Tekent de nieuwe regerings combinatie zich reeds af Foto's van zonnewonder Fatima waren niet echt Nederlands filmmuseum geopend Komt er in Engeland een katholieke universiteit? Productiekosten stijgen in de landbouw Rotterdam erfgename van wijlen dr. Bierens de Haan Reorganisatie arbeidsbureaux: streven naar decentralisatie De boodschap van Truman VAN NU EN STRAKS K.V.P. moet partners zoeken voor een midden-koers Voor- en tegenstanders Bert Haanstra's nieuwe werk: Panta Rhei(Alles stroomt) Door verlaging van subsidie op ingevoerde voedergranen Weldra verklaring verwacht van f/Osservatore Romano Naar wij vernemen DINSDAG 11 MAART 1952 PAGINA 3 Welke regeringscombinatie zal na de verkiezingen optreden? Op de jongste partijraadsvergadering van de Katholieke Volks partij heeft prof. Romme desgevraagd verklaard, dat hij alle mogelijkheden wil openhouden en van een politicus, die bij de formatie van straks weer een rol- en misschien wel een zeer belangrijke- zal spelen, kon men ook geen ander antwoord verwachten. In een vrijere positie zouden hij en andere politici het antwoord echter evenmin op dit ogenblik kunnen geven, al zullen er in de politieke achterhoofden ongetwijfeld bepaalde gedachten aanwezig zijn. De uitslag van de stembus blijft in' dit opzicht belangrijk. Prof. Romme moge er in z'n rede terecht op gewezen hebben, dat in Nederland altijd bij voorbaat vast staat, dat geen van de partijen een absolute meerderheid zal behalen, desondanks kan de uitslag toch wel in een zekere richting wijzen door een verschuiving in de politieke machtsverhoudingen en, uitgaande van die nieuwe machtsverhoudin genen vooral van de onderscheiden programs moeten de partijen het dan eens zien te worden, een op gave, waarbij tal van factoren spe len, die men °P dit ogenblik al evenmin in de speculaties kan ver disconteren. Niettemin blijft ons de gestelde vraag bezighouden en daarom kan het nuttig zijn nog 'ns een analyse van de politieke ver houdingen van nu en straks te be proeven. De Katholieke Volkspartij heeft in de afgelopen maanden, als gevolg van de actie-Duynstee en 't optreden van de groep-Steenberghe een moeilijke tijd doorgemaakt. Ne derland mag zich gelukkig prijzen, dat deze moeilijkheden niet tot een breuk hebben geleid, want een uit eenvallen naar links en rechts zou het nog moeilijker, ja bijna onmo gelijk maken om een regering te vormen, steunende op een redelijke parlementaire meerderheid. En dat blijft naar onze mening toch het meest wenselijk. Een heel vrijstaand kabinet mag op zich zelf iets aantrekkelijks hebben, in de practijk zou een dergelijke opzet ons spoedig tot Franse verhoudin gen doen vervallen, met alle aan- Kieve van dien. Koers in de K.V.P. De eenheid in Nederlands groot ste partij bewaard gebleven zijnde, blijft ook de door haar gewenste koers voor de naaste toekomst een essentiële factor. Om het karakter van die koers te kunnen analyse ren zouden wij het verkiezingspro gram van de KVP moeten ontleden maar in deze beschouwing kan het uiteraard slechts gaan om de grote lijn en deze menen wij te kunnen vinden in de motie, die op de jong ste partijraadsvergadering van de KVP met overgrote meerderheid werd aanvaard. In deze motie wer den de resultaten van het overleg met de groep-Steenberghe in over eenstemming verklaard met de „te voeren christelijke, vooruitstreven de politiek". Buitenstaanders heb ben als hun mening gegeven, dat op deze wijze tegenstellingen wer den verenigd, die in wezen niet te verenigen zijn, maar dit oordeel be hoeft geenszins juist te zijn. De groep-Steenberghe wenst niet beschouwd te worden als een con servatieve groepering, wel heeft zij de partijleiding geconfronteerd met de gevaren en de gevolgen van een te eenzijdig gerichte politiek en die gevolgen zijn ook dezerzijds reeds