yzêJ* Wa op b< B. W. G. Lienesch MODE-SHOW Hef Sweelinck-kwartet Algemene waardering voor minister Stikker Jaarverslag Nufsspaarbank WIE RAADT DE UITSLAG? Tennissen Ontsporing van 6 ton in 1951 Medeplichtige aan overval bij Schoorl Commissionnair „deed in" fust MAANDAG 17 MAART Alkmaarse Kamermuziekvereniging EERSTE KAMER BE1VAVWOE ABDÜSIROOP 1. W.-Frisia-Stormvogels 1 2. Alkm. Boys-IVV 1 3. Meerv. 31-Purmersteijn 1 4. Foresters-WGW 5. DWB-Sijbekarspel DE SPELREGELS eerste prijs ■■weede prijs drie oriizen van ƒ5,00 2,50 l.W Gevaarlijke sport? Voorlopig nog geen Vaticaanse vloot Spec'n foto' Erepoort Koninginr Frans cor op Russis PAGINA wUtlNbDAu 12 MAART 1952 ALKMAAR. In het verslag over 1951 van de Alkmaarse Nutsspaarbank wordt allereerst het verloop geschetst van het to tale inleggerskapitaal. Hieruit blijkt, dat de opvallende terug loop van het spaartegoed sedert het uitbreken van het conflict in Korea in September 1950, zich in 1951 maand na maand tot einde Juli heeft voortgezet. Als oorzaak van de toen bijna plotseling in- .getreden kentering wordt ge noemd de belangrijke prijsdaling van vele grondstoffen, tengevolge van een drastische vermindering van de tevoren door Amerika ge dane aankopen, waardoor ook hier te lande de aanvankelijk se dert September 1950 abnormaal hoog opgevoerde kooplust van 't publiek veranderde in een soort kopersstaking. Dit betekende echter tevens het einde van de reeds maandenlange aanhouden de ontsparingen bij de spaar banken. Werd in het tijdvak Januari tot 31 Juli ruim 800.000 door de in leggers aan de Spaarbank ont trokken, in het tijdvak van Augustus tot einde van het jaar overtroffen daarentegen de inleg gingen de terugbetalingen met ruim f 200.000. Per saldo bedroeg het totaal der ontsparingen over 1951 dus f 600.000. Deze terugloop werd gedeelte lijk opgevangen door de over 1951 op de spaarrekeningen bijge schreven rente groot f 217.000, waardoor het totale inleggers kapitaal aan het einde van het jaar bedroeg f 11.052.000, ver deeld over 28219 spaarrekeningen. Ook sedert 1 Januari 1952 overtreffen de inleggingen de te rugbetalingen. Of dit ook in de komende maanden steeds het ge val zal zijn wordt in twijfel ge trokken, aangezien de thans van vele zijden aangeboden emissies waarschijnlijk aanleiding voor de spaarders zullen zijn weer meer dan voorheen gelden bii de spaarbank op te nemen. De gewijzigde mogelijkheden, met betrekking tot meer voorde liger beleggingen van de voor de Spaarbank vrijgekomen gelden hebben het Spaarbankbestuur aanleiding gegeven de rente vooi de inleggers^ met ingang van 1 Januari 1952T te verhogen van 2% op 2.25% 's jaars. Het sparen in spaarbusjes werd ook in 1951 door velen met suc ces begonnen of voortgezet. Het aantal ledigingen bedroeg 7160, het gespaarde bedrag f 108.312.32. Het sparen op school, waarin in 1951 door 99 klassen van 20 verschillende scholen werd deel genomen, leverde een bedrag van f 28.114.30 aan kleine besparingen op. Met voldoening wordt hierbij geconstateerd, dat niet minder dan 78% van het totaal aantal Nieuwe beplantingen ALKMAAR In verschillende straten worden door de gemeen telijke plantsoenendienst nieuwe bomen geplant ter vervanging van de vele bomen, die deze win ter ten offer vielen aan de iep ziekte. Bovendien krijgen ook de nieuwe straten, die tot dusver van enig groen verstoken bleven, een fleuriger aanzien door de aan plant van jonge bomen. Als ook de jeugd zich wat welwillend be toont tegenover het werk van de gemeentelijke diensten, zal onze stad er deze zomer weer aardig bij staan. Alkm. Schaakclub V.V.V. ALKMAAR Dezer dagen speelde voor de competitie van de NHSB het vijfde tiental tegen „Het Oosten V" uit Haarlem. De uitslag was 4!