Brand en aardbeving legden een complete Missie in puin radio SPEL EN SPELERS Scheuring in Labour-partij weldra een feit? Wel werken - geen brood Financiën en Economie HET WONDER der liefde Russen spionneren in RuHrgebied Om de veertigduizenddie de Witte Paters nodig hebben Koningin Juliana krijat eredoctoraat Carmelietenklooster in Amsterdam Tsjechische mijnwerkers een week zonder hoofdvoedsel Nederlander gearresteerd PANMOENJON: 12 minuten in het damkampioenschap van Nederland (door A. Bizot) Op schone voeten Zwitserland in! BEURSOVERZICHT door Otto Bührs vkljuau I iviaak l iv'„z PAGINA 3 VIER ARRESTATIES BONN (A.P.). Vier industri ëlen uit het Ruhrgebied zijn gearresteerd, omdat zij Westerse industriële geheimen aan de com. munisten hebben verkocht, heeft een woordvoerder voor het mi nisterie van Binnenlandse Zaken vanavond verklaard. De Ruhr is Europa's rijkste industriegebied. Het is een gebied, dat de Rus sen gaarne willen hebben en waarin communistische agenten reeds lang trachten door te dringen. Nu het rode leger het niet heeft kunnen veroveren, probe ren de Westduitse communisten de geheimen aan de weet te komen. RADIO VOOR EMIGRANTEN Ten behoeve van hen die Ne derland tijdelijk of voorgoed gaan verlaten, wordt er thans door Philips een nieuw ontvangtoestel op de markt gebracht, speciaal geschikt voor gebruik in landen met tropisch klimaat en met ver schillende gelijkstroom- en wis selspanningen. In Australië en Zuid-Afrika komen, bijvoorbeeld gelijkstroom en wisselstroom naast elkaar voor. Het verschil schuilt met uit zondering van de golfbereiken niet in de electrische opbouw, noch in vormgeving van onder delen en apparaten, maar in de samenstelling daarvan. Deze is nl. zodanig, dat het geheel bestand is tegen de klimatologische om standigheden, welke zich in een tropisch klimaat doen gelden. Op de levensduur en de goede wer king kan zodoende geen nadelige invloed meer worden uitgeoefend. De K.R.O. is een actie begonnen onder de titel „40 x 1000 is 40.000" voor de door een aardbeving geteisterde missie van de Witte Paters in Tanganyika. Met deze inzameling, welke ge schiedt dobr de radio en Wim Jansen, is van de zijde van de Witte Paters, de thans in ons land met verloi vertoevende pater Jongerius, broer van de kapelaan van de St. Jansparochie te Enschede, door zijn overheid belast. In het missiegebied van Tanganyika werkt ook pater F. Roelofizen uit Enschede, die over de rampen, welke de missie troffen, in verschillende brie ven naar zijn familie te Enschede schreef. Pater Roeloffzen was tijdens zijn laatste vacantie welke hij in Nederland doorbracht een opval lende verschijning, omdat hij al tijd gekleed ging in zijn orde kleed, een witte pij met rode fez. Uit de brieven van pater Roe loffzen blijkt, dat de missie niet alleen door een aardbeving ge troffen is, ,doch ook door een grote brand. Op Zondag 18 Nov. schreef de pater hierover aan zijn. familie: „Maandag j.l. 12 November was ik des avonds tegen 5 uur naar onze catechist gegaan om daar een ziekte te injecteren toen opeens onze kleine kok kwam aangerend: „Pater Uw huis staat in brand." Gelukkig was het dichtbij, en jawel de vlammen sloegen al hoog boven het huis uit. De broeder was al bezig het huis te ontruimen en ik begon direct met de boeken van de LONDEN, 6 Maart (Ass. Press) De bezorgde leiders van de Labourpartij hebben vandaag een spoedbijeenkomst belegd om te bespreken wat er gedaan moet worden om Aneurin Bevan te beletten een scheuring teweeg te brengen. Sommige bladen schrijven, dat de scheuring reeds een ieit is. Bevan, die er op uit is om pre mier te worden, mocht Engeland ooit weer een Labour-regering krijgen, heeft gisteravond in het Lagerhuis een opstand van de linkervleugel der Labour-partij geleid. Een dergelijke opstand heeft in het verleden in sommige geval len geleid tot uitzetting uit de partij. De meeste parlementsleden waren echter van mening, dat Bevan en ziin aanhangers niet geschorst zullen worden, doch dat Attlee eerst met een minder strenge disciplinaire maatregel zou proberen zijn gezag te her- stelleti.' Men was het er echter wel over eens dat Attlee snel iets zal moe ten doen, wil hij zijn gezag niet definitief kwijtraken. De conservatieve Daily Mail zei „De ontwikkelingen van gister avond waren de meest dramati sche, die het Lagerhuis sinds lange jaren heeft gekend. Zij ZATERDAG 8 MAART 1952 HILVERSUM I 402 m 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gram. muz.