In Amerikaans Congres ontstond reeds krachtiae oppositie paribroek ''[rij7 Verkeer en Waterstaat TWEEDE KAMER Herbouw van boerderijen Nieuwe kazerne-complexen in ijl-tempo gebouwd )e affaire ad en Land" 5 n i ur, KENNEMER HOF in Beverwijk officieel geopend in Wieringermeer gaat voort Kaakslag voor Attlee i gedood Tegen buitenlands hulpprogram van oresident. Truman Adenauer ontvangt V.S.-iournalisten EERSTE KAMER Scheepsberichten Jubileum-bloemententoonstelling Egypte stelt twee voorwaarden 44 pachterswoningen worden nog deze maand aanbesteed Thuisfront wacht op militaire tehuizen Naar wij vernemen F. L. D. Strengholt overleden i® 7 VKIjU/-\o PAGINA 3 EERSVERWACHTING id-eeld door het. K.N.M.I. Bilt, geldig van Vrii-dag- tot Zaterdagavond, VRIJ VEEL WIND wegend zwaar bewolkt laatseliik enige neerslag, tot krachtige wind hoofd- k tussen zuid en zuid-oost. verandering in tempe- iart; Zon op: 7.10; onder: Waan oP: 14.57; onder: 6.13 Geen audiëntie xc- de Bisschop van Haar- .1 Woensdag 12 Maart a-s. udiëntie verlenen. EEN BEKENTENIS EEN VRIJLATING? MAAR. De een dezer gearresteerde bestuurder het hypotheek-spaarfonds en Land'T de secretaris- gmeester J. P. H., heeft, 'ij vernemen, een bekente- elegd, die betrekking heeft handtekeningen van de aehtsverklaringen. zacht mag worden dat als hiervan de mede-gearres- J. P. op vrije voeten zal gesteld. •OKTERSDIENSTEN i West-Friesland (West): KHOUT/AVENHORN: Van der Linden te Berk- el. K 2295 264; n West-Friesland, (West): Van der Meer te West- tel. K 2286 355; Dokter les te Benningbroek, tel. i 251; Dokter Wajon te oek, tel. K 2263 215. ARTSENDIENST NOORDERKWARTIER teen gehoor bii de eigen jn vanaf Zaterdag 8 Maart uur tot Maandag 10 Maart ur alleen voor spoedgeval- reikbaaT de artsen: C. R. !i'. Nieuwe Niedorp, tel. 233, Groenhardt, Dirkshorn, tel. J. de Groot, Hippolytus- ;el. 31, L. C. Olree, Anna zna, tel. 233. R. C. Posthu- irsingerhorn, tel. 312, W. v. i, St. Maartensbrug, tel. A- J. Tamsma, Wieringer- tel. 7. Burgerlijke Stand MEREND. Johannes, z. Hiemstra en J. M. Hems; i Hiltje, d. v. F. B. Osinga Couperus; Sylvia, d. v. :nth en F. T. Balbn te ter; Dirk, z. v. T. Saim en iprnans te Ilpendiana; Dirk, J. Betlem er» G. Laf eiber idsmeer. ertrouwd: Theodorus Ma- rhorst, 27 jaar, en Johan- trina Riikenberg, 22 jaar; Willem Licht. 28 jaar. en ra Kuiper. 21 jaar. ouwel: Cornells Timmer- 24 jaar, en Gerrechiena 18 jaar te Emmen; Jan- mthus, 25 jaar, en Griet.ie 25 jaar, te Baemster. •leden: Fredrik Schilder, r, echtg. van M. Kwak te Edam; Anitje Schot. 78 wed. van H. Mooien, te in Waterland. Burgerlijke Stand HUGOWAARD. Gebo- ielena, d. van A. Loos er» ïffies; Johannes M. z. van Groen en C. Stam; Johan- M. z. van C. Daneniberg M. A. Wljnker; Geertruidia d. van W. P. Baikkuim en mkendaal; Anna L. C. M. A. A. W. Overtoom en C. is; Geertrui-da C. d. van t en H. Epskairup; Jose- C. d. van N. Gilde-meijer E. Mooij; Petrus J. z van oip en J. Bommeir: Johan- z. van van den Berg er» Jonker; Simon C. z. vam e Vries en M. Beers; Lam- J. z. van J. Groen en A. Hendrikus W. M. z. van Wouters en D. Kos; Pieter ran P. de Haas en G. Age- Richarda M. d. v. D. Ver en W. M. Deen; Johanna van Th. Rood en A. C. Johanna M. A. d. van G. eT en J. A. Oudhuis; Pe- 3. M. z. vain N. A. van en M. J. Kamper, irtrouwd: J ohann.es .M. ;e, 26 jaar, te Amsterdam, ri-a C. Daneniberg, 25 jaar; is Koppes. 32 jaar, te Ur en Guiurtruidia C. Groen- 15 jaar. ouwd: Johannes J. J. Wit, r. te Nieuwe Niedorp, en ;th Th. Biersteker. 