„Onschuldig BOERENDORP" Maatregelen der Britse regering bepalen Engelands toekomst VERTROUWENSVOTUM voor Frons kabinet en zijn politiek was gemaskeerde bevoorradingsbasis Gaan Groninger werven 32 mijnenvegers bouwen? VOver de kop! DAGBLAD VOOR ALKMAAR ENQMGEVING De Engelse millioenen-nota Veranderd in smeulende ruine Voedselprijzen verhoogd; inkomstenbelasting verlaagd Gaullisten onthielden zich, op een na, van stemming itius Vereniging kmaar Sprookjesland iiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiis nHd Heftigste luchtaanval van Koreaanse oorlog „Een fruitmand voor de Duitsers" DE ENGELSE BEGROTING Toekomst onzeker EERSTE ZEGE VAN PINAY Lijk gevonden van vermiste jongen Engeland dicht voor kaas en bollen Manoeuvres van Europees leqer Chinees smokkelde in K L M.-toestel Voor honderden millioenen buitenlandse legerorders 70 miliioen gulden voor woningbouw 'n Projectieldat zichzelf richt liddel pee pa li 40 ct Ï9 ct kleirte Bus 29 ct pee doosje 23 IENING... rts-Godijn e Wolspecialist" ■V staande adressen onder de 5 lezers: niet beter beleggen) N: de Magazijnmeester de Bijzondere Raad v. d. laar. Postgiro 105019 6 Telefoon No. 1317 fK 16 Telefoon No 3490 U missen en 'n ander ge- j voorbaat hartelijke dank IIIIHIIIIIIIIIBIIIIIHIIIII^ beetje. Weest toch niet Z et je vlot". „Jazeker, 3 iij moeizaam zijn benen 5 was geen gewoonte in 3 dat schelen, Armand", jg leggen ook overal d'r J ze niet horen. Hahaha, 5 en ze vast leuk hier in 2 og gelijk ook. De portier en had overal al rond- 3 ■nrijke Amerikaan in de 3 i voeten op tafel legde. 2 k hoe ongekunsteld en risen in die zaal waren. 3 verheerlijkt aan, staken 3 egden zij eveneens hun 2 en blik in de zaal doet 2 at wel was HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M, Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. uiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN (Pagina 1) Woensdag 12 Maart 19o2 46e Jaargang No. 12422 Kantoren: HOORN, Draafsïngel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, »eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 HET BERICHT, dat de K.N.P. zich heeft versterkt met de K.O. P., heeft ons met verbazing en met treurnis vervuld. De K.N.P., zo weet men. is de partij van de heer Welter, die zich Katholieke Nationale Partij noemt. De K. O. P. is de in delen van Noordbra bant opererende Katholieke On afhankelijke Partij, die inmid dels voldoende aanhangers heeft, om een zetel te bezetten in de Provinciale Staten van Noord brabant, terwijl zij vertegenwoor digers heeft in enkele gemeente raden. Met het vereiste respect voor de personen, die zich met de K. O. P. inlaten, mogen wij toch zeggen, dat deze partij niet is van het niveau, dat aar, de partij van Weiter wel kon worden toege kend. De partij van Welter is hiermede „over de kop" gegaan en heeft een salto gemaakt in de richting van platvloers dissiden tisme, zoals dat in zuidelijke rich ting vooral bij gemeenteraadsver kiezingen bekend is, waar aller lei partijgroepjes van kleine be langen én personen feitelijk de hoogheid van de politiek naar be reden halen. Zijn wij daarom over de ont: wikkeling van de Welter-partij verbaasd, wij betreuren haar ook. Tot op zekere hoogte immers, heb ben wij de oorspronkelijke „in stelling" van de Welter-partij, hoezeer wij deze apartheid in de staatkunde onder katholieken af keurden, gewaardeerd. De inzet van de heer Weiter was, dat hij gestalte wilde geven aan zijn principiële afkeer van. de Indië-politiek der Katholieke Volkspartij en hij deed dat in de vorm van deze afzonderlijke par tijvorming hoezeer van de hoog ste zijde verklaard was, dat zelfs dit meningsverschil om hogere belangen moest blijven rusten. Toegegeven bovendien, dat zich aldra velen onzer van deze „uit wijkmogelijkheid" hebben mees ter gemaakt, om niet te behoeven stemmen op de officiële katholie ke partij, omdat zij andere bezwa ren tegen de K.V.P.