Van de gezant, die per maand 646 gulden verdiende.... Douwe Egberts tabalz HF KRONIEK VAN ZATERDAG Wanneer het Koninkrijk zou worden aangevallen Nederland's „voorlopige carillon in Baltimore OOK IN NEDERLAND: Supersonische windtunnel 1EFFEBS g van Alkmaar -nsterdam !<den beschikbaar TWEEDE KAMER OLYMPISCH NIEUWS Naar wij vernemen maar die jaarlijks f 100.000 aan toelagen ontving En de Russen maar schelden.... 4» 4» Maria verscheen 20 jaar geleden Scheepsberichten Vijf jaar Truman-leer SVERW ACHTING ld door het K.N.M.I. geldig van Zaterdag- Zondagavond: ÏERE TEMPERATUUR nacht met op vele ichte nachtvorst. Mor- ag droog en vrij zon- met later enige bewol- hogere niveaux, voor- Zuiden van het land. iets hogere middagtem- Overwegend matige lijke wind rt: Zon op: 6.52; onder: an onder: 7.58. rt: Zon op: 6.50; onder: an op: 1.16; onder: 8.27. (Advertentie) i.F.C.-NIEUWS vanche op Texel? AAR Morgen speelt e elftal van RKAFC ein- ;er eens op eigen terrein vangt het sterke Texel, het op het vogeleiland verloor; het moet dus 'n revanche-wedstrijd Wa willen daarom alle rs en ook de andere be enden in de katholieke eging aansporen deze 1 te bezoeken; dit is een ieke manier, om de kath. e toch ook 'n stuk jeugd- i is, te steunen. Daarom, Tribune weer eens uitpui len. Het kan 'n spannen- jd worden, omdat Texel puntje boven AFC staat, op zal zetten, om zijn po- handhaven. Maar onze willen ook hoger op! ie ontvangt om half 3 in die Watervogels 2; dat :op gaat in deze afdeling, ontvangt Alkmaar, om 12 in de Overdie. nioren a zijn gastheren ;sse a, een bekende rivaal n om 12 u. op het A-ter- e adspiranten betreft, he- lag spelen om half 3 de gen de J-tjes.. B, d en f sp. naar Kolping Boys a I, HSV b (4.15 u.) en Boys b (12 uur), aal veel succes. SUPPORTER TAVOND GOUDEN 3ERENLEENBANK RMERHOUN Na de lags gëhoudeti receptie, reeds Doiüderdaig j werd beridhit stroomde is de zaal van café „de Leeuw'' geheel vol met en andere genodigden, rd een avond verzorgd rste klas altisten, welke sfeer van gezelligheid en i de avond zelfs uitbun- olii'kheid nog lang in de rinig zal blijver*. Het mu- gedeelte, verzorgd door ie Moor uit Purmerend »p hoog peil. Uitmuntend irbii ook bet optreden van misoranière Jetty Canton Waster, o.a. conferencier tekenaar oogstte een da- applaus. Verder was het vol verwonderde a^n- roor de allerminst al'le- gratieuize acrobatiek van fdiige Betty Visero. Werkloosheid 1RICUM Volgens door ureau van Sociale Zaken kte gegevens, stonden er g j.l. in Oastricum 16 lökenden ingeschreven n.l. akarbeiders 6, Landarbed- los arbeiders 4, banfcwer- koks 1. bloemisteniknech- kaotoorbeddend'en 1. mon- aeiders 1. 30 Maart f in de St. Josephkerk ein 0.40 uur. Terug uit komst Alkmaar 6.54 uur rplichte programma's a aij: dhr. Joh. Overtoom, in 17, tel. 2845; dhr. I. 'rins Hendrikstraat, dhr. retaris, Druivenlaan 33; lorboekhandel, Verdron- 1 P.O.A. n.v., Payglop; hollands Dagblad, Ritse- HET BESTUUR Winkelhuizen, min. be- 10.—, rente vanaf 4% NEN, Laat 196, Alkmaar ZATERDAG 15 MAART 1952 et Te kp. Lips brandk. m. houten onderst., 2-pers. led. m. spiraal en 3-dlg. matr. Scharloo 34, Alkm. Te kp. 10.000 kg. voer- bieten. Jac. Groot, Has- selaarsweg 28, Heerhugo- waard. Te kp. z. g. a. n. motor rijwiel DMF met 125 cc Puch-motor. J Jongejan, Doorntjes 54, Bergen. Te kp. tons Opel-mo tor, gerev. nieuwe open laadbak, Stuartstr. 