24 Vntonius Th. van Gaaien, r. te Bergih. en Catharina ihuis 25 jaar; Jan Kleef, ir, te Heiloo, en Jacoba ug, 23 jaar; Wilhelmus P. •ste 27 jaar., te Berger», en Groenveld, 29 jaar, rieden: Gerardus P. M. r, z, y. C. Th. Bakker en van Langen, 16 maanden; Hoek. wed. van Ariën -r. 88 jaar; Adam Beets, ran Mienu-wtje Kriller 74 \a gj e Jonker, wed. van F. rber. 86 jaar. verminkte lijk van de jon- die door de kracht van ploffing van de zolder was ;n. gezin Wijnker wordt wel getroffen. Enkele dagen n immers is een 4-jarïg tengevolge van een bot- ïet een vrachtauto om het gekomen. lijk van Nico Wijnker is en ziekenhuis in Alkmaar bracht. s zeer weinig materiele aangericht. Onmiddellijk gebeurde heeft de Rijks een onderzoek ingesteld, j men enkele kleine scher- left gevonden. WASHINGTON, 6 Maart (Ass. Press) Reeds bij voorbaat is in het Amerikaanse Congres krachtige oppositie ontstaan tegen het verzoek van de President om 7.9 milliard dollar voor het buitenlandse hulpprogramma uit te trekken, dat vanmiddag for meel is ingediend. Zelfs de Congresleiders, die met de behan deling van het milliardenprogramma zijn belast, voorspelden, dat het niet aanvaard zou worden. Voordat de boodschap ontvan gen was, verklaarde Senator Ed win Johnson reeds tegenover de verslaggevers: ..Het programma zal tot de helft teruggebracht moeten worden en zelfs dat zal nog te veel zijn". De voorzitter van de Senaatscommissie voor de buitenlandse aangelegenheden, Tom Conally, die het debat over het programma zal leiden, heeft reeds aangedrongen op een ver mindering van alle regeringsuit gaven, de hulp aan het buiten land inbegrepen. Dergelijke sug gesties zijn ook reeds gedaan door de voorzitter van de Senaats commissie voor de toewijzingen, McKellar, door voorzitter George van de Senaatscommissie voor de financiën en door de voorzitter van de economische commissie O'Mahony. De Amerikaanse regeringsautori teiten verwachten, dat er 'n lange en zware strijd om het program ma voor de buitenlandse hulp verlening zal worden geleverd, voorat waar het gaat om de fond sen, die een bijdrage vormen voor de economie der geallieer de landen in tegenstelling tot de miiliarrten, welke zuilen dienen om de bondgenoten van kanon nen. tanks en vliegtuigen te voorzien. Truman adviseerde de fondsen als volgt over de verschillende gebieden te verdelen: Europa: Rechtstreekse militai re hulp 4.070.000.000 Dollar, fond sen ter ondersteuning van de de fensie inspanning 1.819.000.000 Dollar. Bij dit laatste bedrag is inbegrepen de economische hulp aan Oostenrijk. Nabije Oosten en Afrika: recht streekse militaire hulp 606 000 000 Dollar, economische en technische hulp 196.000.000 Dollar. Azië en het gebied van de stil le Oceaan: rechtstreekse militai re hulp 611.000.000 Dollar, eco nomische en technische hulp 408 millioen. Bi.i dit laatste bedrag ziin inbegrepen de fondsen ter ondersteuning van de „militaire inspanning in Z.O.-Azië en het gebied van de Stille Oceaan. De Amerikaanse republieken: rechtstreekse militaire hulp 62 millioen Dollar, economische en technische hulp 22 millioen Dol- Multilaterale technische bij stand. gelden voor de migratie en het vervoer van reliefgoederen: 30 millioen Dollar. Administratie 75 millioen Dol- Tegen het eind van dit kalen derjaar zal generaal Eisenhower's comimiamd'o, naar verwachit. wordt, de beschikking hebben over een formidabele strijdmacht o.m. over 50 legerdivisies, waarvan de helft in actieve dienist. en onge veer 4006 militaire vliegtuigen. Er zal dan verder een gezonde basis zijn waarop de opbouw van de defensie in de jaren 1953 en 54 kan plaats vinden", zo verklaarde Truman. BONN, 6 Maart (D.P.A.). Kanselier Adenauer heeft een groep van vijftig Amerikaanse journalisten ontvangen. Adenauer verklaarde, dat Duitsland histo risch gezien een belangwjk deel van het Westen vormt. Het kern vraagstuk van de Europese een heid was het bereiken van over eenstemming tussen Frankrijk en Duitsland. Ook vice-kanselier Bluecher en Walter Hallstein hielden toespraken. De groep journalisten is de grootste, die