-politiek zwaarwichtig genoeg vonden, om, ondanks de duidelijk gebleken noodzaak van katholieke eenheid, hun stem aan deze partij te ont houden. Het is jammer, dat de K.N.P. deze weg is ingeslagen. Men had eigenlijk mogen verwachten, dat zij, op het illustere voorbeeld van dé groep-Steenberghe, zich zou hebben onthouden, omdat ook haar taak feitelijk was vol bracht. Aangenomen al dat men kan zeggen, dat het In- dië-beleid nog wat blijft na- sudderen op het parlementaire vuurtje, moet toch worden aan genomen, dat het hoofdpunt van het program van de Welter-partij is afgedaan. Het heeft geen ziri, het kan ook geen constructief ge volg hebben, dat men blijft na- mokken over de resultaten van de Indonesische politiek, die ove rigens ook in onze partij geen on verdeelde instemming heeft ge had. Thans is het weinig-verheffende beeld te verwachten van een zuiver-dissidente activiteit, ver sterkt met elementen, die niet, gelijk eens de heer Weiter en de zijnen wel, aan een hoog politiek niveau gewend zijn. Het moest toch volkomen duidelijk zijn, dat het gevolg van deze versplinte ring alleen maar averechts kan werken voor de bedoelingen van de K.N.P., die immers o.a. ook afkeer van de nog altijd sterke positie van de P.v.d.A. in haar vaandels schrijft. Wie werkelijk bedoelt, de propaganda voor so cialistische denkbeelden op staat kundig gebied te weerstreven, moet daar een sterk katholiek blok tegenover stellen. Verzwakking van de eensgezinde katholieke macht op politiek gebied speelt, afgezien van andere overwegin gen, alleen maar in. de kaart van de P. v. d. A.-politiek. Het is katholiek, noch nationaal. Alleen maar een bewijs van een harde kop. EEN STUKJE NEDERLAND IN NEW YORK In New York wordt 'n tentoonstelling van Nederlandse bloem bollen gehouden, „Ne derland in Tulpentijd" Meer dan vijfduizend bollen staan in de Botanische Tuin van New York in Brenx Park in volle fleur te pralen en brengen op deze manier een stukje Nederlandse sfeer in deze millioe- nenstad. De tentoon stelling zal tot 23 Maart duren en is ge organiseerd in verband met het bezoek van H.M. Koningin Juliana aan de Ver. Staten. SEOEL, 11 Maart (A.P.) Amerikaanse straaljagers hebben gisteren een grote gecamoufleerde communistische bevoorra dingsbasis in de heftigste luchtaanval uit de Koreaanse oorlog veranderd in één smeulende ruïne. Uit een gebied van 10 km2 dat met ruim 150.000 liter napalm overgoten was, schoten de vlammen op. Sommige van de piloten, die in golven het depot hadden aangevallen, vertelden, dat de basis een laaiende hel was geworden. Grote aantallen communisti sche straaljagers schoten uit Mandsjoerijë toe Om te proberen de basis bij Sinmak, 50 km ten noordwesten van Panmoenjon te beschermen. Bij luchtgevechten schoten Amerikaanse Sabre straaljagers dirie Mig's omlaag. Een Mig ging waarschijnlijk verloren, terwijl er vijf beschadigd werden. Hierdoor is het aantal vijan delijke vliegtuigen, dat in de afgelopen twee dagen vernield is gestegen tot 19. Shooting Stars van het type P 80 vielen het depot aan, dat zo gecamoufleerd werd dat 't er uit zag als „een onschuldig boe rendorp". De piloten zeidien dat zij toch duidelijk hadden kunnen zien, dat het camouflage was. Zij goten ruim 150.000 liter napalm over het gebied uit, gooiden er vervolgens 135 ton springstoffen op en mitrailleurs voegden er nog eens 45.000 ko gels bij. De Shooting Stars wier pen hun lading uit en haalden daarna weer bommen op hun bases. Het afweergeschut was zeer actief. Generaal de Gaulle heeft in een persconferentie zijn mening gezegd over de politieke toestand in Frankrijk. Toen hem vragen gesteld werden over de „rebellie" van een aantal leden van de Nationale Vergadering, behorende tot de fractie