Uitgebreide zuiveringsactie in Oost-Duitsland op komst Russische voorstellen voor het vredesverdrag met Duitsland c „W Financiën en Economie HET WONDER DER LIEFDE Sovjets concentreren zich op Europa; Azië blijft smeulen Eervol ontslag voor Otto Nuscbke? RADIO Katholieke critiek op de B.B.C. Verduistering van zes mille Dubbelzinnige Sovjet-politiek blijkt opnieuw duidelijk Kerk en Beschaving in de 18e eeuw DE BEURS Het oor van AppelgroentjeJ) door Otto Bühra In 4 26 Mgr. Li terug PAGINA 4 WütNSDAü 12 MAART 1952 BERLIJN (A.P.) Van de zijde van de Russische zone is ver nomen, dat een nieuwe en hevige zuivering in de maak is, bedoeld om Oost-Duitsland klaar te maken voor volledig lid maatschap van het Russische blok van satellietlanden. Goed ingelichte Oost-Duitsers verklaren, dat deze stap een beslissing van het Kremlin zou zijn om de scheuring van Duitsland als permanent te beschouwen. De Duitse communisten hier treden op, alsoi de beslissing genomen zal worden, zich te concen treren op Europa en Azië maar een tijdje te laten smeulen. Volgens de Duitsers is het na een dergelijk ingrijpende ver- andlering slechts een kleine stap om van Oostduitsland een ware „Volksdemocratie" te maken. ll- In de afgelopen weken zijn de tekenen die op een zuivering wij zen toegenomen. De Sowjetpers is volgestopt met „zelfkritiek". Westerse critici zijn zelden zo vrijmoedig geweest over de Oost- Duitsers als het Oosten op het ogenblik over zichzelf is. Achter de schermen, aldus die Duitse woordvoerders, scherpt 't Politbureau de bijl voor drie van zijn eigen mannen in het kabinet en er worden verstrekkende ver anderingen beraamd voor de ver schillende belangrijkste mede werkende partijen. Gezegd wordt, dat de Russi sche Ambassadeur Gregory Poesjkin achter de campagne van het Politbureau zit om een mee dogenloze zuivering te doen plaats vinden en Oost-Duitsland volle dig communistisch te maken, teneinde een stem te winnen in de Kominform. De Duitse communisten schij nen de gedachte toegedaan te ziin. dat dit moet gebeuren tiidens Stalin's leven. Mocht Stalin ster ven, dan geloven de Duitsers, dat het koppel MalenkoBeria in Moskou eraan zou vasthouden, dat het Kremlin zich eerst dient bezig te houden met expansie in Azië en de beslissing in Euro pa voor onbepaalde tüd uit te stellen. In partij kringen groeit de lijst van hen, die gezuiverd zullen worden, snel. Onder hen bevindt zich Pritz Selbmann. Minister voor de Zware industrie, die tot zondebok gemaakt werd wegens zijn in gebreke blijven met de staalfabrieken, Paul Wandel, Minister van Onderwijs, die te zachtmoedig zou optreden en George Handke, Minister voorde Buitenlandse handel en de be voorrading. Tegen deze drie mannen wordt materiaal verzameld. Voorts wordt gesproken over „eervol ontslag" van die 69-jarige Otto Nuschke, waarnemend pre mier en voorzitter van de Oost- Duitse christen-democraten en over de verwijdering van Georg Dertinger, de Dostduitse Minister van Buitenlandse Zaken. Door een diergelijke zuivering zouden de samenwerkende klei nere partijen met één slag ver nietigd worden. DONDERDAG 14 MAART. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8-15 Gram; 8.45 Vocaal dubbelkwar- tet; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Or gelconcert; 9.25 Voor de huis vrouw; 9-30 Waterstanden; 9.35 Graan.; 10-33 „Ik weet, ik weet wat U niet weet;" 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gevarieerde muz.; 12.00 Orgelspel: 12.25 „In 't spion netje; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Gram-; 12-50 Financieel overzicht; 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Hawaiian muziek; 13.55 „U kunt het geloven of nigt;" 14.00 „Reisindrukken van Canada"; 14.15 Gram-: 14-25 „Liefhebberijen in Australië," causerie; 14.35 So praan en piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 „Van vier tot vijf"; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 „Be langstelling voor eenzamen," cau serie; 17.40 Gram.; 17-50 Rege ringsuitzending; „Reintje de Vos bij de Toradja's;" 18-00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen 18.30 Lichte muziek; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Gesproken brief uit Londen 19.05 AVRO-allerlei; 19.10 