Duitsland ooit be zocht heeft. „Deze strijdmacht, met daar bij die van Griekenland en Turkije zal binnen afzienbare tiid zo sterk zijn, dat de meest dol drieste figuur van het Kremlin zich niet meer aan een openlijke aanval waagt." „Behalve de fondsen voor de landen aangesloten bij de Noord-Atlantische verdraigsorga- niisatie en West-Duitsland. om vat bet programma voot de we derzijdse beveiliging ook be perkte bedragen voor Joego-Sla- vië, wiens krachtige houding ten aanzien van de Sovjet-Unie mil- lioenen mensen achter het IJze ren gordijn moed geeft; voor Oostenrijk, dat voortdurende economische bijstand nodig heeft om, gezien het feit, dat een ge deelte van het land door de Rus sische troepen bezet is, de eco nomische stabiliteit te kunnen handhaven, en voor het bevorde ren van de emigratie uit Europa ingevolge internationale schik kingen. „Wij verwachten, dat er spoe dig een volledige regeling met Spanje zal worden getroffen, om HOOFDCOMMISSARIS VAN AMSTERDAM WAARSCHUWT De Hoofdcommissaris van Po litie te Amsterdam vestigt er de aandacht op. dait de laatste tiid in de hoofdstad winkeliers wor den bezocht door een man, d'ie iets koopt er» diam met een banik- biliet vain f100 wil betalen. De man spreekt een onver staanbaar taaltje en geeft voor geen Nederlands te verstaan. Soms gedraaigit hij zich alsof hij dronken is. OOSTENRIJK B VOETBALT OLYMPISCHE DAG Het staat thans vast dat het Oostenrijkse B-elftal de tegen stander van de Nederlandse Bondsploeg op de Olympische Dag (22 Mei) zal zijn. De Oosten rijkse Voetbalbond heeft officieel toestemming voor deze wedstrijd gegeven. Voorts is beloofd dat een zeer sterke ploeg naar Am sterdam komt. bij te dragen aan de verdediging van het Middellandse Zeegebied. Ons aandeel in deze regeling zal worden gefinancierd met gelden, die reeds door het Congres be schikbaar zijn gesteld." Het gepraat over: terugtrek ken op het Westelijk halfrond heeft, financieel gezien, een ver leidelijke kant, aldus de presi dent, omdat het ons ogenschijn lijk zou ontheffen van de bijdra gen, die wij thans leveren aan de collectieve defensie. Een dergelijke politiek zou ech ter „een mandaat voor nationale zelfmoord" zijn. De president verklaarde her haalde malen met nadruk, dat Amerika het leiderschap van de vrije wereld bekleedt. NOORWEGEN GEEN LID VAN EUROPESE DEFENSIE- GEMEENSCHAP OSLO, 6 Maart (Reuter). De Noorse minister van Buiten landse Zaken, Halvard Lange, heeft in het parlement verklaard, dat Noorwegen niet de bedoeling heeft toe te treden tot de Euro pese defensiegemeenschap. De minister zeide, dat de confe rentie in Lissabon belangrijk is geweest „omdat men het eens is geworden omtrent reële defensie programma's. Thans had men de mogelijkheid orde en stabiliteit te scheppen „welke zo dringend nodig zijn voor de opbouw van onze defen sie". ONDERGRONDSE BOTSING LISSABON, 6 Maart, (Ass. Press) Bii een botsing van twee ondergrondse treinen in Lissabon werden vanmorgen vijftig personen zwaar gewond 's-GRAVENHAGE Met een redevoering van ruim twee uren heeft baron de Vos van Steenwïjk (V.V.D.) gistermorgen in de Eerste Kamer de algemene beschouwingen op de begro ting van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat voortgezet. Hü hield een pleidooi tan gun ste van de streek-vervoersonider- neminiffen die door de Neder landse Spoorwegen regelmatig worden bedreigd. Door het on derhouden van z.g. pendeldien sten wordt de indruk gewekt dat de spoorwegen met opzet auto- busomdierneminigen, die nog onaf hankelijk zijn, willen beconcurre ren. Ter bevordering van het veilig verkeer bepleitte Baron de Vos van Steenwijk het invoeren van kleine boeten bii de kleine ver keersovertredingen. Deze boeten zullen volgens hem effectiever zijn dan het ge ven van waarschuwingen. Hij