, en A. J. Ivaneh, 29 jaar. Overleden: Tr. Ruys. 75 ja-ar, wed. va.n Jan Groen: D. Molen, 74 jaar echtg. van G. Balk. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het. K.N.M.I. te. De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. VRIJ VEEL WIND Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige neerslag. Matige tot krachtige wind hoofd zakelijk tussen zuid en zuid-oost Weinig verandering In tempe ratuur. 8 Maart; Zon op: 7.10; onder: 18-32; Maan 0p: 14.57; onder: 6.13 Geen audiëntie Z.H. Exc- de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 12 Maart a.s. geen audiëntie verlenen. EEN BEKENTENIS EN EEN VRIJLATING? ALKMAAR. De een dezer dagen gearresteerde bestuurder van. het hypotheek-spaarfonds „Stad en Land"" de secretaris penningmeester J. P. H„ heeft, naar wij vernemen, een bekente nis afgelegd, die betrekking heeft op de handtekeningen van de overdrachtsverklaringen. Verwacht mag worden dat als gevolg hiervan de mede-gearres teerde J. P. op vrije voeten zal worden gesteld. DGKTERSDIENSTEN Rayon West-Friesland (West): BERKHOUT/A VENHORN: Dokter Van der Linden te Berk hout, tel. K 2295 264; Rayon West-Friesland (West): Dokter Van der Meer te West woud. tel. K 2286 355: Dokter De Vries te Benningbroek, tel. K 2299 251; Dokter Wajon te Spanbroek, tel. K 2263 215. ARTSEN DIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Bij geen gehoor bil de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 8 Maart te 14 uur tot Maandag 10 Maart te 8 uur alleen voor spoedgeval len bereikbaar de artsen: C. R. de Boer. Nieuwe Niedorp, tel. 233, Dr. P. Groenhardt, Dirkshorn, tel. 232, R. J, de Groot, Hippolytus- hoef, tel. 31, L- C. Olree, Anna Paulowna, tel. 233, R. C. Postihu- ma, Barsingerhorn, tel. 312, W. v. Slooten, St. Maartensbrug, tel. 221 en A- J. Tarnsma, Wieringer- werf, tel. 7. Burgerlijke Stand PURMEREND. Joihaones, z. v. K. Hie-mstra en J. M. Heiins; Siets-ke Hiltje, d. v. F. B. O-singa. en J- Couperus; Sylvia, d. v. E, D-renth en F. T. Balhn te Beemster; Dirk, z. v. T. Salm en B. Koopmans te Ilpendiaim; Dirk, z. v. P. J. Betle-m er» G. Lafeiber te Landsmeer. Ondertrouwd: Theodorus Ma ria Terh-orst, 27 jaar, en Johan na Catrina Rijkenberg, 22 jaar; Pieter Willem Licht, 28 jaaar, en Johanna Kuiper. 21 jaar. 'Gc-trouwd: Co-melis Timmer man, 24 jaar, en' Gerrechiena Middel, 18 jaar te Emmen; Jan nes Bo-ntih-us, 25 jaar, en Grietje Knip, 25 jaar, te Beemster. Overleden: Fr-edrik Schilder, 67 jaar, echutg. van M. Kwak man, te Edam; Ainitje Schot, 78 jaar, wed. van H. Mooien, te Broek in Waterland. Burgerlijke Stand II. HUGOWAARD Gebo ren: Helena, d. van A. Loos erv -F. Brieffies; Johannes M. z. van J. M. Groen en C. Stam; Johan nes C. M. z. van C. Danenibe-r-g en M. M. A. Wijniker; Geertruida E. M. d. van W. P. Bakkuim en M. Blankendaail; Anna L. C. M. d. van A. A. W. Overtoom en C. Oudlhuis; Geertruida C. d. van G. Stet en H. Epskamp; Jose phina C. d. van N. Gilidemieijeir en N. E. Mooij; Petrus J. z van C. Stoop en J. Bom-m-er: Johan nes M. z. van van den Berg er» M. E. Jonker: Simon C. z. van J. J. de Vries en M. Beers; Lam- bertus J. z. van J. Groen en A. Stoop; Hendrikus W. M. z. van M. J. Wouters en D. Kos; Pieter D. z. van P, de Haas en G. Age- want; Richarda M. d. v. D. Ver- telman en W. M. Deen; Johainna C. d. van Th. Rood en A. C. Groot; Johanna M. A. d. v-a-n G. Zuurbier en J. A. Oudhuis: Pe trus S. M. z. van N. A. van Lanigen en M. J. Kamper. Ondertrouwd: Johannes .M. Bruijnise, 26 jaar, te Amsterdam, en Maria C, Damenlbeng, 25 jaar; Lourens Kop-pes. 32 jaar, te Ur- sem, en Guurtruiida C. Groen land, 25 jaar. Getrouwd: Johannes J. J. Wit, 26 jaar, te Nieuwe Niedorp, en Elisabeth Th.. B-iersitekier, 24 jaar; Antonaus Th. van Gaaien, 27 jaar, te B-e-rgh, en Catharina A. Oudhuis 25 jaar; Jan Kleef, 29 jaar, te. H-eilo-o, en Jaeoba Wenning, 23 jaar; Wilhelmus P. L. Borste 27 jaar,, te Berger», en Alida Groenveld, 29 jaar. Overleden: Gerardus P. M. Bakker, z. y. C. Th. Bakker en J. C. van Langen, 16 maanden: Neeltje Hoek, wed. van Ariën Wonder, 88 jaar; Adam B-eets, wed. van Mienu-wtje Kriller 74 jaar: Aagje Jonker, wed. van F. A. Tauber. 86 jaar. SPANBROEK Gistermor gen omstreeks half 11 heeft zich in de boerderij van de heer Th. Wijnker aan de Kagerweg een hevige ontploffing voorgedaan, die aan de 17-jarige zoon Nico het leven heeft gekost. Uit de de voorlopig beschikba re gegevens concludeert men, dat Nico op de zolder van de schuur getracht heeft een granaat te de monteren. Hij was kort tevoren bezig geweest met het uitbagge ren van een sloot nabij de boer derij en heeft daarbij vermoede lijk het projectiel aan de opper vlakte gehaald. Toen de bewoners, opgeschrikt door de explosie, in de schuur kwamen, vonden zij daar het zwaar verminkte lijk van de jon geman, die door de kracht van de ontploffing van de zolder was geslagen. Het gezin Wijnker wordt wel zwaar getroffen. Enkele dagen geleden immers is een 4-jarig zoontje tengevolge van een bot sing met een vrachtauto om het leven gekomen. Het lijk van Nico Wijnker is naar een ziekenhuis in Alkmaar overgebracht. Er is zeer weinig materiele schade aangericht. Onmiddellijk na het gebeurde heeft de Rijks politie een onderzoek ingesteld, waarbij men enkele kleine scher ven heeft gevonden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2