Orkest- concert; 19.40 Rubriek van Kunst en Cultuur; 20.00 Nieuws; 20.05 „De vrouw in gezin, maatschappij en staat", causerie; 20.15 Gram.; 20.20 Concertgebouworkest en so listen; 21.15 „Om de zegen der zee," klankbeeld: 21.55 „Dit is miin lievelingsmelodie," enquête; 22.25 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23-15 Sportactualiteiten; 23.30 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO 34.00—24.00 NCRV- 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.45 Morgengebed pn li turgische kalender; 8.00 Nieuws weerberichten; 8-15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9-40 School radio; 10.00 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11-00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 „Als de Ziele luis tert," causerie; 12.00 Angelus 12 03 Gram-; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen 12.33 Pianoduo 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws; 13.20 Gram: 13.35 Alt en orgel: 14.00 Promenade orkest en solisten; 14-45 Voor de vrouw; 15.15 Cello-recital; 15.35 Gram-; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Strijkkwartet 17.00 Voor de jeugd 17.30 Voor de kleuters; 17.30 Oost- Veluws programma; 18.00 Nieuws 18-15 Gemengd koor; 18.40 „Op de stelling;" 18.50 Gram; 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.20 Vocaal ensemble; 19-40 Radio krant; 20.00 Nieuws en weerbe richten 20.10 Gevarieerd program ma (Om 21.00 Familiecompetitiel 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15—24 00 Gram. Als deze geruchten werkelijk heid worden. zal een direct gevolg van de zuivering de mili taire integratie in het Oosters blok ziin. De volksoolitie. die op het ogenblik vijftigduizend man sterk is. zal dan als kern ge bruikt worden. Verschillende tekenen wijzen er op, dat die plannen reeds in een vergevorderd stadium zijn. Het jaarlijks in Leipzig bijeen komend parlement van de „Vrije Duitse Jeugd" zal geheel in hét teken staan van de eis óm grote schoonmaak te houden in het regeringsapparaat. Het congres van de Socialisti sche Eenheidspartij in Juli is volgens de aankondigingen ook geheel aan de bespreking van de zuivering gewijd. Volgens de Duitsers is het Kremlin minder eensgezind. Sta lin en Molotof willen zich eerst op het Westen concentreren, ter wijl Malenkov en Beria het lie ver om te beginnen in het Oosten zouden zoeken. Ondanks de uiterlijke eenheid schijnen toch in de Oostduitse regering ook beide zienswijzen vertegenwoor digd te zijn. LAWINE NAM HUIS MEE SVOLVAER. Een lawi ne heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag op een eiland in Finmarken (Noord Noorwegen) een compleet huis van zijn plaats geveegd en een heel eind lager op het strand doen belanden. De bewoners, twee volwas senen en twee kinderen, die lagen te slapen, werden uit hun bedden geworpen en op de een of anderemanier de ramen uitgeslingerd. Daar kwamen ze zacht op de sneeuw terecht, zodat hun niets ernstigs overkwam, maar 't huis werd verwoest en het was niet verzekerd. ON-CHRISTELIJKE ROUW BIJ UITVAART ENGELSE KONING LONDEN (KNP) Scherpe critiek op de uitzending door de B.B.C. van de plechtigheden van de uitvaart van Koning George VI oefende de bisschop van Leeds. Mgr Heenan. Vooral laakte de bisschop, dat de B.B.C. in haar uitzendingen op overdreven wijze uiting heeft gegeven aan een rouw, dlie niets meer gemeen had met de Chris telijke geest van overgave en hoop. De nagedaohtenis van de overleden heerser had naar de mening van Mgr. Heenan op een veel juistere manier kunnen worden geëerd door een gebed voor zijn zielerust, dan door al deze georganiseerde en veel te langgerekte rouw van de radio. SIGARENGROSSIER IN ARREST (Van onze correspondent) Door de politie werd in arrest gesteld een zekere L. B. uit Hen gelo die als grossier ten nadele van een sigarenfabriek voor f 6000 aan sigaren verduisterde. De man moest een voorraad van f 8000 hebben, doch bij controle bleek, dat er slechts voor f 2000 aanwezig was. Het onderzoek in deze zaak is nog gaande. MOSKOU Zoals wij gisteren berichtten, heeft Rusland aan de vertegenwoordigers van de Westelijke Grote Drie een nota en een memorandum inzake het toekomstige vredesverdrag met Duitsland overhandigd. Zoals uit