De drie kleinzoons van Ford: Henry II, Benson en William Tanden poetsen met balpuntpen, melkkoker met Alpenklokje Opdracht van gemeentebestuur vanCulemborg aan prof. Smit JUEKASIN Filmapparaat verleende steun aan de Amerikaanse recherche Bizot vormden familiebedrijf om tot een moderne N.V. Dieven legioen in New-York werd ontmaskerd HET WONDER DER LIEFDE Op 500 !eden parlement India slechts twee katholieken RADIO Honderden nieuwe bedenksels op Brusselse tentoonstelling Jan van Riebeeckherdenking Boeker Vee! aandacht voor de werknemers Opvouwbare kinderpo uitgevonden Muziek van Marius Monnikendam Wordt Hindoëisme staatsgodsdienst? Geheim wapen voor taxi-chauffeurs ■HOOFDPIJN? keêptMteöt! door Otto Biihrs Damk PAGINA 4 DINSDAG 11 MAART 1952 De drie kleinzoons van wijlen Henri Ford, de oprichter van de Ford-maatschappij, zijn alleen al door hun positie in dit be roemde bedrijf bijna legendarische figuren geworden. In nog geen tien jaar hebben de huidige president van de Ford Motor Company, de 34-jarige Henri II, zijn broer Benson, de 32-jarige vice-president van de maatschappij, en William, die pas 27 is, van het enorme familiebedrijf een moderne naamloze vennoot schap met een zeer bekwame directie gemaakt, waaraan de Fords hun voorstellen voorleggen, die dan evenals de voorstel len van anderen aanvaard of verworpen worden. Kort nadat Henry II zijn vader als President van de Maatschappij opvolgde maakte hij bekend dat alle werknemers aan hem per soonlijk konden schrijven en in him brieven alle kwesties waar voor zii zich interesseerden kon den aanroeren. Hij voegde daar toen aan toe dat hij aan alle brie ven die hij van werknemers ont vangen zou, zelf de nodige aan dacht zou besteden. .Als U het meent is het prach tig" zei de man belast met het contact tussen de werknemers en de bedrijfsleiding. Henry II antwoordde: „Als iemand het gevoel heeft niet eer lijk behandeld te worden, wil ik het weten." Er kwamen veel klachten bin nen die alle dezelfde opzichter betroffen. Men waarschuwde Henry dat de man een zeer be kwame knecht was die al 35 jaar in het bedrijf werkzaam was, maar Henry II zeide: „Het kan mij niets schelen dat hii bekwaam is, hij kan hier niet blijven en doorgaan onze werk nemers te terroriseren. De bazen werden bij elkaar ge roepen en zij zeiden dat zii klach ten over deze bedrijfsleider niet aan de afdeling personeelszaken durfden door te geven, omdat zij bang waren ontslagen te worden. Toen werd de betreffende be drijfsleider er bij gehaald. Henry ÏI en zijn adviseurs luisterden naar hetgeen hij over de kwestie te vertellen had en toen zij tot de conclusie kwamen dat hij zijn houding niet zou kunnen veran deren, verzochten zij hem ontslag te nemen. Toen dit bewijs voor het feit dat de jonge Ford wat hij gezegd had meende onder de werkne mers bekend wedd, verbeterde de geest onder de arbeiders aan zienlijk. Tegenwoordig weet iedereen dat Henry II niet alleen een even vriendelijk en hoffelijk man is als zijn vader maar even veel wilskracht bezit en doorzet als hij iets wil bereiken. WOENSDAG 12 MAART HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws: 7.18 Gra- mofoonmuziek; 7.30 Idem; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmu ziek; (9.309.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de huisvrouw; 10.30 Gramofoonmuziek; 10.45 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Voordracht; 12.15 Prome nade Orkest; 12.30 Land- en tuihbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Pro menade Orkest; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Instrumen taal trio; 13.40 Orgel en zang; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Strijktrio; 15.00 Kinderkoor. 15.20 Pianorecital; 15.30 Voor de zieleen: 16.00 Voor de jeugd: 16.30 Idem; 17.30 Lichte muziek; 17.45 Regeringsuitzending: „Stu denten uit Surinatpe en df> Ne- derlandlse Antillen spreken". 