„WILLEM RUYS" weer thuis na vijfentwintigste reis Engeland wil de militaire dienst aantrekkelijker maken Mond- en klauwzeer bedreigt onze nationale welvaart Tsjechische regiem kent geen genade 48 houwitsers voor Nederland aangekomen Ruim 90.000 schoolkinderen deden verkeersexamen In 4 jaar werden aan boord 26.000 kopjes gebroken Mg r. Leven S.V.D. terug van Flores JAARBEURS UTRECHT Arts krijgt 1 jaar voorwaardelijk Groot tekort aan officieren en koloniale troepen Staf van ministerie 750 man kleiner V erkeersonderwijs ook op kweekscholen Scheepsberichten Strijd tegen slopende veeziekte Uit Denemarken kwam een moordende smetstof 4000 liter entstof per week Tegen weerspannigemijnwerkers Voetballer kreeg f 30 - boete In nog zes landen maatregelen tegen rode diplomaten WOENSDAG 12 MAART 1952 PAGINA 5 lE kleine Kieki stond met zijn pootjes te ppelen.„Daar, déér" es ze, „kijk daar dan is". Iedereen keek ver- isd naar het ponypaard- Peter. „Nou, wat is er i met Peter aan de ld?" vroegen ze onge- dig. „Zijn manen", zei ski, „neem er daar een Allemaal stonden ze akeloos. Ja, dat was het. t ponypaardje had .chtige manen van zwar- wol, waarvan het er best itje kon missen. En of wilde? „Natuurlijk" zei „als ik Appelgroentje helpen". linnen een paar minuten ren ze druk in de weer. kip Kriela nam een rk takje, sleep er met ar scherpe snavel een nt aan en maakte er ook 1 gaatje in. In dat gaat- kwam de zwarte haar 1 Peter. arna ging de koe Philo- :entje voor Appelgroen en moeder Kriela staan, iat niemand kon zien, t de kip het oor van het nmetje weer aannaaide, eend Doortje stond voor e zekerheid nog op de ;kijk. De pony Peter en he* ikentje Kieki huppel- n vrolijk door de :i, maar zij hadden ook genoeg gedaan. Peter d een haar van zijn ma- n afgestaan en Kieki. het mme kleine ding, was op t prachtige idee geko- ;n! re scheepvaartverkeer ds van de steeds stij- zen van materialen, n en sociale lasten, r de maatschappij dan gelijk voort te gaan wijze van exploitatie, i is slechts dooi de vorm van voor- an rijk en provincie, eweest de meer nood- onderhoudswerken uit Vele achterstallige werken moeten, ten- a de financieel zwakke arin de N.V. Drentse tschappij verkeert, ichterwege blijven. De m turfproducten, ge- et najaar van 1951, al nadeel voor de n.v. terwijl voorts de be an de aardappelteelt sten van de provincie ;ich sterk doet gevoe- tuur van. de Kanaal- pij zal zich, volgens ■rslag over het boek- ernstig beraden of het :d zal zijn deze wijze itatie verder voort te dat het geboden is .ie te doen beëindigen. ;en tussen rijk en pro nte inzake overneming ianalen zijn nog niet terwijl er voorts nog ;n afwikkeling is van n oorlogsschade, hoe- p regelmatig is aange- ddus het verslag. UISTERINGEN BI) ■K IN HILLECOM? SM De Rechter- •is bij de Haarlemse stelt een onderzoek in leende verduisteringen, i zijn gepleegd bii de Herwaarden s Kalk- abriek te Hillegom. De tie van het bedrijf is in ïomen. De directeur J. en een van ziin zoons mkelijk in arrest ge- l in de loop van Maan- weer vrijgelaten, aan- Officier van Justitie nen aanwezig achtte r in- hechtenis te hou- raak bi) juwelier je Rotterdam juwelierszaak te Rotter- ebroken. De dieven kon- de winkel komen, maar ;hter de winkel gelegen erd een radiotoestel weg- alsmede een aantal zak- voor de klanten te re- braden zaten. De schade- de winkelier is voorlopig op f 1.800. .ogen. Hii heeft haar en. Hii is nu naar haar i naar de vrouw op het e nu haar rol had ver- i coquetteerde met de man. Een gevoel van 'ervulde haar. De voor- ad haar belanigstelling verloren, behalve voor d<e persoon van de d-an- »f. In gedachten yer- eef ze zitten, haar niets- en gericht op het toneel, DOFDSTUK XVI itella had vermoed, was lar de kleedkamer van •es gegaan ria ontvangst briefje en terwiiil hij et rokend, op haar zat sn. laig er een uitdruk- angst op zijn gelaat, n was het briefje een it geweest, en slechts dat de noodzakelijkheid >d, had hem er toe .ge- aar verzoek in te willi- tastte in zijn zak naar e, met de bedoeling het te lezen en bemerkte, iet kwi.it was. Een