drong bii de minister aan op het afleggen van een verklaring over de voetgangerstunnel te Wassenaar, waardoor twijfel zou kunnen worden weggenomen. Scandinavië Exnress via Groningen. De Eerste Kamer heeft gister middag met de stemmen van de communisten tegen de be groting van Verkeer en Water staat goedgekeurd. In ziin ant woord was Minister Wëmmers voor die tijd uitvoerig ingegaan op de door verschillende leden ge-uite wensen met betrekking tot de Nederlandse Spoorwegen. Het is principieel onjuist om N.S. te verbieden zich met stukver- voer in te laten. Het zou naar de mening van de minister onecono misch zijn, wanneer de spoorwe gen geen trajecten zouden berij den. waar ook bussen komen. Wel zegde hü toe er voor te zullen waken, dat er geen ongebreidel de concurrentie ontstaat met het particuliere streekvervoer. Maar wanneer ook de streekvervoerder begrip voor de situatie toont, zal een goede samenwerking, aldus de minister zeker bereikt kunnen worden. Ten slotte deelde hij nog mee, dat de directie van de N.S. over weegt om de Scandinavië-Ex- presse via Groningen te laten lopen. De Kamer keurde ten slotte de begrotingen van het Zuiderzee- fonds, het Scheepvaartfonds, de P.T.T. en het Staatsvissershaven- bedrijf te IJmuiden goed, alle met de aantekening, dat de com munisten geacht wensen worden te hebben tegengestemd. De mi nister deed nog de toezegging, dat het rapport van de Zuiderzee raad inzake de provinciale inde ling van de Noordoostpolder zal. worden gepubliceerd. Albadi 6 v. Las Palmas naar Aden; Caltex Delft 6 v. Sidon te R'dam; Ena p. 6 Beachy Head; Eos 6 v. Valencia naar R'dam Karsik 6 v. Singapore naar Mom basa; Kertosono 7 vm. Aden ver wacht; Loenerkerk 7 v. Madras te Colombo verw.; Manoeran 6 van Semerang naar Surabaja; Nestor 6 v. Huil naar A'dam; Polydorus 6 v. Aden naar Penang; Ridder kerk p. 6 St. Vincent naar Ant werpen; Tomini 6 v. Kopenhagen naar R'dam. (Vervolg van pag. 1) korte termijn te willen bevor deren door middel van een wet. telijke voorziening, welke alle gronden omvat. Ir. Vondeling (P.v.d.A.) was van oordeel, dat een zo belang rijke kwestie niet bii dit debat beslist kon worden. De aankon diging van de interpellatie liet dit zeker niet vermoeden. Bij de bepaling van nieuwe normen voor de grondprijzen ging het mede om de bouwkosten en daardoor ook om de huurprijzen. Het verweer van ir. Vondeling (P.v.d.A.) werd door de voor standers van de moties Droesen (KVPl herhaaldelijk door inter- runties onderbroken Er ontstond een nogal geladen sfeer, die tot aan de stemming bleef bestaan. De nolitieke inslag van het debat werd voelbaar, toen de heer Vondeling (P.v.d.A.) een passage uit het oude verkiezines- urogram van de KVP voorlas, waarin stabilisatie van de grond- Driizen werd gevraagd en waar- bii de woordvoerder van de P.v.d.A do onmerking maakte, dat hii niet wist in hoeverre dit Drogramma ook nn nog urgent was. Toen de heer Vondeling niet geslaagd was in zijn poging om de behandeling van de moties te schorsen, werd van de zijde van de P.v.d.A., bij monde van mr. Burger (P.v.d.A,) bezwaar gemaakt tegen het feit dat de tweede motie, waarin onderwijl een wijziging was aangebracht, in stemming zou komen zonder dat de gewijzigde tekst opnieuw op schrift aan de Kamer was voorgelegd. Toen de voorzitter van mening bleef, dat de wijzi ging eenvoudig genoeg was om ook bij voorlezing begrepen te worden, vroeg mr. Burger het woord over de orde, om ook vanaf de katheder nog eens te protesteren tegen wat hij een zeer ongewenste gang van zaken noemde. De heer Wagenaar (Comm.), ook over de orde spre kende, ha'd wel bezwaar tegen de moties, maar de „obstructie van mr. Burger" was z.i van klein formaat. Geen legende De 'heer Romme (KVP) lokte nieuwe reacties van die bewinds- lieder» uit, toen