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 „Vraagtekens voor aanstaande dienstplichtigen", causerie; 18.30 RVU: Dr. A. L. Constandse: „Het huidige Japan"; 19.00 „De Ka tholieken en het Socialisme", causerie: 19.15 Gramofoonmuziek VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VA RA: 20.00 Nieuws: 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Dansmuziek; 20.45 „Eiland in de wolkeh" hoorspel; 21.50 Concertgebouw orkest en soliste; 22.30 „Leer", causerie; 22.45 Gramofoonmuziek 23.00 Nieuws; 23.15 en 23.45 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws: 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gramofoon muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gewijde muziek; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gramofoonmu ziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.10 „Rem brandt", hoorspel; 12.00 Sopraan en piano; 12.30 Land. en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Viool, cello en piano; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Maxinierskapel; 13.55 Gramofoon muziek; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Omroeporkest en solist; 16.00 Voor de jeugd; 17.00 Kin derkoor; 17.20 Gramofoonmuziek 17.30 Orgelspel; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianoduo; 18.30 Musette- orfcest; 19.00 Spectrum van het Chr. Organisatie, en Verenigings leven; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Commentaar familiecompe titie; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Chr. Geref. kerkdienst; 21.30 Kamerorkest en soliste; 22.00 Geestelijke liederen; 22.30 Inter nationaal Evangelisch Commen taar; 22.40 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 Gramofoonmuziek; 23.20 „Hoe zit d<at met mijn kind?", causerie; 23.3524.00 Gramofoonmuziek. Henry Ford II woont in een der voorsteden van Detroit en gaat in een gewone Ford naar kantoor. H;j chauffeert niet zelf, maar heeft een chauffeur. Hij zou er de voorkeur aan geven zelf te chauf feren, maar daar hij tweemaal per dag een afstand van ruim 30 km. in druk verkeer moet afleg gen vindt hij dat te vermoeiend, waarbij nog komt dat hii meent zijn tijd nuttiger te kunnen be steden, door onderweg papieren van de zaak door te kijken. Benson Ford, de broer van Henry, heeft het een en ander verteld over zijn samenwerking als vice president met Henry It. „Soms worden onze voorstellen van de hand gewezen. Dan ga ik naar Henry te toe om te protes teren. Hij zegt dan: „Goed. we zullen de zaak nog eens op een vergadering van de directie be spreken. Als zi.i zich bedenken vind ik het prachtig, maar als zij er niet aan willen, moeten wij ons er in schikken". Na aan de Universiteit van Princeton gestudeerd te hebben heeft Benson in de experimente le afdeling van het bedrijf ge werkt waar hij ervaring opdeed in het construeren van motoren en de montage en demontage er van. Als chef van de afdeling Lincoln-Mercury heeft hij sedert 1948 gewerkt aan het tot stand brengen van de organisatie van dealers en agenten, heeft hij richt lijnen voor deze afdeling van het bedrijf vastgesteld en zijn best gedaan de verhouding tussen werknemers en werkgevers in zijn afdeling zo goed mogelijk te maken. William Clay Ford die Bill ge noemd wordt, hikt in zijn manier van kleden in zijn uiterlijk en zijn optreden sterk op zijn over leden vader. Als hij een bladzij van een boek eenmaal doorgelezen heeft blijkt hij alles in zich opge nomen te hebben. Na aan de Yalo University met goed gevolg candidaatsexamen in de natuurwetenschappen gedaan te hebben kwam hii ^n het be drijf en ging hij werken in de af deling verkoop en reclame. Na enige tijd ging. hii over naar de afdeling personeelszaken en con tact tussen de werknemers en de werkgever. Bill was een van de vertegen woordigers van het bedrijf bij de besprekingen in de zomer van 1949 over een nieuw collectief ar