de hieronder gepubliceerde „beginselen" blijkt, die volgens de Sovjets aan een dergelijk verdrag ten grondslag moeten liggen, treden zij opnieuw op als de kampioenen voor vrijheid en democratie, die zij in feite echter allerminst zijn. Wonderlijk doet het ook aan, vooral als men tegelijk verneemt dat in. Oost-Duisland zelf een grote zuiveringsactie wordt voor bereid die ten doel heeft de in schakeling van Oost-Duitsland bij het blok van de communisti sche vazallen des te gemakkelij ker te maken, dat opnieuw üe eenheiü van Duitsland als 'n be ginsel voorop wordt gesteld, ter wijl tegelijkertijd mets wordt na gelaten om die eenheid feitelijk onmogelijk te maken. Het valt dan ook nauwelijks te verwach ten dat er enig resultaat zou ge boekt worden bij evt. bespreking over de Russische voorstellen waaraan, zoals te Moskou werd voorgesteld, behalve Rusland en de grote Drie ook Polen, Tsjecho- Slowakije, België, Nederland en andere landen die tegen Duits land hebben gevoohten tijdens de 2de wereldoorlog, zouden moeten deelnemen. Volgens de Russen moeten de volgende beginselen aan 't Duitse vredesverdrag ten grondslag lig gen. 1.) Duitsland moet een enkele staat worden. „Op die wijze wordt er een eind gemaakt aan de ver deeldheid van Duitsland, waarna het verenigd Duitsland iu de ge legenheid moet worden gesteld zich te ontwikkelen als een onaf hankelijke, democratische vrede lievende staat." 2.) Alle strijdkrachten van de bezettende mogendheden moeten niet langer dan een jaar na het van kracht worden van het vre desverdrag uit Duitsland worden teruggetrokken. ,Alle buitenland se bases op Duits grondgebied moeten te zelfder tijd worden ge liquideerd." 3.) „Het Duitse volk moet de mocratische rechten verwerven, zodat alle personen onder Duitse jurisdictie, ongeacht ras, sexe, taal of godsdienst, de rechten van de mens en de fundamentele vrij heden genieten, met inbegrip van de vrijheid van spreken, pers, godsdienst, politieke overtuiging en vergadering." Vrii spoedig na lezing van het vierde d'eel van Prof. Dr. Gustav Schnürer's standaardwerk over de beschavingsgeschiedenis van Europa in de Barak-periode, kwam het vijfde deel voor ons te ligigen. In de „Katholieke Kerk en de Beschaving in de Achttiende Eeuw", evenals de vorige vier delen bii de Spa-arnestad in Haarlem verschenen, wordt een der meest critieke perioden in de kerkgeschiedenis beschreven en wordt, ons een duidelijk beeld gegeven van de sitriid tussen de Kerk en de vele ongelovige stro mingen, die de Kerk uit haar leidende positie verdrongen. Het werk geeft een inzicht in de uiterst, moeilijke verhoudingen tussen Kerk en overheid in die dagen die o.a. tat uiting kwam in de sitriid om de Jezuaten-orde. Evenals in de vorige werken van de schrijver wordt ons een zeer afwisselend beeld getekend van de ontwikkeling der wetenschap, de kunst, het kerkelijk, staatkun dig 'en economisch lever» terwijl er tal van belangrijke figuren nader in worden belicht. Mede dank zii de uitgebreide litera tuurlijst is ook dit werk weer een handhoek op kerkelijk en cultu reel gebied geworden, dat z'iin weerga nog niet gevonden heeft. L. S. 4.) In Duitsland moeten de democratische partijen en orga nisaties vrij kunnen functionne- ren en het. recht krijgen, haar eigen interne aangelegenheden te behartigen en vergaderingen en bijeenkomsten te houden. Zij moe ten vrijheid van pers en publica tie genieten." 5.1 „Op Duits grondgebied mo gen geen organisaties, die de de mocratie of de zaak van de vrede vijandig gezind zijn, worden ge tolereerd." 6.) „Alle vroegere leden van het Duitse leger, met inbegrip van officieren en generaals, alle vroegere nazi's met uitzondering van diegenen, die straffen uitzit ten welke hun bii gerechtelijke uitspraak wegens het. begaan van sdaden zijn opgelegd, dezelfde burgerlijke en politieke moeten rechten krijgen als de overige Duitse burgers, opdat zij kunnen delnemen aan de opbouw van 'n vredelievend democratisch Duits land." 7.) „Duitsland moet beloven nooit weer een coalitie of militair bondgenootschap aan te gaan, ge richt tegen één der mogendheden die met haar strijdkrachten aan de oorlog tegen Duitsland hebben deelgenomen." In de Russische nota werd voor gesteld, dat de vier grote mogend heden onverwijld de kwestie van het Duitse vredesverdrag zouden bespreken, teneinde „in de naaste toekomst tot overeenstemming te komen over een ontwerp vredes verdrag en dit aan een interna tionale conferentie voor te leg gen." De nota en het aangehechte ontwerpverdrag werden op een opvallende plaats in de Prawda en andere Russische bladen ge publiceerd. Westelijke waarnemers in Mos kou spraken de verwachting uit, dat de drie Westelijke mogendhe den een nagatieve houding ten aanzien van de Russische voor stellen zouden aannemen. AMSTERDAM. 