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de huis vrouw: 9.00 Gram. muz. (9.30 9.35 Waterstanden); 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", causerie: 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven; 11.30 Sopraan en piano; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Dansmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 „Kleine Zonden", hoorspel: 13.30 Omroeporkest; 14.10 Voor de jeugd; 14.30 Koorzang; 14.50 Boekbespreking; 15.05 Dansmu ziek; 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie; 15.45 Gram. muz.; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Kamer orkest en soliste; 17.15 Voor de ieugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA. Varia; 18.20 Roemeense muziek; 18.35 Volksdansen; 19.00 Artistie ke Staalkaart ;19.30 „Passepar tout", causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevariëerd programma; 21.15 Ti- roolse muziek; 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Strijksextet; 22.30 „Onder de pannen hoor spel; 22.50 Gram. muz.; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.3024.00 Gram. muz. HILVERSUM II 298 m 7.00 —24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek: 7.30' Geestelijke liederen; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.Ö0 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gram. muz.; 8.40 Idem; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram. muz.: 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Maastrichts Ste delijk Orkest en soliste; 11.00 Voor de zieken: 11.45 Gram. muz.; 12.00 Angelus; 12.03 Pro menade-orkest en soliste; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gram. muz.; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Amusementsorkest en solist; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gram. muz.: 14.20 Engelse les; 14.40 Harmonie-orkest; 15.00 Kroniek van Letteren en Kun sten; 15.38 Dameskoor ;16.05 Gram. muz.; 16.20 „De vliegende Hollander", causerie; 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00 Voor de ieugd: 18.00 Nieuws; 18.15 Journalistiek week overzicht; 18.25 Gram. muz.; 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie": 19.00 Filmprogramma; 19.15 Parle- mentsoverzicht: 19.25 Amuse mentsmuziek; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 „Lichtbaken", causerie: 20.35 Gram. muz,; 21.10 Metropole-orkest: 21.50 Verzoek- programma; 22.30 Wii luiden de Zondag in: 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws in Esperanto: 23.2224.00 Radio Philharmonisch Orkest. werden slechts geëvenaard door de gebeurtenissen op die avond in 1940 toen Neville Chamberlain het leiderschap van de conserva tieve partü en het premierschap werd ontnomen tengevolge van het grote aantal onthoudingen van degenen, die eens zijn aan hangers waren". Het Labourblad de Daily He rald schreef: „Wij moeten Sevan en zijn aanhangers ervan over tuigen, dat zij een koers hebben ingeslagen, die het land zal scha den en de toekomst van de La- bour-beweging in gevaar brengt. Zij zijn er openlijk op uit, de de mocratische besluiten van de par lementaire Labour-partij te be strijden en steken hun verzet tegen de officiële leider Attlee niet onder stoelen of banken". IN VER. STATEN NEW-YORK (Ass, Press.) Koningin Juliana zal tijdens Haar komende bezoek aan de Ver. Staten het eredoctoraat in de