zware PRINSES UIT INDIA ontwierp avondkleding voor vrouwen van het Westen perfecte snit en grote fantasie in weelde van goud en juwelen door Wi'm knpKhecr én Roos "Rashel lientje en mientje patricius soman voor vrouw De grappige reis van Spannint meubel* Bonnie Prince Charlie Lientje en Mientje, een tweeling van acht, kittig en pittig, in eendere dracht, helbruine ogen en lichtblond van haar, passen, zo schijnt het, precies bij elkaar. Lientje en Mientje, hoe klein ze ook zijn, zitten vol ruzie, rumoer en venijn, Pas zijn ze wakker en nog niet uit bed, of met krakeel wordt de dag ingezet. Lientje en Mientje, die vliegen mekaar om ieder prutsding direct in het haar, dan om het springtouw, dan om de pop, Lientje en Mientje, die slaan er maar op. Lientje en Mientje, al ben je nog klein, leer toch maar vast wat geduldiger zijn. VLIEG TOCH MEKAAR NIET DIRECT IN HET HAAR! Kijk naar je zelf, dan verdyaag je elkaar. gaan dienst doen in de Zwarte Zee en in de Zee van Marmera! Vriende lijk bedankt! In de schone gemeente Apeldoorn is een huis gebouwd, waarin oude mensen fijn kunnen wo nen. Dat huis heet „Avondzon". Als je er nog eens komt, het ligt in Apeldoorn-Zuid. 't Is een mooi huis! Het nieuws is weer op! En ruikt het trommeltje lekker? Geef het paard maar wat! Zondag, kan eerste klasse. om zich kam de roodwitten dwars verdien de tegenpartij maar de vlag op de grote s' de „knusse" In Assen probi de gevaarlijke finitiei de gel< candidaat, nu De H. Patricius is de grote apostel van Ierland. Als jongen van 16 jaar werd 'hij door rondzwer vende benden geroofd en als slaaf naar Ierland gebracht. Zes harde jaren bracht 'hij er als veehoe der door. Toen wist hij te ontvluchten en ging naar z'n ouders terug. In een droom werd hij aange spoord om toch naar Ier land terug te keren en het volk te bekeren. Vader en moeder verzetten zich, maar Patricius begon 'te studeren en toen hij bis schop gewijd was, trok hij naar Ierland. Toen hij aan de kust verscheen, dach ten de mensen dat er zeerovers aankwamen en gewapend kwamen ze toe snellen. Maar Patricius hielp hen gauw uit de droom. Hij kwam hun het ware geloof brengen. Aandachtig luisterden ze naar z'n preek en lieten zich dopen. Dan trok Pa tricius verder en na veel moeite en vervolging was korf voor z'n dood bijna heel Ierland voor Christus gewonnen. De Patricks- dag, 17 Maart, is dan ook de grote nationale en volksfeestdag van de Ieren. Wie de sprookjes uit Duizend en één nacht gelezen heeft, heeft nog maar een flauwe indruk van Oosterse pracht en praal. Heel iets anders is het, om daar werkelijk iets van te kunnen zien en zelfs betasten. De show van prinses Sumair uit India, die reeds grote triomfen in Parijs heeft gevierd, gaf daartoe enigszins de gelegenheid. Terwijl de mannequins voorbij ruisten in ragfijne organza en klatergoud, hebben wij even zo'n prachtig weefsel met echt gouden draden in de hand genomen. Wij raakten daar mee een toilet aan, dat zesduizend gulden kostte Dat was nog maar de goedkoopste creatie, die de show in het Doelenhotel te Amsterdam bevatte. Uiteraard zult. u zich nu meteen afvragen, wie dergelijke toilet ten dan kunnen dragen. Natuurlijk zijn dat maar enkele vrou wen ter ivereld, want er komt nog bij, dat de meeste toiletten met hun opvallende kostbare borduursels niet meer dan één avond vertoond kunnen worden. De modellen van prinsés Sumair zijn dus voor verreweg de meesten onbereikbaar, maar afgezien van deze omstandigheid is er nog reden genoeg om er iets van te ver tellen, ten eerste om de sensatie van de show op zich en ten tweede om de aparte schoonheid van de modellen. Woorden en een land Door de woorden, waar van de betekenis is aan gegeven onder elkaar te plaatsen, krijg je de naam van een land, als je de derde letters van boven naar beneden leest. Alle woorden beginnen met R- 1. De Rijn is een 2. Ben voorwerp, waar. mee men vroeger strafte. 