meermalen onderkend. Een aange scherpt inzicht voor deze nieuwe problematiek kan echter wel dege lijk blijven passen in oen vooruit strevende politiek, althans wanneer men dit begrip niet interpreteert als de belangenbehartiging van een bepaalde groep en bij het streven naar nieuwe maatschappelijke vor men alle groepen wil blijven be trekken. Zo, na de verkiezingen aantre dende, zal de KVP met andere partijen tot accoord jnoeten komen en reeds nu laat zich voorzien, dat zulks niet eenvoudig zal zijn. Bij de middenpartijen zal zij ongetwij feld begrip kunnen ontmoeten voor haar, als gevolg van het optreden van de groep-Steenberghe, aange scherpt inzicht voor de gevaren van nivellering en collectivisme. Maar hiermede is zeker niet alles gezegd. Bij de C.H. is de laatste tijd geen uitgesproken conservatieve onder stroom aanwezig. Bij de candidaat- stelling heeft deze groep gepoogd om de conservatieve heer Schmal inplaats van de heer Tilanus, lijst trekker te maken en al is dit niet gelukt, de Gerretsons in deze partij blijven een gevaar. De WD zal de verkiezingen ongetwijfeld ingaan met het devies, dat het roer weer om moet en nu in de conservatieve richting. Deze factoren, verdiscon terend, 'blijft het 'n vraag of 't be grip voor de nieuwe problematiek bij deze parijen ook in "wezen de zelfde kan zijn als bij de KVP, en zulks klemt dan uiteraard nog in sterke mate voor wat zij onder 'n vooruit strevende politiek zouden willen verstaan. De P.v.d.A. Bij de Partij van de Arbeid lig gen de moeilijkheden omgekeerd, het niet gemakkelijk hebbend, doordat zij, met regeringsverant woordelijkheid beladen, zich ook de communisten van het lijf moet hou den, komt er in deze partij de laatste tijd steeds meer behoefte aan een scherpere socialistische koers. In deze geest zal zij ook on getwijfeld de verkiezingen ingaan en daarna haar eisen stellen, eisen die wellicht, ten dele parallel kun nen lopen met een vooruitstreven de politiek, zoals de KVP zich die voorstelt, maar die' geen begrip zou kunnen inhouden voor de gevaren van nivellering en collectivisme, en voorts blijft haar houding die en zowel voor de A.R., C.H. en de V.V.D. tezamen geldt, dat zij alleen onder de werkingssfeer van conser vatieve concentraties als het „co mité burgerrecht" en de „vader landse kring", in de kwestie Nieuw Guinea, een moeilijkheid, die wij echter voor ditmaal verder ter zijde laten. En tenslotte zij er nogmaals op gewezen, dat dit hele beraad de politieke machtsverhoudingen, zoals het kiezersvolk die, door mid del van het stembiljet, zal vast stellen. Een stabilisatie van de KVP houdt, zeker na het beraad met de groep-Steenberghe, de uitspraak in, dat het Katholieke volksdeel een vooruitstrevende politiek blijft be geren, maar met vermijding van de fouten en gevaren van het jongste verleden. De afgelopen week legde de KVP AR, CH en de WD in de Tweede Kamer vooral op deze laatste om standigheid de nadruk. De strijd van „de zelf doeners" bij het wets ontwerp „Herziening van de uitvoe ringsorganisatie der sociale verze kering" was in feite in strijd tegen de geest van het collectivisme, en in de motie Driessen, (KVP), kant te dezelfde meerderheid zich tegen de nivellerende werking van de te lage grondprijzen. Politieke figuren meenden hierin reeds een aanwij zing te kunnen zien voor de nieuwe regeringscombinatie van straks en deze feiten zeggen ongetwijfeld wel iets. Zij accentueren een tegenstel ling tussen de PvdA enerzijds en de KVP en de middenpartijen an derzijds, zoals die de laatste tijd on miskenbaar sterker is geworden. Maar hiermede kan toch nog niet alles gezegd zijn. De uitspraak van de jongste partijraadsvergadering heeft de resultaten van het overleg met de groep-Steenbrghe ingepast in „de te voeren vooruitstrevende politiek" en om die