^2Vz voor VVV; drie partijen moeten nog worden gearbitreerd; vermoedelijk zullen die twee punten opleveren, zo dat de eindstand wel 6Vz3 zal worden. VVV VHet Oosten V: B. VeltmanD. Buur 10; F. Fa- berR. van Weert afgetor.; J. HofsteeJac. Vroomsiberg afgebr. J. OoyevaarP. Acde afgebr.; F. Sohulz-J.v.d. Bosch 1-0; J„ Bakker Th. van Blokland 01; K. van Vliet—E. Stefers 10; mevr. VeisA. Horeman 01; mevr. de JongA. Hoogland K>V2C. de JongC. Wassenaar 10. Einduitslag AVz214 K.J.M.V. St. George ALKMAAR De afgelopen de- batingavonden zijn zeer in de smaak gevallen, zodat het bestuur heeft besloten nog een dergelijke avond op het programma te zet ten, en wel: hedenavond om half negen in Kinheim. Aan het te be spreken onderwerp zal een korte inleiding vooraf gaan. Dus er blijft geruime tijd over voor eien gezond debat. Verwacht worden alle leden en natuurlijk ook vele belangstellenden. K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR De spaarders van die Centrale Volksbank wor den er aan herinnerd, d'at in de loop van dieze week alle spaar boekjes moeten worden ingele verd. In ieder geval Zaterdagmid. diaig. Van deze gelegenheid mo gen We wei] gebruik maken om te wijzen op de goede reputatie van onze eigen spaarbank; plaat selijk gaan we nog steeds vooruit. Maar ook landelijk is de Centrale Volksbank de enigste bank. wel ke gezien het aantal inlagen en terugbetalingen vooruit is ge gaan.' Wel een bewijs, diat men vertrouwen heeft in onze eigen arbeddiersspaarbatnk. Het is traditie geworden dat op Zaterdagavond zitting werd gehouden voor het Centraal Ad vies Bureau. Wegens vertrek van de Districtsbestuurder komt daarin verandering, zijn opvolger zal het zittingsuur waarschijnlijk op een andere dag plaatsen. We zullen dit in ons hoekje publice ren. Men moet in die komende weken maar letten op niadere publioatie's. Zij die nog lopende zaken te behandelen hebben, wor den aanbevolen op Zaterdag 15 Maart op bet zitting,suur te ko men; dat zal het laatste zittings uur op de Zaterdagavond wel zijn. Voorts maken wij nu reeds be kend, diat op Woensdag 9 April een Passie-avond gegeven zal worden door de gezamenlijke jeugd orgamisatie's; alle katho lieke verenigingen, dus ook de K.A.B., worclen verzocht het be zoek aan deze avond te bevorde ren. Kaartverkoop zal tijdig wor den geregeld; noteer vast die datum. leerlingen meedoet aan het spa ren op school. De stijging in het afgelopen jaar van de algemeen geldende rentevoet deed de koersen van de obligaties belangrijk dalen. De waardering van het effectenbezit der spaarbank vond evenals in voorafgaande jaren, plaats vol gens de beurskoers van de laat ste beursdag des jaars. Na af schrijving van het hierdoor ont- stané nadelig koersverschil en bijschrijving van de bedrijfswinst over 1951 bedroeg de Reserve aan het einde van het jaar f 215.000. De balans geeft in actief en passief 'n totaal van fll.366.350.27. JONGEREN IN EUROPA ALKMAAR „Wat komt er van Europa terecht" is de titel van die inleiding van die heer J. Dominiieus, die hedenavond op de Kajotters-foijeenfcomst gehouden wordt. Gezier» de actualiteit van dit onderwerp waarin vooral de toekomst van de jeugd belicht zal worden, verwachten wij dat de opkomst van d'e Kajotters be hoorlijk zal zijn. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondisseimentsrecht, bank deed Dinsdagmorgen uit spraak in de volgende zaken; G. H. uit Wiieringen die een auto bestuurd heeft terwijl hij daartoe door het gebruik van sterke drank niet in staat geacht kon worden, kreeg veertien da gen hechtenis en werd voorwaar delijk veroordeeld tot de ontzet ting uit de bevoegdheid een mo torvoertuig te besturen voor de tijd van een half jaar, met drie jaar proeftijd. Athletieknieuws Olympus" ALKMAAR De uitslag der verloting, gehouden op Dinsdag 11 Maart j.l. is als volgt: le prijs Dames_ of Herenriiwieii no. 1468; 2e prijs Schemerlamp no. 204; 3e prijs nio. 687; 4e prijs no. 981; 5e prfis no. 1888; 6e priis no. 905; 7e prijs no. 2037; 8e prijs no. 300; 9e priis no. 108; 10e prijs mo. 1403; lie prijs no. 2005; 12e prijs no. 1291, De prijzen kunnen afgehaald worden bij dhr, J. Overman. Steymstr. 7, Alkmaar. Van Alkmaar begon „niet" de victorie ALKMAAR In het Orgaan van het personeel in de Film- en Theaterbedrijven lezen wij het volgende: „Van Alkmaar begint de vic torie, zegt een oud spreekwoord. Er is in Alkmaar dan ook een bioscooptheater, dat deze naam draagt. Het kost heel wat geduld en heel wat moeite, om daar voor het personeel de victorie enigszins ingang te doen vinden. Dit theater staat onder beheer en de exploitant, heeft kans ge zien om twee jaar lang voor een aantal personeelsleden een loons verlaging toe te passen in ver band met de invoering van de Regeling van lonen enz. en dat in strijd met die regeling. Enfin, de sociale commissie heeft zich reeds uitgesproken, zo ook het college van Rijks-bemid delaars en nu heeft ook het Ne derlandse Beheersinstituut deze zaak ter hand genomen, mede omdat de zaak verkocht zal wor den. Wij hebben nu hoop, dat het spoedig opgelost zal zijn, maar het spreekwoord „Van Alk maar begint de victorie" heeft een slechte beurt gemaakt, want een geval als het hier bgdoelde is nergens elders voorgekomen". NIEUWE PACHTER WIERINGERMEER. Zoals bekend, is de heer M. Steinfort onlangs naar Canada geëmigreerd. Als pachter -op het bedrijf Schel- pen-bolweg F F31.1 zal hij wor den opgevolgd door de heer J. Postma, een zoon van -die pachter J. Postma, Noorderdijkweg L 63. Passie-avond K.A.J. ALKMAAR Aan degenen, die medewerking verlenen aan de Passie-avond, welke zal worden gehouden op Dinsdag 8 April a.s. wordt voorzover heit toneel-spe lers betreft medegedeeld, dat de repetitie van hedenavond 8 uur zal worden gehouden in het Pa tronaatsgebouw aan het Varne- broek. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren; Jos J. M., zn. van J. W. Schut en M. N. Commandeur; Adrianus G. J., zn. van G. A. Wessels en N. S. Muszalska; Maria A., d.v. C. A. Warmenhoven en C. M. van Welen. Gehuwd: Gerardus A. Broek- huyzen en Dirkje Boonacker; Jo hannes W. Out en Aaltje H. Vierwinden. TE AMSTERDAM GEARRESTEERD AMSTERDAM, 11 Maart. De Amsterdamse politie heeft heden, middag de 40-jarige G. J. H. uit Harenkarspel in de hoofdstad ge arresteerd. De man werd gezocht, verdacht van medeplichtigheid aan de roofoverval, die de vorige week op de alleenwonende 66- jarige veehouder Akkerman aan de Kanaaldijk onder Schoorl is gepleegd. Het vermoeden bestond, dat H. die voortvluchtig was, zich in de hoofdstad bevond. De rijkspolitie van Bergen zou de arrestant over nemen. De d-estiids no-g-al geruchtma kende zaak tegen een f-ustmeester va-n de veilingvereniging „Me- d-eimiblik en Omstreken" die me-de sdhuHdig werd bevonden aa-n de verduistering van kisten en krat ten. welke aan de veiling toe behoorden vond Dinsdagmorgen voor de rechtbank in Alkmaar een einde in de behandeling, na terugverwijzing door het Am sterdamse Hof na-ar de rechtbank te Alkmaar, van die zaak tegen d-e commissionnair in groenten en frui't, C. V. uit Opperdoes, die eveneens voor verduistering te recht moest staan. De-ze commissionnair h-a-d zich verscheidene malen onrechtmatig in het bezit gesteld van veiling- kisten en kratten en deze tegen de daarvoor geldende prijzen verkocht. Van de opbrengst, die op ruim f600 wordt geschat, heeft hij een deel a-am de fust- meester