Bonn genegen douanetarieven op agrarische import te verlagen Nederland heeft zelfde rechten als grote mogendheden" TYPHUS-epidemie uit Korea dringt snel in Noord-China door Ernstige autobotsing bij Wieringerwerf DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Ook Duitse industrie dringt op herziening aan Minister Stikker tot Tweede Kamer: Huidige generatie heeft een plicht in internationale rechtsorde Doden van patiënt door arts Koninklijk Paar vertrekt 1 April „Dien voorstellen in voor ontwapening" Immigranten moeten worden ontsmet Uitvoer veel verder gedaald dan invoer „Economen" bijeen in Moskou Koninklijk Paar in West-Friesland Wagen in brand, twee doden Gevangenen uit Centraal-Azië deden drie jaar over hun vlucht Communisten beschuldigen Amerikanen van besmetting De keukenprinses uit Guatemala Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 15 Maart 1952 46e Jaargang No. 12425 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'el. 2046, (2 Innen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 DE PAUS WOONT HERDENKINGSMIS BIJ Staande op een spe ciale troon in de Six tijnse Kapel neemt Z.H. Paus Pius XII, in jubileumgewaad, deel aan het zwijgend gebed tijdens de bij zondere Mis gehouden ter gelegenheid van de dertiende verjaardag van de kroning van de Paus. Gelijke mis sen werden tezelfder tijd overal in de we reld gehouden. FRANKFURT (ANP). De West-Duitse bondsregering heeft aan de Bondsraad nieuwe voorstellen voorgelegd voor een verlaging van de douanetarieven oi) agrarische producten. Deze voorstellen spruiten niet alleen voort uit de drang, die vooral door Scandinavische landen en Nederland is uitgeoefend om de invoerrechten te verlagen, doch zijn naar het inzicht van de regering ook nodig om de voortdurende stijging van levensmiddelenprijzen tegen te gaan. De stijging van de prijzen der levensmiddelen heeft de in de laatste tijd doorgevoerde verla ging van de prijzen van gebruiks goederen teniet gedaan. Men wil thans door de invoersluis open te zetten een druk op het binnen landse prijspeil gaan uitoefenen. Door Duitsland's handelspartners is gesteld, dat men het peil van de industriële invoeren uit de Bondsrepubliek niet zou kunnen handhaven indien Duitsland niet een tegenprestatie op agrarisch gebied stelde. Ook het federale verbond der Duitse industrie heeft onlangs de aandacht der regering er op gevestigd, dat het behoud van de Duitse afzetmark ten afhankelijk was van de be reidheid meer levensmiddelen in te voeren. Zweden heeft gedreigd, dat het voor 63 millioen mark minder uit Duitsland zal invoe ren indien het Duitse botertanef niet van 25 tot 15 procent zal worden verminderd. Denemarken heeft bij de jongste handelsbe- (Van onze parlementaire redacteur) „De generatie van thans heeft de zedelijke plicht om zich in te zetten voor een nieuwe internationale rechtsorde, die groeiende is", aldus minister Beel bij de gisteren in de Tweede Kamer voortgezette debatten over het voorstel tot wijziging van de grondwet, voorzover het de buitenlandse betrekkingen geldt. De bewindsman trok deze con clusie na er op gewezen te heb ben, dat de voorgestelde wijzi gingen de bedoeling hebben om de Grondwet aan de eisen van het heden aan te passen en om de beletselen weg te nemen voor een verdere ontwikkeling. Bij de vormgeving van de plannen voor een Europese defensiegemeen schap zijn in dit verband reeds moeilijkheden gerezen en minis ter Beel was het geheel met prof. Eomme (KVP) eens, dat de na dere uitwerking van die plannen de voorgestelde wijzigingen be paald noodzakelijk zouden kun nen maken. Minister Stikker keerde zich tegen de opvatting van de heer Welter, dat Nederland zich zou moeten bepalen tot een volgende rol. „Als gelijkwaardig lid van de N.A.T.O., de O.E.E.S. en straks van de Europese Defensiegemeen schap", aldus deze bewindsman, „kan Nederland voor zijn eigen VRAGEN VAN KAMERLID DR. MOL Het Tweede Kamerlid Dr Mol (KVP) heeft aan de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Heeft Se Minister kennis ge nomen van het vonnis van de Utrechtse Arrondissementsrecht bank in de strafzaak tegen de arts A. J. B. te Eindhoven, als mede van de gronden, waarop dit vonnis berust? 