101 te Alkmaar. De eerste buitenlandse bus in dit seizoen arriveerde in Neder land. Via de grenspost Nieuweschans reed een Zweedse bus met leden van een Stockholmse commerciële club naar Groningen, waar de groep poseerde voor onze fotograaf. (Vervolg van pag. 1) De betogen van beide ministers bepaalden zich voor het overige bij de meer concrete punten, zoals die reeds in de rondgedeelde amendementen vorm hebben gekregen. In het voorstel worden enkele uitzonderingen gemaakt op de bepaling, dat de koning het koninkrijk niet in oorlog verklaart, dan na voorafgaande toestemming van de Staten-Generaal en wel voor de gevallen, dat het koninkrijk wordt aangevallen of tengevolge van zijn internationale verplichtingen in oorlog raakt. Te kp. prima witte leg- hoorns. 10 mnd. oud, leg gen best. P. Leek, Here- weg 243, Groet (Schoorl) Een amendement-Burger (Pv dA) wil deze uitzonderingen schrappen en daarvoor in de plaats stellen diat de toestem ming niet vereist is, wanneer het overleg met de Staten-Generaal tengevolge van de feitelijke be staande oorlogstoestand, niet mo gelijk is gebleken. De heer Gort zak (Comm.) had eerder op de middag betoogd, dat ook dit amendement nog een vrij man daat aan de Amerikaanse rege ring gaf om Nederland in een oorlog te storten. Minister Beel bleek echter geen bezwaren tegen het amendement te willen ma ken en hij liet dus die beslissing aan de Kamer. Een amendementBruins Slot (AR) dat de strekking heeft om ook de beëindiging van een oor log van de instemming van de Staten-Generaal afhankelijk te maken en een amendemenl- Serrarens (KVP) dat ook goed keuring van de Kamers voor ver lengde verdragen eist. vielen een zelfde milde onthaal ten deel. Deze goedkeuring wordt ook geacht verkregen te zijn, vol gens het voorstel, wanneer de Kamer na dertig dagen geen behandeling heeft gevraagd, maar een amendement Bruins Slot (AR) wil hierop de correctie aan brengen, dat al een tiende deel van de Kamer behandeling kan vragen. Minister Beel, die de gedachte op zich wildie aanvaar den, achtte het aantal echter te laag. Z.i. zou beter van een vijfde deel van de Kamer kunnen wor den gesproken. Minister Stikker ontraadde een amendement-Oud (VVD) dat niet van overeen komsten maar van „verdragen" wil spreken. Het amendement- Serrarens (KVP) bepalende, dat in geval van strijd met het bin nen het Koninkrijk geldlende wet telijke voorschriften de bepalin- WATER VOOR KASTEEL BORGHAREN MAASTRICHT. Het ge meentebestuur van, Borgharen heeft besloten de Kamjeü-beek te kanaliseren, zulks ten behoeve van de watertoevoer naar de grachen van het bekende kasteel Bur.glhiaren. De fundamenten van dit kasteel besrtaan hoofdzakelijk uit rijshout, diat regelmatig voch tig moet blijven. Door onvol doende watertoevoer kwamen d!e grachten droog te liggen, waar door het kasteeil in ernstig ver- zakkingsgevaiar kwam. Via de „Kantje!" zal uit 'het Juliana- kanaal 30'0.000 liter water per uur naar het kasteel worden ge bracht. Op initiatief van de regerings commissaris voor de Olympische Spelen zal het mailschip „Formo sa" als drijvend hotel dienen voor de Franse sportlui die de spelen tè Helsinki willen bijwonen. De „Formosa", die accommodatie heeft voor 755 passagiers, ver trekt 13 Juli uit Le Havre en zal voor de duur der zomerspelen in de haven van Helsinki lig plaats kiezen. Het aantal turnsters en tur ners dat aan de zomerspelen in Helsinki deel zal nemen, is het grootste dat zich ooit voor enig internationaal tournooi heeft aangemeld. Tot nu toe hebben 23 landen ingeschreven met in totaal 20 heren- en 17 dames- ploegen. Het aantal