politiek zal het wat de KVP betreft, na de verkie zingen moeten gaan. Dat voor het voeren van een dergelijke politiek de medewerking van de PvdA een' absolute voorwaarde zou zijn, is ze ker niet juist, maar het zou toch wel zeer moeilijk worden. Een regeringscombinatie van de KVP, AR en CH lijkt niet reëel en uitgebreid met de WD rijst de vraag, of in een dergelijke combi natie een vooruitstrevende politiek wel aan haar trek zou komen, te meer, omdat alleen sl haar optre den door uitgesproken conservatie ve concentraties als 't comité „bur gerrecht" en „de vaderl. kring" als een morele overwinning zou wor den uitgelegd. En ook een PvdA in de oppositie zou hieraan ongetwijfeld een bij drage leveren, zowel vanuit de po- Dit is „Tobby", de filmhond. „Tobby" is de zoon van de uit de film „Hondsdagen" bekend geworden vierbenige hoofdfi guur, en heeft het onder de dressuur van een zekere Alfons Stobl in München zo ver gebracht, dat hij als jong leur-genie kan optreden in een nieuwe film, die getiteld is „Ik heet Niki" Een proeve van Tobby's jongleurkunst. Volgens het Engelse blad .The Voice of Fa/timia" zouden echter die beide foto's, die na de publi catie in de „Osservatore Roma no" door nieuwsagentschappen over de gehele wereld werden verspreid en ook iin ons blad wer den gepubliceerd, in feite niet in 1917 zijn gemaakt doch oip 13 Mei 1922 bii Torres Novas tijdens gevoerd zal moeten worden vanuit litieke als de sociale sector. LONDEN 7-3-*52 (K.N.P.) Tijdens de vacantiecursus. welke de Newman-verenieing deze zo mer in de Oriel-colleee te Ox ford zal houden, zal de vestiging van een Katholieke Universiteit in Engeland ter snrake komen. Dit vraagstuk staat n.l. on dit ogenblik in het midden van de belangstelling der Engelse ka tholieken en veroorzaakt hevige debatten. (Van onze filmredacteur) Het betekent een erkenning van de historische en culturele betekenis van de film, dat officieel werd overgegaan tot de stichting van een Nederlands Filmmuseum en dat dit onderdak heeft gekregen in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Bij de opening was de cultureel georiënteerde Nederlandse filmwereld ruim vertegenwoordigd. De plechtigheid geschiedde door de SecTetaris-generaal van het Departement van O., K. en W„ en écht in filmmuseum-stijl werd deze gebeurtenis geaccentueerd door de vertoning van een viertal films, waarvan de vervaardi ging plaats vond resp. in 1952, 1937, 1930 en in 1920. Voor die insider viel er in de openinigsredievoeripgen een lichte controverse te beluisteren. Wij behoeven ons daarover echter bij de ruim 55 jaar „oude" .innigste muze geen zorgen te maken. Want zelfs over de kunsten, die reeds eeuwenoud zijn, baerst nog geen eenstemmigheid van mening. Zo haakte directeur SanidJberig van het Stedelijk Mu seum de film wel wat tè nadruk kelijk vast aan de beeldende kun. sten, terwijl daarentegen mi. Reinink, de Secretaris-generaal van O. K. er» W. wat al tp na drukkelijk sprak over de histori sche waarde van de film. In zijn interessant betoog was te uit sluitend het interessante element in het geding,van op het cellu loid vastgelegde wereldigebeurte- nissen uit voorbije jaren'. Beide sprekers kregen in de filmische opluisterinig van deze opening hun zin. Behalve de pas gereedgekomen film van Bert Haanstra „Panta Rhei'' werden vertoond „De Ballade van de Hoge Hoed" van Max, die Haas (1937), „Zuiderzee'' van Joris Ivens (1939) en documentaire fragmenten uit „Bet. de koningin van de Jordaara" (1920). Haanstra's nieuwste prestatie Een evenement bij deze ope ning vormde ongetwijfeld de projectie van Bert Haanstra's „Panta Rhei" (Alles stroomt). Haanstra behaalde op het Film festival 19&1 met zijn „Spiegel van Holland1" in de afdeling do cumentaires de ereprijs. Hij is van nature een filmisch dichter. In