11 Mrt Ook ter beurze was men vandaag vol daan over het resultaat van de nationale woningbouwlening. Voor de 4'U pet en de 0/5/10 procent lening tezamen is voor een bedrag van 70 millioen in geschreven, dus bijna driemaal zoveel als het vereiste minimum, dat in het prospectus genoemd werd. De verkoop van rente- spaarbrieven, die nog voortduurt verloopt eveneens uitstekend. De leningen zullen echter pas geno teerd worden nadat de toewijzin gen ontvangen zijn, hetgeen nog enkele dagen kan duren. Op de staatsfondsenmarkt was de stem ming vandaag flauw. Waarschijn lijk werd dit in de hand gewerkt doordat steunaankopen ontbra ken. De conversielening, die reeds lager opende op 851/», daalde hier na tot 84 15/16 tegen slot. Giste ren werd nog 85 3/8 betaald. Het zojuist beëindigde walvis, vangstseizioen heeft voor de maatschappij voor de walvisvaart een recordproductie aan traan op geleverd. hetgeen men een fraai resultaat achtte. Een stimulans voor de betreffende aandelen was dit echter niet. Genoteerd werd 94 3/4 tegen een vorige no tering van 94 7/8. Buiten dit was er weinig dat ter beurze een aanleiding tot ge sprek vormde. De handel bleef FEUILLETON lusteloos en de noteringen we ken weinig af van gisteren, maar de ondertoon was iets beter. Olies handhaafden zich gemak kelijk op 290. Enkele kleine aan kooporders voor unilever ver oorzaakten reeds een lichte stij ging voor deze papieren en ook de oude en nieuwe aandelen Philips sloten een fractie hoger. Voor claims Organon werd van daag een prijs vernomen van f 42 tegen gisteren 40. De scheepvaartafdeling kon zich eveneens gemakkelijk hand haven. Aandelen en stockdividen den Holland Amerika liin wer den iets hoger geadviseerd en ook de meeste andere papieren trokken een fractie aan. De In donesische markt bliift stil, maar wist zich voor rubber en tabaks waarden op het peil van gisteren te houden. HVA daarentegen was een punt lager. Aandelen Es- comptobank golden 52'/< (53 !4). Ook op de Amerikaanse afdeling was de tendens iets gunstiger en het agio steeg een kleinigheid tot 3 V-Dollarobligaties eveneens fractioneel hoger. I Advertentie i Naargeestige gedachten, tobberijen •n angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTA'BIETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. HET was prachtig len teweer en daarom be sloten een lammetje, een koe, een pony-paardje, een kip met haar kuiken en 'n eend om eens naar buiten te gaan. Of dat zo iets bij zonders was? Eigenlijk wel, want het waren geen ge wone dieren, maar beesten van vilt. Ze woonden alle maal in de vensterbank van een speelkamer en van daaruit hadden ze een mooi uitzicht op de tuin. In die tuin lag een grasveldje, 'n heel klein grasveldje maar, doch voor de beesten van vilt leek het wel een grote wei. „Wat moet het daar heerlijk zijn", hadden ze al vaak gedacht en toen het zulk prachtig weer was en de deur van de speelkamer openstondstapten ze alle naar buiten Het lammetje huppelde het eerst door het gras. „Hiep ho, hiep ho!" riep het, „wat is het toch fijn om hier te zijn!" De zwarte oogjes in zijn groene kopje glinsterden van plezier. Het lammetje was helemaal groen, zo groen als appels wel eens kunnen zijn. „Appelgroentje" heette het daarom. Het ponypaardje, dat al even vrolijk door de wei dartelde, was Peter ge noemd en de eend, die langzaam door de gras sprieten wandelde, droeg de naam Doortje. Zij had alle tijd en wandelde rustig op met de koe Philomeen- tje, die louter uit zwarte en witte lapjes was gemaakt. De kip Kriela en haar kui kentje Kieki zochten druk naar graantjes. Dat moest van moeder Kriela. „Je moet je tijd altijd nuttig besteden" zei ze, „aan hup