opgegeven turnsters bedraagt 143, dat di r turners 161. Van de zijde van het Finse organisatiecomité is meegedeeld, dat het Olympisch vuur tijdens de zomerspelen op het platform van de 75 meter hoge stadion toren geplaatst zal worden. Het zal ver in de omtrek van de stad zichtbaar zijn. Sir John Stuart MacPherson, gouverneur van Nigeria, heeft een oproep gepubliceerd voor de vorming van een fonds van 4000 pdst, dat Nigeria in staat zal stellen een ploeg naar de spelen te Helsinki te zenden. Hij herinnerde er aan dat de athleten van Nigeria zich ..uit stekend gehouden hebben bij de spelen van het Empire in 1950 in Nw Zeeland en dat twee hun ner, te weten prins Adedolin en S. A. Williams, onderscheidelijk Brits kampioen in het hoog- en in het verspringen zijn geweest. gen van internationale overeen komsten de voorrang zullen heb ben, werd door minister Bsel sterk ontraden. Prof, Romme (KVP) had eerder op de middag aan deze kwestie een uitvoerige beschouwing gewijd, d'ie uit mondde in de conclusie, dat het voor de bevordering van het internationale recht beter is om het toetsingsrecht aan de rechter dan aan de wetgever toe te ken nen en waarmee hij de strekking van 'het amendement-Serrarens onderschreef. Dinsdag de replie ken. heeft de Nederlandse school jeugd 900 gulden bijeengebracht voor de aankoop van twee blin dengeleidehonden; gaat de burgemeester van Urk vandaag niet naar Argentinië. De Internationale Luchttransportor ganisatie verleent geen toestem ming voor de reis; betrekt prinses Armgard bin nenkort het kasteeltje „Warmelo" te Diepenbeim; neemt Nederland ook dit jaar weer deel aan de Jaarbeurs te Toronto (Canada). Vijftig stands worden voor Nederland inge ruimd; is de Eerste Kaderschool Infan terie opgeheven. Gisteren werd te Bussum het afscheidsdefilé ge houden; brandde een filiaal van Jamin te Goes gisternacht tot de grond toe af. De vijftienjarige Freddy be sloot de wereld eens met een ander gezicht te bekijken. Maar hij schijnt niet tot een besluit te kunnen komen wat het beste is. Wat denkt gij er van? DEN HAAG Een beslag op het salaris en de verblijfs- en standplaatstoelagen van de Nederlandse gezant te Caracas (Venezuela), dr. R. heeft geleid tot een kort geding voor de president van de Haagse rechtbank, mr. Kuhn. In de loop van het geding kwam naar voren, dat het ministerie van buiten landse zaken binnenkort zijn houding zal moeten bepalen tegen over dr. R. in verband met de wijze waarop hij de aan hem verstrekte toelagen heeft gebruikt. Het beslag, waarvan door Jhr. mr. G. W. v. d. Does, die optrad namens de Staat der Nederlan den, opheffing werd gevraagd, was het gevolg van het niet na komen van de onderhoudsplicht van dr. R. tegenover zijn vrouw en kind. Blijkens vonnissen van 16 Oct. 1951 en 8 Nov. 1951 was dr. R. verplicht tot een betaling per maand van 250 gulden voor zijn zoontje en 1100 gulden aan zijn echtgenote. Toen na een periode van langzame betaling, de uitke ring tenslotte geheel werd stop gezet, volgde een beslag op zijn salaris en de verblijfs- en stand plaatstoelagen. Het bezwaar van de Staat richtte zich tegen het beslag op de verblijfs- en stand plaatstoelagen, zulks onder meer op grond van het openbaar belang. Mr. v. d. Does betoogde, dat de toelagen bedoeld waren om de gezant in de gelegenheid te stel len een bepaalde staat te voeren, die men in het belang van zijn positie nodig achtte. Deze gelden kunnen niet als salaris worden beschouwd. Zou men beslag leggen op deze toe