zijn nieuwe film baseerde hii zich op «er» uitspraak van de (Eigen bericht) De reorganisatie van de Rijks- arbeidsbureuax zal per 1 Juli haar beslag krijgen. Naar wij vernemen zullen de Gewestelijke Arbeidsbureaux en de Bijkanto ren straks gelijkelijk (naar be langrijkheid niet gelijkwaardige) Arbeidsbureaux worden met uitzondering van enkele kleinere kantoren, die buitenpost van een der bureaux zullen zijn. In elke provincie komt een provinciaal directeur met een kleine staf. De organisatie van het Rijks bureau, zoals het apparaat der openbare Arbeidsbemiddeling in zijn geheel wordt genoemd, kent thans 24 Gewestelijke Arbeids bureaux en 135 bijkantoren. Over deze bureaux zijn vier inspecties aangesteld. Het laat zich aanzien, dat de in specteurs in aanmerking zullen komen voor een benoeming tot provinciaal directeur in de nieu we organisatie. De zeven andere provinciale directeuren zullen moeten worden benoemd uit de nu fungerende directeuren van de Gewestelijke Arbeidsbureaux. Het voordeel van de nieuwe organisatie ziet men o.a. hierin, dat het personeel der Arbeids bureaux vrij zal worden van al lerlei administratieve rompslomp als statistisch en comptabel werk. Deze taken worden overgenomen door een 7 a 10 tal ambtenaren op het Provinciaal Bureau, waar ook de planning zal worden ver richt. Het hoofdbureau op het Ministerie van Sociale Zaken, heeft voortaan slechts met 11 con tactpunten te maken, waardoor voor zover wenselijk een zekere decentralisatie mogelijk is. Aanvankelijk zou op 1 Jan.uari jl. met het nieuwe schema zijn gestart. De werkverhoudingen hebben dit verhinderd. Het nieu we plan brengt ook een bezuini ging op het aantal ambtenaren. Er waren aanvankelijk 32 amb tenaren teveel voor de nieuwe organisatie. Door geen nieuw per soneel aan te nemen zal het te veel aan arbeidskrachten worden weggewerkt. Griekse wijsgeer Heracliitus, die in heel de natiuiuir het element beweging zag en hieruit conclu deerde tot het eeuwige rhythime. Bert Haarustra's f'ikn betekent een poëtische poging om deze eeuwig© beweging in het film beeld op te vangen. Men moet bewondering hebben voor de visie welke die nog .jonge cineast ontwikkelt. Hij registreert de be weging, die heit licht, het water, de wolken en die planten demon streren en verleent hieraan op verbluffende wiize accenten door op weergaloze wijze trucage toe te passen. Op die film wordt hier door die in de natuur aanwezige beweging versneld of vertraagd. Haanstra slaagt er hierdoor in, een uitsluitend op de filmband mogelijke beheersing van dit na- tuur-element te demonstreren, die door het poëtische beeld en het oproepen van een uitstekend rhythme het oog gevangen houdt. Voorts onderscheidt de film zich door een voortreffelijke fotogra fie Het is opvallend, dat de docu mentaire „Panta Ribei" eenzelfde tekort vertoont als „Spiegel van Holland". Ook dit onderwerp is niet Voldoende uitgewerkt. De toeschouwer behoudt een on weerstaanbaar verlangen naar een diepere weergave van het gegeven. Wij achten het. element beweging te eenzijdig belicht en stellen tengevolge hiervan vast, dat de film een tikie overbodig in herhaling treedt. De componist Max Vredenbung meende met zijn muziek te moe ten illustreren, Hii deed dit een- zii'dig en zonder blijk te geven van enige fundamentele inspira tie. Het is niat onmogelijk dat de film zonder muziek sterker aan spreekt. Voor het overige heeft Bert Haanstra - zich weer een filmer getoornd, die tot de besten in ons land moet worden gerekend en wiens nieuwste werk zeker waar dig was, bii deze gelegenheid to worden vertoond. 