Het Tsjechische (rode) leger is het onbetrouwbaarste ter wereld Hechter internationale vorm van samenwerking is een vereiste Vader en zoon brachten vrouw in haar slaap om het leven lANO'S 70 procent loopt in geval van oorlog terstond over Grondwet moet aangepast Straaljager stortte neer bij Dronrijp DAGBLAD VOOR ALKMAAR Het Gordijn even op een kier! Margarineprijs hoger? Piloot kwam om het leven „Omdat zij niet paste in dit gierige gezin inters De Spar! ^ME ieft it aan uw zaak ne sortering! en Reparatie rookjesland EN OMGEVING NHD Belasting- faciliteiten Twee jaar dienen bij de marine Luxemburgse leger in het Belaische Tweede Kamer over buitenlands beleid TWEEMAAL LEVENSLANG GEëlST DE LUCHTMACHT OP HERHALING Groenten duurder, Medina qoedkoper Nederlandse boter naar Amerikanen Vordering-Lokollo contra K.P.M. Geen belasting op U.S.-uitaaven Autobus stortte in ravijn: 38 doden Journalist wordt worstfabrikant k J °EN BORDELEN I 0.80 I 0.45 I 0.48 I 0.55 4.87 bijzonder goed meu- :n in ieder woonver- uitgerust met de e toepassingen van verbetering en aan- vindt U bij ons in rse houtsoorten, mo- n en fabrikaten ;n Gaveau - Forster sterd - Finger - Schüt- Uebel und Lechleiter «fauta - Moriey gebruikte instrumen- n verschillende uit- ngen en prijzen ring onder volledige itie franco in huis ilaatst en gestemd !i. 2626 - ALKMAAR IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU n mij gehad hebben: k, vind ik. Ze moeten Doch toen ver- mompelde hij na- angst, die zij allen echt. Dat was geen te verwedden. En. de grap. Dat zou te zijn gedachten was kwam er een kellner tduwde, waarop een et was me het een- 11111111111111111111111115 HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.S0; in alle edities 26 ct. per m.ml, minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Suiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN (Pagina 1) Vrijdag 14 Maart 1952 46e Jaargang No. 12424 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Riteevoort 52, 'eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 DE AARDBEVING OP HOKKAIDO Vie -personen kwamen om het leven tenge volge van een aard beving, gevolgd door vloedgolven, die het eiland. Hokkaido in 't Noorden van Japan teisterden. De aange richte schade is enorm Leden van het perso neel en van de medi sche staf van 'n Rode Kruis-ziekenhuis te Oerakawa zijn tussen de scheef getrokken wanden en plafonds gezamenlijk met het opruimingswerk bezig «r BELASTINGFACILITEITEN voor charitatieve doeleinden na te streven, is een van de nieuwere punten in het pas-vastgestelde Verkiezingsprogram van de Katholieke Volkspartij. Het is een zaak, die in onze kring sterk leeft en zo kon reeds bij de be handeling van de Rijksbegroting voor 1952 in ons parlement, van katholieke zijde vooral, uiting gegeven worden aan de wens, om op dit gebied zo spoedig mo gelijk tot practische maatregelen te komen. DP zaak was reeds besproken in de gewisselde stukken en de minister, pr6f. Lieftinck, had in zijn Memorie van Antwoord in uitzicht gesteld, dat hij bij de mondelinge behandeling nadere mededelingen hoopte te doen. Dit is nu dan ook gebeurd. De gevraagde belastingfacilitei ten zullen komen. Het desbe treffende wetsontwerp is inder daad in een vergevorderde staat van voorbereiding, het heeft zelfs het departement al verlaten en kan bij wijze van spreken, elk ogenblik de Kamer bereiken. Wat de Regering beoogt is een tegemoetkoming in de belasting voor giften en schenkingen aan