rechten aan de Universiteit van Columbia ontvangen. Dit werd gisteren door de Universiteit bekend gemaakt. De plechtigheid zal plaatsvin den op 8 April. missiepost uit de kamer van de overste te slepen, en toen droe gen we alles, wat zich in de ka mers bevond naar buiten. Geluk kig kwam al het volk uit de buurt te hulp. Ze droegen water aan en klommen op het branden de dak. We dachten, dat het hele huis er aan zou gaan. Gelukkig had het de week er voor hard geregend,, en zodoende breidde de brand zich niet zo snel uit. Zo is de helft van ons huis ge red." In eens klaar wakker Vol goede moed waren de pa ters, broeders en helpers aan het herstel van het zwaar beschadig de missiegebied begonnen, toen de streek door een grote ramp werd getroffen. Pater Roeloff zen schrijft hierover op 6 Febr. j.l.: Zoals ik U al liet weten, was ik Donderdagavond 31 Januari met mijn retraite klaar. Diezelfde avond tegen 11 uur hebben we een flinke aardbeving gehad. De eerste schok was hevig en kort. De tweede ook hevig, maar lang, wel 1 minuut. Ik sliep nog niet en hoorde het rommelend geluid en ging onder de deur staan. Bij de tweede schok viel het hele plafond, gemaakt van kalk en bamboes naar beneden. Gelukkig waren er geen ongelukken. Bij elkaar zijn die dag en de vol gende ongeveer 14 schokken ge weest maar minder hevig. We hebben die nacht verder niet veel geslapen. In het Patershuis zijn de muren overal gebarsten én stukken van het plafond naar be neden gekomen. De kerk en het huis in Kiguma hebben niets geleden. Monseigneur is hier Za terdag geweest. Alle muren staan schuin. Alle binnenmuren zijn De Paters Carmelieten zullen zeer binnenkort een convent stichten in Amsterdam Door de Nederlandse Provincie der Cart melieten is aangekocht een villa aan de v. Epghenstraat. Het nieuwe klooster zal huis vesting verlenen aan de paters, die op het ogenblik in de ziel zorg te Amsterdam werkzaam zijn. De Carmelieten maken zich bovendien verdienstelijk voor de Katholieke Actie in de hoofdstad van ons land. Speciaal de kern vorming voor meisjes in de be drijven heeft hun aandacht. Te vens is het de bedoeling paters, die te Amsterdam hun studie maken, in het nieuwe klooster onder te brengen. Tot Prior is benoemd Pater Antonius van Galen, tot sub-Prior Pater dr. Damianus Berends WENEN (A.P.) In verschillende gedeelten van Tsjecho-Slowa- kije hebben de mijnwerkers en fabrieksarbeiders het onlangs vijf tot tien dagen zonder brood moeten stellen, erkennen de Tsjecho-Slowaakse bladen. Brood is in het communistische broodtekort te wijten is aan de Tsjecho-Slowakije, waar geen en kele luxe toegestaan is, het hoofdvoedsel der bevolking. Het dagblad,, Prace" schrijft, dat de mijnwerkers in Cinivo- tetlci tien dagen lang geen brood kregen. In het district Tauziner bij Karlsbad waren „dorpen vijf dagen lang van brood verstoken". Volgens de Rude Pravo moest een fabriek te Nove Sedlo de menu's in haar cantine wijzigen omdat een coöperatieve bakkerij geen brood kon leveren. De kranten zeggen, dat het 8 MAART H. Joannes de Deo Ofschoon door allerlei over heidsmaatregelen de mens verzorgd wordt van de wieg tot het graf, ofschoon door allerlei verzekeringen het voor eenieder mogelijk is in een ziekenhuis verpleging te ontvangen was 't toch vroeger anders: de hospitalen waren meer monumenten van naastenliefde. En al haalde men wel eens de neus op voor vroegere ziekenverple ging, heiligen, die het belang inzagen, hebben alles ge daan om door dit werk de naastenliefde te beoefenen. Dat deed vooral de H. Jo annes de Deo, de stichter van een ziekenbroedersorde. Door zijn bezielend voor beeld 'is ook thans, in deze tijd van moderne zakelijk heid, de verpleging in onze katholieke ziekenhuizen een lied van naastenliefde. Bid den wii vandaag dat het al tijd zo mag blijven. IN DESERTO slechte distributie van de gecen traliseerde regeringsbakkerijen en niet aan een graantekort. Ten