beidscontract met de Bond Ar beiders in de Auto-industrie wel ke vakvereniging bij het CIO aangesloten is. Toen het contract tenslotte ondertekend was liet de vertegenwoordiger van het CIO zijn respect voor Bill blijken door hem een diploma te overhandigen waarop stond: „Bill heeft de har de leerschool van de praktijk met goed gevolg doorlopen en hem wordt daarom hierbij het recht verleend mee te praten als man nen spreken." In 1945 is begonnen met de uit voering van een programma om het bedrijf weer leven in te bla zen. Er zijn maar weinig mensen buiten het bedrijf die begrepen hebben wat er gebeurd is toen Henry II in September 1945 Pre sident van de directie werd. Als moderne naamloze vennootschap valt op de organisatie van het be drijf nu niets meer aan te mer ken. Op grond van zijn ervaring in het bedrijf en uit gesprekken met mensen die het bedrijf kenden, wist de jeugdige president dat hij in de eerste plaats twee dingen moest doen, n.l. verbetering brengen in de verhouding met de werknemers en de organisatie van de maatschappij modernise ren. Ford sloot in 1950 een niet- opzegbare collectieve arbeids overeenkomst die vijf jaar van kracht zou blijven en die door de vakverenigingsleiders beschouwd werd als de meest bevredigende collectieve arbeidsovereenkomst die ooit gesloten was. Deze over eenkomst kostte de Ford Maat schappij 50.000.000 per jaar. Het leeuwenaandeel van het vermogen van de Ford is aan de Ford Stichting overgderagen wel ke een kapitaal heeft van 300.000.000. 89.4% van de niet stemgerech tigde aandelen van de Ford maat schappij zijn in handen van de Ford Stichting. De rest is in han den van de verschillende leden van de familie Ford. De Ford Maatschappij wordt, zoals zii nu is, misschien het best gesymboliseerd door de enorme bijdragen van de Ford Stichting voor de oplossing van maatschap, pelijke en andere problemen en aan de andere kant door het feit dat de Fords van de derde gene ratie nog steeds geloven in eer lijke, scherpe concurrentie. De loeiende hoogovens van de maat schappij en de lopende banden in de fabrieken, waar de auto's bij tientallen uitrollen lijken de juistheid van de principes van de Fords te bevestigen. De Wijk aan Zeeër Reddinqs- briqade heeft als eerste red- dinqsbriqade in het land de beschikkinq qekreqen over walkie talkie's. De 5 meter hoqe centrale uitkijkpost op het strand wordt uitqerust met een sterke kijker en met een walkie talkie. De patrouilles in de vlet vóór het strand en lanqs het strand krijqen eveneens draaqbare zend- en ontvanqtoestellen. De centrale post zal daardoor in staat zijn onmiddellijk alle patrouilles lanqs het strand van Wijk aan Zee te waar schuwen zodra er „onraad" is. De leden van de Wijk aan Zeeër Reddinqsbriqade ver wachten van hun nieuwe uit rustinq noq een qrotere veiliq- heid aan hun strand. (Van een onzer redacteuren) Het artistieke hoogtepunt in de viering van de Jan van Riebeeck- feesten te Culemborg zal op 5 April a.s. gevormd worden door de uitvoering van een oratorium, dat speciaal voor deze gele genheid gedicht werd door prof. W. A. P. Smit en gecomponeerd door Marius Monnikendam. De opdracht van dit kunstwerk ging uit van het gemeentebestuur van Culemborg, met de be doeling zoals burgemeester M. J. Koningsbruggen ons dezer dagen mededeelde de betrekkingen tussen Nederland en Zuid-Afrika nauwer aan te halen. Wanneer de culturele betrek kingen goed zijn, zullen de eco nomische betrekkingen de vruch ten hiervan plukken. Men hoopt van de uitvoering van dit ora torium in de geboortestad van de stichter van de Kaap een jaar lijkse traditie te maken. Het werk is opgedragen aan de regering van Zuid-Afrika, in de hoop dat men ook daar dit werk, liefst ieder jaar, tot uitvoering zal brengen. Het gemeentebestuur van Cu lemborg heeft in de fraai ge restaureerde kelderruimte van het stadhuis een aantal genodig den in de gelegenheid