kerken, charitatieve, culturele en wetenschappelijke instellingen. Dit zal betrekking hebben zowel op de inkomstenbelasting als op die loonbelasting en de vennoot schapsbelasting. De tegemoetkoming zal bestaan uit de mogelijkheid van een af trek van de fiscale winst of het fiscale inkomen, ten bedrage van 3 procent van het zuivere inko men of de zuivere winst met een minimumgrens en een maxi mumgrens. De benedengrens zal zijn 2 pet. van het inkomen, resp. van de winst, met een minimum van f 100.In verband met de on mogelijkheid, om voor elke kleine gift deze faciliteit in te voeren, aldus deelde de minister als zijn gevoelen aan de Eerste Kamer vorige week mede, is een mini mumgrens van f 100.wel het minste, anders wordt het voor de belastingadministratie, waar voor deze regeling toch al een zware belasting zal zijn, onuit voerbaar. Er zal natuurlijk alleen dan van giften en schenkingen wor den gesproken, indien er geen op geld waardeerbare aanspraken tegenover staan. De vraag bleef nog open, hoe hoog 't maximum zal zijn. Uit de aard der zaak was de heer Regout blijkens zijn uitlatingen bij repliek in de Eerste Kamer, hier zeer nieuws gierig naar, maar de minister zei, dat hij „een enkel geheim nog wel graag wilde bewaren". Met de heer Regout, die als eerste indruk weergaf, dat hier over het algemeen van een goede regeling kan worden gesproken, hopen wij, dat ook dat maximum redelijk zal zijn en dat uit het door de minister met zoveel na druk gestelde (op-zich vanzelf sprekende) voorbehoud, dat niet van schenkingen kan worden gesproken, wanneer daar op geld waardeerbare aanspraken tegen over staan, niet te veel „chica nes" zullen voortvloeien! STRAUBING, 13 Maart (Ass. Press) Zes jonge Tsjechische grensbewakers, die twaalf dagen geleden naar Duitsland vlucht ten, om aan de terreur in hun vaderland te ontsnappen, hebben vandaag, nadat xij zorgvuldig ondervraagd waren door de Amerikaanse inlichtingendienst, voor de eerste maal met de pers mogen spreken Zij vertelden dat in Tsjecho- omgekapt en stukken land wer- Slowakije het grootste gedeelte van de bevolking beu is van het communisme. „In geval van oor log zal ongeveer zeventig percent van de Tsjechische soldaten naar de vijand overlopen, in plaats van de wapens voor de Sovjet- Unie op te nemen", was de me ning van de Tsjechen. De vluchtelingen zijn 23 tot 26 jaar oyd en verklaarden dat zij thans alles wilden inzetten om het communisme te bestrijden en hun vaderland te bevrijden. Zij vertelden dat hele fortifi caties langs de grenzen waren aangelegd om te voorkomen dat de Tsjechen hun land zouden ontvluchten. De grensbewakers moeten eenmaal halt roepen en daarna terstond schieten. Hele bossen langs de grens worden BENELUX-VOORUNIE GOEDGEKEURD DOOR BELGISCHE SENAAT BRUSSEL. De Belgische se naat heeft het wetsontwerp hou dende goedkeuring van 't accoord van Voor-Unie tussen de Belgisch- Luxemburgse Economische Unie en Nederland met 129 tegen 11 stemmen bij 13 onthoudingen goedgekeurd. den omgeploegd om het vluchten te bemoeilijken. Op verschillen de plaatsen zijn onder stroom staande draden gespannen. Vol gens de vluchtelingen daalde de levensstandaard in Tsjecho-Slo- wakije met de dag en had het communisme geen vat op de gro te massa. Zij vertelden dat het Tsjechische leger regelmatig door Russische officieren werd ge ïnspecteerd en dat aan iedere mi litaire eenheid een politiek ad viseur was toegevoegd. McCORMICK TE BRUSSEL: BRUSSEL. 