pelen heb je niets". Of Kieki dat leuk vond? Allesbehalve. Ze keek ja loers naar Appelgroentje en Peter, die de dolste sprongen maakten. was er nog iets. Wat zou 't kleine meisje van de speel kamer zeggen, als ze dat oor van het lammetje zag? Ze mochten vast en zeker nooit meer naar buiten, nooit meer In een kring stonden ze om Appelgroentje heen. „Er moet iets op verzonnen worden" zei de kip Kriela „broeders en zusters, denkt JA, het lammetje en het ponypaardje hadden pret voor tien. Vooral Ap pelgroentje was uitgelaten. Nu eens stond het op zijn achterpootjes, dan weer stak het zijn kop diep in het gras. Op een gegeven ogenblik voelde het iets langs zijn oortje hengelen. Het trok er aan en trok nog eens. „Ha!" zei het toen, „kijk eens wat ik hier heb, ik kan er steeds aan trek ken". „Stop!" riep het po nypaardje angstig, maar 't was al te laat. Appelgroen tje had het zwarte draad je, waarmee zijn oor was vastgenaaid, stuk getrok ken. Zijn oortje hing er nu los bij en meteen was het uit met de pret. „Mijn oor, mijn oor" klaagde Appelgroentje. De waterlanders kwamen al te voorschijn. Ook de andere beesten van vilt stond het huilen nader dan het lachen Arm Appelgroentje, dachten ze en dandan allemaal eens goed na" „Moeder" begon het kui kentje Kieki, maar verder kwam het niet. „Jij houdt je mond klein ding" zei moeder Kriela streng, „laat de grote dieren denken". Het werd doodstil, want niemand zei er iets. Alle maal dachten ze diep na. Maarna een kwartier was het nóg zo stil. Ze hadden nog niets gevonden. Eindelijk vroeg de eend Doortje het woord. „Dat oor zat toch vastgenaaid, is het niet?" zei ze. „Ja" was het antwoord uit vijf monden. „Nou" zei Door tje, „dan moet 't nou ook weer vastgenaaid worden". Triomfantelijk keek ze in 't rond, maar tot haar grote spijt vond niemand, dat een goede vondst. „Dat wisten we al lang" zei de koe Pbi- lomeentje, „maar hoe? Van een smal takje kunnen we wel een naald maken, maar hoe komen we aan een draad?" DE kleine Kieki stond met zijn pootjes te trappelen.„Déér, déér" wees ze, „kijk daar dan eens". Iedereen keek ver baasd naar het ponypaard je Peter. „Nou, wat is er dan met Peter aan de hand?" vroegen ze onge duldig. „Zijn manen", zei Kieki, „neem er daar een van Allemaal stonden ze sprakeloos. Ja, dat was het. Het ponypaardje had prachtige manen van zwar te wol, waarvan het er best eentje kon missen. En of het wilde? „Natuurlijk" zei het, „als ik Appelgroentje kan helpen". Binnen een paar minuten waren ze druk in de weer. De kip Kriela nam een sterk takje, sleep er met haar scherpe snavel een punt aan en maakte ei ook een gaatje in. In dat gaat je kwam de zwarte haar van Peter, Daarna ging de koe Philo- meentje voor Appelgroen tje en moeder Kriela staan, zodat niemand kon zien, dat de kip het oor van het lammetje weer aannaaide. De eend Doortje stond voor alle zekerheid nog op de uitkijk. De pony Peter en he' kuikentje Kieki huppel den vrolijk door de wei, maar zij hadden nok al genoeg gedaan. Peter had een haar van zijn ma nen afgestaan en Kieki. het slimme kleine ding, was op dat prachtige idee geko men! „Maatschappij Laan van Meerder voort" In het verslag over 1951 van de N.V. Maatschappij tot exploi tatie van onroerende goederen ..Laan van Meerdervoort" te 's-Gravenhage wordt medegedeeld dat commerciëel gezien het afge lopen boekjaar bevredigend mag worden genoemd. Van de uitstaande hypothecaire geldleningen werd in de loop van het jaar plus minus een millioen afgelost en ongeveer 720.000, opnieuw geplaatst, waarbij een iets hogere rente kon worden bedongen. Het voordelig saldo per 31 De cember 1951 bedraagt 136.974 (v.j. 107.851), waarvan aan te wenden voor reservering voor be lastingen 56.970 (27.847), zodat als verdeelbare winst resteert 80.004,(onv.), waaruit een onveranderd dividend wordt voor gesteld van 7 pet en een uitke ring van i 904,(onv.) per op- richtersbewijs. Aan huren werd ontvangen 130.797 (v.j. 113.378). De winst op effecten bedroeg 118.072 (5256). LIBERALISATIE THANS 75 PROCENT Op 28 Februari j.l. heeft de Nederlandse regering aan cle or ganisatie voor Europese Econo mische samenwerking te Parijs medegedeeld dat zij met ingang van 1 Maart 1952 de liberalisatie van de invoer