3. Tegenovergestelde van vierkant. 4. Andere naam voor rij. 5. Bloemnaam (meer voud). 6. Ongekookt. 7. Meisjesnaam. 8. Opstandje. 9. Deel van een huis. Het is d'US e gramma ditma vogelvlucht d«ai delingen apart nemen, dan bl wedstrijder» de waard zijn. In en Tfoeoie nog de fatale laat lopen. Theole pieren en als zouden slagen een puntjP teg veren, dan ziet citas erg ernaar in de thuisweds zien we toch n Verder kan van Volewijcke sched. Boys Elinikwijk. ïnte: de ontmoeting GVAV en Heer altiid een attra stra te zien voe zeker vele Gi G VA V-terrein Over DWS- we het al gefoa roodibroekem eei eerste' De Lassoman gaat er eens heen! Daar woont een pater, die hij kent. Niet in dat hotel! Nee, verder op! Blijf bij het open raam weg! Als het tenminste hoog is. Nu is in Hel mond weer 'n ventje van 2% jaar uit het raam gevallen. Dood! In Schotland wonen ongeveer 5.000.000 Schot ten. Het is goed, dat je dat weet! geslagen konden worden. Men moet deze show ook uitsluitend zien in hel licht van schoonheid en bijzonder heid, een bijzonderheid, waarvan Pa rijs, waar de prinses zich gevestigd heeft, de primeur heeft. ters van maharadja's, die gaan ontwerpen, zijn in onze Wester se wereld nog steeds een zeld zaamheid. Om van zuiver gou den toiletten met een weelde aan parels en edelstenen nog maar te zwijgen In Amstelveen, dicht bij «ie grote stad Am sterdam, is een houten kleuterschooltje afge brand, kleine vrienden. Gelukkig zaten er geen kleuters in dat houten schooltje. Die houten schooltjes ook! In Londen heeft een mijnheer een oude post zegel verkocht. Voor meer dan f 1000! In Amerika is 'n man gezien met flesjes par fum. E?n daar ving hij vossen mee! Drie hon derd! Héérlijk! Pas hebben Duitse stu denten in Tilburg ge zongen! En goed! In Purmerend woont 'n leuke oude man. Die stopt 3 gram tabak in zijn pijp, en dan rookt hij er anderhalf uur over. Bijna tenminste. Dat is een hele kunst. Doe maar eens na! Pro beer maar eens! Valt niet mee! Dat zul je wel zien! In Zuid Amerika is een treinongeluk gebeurd, waarbij 120 mensen ge dood zijn. In Japan zijn aard schokken en vloedgol ven geweest: Honderden mensen zijn om het le ven gekomen. Er was 'n verschrikkelijke sneeuw storm bij. Ook brand.. Veel huizen werden om gegooid en verdwenen onder het ijs. Spoorwe gen werden vernield en grote bruggen werden weggeslagen Mensen vluchtten de heuvels op. Amerikaanse vliegtuigen wierpen voedsel en ge neesmiddelen uit. En op Nieuw Guinea is 'n hotel geopend. Het En die primeur zal altijd wel een primeur blijven, want doch- Aangeslolen jasje van goudbrocaal op een zachtgroene rok van organza. Prinses Sumair is de dochter van 'n Indische maharadja. Zij werd als kind opgevoed in het paleis van haar vader en volgens de traditie van haar kaste zou zij daar haar verdere le ven slijten, tot zij ten huwelijk zou worden gevraagd door een vorstelijk persoon. De oorlog brak echter met deze traditionele levenswijze. De prinses bracht vier jaren door in een con centratiekamp van de Japanners te Shanghai en sindsdien bleek het be ier voor haar gezondheid om in lan den met een gematigder klimaat te vertoeven. Door haar opvoeding aan het hof van haar vader, waaraan ook Europese leermeesters verbleven, was zij al op de hoogte met de Westerse cultuur, zodat de kennismaking met Europa geen grote moeilijkheden op leverde. Na verloop van tijd ging de prin ses