13 Maart (A.P.l Admiraal Lvnde McCormick heeft vandaae- bii ziin vertrek naar Lissabon met nadruk aewezen op de noodzaak, dat de diensttijd bii de marine od twee iaar gesteld wordt. Hij zei: „Het is onmogelijk van de marine een effectieve strijdkracht te maken zonder een diensttijd van twee jaar". De admiraal heeft hier tij dens zijn verblijf van twee dagen besprekingen gevoerd met de premier, de minister van buiten landse zaken en Belgische mili taire autoriteiten. DEN HAAG De Marearine- fabrikanten stellen nogineen in het werk om een einde te ma ken aan de ongebreidelde con currentie in deze bedrijfstak Dit deelde minister Mansholt gister middag in de Tweede Kamer mede in antwoord on vragen van de heer Gortzak (Comm.). De re gering zal echter elke noeine om tot een „onredelijke" nriisver- hoging te komen afwiizen De margarmeprijzen vallen thans in drie groepen uiteen: 3540 ct. 4045 ct. en 46 ct. Een door de regering vastgestelde prijs is er niet. Minister Mansholt wilde niet toezeggen, dat de regering in dieze geen beslissing zou ne men zonder hierin eerst de Ka mer te kennen. De regering moet de vrijheid hebben om beslissin gen te nemen. Een en ander zou in elk geval in het kader van de loon- en prijspolitiek moeten worden bezien. LUXEMBURG, 13 Maart (AP) De minister van buitenlandse za ken, Joseph Bech, is van plan het kleine Luxemburgse leger te doen opnemen in de Belgische strijdkrachten, aldus heeft hij in het Belgische parlement bekend gemaakt. Bech zei: „Het is duidelijk dat het Luxemburgse leger in zijn eentje niet kan opereren, in ge val van oorlog. Maar dat het ge hecht moet worden aan belangrij ker formaties, bijvoorbeeld de Belgische, zonder dat zij hun Lu xemburgse individualiteit verlie zen". Wat de Benelux betreft zei Bech: „Wij moeten de Benelux- gedachte niet aan kracht laten verliezen en ik hoop, dat het jaar niet zal verstrijken zonder dat de Benelux werkelijkheid gewor den is". MAIPU KAN NIET WORDEN GEBORGEN HAMBURG, 13 Maart (A.P.) - Volgens de Duitse bergingsdes kundigen moet de hoop, dat het 11.500 ton grote Argentijnse schip Maipu gelicht kan worden, defi nitief worden opgegeven. De Maipu is het vorige jaar November na een aanvaring op de Noordzee gezonken. Het schip zinkt snel weg in het zand. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 13 Maart. Onder het schijnsel van de extra verlichting, die anders slechts bij de behandeling van de begroting van „Buitenlandse Zaken" ontstoken wordt, discus sieerde de Tweede Kamer gistermiddag over het voorstel tot wijziging van de grondwet voor zover het de buitenlandse betrekkingen geldt. Deze feestelijke entourage bedoelde onge twijfeld te accentueren, dat de voorgestelde wijzigingen van bijzonder gewicht zijn. En zo wilden de verschillende woord voerders deze ook inderdaad zien. Invloed van de Kamer De bepalingen, die de strekking hebben om de invloed van de Staten-Generaal te verruimen, wilden verschillende afgevaardig den nog wat meer verruimd zien. Zo zou, volgens het voorgestelde in de grondwet komen te staan, dat de Koning het Koninkrijk niet in oorlog verklaard, dat na voorafgaande toestemming van de Staten-Generaal, maar er wordt een uitzondering gemaakt voor het geval het Koninkrijk wordt aangevallen en voor het geval die verklaring uit internationale verplichtingen zou voortvloeien. Mr. Burger (Arb.) bleef het mo gelijk achten, dat er altijd twijfel gevallen blijven bestaan en de heer Weiter wenste dat die in stemming altijd zou moeten wor den gevraagd. Wat