's GRAVENHAGE. Blijkens publicaties van het Landbouw Economisch Instituut en van de Stichting voor de Landbouw is de invloed van de verlaging van het subsidie op ingevoerde voe dergranen op de productiekosten in de landbouw thans duidelijk merkbaar. Op grond van vroegere aan vaarde berekeningen is aan het L.E.I. gebleken, dat de recht streekse stijging van de kosten voor de baconmesterij in de garantieprijs is verwerkt. Sinds April 1951 zijn echter diverse kostenelementen gestegen, welke stijging nog niet in de garantie prijs voor baconvarkens is ver werkt, De gestegen prijzen van aardappelen, ondermelk, ander ruwvoeder, strooisel e.d. zijn niet of slechts zeer ten dele door berekend. Het totaal der verhoogde kos ten, dat nog niet hii het vast stellen van de garantieprijs voor baconvarkens in aanmerking werd genomen', berekent het L.E.I. op 14 cent per kilogram geslacht gewicht. Op grond van het feit, dat de inlandse graanprijzen van het Aan- en Verkoopbureau Akker bouwproducten, A.VA., sinds 2 Februari van dit jaar met 25 procent stegen, verwacht het L.E.I., dat aardappelen met een zelfde percentage zullen stijgen en wel van f 4.50 tot f 6.25 per 100 kilogram veldgewas. Voor de productiekosten van eieren werd eenzelfde bereke ning gemaakt, waaruit blijkt, dat deze kosten sinds 2 Februari 1952 met f 15.74 per 1000 stuks zijn gestegen. Zulks heeft spe ciaal onaangename gevolgen bij de productie van eendeneieren. De berekeningen van het L.E.I. over stijging van de productie kosten van melk in ons land dui den aan, dat per 100 kilogram melk met 3.5 percent vetgehalte deze voor Friesland en Noord holland 7 cent zijn, voor het Zuidhollandse consumptiemelkge- bied 8 cent, voor het Zuidhol landse kaasgebied 11 cent, voor de Friese Wouden 18 cent, voor Overijsei 25 cent en voor Oost- Brabant 27 tot 28 cent. Vele kleine verdelingsbedrij- ven in ons land krijgen het naar de mening van de Stichting voor de Landbouw thans hard te ver duren. Zij hebben een dichte veebezetting en moeten speciaal voor kippen en varkens veevoer aankopen aangezien zij zelf een smalle voederbasis bezitten. Om de toestand voor deze be drijven draaglijk te maken zal het volgens dé Stichting nodig zijn op korte termijn in te grij penop de prijsvorming van ak kerbouwproducten langs directe of indirecte weg. Een redelijke bestaansmogelijkheid op die be drijven hangt daarvan af. Extra kapitaal voor de verbouw van meer eigen voeder en verbetering van voederbewaring om rationeel gebruik te bevorderen, zal op de een of andere wijze gevonden moeten worden. ROME Men verwacht binnenkort, aldus meldt Reuter, een verklaring in de „Osservatore Romano", het officiële blad van het Vaticaan, over de twee foto's die 17 November jl. in dit blad zijn gepubliceerd met betrekking tot het zonnewonder, dat zich bij de herhaalde verschijning van de H. Maagd Maria aan drie kinderen te Fatima (Portugal) in 1917 heeft voorge daan. Volgens de ooggetuigen er was een menigte van 70.000 mensen aanwezig maakte de zon toen vreemde draaiende bewegingen- Van de in de „Osservatore" gepubli ceerde foto's werd in het bijschrift gezegd, dat zij authentieke opnamen van deze gebeurtenis waren. een atmosferisch effect bii het ondergaan van die zon. Vele pel grims meenidien toen een herha ling van Ihet zonnewonder te zien, waarop dbor wijlen Alfrado de Mendomca bedoelde foto's werden gemaakt. Mer» vond dat de forto'* op het zcninewonder leken en Dr. de Mendonca, de de broer van diP fotograaf schreef toen „Fatima 1917" achterop de foto's, diio niet werden gepubli ceerd, om verwarring te voor komen. Want er is geen fotografische opname van de zon op de oor spronkelijke datum en daar het hier een bovennatuurlijk ver schijnsel betreft, is het ook niet waarschijnlijk dat dit door de camera is weergegeven aldus A.P. De foto's werden dioor Dr. die Mendonca, die dieel uitmaakte van de commissie van ontvangst, overhandigd aan kardinaal Te- diesdhini bii bat bezoek dat deze vorige jaar aan Lissabon bracht, en