lagen, dan zou dit betekenen, dat de gezant zijn taak niet meer naar behoren kan vervullen. Voor zover uit de toelagen gel den moeten worden gebruikt voor de vrouw en de kinderen van de gezant, dan kan dit alleen moge lijk zijn wanneer de vrouw haar taak als vrouw van de gezant vervult. „Verkapt salaris?" Mr. J. v. d. Giesen, die optrad namens mevrouw R., bestreed dit standpunt onder meer op grond van de feiten, die in de afgelo pen periode zijn voorgevallen. Het salaris van dr. R. zou netto 646 gulden per maand bedragen. Aan toelagen ontvangt hij jaar lijks een bedrag van ongeveer 100.000 gulden. Wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat het leven in Caracas ruim vier maal zo duur is als in Nederland, dan ligt het voor de hand, dat dr. R. van zijn salaris onmogelijk kan leven. De toelagen zouden dan ook niet anders dan een ver kapt salaris zijn. Dit zou ook zijn op te maken uit de wijze, waarop dr. R., die geen vermogen heeft, de gelden heeft gebruikt. De tegenwoordige toestand bestaat sinds September 1950, hetgeen zou moeten bete kenen, dat de openbare belangen sindsdien worden geschaad. De minister heeft er echter nooit iets van gezegd. Voor het feit, dat men nu plotseling bezwaren gaat maken, zag mr. v. d. Gie-- sen twee redenen. In de eerste plaats, dat bepaalde mensen bij Buitenlandse Zaken zich voor het karretje van dr. R. lieten span nen, en verder, de consequentie, waarvoor Buitenlandse Zaken komt te staan door het beslag, dat de toelagen als „inkomen" aanmerkt. Er zijn namelijk reeds lange tijd gevechten tussen Buiten landse Zaken en Financiën, om dat Buitenlandse Zaken de toe lagen, fiscaal gezien, niet als „in komen" kan beschouwen. Tot nog toe heeft Buitenlandse Zaken ge< wonnen. Mr. v. d. Giesen ver zocht tenslotte de president om de Staat te veroordelen tot be taling ook van de achterstallige bedragen. Mr. v. d. Does bracht in ver band met deze kwestie naar vo ren, dat een dergelijk vonnis mogelijk zou betekenen, dat de Staat verplicht zou worden om uitkeringen te doen voor doel einden. waarvoor het geld niet bestemd is. Hij wees er nadruk kelijk op, dat niet was komen vast te staan, dat dr. R. de toe lagen niet juist had gebruikt. In dit verband gaf mr. v. d. Does een kort overzicht van de ontwikkeling van de buitenlandse diensten na de oorlog. Vroeger werden de posten in het buiten land bekleed door personen, die de kosten uit eigen middelen konden bestrijden. Nu tegenwoor dig ook personen zonder vermo gen een dergelijke post kunnen krijgen, is de toelagekwestie be langrijker geworden. Een zekere vorm van controle op het ge bruik er van zou naar zijn me ning noodzakelijk worden. Dit toezicht moest echter een ont wikkelingsperiode hebben. Mr. Kuhn bepaalde de uitspraak in dit geding op 19 Maart BALTIMORE, 14 Maart (A.P.) Vandaag is in Baltimore aan boord van een Nederlands vrachtschip het kleine klokkenspel aangekomen, dat een voorloper vormt op het grote Nederlandse carillon voor de Ver, Staten. (Advertentie) Het kleine klokkenspel zal naar Washington worden vervoerd, waar het 2 April door Koningin Juliana aan president Truman zal worden aangeboden. Het eigen lijke carillon volgt later. Het kleine klokkenspel wordt opgesteld in het Meridan Park in New York. Een scheepsofficier, gevraagd naar de reden waarom Nederland juist een carillon als geschenk had uitgekozen, antwoordde: „El ke stad in Nederland heeft min stens één carillon. Carillons zijn er buitengewoon populair". En nu: de Russen De Russische pers verlustigt zich in critiek op het geschenk, dat Nederland aan de Ver. Staten zal doen toekomen uit dankbaar heid voor de na de oorlog ver leende hulp. Het Moskouse avondblad stelt voor alle 49 klokken te doen be kostigen door de „grote kapita listische maatschappijen", die, al dus het blad, grote winsten heb ben gemaakt bij speculaties in verband met de Marshallhulp. Het blad schreef, dat de Ame rikaanse „economische hulp" het gewone volk van Nederland slechts ellende, ongeluk, een ver laging van de levensstandaard en belastingverhoging heeft gebracht. RAPPORT OVER POSITIE DER GE PENSIONNEER DE N Een commissie uit de Neder landse Bond van Gemeenteamb tenaren, welke bond deel uit maakt van het Amibteinarencen- trum, heeft een uitvoerig rajpport uitgebracht omtrent de positie, waarin de gepensionneerden ver keren. De commissie bestaat»uit de heren: J. Haars, oud-secreta ris van Amersfoort; P. Westra, oud-controleur der gerneente-fi nanciën van Heemstede; H. Th. Klein, oud-directeur der Vereni ging van Nederlandse Gemeenten; B- Bolmeijer. hoofdcommies ter secretarie van Groningen en M. Quint administrateur ter secreta rie v9n 's-Hertogenbosch. DELFT D# regering heeft thans haar goedkeuring gehecht aan 'de door het bestuur der stichting „Nationaal Luchtvaart laboratorium" het vorige jaar ingediende voorstellen en besloten de nodige gelden ter beschikking te stellen voor de voltooiing der uitbreidingswerkzaamheden. Het is niet altijd frisse, opwekkende lectuur, als men zich ambtshalve zet aan het lezen van de stukken van regering en parlement, zoals de verslagen van de Tweede en Eerste Kamer, de gewisselde stukken, als de voorlopige verslagen over begrotingshoofdstukken en andere wetsont werpen. In de debatten, welke vorige week zijn gehouden in de Eerste Kamer, over de algemene financiële toestand van het Rijk, viel het op, hoe verschillende leden, die men nog wel eens tot de oppositie wil rekenen, de financiële politiek van minister Dieftinck in het algemeen en zijn belas- tingpolitiek in het bijzonder waardeerden en onver mijdelijk noemden. Waarbij moet worden opge merkt, dat de grote lijn van deze politiek zeker niet alléén voor rekening van minister Lieftinck komt, maar regeringspolitiek moet heten. Nu zijn met name de leden van de C.H. Unie nogal eens in de „contramine", maar het is, juist in het licht van de a.s. verkiezingen, toch wel opvallend, dat een man als de C.H. heer Pollema sprak van de grote voordelen (naast nadelen), welke de z.g. goedkope-geldpolitiek ons land heeft gebracht, ter wijl hij de „rigoureuze belastingverhogingen uit monetair oogpunt absoluut noodzakelijk noemde"! In dezelfde geest sprak de groot-werkgever Regout, die voor de K.V.P. in de Senaat zit 4» Terecht is er in verschillende perscommen- He taren al gewezen op de erkenning, welke minister Lieftinck in dit debat heeft gegeven jegens de grote moeilijkheden, waarmee de middel grote en kleine bedrijven zitten, in het algemeen gesproken de middenstand dus. Die moeilijkheden zijn vaak een grote belemmering voor de z.g. interne investeringsmogelijkheid. Minister Lieftinck zag dat niet zo somber in, maar erkende toch: „dat er met name voor de expansie van het kleine en middel grote bedrijf dikwijls moeilijkheden zijn in ver band met het feit, dat een belangrijk deel van de gemaakte winsten wordt wegbelast". De regering, zo zei de minister verder, zal bepaaldelijk de ogen niet sluiten voor de nadelige gevolgen