de goedkeuring van over eenkomsten door de Kamer be treft, deze zal nu in het algemeen voor alle overeenkomsten moeten worden gevraagd. Maar op deze regel zijn enkele uitzonderingen. Van deze uitzonderingen wilde de heer Serrarens schrappen over eenkomsten die verlengd moeten worden. Een desbetreffend amen dement van zijn hand heeft ook de strekking om ook voor deze de goedkeuring van de Kamer nodig te maken. Grote bevoegdheden In hetzelfde vlak liggen de nieuwe bepalingen, waardoor zal worden vastgelegd, dat in het be lang van de ontwikkeling van de internationale rechtsorde van de bepalingen van de grondwet kan worden afgeweken en dat aan volkenrechtelijke organisaties be voegdheden tot wetgeving, be stuur en rechtspraak kunnen wor den opgedragen. Mr. Burger (arb.), die bij deze grondwetswij ziging gaarné nog meer gewijzigd had gezien, achtte deze bepalin- (Van onze redacteur) - Omstreeks half vier gistermiddag is een straal jager van het Gloster Meteor- type ongeveer vijftien kilometer van Leeuwarden neergestort. De piloot, de 22-jarige it. H. Stik- voort uit Voorburg, kwam hierbij om het leven. Een squadron, bestaande uit vijftien straaljagers, hield schiet oefeningen boven Vlieland. Op de terugreis naar de vliegbasis Leeuwarden moet er een defect aan het toestel van de vlieger (Van onze verslaggever) In de vroege morgen van 14 Juli 1951 brachten vader en zoon K., beiden landbouwer te Liempde (N.B.), de echtgenote van deze laatste door gewelddadige verstikking om het leven. Om hun afschuwelijke daad te camoufleren hingen zij het leven loze lichaam van de vrouw, J. H., op om de schijn te wekken dat zij zelf een einde aan haar leven had gemaakt. Het motief voor deze moord be stond uit de kleine uitgaven, wel ke de jonge vrouw noodzake lijk maakte en die indruisten tegen de meer dan zuinige aard van dit gierige gezin, dat bestond uit vader, zoon en een ongetrouw de tante. Gistermorgen vond de behan deling van deze zaak plaats voor de Bossche rechtbank. Nadat enige getuigen waren gehoord, werd de 36-jarige zoon, J. K„ aan, de tand gevoeld. Hier kreeg de president bij stukjes en beetjes uit verdachte, dat hij zijn vader geholpen had, toen de ze geweld gebruikte tegen de slapende vrouw. 's Middags stond de vader te recht; een triest oud mannetje van in de zeventig, die zich hulde in het waas van geheugenstoornis. Zijn advocaat bracht hem gemoe delijk en vaderlijk op gang en toen vertelde het mannetje, dat hij zijn zoon geholpen had, toen deze de vrouw aanviel. Waarom? De officier van justitie schet ste hoe de vrouw, die op een hu welijksadvertentie getrouwd was, uit een heel ander milieu komen de, in dit gezelschap terecht ge komen was. Het ergste was, dat zij aan hét geld van de verdach ten raakte. Deze mensen, die een behoorlijk vermogen bezaten (30.000 gulden) vielen dood over esn cent. De tante had hen tot de daad gedreven. Zij zit nu in een gesticht. De officier vond hier de zwaar ste straf op haar plaats en eiste levenslange gevangenissstraf. NOORD-KOREANEN IN DE AANVAL TOKIO (Reuter). De grootste aanval, die de Noordelijken sinds een maand in Korea hebben on dernomen, is door de Turkse in fanterie afgeslagen. Na de strijd hingen talrijke lijken der Noor delijken over een afstand van vier kilometer in de prikkeldraad versperringen. Stikvoort zijn gekomen. Naar wij vernemen heeft hij nog contact met de verkeerstoren gehad. Hij slaagde er evenwel slechts in tot Dronrijp te komen. Het toestel stortte