waarbij hij, zoals nien zi°h zai herinneren, mededeelde, dart ook Z.H. de Pans in 1959 tot vier maal top eenzelfde zonnewonder haid aanschouwd. Het is niet gelheel duidelijk, of aan de kardinaal werd medege deeld, dat de forto's niet in 1917, doch in 1922 werden gemaakt. Men verwacht hierover een ver klaring van de „Osservatore". Het is overigens duidelijk dat, ook al zijn de foto's niet authen tiek, daarmede noch de waar achtigheid van het wonder van 1917, noch die van de verschijn selen die door Z.H. de Paus zijn waargenomen, in het geding ko'ir't. Dat zal het alleen maar doen voor die mensen, die alleen maar kunnen geloven wat zij al is het dan ook maar op een foto zelf kunnen zien. De ge lovige Katholiek heeft echter fo to's niet van node, om overtuigd te zijn. Het plan een eigen Katholieke universiteit in Engeland te stich ten, is honderd jaar geleden met veel kracht door Kardinaal Newman verdedigd. De idee was afkomstig van Apostolisch Vica ris Mgr. Bayes, een van de voor vechters dier emancipatie tijdens de 19e eeuw. Mgr. Wiseman, de latere aartsbisschop van West minster, heeft de eerste uitvoe ring van Bayes' plan verijdeld. In 1873 heeft het Engelse Episco paat de gedachte aan een eigen universiteit opnieuw trachten te verwezenlijken, helaas tever geefs.. Een latere poging van Kardinaal Newman om in Ox ford een instelling op te richten, die als voorloper van een eigen universiteit dienst zou doen, liep dood op het verzet van Kardi naal Maning. Voor- en tegenstanders Het tegenwoordige universi teitsplan vindt in Engelse Ka tholieke kringen opnieuw voor- en tegenstandiers. De voorstan ders menen, dat een eigen uni versiteit het aanzien der Katho lieken in Engeland zal doen stij gen. Jonge intellectuelen zullen bovendien een opleiding kunnen krijgen, die niet louter weten schappelijk is. De tegenwoordige universiteiten immers, Cam bridge Oxford, St. Andrews en Londen, zijn neutraal. De tegenstanders zijn van me ning, dat de plannen op prac- tische gronden niet uitvoerbaar zijn evenals de oprichting van een eigen katholiek dagblad. Ook achten velen het weinig op portuun tot d'e stichting van n Katholieke universiteit over te gaan, omdat andere grote wer ken van Katholieke zijde eerder dienen te, worden aangepakt. Engeland met zijn sterke ge hechtheid aan traditie, waarin ook die eeuwenoude universitei ten als Cambridge en Oxford 'n plaats innemen, zal bovendien een specifiek Katholieke hoge school weing kansen bieden. Het blijft zeer de vraag, of op de lange duur wel voldoende stu denten zouden blijven toestro men. Pater F. MacGrath S.J. zal dit vraagstuk deze zomer in leiden op de vacantiecursus. heeft het Amsterdams Toneel gezelschap onder regie van A. Defresne „Antigone" van Sopho cles in studie genomen. wordt vandaag in Gouda de derde technische beurs voor kaaspro ducten gehouden is aan de „Jubileumprijs van Toonkunst", in 1929 ingesteld, thans een erepenning verbonden, die op 25 Maart zal worden uitge reikt aan de reeds bekroonden.. Gerard Hengeveld, Sas Bunge, Gerard Blerk en Jo Dusseldorp, piano, Albert de Klerk, orgel en Dick de Reus, viool DUIZEND GULDEN VOOR EEN GOEDE TIP Een werknemer van Philips Telecommunicatie N.V. voorheen N.S.F. te Hilversum, de heer C. Oudhof, die werkzaam is op de chemische afdeling, had onlangs een tip in die „Opmerkingen"-bus gedaan, waarin hij adviseerde bepaalde onderdelen niet meer met de hand te borstelen na het vernikkelen, maar zulks te doen in een beweegbaar mechanisch trommelbad met zeepwater en stalen kogeltjes, door welk pro cédé sneller en beter gepolijst wordt. Meestal variëren de beloningen voor deze tips aan de bedrijfs leiding tussen de tien en vijftig guldien. De tip van de heer Oud hof bleek echter meer waard. Hij ontving nl. een premie van duizend gulden. EEN