gevolge van deze situatie heeft de minister van levensmid delenvoorziening L. Gankovcova in allerijl verklaard, dat een nieuw korps staatsinspecteurs elke maand de kwaliteit en de distributie van brood zal contro leren. ingestort. Hij heeft ons gezegd na de regentijd een nieuw woonhuis te bouwen. U ziet als het vuur niet voldoende is om de keet om zeep te brengen, komt er wel wat anders. Ook in Kabanga hebben ze er van gelust. Ook daar staat de achtermuur op invallen. Het mooie huis van de zusters heeft echter het meest geleden. Een zuster kreeg twee stenen op haar hoofd en was toen klaar wak ker. Ook onze bijstaties hebben veel geleden. We hebben dus voorlopig weer werk. Op onze pastorie hadden we net het dak weer heel na de brand. De broe der was juist begonnen de bin nenmuren opnieuw te pleisteren. Houd er de moed maar in Intussen zit onze overste al drie maanden in Umundi en is nog niet beter. We zullen probe ren er wat fatsoenlijks van te maken. Ik ga aanstonds rond om met de broeder een raming te maken van de kosten van een nieuw woonhuis aan het vicari aat. We willen proberen het dak erop te laten zitten en dan muur voor muur te metselen. We zul len weer stenen moeten bakken, hout halen enz. Ik verkoop de jeep dus maar niet want we zul len hem nog nodig hebben. Tot zover pater Roeloffzen. die op 28 Febr. j.l. nog een kort briefje aan een zijner broers schreef, waarin hij o.m. zeide: Nog verschillende malen heb ben we kleine aardbevir.kjes hier. Bovendien lekt het dak nog meer dan vroeger. We wachten dus vol snanning op de droge tiid, half Mei. We zitten hier in de rom mel en de drup. Alle posten in het zuiden hebben zware schade. Ik zal binnenkort wat foto's er van sturen. Monseigneur beraamt ongeveer 100.000 shilling schade, en hij heeft geen cent. Aan het slot van, de brief laat pater Roe loffzen een P.S. horen, dat we graag aan iedereen in overwe ging geven, en vooral aan hen, wier beurs het niet toe staat om mee te doen aan de 40 x 1000 is 40.000. Het luidt letterlijk: P.S. Bidt een beetje, dat we des nachts geen muur op het hoofd krijgen, want de onder grondse werkt nog hard IN MONTE CARLO MONTE CARLO (AP) De 41-jarige Daniël Klisser uit Am sterdam is hier gearresteerd, be schuldigd van oplichting. De politie iheeft verklaard dat Klisser in het grootste hotel in Nice verbl-eef ondier d-e naaim van de heer L. van Sterkemburg. Hij verliet het botal zonder ziin re kening te betalen. Later daagde hij op in een hotel te Monte Carlo onder de naam De Rougemont Sain-Mi- cihel. Hier deed hij zioh als een Belg voor. De Franse politie deelde mee, dia-t Klisser in 1948 door de Ne derlandse politie gezocht werd' wegens fraude en het aanbren gen van mensen bij de Duitsers tijdens te bezetting. De naam L. van Sterkenburg die de oplichter heeft gebruikt is die van de directeur van het Doelenhotel te Amsterdam. Deze bevestigde ons, dat hij drie da gen geleden door het hotel Ne- gresco te Nice was opgebeld, met de mededeling; dat ziin „broer", die in de trein ziin ba gage en geld was kwijt geraakt, om geld had gevraagd. Hii had het kaartje van de Amsterdamse hoteldirecteur getoond. Deze ant woordde, dat er iets niet klopte, omdat hii geer» broer heeft. Hij adviseerde dan ook om de man geen franc te betalen. MOENSAN. 6 Maart (Ass. Pr.) De Geallieerde en communis tische onderhandelaars, die de kwestie van de uitwisseling- der krijgsgevangenen besnreken. ziin vanmorgen slechts 12 minuten biiefn geweest. Geen van bei-die partijen had een nieuw gezichtspunt. Het Geallieerde commando bleef "bij zijn betoog, dat de krijgsgevangenen het recht heb ben de mogelijkheid om gerena- trieerd te worden, te aanvaarden of te verwerpen. „Uw standpunt is, dat u ons voorstel nooit zult aanva?rden", aldus Schout-bij-Nacht R. E. Libby. De No-oi-d-Koreaanse generaal- majoor Lee Tsjang antwoordde: „Als u een constructieve mening hebt, zullen wii die te allen