2. Kan de Minister zich vereni gen met de in dit vonnis naar voren komende opvatting, dat de arts, die gelijk in het onderwer- pelijke geval, een patiënt doodt, steeds handelt in flagrante strijd met zijn plicht als arts en met zijn ambtseed? 3. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is de Minister dan niet van oordeel, dat zulk een misdrijf niet alleen aanhan gig gemaakt dient te worden bij de gewone rechter, doch evenzeer bij de colleges van het medisch tuchtrecht? 4. Is de Minister bereid, terstond de nodige maatregelen te treffen om dit te bevorderen, teneinde te voorkomen, dat het vertrouwen in de geneeskundige stand, dat door deze eerste procedure ter zake kennelijk is geschokt, in toe nemende mate zal worden onder mijnd? belangen evenveel aandacht vra gen als de grote mogendheden". De bedoeling van de heer Weiter om de onderhandelingspositie van de minister van buitenlandse za ken te vergemakkelijken, door hem de gelegenheid te bieden zich achter een „lastig" parlement te verschuilen, wilde minister Stikker zeker waarderen. Maar zjj klopte toch niet meer met de realiteit. Alle regeringen zijn zeer goed op de hoogte met de ge dachten die in de verschillende landen leven, dat was de minis ter aan de conferentietafel ge durig gebleken. (Vervolg op pag. 5) BRITSE MIJNWERKERS EISEN LOONSVERHOGING LONDEN (Reuter). Engelands 700.000 mijnwerkers hebben Vrij dag loonsverhoging geëist. Leiders van de vakbond van mijnwerkers, die te Londen bij eenkwamen, verklaarden, dat de nieuwe begroting neerkomt op een loonsverlaging. Het schijnt zeker, dat de an dere vakbonden eveneens loons verhoging zullen eisen. Spanjaarden terechtgesteld BARCELONA (AFP). De vijf Spaanse vakverenigingsleden, die 7 Februari door het krijgsgerecht te Barcelona ter dood werden veroordeeld, zijn Vrijdagmorgen terechtgesteld. 's-HAGE Omtrent de reis van het Koninklijk Paar naar Washington vernemen wij nog dat H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard op 1 April a.s. om streeks het middaguur per vier motorige Douglas DC-6 van de K.L.M. van Schiphol naar Wash ington zullen vertrekken. De reis wordt gemaakt via Prestwick (Schotland) en Gan der (New Foundland). In Gander zal het gezelschap in een hotel overnachten. Indien de weersom standigheden een landing te Gan der onmogelijk maken, zal op n andere luchthaven op New Foundland worden overnacht. Van Gander zal 2 April worden gevlogen naar Washington, NEW YORK, 14 Maart (A.P.). De plaatsvervangende Amerikaan se gedelegeerde bij de V.N. Ben jamin V. Cohen heeft vandaag op alle regeringen over de gehele wereld een beroep gedaan om constructieve voorstellen in te dienen voor ontwapening. Cohen sprak tijdens de bijeen komst van de nieuwe uit ver tegenwoordigers van 12 landen bestaande ontwapeningscommissie die vandaag op het permanente hoofdkwartier der Ver. Naties een begin heeft gemaakt met haar werkzaamheden. Cohen diende een plan, be staande uit vijf punten in, doch zei er bij: „Alle voorstellen die, door welke regering dan ook, worden ingediend, kunnen met dit plan in verband gebracht en bestudeerd worden". EIST NIEUW-ZEELAND WELLINGTON (Reuter). Nieuw-Zeeland heeft strenge voorzorgsmaatregelen verordend ter bestrijding van het overbren gen van mond- en klauwzeer door Nederlandse immigranten, aldus heeft de Nieuw-Zeelandse minister van landbouw, Holyoake, te Wellington verklaard. Naar aanleiding van een be richt uit Den Haag over her nieuwd uitbreken van deze ziekte voegde de minister er aan toe, dat voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen, voordat de im migranten uit Nederland vertrek ken. Kleding, bagage en vlieg tuigen zouden ontsmet moeten worden. sprekingen verlaging van de ta rieven voor vee, vlees en vet bedongen. Nederland heeft aan gedrongen op de mogelijkheid van grotere kaasinvoeren. Het gehele complex van de ver lagingen zal door de Bondsdag moeten worden goedgekeurd, waar nog een hevige strijd te verwachten is, daar de boeren- organisatie, die op een behoud van de beschermende