ver- ontglipte hem. toen hij cking deed. maar het aarde hem niet al te Zelfs als hij het in de laten vallen, was het ls waarschijnlijk dat (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor de vijf en twintigste maal is de Willem Ruys, het vlaggeschip van de Kon, Rott. Lloyd, gisteren in de haven van Rotterdam teruggekomen van een reis naar Indo nesië, In December 1947 ging het schip er voor het eerst heen. Het heeft sindsdien zowat twintigmaal de omtTek van de aarde afgelegd en 45.000 passagiers vervoerd. Maar alleen op de laatste reis is er iemand overboord gevallen. Dat was overigens onder de gunstigste omstandigheden, want het gebeurde in de haven van Port Said. Een van de leden van de bemanning moest daar met vette handen van de ene sloep in de andere kruipen, waarbij hij is uitgegleden. Hij werd onmiddellijk weer opgevist. Met een schip als dieZe Wil lem Ruys", dat met de nieuwste motoren en navigatiemiddelen is uitgerust, zijn moeiilükhedien bij het varen vrijwel uitgesloten, zo als kapitein Visser uit Wassenaar ons vertelde. De kapitein heeft zeventien van die vijf en twintig reizen op de bruig gestaan en het schip was al dli-e tiid ais was in zijn handen,. Zelfs voor het foura- géren, dat in 1947 nog aan dis tributiebeperkingen vastzat, vie len de problemen geleidelijk weg. De cijfers van wat de keuken van de „Willem Ruys" in die vier jaar te verwerken heeft ge had, zullen menige huisvrouw de schrik om het hart doen slaan. In deze periode hebben de passa giers. om maar eens iets te noe men, 850 ossen en 1550 lamme ren, 140.000 kg fijne vleeswaren, 432.000 kg verse groenten en nog ongeveer evenveel blikken groenten geconsumeerd. Er wer den voorts 1.800.000 glazen best Nederlands bier uitgeschonken Het aantal verse broodjes be- reikte het fantastische cijfer van ruim 2.000.000. 2.15.000 vruchten werden er gegeten. Nóg duize lingwekkender is het aantal ver kochte sigaretten: 19.000.000. Dp Chef-restaurateuir, die dit alias heeft zien serveren, is die Hagenaar E. Westmeier. Wat er in hem is omgegaan, valt moei lijk te omschrijven. Maar af en toe moet hij wel geschrokken zijn, want in die paar jaar zijn er 117.705 glazen, 32.0-O'O borden en 26.00® koppen gebroken. Ook de boekhouder van die Lloyd zal wel -eens vreemd op gekeken hebben. Aan kosten om bet Suez Kanaal te mogen pas ser-en werd alleen al een bedrag van 3.750..000.neergeteld. De directie is echter heel tevreden over de resultaten, die met het sdhiip bereikt zijin. Voorlopig toont het nog geen enkel teken van niet met zij-n tiid mee te kunnen. Uit Rood-China Het schip bracht gistermorgen weer 900 passagiers mee uit In donesië en was daarbij volge boekt. De vice-president van In donesië. Mohammed Batta, heeft de reis van Djakarta naar Bela- wa-n meegemaakt. Onder de pas sagiers, die in Rotterdam diebar- keerden, bevond zich de Bel gische gezant bij de regering in Rood-Ohina, de heer Mallengroau, die uit Peking onderweg naar Brussel was. Wii vroegen hem, wat hij dacht van China. „De diplomaten leven er vrijwel in een enclave," zei hij. „In hun positie in de hoofdstad van het land won-end, krijgt men nauwe lijks een goede indruk van wat er allemaal gaande is." Het meest duidelijke feit waarvan de heer Mallengroau getuigenis kon af leggen was. dat het Chinees familieleven, een-s de meest hechte burcht van be-t v-olk, to taal is afgebroken Van Flores Onder de missionarissen die meekwamen was er een, die een allermerkwaardigste staat, van dienst achter zich heeft en daar aan om gezondheidsredenen hel-as een eind m-o-et maken. Het was de apostolisch-vicaris van de Kleine Soenda-eilanden, mgr. H. Leven S.V.D., die van 1920 af de missie daar heeft hel pen opbouwen. Mgr. is een Duit ser van geboorte, afkomstig uit Krefeld. Hij heeft het grote ge noegen gehad, voor zijn vertrek drie titulair-bisschoppen te kun nen wijden, die zijn vicariaat in drie delen van hem hebben over genomen. Een van hen is de tweede bis schop mgr, GaJbriël Man-al. „Ik heb h-em nog priester gewijd ook," zei de oude missie-bisschop, d-ie gistermorgen door