tijde gaarne vernemen." Het vorige weekeinde waren de wedstrijden verplaatst naar Rotterdam en het leek wel of die verandering de dammers goed deed. want er werd scherp on winst gesneeld. Bovendien hadden vele sunnorters uit de Maasstad hun clubgenoten Roo- zenburg. v. Zuilenkom en Stuur man vergezeld, aangemoedigd door die belangstelling, en mis schien ook onder de indruk van de harteliike ontvangst in het nrachtige Calant West. werden er mooie nartiien gesneeld. De manier waaron Roozenburg W. de Jong versloeg was werkelijk af. Eerst had De Jong om erger te voorkomen een schiif moeten offeren. Hij deed dit op 'n manier, waarop hij nog veel kans had voor remise, men zie de stand: Zwart: W. de Jong: 9 sch. op 7, 9, 10. 14, 17, 18, 19, 24 en 29. Wit: W Roozenburg: 10 sch. op 25, 26, 28, 30, 32, 33, 35, 37, 38 en 40. Wit aan zet heeft een stuk meer, maar de formatie 25, 30, 35, 40 is zwak; op 3227 kan volgen 1822, 1420 en 914. Roozenburg had echter met zijn laatste zetten een bepaald plan gemaakt en speelde 2823! 30x19 26—21 37—31 40—34 35x15! Zw. 23—29 15—10 29—34 10—5 34—40 5—28 40—45 28—50! Een prachtige winst. v. Zuilen-kom speelde ook een beste partü en de gevreesde Du- kel kon niet anders doen, dian vechten voor remise, wat hem ten slotte goed af ging. De Schiedammer Stuurman stelde zijn gevolg nog al te leur, hoewel hij een opmerkelijk staaltje van doorzicht gaf in de volgende stand. Zwart A. Bizot: 13 sch. op 1—5, 7—13, 15, 18, 19. 24, 25 en 26. Wit: A. Stuurman: 18 sch. op 28, 32—43, 45—48 en 50. Stuurman speelde hier 3227 en ik voelde mij al heel tevre den, te zien, -dat de damslag 26—31, 18—22, 7—11, 22x32, 25—30, 15—20, 24—30, 13—19, 9x49 2 schijven verlies geeft door 50—44, 48—43, 40—35 en 35x44. Daarom volgde 1014, waarop Stuurman opmerkte „:Die dam- productiecijfers De Cultuurmy'. „De Oostkust" produceerde iri Februari 533.361 kg rubber tegen een raming van 479.500 kg. In de eerste 2 maan den van 1952 Zijn totaal verkre gen 1.065.115 kg tegen 'n taxatie van 958-000 kg. In de eerste twee maanden van het vorig jaar be droeg de productie slechts 598-346 kg. doch dit was het gevolg van de staking aan Sumatra's Oost kust. De Rubber Cultuurmij. „Am sterdam heeft gedurende Febru ari j.l. verkregen 1263 ton rub ber (Januari 1163 ton), 2505 ton palmolie (2602 ton) en 740 ton palmpitten (815 ton). In de eer ste twee maanden van 1952 zijn in totaal verkregen 2426 ton rub ber, 5108 ton palmolie en 1555 ton palmpitten, tegen resp. 1906 en 518 ton gedurende Januari en Februarj 1951. Ook hierbij zij op gemerkt, dat in het begin van 't vorig jaar op de ondernemingen werd gestaakt. hollandse bank-unie In de algemene vergadering van de Hollandse Bank-Unie N-V. deelde de hoofddirecteur, mr. N. E. Rost Onnes op een desbetref fende vraag mede, dat de cijfers over het tweede kwartaal van 't boekjaar 1951-1952 wederom niet ziin tegengevallen. Integendeel, de cijfers blijken waardige op volgers te ziin van die over het eerste kwartaal. Niettegenstaan de de alom in de wereld heersen- ZUEfllCH, 6 Maart (Ass. Press Vijf olifanten, dertien tijgers en zestig ijsberen, leeuwen zebra's en andere dieren, van het Circus Hagenbech, moesten eerst hun ■poten laten wassen, voor zij uit Duitsland Zwitserland mochten binnenkomen. De maatregel werd genomen in verband met de mond- en klauw- zeer-epidemie, die thans in Euro pa heerst. de moeilijkheden, is er dan ook geen reden om aan te nemen, dat de resultaten over het lopende boekjaar slechter zullen zijn dan die over het vorige boekjaar. zuidhollandse bierbrouwerij De directie van de N.V. Zuid hollandse Bierbrouwerij deelde in de 'gister gehouden algemene vergadering van aandeelhouders mede, dat door de OP 1 April van het vorig jaar ingegane prijsver hoging het brouwersbedriif ren dabeler is geworden. De balans en de winst- en ver liesrekening over het boekjaar 1950-1951 werden met 186 stem men voor