hij, bii het mo tiveren van zijn stem. meende te kunnen vaststellen, diat minister In 't Veld zich niet en minister Mansbolt zich wel tegen de mo ties verzet, had en dat door de aanvaarding van de moties de gang van zaken met betrekking tot het aanhangig wetsontwerp niet beïnvloed zou worden. „Geen leigendies". zei minister In 't Veld. „ilk ben het geheeil met mtin ambtgenoot eens" en minis ter Mansholt wenste vast te stel len, dat de aanvaarding van de moties de gang van zaken met betrekking tot 'bet aanhangige wetsontwerp niet beïnvloed zou worden. Het had behandeld kun nen worden. Nu zou het ook nog weer moeten worden omge werkt en zijn grootste grief was, dat deze vertraging in ieder ge val van invloed zou ziin op de andere zaken, dde het wetsont werp wenst te regelen. Was deze teleurstelling echt of had de regering gewenst dat die moeilijke' behandeling van dit wetsontwerp haar de gelegenheid zou bieden om ook het vraag stuk van de grondprijzen voor een volgend kabinet te reserve ren? De moties, die met 45 teger» 25 stemmen werden aangenomen, zouden haar in elk geval moeten nopen om d'it. vraagstuk nu als nog in behandeling te nemen. Of zii diit echter ook zal do-en is een tweede. De tiid is nog maar kort en ook deze interpellatie met een zo breed gebleken strek king. die al maanden geleden werd aangevraagd, kwaim rijke lijk laat. BEVERWIJK. In aanwezigheid van talrijke autoriteiten en geno_ digden is Donderdagmiddag, in de grote hal van het veiling gebouw „Kennemerland" te Be- verwiik de bii gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de Beverwiikse afd. van „Bloem bollencultuur" georganiseerde en tot en met Zondag durende bloe mententoonstelling „Kennemer Hof" officieel geouend. De veilinghal is herschapen in een kleurrijke lusthof, die een keur van variëteiten van tulpen, narcissen, hyacinthen, crocussen, irissen en andere bolgewassen toont temidden van een rustieke omlijsting van beekjes, fonteinen, „bloeiende" bomen en vijvers met goudvissen. Om de hal te veranderen in deze idyllische bloementuin moes ten 22.000 veilingkisten naar el ders worden overgebracht. Tn zijn openingstoespraak heeft de voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer C. B. Broeze uit Beverwjjk, gewezen op de nood waarin de tuinbouw en de bloembollenteelt in Kennemer land verkeren. Onteigening ten bate van een snelle en geforceer de industrialisatie, wateronttrek king op grote schaal, schadelijke fabrieksgassen die de bloemen aantasten en de ingrijpende structurele veranderingen in de streek bedreigen de teelt in Ken. nemerland met ondergang. Op deze „Kennemer Hof" getuigen de kwekers van hun verbeten wil om ondanks de stijgende moei lijkheden het hoofd boven water te houden en door veredeling van -hun gewassen en bloembollen teelt in Kennemerland ook in de toekomst te behouden. Samen werking tussen theorie en prac- tijk heeft geleid tot resultaten, die men 70 jaar geleden niet mogelijk geacht zou hebben en voortgaande op deze weg hopen de belanghebbenden de overheid en de industrie ervan te over tuigen dat dit alles niet ver loren mag gaan. Jhr. mr. dr. C. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burge meester van Hillegom en lande lijk voorzitter van de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, zeide dat uit deze groots opgezette expositie blijkt dat Kennemerland niet versaagt on danks zijn benarde positie. Een jury, bestaande uit de he ren P. Bakker Mzn., Enkhuizen, W. Beunder, Bloemendaal, J. F. Ch. Dix, Heemstede, J. W. Seig- nette, Limmen, C. Thim en A. de Zoeten, Amsterdam, kende de doop H.M. de Koningin beschik baar gestelde zilveren medaille toe aan de fa. A. Nijssen te Santpoort, die ook de bronzen medaille van Prins Bernhard ontving. VOOR TOETREDING TOT DEFENSIE-PACT