hier ontwerpen voor mantels en japonnen maken en in deze ontwer pen kwam zowel de invloed van de Westerse als de Oosterse wereld naar voren. Als materiaal gebruikte de prinses de schitterendste stoffen uit haar vaderland India en uit China. De creaties, die zij daar uit te voorschijn toverde, verloo chenen meestal ook de Oosterse inspiratie niet, maar het won derlijke was, dat zij uitstekend geschikt waren voor de Westerse vrouw. Alle modellen waren goed te dragen, uiteraard niet op eenvoudige cocktailuurtjes, maar op gelegenheden met groot gala. Van 27 Mei tot 1 Juni in in Barcelona (Spanje) het 35e Eucharistisch Congres. Tot nu toe heb ben zich al 700.000 deel nemers aangemeld. Ook uit Nederland! In Utrecht is een be stelling uit Turkije bin nengekomen, kleine vrienden! 'n Reuze be stelling! Acht kranen! Niet van die gewone kranen voor het water! Nee. hijskranen. En die Oplossingen 1. De woorden van de T-ladder waren: ToT- TaarT TerecbT - Tram- kaarT TandpatiënT en TelevisieposT. 2. De winkeljuffrouw moest 4 linten uit de doos meenemen om zeker te zijn, dat er twee van de zelfde kleur bij waren. Muziek* instrumenten Hier volgen lettergre pen, waarmee je moet proberen de naam van 5 muziekinstrumenten te maken, ooi - on. kla - man - ri - mei li cor - vi trom de do ne - ac - net. Te Londen is de negenentwin tigste tentoonstelling .,de Ideale Woning" geopend. Een van de talrijke snufjes is een electrische vloerwrijver met 'n ingebouwde schijnwerper, waarmee de huis vrouw gemakkelijk alle ongewre- ven plekjes kan opsporen. Verdere nieuwigheden zijn: motechte en vochtwerende plasticzakken om voedsel of kleren in te bewaren, een beddelaken, dat niet kan wor den losgewoeld eneen baby alarminstallatie, waardoor de moe der precies kan horen, wat er in de kinderkamer gebeurt terwijl zij ergens anders in huis is. Hopelijk nemen de toekomstige bezitsters toch ook nog de moeite om zelf eens te gaan kijken, hoe hun sprui ten het maken. Wie van de dat zal de vraan de striid gewev waar Oosterpari om twee heel Kaan voetballen, dam treden elf ningers aan on partii te Keven, zit in snaanniniK. Uitslag van de prijspuzzle Er stond een fout in de krant. Toch hebben de meesten van jullie de op lossing prachtig gevonden. Die 'bij sip, dat snip moest zijn, een vergissing maak. ten, hebben we toch mee. geteld. En de prijswin naars, vraag je nieuwsgie. rig. De jonge koetsier sprong op z'n paard, rende John tegemoet en in een paar seconden stond hij vlak voor de ruiter, die in vliegende vaart er aan kwam hollen. De koetsier van mevrouw Gilpin greep naar de teugel van John's blesje, greep nog eens, maar greep mis. Hij joeg het paard van John nog meer schrik op het lijf dan het al had en het begon nog harder te draven. Toen zag men op de weg twee ruiters elkaar als gekken achterna zitten. Want ook het koetspaardje, dat geen wielen achter zich hoor de ratelen, voelde zich vrij en gelukkig en nam het ervan om zich eens heerlijk uit te vieren. Daar reden zes ruiters op de weg. Die zagen dat dolle span achter elkaar aanrennen en begonnen te schreeuwen van jewel ste: Houd de dief, houd de dief. Het ging er maar om, wie van de zes het hardst kon tekeer gaan. Andere mensen, te voet of te paard voegden zich bij hen. Zij ook renden als bezetenen achter John aan. Ze meenden, dat ze met een lelijke boef te doen hadden. Ze zouden hem zeker te pakken krij gen. Weer kwam John voor de tolbomen van daarnet te staan. De tol beambten, die nog altijd meenden, dat het nog steeds een wedstrijd gold in het hardrijden, zwaai den voor John hun bomen open en haalden hem feestelijk in. Nu, een paardenren was het ge