gesteld met gedicht en muziek kennis te maken. Daar Prof. W. A. P. Smit ter volvoering van een regeringsopdracht momenteel in Zuid-Afrika vertoeft, werd prof. A. Donkersloot bereid gevonden, het gedicht van zijn collega in te lelden. W. A. P. Smit begint zijn aan het leven van Jan van Riebeeck MADRAS (KNP) Met uit zondering van Travancore-Cochin is in geen enkele staat in India 't aantal gekozen katholieken in overeenstemming met hun bevol kingsaantal. Dit is het resultaat van de algemene verkiezingen, die gedurende enige maanden in India ziin gehouden en die een overweldigende meerderheid van Stemmen voor de Congrespartij van Pandit Nehroe hebben opge leverd. De Indiase katholieken, die slechts drie procent van de be volking uitmaken, hebben zich tijdens de verkiezingen bij de Congrespartij aangesloten, voor namelijk omdat het sociale pro gram van Pandit Nehroe grote overeenstemming vertoont met dat van de Katholieke Kerk- De overwinning der Congrespartij is in zekere zin. dan ook hun over winning- Het is en blijft echter te betreuren, dat het aantal gekozen katholieke candidaten voor deze partij aan de lage kant is geble ven. In het nationale parlement bijvoorbeeld zijn er van de 500 afgevaardigden slechts twee ka tholiek. Het zal voor de katholieken van India daarom onmogelijk zijn rechtstreeks veel invloed op het parlementaire leven uit te oefe nen, temeer daar bet nog 'n grote vraag is, of de partij de sociale richtlijnen van Pandit Nehroe wel in zi.in geheel zal gaan volgen en er zich geen groe afwijkingen zullen gaan voordoen. Vele vol gelingen van Pandit Nehroe zijn namelijk onder invloed gekomen van de sterk rechtse denkwijze van de Hindu-Mahasbasha-prartij en van de Jan Sangh-partij. Bei de laatste groepen streven ernaar van India een theocratische staat te maken en het Hindoeïsme tot staatsgodsdienst te verheffen. Het parool van beide partijen luidt: „Hindoeïsme staatsgodsdienst tot elke prijs en met alle middelen". In het verleden hebben zich in de Congrespartii enige botsingen voorgedaan met betrekking tot de algemene politieke lijn van dê partij. Het is daarom nu nog te vroeg om een prognose te stellen voor de toekomst van de Kerk in India. Het standpunt van Pan dit Nehroe is duidelijk: hij wil absoluut gelijke rechten voor eenieder, tot welk kerkgenoot schap hij ook behoort Hoe zijn partijleden zich zullen gedragen in dê toekomst, is echter minder- duideüjk- Eerst zal meer bekend moeten worden omtrent de sa menstelling der vertegenwoordi ging in het nationale parlement, doch vooral in de parlementen der afzonderlijke Indiase staten. gewijd gedicht met een prelu dium, waarin de wind en de toren (St. Barbara) als symbo lische steunen optreden. De wind als de drijvende bewegende kracht, het symbool van het ogenblik de toren als de blij vende kracht, het vaste moment. Het symbool van de eeuwigheid, tevens het vrome element. Toren en wind, verticale en horizontale lijn, kruisen elkander. „Een lijn van de toren, een lijn van de wind, en gezegend hij, die het snijpunt vindt.'r Toren geeft de koers aan. Jan van Riebeecks bestaan is op de wind aangewezen als zee vaarder. maar niet minder op de koers, die de toren aangeeft. In twaalf taferelen wordt dan het leven van Jan van Riebeeck geschetst. Zijn jeugd, vol heim wee naar de verte, zijn tocht naar Indië, als dienaar van de O.I.Compagnie, en wat zijn stich ting aan de Kaap betreft, laat de dichter duidelijk uitkomen, dat Jan van Riebeeck er geen besef van had, dat dit een histo risch moment was. Zijn vrouw echter voelt dit bij intuïtie aan. Langzamerhand krijgt Jan van Riebeeck zijn stichting, waar hij tien jaar vertoefde lief. Muzikale begeleiding. Marius Monnikendam gaf aan de piano een kórt expose van zijn muziek. Hij vestigde er de aandacht op, dat het werk uit êen nauwe samenwerking tussen dichter en componist is voortge komen. De vorm, waarin