uit de OEES-lan- den heeft verhoogd van 71 pet tot 75 pet. De percentages in de catego rieën landbouwproducten, grond stoffen en eindproducten zijn der halve thans resp. 60.4, 93.5 en 65,3. Hiermede is de dispensatie welke Nederland in October vo rig jaar van ziin liberalisatie verplichtingen ontving, beëin digd. RECORDPRODUCTIE „WILLEM BARENDSZ" Ondanks een korter vangst seizoen heeft de „Willem Ba- rendsz" dit jaar de grootste pro ductie behaald sinds in 1946 met de walvisvaart is begonnen. De Nederlandse maatschappij voor de Walvisvaart N.V. deelt mede, dat in het op 5 Maart j.l. geëin digde seizoen 1951/'52 een pro ductie is verkregen van 110.300 barrels (18.383 ton) traan en spermolie tegen 103.560 barrels (17.260) ton) in het vorig sei zoen. Gedurende de campagne 1948/'49 werd een productie be haald van 108.878 barrels (18.146 ton) traan en spermolie. Het sei zoen heeft ditmaal slechts 64 da gen geduurd tegen 78 dagen in 1950/"51 en 101 dagen in 1948/'49. Zoals bekend is de traan we derom verkocht aan de Neder landse regering tegen een prijs van 1255.50 per ton. tegen 1223.50 in het vorige seizoen, toen totaal geproduceerd werden 91.369 barrels (15.228 ton) traan en 12.191 barrels (2032 ton) spermolie. Ook van de sperm olie zi.in inmiddels enkele hon derden tonnen verkocht tegen zeer bevredigende prijs. De „Willem Barendsz" wordt medio April van haar zesde ex peditie uit het Zuidpoolgebied terug verwacht. Hotel I'Eu rope N.V. zal dividendpolitiek herzien Het bestuur van de N.V. hotel exploitatie mij „l'Europe" zal een herziening van de dividend politiek ernstig in overweging nemen, mits de omstandigheden zulks veroorloven, aldus werd medegedeeld in de gehouden al gemene vergadering, waarin enige aandeelhouders er hun te leurstelling over uitspreken, dat over 1951 wederom een dividerid van slechts 3 pet werd voorge steld. Uit het antwoord van het bestuur bleek, dat l'Europe eerst de slag van de bezetting te boven moet komen en wel door het ho tel in een dusdanige staat te brengen, dat het beantwoordt aan de eisen, die aan een eersterangs hotel kunnen worden gesteld. Teneinde dit te bereiken is een conservatieve politiek vereist. In 1952 zal nog weer voor circa 100.000,— geïnvesteerd moeten worden. Een voorstel van een der aandeelhouders om het di vidend over 1951 te bepalen op pet inplaats van op 3 pet werd teruggenomen, nadat het bestuur de toezegging tot her ziening van de dividendpolitiek had toegedaan. De jaarstukken over 1951 werden goedgekeurd. Drentse Kanaalmaatschappij werkt met verlies Evenals voriee iaren geeft ook het boek.iaar 1952 van de N.V Drentse Kanaalmaatschappij te Hooeeveen weer een ongunstig beeld. In 1948 was het verlies- saldo f 39.051.49. 1949 f 30.135.73 in 1950 f 44.648.32 en in 1951 f 46.460.77. Dit is enerzijds een gevolg van het geringere scheepvaartverkeer en anderzijds van de steeds stij gende prijzen van materialen, arbeidslonen en sociale lasten. Het is voor de maatschappij dan ook onmogelijk voort te gaan met deze wijze van exploitatie, want het is slechts door hulp, in de vorm van voor schotten van rijk en provincie, mogelijk geweest de meer nood zakelijke onderhoudswerken uit te voeren. Vele achterstallige onderhoudswerken moeten, ten gevolge van de financiëel zwakke positie waarin de N.V. Drentse Kanaalmaatschappij verkeert, voorlopig achterwege blijven. De uitvoer van turfproducten, ge durende het najaar van 1951, heeft ook al nadeel voor de N.V. opgeleverd, terwijl voorts de be perking van de aardappelteelt in het Oosten van de provincie Drenthe, zich sterk doet gevoe len. Het bestuur van de Kanaal maatschappij zal zich, volgens het jaarverslag over het boek jaar 1951, ernstig beraden of het verantwoord zal zijn deze wijze van exploitatie verder voort te zetten, of dat het geboden is de concessie te doen beëindigen. Besprekingen tussen rijk en pro vincie Drente inzake overneming van de kanalen zijn nog niet ten einde, terwijl er voorts nog steeds geen afwikkeling is van de geleden oorlogsschade, hoe wel daarop regelmatig is aange drongen, aldus het verslag. VERDUISTERINGEN Bij FABRIEK IN HILLEGOM? HAARLEM De Rechter commissaris bii de Haarlemse Rechtbank stelt een onderzoek in naar vermeende