van de „zware fiscaliteit", die zich op het ogenblik in be paalde bedrijfstakken doen gevoelen. De regering zal een belastingpolitiek voeren, die doelmatig reke ning houdt met de eisen van een redelijk-volledige werkgelegenheidspolitiek! Hier klinken al aardig wat andere geluiden door, dan men vroeger hoorde. En dan is er daarnaast de grote kwestie van de maatregelen om te voorzien in de behoefte aan liquiditeitsmiddelen 4» Hierover nu heeft minister van den Brink met zijn ambtgenoot, prof. dr. Albregts, die in het bijzonder de zaken van de midden stand behandelt, een en ander medegedeeld in de Memorie van Antwoord op de begroting van Econo mische Zaken, welke dezer dagen in de Eerste Kamer aan de orde komt. Die begroting bevat ver schillende voor de middenstand belangrijke dingen, o.a. ten aanzien van het openen van credietmoge- lijkheden. De heer Hooij, lid van de Tweede Kamer, heeft er pas een en ander over geschreven in een artikel in „De Nieuwe Eeuw" en de ministers van Economische Zaken wij mogen de meervouds vorm hier nu wel even gebruiken! hebben er in hun M.v.A. op gewezen, dat de met smart ver wachte credietbeschikking onmiddellijk kan ver schijnen, als de Eerste Kamer de begroting heeft goedgekeurd. (Het gaat niet altijd zo als deze keer weer eens bij het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting, dat in Den Haag voor de Rijksgebouwendienst een groot pand aankoopt ter waarde van ongeveer zeven ton, en dat vast maar definitief aankoopt, vooruitlopend op de goedkeu ring van de Staten-Generaal, „omdat de verkoper, die nog meer aanbiedingen had, daar niet op wilde wachten"!) Maar goed, de credietbeschikking voor de middenstand dan. Met de behandeling van cre- dietaanvragen zal een begin worden gemaakt, zo dra de begroting kracht van wet zal hebben ge kregen. Op dit punt viel er een prettig samengaan van overheidsmaatregelen en particulier initiatief te constateren Het bedrijfsleven heeft nl. enige tijd geleden van zijn kant twee commissies ingesteld, die tot taak hadden het probleem van de liqui diteit van de middenstand te onderzoeken. Voor de detailhandel is nu een uitvoerig rapport versche nen. De nieuwe credietvormen, die de regering heeft ontworpen, blijken nu geheel te passen in de conclusies van het rapport betreffende de liquidi teitsproblemen in de detailhandel. Er is echter een belangrijk bezwaar geconstateerd. De nieuwe cre- dietvoorzieningen hebben voor de Ned. Midden- standsbank als consequentie, dat haar credietmarge, in verband met de gestelde grens, sneller uitgeput zou kunnen raken. De ministers konden echter dezer dagen in hun antwoord aan de Eerste Kamer mededelen, dat het ministerie van Financiën alreeds in beginsel bereid is gevonden mede te werken aan een regeling, waarbij het Rijk middelen ter be schikking zal stellen van de Middenstandsbank. Anders zou deze, vanwege de algemene crediet- beperkingsmaatregelen, genoodzaakt zijn een beroep te doen op de Nederlandse Bank, „uit hoofde van voor rekening en voor risico van het Rijk verleende credieten", met alle rompslomp daaraan weer ver bonden. Het departement vertrouwt nu, dat door de nieuwe regeling de dreigende liquiditeitsmoei lijkheden op bevredigende wijze zullen kunnen worden tegemoet getreden. En wij vertrouwen dat ook En nu nog even een ander puntje. Deze week is dan een wetje ingediend, om vast te leggen hoe de kinderaftrek voor de school gelden geregeld zal worden, waarover al eerder toezeggingen in de Kamer