en 4 stemmen tegen goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op f 36,per preferent aandeel. reens en co. n-v. liquideert Liquidateuren van de N.V. Reens en Co. delen mede, dat de zaken van de N.V. Reens in geen geval zullen worden voortgezet, noch door Bruynzeel, noch door een andere fabrikant. Het bedrijf, dat na de veiling van de inventaris van de fabriek aan de Distelweg 105 te Amster dam. in verband met onder han den zijnd werk, tijdelijk elders wordt voortgezet, zal in ieder ge val omstreeks 15 April a.s. wor den stopgezet. de im- en exporten tot 400 gulden De, Centrale Dienst voor de in- en uitvoer zal met ingang van 15 Maart a.s. een regeling treffen, volgens welke bepaalde in- en uitvoertransacties, welke zich be perken tot hoeveelheden met een faetuurwaarde van maximaal 400 gulden door irn- en exporteurs kunnen worden geëffecteerd, zon der dat hierover voorafgaand overleg nodig is met de C.D.I.U. of diens gedelegeerden. De invoer resp. uitvoer en de verrekening van dergelijke trans acties zullen n.l. geschieden met gebruikmaking van een speciaal formulier, dat door de in- of ex porteur zelf kan worden inge vuld, waarna het direct voor ge bruik gereed is. ZAANS BEDRIJF NAAR CANADA De B.S.-werf Betona te Zaan dam zal binnenkort een filiaal vestigen in Canada en wel in Prince George (Columbia). Men zal daar de fabricage van bunga lows ter hand nemen. Van de Ne derlandse en Canadese autoritei ten heeft men hiervoor bereids toestemming gekregen. AMSTERDAM, 6 Maart. Olies zorgden vandaag voor een kleine verrassing ter beurze; door na een amper prijshoudende opening op 289 aan te trekken tot 201. Grote posten gingen hierbij niet om maar men meende, dat voor buitenlandse rekening re gelmatig kleine posten uit de markt werden genomen. Tegen 't einde moest slechts een klein ge deelte van de' behaalde winst worden prijsgegeven. Slotnote- ring 290kl (289). Deze vaste houding van het hoofdfonds domineerde de markt min of meer en men was dan ook geneigd de betrekkelijk goed prijshoudende stemming op de industrie-afdeling voor een groot deel toe te schrijven aan Kon. Olie. De affaire was hier echter ook vandaag minimaal. De Cultuurafdeling blijft haar betere ondertoon behouden, be halve de rubber en suikerwaar den waren ook vandaag vooral tabaksaandelen licht gevraagd. De in het vooruitzicht gestelde accijnsverlaging kan de sigaren- afzet stimuleren en wordt daar door ook voordelig geacht voor de tabakscultuur. Grote omzetten kwamen echter ook hier niet voor. De scheepvaart-afdeling ver toonde geen bijzondere afwijkin gen. Over het algemeen was de tendens hier goed prijshoudend. Het agio voor Amerikanen, dat aanvankelijk slechts een fractie hoger op 3 3/8 werd getaxeerd steeg later in de middag tot 4 1/4 pet. De dollar-obligaties verbeterden zich dienovereen komstig. De conversielening 1947 opende vast op 85 11/16, maar brokkelde daarna geleidelijk af tot 85'/4 te gen slot. De guldensbeleggingen waren in overeenstemming hier mede amper prijshoudend. De bankaandelen en Indonesi sche tram-obligaties waren van daag gevraagd. slag was wel wat duur hè!" Hij had dus alles vooruit berekend, wat voor zijn laatste zet 3227 een goede prestatie genoemd mag worden. Er volgde nu 1014, 3732, 1117 en toen geheel fout 4137?, waarop 2429, 1721 en 711 hem ten slotte schrijf verlies bracht. De daarop volgende lange vleugel-aanval was hem te machtig en hü ver loor, waarop één der toeschou wers opmerkte, dat niet alles wat uit Schiedam komt, goed behoeft te zijn. Stuurman gaf hierop de vólgende dag ant woord, dioor een solide remise tegen W. de Jong. Keller en Beers wonnen him eerste party. Door dit resultaat zijn beide spelers weer op de goede weg en zullen met nieuwe moed proberen zich naar de kop groep op te werken. Het komen de program is daarvoor van het hoogste belang. Nu moet de strijd opgenomen worden tegen W. de Jong en B. Dukel. Wim