vijf jonige priesters van ziin congregatie werd afgehaald. Hij had graag op Flores willen blijven, maar de medische controle is er nog niet effectief genoeg, om dait te kunnen verantwoordlen. Over de hulp van de leken- apostelen, waarvan er enkele op Flores werken is mgr. enthou siast wat hun idealen betreft Maar de financiering wordt vaak een probleem, daar de missie deze lasten niet kan opbrengen. Een dokter, die in dienst van de missie uitkwam, de zoon va-n de Lei-dénse arts Niemer, is dan ook in gouvernementsdienst overge gaan. „Ik had graag Togo weer gezien" „Ik had zo gir-aag gewild, dat bet Suez Kanaal dlicht had ge zeten en dat wij langs W-est- Af-rika waren gestroomd. Dan had ik misschien nog even kun nen zien hoe het met de missie in de vroegere Duitse kolonie Togo staat." Daar heeft mgr. Leven de eerste zeven jaren van zijn leven als missionaris de grondslag gelegd voor bet onder wijs aan de negers. Daarna begon hij in 1920 met hetzelfde pio nierswerk in Indonesië, waar het onderwijs op de Kleine Soenda- eilanden de ba-sis werd van een missiegebied van 450.000 zielen, een van de grootste ter wereld. 25 MAART-3 APRIL 1S52 v v.< v - -. HET NIEUWE AFFICHE VAN DE KONINKLIJKE NEDERLANDSE JAARBEURS (Van onze correspondent). De Utrechtse Rechtbank heeft de 50-jarige arts A. J. B. uit Eind hoven. die zijn ongeneeslijk zieke broer de middelen had verschaft waardoor deze zich van het leven benam tot 'n gevangenisstraf van een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar veroor deeld. De eis was een ja-ar onvoor waardelijk. (Wordt vervolgd) Ongedekte cheques afgegeven De Haagse politie heeft aange houden een 38-jarige chef-kok, J. B. L. J. J. had 31 Januari bij een grossier voor f 400 hazelnoten en amandelen gekocht. Toen de par tij -bij hem bezorgd werd, zeide hij tegen de loopjongen, dat hij nog 30 kg. moest hebben. Hij gaf hem een cheque van 591 gul-den, die later ongedekt bleek te zijn. In Februari haalde J- hetzelfde spelletje uit en gaf een ongedekte cheque van 321 gulden af. Een deel van de amandelen en hazel noten had hij aan een derde ver kocht en daarvoor het geld ge toucheerd. Hij kwam reeds eerder bij de politie voor. BOEKEN HOEKJE De n-a-am van Alfred van Sprang is voor de meesten van ons geer» onlbekqnde meer sinds wij zijn reportages dioor die radio kunnen beluisteren of in onze krant kunnen lezen. Op de mouiw van zijn uniform afc oorlogscor respondent staan de letters U. N„ do initialen van de United Na tions en zii geven hem als bet ware toegang tot diie plaatsen waar de gewapende conflicten tussen de staten, of beter nog de levensbeschouwingen, worden uitgevochten. Te Tokio in Augustus 1951 dag tekende hij een dagboek over zijn rais door Korea. In een werkje van een 80 bladzijden dait hii illustreerde met een tien tal door hem zelf -genomen foto's, heeft hii hot nu uitgegeven bij die Uitgeverij W. van Hoeve te 's Gravenhaige. De titel van dit oorlogisrelaas in boekvorm is de Koreaanse verbastering ..Hevve no" van het Enigels-Amerifca-ansar „Have not". S-chriinender dan zó, in deze twee simpele woorden vol ontkenning maar zwaar van troosteloosheid!, kon de ellende van de tri-estn oorlog in Korea niet uitgedrukt worden. Wij ho ren hier bet verslag van een ooggetuige die de dingen van na bij heeft gezien en vdi vóelen de bewogenheid d-i-e dit soldaten hart. ook o-ndar een soms hard uiterlijk diep beeft aangegrepen. Ko-rea und kedn Ende. Nu ook van onze eigen landgenoten mee strijden aan het front daar, be seffen wii door het werkje van Alfred van Sprang beter er» dui delijker waia-r het. dóór, in die wrede werkelijkheid om gaat. Deze reportage verdiende een uitgava en een lezing door velen, ook van onze lezers, volkomen. BIBLIOTHECARIS LONDEN (Reuter-A.P.) Maandagnacht heeft het Britse Lagerhuis in een vergadering, die tot vroeg in de ochtend duurde, zonder hoofdelijke stemming zijn goedkeuring gehecht aan de raming van de uitgaven voor het leger voor het komen de jaar, groot 491.500.000 pond sterling (bijna vijf milliard gul den). Minister van Oorlog