van de R.P.F., bij de aanvaarding van Pinay als kabinetsformateur, weigerde hij te antwoorden. Generaal de Gaulle tijdens de persconferentie. Volgens de piloten zijn op zijn minst 32 communistische afweer- batterijen vernield. Bij het invallen van de avond werd het brandende gebied nog steeds aangevallen. De gehele achtste wing hielp bij de grote aanval. Op het ladingsterrein hielp iedereen van kolonels tot gewone soldaten bij het laden en tanken van de straal jagers, die aan- en afvlogen. ZEGT HOGE COMMISSIE OVER RUSSISCHE NOTA BONN (AP) De eerste geal lieerde reactie op het Russische voorstel voor een vredesverdrag met Duitsland was vrij terughou dend. Men noemde het weer een typisch staaltje van „op de lange baan schuiven." Een geallieerd zegsman zeide: „De Russen hebben de Duitsers een prachtige mand fruit aange boden, in de hoop dat ze voor de verleiding zullen bezwijken." Hij voegde er echter aan toe, dat de Russen eerst hun toestem ming zouden moeten verlenen tot het houden van vrije algemene verkiezingen in geheel Duitsland. LONDEN, 11 Maart De Engelse minister van financiën, Richard Butler heeft gisteren zijn begroting voor 1952/53 in het parlement ingediend. Hij begon zijn begrotingsrede met de verklaring, dat de maatregelen, die de Britse regering moet nemen, Engelands toekomst zullen bepalen. Butler raamde de staatsuitgaven voor het lopende financiële jaar per einde Maart a.s. op ongeveer 4070 miliioen pond sterling of 120 millioen pond minder dan geraamd. De totale ontvangsten worden geraamd op ongeveer 4440 millioen pond sterling of ongeveer 200 millioen pond meer dan zijn voorganger in het Labour-kabinet had geraamd. De regering heeft aldus Butler besloten de invoer als nog met een bedrag van ongeveer 100 millioen pond sterling te be perken. Butler kondigde een dras. tische verhoging aan van het discontotarief van de Bank of England van 2 V, tot 4 pet, in gaande vandaag. De Minister verklaarde dat het land mocht vertrouwen o-p een aanzienlijke vertraging in het tempo der goud- en dollar- verliezen in de eerstkomende weken, doch hij voegde hieraan toe, dat de toekomst onzeker is en de gevolgen van een misluk king verschrikkelijk. Butler kondigde het besluit der regering aan tot het heffen van een surplus winstbelasting van 30 pet op alle winsten boven 2000 pond sterling voor zover deze winsten hoger zijn, dan de standaardwinsten gedurende de laatste drie jaren. De Minister stelde voor het volume van de Britse uitvoer te vergroten. De binnenlandse in vesteringen moeten aanzienlijk worden verlaagd. De subsidiëring van de levens middelen zal worden verlaagd. Een groot aantal voedselprijzen zullen dus verhoogd worden. Duurder worden vlees, brood, bloem, en melk, boter, bacon, kaas en suiker. De kindertoeslag zal worden verhoogd. Butler kondigde veranderingen voor de inkomstenbelasting aan, naar hij zeide, om het Britse volk aan te moedigen harder en lan ger te werken. Butler zei: „Wij moeten de re- DE BEPERKING DER KAASIMPORT WASHINGTON, 11 Maart (A.P.) De laatste hoop voor intrekking van de Amerikaanse wet, waarbij de invoer van kaas uit Europa belet wordt is vandaag verminderd toen de commissie voor het de mocratisch beleid in de senaat be sloot niet tot actie over te gaan. De wet waarvan de beperking van de invoer van kaas deel uit maakt loopt op 30 Juni af. f 160 millioen schade PARIJS (A.P. en Reuter) De regering van Antoine Pinay heeft Dinsdag in de nationale vergadering bij een stemming haar eerste zege geboeid. Zij behaalde 293 stemmen voor en 101 stemmen tegen. In feite komt de stemming neer op een uitspraak van vertrouwen in het nieuwe kabinet en zijn politiek. De Nationale Vergadering ver, wierp met bovengenoemde cijfers een communistische resolutie, die verzocht om een volledig debat over de samenstelling en