het stuk gecomponeerd is, wil Mon nikendam noch een oratorium, noch een cantate noemen. Hij betitelde zijn werk als een „Suite voor stemmen en instrumenten", een suite, omdat er veel dans vormen in voorkomen, O.m. een tempo di menuetto, arioso. Het werk is gebaseerd op twee Va- BRUSSEL Een stofzuiger, die zonder electriciteit werkt, een balpuntpen, waarmee men tevens (aan het andere eind natuur lijk) ziin tanden kan poetsen, een toestel, dat 's morgens automa tisch het licht aansteekt, uw radio aanzet en het electrisch kacheltje inschakelt en u bovendien nog wakker belt, een appa raatje, dat lieflijk, door middel van een Alpenklokje begint te klingelen als de melk dreigt over te koken en nog honderden andere uitvindingen meer zijn te bewonderen op de tentoonstel ling van uitvindingen, die, in navolging van het befaamde „Con cours Lépine" thans te Brussel wbrdt gehouden. (jachts gewaar, dan drukt hij op een knopje naast het stuur en achter in de taxi ontwikkelt zich een gas, waardoor de boosdoener in enkele seconden wordt be dwelmd. Tegelijkertijd wordt deze met een kleurstof besproeid, die een eventuele achtervolging zou vergemakkelijken. Het gas zou geheel onschadelijk ziin en na een uur of drie moet de he rover weer tot zijn positieven komen, aldus de beschrijving van het toestel, die overigens niets zegt over de toestand waarin de chauffeur van de taxi komt te verkeren. Een andere uitvinder verwacht veel van zijn patentdobber. De visser behoeft absoluut niets meer te doen. Hij kan zich aan de oever van een snelle vliet over geven aan wijsgerige bespiege lingen en eventueel in slaap vallen, want met deze dobber vangt de vis zichzelf Perpetuum mobile. Natuurlijk ontbreekt op deze tentoonstelling ook niet de man, diie ervan overtuigd is het per petuum mobile uitgevonden te hebben. Het is een ingewikkeld systeem van raderen, vliegwielen, gewichten en tegengewichten en de Mechelaar, die deze monstruo siteit op zijn geweten heeft, wordt niet moe, eenieder die naar hem wil luisteren, een geleerde uit eenzetting te geven over de wer king ervan. Ook zijn automati sche fiets met zeilen, die inge steld kunnen worden op de wind richting, trekt veel belangstelling. Naast de vele uitvindingen, die enigszins de lachlust van het Niet minder dan 165 amateur uitvinders, afkomstig uit België, Nederland, Zwitserland. Engeland, Zweden, Italië en Frankrijk stel len hier de kinderen van hun geest ten toon en over belang stelling hebben zii niet te kla gen. De uitvinding, die het meeste opzien baart, is waarschijnlijk wel die van een Belg: een sy steem, dat de veel voorkomende aanslagen op taxi-chauffeurs op radicale wijze heet te voorkomen. Wordt de chauffeur iets ver- lerius liederen, die ook in de tekst voorkomen: „O Heer die daer" en „Waer of men sich ook went of keert". De componist heêft zijn werk in een eenvou dige op het Volkslied afgestemde trant gehouden, opdat het voor zoveel mogelijk mensen, hier en ginds, verstaanbaar zal zijn. De uitvoering wordt toever trouwd, aan de declamator Henk Schaer, de vocalisten Erna Spoo- renberg, Guus Hoekman en An ton Eldering. het koor van de Nederlandse Radio Unie, het jon genskoor van de St. Nicolaaskerk te Baarn (dir. Carel Laöut) en het U.S.O., terwijl Paul Hupperts het geheel zal leiden. Het gedicht van W. A. P, Smit, dat ons voorkwam bijzonder ge slaagd te zijn (er werden grote fragmenten uit voorgedragen) zal binnenkort in druk verschijnen. Advertentie N.V. Nourypharma - Deventer publiek wekken, zijn er verschei dene, die in het dagelijkse leven zeer practisch kunnen zijn. Zo is er b.v. het door een Duit ser uitgevonden strijkijzer, dat zodra het niet wordt gebruikt, zich op een viertal voetjes ver heft, zodat verbranding van het linnengoed uitgesloten is. Een Zwitser heeft het ei van Columbus voor de huisvrouw uitgevonden, door een gewone emmer te tweeën te