verduisteringen, die zouden ziin gepleegd bij de N.V. van Herwaardeirs Kalk zandsteenfabriek te Hillegom. De administratie van het bedrijf is in beslag genomen. De directeur J. A. van H. en een van ziin zoons ziin aanvankelijk in arrest ge steld, doch in de loop van Maan dagavond weer vrijgelaten, aan gezien de Officier van Justitie "geen termen aanwezig achtte hen langer in. hechtenis te hou den. Inbraak bij juwelier Ie Rotterdam In een juwelierszaak te Rotter dam is ingebroken. De dieven kon den niet in de winkel komen, maar uit een achter de winkel gelegen kantoor werd een radiotoestel weg genomen, alsmede een aantal zak jes, waarin voor de klanten te re pareren sieraden zaten. De schade post voor de winkelier is voorlopig vastgesteld °P f 1.800. 35. Aan de andere zijde van het toneel, in de volle gloed vain het voet licht, stond ze de speler gade te slaan, toen ihdj king zitten od een i bemoste rots en d'e fluit opnieuw aan ziin lippen zette. Toer» de muziek weer begon, dwaalden de blikken van de vrouw een ogenblik rond en Stella zag hen over de loge gaan. waarin zij zaten. De vrouw kreeg een schok en een uitdrukking van verwondering, ditmaal zeker niet geveinsd, kwam eensklaps op haar gezicht. Het volgend ogenblilk danste ze weer, maar terwii'l ze het toneel ronddartel de, zochten haar donkere ager» nu herhaaldelijk hun loge. Zich afvragend waarom zii dit deed, keek Stellla om zich heen. Haar tante zat de vertoning gade te slaan met afkeuring in elke trek van haar gelaat. Carlos leunde naar voren, waarbij ziin gezicht belangstelling en ver- womid'erinig verried en nog iets anders, d'at voor Stella ondefini eerbaar was. De dans eindigde eensklaps, toen de vrouw weg- vlood van de fluiter, die op haar afkwam. Terwijl ze vluchtte. keek ze om en zwaaide een arm ten afscheid. Naar wie? Onwille keurig keeik Stella naar haar ver loofde. Dezelfde vreemde uit drukking lag nog op ziin gezicht, maar was nu meer geaccentu eerd en wat eerst ondefinieer baar was geweest scheen nu als de schaduw van vrees. Ze lachte bijna bij die gedachte er» toen bereikte haar de stem van haar tante. Ik mag die vrouw niet, Car los. Ik vind haar dansen erg laag bii de grond Deze marnier van dansen is in elk geval populair, antwoord de Carlos met een lach die hem moeilijk scheen af te gaan. Luis ter! Het applaus zwol aan. De waarheid van ziin bewering leed geen twijfel, maar PilarDuero werd er niet door overtuigd. Dat zegt niets, zei ze, popu lariteit maakt iets nog niet goed. Carlos lachte weer, gemakke lijker ditmaal en hii wendde zich tot swig. Wat denk jii er van, Stella? Mademoiselle Fernay's dan sen is interessant, zeer interes sant. Heb je haar wel eens eer der gezien? Een fractie van een ogenblik was Carlos stil, merkbaar in de war, toen antwoordde hi.i Neen, oooit. Ze is volkomen nieuw voor Madrid er» 'n maand of vier geleden was ze onbekend in Parijs. Ze Er werd op de deur van de loge geklopt en Carlos stond op. Buiten stoind een bediende in uniform met een briefje. Carlos opendie het en las het. Het antwoord is „ja", zei hii tegen de bediende en deze ver trok. Carlos verkreukelde het briefje in ziin hand en terwiil hii naar ziin zak tastte, nam hii ziin plaats weer in, met een peinzen de uitdrukking op zijn gezicht. Hi.i deed geen poging om ziin laatste zin te voltooier» en Stella, bezig met haar gedachten, drong er niet op aan. Het scherm ging weer op voor een nieuwe dans en op hetzelfde ogenblik stond Carlos uit ziin stoel op. Je wilt me zeker wel een ogenblikje excuseren, hè Stella? Ik moet iemand spreken over een aangelegenheid van belang. Hii wacht op me in de foyer. Stella knikte, zonder iets te zeggen en toen Carlos zich te rugtrok, wenddg zij zich naar het toneel. Mademoiselle Fernay kwam juist op en haar ogen wa ren wederom op de loge gericht, ditmaal met iets van lachende spot erin, die. naar het Stella toescheen, voor haarzelf was be stemd. Ze trok zich een weinig terug in de schaduw en terwiil ze dat deed raakte haar voet iets op de vloer van de loge. Ze keek omlaag en zag een klein propje papier. Intuïtie zei haar, dat het het briefje was, dat Car los had ontvangen en zii bukte en raapte het op. Gedrongen door een achterdocht, die ze zich zelf