weest en John was ook werkelijk de overwin naar. Hij kwam het eerst in de stad aan. Hij hield z'n draver met een ruk aan de teugels in en stop te juist op de plek, van waar hij vertrokken was. En mevrouw stond nog altijd te roepen en te wuiven naar die malle John, die het zeker in de bol was geslagen. John wist wel beter en veegde het zweet van z'n kale, druipende schedel. Slot. In Brussel is op het ogenblik een tentoonstelling van allerlei uitvindingen, van patent-dobbers, waarbij de visser kan gaan zitten slapen, tot automatische fietsen met zeilen. Voor de vrouw is er ook het een en ander, bij voor beeld een ballpoint, waarmee men niet alleen kan schrijven, maar ook (aan het andere uiteimie) zijn tanden poetsen, v.erder een elec- trisch strijkijzer, dat zich op vier pootjes verheft', zodra het niet wordt gebruikt, en zodoende schroeiplekken in het strijkgoed uitsluit. Deze uitvinding is van een Duitser. Een Zwitser maakte weer een emmer met twee delen, een om de borstel en dweil steeds in uit te spoelen en een om het schone water te bevatten. Er is ook een apparaatje, dat met een enkele beweging de draad door de naald van een naaimachine haalt, heel simpel, maar handig genoeg om menige naaister minu ten peuteren te besparen. Vol verwacht1!* heel USVU. ine de Uitgeesfers in 1 A besluit* wilt U ook an< seizoen 1951 een struikelblol maar laten we waar warempel de onmogelijkh gevestigd op P overbrugen voo Laten we nee: waar USVU, verr houden morgen ii scheidenheid g i Maar er is hier laatste plaatsen c ten drie clubs vo« touw. DREO trei best tegen SVA misschien in U kunnen profiten ziet gelaten toe dia wordt een 2 nog op het wondi van USVU hoopt Spannir Andijk gaat b Ziezo, dat zit er weer op. Volhouden, puzze laars! De volgende maand maar weer eens gepro beerd. Kitty Siemen stuurde ons een hartelijk dank- briefje. We zijn blij, Kit ty, dat je je prijs zo mooi vond. Pronk er maar echt mee, als je op bezoek in Bergen gaat. Blijf maar flink meedoen met de „Wekelijkse Beurt". Tot de volgende keer, al lemaal. Niet alleen volwassenen hebben hun dagtaak waarbij zij soms 's morgens vroeg het huis verlaten om er pas 's avonds terug te keren. Ook van de jongere garde, de school jeugd, moet een deel al voor dag en dauw de deur uit, gewapend met een trommeltje boterhammen voor de gehele dag. Het vullen van dat trommeltje kost menige moeder hoofdbrekens. En daar het hier gaat om de voeding van kinderen, die in hun groeitijd zijn en daarbij vaak grote afstanden door weer en wind moeten afleggen, is het wel de moeite waard, er eens spéciale aandacht aan te besteden. Iedere maaltijd, waarop we een groot deel van de dag moeten teren, behoort niet alleen onze maag vol doende te vullen, maar, ons tegelij kertijd beschermende en opbouwen de voedingsstoffen te leveren. In het bijzonder de jeugd heeft daaraan be hoefte. Bij een broodmaaltijd kunnen we hiervoor zorgen door in de eerste plaats melk als drank te geven en ten tweede goede broodbeleggingen te kiezen. Melk is n.l. zeer rijk aan deze beschermende en opbouwende stof fen. Datzelfde geldt ook voor kaas, eieren, groenten en fruit, terwijl ook vleeswaren, vis en peulvruchten een goede opbouwende waarde hebben. Het zijn dus deze voedingsmiddelen, die de beste broodbelegging vormen voor onze schoolgaande jeugd. Tenslotte is een gistsmeersel (re- formite( hallite, marmite) als harti ge belegging aan te bevelen wegens zijn rijkdom aan vitamine B. Lust voor het oog Zowel door de voortreffelijke snit als de fantasie en de kostbare mate rialen waren de creaties van deze Oosterse prinses een lust voor het oog. Echt goud brocaat, vorstelijk