CAIRO, 6 Maart (Ass. Press). Het Waf distenblad „Al Misri" weet vanmorgen te melden, dat premier Hilaly Pasja verklaard heeft genegen te zijn deel te nemen aan een defensiepact voor het Midden-Oosten. Hilaly voegde volgens het blad aan zijn woorden toe, dat het uit moest zijn met alleen-heer schappij van Groot-Brittannië over 't Suezkanaal. In de Wieringermeer gaat de her bouw gestadig voort. Practisch alle landbouwschuren zijn reeds in hun maand zal door de rentmeester der Domeinen de herbouw van 44 pach- Werd de Wieringermeer na de 2e terswoningen worden aanbesteed, drooglegging wei eens het land der zwevende daken genoemd, bij deze vootgang in de herbouw zal 't niet lang meer duren of de Wieringer meer kan weer een der mooiste landbouwgebieden van ons land worden genoemd. Voor vele pachtersgezinnen bete kent, de aanbesteding die 26 Maart a.s. in het Domeinkantoor te Wïe- ringerwerf wordt gehouden, het einde van een bekrompen huisves ting in diverse soorten noodwo ningen. Vele huismoeders zullen dan ook verlangend uitzien naar de dag dat de nieuwe woning kan worden betrokken. De namen der gelukkigen zijn: Kolhornerweg: J. Dieleman C 16, H. Smid C 18; Wed. R. Kadijk C 19; A. Haverkamp C 20; J. J C. Jansen C 21. Alkmaarseweg: J. v. d. Linde C 26; F. M. J. Amsing C 27; T. List C 28; L. Haverkamp C 29; J. G. v. Strien C 30. Oudelanderweg: J. Gravemaker D 46; L. Bouthoorn D 49; C. A. Krijger D 54; J. P. Ramondt D 56; J. Woets D 58; P. Wiersma D 60. Wierweg: H Th. Boschman F 48; D. D Dijken F 4 J Blaakmeer F 50; T T. Bijkerk F 52- U .Faber F 54; E. A. Jacobs F 65. Dolfijnweg: J. H. Hoitink G 23; E. J Granneman G 25; W. Muller G 27; J. de Boe G 36. Tussenweg; P. A. Sturm H 26; W. de Feijter H 28' J J. Bogers H 30; L. F. Poodt H 31; E. Hagen H 32; N. A. Knook H 36; E. T Buijsse H 38; A. Bieheuvel H 40; P. Iwema H 42. Medemblikkerweg: K. Postema K 48; J. P. J. Hopmans K 72. Oostermiddenmeerweg: I. Boers- ma K 53; P. J. J. Dekkers K 54; H. A. Herweyer K 65; I. Bos K 67; G. Hoogendijk K 68. Wagen-dwarspad: Joh. Kraay- vanger K 74; K BischoffTulleken K 76. f Koning Boudewijn I van België vertoeft op het ogenblik met zijn broer Albert, zijn stiefbroer Alexander en zijn zuster Prinses Josephine Charlotte in Zwitserland, waar zij hun intrek hebben genomen in een hotel te Gstaad. De foto toont de jonge koning, links, Prins Alexander, midden, en Prins Albert op hun eerste skitocht in de omgeving van Gstaad. In ijl-tempo heelt de regering de bouw van grote kazerne-com plexen ter hand genomen in Ermelo, Havelte, Oldebroek, Nun- speet. Garderen, Oïrschot, Weert, Huibergen en Wezep. In deze algelegen, met rijke natuur gezegende gebieden, zijn de lege ringsgebouwen verrezen als paddestoelen en het werk is zover gevorderd, dat reeds deze maand de nieuwe kwartieren betrok ken kunnen worden. Duizenden militairen zullen er in de komen de maanden gehuisvest worden, in het kader van de opbouw van het Atlantisch leger. De nieuwe kazernes ziin door ornstiaodiiiglheden gebouwd in streiken, die vtüwqÏ geen katho liek achterland hebben. Katho liek Thuisfront maakt zich dan ook meer dan ooit bezorgd over de geestelijke verzorging van onze militairen daar ondanks opgestelde plannen bij de nieuwe kazernes geen militaire tehuizen zijn gebouwd. Nu verwacht mag worden, dat deze maand de di verse kampen betrokken zullen worden, rijst, de vraag, wanneer de regering ian deze een beslis sing gaat nemen. Geld is er! Het Kath. Thuisfront heeft zich voorbereid op de geweldige uitbreiding van haar zorgenter- rei-n. Van h-et B-aas-boven-Baas- geld is f200.000.