nauwelijks realiseerde, streak ze bet briefje glad en las het. Het was geschreven in ta melijk slordig Frans. Beste Carlos, „Had je niet verwacht mij. Lucille bier te zien? Neen? Maar ik ben er dan toch en zeer verlangend je te spreken, terstond. Na de volgende dans? Misschien wil je niet komen, om dat knsppp meisje, dat bij ia in de loge zit. Maar ie moet komen.. Ik heb je iets te ver tellen, wat de zaak betreft, waarvan wij beiden afweten. Als je niet komt maar je komt omdat ik je dat vraag, hè? Lucille." Een ogenblik keek Stella met ongelovige ogen op het gekreu kelde papiertje neer; toen mom pelde ze bii zichzelf: Dus Carlos heeft getogen. Hii heeft haar meer gezien. Hii is nu naar haar toe. Ze keek naar de vrouw op het toneel, die nu haar rol had ver anderd en coquetteerde met de gehoornde man. Een gevoel van walging vervulde haar. De voor stel liinig had haar belangstelling volkomen verloren, behalve voor zover het de persoon van de dan seres betrof. In gedachten ver zonken bleef ze zitten, haar niets- zienide ogen gericht op het toneel. HOOFDSTUK XVI Zoals Stella had. vermoed, was Carlos naar de kleedkamer van de danseres gegaan na ontvangst van haar briefje en terwiiil hii een sigaret rokend, op haar zat te wachten, lag er een uitdruk king van angst op ziin gelaat. Voor hem was het briefje een dreigement geweest en slechts het feit dat de noodzakelijkheid het gebood, had hem er toe ge bracht, haar verzoek in te willi gen. Hij tastte in ziin zak naar het briefje, met de bedoeling het nog eents te lezen en bemerkte, dat hij het kwi.it was. Een ver wensing ontglipte hem. toen hii de ontdekking deed, maar het verlies baarde hem niet al te veel zorg. Zelfs als hii het in de loge had laten vallen, was het nauwelijks waarschijnlijk dat Stella. (Wordt vervolgd) ROTTERDAM Ruys, het vla< haven van nesië. In De Het heeft si: afgelegd ei laatste reis onder de gi haven van moest daar kruipen, wao opgevist Met een lam Ruys", motoren en uitgerust, ziin bet varen wire als kapitein ons vertelde zeventien var reizen op dip schip was al zijn handen., geren, dat it tributiebeperkin ien de problem* De cijfers van de „Wi vier jaar te had, zullen n schrik om h In deze perio giers, om ma men, 850 oss ren, 140.000 1 432.000 kg nog ongeveer groenten geco den voorts 1 Nederlands Het aantal "reikte het fa„„ ruim 2.000.000 werden er lingwekkender kochte sigaretfl Dp dhef-resta alias heeft zier Hagenaar E. in hem is orngi lijk te om-sohrij toe moet hii zijn, want in er 117.705 gtaz en 26,000 kopp Ook de boe Lloyd zal wel gekeken hetobei het Suez Kama seren werd alle van 3.750..Ö0O- directie is ech over de resulté sdhiip bereikt toont het nog van niiet met kunnen. Het sahiip br; weer 900 passai; donesië en wa boekt. De vioe-i donesië. Mobama die reis van Djr wan meegeraaak saigiers. die in 1 keerdien, bevon« gische gezant b' Rood-China, de die uit Peking Brussel was. wat hdj dacht diplomaten leve een enclave," positie in die land wonend, liiks een goede er allemaal gaan Ongedekte ch De Haagse pi houden een 38- B. L. J. J. had grossier voor f amandelen gekoo tij bij hem bezc hii tegen de toe nog 30 kg. moest hem een cheque die later ongede In Februari ha, spelletje uit en g cheque van 321 deel van de ama noten had hij aa kocht en daarvoi toucheerd. Hij kv bij de politie voo: BOEKEN De naam v Sprang is voor ons geer» onlbeke wij zijn reportagi kunnen beluister krant kunnen lez van zijn uniforn respondent staan d;e initialen van tions en zii geiv ware toegang to waar die gewap tussen de staten, leveniSbesohouwta uitgevochten. Te Tokio in Au tekende hii een zi.in rais door werkje van een dait hii illustreert' tal door hem zeilf heeft hii het nu die Uitgeverij W. 's Gravenhage. I oorloigisrelaas in Koreaanse verba no" van het Eng „Have not". Sehr in deze twee sir vol ontkenning m troosteloosheid, k< van de triest,, oo niet uitgedrukt v ren hier bet ve ooggetuige die de bii heeft gezien e bewogenheid' die bant ook ondar uiterlijk diep hee Korea und kein van onze eilgen la striiden aan het seffen Wn door h Alfred van Spran delijker waar het wrede werkelijk'h Deze reportage uitgave en een le: ook van onze lez BIBL

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4