verdelen, waardoor de borstel of dweil in de ene helft steeds kan worden uitgespoeld en het water in de andere helft helder en schoon blijft. Verder kan men op deze merkwaardige expositie nog een eenvoudig apparaatje bewonde ren, dat met een enkele beweging de draad door de naald .van een naaimachine haalt, een ingewik keld toestel, dat automatisch kno pen aanzet, fietsen, zonder ket tingen en pedalen, een ontwerp voor een Vredestoren, een ver bluffend eenvoudig systeem om een pakje te maken en een ver nis, dat aan ieder radiotoestel, volgens de uitvinder, de klank verleent van een Stradivarius. Even interessant als de uitvin dingen zelf zijn wellicht de uit vinders. Naast de inzender, die een ingenieursdiploma op zak heeft, treft men op deze ten toonstelling de eenvoudige idea list aan, die de moeders van kleine kinderen zonder twijfel een grote dienst heeft bewezen door een opvouwbare kinderpo uit te vinden, die in een handtas kan worden meegenomen, en de naïeveling, die een electrische wekker heeft ontworpen, waar van de enige nieuwigheid is, dat, de seconden wijzer met schokjes over de wijzerplaat beweegt m plaats van gelijkmatig 12 MAART H. Gregorius de Grote Het beeld van deze heilige Paus, een ernstig man gebo gen over een schrijftafel met de H. Geest op zijn schouder, is algemeen bekend: in vele kerken, waarin men de vier grote kerkvaders rond t al taar heeft geschilderd, wordt men getrokken door de uit beelding van Paus Gregorius. Het toont ons aan, dat het werk dan pas goede vrucht kan dragen, wanneer het ge stuwd wordt door de geest van God. Wij vragen iedere morgen bij onze morgen opdracht, dat deze geest ook ons deel moge ziin maar he laas is ons gebed dikwijls niets anders dan een loze formule. We moeten ons meer bewust worden dat we alles door de dag heen meer doen tot eer en glorie van God, dan zullen wij ook meer geleid worden door zijn goddelijke geest, evenals deze Paus. DESERTQ (Van onze correspondent) NEW YORK, Maart 1952 Dank zii een smalfilm is de Ame rikaanse recherche er in geslaagd in New-Yorks havengebied een dievenbende en gros te ontmaskeren. Dit zeker tot onuit sprekelijk genoegen van de reders en de verzekeringsmaatschap pijen. De laatste bijvoorbeeld hebben in het afgelopen jaar 5.000.000 dollar moeten betalen voor goederen, welke uit de pakhuizen of de ruimen van bunkerende schepen gestolen waren. Toen de benadeelden tenslotte de hulp inriepen van Amerika's meest beroemde recherche-korps, de F.B.I. meende men, dat het leed wel spoedig geleden zou zijn. Dat was echter een vergis sing. Want de rechercheurs ont dekten dait er onder de ongeveer 30.000 havenarbeiders een soort vam ere-code bestond om niets te verraden. Vrijwel iedereen die ■bit de havenbedrijven werkte. scheen op de een of andere ma nier bij de roverij betrokken te zijn. Toen kreeg Edgar Hoover, chef van de FB.I. een reddende inval. Hii rustle een aantal van zijn mannen uit met zeer kleine filmapparaten en zorgde toen, dat ze zich zonder argwaan te wekken onder de havenarbeiders konden mengen. De filmappara ten waren zo klein, dat ze zon der op te vallen in de hand ge houden konden worden, Ou die manier kreeg de F.B.I. een ge tuige die wel wilde spreken en die zich niet vergissen kon. Na verloop van eniige tijd be schikte de recherche over een lange filmband, welke de meest onverwachte onthullingen deed. Men kon dokwerkers zien, die in al'le gemoedsrust kisten en balen openden om te kiiker» of er iets van hun gadiinig was. Anderen braken aan boord koffers open, ontvreemddign enkele kostbare voorwerpen en zorgden dan er voor dat oh» koffer weer vakkun dig werd dichtgemaakt. De film is in handen gegeven van de New Yorkse politie auto riteiten die niet, nalieten er een goed gebruik van te maken. Ont kennen hielp de daders niet en toen zjj eenmaal doorsloegen kwam al spoedig aan het licht dat de diefstallen inderdaad