fluweel en met goud doorweven mouseline sole waren enkele van de stoffen, die zij toegepast had. Zij had veel Indische saris gebruikt, die al leen in de Heilige Stad der Hindous Benares gewezen worden, niet „aan het stuk", maar steeds tot op vijf meter lengte. De eeuwenoude techniek van dit uiterst verfijnde handwerk wordt van vader op zoon overgedragen. Met de grootste zorg leiden deze kunstenaars in het vak de ragfijne gouden draden van acht tien karaats door het weefsel. Dal er dan bekoorlijke stoffen ontstaan, laat zich denken. Vaak vertonen zij bovendien boeiende motieven in diep rood, groen en paars. Van deze materialen had de Oos terse ontwerpster kleine jasjes voor op avondtoiletten gemaakt, soms heel wijde en losse, soms aansluitende met een klokkend schootje. Daarnaast waren er vorstelijke lange mantels, zwieriger dan welk kledingstuk ook. Heel voornaam wa ren de glanzende mantels met grote ronde Chinese motieven, voorzien van een klein boordje en pofmou wen. Een paarse mantel vertoonde fan tastische figuren in goud, rood en groen. De kleurencombinaties waren sprookjesachtig. Men zag goud en groen, paars en zilver, zwart en rood of zwart en de tint van magnolia's. De laatste combinatie was toegepast En nu de groente en vruchten. Het eenvoudigst is natuurlijk, de kin deren een appel of peer of een flinke wortel of des zomers een tomaat mee te geven; desnoods kunnen zij die zelf vóór het eten aan plakjes snijden en op de boterham leggen. Hetzelfde geldt ook voor ramenas en radijs en voor de komkommer, die nog te wei nig bekend is als smakelijke brood belegging. Dat laatste kan men trou wens zeggen van alle rauwe beleg gingen, ook van slaatjes, die van fijn gesnipperde rauwe kool, geraspte wortelen of van bladgroenten ge maakt kunnen worden. Laten wij in dit opzicht een voor beeld nemen aan de Denen, die spe cialisten zijn in het beleggen van bo terhammen en reeds lang ontdekt hebben, wat er met groenten en fruit daarbij te bereiken valt. Het beste is, bij iedere broodmaal tijd te zorgen voor een hartige (eiwit rijke) èn een rauwe (vitaminerijke) belegging, waarbij we dan aan de smaak van de jeugd tegemoet kun nen komen door nog één of twee bo terhammen te voorzien van iets zoets: bruine suiker, jam, strooisels, choco ladepasta, ontbijtkoek, speculaasjes, pannekoelc. Deze zoetigheden hebben echter practisch geen beschermende of opbouwende waarde! Welk brood geeft u uw kinderen mee! Toch niet alleen wit? Bruin- en roggebrood bevatten meer bescher mende stoffen en zijn bovendien be ter voor het gebit. Snijdt de sneetjes liefst wat dun ner en leg ze twee aan twee op el kaar met de belegging ertussen. Wat sla of andijvieblaadjes langs de kant gaan het uitdrogen tegen. Maak, als het enigszins kan, de boterhammen niet de avond tevoren klaar, want daardoor wordt de inhoud van het trommeltje er niet smakelijker op. Zij geven heel wat werk, die broodtrommeltjes van onze school jeugd! Maar de gezondheid van de kinderen vraagt ook in dit opzicht een verstandige zorg. Zoals gezegd, is melk de beste drank, die het trommeltje kan ver gezellen. Dit product is n.l. zeer rijk aan bouwstoffen (eiwit, kalk) en be schermende stoffen (o.a. vitaminen). Als variatie op melk kan ook choco lademelk gegeven worden. Koffie is voor kinderen niet aan te raden. Be ter is thee met veel melk. Een plant, die momenteel veel opgang maakt, is de Flamingoplant (Anthurium Scherzerianum), wel ke vooral opvalt door haar fraaie rode bloemschede, waarin de ty pisch gekrulde kolf naar buiten steekt. De bloemvorm doet denken aan die van de Aronskelk; de Fla mingoplant is er dan ook familie van. Om