Antony Head verklaarde het plan te hebben, de militaire carrière zodanig te maken, dat zij kan concurreren met de burgerlijke beroepen, teneinde de 1000 offi cieren aan te trekken, die het leger nodig heeft. taljons te versterken. Deze troe pen zouden geen dienst mogen doen buiten het Caraïbische ge bied. Head zeide. dat de zware kos ten en het gebrek aan passende officieren de voornaamste hin derpalen vormden bij het gebruik van koloniale troepen ter" aan vulling van de leemte, ontstaan door het zelfstandig worden van India in 1947. Men had onderofficieren, kapi teins en majoors met een dienst tijd van 10 tot 15 jaar nodig. In het staande leger had men echter .gebrek aan deze rangen. „Ik heb het plan het koloniale leger uit te breiden", zo zeide hij. Hij wilde de Legexwet in die zin amenderen, dat men voor 22 jaar kan tekenen, met de moge lijkheid, het contract te verlen gen totdat de contractanten de ouderdom van 55 jaar bereikt hebben. Op het ogenblik tekenen de meeste onderofficieren en solda ten voor perioden van zeven jaar. Voor hun veertigste of vijftigste jaar worden zij gewoonlijk door longere krachten vervangen. Op grond van 22-jarige con tracten zou men groter pensioe nen en premies krijgen. Groot-Brittannië is o.a. voor nemens de koloniale troepen in West-Indië met twee nieuwe ba- Sinds de Conservatieve rege ring in October aan de macht kwam heeft Head de staf vam het Ministerie van Oorlog met tien procent ingekrompen. Hierdoor ziin 750 militaire en burgerlijke ambtenaren voor an dere functies vrijgekomen. Het leger wenst ook meer vrou wen in dienst te nemen. Het is voornemens het „Women's Royal Army Corps" meer technische ta ken op te dragen. Head zeide dat op het ogen blik de vliegtuigen de luchtver dediging van het leger in aan zienlijke mate overheersen en dat ongeveer 36 procent van Groot- Brittannië's leger in actieve dienst, thans is betrokken bij de operaties in Malakka, Korea, Egypte en elders. Volgens hem had het leger thans meer munitie nodig dan ooit te voren. In het bijzonder in Duitsland was dit het geval. „Wij bereiden ons vóór op een oorlog met een klein leger tegen supe rieure aantallen en daarom kun nen wij er zeker van zijn dat dit leger in zijn geheel in ieder geval in Duitsland in de strijd betrokken zal worden", aldus Head. Amsteldijk 11 te Philadelphia v. R'dam nr New York; Blom- mersdijk R'dam/New York p. 11 Scillys; Clavella 10 v. R'dam nr Kopenhagen; Danae Genua/R'dam p. 10 Ouessant; Delfland 9 te Santos; Edam vertr. 12 v. New York nr R'dam; Etrema 10 v. Curasao nr Algiers; Hercules 11 v. Bremen nr A'dam; Hestia 11 v. Hamburg nr Amstedram 11 te Antwerpen; Kedoe Surabaja R'dam v. Colombo nr Aden; Kota Gede 8 v. R'dam te Houston; Noordam 10 v. R'dam te New York; Oranjestad A'dam/Cristo- bal 11 v. Curacao nr Aruba; Sar- pedon 10 v. Trinidad/San Juan; Sibajak Djakarta/R'dam 11 te Suez: Soestdijk 10 v. New York via Alexandrie/Java; Stad Schie dam 10 v. Bagnolie nr Casablan ca; Tamo 10 v. Bahia Blanca te R'dam; Waterland 10 v. Monte Video nr Buenos Aires; Willem Ruys 11 v. Djakarta te R'dam; Nieuw Amsterdam 10 v. Port au Prince/Havanna. Varkensmarkt Leiden Aanvoer 270 vette varkens, no tering zware 209210; lichte 190 200; zouters 180190; zeugen 160-182, alles in centen per kg. Handel vlug. Bovendien nog 21 nuchtere kalveren van 2540. De verdwenen 25.000 gulden Met stellige zekerheid neemt de recherche van de Amsterdamse politie thans aan, dat het verdwij nen van f 25-000 uit 'n verzegeld pakket geen pos-tdiefstal is. De PTT-recherche is althans in deze zaak niet gemoeid. Het onderzoek ge-seihiedt door de recherche van het bureau Singel en het is in volle gang. Zoals men weet be treft het hier een verzegeld pak ket inhoudende een bedrag van f 25.000 aan bankpapier, dat Vrij dagmiddag door de kasafdeling van de Rotterdamse Bank aan 't Rokin te Amsterdam naar 't fili aal te Veen-dam werd verzonden. Bij aankomst aldaar Zaterdag morgen bleek het pakket slechts krantenpapier te bevatten. UTRECHT. Het Verbond voor Veilig Verkeer iivert sedert iaar en da? voor