— gereserveerd voor die inrichting van tehuizen voor katholieke militairen in ge noemde kampen. De grotp vraag is echter wanneer de regering besluit deze mil. tehuizen te bou wen. Het particulier initiatief, diat in de Indië-jaren de geeste lijke verzorging van onze mili tairen zo veilig mogelijk stelde, moet bii deze snelle en omvang rijke bouw van nieuwe leige- riingspl-aatsen wel overgenomen worden d-o-or de regering. Vol gens krantenpublicaties zou een en ander reeds toegezegd zijn door de regering, maar een feit is, dat de nieuwe kazernes alleen ca-ntinies hebben. is de heer W. Th. de Waal, fun gerend kanselier aan het Neder landse gezantschap te Wellington, op 45-jarige leeftijd aldaar over leden zijn aan de expositie „150 jaar rijksarchief" enkele zeer belang rijke stukken toegevoegd.... heeft de rechtbank van Haarlem een 31jarige klerk van de N.Z.H. .M. veroordeeld tot 8 maanden wegens verduistering zal Nederland deelnemen aan de jaarbeurs in Milaan. H-et ste-edis nijpender probleem van de kath. mil. tehuizen be treft niet alleen de nieuwe kam pementen. „De Wittenberg" werd het vorig jaar gebouwd, raatair h-et bezit nog geen kath. tehuis. Oolk in O-ssendreoht wacht de aalmoezenier op dit onont- be-erliike trefpunt voor de sol daten, terwiil de tehuizen i-n Zuid' Laren Eefde. Harderwijk en Assen dringend uitbreiding behoeven. Deze kazernes dienen niet, al leen om de duizend-en' jonge mannen te h-uisvesten die dit jaiar twee maanden v-oor herha ling ondier de wapenen moeten komen, maar evenzeer voor de jongens vain het z.g. tijdelijk on derdeel te velde, de permanente Regiimentis-gieveclhtsgroepen, die feitelijk ons staand lege-r vor- Wann-eer de regering dan ook zou besluiten om in even snol tempo militaire tehuizen te bou wen als er thans leg-eriogsgèbou- wen ziin opgetrokken, dan zou daarmee eindelijk recht worden gedaan aa,n hetgeen als „schade plichtigheid" dlient te worden aangemerkt. Gisteren is te Ziirioh plotse ling overleden die heer F. L. D. Strengholt, algemeen directeur van de filmverhuurkantoren Ne derland en Nova, lid vain de raad van beheer van de maatschappij Tuschins'ki N.V.. voorzitter van die raad van beroep van die Ne derlandse Bioscoopbond en se dert kort voorzitter van de afde ling filmverhuurders; van deze organisatie. Hij vertegenwoordig de het biosoo-optoediriif in d-e on langs opgerichte televisi-eraad. De overledene heeft d-e leeftijd vain 50 jaar bereikt. Hii was rid der in heit Legio-en van Eer. Hij vertoefde in verband met ziin gezondheid in Ziirich, De heer Strengholt werd op 30 September 1901 te Groningen ge boren. Hü studeerde economie aan die Handelshogeschool te Rotterdam.,, Onmiddellijk daarna deed hii zijn intrede in het Ne derlandse film- en bioscoop bedrijf. Na diverse functies te bobben bekleed, werd hii in 1927 op 26-jariige leeftijd, be noemd tot directeur van h-et fi liaal van Metro Go-ldwyn Mayer in Nederland. BUITENLANDS OVERZICHT Het defensiedebat in het En gelse Lagerhuis heeft een sen sationeel verloop gehad. Wat eigenlijk reeds enige tijd was te verwachten is thans in het Labourkamp gebeurd. Aneurin Bevan heeft openlijk muiterij bedreven voor de eerste keer. Tot nog toe was het steeds bij dreigementen gebleven en maak te het partijbestuur zich niet direct bezorgd. De socialisten dien-den Woens dag een amendement in, waarin ze te kennen gaven wel accoord te gaan met de inhoud va-n het Witboek over de Britse bewape ning, maar anderzijds geen ver trouwen hadden in de regering- Churohill, Om het programma uit te voeren. Het amendement werd verworpen met 314219 stemmen, waaruit viel op te ma ken, dat 60 socialisten o.m. behorende tot de groep-Bevan zich van de stemming hadden onthouden. Daarna kwam een tweede stemming over een motie van de regering. Labour onthield zich van stemming, maar de groep Bevan stemde tegen. De uitslag was 313 tegen 55. Het eigenaardige bij de stem ming over de regeringsmotie was dat ditmaal de Labourpartii (met