door een grootscheeps complot ge pleegd konden worden. Het be wakingspersoneel speelde er, voor steekpenningen, zelfs een belangrijke rol in. Men kan zich voorstellen dat de havenratten op het ogenblik de uitvinding van de fotografie en de film wel vervloeken kun nen. FEUILLETON 34. Hoofdstuk XV DE DANSERES Op de avond van de dag, dat Stella tot de overtuiging was ge komen, dat Juian Caibados nog leefde, vergezelden Pilar Duero en zii Carlos Cabados naar een welbekend cabaret, beroemd om de voorstellingen op het gebied van Terpsichore's kunst. Op de da.g van hun bezoek bood het een grote attractie in de persoon van een Pariise danseres, die drie maanden lang de rag© van de Franse hoofdstad was ge weest. Gezeten in de loge die Car los besproken had, wachtten zii op de verschijning van made moiselle Femay, niet bijzonder ge-intaresseerd door de verschil lende nummers, dlie haar optre den voorafgingen, en toen zich de gelegenheid voordeed, richtte Carlos zich tot ziin verloofde. Je ziet er niet erg opge wekt uit, Stella, Ik hoop, dat ie je niet bezorgd maakt over dat schilderij? Niet in het minst, Carlos, maar ik kan het niet helpen, dat p-r ■fvr.l-Vpi-v wr><->v pon ZZZZZZZZZZZZZZZrZ-Z-Z-Z-Z-Z-Z~ZZZ-Z denk en ik ben er volkomen zeker van dat slechts één man het kan hebben geschilderd. Carlos keek peinzend. Mogelijk 'heb je gelijk. Morgen zal ik proberen de zaak op een of andere wijze op te helderen, Ik heb al geprobeerd iets tf, ontdekken. Vóór het diner ben ik naar mijn club gegaan er» ik ontmoette daar Ibanez hij is lid van de Academie voor Beeldende Kunsten, zoals ie weet. Ik vroeg hem naar deze Badosca, maar hii kon me niets zeggen, behalve dat hii een ate lier had aan de buitenkant van de staid. Ik d'enk hem morgen te gaan opzoeken. Dat zal wel het beste ziin. Vind1 je niet? Het zou tenminste zeker heid geven, antwoordde Stella langzaam. Niet dat ik ernaar verlang die man te ontmoeten, ging Car los voort. Een kerel, die eer» schilderij als „Onschuldig?" maakt en daarvan de trekken nóu 1 rvirpn -1, f V)"Tll l'lct. zonder haar toestemming, kan moeilijk een heer ziin. Je vergeet iets. Carlos. Slechts één man behalve jii kent de feiten en die man was een schilder. Ik geloof dat hijzelf dat schilderij heeft gemaakt en zoals je weet ben ik hem zeer veel verschuldigd, Zelfs als ie gelijk h>ebt. is het weinige, dat hii voor ie ge daan heeft, nog geer» vrijbrief voor een onbeschaamdheid als dat schilderij Ik denk niet, d'at het. als een onbeschaamdheid bedoeld is, hernam Stella vlug. Het is erger, antwoordde Carlos, 'het is een rechtstreekse belediging. Jou te schilderen als Oen moordenares.... Je vergeat wéér iets, ant woordde Stella. De titel van het sahlldterii ig niet Schuldig" maar „Onschuldig?", met een vraagteken. Ik zou het mii zeker erg aantrekken, als ik één ogen blik dacht, dat Juian Caibados mii Ooit had beschouwd als de moor denares van die man op de fiat. Maar, wat zou dat applaus be tekenen? Komt de grote Fernay eindelii'k te voorschijn? Het scheen zo en toen het gordijn vaneen ging en er stilte viel over het puibliek, voelde Stella zich buitengewoon opge lucht, want ze had de conver satie erg piinildik gevonden. Ze richtte haar ogen op het toneel en zag uit het bes. dat de'ach tergrond vormde, een vrouw te velwind voorscihiin komen. Ze was jong en van een eigenaardige schoon heid'. Terwijl ze naar vorer» kwam met de gratie van een wild dier. onderzochten haar donkere ogen de sehadiiwen van het bos. Ze was gekleed in een cos- tuuirn van hertenvel: groene druivenbladeren staken in haar zwarte haar, dat los hing en zij was ontgord met eer» gouden slang. Toen ze naar voren kwam, van rechts naar links kijkend en soms over haar schouder in het bos blikkend, begrepen allen, die haar zagen, dal hier een vrouw werd voorgesteld uit een prae-historisch tijdperk. Eensklaps bleef ze stilstaan, met eer» hand