verkeersonder- wiis on de scholen. On een groot aantal scholen wordt geregeld verkeersles gegeven en de be langstelling voor het verkeers examen is van iaar tot .iaar groeiende. In 1948 namen 35.000 kinderen aan het examen deel, in 1949: 50.000. in 1950: 60.000. in 1951: 76.000. terwiil thans het recordciifer van 90.000 is behaald. Gisteren werd er namelijk op de verschillende scholen d-o-or 't gehele land door 90.000 kinderen schriftelijk verkeersexamen ge daan. Onlangs heeft het Centraal Bureau voor deStatistiek er op gewezen, dat het aantal jeugdige verkeersslachtoffers in de leeftijd van 611 jaar niet toeneemt, in tegenstelling met de andere leef tijdsgroepen. Het Bureau meent dit te moeten toeschrijven aan het verkeersonderwijs, dlat aan kinderen van deze leeftijdsgroep gegeven wordt. Verder wordt ook tijdens de jaarlijkse Veilig Ver- keersweek van het Verbond' grote aandacht aan de schooljeugd ge schonken, hetgeen ook niet zon der resultaat blijft. Een belangrijke stap vooruit is het verkeersonderwijs op de Kweekscholen. Op een Plechtige uitvaart Jhr. Michieis van Verduynen In d-e St. Jacofoskerk te 'sGra- venhage werd gistermorgen een plechtige uitvaartdienst gehouden voor Jhr. F. E. M. H- Michieis van Verduynen, oud-gezant te Buenos Aires en oud-zaakgelastigde te Weenen, die Zaterdag is overle den- Velen woonden de plechtige Mis van Requiem bii. Onder hen bevonden zich baronesse F. W. Tuyll van Seroos-kerken, groot meesteres van d-e Koningin, Mr. J- Visser als vertegenwoordiger van de minister van Buitenlandse Za ken. Jihr. Mr. J. Th. M. Smits van Oven en W. Graaf van Limburg Stirum, kamerheren der Koningin Mr. W. baron Michieis van Kes- seniclh. burgemeester van Maas tricht. De overledene wordt heden te Echt begraven. DE KABINETSVORMING IN INDONESIË DJAKARTA 11 Maart (Aneta) Nu formateur Prawoto weer her steld is. heeft hij met zijn mede formateur, Sidik, de besprekin gen over de vorming van 'n nieuw kabinet hedenmiddag hervat. aantal Kweekscholen is een aan vang gemaakt met regelmatig verkeersonderwijs door uiterst deskundigen op dit gebied Op enkele Kweekscholen konden al verkeersexamens worden gehou den, o.a. te Amsterdam, Hilver sum en Beverwijk, terwijl in verschillende andere plaatsen de examens op d-e Kweekscholen voor de deur staan: Het toekom stige onder wij zerscorps dat op d-e Kweekscholen voor het geven van verkeersonderwijs is opge leid, kan er veel toe bijdragen om het aantal verkeersslacht offers te verminderen, vooral onder de jeugd. De Nederlandse rundveestapel heeft in deze winter meer dan in de afgelopen jaren het geval is geweest, te lijden gehad van het mond- en klauwzeer. En nog is deze vreselijke veeziekte, die een enorme schade kan betekenen voor de boerenbedrijven en daardoor ook voor de voedselvoorziening van het gehele land, niet verdreven. Het aantal boerderijen, waar mond- en klauwzeer onder het vee heerst, beloopt nog vele honderden. Gelukkig is thans waar te nemen, dat de toename van de ziekte vrijwel is opgehouden. Niettemin blijft het feit, dat onze veestapel ernstig is benadeeld. De export bijvoorbeeld, die voor ons land van grote waarde is, is st-vpgezet. Verschillende lan den vaardigen invoerverboden uit voor dieren en artikelen uit landen, waar mond- en klauwzeer heerst. En het laatste voor beeld van de gevolgen, die deze veeziekte kan hebben, is wel de stopzetting van de emigratie naar Canada, dat beducht is voor de gevolgen van zijn veestapel. daling mocht worden toegeschre ven aan de veelvuldig toegepaste entingen. Vreemde besmetting In Januari echter werd ongeluk kigerwijs een nieuw type binnen- gesleept en wel uit Denemarken, et type C. Hiertegen was geen vaccin bekend en beschikbaar. Met de meest mogelijke spoed echter heeft genoem'd instituut ook hiertegen het vaccin bereid,' maar men begrijpt, dat intussen de virusstam gelegenheid had zich over het vee te verspreiden. Deze vorm van mond- en klauw zeer verloopt zeer snel. Het kan gebeuren, dat 's morgens een koe verschijnselen van de ziekte ver toont en vier en twintig uur later