gegeven, Dp officier van Justitie. Mr. A. W. Holsteyn. achtte de com missionnair de hoofdschuldige in dit drama en eiste zes m-aend-en voorwaardelijk en flOO-O.boete of 2 maanden hechtenis tegen- hem. Dr. Berkho-uwer, die er op wees dat zijin cliënt de schade aan die veiling reeds vergoed- bad', vond de fust-kwestie een zeer ingewikkelde materie ent kon- het bewijs van de verduistering riet geleverd zien. Mocht die recht bank van een andere mening zijn. dan zaïg de pleiter de straf, waar de schade vergoed werd, gaarne aanmerkelijk gereduceerd. (Advertentie) LANGESTRAAT 41-43-45 ALKMAAR 's middags van 3 tot 5 uur 's avonds van 8 tot 10 uur THé-COMPLET 13.75 In alle zalen van Hotel Victory, Langestraat 68 INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR In Alkmaar ves tigden zich eind Februari: G. Schut met gezin van Amsterdam na-ar Dahliastraat 13; C. Smit v. Heerhugowaard n-a-ar Nassaupl-ein 11; A. W. Snijders van Beverwijk n-aar O-osterburgstra-at 2; P. M. Po-uw van Laren na-ar Heiligland 28; M. W. Bak-kuim van Hens- broek naar Hout-til 17; A. M. Schoenmakers va-n V enihiuizen naar Luttik Oudorp 89; W. Dek ker van Avereest naar Luttik Oudorp 89; A, Korver van Har derwijk n-aar Ramen 4; A. A. d-e B-resser van Tilburg n-a-ar Sta tionsstraat 84; G. W. Bar te Is van Zutphen naar Leliestraat 5; W. de Boer van Soerakarta naar Toussa-intstraat 18; C. Otten-Jor- ritsima van Nijmegen naar Huy- gensstraat 3; E. M. Keizer van Hilversum naar Rippingstraat 42; J Pronk met gezin van Bloem-en- diaal naar Akkerhoornbloem- s tra-at 2; J. C. M. Pronk van Haarlem naar le Laniddwarsstraat 19; P. E. Vukits van Wenen na-ar Rano-nkelstraat 20; L. Bergm-eije-r van Haarlemmermeer n-aar Steijnstraat 21; G. H. Dolman v. Hilversum naar Zochierstraat 13: A. E. Groot-Goedhart van Uit geest naar Dijkgraaf straat. 29: E. Hamberg met gezin van La-nge- dijk na-ar Huygensstra-at 12; G. J. A. Scheltinga va-n Soerabaja naar Verdiromkenoord 14: A. E. van Dijk-van Dui-n, van Bever- wijle naar Nassauplein 13: G. Schrale van Zwolle na-ar Ou-de- graoht 192; J J. A. van d-er Zalim van Haarlem n-aar Nassauplein 11; N. G. Kroon van Djakarta naar Rippingstraat 17; W. Roo- dernburg met gezin van Zwolle n-a-ar P. A. de La-ng-eplein 15. Heintje Davids komt naar Alkmaar ALKMAAR Na een langdu rige afwezigheid treedt Heintje Da-vinds weer eens in Alkmaar op in een cabaret-revue, in gezel schap van Herman Tholen, de populaire radio-zanger en o.a. Kitty v. Dongen, voordrachtkun stenares, Wi-m Bosch, accordeon- nist, Clem Clements mot wonde ren der magie, mr. Swips, snel tekenaar. Het geheel is samen gesteld uit conferences, liedjes en radio-successên. Deze voorstel ling komt slechts éénmaal in het Gulden Vlies, op Zondagavond 8 uur aanstaande- ALKMAAR Giis Bets, Frits Waterman. Juup Raphael en Jo- h-an Vogtscihmidt. vormende het „Sweelinck-strij kkwartet" hebben ons deze avond behalrve bekende werken van Mo-za-rt en Dvorak, een meesterwerk uit d-e moderne kwartet-literatuur voorgespeeld n.l. het Kwartet no. 11 op 17 van -de Hongaarse componist Bel» B-artok. En dlit werd wel „d'e" muzikale gebeurtenis, en de novi teit van deze concert-avond. Voo-r deze confrontatie met de moderne muziek, hoorden we allereerst het bekende Kwartet in G va-n Mozart Dit werk werd door het ensembl-e perfect ge speeld, zeer stijlvol en doorzich tig. Het totaile klankbeeld had wel iets gevoeliger kunnen ziin. en maakte over het algemeen een wat g-ereserveerde indruk. Hierna werd het de luisteraars niet gemakkelijk gemaakt met Bela Bartok's strijk-kwartet. We zijn hiier zo gewend a-an de ro mantische sfeer, en h-oogstens het impressionisme van Debussy, zo dat we hier rondweg gezegd voor een