waren gedaan. Bij twee of drie kinderen komt er vermindering van 25 pet., bij vier of meer kinderen vermindering met de helft. Dat is heel belangrijk. Er ontbreekt echter iets, dat wij nu eens graag meteen maar hadden afgehandeld gezien. Formeel gaat het hier om een wijziging van het befaamde Schoolgeldbesluit van 1945, dat nog een restant bevat van een soortge lijke regeling uit-de bezettingstijd. In die verfoei lijke regeling staat ook het beruchte vermenig- vuldigingscijfer opgenomen, waar al zoveel over te doen geweest is. Al de ellende, in tal van ge meenten over deze zaak voorgekomen, vindt haar oorzaak in het feit, dat dit Schoolgeldbesluit de mogelijkheid van het afschuwelijke vermenigvul- digingscijfer voor de gemeenten opent. En wat is er nu beter dan, nu de wijziging van dit School geldbesluit toch aan de orde komt, de bepaling inzake de mogelijkheid van dit vermenigvuldigings- cijfer te schrappen? Opdat de gezinnen met veel schoolgaande kinderen niet langer gestraft worden voor dat feit, door soms, als gevolg van de toe passing van die vermenigvuldigingsfactor, dubbel schoolgeld te moeten betalen Dit besluit heeft grote beteke nis voor de ontwikkeling van de Nederlandse luchtvaart, in het bijzonder voor de vliegtuigbouw hier te lande. Over enige jaren zal het Natio naal Luchtvaartlaboratorium te Amsterdam over een zeer mo derne outillage beschikken met name voor het nemen van wind- tunnelproeven waarmede het beter dan voorheen de zo belang rijke en nodige technisch-weten- schappelijke steun kan verlenen aan de nationale zelfontwikkelen- de vliegtuigindustrie 'en aan de Nederlandse militaire en civiele luchtvaart. De uitbreiding van het Natio naal Luchtvaartlaboratorium te Amsterdam betreft in hoofdzaak de afbouw van een hoge snel heidstunnel voor het nemen van proeven aan vliegtuigmodellen bij snelheden tot aan die van het geluid, en de bouw van een klei nere supersone windtunnel, ge schikt voor metingen bij snelhe den die de geluidssnelheid te bo ven gaan. BEAURAING (KNP) Dit jaar zal het twintig jaar geleden zijn, dat Maria als Moeder der Armen te Beauraing verscheen en aanspoorde tot gebed en boete. Op de eerste dag der verschij ningen Maria is daar geduren de de maanden November en De cember 1932 en Januari 1933 der tig maal verschenen hoopt men met de bouw van de grote kapel te Beauraing ter ere van O.L. Vrouw voldoende te zijn gevor derd om deze voor het houden van godsdienstoefeningen te ope nen. Beauraing is een klein dorpje ten Noord-Oosten van Rochefort in de Belgische provincie Namen. Aanvankelijk bestond grote twij fel, doch in 1949 heeft de bisschop van Namen de echtheid der ver schijningen bevestigd. Erinna 15 v. Singapore te Na gasaki verw.; Kertosono 17 te Penang verw.; Loppersum p. 14 Gibraltar; Marie p. 14 Finisterre/ Marseille; Parkhaven 14 v. Ham burg nr AntwerpenPrins Johan Willem Friso 14 v. Bremen nr Antwerpen; Talisse 14 nm v. Suez te Alexandrie verw.; Alm- dijk 14 v. Aruba te Havanna; Arundo p. 14 Key West; Gooi land 14 v. Santos t.e Rio Grande; Helder 13 v. Talara nr Caïlao; Markelo p. 14 FinisterreNieuw Amsterdam 13 bij Miami; Blitar p. 13 Ouessant; Bonaire 14 v. Trinidad nr Paramaribo; Ileel- sum 12 v. Brownsilli nr New Orleans; Hera 13 v. Barranquilla nr Cartagena; Mataram 12 v. New Orleans te New York; Me- liskerk 13 te Kaapstad; Oranje- fontein 14 v. Antwerpen te A'dam; Rijndam 15 12 uur Sauth- ampton verw.; Stad Alkmaar 13 te Houston; Teiresias 10 v. Ma kassar nr