de gehele veestapel is aangetast. Bovendien waren deze ziektever schijnselen zeer hevig. Thans wordt getracht de vee stapel in zijn geheel ook tegen dit C-type te immuniseren. Waar kort geleden gevaccineerd is te gen A en O, kan volstaan worden met alleen het vaccin tegen C in te spuiten. Heeft de enting echter Wij mochten dezer dagen met prof dr. J. A. Beyers, hoogleraar aan. de veeartsenij kundige facul teit te Utrecht en directeur van de klinieken voor inwendige ziekten van grote huisdieren, een gesprek hebben over de be strijding van mond- en klauw zeer en de vorderingen die de wetenschap ten aanzien van deze ziekte heeft gemaakt. De professor wees ons er daar bij op dat in het optreden van mond- en klauwzeer in ons land een zekere periodiciteit is waar te nemen. In sommige jaren ko men er geen of bijna geen geval len van de ziekte voor, in andere jaren echter worden duizenden en duizenden dieren aangetast. Zo was ons Nederlands vee de laatste jaren vrij van mond- en klauwzeer totdat de ziekte in de zomer van het vorig jaar voor het eerst vanuit Duitsland weer werd ingevoerd. In Duitsland heerste vorig jaar namelijk deze plaag voor het rundvee in hevige mate en in sommige delen van dat land viel de veestapel er voor vijftig pro cent aan ten offer. Veeartsenij- kundig Staatstoezicht hier te lan de heeft onmiddellijk alles ge daan om te trachten een uitbrei ding naar Nederland te voorko men. Nu trof het ongelukkig dat in Duitsland een type voorkwam het A5 type dat hier niet bekend was. Het mond- en klauwzeer wordt namelijk veroorzaakt door een z.g. filtreerbaar virus, dus smetstof die zo klein is, dat ze met de ge wone microscopische onderzoe kingsmethoden niet is te onder kennen, (zoals b.v. ook honds dolheid, pokken e.d.) In de loop der jaren is gebleken dat van dit virus verschillende typen be staan, o.a. het A-, O- en C-type. Het A- en O-type kwamen in ons land voor en hiertegen werd onze veestapel geïmmuniseerd door een vaccin, dat gemaakt wordt in het Staatsveeartsenij- kundig Onderzoekingsinstituut te Amsterdam. De resultaten met dit vaccin verkregen, zijn uiter mate goed en de vraag er naar door het buitenland bewijst dit eveneens. Toen het A5-type in Duitsland voorkwam en vandaar uit ook ons land binnendrong, bleek gelukkig, dat de immuni- satie tegen A en O ook voldoen de hielp tegen het A5-type. Ze kerheidshalve heeft men echter ook een apart vaccin gemaakt tegen het A5. De gunstige resul taten van deze inspuitingen blijken onder meer uit de cij fers van de Veeartsijkundige Dienst. Zo was tegen September mond en klauwzeer slechts op 15 boer derijen in ons hele land bekend. Van' die tijd af steeg regelmatig het aantal gevallen tot eind No vember tot meer dan duizend, om daarna weer te dalen. Deze langer dan 5 maanden geleden plaats gehad, dan is het raadzaam tegen alle typen in, te enten. Het zal niet mogelijk zijn om de hele veestapel on deze wijze voor het begin van ae weidetijd te immu niseren, maar men mag, aldus Prof. Beyers, gegronde hoop heb ben, dat een zeer belangrijk deel in of voor die tijd is geïmmuni seerd en men zal bij de overige dieren door moeten gaan met enten, zij het ook, dat enten in de weide vaak op grote bezwaren stuit. Alles voor Nederland De fabricage van de entstof haalt momenteel de 4000 liter per week. Weliswaar een zeer grote hoeveelheid, maar toch voor deze massale enting, die in, zo kort mogelijke tijd moet die nen te geschieden, onvoldoende. Het gehele quantum blijft ter be schikking van de Nederlandse veestapel, hoe groot de aanvraag van het buitenland ook is en hoe hoog de biedingen ook zijn. Men heeft tot nu toe afgezien van het verplicht stellen van. de enting, ofschoon daar veel voor te zeggen zou zijn, omdat enkele niet-meewerkende veehouders groot gevaar kunnen opleveren voor alle anderen, die hun plicht en hun eigenbelang in deze zien. Speciaal voor de export zijn deze niet-meewerkende boeren een groot gevaar, omdat de ziek te door hun, houding niet hele maal kan worden uitgeroeid. Toch acht men in het algemeen het verkieslijker, dat