aan haar oor, als iemand, die luistert. De muziek van de orkestinstrumenten ver stilde, en toen kwam uit het bos de zoete heldere toon van een herdersfluit. Een ogenblik bleef de danseres staan luisteren met een verschrikte uitdrukking op het gelaat. Vervolgens toen de muziek overging in een vrolijke melodie, begonnen haar blote voeten, onbewust naar het scheer», op de maat te trippelen in het gras. Een ogenblik later was ze midden in de dolste dans. Haar blanke voeten raakten in een razend snel tempo het elasti sche grasveld, haar witte armen zwierden dona- de luCht, haar zwarte lokken werdffl een wer- waardoor het gelaat zichtbaar was als een witte bloem achter de volle. De dans werd één warreling. Ze draaide als een tol. Haar ogen gesloten, met wild uitstromend haar. De muziek werd zachter ei» de dans kalmer. Met lenige tred zweefde Ze over het toneel, verwondering en nieuwsgierigheid op haar ge laat. De muziek kwam naderbij en plotseling bleef zii stilstaan. Uit het bos kwam langzaam de gestalte van een man, gekleed lp geitenyellen met geitenhorens zichtbaar boven ziin haar. Hii was dp ongeziene fluitspeler. De man hield een simpele rieten fluit aan ziin lippen. De danseres staarde hem met verwondering aan, toen naderde ze hem op de maat van de mu ziek. Er was eer» glimlach in de ogen van de spelen-, toen ze naar hem toekwam, en één hand weTd naar haar uitgestrekt. De danse res glimlachte ook en kwam na derbij, onweerstaanbaar aan getrokken naar het scheen door de betovering van de muziek. De glimlach op het. gelaat van de fluitspeler verbreedde zich. Nu was de vrouw vlak bii hem, hear voeten trippelden VTöliik en de speler was blijkbaar zeker van haar, want de muziek lie ld plotseling op en bii strekt» beide armen naar haar uit. Maar de vrouw ontvlood hem en helder klonk haar spottende lach. Het zijn en Zondag daarna prai den. Zatcrd de Jong re Zondags koi stlge mede) schudden op Dukel. overwinning man gelijk komen met slechts cén spceld en insmers uit Alle anidei remise en De stand toen Bisset Rioozenburg en v. Zuilal Winst voo tekenen de d'en met noi n.l. tegen Het is echt Dukel duikel laag tegen plaats. Bizot bleef ger dan ooit. mat.e de tijd rustiger en cout.role maf worden herin o.i. een gat tegenstander ziin eigen bij de 70e spden opgevc Hier laten laatst»» zetten Stand ma W. 23 26 Z. 13 14 1 Wit (Di waarop zwi met 17-22, kreeg doorbn koste van 4 zware offer - niet vorloren mogelijk de Hierna kw 17-ii 11- 7 7- 2 2-16 16- 7 7-11 11:39 29-23 39-34 23-18 18-12 34-48 48-37 37-42 4-2-15 15-10 en wj Reeds om Beers de vlag ten Strijken manier dat Dit was we voor de dar voor Beers de zaak van toebracht. Be< wel zeer gat De tweedie welke maar 28 zetten late volgen. W. 30 31 40 42 47 48 Z. 3 4 6 7 18 22 23 26. Wi't Keiler zet: 33-29 wa woord 'gaf 9 voor Beers al hii als dan moeten voe hierop te con 40-3'5. Beers kaart van zij PAASVERF OPV Hr Ms DEN HAAG de komende van 10 tot en genheid tot kleine pakket aan opvarend) pedobootjager Koreaanse w worden verzoi tionaal tarief luchtrecht en van 500 gram Adressering rang kwalitei Hr. Ms torp Hein", Amster Het moet al merkwaardige de religieuze onze eigen tijd dat, naarmate heid meer vel dachte aan de tenen steeds n Wij kennen in meer nabij he Willibrord A Una Sancta en zich voornam) steden meer tot onze ande noten, terwijl Apostolaat d trekking heeft van de Oostei menische bewi gen meer d vendig gewore In verband tig te wijzen een soort inle ting, als een gever op dit an worden. „Vrede met. I ding tot de o ging en een i enigingsactie. ven door een P. Manna en op verdienstel door een pries deren, H. Carl staan door d meerdere desi zo een voort en voorlichtini keüjke blijver Ook voor lel zijn om de ee haar uitbreidii sen, ook voor allernaaste on die-boek ten i bevelen het h aan. Het is Uitgeverij De (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4