A'dam; Weltevreden 11 te Colombo; Willemstad 14 v. Southampton te Antwerpen/ Aden. Van het wereldtoneel De „Truman-leer", zoals het destijds opgezette plan voor hulp verlening aan Griekenland en Turkije wordt genoemd, bestond deze week vijf jaar. Op 12 Maart 1947 hield president Truman .een grote rede in het Congres, waar bij hij een bedrag vroeg van 400 millioen dollar om beide landen te helpen. Het bleef in de loop van de komende vijf jaren niet bij deze enorme som, want spoe dig werden nieuwe bedragen toe gekend. De Amerikaanse gelden zijn besteed voor de versterking der defensie en de economische opbouw. Op het moment, dat Truman de doelstelling van zijn plan nader ontvouwde, wees de president op de kern van de Amerikaan se buitenlandse politiek: „het scheppen van omstandig heden, waaronder de V.S. en de andere vrije volkeren in staat worden gesteld het leven naar eigen inzicht, zonder dwang van buitenaf, in te richten. Hoe juist het inzicht van Tru man is geweest, moge blijken uit een recente uitlating van de Griekse ambassadeur in Washing ton, die nadrukkelijk verklaarde, dat de hulp van de V.S. een let terlijke ineenstorting van Grie kenland had voorkomen. Wanneer het Griekse koninkrijk ten prooi zou zijn gevallen aan een econo mische wanorde en sociale onrust, dan was het een geschikte voe dingsbodem geworden voor het communisme. Rusland heeft trou wens steeds een bijzondere be langstelling voor Griekenland aan de dag gelegd en wel hoofdzake lijk om de strategische ligging. Het IJzeren Gordijn had zonder de Amerikaanse hulp ongetwij feld gereikt tot aan grote gedeel ten van de kust der Middellandse Zee. Nu zijn beide landen sterk vooruitgegaan. Het zelfvertrou wen kwam terug. Athene en An kara gaven te kennen hun aan deel te willen leveren bij de op bouw van een defensieve gordel tegen het Russische gevaar. Ook in de Koreaanse oorlog waren beide landen bereid troepen af te staan. Het een en ander was de oor zaak, dat de vertegenwoordigers van deze landen, die direct gren zen aan de Sovjet-Unie, met groot enthousiasme op de N.A.V.O.- conferentie in Lissabon werden ontvangen, In strategisch opzicht betekende de toetreding van Grie kenland en Turkije een verster king van de N.A.V.O.-defensie in de Middellandse Zee-sector. Kort na de conferentie van Lissabon bracht generaal Eisenhower een bezoek aan de Griekse en Turkse strijdkrachten. De opperbevelheb ber van de Atlantische strijd krachten sprak zijn grote tevre denheid daarbij uit over de mo biele strijdkrachten, die 30 uit stekend uitgeruste divisies groot zijn. De opleiding is perfect en de materialen van modern maak sel. De grootste betekenis van de „Truman-leer" is, dat het Griekse en Turkse volk in staat zijn ge bleven trouw te kunnen blijven aan eigen inzicht en thans kun nen rekenen op de steun van 12 andere landen, die, evenals het Griekse blad „Kathinmerinini" na de toetreding tot de N.A.V.O. schreef, „al het mogelijke zullen doen. om de democratische le venswijze in stand te houden en daarbij blijven strijden voor de vrjjheid, de onafhankelijkheid en de waardigheid der vrije volke ren". Sf, Foltys overleden Op 43-jarige leeftijd is te Ostrau na een langdurige ziekte Jan Foltys overleden. Hij was een van de beste Tsje chische schakers en een geziene figuur in de internationale schaakwereld. In landenwedstrii- den hebben Tsjechische ploegen onder zijn leiding vaak opmer kelijke successen behaald.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3