de enting vol ledig vrijwillig is en blijft. Men heeft goéde hoop, dat bij 't iets goedkoper worden van dé entstof en de goede resultaten, die overal van de enting gezien worden, de boeren vrijwillig jaarlijks hun vee zullen laten inenten. Het bes te kan dit geschieden vóór de dieren in de weide gaan, terwijl de enting ook gedaan moet wor den, wanneer er geen mond- en klauwzeer is of dreigt. Want al leen dan, zo zei ons prof. Beyers, zal men de ziekte tot een mini mum kunnen beoerken, voorzo ver tenminste thans de weten schap reikt. PRAAG In Tsjecho-Slowakije worden op 't ogenblik zeer strenge maatregelen toegepast om de pas sieve weerstand van de mijnwer kers tegen het regeringsprogramma ter verhoging van de productie te breken. Volgens betrouwbare be richten, die het Internationale Ver bond van Vrije Vakverenigingen (IVW) hebben bereikt, hebben de Tsjechische oemmunisten het daar bij in het bijzonder voorzien op het Ostrava-Karvina mijndistrict Op last van de minister van bin nenlandse zaken is voor het gebied rondom Ostava een commissie ge vormd, die tot taak heeft het werk verzuim van de arbeiders te doen eindigen. In nog geen half jaar zijn 781 mijnwerkers door deze commis sie veroordeeld tot dwangarbeid, variërend van drie maanden tot vijftien jaar. Een typerend geval werd op 5 November van het vorig jaar behandeld. Van vijf mijnwer kers kregen er drie vijf jaar, de ROTTERDAM Vannacht al werd begonnen uit „De Wester- dam" van de Holland-Amerika Lijn, die gisteravond in Rotter dam arriveerde, 48 stuks 155 mm houwitsers te lossen, die door de Verenigde Staten naar ons land werden verscheept ingevolge het programma der wederzijdse ver dediging. Dit is een van de grootste wa penzendingen, die ons land in de afgelopen weken ontvangen heeft Met zes soortgelijke stukken geschut, die reeds eerder in Ne derland zijn aangekomen, zullen de Nederlandse strijdkrachten m to-taal 54. van deze houwitsers be zitten, voldoende voor de uitrus ting van drie artillerie-eenheden. Bovendien wo-rden binnen de eerstvolgende twee weken no-g 66 stuks zware (13-tons) tractoren verwacht, voor het trekken van de 155 mm houwitsers, aldus is medegedeeld van de zijde van de adviescommissie van het Ameri kaanse militaire hulpprogramma in Den Haag. Onze strijdkrachten hebben al 11-940 granaten voor deze wape nen ontvangen, alsmede 15.000 z.g. rookgranaten. Zoals bekend is de 155 mm houwitser het standaard-middel zware artilleriewapen, waarmede de Amerikaanse infanteriedivisies zijn uitgerust. Dit wapen heeft een korte brede loop. Het gewicht van deze h-ouwitsers met ver plaatsbaar onderstel is bijna acht duizend kg. De draagwijdte is 11.000 tot 12.000 meter met een verwoestende uitwerking en reikt zelfs tot 15-000 meter maximaal. De granaten, die d-oor de houwit sers worden afgeschoten, wegen ruim 40 kg. De V.S„ hebben behalv-e deze houwitsers ook reeds 12 stuks 155 mm artilleriegeschut aan Neder land gezonden. DUW-ARB EIDERS ONTSLAGEN TE HORST (L.) Honderdvijftig DUW-arbeiders uit het kamp te Horst (L.) hebben gisteren onmiddellijk ontslag ge kregen, naar aanleiding van een kwestie over de werktijden. In overleg met de erkende vak organisaties, zo werd van de zijde van de DUW meegedeeld, was overeengekomen dat in het zo merhalfjaar het weekeind-verlof om kwart voor drie 's Vrijdag - middags zou beginnen, in plaats van om kwart voor éen, zoals in de winter het geval was. Bii de nieuwe regeling zouden de arbei ders volgens de DUW-l-eiding 92 y. uur werken, dooh 96 uur uitbe taald krijgen. De arbeiders waren met de regeling accoord gegaan, maar 150 hunner zijn Vrijdag j.l. toen zij inging, toch om kwart voor één vertrokken. 