boven dit dorp neer. Enige mannen uit het dorp Bayum vertelden ons, hoe ze van het ongeval ooggetuigen wa ren. Het vliegtuig kwam van het Zuidwesten uit in de richting van de basis vliegen. Plotseling zagen zij de straaljager over een kant gaan, er schoten enige rook- stralen uit de staart en het vliegtuig suisde omlaag, zich met een heftige klap borend in een weiland aan de rand van het dorp. De mannen snelden onmid dellijk naar het wrak, dat niet explodeerde, maar wel hevig rookte, doch konden op geen en kele wijze meer hulp verlenen. Begrijpelijkerwijze geraakte het rustige dorpje direct na het onge val in heftige opschudding. Velen begaven zich naar de plaats van de ramp, welke echter al spoedig door de politie werd afgezet. Vele uren later stond men vanaf de .weg de bergingswerkzaamhe den gade te slaan, welke bij het rokende wrak door mannen van de vliegbasis werden verricht. Dit is helaas reeds het derde vliegongeval met dodelijke afloop in Friesland in de eerste maan den van dit jaar. De 2e Lt. Stikvoort zou eerst daags in het huwelijk zijn getre den. Hij was Katholiek. VAN 12 TOT 50 t)AGEN 's-GRAVENHAGE In 1952 zullen dienstplichtigen van on derdelen van de militaire lucht vaart voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen. De opkomst- datum voor soldaten en korpo raals varieert van 50 dagen (commando tactische luchtstrijd krachten) tot 12 dagen (lucht machtbewakingskorps) gen verreweg het belangrijkste en hij gaf er gaarne zijn zegen aan, evenals de heren Serrarens en Bruins Slot. Een eenzame afwijkende stem was in dit koor de heer Weiter. Hij karakteriseerde de voorge stelde wijzigingen als een poging om de nationale wetgeving aan de internationale wetgeving on dergeschikt te maken en hiervoor voelde hij voorshands bepaald niets. Toetsingsrecht Het amendement Serrarens, mede ondertekend door leden van A.R. en C.H., dat wil vastleggen, dat in geval van strijd met binnen het Koninkrijk geldende wette lijke bepalingen de bepalingen van internationale overeenkom sten de voorrang zullen hebben, zal ongetwijfeld het grootste strijdpunt bij dit debat worden. De heer Oud, die in de grond wetscommissie met de huidige minister van Binnenlandse Zaken, Prof. Beel, een overtuigd tegen stander van deze gedachte was, wijdde ook deze middag een uit voerige beschouwing aan dit punt. Het standpunt van mr. Oud is, dat niet de rechter, maar de volksvertegenwoordiging moet uitmaken of een nationale wet al dan niet in strijd is met een inter nationale overeenkomst. Heden gaan de debatten verder. C.B.S. CONSTATEERT: 's-GRAVENHAGE, 13 Maart Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindex cijfers van het gezinsverbruik samengesteld per 30 Januari 1952. Het totaal-indexcijfer onderging van 15 December 1951 op 30 Ja nuari 1952 geen verandering. Als gevolg van prijsstijgingen van groenten, aardappelen en koffie onderging het indexcijfer voor de voedingsmiddelen een stijging van 1 punt. De indexcij fers voor fruit en eieren vertoon den een daling. Bij de niet-voe- dingsmiddelen daalden de prijzen van kleding, vooral bovenkleding, belangrijk. Ook schoenen, huis houdelijk linnengoed en woning textiel waern per 30 Januari 1952 goedkoper dan per 15 December 1951. Het indexcijfer voor de „overi ge groepen" steeg met 1 punt als gevolg van de stijging der dag- bladprijzen, der ziekenfondspre mies en van de prijzen van gas en electriciteit in enkele gemeen ten. IN DUITSLAND 's-GRAVENHAGE In het 2de kwartaal van