probleem werden gesteld. Bartok's m-oderne structuur laat zich niet zo maar op eenmalig horen doorgronden. Ma-ar Ba-rtok is een modern componist van h-uis^ uit die n-i-et doet alsof. Ziin muziek is geladen, met grote spanningen; er schuilt een sterke geest achter de noten, weke voor en tegenstander toch moet boei en. Het kwartet hiield voor dit interessante stuk een warm plei dooi en w-e kiunner» voor dieze zeldZa-me reproductie niet anders dan hoogst erkentelijk ziin. Na deze hoog gespannen mo menten, kwam de ontspanning met het Kwartet in F van Dvo rak. Gemakkelijk aansprekende en zeer melodieuze muziek wel ke soms de grens van het goed kope tamelijk nabij komt. De kla-n/kenweelde van d-e-ze muziek blijft d'e toehoorders aan trekken. en d'e reproductie daar van is voor de executanten een uiterst dankbare tiaak. Het werk werd d-a-n o-ok vo-1 spirit en élan uitgevoerd. Het publiek liet het aan grote waardering n-i-et ontbreken en heeft de kunstenaars aan het einde van het concert verschei dene mal-en teruggeroep ein. De belangstelling in 't Gulden Vlies was zeer goed. ma-ar we 'hadden voor deze bijzondere avond, waarop een zeldzauv. no viteit werd gebracht gaarne een uitverkochte zaal gezien. Wan neer zal de tijd k-om-en. d-at de intieme en serene sfeer va-n de kamermuziek weer in het teken van een massale belangstelling zal staan? W. SCHREURS LOOP DER BEVOLKING ALKMAAR Uit Alkmaar ver trokken eind Fetor.: J.G. de Vries, van Paternosterstraat 5 naar Hei- loo; F. van der Haar, van Eike- lenbergstraat 7 naar Gramsfoer- gen; B. J. StaasenHelderman, van Wollebrandtstraat 20 naar Schermerborn; A. de Bruijn-Kos- sen, van Hoeverweg 4 naar Den Helder; A. Fiv.er, van Gasthuis straat 1 naar Den Haag; G-A.M- Schade, van Payglop 4 naar Ede; B. A. Visser, van Boterbloemstr. 12 naar Oostburg (Zld.)J. Zwa ger-man, van Kennemerstraatweg 28 naar Berkhout; F.W. Landwehr van St. Anthoni-usstr. 14 naar Amsterdam; M-M. Rigterink, van Robert Owenstraat 1 naar Ur- -sem; A. van der B-urgt, met gezin van E. de Wittestraat 2 naar Hei- loo; R. Folmer, van Kennemer- singel 9 naar Castricum; P. F. Puscih, van Land-straat 19 naar Bondo-woso (Indonesië); S. P. Groot, van Kwakelpad 9 naar Den Helder; J- H. Carstens, van Ruvsdaelkade 6 naar Den Haag; M.C. Cornelisse. met gezin van Co-mansstraat 39 naar Schoorl; A.A.G.M. van den Eerenbeemt, v. Nieuwesloot 99 naar Den Haag C. Nesselaar van Noorderkade 50 naar Eii gelshovenF.C-P.M- Keuss, van Emrnastraat 29 naar Londen: R. Misik, van Laat 210 naar Zeist; J.E. Snel, van Troel- strakade 24 naar V-elsen. Ingekomen en vertrokken BARSINGERHORN Ingeko men: Trijntje O-ostind'ien van Warder. Vertrokken: Harmanus We- chers n-aar Castricum en Gre'ta Slot n-aa-r Wieringerwaard. (Advertentie) DEN HAAG Met grote welwillendheid en complimentjes voor zijn werkkracht heelt de Eerste Kamer minister Stikker bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken ontvan gen. Slechts van prof. Gerretson (C.H.) waren de woorden bitter, zo niet grof, In het bijzonder waren zij grievend waar deze afgevaardigde tot algemene verontwaardiging van de Kamer de nagedachtenis van de katholieke minister, mr. van Maarseveen, niet ontzag door op de hem eigen irriterende wijze schimpend te spreken over: „de voormalige minister van justitie aan wie de genade is verleend, dat hij de ruïne van zijn levens werk niet heeft behoeven te aanschouwen". Prof. Gerretsón, wiens optre den in de Senaat tot nu toe wei nig respect voor 'de keus der C.H.U. heeft kunnen opwekken, spuwde zijn gal uit over het In- donesië-beleid der laatste jaren, Wat de Kamer er van overhield was een bittere nasmaak.... Minister Stikker zal de Kamer nadat de begrotingen