uitzondering dan van de aanhang van Bevan) zich van een stem ming onthield. In wezen is dit een inconsequente houding van Attlee en zijn partijgenoten. Het Britse bewapeningsplan is een vrucht van de regering-Attlee. Churchill heeft hierop sterk de nadruk laten vallen, toen op 26 Februari j.l. het Lagerhuis zich bezig hield met het debat over de buitenlandse politiek. Het moge dan waar zijn, dat het bewapeningsprogramma als zodanig niet werd afgekeurd in de motie, maar het kabinet- Churchill oncompetent werd ge acht het uit te voeren het betekent toch dat Attlee het kind met het badwater wilde weggooien. Het sensationele in dit defen siedebat is niet zozeer de hou ding van de gematigde Labours geweest, dan wel het optreden van Bevan. Bevan streeft naar de leiding in de Labourpartij. Hij windt d-a-ar geen doekjes om en iedereen in Engeland kent zijn doel. Hij beweert, dat een verbetering van de sociale toe standen en verhoudingen de beste methode is om het communisme effectief te bestrijden. De hoge uitgaven voor de bewapening brengen volgens hem de levens standaard in gevaar. Op zich een redelijke en aannemelijke argu mentatie, die ongetwijfeld vele Engelse arbeiders direct aan spreekt. Het is het grote pro bleem van deze tijd, dat niet alleen in Engeland, maar ook elders (men denke aan Neder land) in discussie wordt gebracht. Deze zienswijze verschaft Bevan medestanders en hij zal het wel uit zijn hoofd laten om er af stand van te doen, nu blijkt, dat hij niet alleen staat. Zijn aan hang in het parlement is niet gering. Ook wanneer de 12 tegen stemmers, die overtuigde pacifis ten zijn en op grond van gewe tensbezwaren los staan van de partij instructies, niet worden meegeteld, blijven er genoeg over. Het gesprek vam de diaig in En- gel-amd is, o-f ook die La'boumparty in twee stukken uiteen zal val len. Het is niet aamnem-eliik, dat Attlee hot partijbestuur zal ad viseren om Bevan en ziin aan hang te royeren. Het zou een te grote aderlating betekenen en onnoemelijke schade klimmen toe brengen aan de gehele Britse ar beidersbeweging. Zelfs in de groep-Bevan is men dezelfde mening toegedaan. Het is dius een complex van krachten en spanningen, waarbii het meest tactische beleid wordlt vereist. Ma-ar h-oe wil men een accoord bereiken? Op ziin minst zou het een herziening moeten beteke nen vam het politieke program ma, waarin met de wensen van Bevan rekening wordt gehouden. Komt mer» nu niet tot een op lossing dan zal het jaarlijkse partijcongres op 2'9 September in Morecambe in het teken staan van een hevige strijd. Attlee heeft vóór Dinsdag a.s. een vergadering uitgeschreven van de 295 Labourafgevaardiigden om de huidige crisis in de fractie te bespreken. Men zal het ver loop hiervan moeten afwachten. De conservatieven spinnen ga- £en bij hiert huidige conflict. Zii hebben geen middel onbeproefd gelaten in de laatste tiid, om de bestaande kloof in het Labour kamp te vergroten. Een defini tieve splitsing in de gelederen van Labour z-ou voor de conser vatieven betekenen, diat zii de komende jaren een rotsvaste po sitie zouden bekleden in het landsbestuur. Vandaar dat zii nog meer verheugd waren op dit mo- geliike vooruitzicht na de stem ming dan over het vertrouwen, dat de regering werd geschonken m de uitvoering van het bewape- ningisprograimima. Bevan heeft Attlee een kaak slag toegediend, die wel uiter mate hard is aangekomen. Manschappen van het eerste batal jon van de Queen's Own Cameron High landers, repeteren een traditionele Schotse zwaarddans in voorbe reiding van een door het bataljon te geven concert. De toe schouwsters zijn „Wrens", leden van de Women's Royal Naval Service van de „Osi ris", welke in de Ka naal-zone neerd is. gestation- El

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3