MEEVALLERTJE VOOR TIENHOVEN De gemeente Tienhoven (Z.H.) bij Ameide heeft een meevaller tje. Van de Ontvanger der Be lastingen werd bericht ontvangen diat aan gewetensgeld aan deze gemeente f 10.575.zal worden uitgekeerd. Het College van B. en W. zai nu de raad voorstellen een uur werk voor de toren aan te schaf fen met verlichte wijzerplaten. De toren dateert uit het jaar 1175 en was vroeger bezit van de Brederodles. FEN JAAR GRATIS WATER De 30.000ste abonné van de Stichting „Streekwaterleidingen Gelderland" werd Zaterdag aan gesloten. Het is de heer W. M. Eibers te Groesbeek bij Nijmegen. De burgemeester van Groes beek, tevens bestuurslid van de Stichting, deelde de heer Eibers mee. dlat deze aansluiting gratis geschiedt en dat hij bovendien dit jaar gratis watèr ontvangt. 22 LAMMEREN IN 6 JAAR Bij die veehouder J. J. Hofstede aan de Boven dijk te Wateringen heeft een schaap vier lammeren geworpen, die alle kerngezond met moeder schaap in de wei lopen. Is dit feit op zich reeds iets bijzonders, belangrijker is, dat dlit zelfde schaap in zes jaar tijds 22 lammeren ter wereld bracht. In 1947 en 1948 telkens drie, in 1949 tot en met 1952 ieder jaar vier, NED. MILITAIRE ELFTAL OP TOURNEE In het kader van de internatio nale militaire voetbalkampioen schappen 1952 zal het Nederland se militaire voetbalelftal van 16 tot 25 Maart a.s. enige wedstrij den in Griekenland spelen- Aan de eindronde van dit tour- nooi zullen de elftallen van Bel gië, Griekenland, Turkije en Ne derland deelnemen. Nederland speelt op 19 Maart a.s. de eerste wedstrijd tegen Griekenland. Voor deze wedstrijden zijn de volgende Nederlandse spelers uit genodigd: Kouters (Spartaan '20), den Hertog (Exselsior), Meines (Frisia), Kammeyer (G.V.A.V.), Rouibos (Emma), Vermunt (R.B.C.), van Mourik (Ajax), Wiilems (A.D.O.), Michels (Ajax), de Jong (Willem 2). Rhorig (H.B.S.), Louer (N.O.A-D.), Kers- sens (B.V.V.), Kolkman (Go Ahead) en Klaassens (V-W.). De ploeg, die onder leiding staat van de kapitein' E. A. Verduyn Lunel, zal 13 Maart a.s. uit Ne derland vertrekken en 27 Maart terugkeren. ARSENAL—CHELSEA VOOR DE CUP De loting voor de halve eind strijden van de F. A.-Cup, welke Zaterdag 2'9 Maart a.s. zullen worden gespeeld, had het volgen de resultaat: op het terrein van Sheffield Wednesday; Blackburn RoversNew Castle United. Op het terrein van Tottenham Hotspur: ChelseaArsenal. BUITENLANDS OVERZICHT De recente boodschap van Truman aan het Amerikaanse congres heeft in de V.S. een niet overal even gunstig onthaal ge had. Het lag zeker niet aan de president zelf. Met een klem mend betoog en doordringende bewijsvoering heeft Amerika's hoogste autoriteit scherp de ge varen getekend waar de Vrije Wereld en indirect de V.S. aan zijn blootgesteld. De dreiging van het wereldcommunisme en de agressieve bedoelingen van de Sovjet-Unie! Het is in wezen tragisch, dat vele Amerikanen zich blijkbaar nog niet hebben kunnen opwer ken tot een niveau van „denken in wereldt-verband". De interna tionale politieke verhoudingen zijn in de laatste 25 jaar sterk gewijzigd, evenals de grenzen van de belangensferen. Niet al leen de materiële, maar ook de ideologische. De grenzen van de Vrije Wereld, waartoe ook de V.S. behoren, liggen in 1952 aan de Elbe en de Donau, langs de stranden van de Koreaanse wa teren en in de Noordelijke ge bieden van Alaska. De V.S., die thans die leiding voor een groot deel van de internationale poli tiek in handen hebben, dragen derhalve een enorme verant woordelijkheid. Truman en zijn naaste medewerkers zijn zich daarvan terdege bewust.... en handelen er naar. Men bedenke echter, dat de boodschap van de president op een zeer ongelukkig tijdstip we reldkundig is gemaakt. Althans gezien van een propagandistisch standpunt uit. Amerika staat practisch aan de