van Oor log en Marine ten de-Ie zijn be handeld antwoorden. Veel belangwekkends heeft de Kamer niet aan de orde gesteld, ook al omdat „deze minister „voorlopig" aan het einde van zijn ministeriële loopbaan staat", zoals zijn partij-genoot, de heer Wendelaar (VVD) zeide. Pater de Beaufort hield een pleidooi om mee te werken naar mate van ons kunnen aan de op bouw van een internationale rechtsorde en het verminderen van de spanningen in de wereld. De woordvoerder van de K.V.P. vroeg het geduld niet langer op de proef te stellen inzake de sa menwerking tussen de Benelux- landen. Daarbij pleitte dr. de Baufort voor een politieke 3s- nelux-samenwerking, waardoor een blok van 20 millioen gelijk- gerichten zou kunnen zorgen voor meer evenwicht in de Euro pese verhoudingen. Prof. Schermerhorn (Arb.) was dienaangaande pessimistischer gestemd. Is de tot nu toe ge volgde procedure wel juist ge weest, vroeg hij. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL Geborene Gerardius Johannes z. v. G. P. Kramer en M. Volkers: Elizabeth Theodora d. v. G. N. Dekiker en A. Bakker; Agatha d. v. J. die Waard en G. Zut; Gerrit z. v. H. Ha alma en H, A. Bakker; Jos-efa Jotonna Ma-ri-a d. v. A. G. Dek ker en P. H. Batoker. De heer van Tilburg (Arb.) critiseerde de maatregel van Belgische zijde tot wederinvoe ring van kosteloos slepen van schepen yan Dordrecht naar Ant werpen en omgekeerd en tot de wederinstelling van de Rijnvaart premies. Pater de Beaufort stelde nog aan de orde de discriminatie van katholieken in enige Europese landen, een achteruitzetting, die deze spreker in strijd achtte met de verklaring over de rechten van de mens. Het antwoord van de minister in de schriftelijke voorbereiding van de behandeling der begroting noemde pater de Beaufort onvol doende en onvolledig. De heer Wendelaar (V.V.D.) was het in hoofdtrekken met de katholieke afgevaardigde eens, al wilde hij ook weten of pater de Beaufort eveneens met hem betreurde de discriminatie van andersdenken den in overwegend katholieke landen. Op dit punt stelde de katholieke woordvoerder bij deze begroting met een handgebaar de vragensteller tevreden. WEERSVERWACHTING geldiig van Woensdagavond tot Dondisrd-aigavcnd NOORDELIJKE WIND Vannacht en morgen vroeg: weinig wind, op verschillen de plaatsen mist en plaatse lijk nachtvorst. Overigens nu en dan overdrijvende wolkenvelden, maar over wegend droog weer. Morgen overdag meest matige wind uit Noordelijke richtingen en ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Advertentie) Als andere middelen gefaald hebben Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan We zijn deze week waarlijk overstroomd met inzendingen en on danks dat is er zeer slecht „geraden". De wedstrijd Berdos-Koedijk was een groot struikelblok. Slechts vier inzenders van de vele hon derden hadden Koedijk een zege voorspeld, geeneen raadde de juiste uitslag. Ook Alcmaria had niet veel vertrouwen, terwijl Forward juist veel vertrouwen beschaamde. Eigenaardig genoeg kwam het gelijke spel tussen VZV en Grasshop pers voor velen niet onverwachts. Enfin, we hadden één inzender, die vijf punten behaalde, een schamel totaal, maar ditmaal goed voor de f 5.Zeven volgden met vier punten en zestien met 3. U ziet wel, dat er buitengewoon slecht voorspeld is, want daarna kwamen de honderden met 2, 1 en hele maal geen punten. Wel, hier zijn de gelukkigen en veel succes met de prijsvraag van deze week. Het lijkt makkelijk, maar vergeet niet, dat de laatste loodjes vooral voor de kampioenscandidaten het zwaarst wegen. 1. Ben Wehres, Lindelaan 4, Alkmaar, f 5. 2. Jaap Heddes, Regentenstraat 30, Schagen, f2.50. 3. A. Schrijver, C 12, De Weere, f I. 4. Gerard Boos, Horn 82, Lutjebroek, f 1. 