49 Arbeiders zijn tot de vastgestelde tijd ge bleven. De ontslagen arbeiders komen merendeels uit Groningen en Drente. Burgemeester van Oosterland benoemd Bij Kon. Besluit is benoemd met ingang van 1 A-pril tot burgemees ter van Oosterland (bij Bruinisse) de heer S. W. A. Laurense, thans commies bij het departement van Binnenlandse Zaken. VOOR TRAP TEGEN KNIE ROTTERDAM De 25 jarige broodbezorger M.L.W.B. uit Rot terdam werd gistermorgen door de Rotterdamse Rechtbank ver oordeeld tot een boete van 30 subsidiair tien dagen hechtenis. Hij zou op 2 December j.l. ge durende de voetbalwedstrijd ONIT IIGerminal III een te genspeler van ONIT tegen het linkerbeen hebben geschopt, waardoor deze speler een ont wrichte knieschijf kreeg en enige maanden niet kon werken. De eis luidde een boete van 50 sub sidiair tien dagen hechtenis. NIET 85 MAAR 8 SAIGON (A.P.). Een zegs man van het Frainse hoige com mando in Inidio-Chin-a heeft Dins dag bekend gem-aakt dat tenge volge van het door sabotage ge beurde treimiungeiluk Maandag acht mensen o-m het leven zijn -gekomen iniplaats van vijf en tachtig. Hii verklaarde diait die vergis sing een -gevolg was van een fout i-n bet. telegram, waarin de ge gevens werden gemeld. „WILD ZWIJN", NIEUW PANTSERVE5T IN KOREA MOENSAN. Sinds 1 Maart zijn de Amerikaanse soldaten in Korea bij wijze van proef voor zien van een geheel nieuw type pantservest, dat ondoordringbaar en soepel is. Het vest. dat uit twaalf lagen nylon bestaat en in totaal zeven a acht pond weegt, kan het lichaam der soldaten be schermen tegen granaatsplinters en scherven, die voor zestig a zeventig procent de verwondin gen in Korea veroorzaken. Het vest, dat „Wild Zwijn" wordt genoemd, koet op het ogenblik ongeveer honderd dol lar maar bij grotere productie slechts vijf en twintig dollar. beide anderen ieder drie jaar dwangarbeid. Hun „misdaad" be stond hieruit dat zij in de afgelopen vier maanden tezamen bij 256 afda lingen op het appèl hadden ontbro ken. Een ander geval, dat op 6 Decem ber in behandelig kwam, had- be trekking op twee jonge vrouwen uit Brno, die zich vrijwillig voor werk in de mijnen hadden opgege ven Zij werden ervan beschuldigd, zes dagen zonder vergunning te hebben verzuimd. Zij hadden beiden om onbetaalde vacantie gevraagd om hun verloofden in Brno te gaan bezoeken Toen hun verzoek werd geweigerd gingen zij zonder ver lof weg Bij hun terugkeer in Ostra- eva werden zij gearresteerd. De voorzitter van de commissie wei gerde verzachtende omstandighe den in aamerking te nemen. Het verhoor duurde twintig minuten, onmiddellijk daarop werden de vrouwen ieder tot vier jaar dwang arbeid veroordeeld (M.S.A.) Indonesische delegatie- bracht rapport uit DJAKARTA 11 Maart (Aneta) Het demissionaire kabinet heeft Dinsdag kennis genomen van h-et rapport van de delegatie-Supomo over de bes-preking-en, die in Den Haag zijn gehouden. He-t rapport en d-e toelichting-en van de dele gatie werken zeer verhelderend, zo deelde minister-president Su- kiman na afloo-p aan- de pers me de- De secretaris-generaal van 't ministerie van voorlichting. Rus- lan Abdulgani, d-eelde mede, dat het van het nieuw te vormen ka binet zal afhangen wat er verder gedaan zal worden- Prof. Supomo zeide, dat naar ziin mening d-e besprekingen te zijner tijd oo basis van hetgeen reeds bereikt is, dienen te worden voortgezet. Aan beide zij-d-en be schouwt men het afbreken van de besprekingen als een opschorting, aldus prof. Supomo. Behalve in Nederland is de be wegingsvrijheid van communis tische diplomaten, ambtenaren en journalisten in totnogtoe nog zes andere landen-leden van de Noord-Atlantische verdragsorga- nisatie aan beperkingen onder worpen. De landen die soortge lijke maatregelen namen zijn de V.S.. Engeland, Frankrijk, Italië, België en Griekenland. In Enge land en België vallen behalve Roemenen en Hongaren ook Bul garen onder de regeling. Wachtmeester in hoger beroep vrijgesproken Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren het vonnis van de rechtbank té Alkmaar vrij spraak tegen de 38-jarige wacht meester eerste klasse der Riiks- politie te water E- L. uit Zwolle bevestigd. De wachtmeester, die in 1950 postcommandant in Me- demiblik was, was valsheid in ge schrifte (met declaraties voor 'n toeslag voor extra dienst buiten zijn standplaats) ten laste gelegd. Veertien dagen geleden had de Procureur-Generaal veertien da gen geëist.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5