de Jong te Haarlem kampioen van Noord-Holland 1950, verleden jaar no. 3 van Nederland, speelt samen met zijn broer IJ. de Jong in deze afde ling mee. Ook hun vader, Abe de Jong, is een geducht speler, en hun namen worden in Haar lem achtereenvolgens na wereld kampioen Roozenburg genoemd. De Jong staat bekend als een fantastisch speler, die in staat is ongedachte mogelijkheden in het spel te brengen. Hij durft de meest gewaagde voortzettin gen spelen en dit maakt hem tot een gevaarlijk tegenstander. Een enkele keer wordt hy zelf de dupe van zyn systeem, zoals de vorige keer tegen W. Roo zenburg, maar over het algemeen heeft hij succes. Ook in djt tour. nooi won hij b.v. van Dukel en bracht Keiler aan de rand van verlies. Barend Dukel te IJmui- den. Wie zou hem niet kennen, schreef ons maandblad „Het Damspel" over hem. En inder daad is deze speler reeds lang één van de steunpilaren in onze bond. Reeds in 1931 was hij dam- meester en kwam onafgebroken in de strijd om de hoogste titel uit. 3 x werd hü no. 2, 1 x zelfs gelyk met Keiler. Zijn laatste successen zyn: No. 1 iri het be kende Leeuwarden tournooi; no. 1 in de voorwedstrijden te Doe- tinohem en no, 1 in het Damas Minor-wereldtournooi en ten slotte met slechts 1 punt achter stand op de grote P. Roozenburg no. 2 in het invitatietournooi te Haarlem. Het is een dammer, welke zyn kracht in de aanval zoekt waar- stegen een zwakkere speler prac- tisch geen verweer weet te vinden. Hij was myn oefenmees. ter voor deze wedstrijden; wy speelden 4 x tegen elkaar steeds remise maar in 2 partyen was het zeer moeilijk om dit resul taat te behalen. Over het geheel genomen staan er dus zware partfjen te wachten. Ook Beers zal het niet gemakkelijk krügen. Men zie daarvoor het program: Vrijdag 7 Maart te Utrecht, aanv. 18.30 uur: Bergsmav.Dyk HartgersHuisman; Drenth Metz; BandstraVos; Lammerts Hofman; De Jonghv. Mourik. Speellokaal N.V.Huis, Oude Gracht. Zaterdag 8 Maart te Utrecht aanv. 16.00 uur: v. DykHofman; Vosv. Mourik; MetzDe Jongh HuismanLammerts; Bergsma Bandstra; HartgersDrenth. Speellokaal N.V.-Huis, Oude Gracht. Zaterdag 8 Maart te Amster dam, aanv. 16.00 uur: BeersIJ. de Jong; v. ZuilenkomLaros RoozenburgDe Graag; Stuur man—Dukel; Bizot—W. de Jong. Keller is vrij. Speellokaal Hetel „De Kroon", Rembrand ts plein. Zondiag 9 Maart te Amsterdam, aanv. 10 uur: Dukel'Bizot: De GraagStuurman; LarosRoo zenburg; IJ. de Jongv. Zuilen kom; KellerBeers. W. de Jong is vry'. Speellokaal Hotel „De Kroon", Rembrandtsplein. Alle wedstrijden zijn vrij toe gankelijk. (Advertentie) N.V. Nourypharma-Deventer FEUILLETON 31. Hy' was nog steeds „de onbekende man", daar hii om de eer» of andere reden zijn naam geheim had gehouden, maar dat maakte het des te ge makkelijker hem te vinden on der dip circa zesduizend gevange nen, die op Nieuiw-Caled'onië verblijf houden. Ik vond heel gemakkelijk een bewaker, die Caibados' ontsnapping op zich wilde nemen en alle schikkingen werden met verrassende snelheid getroffen. Maar dat weet je allemaal uit mijn brief wat ik je niet ver teld heb ia dat Cabados op eer» haar na slaagde. Hü had' bijna de plek bereikt, waar hem een paard wachtte, toen hii toeval lig een paar gevamgenhewakers tegenkwam. Ze kenden hem als gevangene, vermoedden dat hii op de vlucht was, en daar hij in/plaats van zich over te geven en te wachter» op een volgende gelegenheid, trachtte hard weg te lopen, schoten ze op hem. Hij werd' gedood. Het is ontzettend jammer. maar de bewakers deden slechts hun plicht. Toen hy zweeg, keek Stella op. met door tranen verduisterde ogen. En mijn armzalige poging, 'hem te helpen werd de oorzaak van zijn dood. Dat moet je niet zeggen, dat, moet je zelfs niet denken. Juan Cabados was er de man ndet naar om op lie Nou te blijven, zonder een poging te doen weg te komen. Hij zou het waar schijnlijk zelf ook een keer heb ben geprobeerd onder minder gunstige