er zoveel mogelijk van te profiteren, dient de plant in een enigszins vochtige omgeving te staan. In de wintermaanden ver langt zij een plaats in een ver warmde kamer, waar zij regelma tig van water dient te worden voorzien. Het verdient zelfs aan beveling om een vochtige atmos feer te scheppen door de plant op een omgekeerde schotel te zetten, welke in een bakje met water staat. De bladeren van tijd tot tijd afwassen of met een fijn spuitje te besproeien, is ook zeer aan te be velen! De Flamingoplant wordt ge kweekt in een pot, welke gevuld is met een mengsel van bladaarde (bosgrond)gehakt veenmos, va renwortel en grof zand. Om een goede drainage te verkrijgen wordt de pot voor ongeveer één derde deel gevuld met potscher ven. Met het verpotten (om de twee of drie jaar is dit wel nodig) houde men daar rekening mee. Voorts dient men er op te letten, dat de plant hoog in de pot komt te staan, opdat de lucht goed in de grond kan doordringen. De beste plaats voor de Flamin goplant is voor een raam op het Zuiden, maar 's zomers moet ge waakt worden voor de felle zon nestralen. Htn. Wat kaas betreft, het behoeft niet beslist de duurdere volvette te zijn; veertig plus kaas en de magere kruidkaas bevatten meer eiwit. Eieren zijn helaas duur. U zoudt eendeneieren kunnen nemen, mits u ze 10 minuten kookt. Ook kan men een hardgekookt ei fijnmaken en met een fijngewreven gekookte aardap pel, wat boter of margarine, peper en zout tot een hartig smeersel vermen gen. Van een ei, dat losgeklopt en met twee lepels water of melk ver mengd is, valt een heerlijke zoute of zoete omelette te bakken, waarmee zeker twee boterhammen belegd kun nen worden. Van de vissoorten zijn gerookte of gestoomde bokking en makreel heel geschikt. Van zachte ontgrate vis met wat margarine of boter en wat zout vermengd kan men, indien men daar tijd voor over heeft, een goed smeer sel maken. Vleeswaren zijn er weer te kust en te keur en ook de goedkopere, zoals bloedworst, hebben vaak een behoor lijk gehalte aan beschermende voe dingsstoffen. Geschikt is ook in plak jes gesneden gehakt. Eerste klass» i EDO—Ensch. Boy Velocitas't Goo' AGOVV—Elinkwi. DWSHaarlem FrisiaTheole GV A VHeeren ve Go AheadVolev. Eerste klasse 1 oneekWageningi AchillesO'parkei DOSZwolse Boi Ajax—Be Quick RCHVitesse EnschedeL-ward Eerste klasse EindhovenADO NAC—Willem II RBCBleijerheide BWFeiienoord Juliana—Quick Sittardia—MVV SW-DHC XeritMfW NECMauri ts EmmaVW NOADBrabantia Het leven van koningskinderen weet de meeste mensen bijzonder te interesseren. De publicaties over vorstelijke personen, hetzij groot of klein, zijn dan ook legio. Het aantal wordt binnenkort weer vermeerderd met een boek over een van 's werelds jongste prinsen. „Bonnie Prince Charlie" van En geland. Prins Charles, het drieja rig zoontje van Elizabeth en Phi lip, is een tamelijk ernstig kind, met desondanks een prettig aan doend gevoel voor humor, zo schrijft een hofdame, lady Peacock in haar boek. Zij heeft het prinsje van begin af aan kunnen gade slaan. Er is de laatste tijd een opvallend streven om het aparte, het aantrekkelijke van een kledingstuk niet te zoe ken in de garnering, maar in de coupe. Een coupe, die dan ook aan de hoogste eisen moet voldoen. Een an dere nieuwigheid is het vervangen van de coupe-naden door een plooi die niet geperst wordt en evenals een figuurnaad „in het niet" uitloopt. De plooien hebben tevens een versierende functie; zij geven enigs zins een draperie-effect. Deze wijze van stof verwerken leent zich bijzonder voor voorjaarsjurken van pastelkleurige wollen stof of yersey.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4