politiek vain de drie diagen oude regering. Slechts de communisten en één Gaullist stemden tegen de rege ring. De stemming vond plaats na een zitting die drie en een half uur duurde. Pinay verzekerde zich van een behoorlijke meerderheid daar zo- we] de socialisten als de gaullis- OP HET WAD SCHIERMONNIKOOG, 11 Maart. Op een afstand van ongeveer 300 meter van de lan dingssteiger, heeft men vanmid dag op het Wad het lijk gevon den van de 17 jarige Jan Smeenk uit Schiermonnikoog. De jongen werd sedert gisteren vermist. Men vermoedde reeds dat hij bij het zoeken van wormen op het Wad was verdronken. ten zich van stemming onthiel den. Het programma voor de bui tenlandse politiek is in grote lijnen hetzelfde als dat van zijn voorganger, Edgard Faure. Het essentiële verschil is gelegen in de financiële er» fiscale oolitiek. Het lid van de R.P.F. (dp partij van De Gaulle) Louis Vallon sloot zich bij de communisten aan en stemdie tegen Pinav's kabinet. PROCES WEGENS BELEDIGING TEGEN VARA-SECRETARIS AMSTERDAM. Tegen de secre taris-penningmeester van de VA RA, de heer J. W. L. persis teerde de Officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. J. Hartsuiker, bij zijn op 3 Januari gestelde eis tegen deze verdachte: f 300,boete of 1 maand hechtenis, wegens het zich in beledigende vorm uitla ten in een artikeltje in de VARA-gids over dr. A. A. M. Enserinck en ir. A. Dubois, in verband met hun werk voor de radio-omroep in de bezettings tijd. TOKIO (AP). De prefectuur van Hokkaido heeft bekend ge maakt dat de recente aardbevin gen en vloedgolven op het Noor delijke eiland van Japan een schade hebben aangericht van ruim honderd zestig millioen guden. geringsuitgaven verder beperken en een belangrijke poging doen om de belasting te verminderen". Tot de belastingwijzigingen, die Butler aankondigde behoorde ook een nieuwe verhoging van de be lasting op benzine. Hij kondigde verhogingen aan van de invaliditeitspensioenen en van de pensioenen voor oorlogs weduwen. Er zullen besprekingen gevoerd worden over verhoging van de ouderdomspensioenen. De ver plichte bijdrage voor de ziektewet zal iets verhoogd worden. LONDEN. De Britse rege ring heeft bekend gemaakt, dat Engeland tot nader order de in voer verbiedt van textiel garens, ongerantsoeneerde kaas. bloem bollen, hardhout en vele luxe goederen uit West-Europa. Dit verbod brengt de iongste invoerverminidering van 100 mil lioen pond sterling in toepassing, waarvan minister Butler in zijn begrotingerede gewaagde. Het zal van kracht bliiven tot bet ministerie van Handel tijd heeft gehad een nieuw vergun ningsstelsel voor de invoer van deze goederen op te stellen. Er wordt een uitzondering ge maakt voor die goederen, waar voor vóór 12 Maart gecontrac teerd werd. A.S. ZOMER TEN WESTEN VAN DE RIJN? BAD NAUHEIM. Hoge officie ren van het hoofdkwartier van generaal Eisenhower ziin hier vandaag biieen gekomen om Dlannen voor de eerste eezamen- iiike manoeuvres van de West- Euronese striidmacht te besnre- ken. Waarschijnlijk zal aan deze manoeuvres worden deelgenomen door troepen uit Frankrijk, Bel gië, Nederland en Luxemburg, evenals de Britse en Amerikaanse troepen in Duitsland. Verwacht wordt, dat ook de lucht- en marinestrijdkrach ten aan de oefening zullen deel nemen. De manoeuvres zullen waar schijnlijk van de zomer ten wes ten van de Rijn gehouden wor den. GOUD EN DIAMANTEN BANGKOK. In de bagage van een Chinese passagier van een vliegtuig der KLM, dat van Singapore kwam, is te Bang kok 52 kilo goud en dertig gram diamanten gevonden, voor een totale waarde van vijftigduizend dollar. De smokkelaar is gear resteerd. (Van onze redacteur) GRONINGEN. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zul len voor enige honderden milli oenen guldens aan buitenlandse legerorders in het jaar 1952 naar Nederland komen. Het grootste deel daarvan zal gaan naar de Nederl. scheepsbouw en electronische industrie. De uit voering van deze orders zal en kele jaren in beslag nemen. In dit verband is met waar schijnlijkheid te veronderstellen, dat met deze opdracht wordt be doeld de bouw van een aantal mijnenvegers. Er was reeds sprake van een order van plm. 40 buitenlandse mijnenvegers, terwijl het contin gent voor Nederland 32 zou be dragen. Wanneer thans de Tweede Ka mer haar goedkeuring aan de voorstellen hecht, moet het als zeer waarschijnlijk worden be schouwd, dat men voor de uit voering van deze orders in de eerste plaats die werven zal uit zoeken, welke zich bezig houden met de bouw van kustvaartuigen. De bedoelde mijnenvegers beho ren tot een type, dat in grootte ongeveer overeenkomt met de Groninger coaster. INSCHRIJVING NATIONALE LENINGEN EEN SUCCES 's-GRAVENHAGE, 11 Maart De definitieve uitkomsten van de Maandag gehouden inschrij ving op de 25-jarige 4(4 pet. lening en de 22-jarige 0/5/10 pet. lening ten behoeve van de nationale woningbouw zijn nog niet volledig vastgesteld. Het bedrag van 25 millioen gulden, dat in het prospectus als minimum voor beide lenin gen tezamen is genoemd, is zeer aanzienlijk overschreden. Gerekend kan worden op een totale opbrengst van beide le ningen van ongeveer 70 mil lioen gulden, hetwelk voor ver reweg het belangrijkste gedeel te is te danken aan de inschrij ving op de 4% lening. Ook de verkoop van de ren- tespaarbrieven loopt uitstekend. In zeer ruime mate blijkt het Nederlandse volk derhalve ge hoor te geven aan de tot hen gerichte oproep tot deelneming aan de nationale woningbouw leningen. WASHINGTON, 11 Maart (Ass. Press). De Ameri kaanse Marine heeft een ge richt projectiel ontwikkeld, dat een vijandelijk vliegtuig op vijf tot zes kilometer af stand opzoekt en vernietigt. Schout-bij-Nacht John B. Moss gaf een beschrijving van het wapen. Het projectiel, dat „De Mus" genoemd wordt, wordt in zijn huidige vorm door een vliegtuig afgevuurd. „Wij werken echter aan een ontwerp, dat van de grond af afgevuurd wordt", zei Moss. Hij verklaarde actie-films van het projectiel gezien te hebben en zei: „Er is geen sprake van, dat aan een vij andelijk vliegtuig schade berokkend wordt. Nadat het getroffen is, is er van het vliegtuig niets over". ,,U wilt zeggen, dat onze vliegers in staat zullen zijn vijandelijke vliegtuigen te vernietigen, die zij niet kun nen zien?", werd de Schout bij-Nacht gevraagd. „Dat is ons uiteindelijk doel", antwoordde hij. Naderhand verklaarde Moss aan de pers, dat het projec tiel zich „halverwege" het experimentele stadium en de massa-productie bevindt. De heer J. A. J. Verheggen te Amsterdam, specialist in het repareren van oude en mo derne uurwerken, heeft reeds heel wat soorten klokken in zijn leven onderhanden gehad. Op het ogenblik werkt hij aan twee uurwerken, welke wel zeer zeldzaam zijn. Het ene is een Franse „cartelklok"een „kasteelklok" uit het laatst van de zeventiende eeuw. Het is in zijn soort het enige ter wereld. Rechts van deze klok, hierboven afgebeeld, hangt een Chinees wandklokje, ver vaardigd van palisavAcrbnut. b" huisvrouw Ider verstand inmaakartikelen var» j»J 'aar werkt ze het ze zo goed zijn en :o goedkoop. maar eens: /#J l §Vf tVr* •Vm*' Dnze sortering: dubbel stub 25 Ct grote bus 29 ct pe» pafe 29 ct tOO gram 26 Ct per lies 30 ct niets: U ziet alle en geprijsd; U kunt wat U nodig hebt. Goed «n niet duurt ge os en meisje» van 2 jaar. l'/a jaar) 80 e. I aid, niet I 2 90 e 1 r Alkmaar en omgev. zijn: Telefoon 5173 n 2827 ALKMAAR Zij mogen er in gezien worden, ook ai is het ai langer gedragen en ontel bare keien gewas sen. Gebreid van meer-dradige on gebleekte katoen; wordt zuiver wit in de was. Uitstekende pasvorm. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1