tarieven aanstuurt, er over aanzienlijke invloed beschikt. IN FEBRUARI: Volgens de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de invoer in Februari 1952: f725 millioen (v.m. f800 millioen), terwijl voor een waarde van f 643 millioen (v.m. f 746 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkings percentage daalde van 89 pet. tot 80 pet. De daling van de invoerwaarde in Februari 1952 t.o.v. Januari 1952 moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan een vermin derde invoer van oliehoudende zaden (34 millioen), ertsen, slak ken, assen (20 millioenv en hout en houtwaren (26 millioen). De invoer van katoen, katoenen weefsels en garens onderging een belangrijke stijging (16 millioen gulden). De afneming van de uitvoer is onder meer het gevolg van een daling van de uitvoer van mine rale brandstoffen (f20 millioen), karton en papier (f6 millioen), katoen, katoenen weefsels en ga rens (f7 millioen), tin en werken daarvan (f 11 millioen) en elec- trische machines en toestellen (i'8 millioen). WASHINGTON, 14 Maart (AP). De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Ache- son heeft de op handen zijnde internationale economische con ferentie in Moskou een voor wendsel genoemd „om het Westen te verwarren en te verzwakken". Moskou heeft ruime bekendheid gegeven aan de bijeenkomst van zakenlieden, opvoeders en hoog gestemde burgers uit het Oosten en het Westen, die de handel tus sen het Oosten en het Westen wensen uit te breiden. Ook Indo nesië neemt deel. PROGRAMMA VAN HET BEZOEK In aansluiting op de reeds eer der verschenen aankondiging van het bezoek, dat H.M. de Koningin en Z K.H. Prins Bernhard op 20 en 21 Juni a.s. aan Alkmaar, Westfricsland en de Wieringer- zull-en brengen, zijn thans de vol gende bijzonderheden bekend. De hoge gasten zullen Vrijdag morgen. 20 Juni, Alkmaar beizoe- ken en aldaar de lunoh gebrui ken. Des namiddags staat een be zoek aan de Wieringermeer op 't programma, waarna ten raadhui- ze van Medemiblik thee gedron ken zal worden. Aan het einde van de middag zal het gezelschap te Hoorn ar riveren, waar des avond een di ner in de Raadzaal wordt aange boden. Het Koninklijk echtpaar zal te Hoorn aan boord van de „Piet Hein" overnachten. De volgende dag, Zaterdag 21 Juni, volgt eien rit door Oostelijk Westfriesland, terwijl een lunch ten stadhuize van Enkhuizen dit tweedaags bezoek zal besluiten. Het vertrek uit Enkhuizen zal eveneens met de „Piet Hein" plaats vinden. (Van onze correspondent) Er is gisteravond op de rijks weg tussen Wieringerwerf en Den Oever een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan twee personen het leven heeft gekost. Een per sonenwagen, komende uit de richting Friesland, reed tegen 'n in het donker geparkeerde od- leeeer uit Leeuwarden op. die met vaten cardan-olie was ge laden. Tijdens de botsing vlogen de vaten in brand. De kleren van de inzittenden van de auto raakten in brand. Op het ogen blik, dat hulp ter plaatse ver scheen, bleken beiden reeds te zijn overleden. De stoffelijke resten ziin naar een ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De brandweer uit Wieringer werf, die spoedig op de plaats van de ramp verscheen, kon wei nig uitrichten. De personenauto HAMBURG (A.P.). 20 Wit-Russischc vluchtelingen worden Maandag per vlieg tuig uit Calcutta in Hamburg verwacht. Kort daarna zullen zij per boot naar New York vertrekken voor de laatste etappe van hun trektocht van drie jaar uit Centraal Azië naar een vrij leven in de V.S. Een vroegere functionaris van de Internationale Vluch telingenorganisatie in Ham burg vertelde, dat de groep, toen deze in 1949 uit de dwang arbeiderskampen in Centraal Azië vertrok, 200 man sterk was. Het eerste bericht over deze vlucht naar de vrijheid één van de langste en gevaarlijk ste, die ooit ondernomen is sijpelde verscheidene maanden geleden van Gjantse aan de Tibetaaanse grens naar de bui tenwereld door. „Wij zijn de politieke ver volging ontvlucht en hebben Tibet bereikt. Enige van ons zijn ernstig ziek", aldus de korte boodschap. „Het zou een werk van barmhartigheid zijn, indien wij hulp krijgen