dit jaar zal Neder land 680 ton in aluminium folie verpakte roomboter aan het Ame rikaanse leger in Duitsland leve ren. Ons land is hiertoe in staat, omdat grote delen van onze vee- gebieden thans vrij van tubercu lose zijn. Tot dusverre werd de boterleverantie door Denemarken verricht. De Nederlandse handel kan thans voor een iets lagere prijs dan de Deense handel in schrijven. NED. RECHTER VERKLAART ZICH ONBEVOEGD Het Gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroen arrest ge wezen in het civiele nroces tussen de heren Lokollo c.s„ optredend namens de Renubliek der Zuid- Molukken (R.M.S.) als eisers en de Koninklijke Paketvaartmaat- schannii als gedaagde. Het Hof heeft het vonnis van de rechtbank van 15 Mei 1951 bevestigd. In deze uitspraak had de rechtbank zich onbevoegd ver klaard van de zaak kennis te nemen en de eisers veroordeeld tot betaling der kosten van het geding. In deze vordering werd de Nederlandse rechter verzocht te verklaren, dat vervoer van troe pen en oorlogstuig van de Re publiek Indonesia door schepen van de KPM naar de RMS on rechtmatig is, omdat dit vervoer het zelfbeschikkingsrecht van het volk der Zuid-Molukken schendt IN NEDERLAND 's-GRAVENHAGE - Op 7 Maart 1952 werd in het ministerie van buitenlandse zaken door mr. D. U. Stikker, minister van buiten landse zaken en de heer Selden Chapin, ambassadeur van de V.S. van Amerika in Nederland een overeenkomst getekend, krach tens welke de regering van de V.S. vrijdom van indirecte be lastingen zal genieten voor uit gaven, welke door haar in Ne derland worden gedaan in ver band met de gemeenschappelijke defensie-inspanning. TWEE BOMMENWERPERS NEERGESTORT - 15 DODEN TEXAS (A.P.). 65 km ten noorden van San Antonio zijn Woensdagavond twee bommen werpers van het type B29 met elkaar in botsing gekomen. De beide toestellen stortten 10 km van elkaar neer en ontploften toen ze op de grond kwamen. Er zijn geen overlevenden. Het ene toestel had acht, het andere zeven man aan boord. De marine-opruimingsdienst heeft Donderdagmiddag een VI, welke in de oorlogsdagen in het Brasemermeer terecht was gekomen en door een vis ser in zijn net was opgehaald, tot ontploffing gebracht. De explosie van het projectiel deed een enorme waterzuil omhoog schieten. CHAUFFEUR SLIEP LIMA (A.F.P.) Op zeshon derd kilometer van Lima, de hoofdstad van Peru, heeft zich een ernstig autobusongeluk voor gedaan, waarbij 38 personen om het leven zijn gekomen. De auto bus stortte in een ravijn, doordat de bestuurder in slaap was ge vallen. Een passagier, die het ongeval zag aankomen, wist bij tijds uit de bus te springen. Een Italiaanse journalist gaat een jaar lang een worst- fabriek besturen, omdat hij het inkomen van de eigenaar heeft becritiseerd. Dante Villani, de eigenaar van de Salami-fabriek, had, op zijn aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting ingevuld dat hij het vorige jaar een winst van 6.790.000 lire (38.880 gulden) had gemaakt. Het bedrijf telt ongeveer 100 employe's. De Gazette di Montana pu-- bliceerde korte tijd later ee ,n artikel, waarin het inkorten van Villani in het belaci 'le lijke werd getrokken. Villani was woedend en daagde de schrijver vc Ln het artikel uit, een jaar 1/ ang de leiding te nemen i'.n zijn fabriek. De journalist antu-joordde, dat hij het aanbod ahannam mits het serieus gemeend. was. Villani verklaarde 1 Donder dag, dat dit inderd aad het geval was. (A.P.) 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1