5. C. J. Punt, Rustenburgerweg 15, Heerhugowaard f 1. De wedstrijden: UITSLAG NIET 1 INVULLEN Naam: Woonplaats: *i* *ie 1 Achter de namen :an de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd za] worden beslist 2 Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als brief worden verzonden De enveloppe NIET dicht- piakken en op de enveloppe schrijven ..VOETBALPRIJSVRAAG" daarmee bespaart ons veel werk 3 Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel. doch niet met de goede cijfers krijgt men één punt Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd. Zij, die dit opschrift lezen, zul len wel even de wenkbrauwen fronsen. Laat ik er daarom direct op wijzen, dat het gevaar, waar ik het over wil hebben, niet het ge vaar is van lichamelijk letsel, zo als b.v. bij de bokssport het geval is. doch dat er in het beoefenen van deze sport een ander gevaar schuilt. Welk gevaar? Dat zal 'ii duidelijk worden, als even verder wilt lezen. Er is geen sport, waarbij men zó lang „niet speelt als het lawntennis. Vooral als men speelt in competitieverband; dat houdt in, dat men b.v. in een tijdsver- loon van 6 a 7 uur hoogstens 4 meestal 3 maal aan bod komt om een „best" of „three" te spelen; dat betekent ditwvils 2Vi 3 uur. Dat betekent ook, dat men tij dens de niet-speeluren op ziin clubgenoten is aangewezen; dat men zich wat vermaakt door het spel te volgen of onderling te de batteren over de kansen; en het is zeker, dat bij geen sport zó innige vriendschapsbanden wor den gesmeed als juist bij het ten nissen. Typisch is ook, dat deze sport praktisch altijd gemengd be oefend wordt, hetgeen natuurlijk de charme van het spel verhoogt, maar de vriendschap ook doet uitstrekken over het andere ge slacht. Uitstekend zal men zeggen vriendschap tussen jongens en meisjes is gezond en de tijd, dat onze meisjes angstvallig thuis werden gehouden, is onze 20ste eeuw gelukkig te boven. Dat be tekent echter, dat de kans op ver kering daardoor groeit. Meestal blijft het bij vriendschap, doch Cupido is een listig kereltje en heeft zijn pijlen al menigmaal op de tennisbaan afgeschoten en dat met beter resultaat dan de beste speler met zijn beste volley. Het is daarom jammer, dat wij katholieken bij de beoefening van de lawntehnis-sport zo ach teraan zijn gekomen. Velen zien het grote gevaar van tennis in neutraal verband niet in; maar hoeveel gemengde ver keringen zijn er niet op de ten nisbaan begonnen? Vele goede katholieken voelen meestal het gevaar van de neutrale sportbe oefening wel aan, doch voor de tennissport menen velen een uit zondering te kunnen maken. Doordat wij wat laat met onze katholieke tennisclubs kwamen, zitten wij thans nog slechts met 4de klassers en kunnen wij nog weinig eisen stellen t.o.v. de K.N.L.T.B. Dit maakt het voor goede tennissers en tennissters ook niet aantrekkelijk, zich bij een katholieke club aan te slui ten. Maar dit is zeker: er zullen pioniers moeten komen, die be reid zijn een offer te brengen. Zo als indertijd ook op het gebied van 't voetbal offers werden ge vraagd van de eersten, die van het neutrale naar het katholieke kamp kwamen, waar zij thuis hoorden, maar waar veel minder aan te bieden viel dan in het neutrale kamp. Nu hebben wij in Alkmaar ge lukkig nog geen klagen; er zijn vele katholieke speelsters en spe lers lid van de R.K. Tennisclub S.E.T.. maar toch missen wij juist de sterkere spelers. Wellicht is S.E.T. wat gemak kelijk geweest met het opnemen van beginnelingen. Immers; alle tennisclubs vragen: kan je ten nissen en daarop wordt men ge balloteerd. Bij ons vraagt men: ben je katholiek? Ja. kom dan maar spelen. Dat systeem lijkt nu wel mooi, maar brengt