voor onze evacuatie". De 20 overlevenden, die de gevaarlijke mars door Mon goolse, Chinese en Tibetaanse provincies volbrachten en te voet de Himalaya overkwamen variëren in leeftijd van 15 tot 59 jaar. LONDEN, 14 Maart (Ass. Press) Een epidemie achter de com munistische linies op Korea breidt zich klaarblijkelijk snel uit langs het spoorwegnet in Noord-China, aldus hebben woord voerders vandaag verklaard. Zij voegden er aan toe, dat de epidemie merkbaar de militaire kracht van de Chinese commu nisten kan verlagen. Er zijn ech ter nog geen tekenen dat dit reeds gebeurd is. De inlichtingen, die hier bij stukjes en beetjes over de epi demie verkregen zijn, werden aan elkaar gepast en geanalyseerd, nadat de communisten een grote propaganda begonnen zijn om de oorzaak van deze ziekte op de geallieerden te schuiven. Amerikaanse en Britse auto riteiten hebben de communisti sche beschuldigingen als „fantas tisch en schandelijk" van de hand gewezen. Verschillende indicaties wijzen er op dat het hier om typhus gaat, hoewel dit niet definitief vastgesteld is. Vernomen wordt, dat in de af gelopen weken de eieren van de markten in Peking verdwenen zijn, omdat een serum tegen ty phus vervaardigd wordt uit grote hoeveelheden eieren. WASHINGTON (AFP) Pre sident en mevrouw Truman zul len op 4 April de gasten zijn van Koningin Jaliana en Prins Bernhard bij een diner in de Ne derlandse ambassade te Washing ton. Er zijn thans reeds plaatsen gereserveerd voor 44 genodigden. Het diner, dat gehouden wordt in de grote zaal van de ambassade, zal verzorgd worden door de uit Guatamala afkomstige keuken prinses van de ambassade, die voor de komst van de huidige ambassadeur, Dr van Royen, reeds bij twee Nederlandse am bassadeursgezinnen gediend heeft. Zeepost voor de Van Galen DEN HAAG Er is gelegen heid tot het verzenden van zee post naar Hr Ms „Van Galen" op thuisreis uit de Koreaanse wate ren. Poststukken moeten vóór 17 Maart om 10.00 uur te Amster dam aanwezig zijn. Adressering als volgt: Naam, rang of kwali teit, marinenummer, aan boord van Hr Ms Van Galen, Amster dam C.S., Marine. was reeds uitgebrand. 'Wél werd men hpt .vuur meester van de brandende vaten en wist men erger te voorkomen. Naderhand bleek, dat de be stuurder van de oplegger moei lijkheden had gekregen met zijn wagen. Een band was lek. Hp zette de, wagen langs de weg en begaf zich naar Wieringerwerf en Alkmaar. Intussen viel de schemering in en stond de wa gen onbeheerd en zonder lichten langs de weg. Een burger waar- schuwde de. politie, die een kan tonnier onmiddellijk verzocht bij de trailer een lamp te plaatsen, aan welk verzoek direct gevolg werd gegeven. De kantonnier bevond zich op ongeveer een tweehonderd meter van de plaats toen d'e ramp gebeurde. Naar wii nader vernemen is een van de beide slachtoffers de heer P. Visser, directeur van een cartonnaeefabriek te Amsterdam. Het was nog niet mogeliik het andere slachtoffer te identifice ren. Van de nersonenauto is nog slechts een verwrongen massa staal over. Van de trailer ver brandden slechts twee vaten. Hef eerste kievitsei Gistermorgen is het eerste kie vitsei, dat Donderdag in de ge meente Ruurlo is gevonden, op paleis Soestdijk aan Koningin Ju liana aangeboden. Twee jongens, Arend Jan Stok kink en Bernard Hakken, beiden uit Ruurlo. hebben het ei in een weiland gevonden. De burgemees ter van Ruurlo, H. G. I- baron van TuvU van Serooskerken en de twee jongens hebben zich gister morgen naar Soestdijk begeven, waar Prinses Marijke het eerste kievitsei in ontvangst heeft geno men. OVERGAVE AAN DE STRIJDKRACHTEN VAN DE V.N. Hun hoofden gebogen en de gezichten ge deeltelijk bedekt door hun hoofddeksel, ter voorkoming van re presailles tegen hun familie, worden drie Noord-Koreaanse sol daten in een kamp in Korea gefotografeerd, nadat zij zich vrijwil lig aan de V.N. strijd krachten hadden over gegeven als gevolg van de psychologische oorlogvoering. Het r verluidt dat hun uni- §g formen dezelfde zijn 'y als van het Tsjecho- Slowaakse leger een geschenk van het Tsjechoslowaakse volk

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1