omstandigheden. Dat hii niet vrij is gekomen, was toeval; jii hebt gedaan wat ie kon, of iiever gezegd, ik heb het voor ie gedaan. Stella zei hier niets op. maar na een poosje stelde ze een vraag. Zeg me één ding: heeft hii geweten, dat ik Haar stem stokte, maar Carlos begreep wat zii bedoelde. Wilde je me vragen, of hii wist., dat jij de hand had in de voorbereidingen voor ziin ont snapping? Ja, zeker Stella. Zon der jouw naam te gebruiken zon»! ik een boodschap in zo danige vorm, dat hii het we] be grijpen moest. Daar ben ik erg blij om, zei het meisje snel. Maanden heb ik me gekweld met de ge dachte. dat hii mii ondankbaar zou vinden, dat hii zioh zou af vragen, waarom ik niet versche nen was op de terechtzitting, want hii kon natuurlijk niet weten, dat ik ziek was. Maar ik ben erg dankbaar, dat hii vóór hii stierf geweten heeft, dat ik ai die tiid aan hem heb gedacht. Het maakt de gedachte, dat hii dood is gemakkelijker te dra- geff. Ze zweeg er» Carlos, die ijve rig met zijn stok in het gras zat te prikken, wachtte een poosje en zei toen zacht: Sella, ik heb mijn best ge daan, terwille van jou. Ik hoop dat ik mijn beloning zal krijgen. Juan Cabados betekende niets voor mij, maar jii jii bent al les. Ik weet, dat ik behoor te wachten. Maar ik smacht naar zekerheid, Stella, lieveling, ik vertrouw dat mijn reis niet ge heel tevergeefs is geweest. Zul je je belofte houden? Zul je over een poosje met mii trou wen? Een aarzelende weifelende uit drukking kwam op het gezicht van het meisje. Ze was duidelijk in tweestrijd en een ogenblik vroesde Carlos Cabados een wei gering. Toen sprak ze op luste loze toon: Ja, Carlos als ie wilt, zal ik met je trouwen. Ik wil het, vuriger dan je kunt denken, Stella. En ik zal alles doen, wat ik kan, om je gelukkig te maken. Ik wist wel. dat je jp belofte zou houden en ik weet zeker, dat je tante blii zal ziin. Wanneer zullen we.... O, nu niet! riep het meisje impulsief. Laten we daar niet over spreken. Dat kan wel op een ander? dag. We hebber; heel de lente en de zomer vóór ons. Voor onze wittebroods weken, zei hii zacht. Ze stond plotseling op en zei vlug: Ik moet naar huis. Carlos. Ik zal een eind met je mee lopen zei hij, vrezend, dat hii weggestuurd1 zou worden en na de lunch zou i'k graag ie tante bezoeken. Ze zei niets, toen bij mat 'haar in de pas ging lopen en toen zii. meestal zwijgend, voort liepen, voelde Carlos Cabados heel goed, dat zij niet tegenover h<am stond, zoals hij dat wel zou willen. Weliswaar had Stella be- lofd met hem te trouwer», maar hi.i voelde zich, zoals hii zich eens 'had gevoeld, toen hii een jongen was en vurig had ver langd naar het ei van een merel voor de verzameling, die hii aan het aanleggen was. Eindelijk had hij een nest gevonden maar het was leeg precies zoals dit grote uur va,n blijdschap was. Toen Stella het huis bereikte, vond ze tante Pilar met enilg ongeduld op haar wachten. Stella, vroeg ze met eer» voor haar ongewone opwinding, heb je Carlos Caibados gezien? Ja, tantetje, antwoordde het meisje bedaard. Heeft hii je gevraagd zün vrouw t? worden? Ja, tantetje. Ah! Hii zei me, dat hii het zou doen. Hij verlangde erg naar je. Hij maar wat heb je geantwoord. Stella? Ik heb er in toegestemd, tantetje. Hii koant u na do lunch opzoeken. Lieveling, ik ben zo blij! Pilar Duero nam haar nicht moederlijk in haar armen en kuste haar schrok toen echter, diaar een snik het meisje deed schokken. Stella, lieveling, wat is er? Waarom. Niets, tantetje, niets! riep Stella! terwijl ze de tranen van haar wangen veegde. Haar tante keek haar met be grijpende blik aan, toen glim lachte zij. Je bent een beetje over stuur. Stella,, zei ze moederlijk. Ik geloof, dat ie tot de lunch boter wat kunt gaan rusten. Ja, tante Pilar, dat zal ik, antwoordde het. meisje en ver liet de kamer, blij te kunnen ontsnappen. (Wordt vervolgd) i V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5