zijn eigenaardige moeilijkheden mee; want men krijgt teveel beginnelingen en dat stoot geoefende spelers af, die en dat is te begrijpen liever met gevorderden spelen. Toch heeft S.E.T. een behoor lijk aantal gevorderde spelers en het nieuwe lid, dat een gevorderd speler is, zal zich dan ook spoe dig bij S.E.T. thuis voelen. Nog mooier zou het zijn, als de be staande losse clubs van gevor derde katholieke spelers zich bij S.E.T. aansloten. Alles wijst er op, dat de tennis sport een volkssport gaat worden en niet meer beperkt blijft tot de gegoede stand. Maar dan zullen 'ook de goede spelers offers moe ten brengen en zich moeten aan sluiten bij de R.K. Club. Alleen de betere spelers kunnen ervoor zorgen, dat de katholieke clubs hoger geklasseerd worden; en 'dat is. om iets te bereiken, hard nodig. Ik signaleer dus een gevaar Katholieke ouders zouden hun zoon niet gaarne lid laten wor den van een neutrale voetbal club. Dan dienen zij dat zeker niet te doen, als gaat om de tennis sport. Gevorderden en beginnelingen, komt eens poolshoogte nemen op de jaarvergadering van de S.E.T., die Vrijdag 14 Maart om 8 uur wordt gehouden bij Koekenbier. Overigens geeft het secretariaat (mej. A. Bos, Kennemerpakr 1. tel. 2563( graag alle gewenste in lichtingen. Rector J. J. A. van der Zalm Geestelijk adviseur S.E.T. VATICAANSTAD (A.P.), Vaticaanstad zal wellicht eens beschikken over een eigen vloot, maar in ieder geval zal dit niet spoedig gebeuren. De persdienst van het Vaticaan zeilde gisteren naar aanleiding van geruchten in de Italiaanse en buitenlandse t>ers dat in een recent decreet van het Vaticaan alleen gesproken werd over het recht va-n het Vaticaan om een dergelijke vloot te hebben, m-aar dat momenteel geen plannen be stonden om van dit recht gebruik te maken. Een onafhankelijk in Rome verschijnend blad wist gisteren zelfs ai te melden, dat Civitavec chia. eens een beken-de pauselijke haven, weer in gebruik genomen zal worden door de schepen die onder Vaticaanvlag zullen gaan varen. Militairen 1 brugslagoeft over een B< WASHINGTOl reidingen voo Bernhard op 2 Koninklijk Pac Truman en de aanbieden en diner op de f De diensten zijn onderwijl de regelingen v recepties, en particulieren - een vijfhonder< ri-kaanse hOofds de districten achter. Er won zorgd dat er aanwezig zijn, 1 se bloem 'bij aan te bieden ziin speciale be voor de lever de liev-elinigsbk Bernhard. De route van officiële ontvan. bijzonderheden sten zijn uitgest Nederlandse rei keuring voorgel opgestelde progr ningin en Prins vier uur in c het nationale vl hington aankom- president Trumr worden geheten begeleid door Potomac oversti „Constitution A stadhuis rijden, tionale kleuren 1 de Verenigde S' sierd. On een tribur huis zullen tr foto's van de Prins nriiken tel bii vier meter voorzitter van ontvanest het dat ooit bii eei le eenheid eebru De tribune w beide Zijden ge Nederlandse e vlaggen van vijl PARIJS. (AP) ministerie van bii heeft het nie voorstel voor ee verdrae- onvereni eere Russische maatregelen gen Maar het voor worden bestud-ee dat een positiei eruit zal voortvl Het eerste gé kou om zijn opi wijzen, zou kunn missie te erken zegsman, die de ingesteld om hel één Duitse rege deren. De burgemeeste lijn, professor En klaarde Dinsdag voorstel „een in noeuvre is, maar 1 Professor Wa staatssecretaris va se ministerie van ken, zal de Russ moedelijk met hi ministerie van bi ken bespreken. Van Westduise is Dinsdag verkli nieuwe Russische oplossing is voor op welke wijze worden verenigd In Britse officie! Dinsdag de welge het Russische vo vier-mogendheden houden ter bespi sluiten van een vre Duitsland, in twiji f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2