vooravond van de presidentsverkiezingen De politici verdringen elkaar om de gunst van de kiezers. En deize kiezers zijn de belastingbetalers. Welnu, deze belastingbetalers weten maar al te goed, dat het hulpprogramma een beroep doet op hun beurs, on bij het invul len van een belastingbiljet wordt er eerder gelet op de grootte van het bedrag dan op 't doel waarvoor het is bestemd. Deze persoonlijke instelling van vele Amerikanen vormt hert stra mien, waarop de tegenstanders van Truman en Acheson bordu ren. Het zijn hoofdzakelijk de conservatieve republikeinen. Ze hebben het 'in bepaalde opzich ten gemakkelijk om hun bezwa ren tegen het programma van hulpverlening te accentueren. De verwarde toestand in Frank rijk, waar men tot over de oren in de moeilijkheden ziit en alles kan ontdekken, behalve een eensgezinde en krachtige wil en vaste lijn in het beleid, de „pa pieren-legers" van Lissabon, de onderlinge naijver en tegenstre- vingen in het Wesrt-Ëuropesa kamp, dat alles is koren op hun molen. De Amerikanen, die niet ach ter Truman en zijn hulppro gramma staan, geven blijk van een enorme argeloosheid in het wereldgebeuren. De politici, die azen op de gunst van deze groep onder de Amerikaanse bevol king, weten maar al te goed, dat het gemakkelijker is het kiezerscorps warm te maken voor een propaganda, tégen iets vooral wanneer dit „iets" de portemonnaie raakt dan voor een groots idee. Hoe realistisch een dergelijk denkbeeld ook kan zijn, zelfs wanneer het, zoals in de boodschap van Truman, de waarschuwing inhoudt eigen huis en haard te behoeden voor de op de loer liggende vijand. Men moet bewondering heb ben voor Truman. Voor zijn werkelijkheidszin en moed, om tegen een groot deel van de Amerikaanse publieke opinie in dp vinger op da wonde te leggen. En dat in een tijd van komende verkiezingen. Wij, in West-Europa, wachten met 'ongeduld op de besluiten van het congres. Er hangt voor West-Europa alles van af. Tru man heeft een hevige strijd te voeren, terwijl hij ook weet, dat men de financiële last op de schouders van de Amerikaanse belastingbetalers niet al te zwaar moe opnemen. De V.S. zijn rijk. De gevraagde dollars zijn be stemd voor het behoud van de vrijheid dier menselijke persoon lijkheid, die in de communis tische landen met voeten wordt getreden en tot in de diepste slavernij is weggezonken. Iedlere Amerikaan, moet hiervan, gelet op de aard en de traditie van zijn volk gevoelig zijn. Helaas zijn er ook nog anderen. Dr. J. C. J. Bierens de Haan, overleden te Amsterdam op 18 December 1951, die reeds tijdens zijn leven menigmaal daadwer kelijk zijn steun aan het Mu seum Boymans te Rotterdam verleende, heeft aan de gemeen te Rotterdam vermaakt: zijn ver zameling prenten (etsen, gravu res, houtsneden, litho's en repro ducties), zijn. verzameling eer tijds in bruikleen bij het Rijks museum, thans berustend in het Museum Boymans, zijn meubels, voor zover deze naar het oordeel van de directeur, voor het museum kunnen en zullen wor den gebruikt, alle boeken, tijd schriften, plaatwerken, catalogi enz. uit zijn bibliotheek, zijn biblotheek, zijn kunstvoorwerpen, weefsels en borduursels enz. voorzover deze naar het oordeel van de directeur voor tentoon stelling in het Museum Boymans geschikt zijn en een pastelportret van Joost van den Vondel door Vaillant, voor zover dit voor ge regelde tentoonstellnig in het Museum Boymans geschkit wordt geacht. Voorts heeft wijlen dr. Bierens de Haan de gemeente Rotterdam benoemd tot erfgename van de helft van. zijn vermogen tot een maximum van f350.000.zulks ten behoeve van de stichting „Lucas van Leyden". B en W. geven de gemeente raad van Rotterdam dan ook in overweging de erfstelling en het legaat voor de gemeente te aan vaarden. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3